VD.REENV EDMOND BELLEFROID, INDUSTRIEEL ONTWERPER Laarzen Mary Q uant CULINAIR AVONTUUR VAN EN VOOR HAAR sierlijk gouden ring met robijnen Witporceleinen mokka-servies van Edmond Bellefroid, bekroond met een gouden triennale-medaille en nog altijd een best seller, hoewel het al in 1953 is ontworpen. Hel servies Jlonja', in 19)7 ontworpen door Edmond Bellefroid. De nu vijfenzeventigjarige ontwerper die zicb herinnert dat iedereen die platte dekselknoppen ,heel vreemd en zo gek' vond. zaterdagnummer Oe huisvrouwen van nu zullen er waarschijnlijk om lachen, maar er is een tijd geweest dat een suikerpot beslist twee oren moest hebben. De man die deze stevig gewortelde traditie aan het wankelen bracht heet Edmond Bellefroid, woont in Maastricht (waar hij trouwens geboren en getogen is) en mag in Nederland tot de industriële ont werpers van het eerste uur' worden gerekend. In 1934 ontwierp hij voor het eerst een servies met een suikerpot die geen oren had. ,Dat was toen een revolutie/ zegt Edmond Bellefroid. ,Men dacht dat de mensen er niet aan zouden willen. Een suikerpot moest je kunnen aanpakken, vond men. 't Heeft me heel wat moeite gekost om dat model erdoor te krijgen Nu valt het niemand meer op als een suikerpot geen oren heeft.' Die eerste suikerpot zonder oren was een mijlpaal in een produktieve car rière. Edmond Bellefroid (tengere figuur, scherpgelijnd hoofd met opvallend- blauwe ogen onder de grijze haardos) heeft in de afgelopen veertig jaar zo'n vijftig serviezen met een eigen gezicht' ontworpen. Eerst voor de Sphinx waar hij in 1929 als industrieel ontwerper in dienst kwam (,ik was waarschijn lijk de allereerste ontwerper die op een fabriek zat'). Later, van 1948 tot 1968, was hij esthetisch adviseur en industrieel ontwerper bij de porselein- en tegel fabriek mosa die verscheidene modellen van Bellefroid op de markt bracht, en nog brengt. .Beruchte serviezen' jn zijn lichte moderne flatwoning waar schilderijen van de nu vijfenzeventig- lange Bellefroid de kleur in een strakgelijnd interieur brengen, liggen op de goudgele vloerbedekking reeksen foto's van door hem ontworpen serviezen. Modellen die na de kruilen en bloemen, de barok- en renaissancemotieven die de serviezen van onze grootmoeders sierden, een omwenteling moeten hebben betekend. Platte theepotten zoals ze fussen 1930 en 1940 werden gebruikt, en die langzamerhand hoger van model zouden worden. Het ge ruchte' servies met de suikerpot zonder oren uit 1934 naast het sierlijke mokkaserviesje dat met een gouden triennale-medaille is bekroond en nog steeds een best-seller is, hoewel het al in 1953 is ontworpen. Een servies uit 1937 dat ook alweer iets heeft dat voor die tijd heel bijzonder was: platte knoppen op de deksels van theepot en suikerpot. onderling harmoniëren en bovendien uitvoerbaar zijn.' Hoe denkt hij over serviezen van kunststof? Bellefroid zegt: ,ik heb wel eens uit plastic koppen gedronken en aangezien de stemming en de koffie goed waren hinderde het me niet. Maar kunststof heeft geen geluid, geen klank. Ik proef de duim van de ontwerper niet meer. Het is mooi voor deurknoppen, keukenmateriaal, kinderspeelgoed, maar het is zo dood als je het naast de schoonheid van gehaarscheurd porcelein houdt.' Hij tikt zijn koffiekopje en de schotel tegen elkaar: ,deze klank, die zou ik niet willen missen.' ,Dat was helemaal vreemd. Dat vond iedereen zo gek,' herinnert Bellefroid Nieuwe weg zich. ,Ja, |e moest in die ti|d vechten naar twee kanten. Publiek en fabrikanten proberen te interesseren voor eenvoudige en funktionele vormen, en goed materiaal. Het hardste gevecht gaat altijd tegen de verkoopleiders. Dat is de meest consevafieve trechter om doorheen te komen. Ik heb heel wat moeten knokken. Als ontwerper moet je natuurlijk rekening houden met verkoop mogelijkheden, maar je mag jezelf er niet aan ophangen. Anders komt er nooit iets dat werkelijk nieuw is.' Klank Aan dat werkelijk nieuwe' heeft Bellefroid heel wat steentjes bijgedragen. Vijftig