RAY IS BESLIST GEEN WERKTUIG GEWEEST 4 Verkenning Ander wapen ,Raoul(s)' DE DUISTERE ACHTERGRONDEN VAN DE MOORD OP DS KING Er was wellicht geen sprake van een complot Racisme Ray was here PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 14 APRIL 1989 3—MA; Ds Martin Luther King, ruxm een jaar geleden in Memphis doodgeschoten. Het definitieve besluit om Martin Luther King te vermoorden of dat nu door Ray werd genomen of door een ander schijnt te zijn gevallen op 16 of 17 maart. King vertoefde op die data in Los Angelos. Op zaterdag 16 maart hield liij een rede voering voor de democraten van California, die in vergadering bijeen waren. Hij had het bij die gelegenheid over de .nederlaag van president Johnson'. Zaterdag, de zeven tiende, sprak hjj in een Baptistenkerk In Los Angelos over .de betekenis van de hoop'. Hij zei dat de haat Anierika's volks ziekte nr. 1 was geworden, dat hij haat had gezien in de ogen van teveel mensen .haat in de ogen van de politiemannen In het zuiden, haat in de ogen van leden van de John Birch Society'. Hij besloot zijn toespraak met de woorden: ,De last van de haat is te zwaar om te dragen. Ik kan niet haten'. Terwijl dr King deze woorden uitsprak was Bay op een afstand van nog geen vijf kilometer van hem verwijderd. Hij bevond zich op het moment van Kings rede in een postkantoor, waar hij een adreswij- ziging opgaf: van het St-Francis Hotel m Los Angelos naar Atlanta, Ga poste restante. De volgende morgen vertrok dr King naar Mississippi; en ook Ray verliet die morgen Los Angelos. Hij reed in zijn Mustang naar New Orleans. Op 22 maart vinden we Ray terug m Selma (Alabama i ln het Flamingo-motel. Martin Luther King was een kilometer of zeventig daar vandaan bezig met de organisatie van zijn .mars der armen'. King ging de avond van de 23ste maart terug naar Atlanta, terwij) Ray die nacht doorbracht in Birmingham De volgende dag 24 maart huurde hij een kamer In Atlanta, in de 14de straat, nummer 113. Hij betaalde een week huur vooruit. Van 24 maart tot 27 maart verbleef King in New York. Ray maakte van de afwezig heid van zijn toekomstige slachtoffer ge bruik om diens huls. hoofdkantoor en kerk - de Ebenhaezer-Baptistenkerk te ver kennen. Na de moord vond de FBI op Ray's kamer een plattegrond, waarop de ligging van huis, kantoor en kerk met cir keltjes waren aangegeven Ook trof men Ray's vingerafdrukken op de kaart aan. Op donderdag 28 maart leidde King in Memphis een mars van stakende vuilnis mannen een mars die door de activi teiten van enige militante negers eindig de in een grote rel. Op die 28ste maart besloot Ray. of iemand anders, een ge weer te kopen. Ray heeft mfj gezegd dal hg lieve nn Birmingham dan in Atlanta een wapen wil- ,de kopen, omdat hij in laatstgenoemde stad stond geregistreerd. Op 29 maart reed Ray als Eric S. Galt naar Birmingham. Hij vervoegde zich bij het .handelsmagazijn voor luchtscheepvaart' op het vliegveld van Birmingham, waar hij op naam van Harvey Lowmyer een geweer van .243- kaliber kocht met telescoop. (Het vreemd® Is. dat hij tegen mij zei dat hij in Bir mingham wilde kopen, omdat hij daar niet stond ingeschreven. Waarom nam hij dan toch een andere naam aan bij de koop Dr King kwam op 29 maart In Atlanta terug, gedesillusioneerd omdat het de eerste maal was geweest dat een aantal van zijn volgelingen tijdens een mars geweld had gebruikt. Pers. radio en televisie ga ven nationale bekendheid aan zijn smeek bede .volgende week' terug te keren naar Memphis. Op zaterdag 30 maart ging Ray terug naar het vliegveld van Birmingham om het wapen dat hij had gekocht te ruilen ton .30-06, met een verstelbare telescoop, voor een zwaarder kaliber: een Reming- Drt wapen, inclusief de munitie kostte 1ID1 Zo So (Door William Bradford Huie) Het tweede misverstand is dat Ray in Memphis wél hulp moet hebben gehadomdat hij alleen zijn zaakjes nooit zo goed voor elkaar heeft kunnen krijgen: alles precies goed getimed; de juiste ka mer, tegenover het juiste