serviezen, naast de -door hem ontworpen vazen en drankkruiken, die allemaal unica-stukken zijn. ,Maar bij aardewerk en porselein is het complete servies nu eenmaal de hoofdschotel. Hoeveel werktijd er in zo'n servies zit? Moeilijk te zeggen. Dat hangt namelijk niet alleen van de ontwerper maar ook van de fabriek af. In een periode van tien jaar heb ik wel eens zevenen twintig serviezen ontworpen. Het complete servies is in ieder geval een enorm werk. Alle onderdelen van thee-, koffie-, ontbijt- en eetservies moeten Sinds begin 1968 werkt Edmond Bellefroid alleen nog voor zichzelf. De bekroning van zijn op allerlei manieren stapelbaar hotelservies ,flat' (een gouden medaille op het internationaal keramisch concours in het Italiaanse Faenza) ziet hij als een bijzonder mooie afsluiting van zijn loopbaan. ,Met die bekroning was ik heel blij. Faenza is het mekka van de keramiek, 't Zal mijn laatste bekroning zijn geweest, want nu zend ik niet meer in.' Het betekent niet dat de vijfenzeventigjarige kunstenaar zijn dagen in ledig heid gaat doorbrengen. De keramisch ontwerper en expressionistische schil der Bellefroid volgt in de keramiek een nieuwe weg en vervaardigt sinds enkele jaren .teael-emails', een procédé dat hem bijzonder boeit en dat hij omschrijft als schilderen met glazuren die niet kunnen uitlopen of vervloeien. ,lk maak ze op de fabriek, voor mezelf. Het zijn ook unica's. Het is zuiver decoratief werk, maar ergens kun je bij mij toch altijd de natuur terug vinden. Ik werk niet abstrakt,' zegt Edmond Bellefroid. Dat neemt niet weg dat hij het totaal-abstrakte vaak wel kan waarderen. ,Maar ik ben bang voor hef steriele. Ik geloof dat de menselijke geest te arm is om uit zichzelf, zonder hulp van de natuur, blijvend te kunnen creëren. Die overtuiging heb ik gekregen door jarenlang om me heen te kijken.' langs ld lleffie* ronea: 'ii dit: rsukÖ .1 hui: ïsen, s en, tó' slag." Ze is begonnen met de .Bazaar', een boe tiek in de Londense Kings Road. Bevoor- raad met een assortiment dat ze zelf be. schri|ft als: ,Een bouillabaisse van kleren en accessoires... truitjes, shawls, shifts, hoeden, sieraden en nog wat eigen- aardige allerhande'. Aan het woord is Mary Quant, ontwerp. woord m0d6 ruims,e Zi" het woord, van make-up tot schoenen. wa,/0rSïlde Zich d00r het stadium waarin ,haar zitslaapkamer vol naai- £!Chi™s s,°"d en de twee Siamese kat- trouwde patr°0npapier verscheurden', In T ander Plunkert Greene «hTnbrden zii een industrie op, M.™ Pench,op tjonge generaties, van he??/ 'Werd 9ekozen tot .vrouw I ar, ze won de international fashion award', de Italiaanse ,pïavola d'ora', in Amerika werd ze onderschei den met de Rex Award en de Medal of the society of industrial artists and desingner, in Nederland ontving zij de Gouden Schaar, en koningin Elisabeth benoemde haar tot officier in de orde van het Britse Imperium. Maar meer dan de serie onderscheidin gen spreken haar series ontwerpen voor nieuwe mode, gemaakt met een onfeil bare intuïtie voor wat jonge mensen graag dragen. Voor deze zomer lanceerde Mary Quant op de internationale schoenenbeurs Nederland 1969 haar zomerlaarzen. Op de foto het model ,Gladiator', gebaseerd op het schoeisel van de ,vechters' van het oude Rome. Leverragout Snijd 500 gr. varkenslever in dobbelstenen en laat deze een uurtje marineren in rode (land)wljn met wat snippers uit, peperkorrel, laurier en tijm. Neem de lever uit de wijn en haal de dobbel stenen door bloem, vermengd met wat zout. Smelt ca. 75 gram boter en fruit daarin een lepel spek blokjes en een lepel muisnippers. Neem dit uit de pan, bak de lever boven een niet te fel vuur aan alle kanten bruin, voeg spek en uitjes er weer aan toe, en de gezeefde marinade (ongeveer 3 dl vloeistof) en een scheutje water. Laat dit met een deksel op de pan heel zachtjes, liefst op een asbestplaatje, een half uurtje sudderen. Bind de ragout zo nodig nog bij met wat aangemaakte bloem en strooi er royaal peterselie over. Heerlijk met