motel. Hoe wist Ray zo precies dat King daar zou logeren, en op dat mo ment? Na de moord krioelde de omgeving van het Lorraine-motel van de politiemannen, maar Ray kwam er gemakkelijk doorheen. Hoe is dat moge lijk zonder hulp? Is dat nu wel zo? Was het werkelijk niet mogelijk voor een man alleen om de zaak zo tot in de pun tjes voor te bereiden. Kon Ray niet in zijn m van te voren maatregelen nemen, die hem zobö verzekeren van een snelle aftocht? Deze wcj? komen aan de orde in het onderstaande, dat een deel is gebaseerd op mijn eigen bevindm en voor een ander deel op wat Ray mij er zeil os vertelde. hem 265,85 dollar. King hield die zaterdag een stafbijeenkomst in de Ebenhaezer-kerk. Op 31 maart zondag preekt King in de Washington-kathedraal, terwijl Ray van Birmingham terugreed naar Atlanta. Maandag 1 april vergaderde dr King over de aanstaande mars in Memphis. Besloten werd, dat King woensdag 3 april naar Memphis zou gaan. Ray verliet de eerste april, laat in de middag, Atlanta. Hij reed in noordwestelijke richting en bracht de nacht door in een motel nabij Florence in Alabama. Dinsdag 2 april: Marin Luther King ver liet zijn huis niet. Ray reed door naar een motel in de buurt van Corinth in Mississippi. Op een zijweg van de ,US Highway-78' in Mississippi, probeerde Ray zijn nieuwe wapen uit. Hij vuurde een paar van de patronen af, die hij in Bir mingham bad gekocht en een paar die hij zich elders had aangeschaft. Woensdag 3 april vloog Martin Luther King naar Memphis, maar niet dan nadat hij vele uren vertraging had ^opgelopen door een anoniem telefoontje over een m het vliegtuig geplaatste bom. Na aankomst in Memphis ging hij naar het Lorraine-ho tel en -motel, waar hij kamer 306 kreeg toegewezen. Hij was al eens eerder in dit motel geweest^ maar dan altijd in één van de modernere, wat luxere kamers die uit keken op de Mulberrystraat. Fotografen namen hem .onder schot' en de televisie toonde die avond dr King met boven zijn hoofd duidelijk het nummer van zijn ka mer. Ray arriveerde in de morgen van de derde april in Memphis. Ek neem aan dat hij de omgeving van het Lorraine-motel heeft verkend en dat het hem toen Is opgeval len dat de deuren naar alle kamers van het Lorraine-motel zichtbaar waren van uit de achterramen van het pension aan de South Main-straat. Vervolgens liet hij zijn haar knippen, kocht scheergerei bij een drogisterij en liet zich als Eric S. Gait inschrijven in het Rebel-motel, dat ach elders in Memphis bevindt. De volgende dag vier april ging Ray. nu als John Willard naar het pension bij het Lorraine-motel, waar hij kamer 5b huurde. Omstreeks vier uur 's middags kocht hij de verrekijker, bij een legerwin- kel iets verderop ln de South Mainstraat. Hij nam het geweer en de kijker mee naar zijn kamer. Om één minuut over zes verscheen dr King op het balkon van zijn kamer. Hij leunde op z'n gemak op de ba lustrade. Ray legde aan. vuurde en schoot dr Mrtin Luther King jr. dood met één kogel van het type dat hij in Birmingham had gekocht en dat uit elkaar spat als hèt doel treft. Werd Ray geholpen? Misschien. Maar nogmaals, noodzakelijk is dat niet. Hij heeft al deze voorbereidingen in zijn een tje kunnen treffen. Een algemeen misverstand is. dat Ray zichzelf niet heeft kunnen bedruipen in de periode van 23 april 1967 tot 8 juni 1968 en dat hij zeker met al die reizen, die hij neeft gemaakt, zelf heeft kunnen bekos tigen Omstreeks de eerste augustus 1967 brak Ray in bij een levensmiddelenbe- drijf in Montreal, waarbij hij 1450 dollar buit maakte In antwoord op mijn vragen over dit aspect van de zaak. gaf bij mij eerst te verstaan dat hij aan zijn geld was gekomen door de beroving van een bordeel. Toen ik dat feit had gepubliceerd, kwam hij met de mededeling dat het geen bordeel was geweest, maar een levensmid delenzaak en dat hij mij het verhaal over het bordeel op de mouw had gespeld, om dat hij na zijn vrijlating niet nog eens wilde worden gearresteerd door de Canade se politie om