rijst. Varkensrolletjes aan toe en breng dit op smaak met zout. paprika en wat zeer fijngehakte peterselie. Vul er de el- witten mee. Strooi over de eieren een mengsel van broodkruim en geraspte kaas, zet de eieren in een beboterde vuurvaste schotel, leg hier en daar een klontje boter en laat ze bij middelmatige hitte In ongeveer 20 minuten gratineren. Garneer ze met radijsjes en geef er geroosterd brood b>i Gevulde sinaasappelen Reken per persoon een halve sinaasappel. Snijd de sinaasappelen overdwars door en pers ze uit. Trek uit de schillen zorgvuldig alle velletjes. Wrijf twee bananen fijn, en voeg er geleidelijk wat van het sinaasappelsap aan toe, tot u een zachte, soepele massa hebt. (Sinaasappelsap dat u over houdt drinkt u op). Roer dit door twee bekertjes Bulgaarse yoghurt en breng het op smaak met bruine suiker. Schep deze zachte creme in de uit geholde sinaasappelschillen. Zet deze een uurtje in de koelkast. Garneer de sinaasappelen met enkeie geweekte blauwe rozijnen. Vermeng 500 gr. mager varkensgehakt met een lepel gesnipperde ui, en grote, fijngewreven ge kookte aardappel, 2 verkruimelde sneden brood, 1 ei, halve dl water, theelepel zout, mespunt peper, mespunt gemberpoeder. Kneed dit vooral heel goed, zodat de massa soepel en samen hangend wordt. Leg dit mengsel op een vochtig gemaakte plank en strijk het uit tot een dunne lap. Snijd deze in langwerpige rechthoeken. Leg op elke rechthoek wat fijngesneden, geweekte en ontpitte gedroogde pruimen en rol de gehaktlap- jes op. (Met vochtige handen). Druk de uiteinden goed dicht. Leg ze in hete boter In een braadpan en laat ze zachtjes gaarbraden. waarbij u het dek sel schuin op de pan zet en de rolletjes van tijd tot tijd voorzichtig keert. Hierbij geeft u aard appelpuree en bietensla. Goed ontbijt Zweedse eieren Kook 8 eieren hard, pel ze, snijd ze overlangs In tweeën en neem de dooiers eruit. Kook 200 gram diepvriesdoperwtjes gaar en wrijf ze door een zeef. Vermeng deze erwtenpuree met de fljn- n eidooiers, voeg er 3 lepels zachte boter Voor al diegenen, die zich in het voorjaar wat moe en verpieterd voelen, met slappe, vette haren, een bleek kleurtje en doorzeurende ver koudheden, kan het heel goed zijn om eens een mueslikuur te doen, d.w.z. elke morgen een super- gezond muesll-ontbijt nemen. Moeilijk of ingewik keld is het niet. Zet de avond van te voren 1 eet lepel havermout in 3 lepels water te weken. Voeg daaraan 's morgens toe: 1 eetlepel citroensap, 1 eetlepel yoghurt of zure room, 1 geraspte appel, 1 lepel fijngehakte of gemalen noten (u kunt mei een amandelmolentje voor enkele dagen tegelijk noten malen), eventueel nog wat melk, en dunne honing of bruine suiker naar smaak. U kunt deze muesli variëren, door een halve appel te vervan gen door een fijngesneden banaan, door enkele geweekte en fijngesneden gedroogde pruimen ol abrikozen, of door stukjes sinaasappel. Houd deze voorfaarskuur enkele weken vol, eventueel om de andere dag, en u zult zien dat u er frisser gaat uitzien en u fitter gaat voelen WINA BORN. Met het einde van het tijdperk van de pin up girls, zijn de met schuimrubber voorge vormde bh's langzaam maar zeker uit de lin gerie-winkels verdwenen. Courréges' kosmo naut:nmode maakte vier jaar geleden voor het eerst een vol.'umineuze boezem-omvang ongewenst. Bh-fabrikanten pasten hun collec ties aan er, al spoedig maakte het uitgespro ken puntige silhouet plaats voor een meer ronde natuurlijke lijn. Mary Quant en de jeugdige Parijse ontwerpster Emanuella Khan lanceerden de eerste doorzichtige stretch bh's met bijpassende slipjes; een vondst, die na volging vond. Dat er overigens in het foun dation-vlak nog veel meer nieuwtjes te be denken zijn bewees Triumph International met een show in het Amsterdamse Hilton hotel Nog voor de officiële presentatie wer den de Doreen bh's met voorsluiting de best sellers van de collectie, op de voet gevolgd door bh's met vakje waarin men geparfu meerde tissues kan steken. Voor de vrouw, die toch een figuurcorrectie