terecht te staan voor in braak. Detroit had gesmokkeld en dat hij daarvoor 750 dollar had gekregen. Vervolgens zou Raoul naar Birmingham zijn gekomen om hem 3000 dollar te geven voor de aanschaf van de Mustang en enige fotografisch ma teriaal. Later nog steeds volgens Ray kwam hij deze Raoul weer tegen :n New Orleans en In Laredo Annemelljk is dat er verscheidene van deze .Raouls' hebben gefigureerd in de periode tussen zijn ontsnapping uit de ge vangenis en de moord op King. Waarschijn lijk noemt hij iedere medeplichtige in an dere misdaden Raoul. Ray kocht een vrij grote hoeveelheid marihuana. In Mexico en het is bekend dat hij met dat goedje op de één of andere wijze handel dreef Maar er bestaat geen enkele zekerheid, geen enkele aanwijzing, m Ray's gedrag dat hfj. Raoul of wie dan ook geld aange boden heeft gekregen voor de laatste grote klus, die hf). werd verondersteld, uit te voe ren Ik geloof niet dat Ray dr King wilde vermoorden voor geld. Omdat Ray dus naar alle waarschijnlijkheid geen geld kreeg na de moord wachtte Ik in die zeven maan den dat ik hem meemaakte op een teken van zijn kant waaruit zou blijken dat hij zich op de één of ander® manier verraden voelde, omdat hij niet had gekregen wat hem was toegezegd. Maar in plaats van verbittering en wraak toonde Ray alleen maar een enorme zelfgenoegzaamheid. Ray heeft tussen 23 april 1967 en 8 juni 1968 ongeveer twaalfduizend dollar uitge geven. In die periode zijn er een aantal banken en supermarkten beroofd in die gebieden waar ook Ray is geweest be rovingen die door de politie met konden worden opgelost. Om aan dat bedrag van twaalfduizend dollar te komen hoefde hij al even weinig moeite te doen als om Martin Luther King te vermoorden Ik kan niet bewijzen dat hij geen geid kreeg voor de moord op dr King. Ik kan alleen maar aannemlijk maken dat hij het benodigde geld op andere mameren in han den kreeg. Hij vertelde mij ook veel verhalen over een Franse Canadees of een ,latijn', een zekere .Raoul'. die hij in Montreal had leren kennen. Ray vertelde me. dat hij voor deze man tot tweemaal toe verdoven de middelen over de grens bij Windsor- Een andere misvatting is dat Ray, die zo veel jaren van zij'n leven m de gevangenis doorbracht, nooit een echte racist of nik kerhater kan zijn, en dat zijn motief dus wel geld moet zijn geweest Zijn staat van dienst toont echter over duidelijk aan dat hij wel degelijk een ra cist is. ook al heeft hij dat nooit met zo veel woorden tegen zijn advocaat, mr Ha- nes, gezegd. Op 5 april 1958 werd Ray ontslagen uit de federale gevangenis van Leavenworth in Kansas met de volgende aantekening op zijn rapport: ,Op 12 sep tember 1957 werd hij aangewezen voor het verrichten van werkzaamheden op onze ere-boerderij. maar hij werd nimmer naar de boerderij overgebracht omdat hij zei niet te willen slapen op een gemengde zaal. Derhalve kreeg hij deze erebaan niet. maar werd hij tewerksgesteld in onze bak kerij waar hij bleef tot zijn voorlopige in- vrijheidsstelling' Personen uit zijn omgeving in Canada. Mexico en Californië hebben getuigd van zijn discriminerende activiteiten en taal ten opzichte van negers. Weer een misverstand is waarschijnlijk dat Ray geen .killer' zou zijn en dat hij dus niet de koelbloedigheid kan hebben ge had dr King neer te schieten. Het is in derdaad een feit, dat zijn straflijst nog niet eerder een moord vermeldt. Maar een feit is ook. dat Ray tn 1966 zes weken lang een diepgaand psychiatrisch onder zoek moest ondergaan in het hospitaal van Fulton (Missouri) en dat bij dat on derzoek bleek dat Ray een .sociopathische persoonlijkheid was, anti-sociaal met gro te psychische angsten en depressieve trek ken'. Hoofd van de desbetreffende afdeling in het hospitaal van Fulton is dr D. B. Peter son. Ik vroeg hem of James Earl Ray in staat zou zijn tot een moord om geld. Zonder twijfel', gaf de arts mij te ver staan. .Iedere man die in staat la tot ge wapende roofovervallen ziet in principe niet op tegen een