wenst, zijn er bh's in plaats van met schuimrubber voor gevormd met fiberfillvlokken. Bij Triumph zijn de body-slockings elegante concurrenten van de klassieke corsetten geworden. Over de communicatie tussen man en vrouw in het huwelijk (liever gezegd: over het ontbreken ervan) doet Ladies' Home Journal een boekje open. Uit de resultaten van een enquête die het blad heeft gehouden, is gebleken dat veel vrouwen (veertig procent van de ondervraagden) het gevoel hebben dat hun mann- nauwelijks geïnteresseerd zijn in wat zij doen. Een tweede belangrijke klacht is dat mannen overdreven gevoelig' zijn voor kritische opmerkingen van hun vrouwen, en onschuldige, goedbedoelde kritiek onmiddel lijk als een persoonlijke aanval opvatten. Bijna vijfentwintig procent van de vrouwen zegt dat ze bet plezieriger en nuttiger" vin den om adviezen aan moeders of goede vrien dinnen te vragen, dan aan hun echtgenoten. Een vrij grote groep heeft het gevoel dat het met ,de communicatie' zo moeilijk zit, door dat de man weigert zijn vrouw als gelijke te beschouwen. Discussies lopen halverwege dood doordat de man zijn geduld verliest, of zijn vrouw beschouwt als een gesprekspartner met het verstand van een (niet al te intelli gent) kind. Commentaar van de Amerikaans* n zal ongetwijfeld niet uitblijven. Er zijn meer dan zevenhonderd kaas soorten op de wereld, en bijna vierhonderd ervan zijn in Frankrijk te vinden, meldt EU*. Het blad geeft een aantal praktische tips over het bewaren van kaas. Gebeurt dat in di koelkast (de ware kaasliefhebber rilt bij het idee!) verpak de kaas dan in plastic zakjes, leg ze op de minst koele plaats in de kast en haal ze drie kwartier voor het gebruik eruit om weer ,op smaak' te komen. Ondanks deze voorzorgen blijft de koelkast een vijand van de kaas omdat de temperatuurswisselin gen de smaak van de kaas veranderen. Dit is de ware manier van bewaren: leg de kaas op bout, zorg voor een constante temperatuur -jn vijf i acht graden, en dek ze af met **n doekje dat in zout water is uitgewrongen. De onwetendheid over geslachtsziekten k nog ontstellend groot en wijdverspreid, aldta Nova. Verwacht wordt dat binnen tien jaar de geslachtsziekten de grootste groep van gekende infektueuze ziekten' zullen vormen. In Engeland w na de tweed: wereldoorlog bet aantal gevallen tot 1958 sterk terugge lopen, dankzij bet wondermiddelpenicilline. De cijfers van de laatste tien rar daarentegen illustreren een dramatische stijging. Naar ver houding stijgt het aantal besmettingsgevallen bij vrouwen sneller dan bij mannen. Zes van de tien besmette vrouwen zijn beneden vier entwintig jaar. Er wordt hetrekkelij' weinig voorlichting over geslachtsziekten gegeven, al zijn er wel een paar scholen die het onder werp aansnijden bij de sexuele voorlichting. Een Britse arts die aan het hoofd staat van een der drukste klinieken in Londen noemt de bestrijding van geslachtsziekten geen me disch maar een sociaal probleem: ^4Heen een terugkeer naar een puriteinse leefwijze kan de verspreiding van geslachtsziekten stop zetten'. Schilder Bernard Buffel en zijn vrouw Annabel (vroeger covtrgirl, nu schrijfster) zijn onbarmhartig voor elkaar als het om hun werk gaat, weet Elle. Zij zijn tien jaar getrouwd en allebei beroemd. Bernard heeft zojuist vierentwintig Franse kathedralen ge schilderd, maakte decors voor de Parijse opera en werkt voor de Franse televisie. Daar vindt hij dan zijn vrouw weer die voor tv een stuk beeft bewerkt, geregisseerd en gespeeld naar een roman, die ze in 1967 heeft geschreven. Buffet heeft de kostuums en de cors ontworpen. Intussen werkt Annabel aan een boek over ,de nieuwe vrouwen'. Ze becritiseren eikaars werk pas als het klaar is, maar doen het dan ook zonder pardon. (ADVERTENTIE) prachtig gouden ring met edelsteen, f220.- robijnringen vanaf f 90.- Temeuzen Nleuwstrsat 14 Telefoon 2284 Vlisiingen Bellamypark 20 Telefoon 2385 Middelburg Markt 29 Telefoon 6294

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 17