moord om het gewin. Van gewapende roof naar moord met voor bedachte rade tegen geldelijke beloning is maar een kleine stap'. Wij hebben de .misverstanden' nu de re vue laten passeren. Wij zijn nu toe aan een paar vragen, waarop nog geen bevre digend antwoord is gegeven. Was er een samenzwering, een complot om King uit de weg te ruimen Ik zou op deze vraag liet volgende wil len antwoorden: er zijn grote en kleine komplotten. De eerste soort wordt gesmeed door rijke en-of machtige mannen; de laatste door .kleine mannen'. Vorig jaar oktober nadat ik mij Iwee maanden mei de zaak James Earl Ray had beziggehou den, was ik ervan overtuigd dat het mach tige mannen waren geweest, die de be slissing hadden genomen dr King te ver moorden. Nu denk ik er anders over: ik heb geen bevestiging kunnen vinden van Ray's insinuaties op dit punt. Ook heb ik geen enkele, geloofwaardige aanwijzing ge vonden voor het bestaan van verband tus sen de moorden op dr King en op presi dent Kennedy. Ik geloof dat hooguit één of twee man te voren van deze moord op de hoogte kunnen zijn geweest. Daarom zou ik in dat geval kunnen spreken van een .kleine samen zwering'. Ik ben thans de mening toege daan, dat James Earl Ray de leider was van een dergelijk complot, en niet het werktuig of het slachtoffer Bestaat er een mogelijkheid dat andere nog openstaande vragen in de toekomst beantwoord kunnem worden Ja. ik geloof dat zeker. Er zijn inderdaad nog enige fundamentele kwesties die nog niet tot klaarheid zijn gebracht. En tenslotte: .Waarom doodde Ray dr King? Wat was zijn ware motief? Een richtlijn voor het juiste antwoord kan naar mijn mening worden gevonden in de volgende gebeurtenis: op 21 april 1967. twee dagen voor zijn ontsnapping uit de gevangenis van Missouri, kocht Ray een batterij-radio in de gevangeniswinkel. Hij nam die radio mee, toen hij uitbrak en ving er berichten mee op over zijn ontsnapping. Hij hield de radio bij zich op al zijn zwerftochten Nadat hij King had neergeschoten, rende hij de trap van het pension af en gooide zijn geweer weg Ook gooide hij een blau we weekendtas op straat, waar verscheide ne zaken inzaten, onder andere zijn trou we makker in eenzame uren. de transis torradio. waarop nog steeds zijn gevange nisnummer prijkte: 00416 Hij deed er bo vendien geen moeite voor zijn vingeraf drukken van het, geweer, de kijker en uit de gebruikte kamer te verwijderen, Kortom, het heeft er vee) van weg, dat hij zijn visitekaartje wilde achterlaten voor de FBI: .James Earl Ray was here'. Dat was immers zijn glorie. Hij wilde dat de FBI. dat wij allemaal goed wisten dat hij, James Ear! Ray. de arme, verachtelij ke kleine man, die een beloning van 850 dollar op zijn hoofd had staan, één van de grootste Amerikanen van zijn eeuw had gedood. Dit is wat bekend is over de moord op dr King, op dit ogenblik. Maar, meer dan een jaar na de moord, zijn er nog steeds vraagtekens blijven staan, vraaglekens die lol op heden niet konden worden wegge werkt, voornamelijk door het hardnekkige zwijgen van James Earl Ray, die in dit opzicht een opmerkelijk mens moet wor den genoemd. Ik ben van plan mijn onderzoekingen voort te zetten, onder andere door ln contact te blijven met Ray, als het kan onder vier ogen. in de hoop dat hij nog bestaande geheimzinnigheden uil de doeken zal doen. Dit is het Lorramemotcl, kamti wu in Memphis, waar 'Is Martin Luther Krtf" laar geleden dodelgk u-,erd getrolfen door een kogel. Het motel is thans een kingsnnrd. Kr prakti aart: ia (th lotele; fezuye avig.r »r). W l H. i Djmari os. Spl! I per k De schrijver William Bradjord Hu ie. aanvankelijk bijna overtuigd, dat er een I stak achter de moord op ds King, is de laatste maanden tot geheel andere gekomen. Het is zeer mei mogelijk, dat Ran de moord alleen heeft voorbereid «ff pleegd. Ray, door Huie een .zielige misdadiger' genoemdstond bekend als raatf; negerhater. ftsllngct irken ÜLST - uur; 'au der Oekhaiy

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 4