IN GAPINGE LAGEN 14 DAGEN 280 OUDE MUNTEN VOOR HET GRIJPEN Uitbreiden van de Zeeland-promotion Muziekschool in Terneuzen speelt' met elektronica 7 Eén gouden plak n tussen geschonden n| zilveren munten r.nL> ,Niet zo driftig' leeaws Administratief centrum voor de recreatie Eigen grond TE WEINIG INFORMATIE WOENSDAG 9 APRIL 1969 provinciale zeeuwse courant Aannemer Sturm deed ontdekking op eigen werk in de dorpskom I GAPINGE Na Serooskerke en Mariekerke zal nu Gapinge de geschiedenis ingaan als een van de plaatsen op Walcheren, waar het goed munten oogsten is. Aannemer Sturm en zijn ge- VC0' zin woonde midden in de dorps- h kern jaren op een stenen pot Y met een inhoud van méér dan 280 zilveren zeventiende eeuwse yW munten. Er is ook een gouden m munt bij. Vandaag spoedt bur- l)|{' gemeester A. de Kam zich met h/( een selectie uit de voorraad 1/ groen uitgeslagen plakken naar If ben Haag om deze greep uit de fsvondst te tonen aan dr H. Enno van Gelder, directeur van het jkoninklijk Nederlands munten- um en penningenkabinet. De burge- "wi,. meester, die voor zijn deskundig m'm -adviseurschap in muntenvond- p 9 sten ruimschoots ervaring heeft [kunnen opdoen bij het opdiepen van de Serooskerkse goudschat toffM 1 u erstoi- kon gisteren echter nog geen ns°veri zinnig woord zeggen over de 5aa eventuele waarde van de in Ga- ipinge gevonden munten. 'ibran- divera A' veertien dagen hebben de mun- d.coii' tc" zo aan do straatkant voor >het grijpen gelegen. Ze lagen In een i' zandhoop. Het zand had plaats moe ten maken voor het leggen van een fundering voor een nieuwe woning, y2jr. «'ie aannemer Sturm aan het boawen V'^Y Is op dezelfde plaats waar tot voor 'lort zÜn ""do woning stond. Maar WyJ V001' (,e paasdagen wilde hij de zaak W/ wat aan de kant hebben. Een schop kwam er aan te pas om het bouwter rein wat te egaliseren. nbiediti »-» koliek» .En tosn zag ik opeens die dingen it aan di liggen', vertelt Sturm In zijn tot tij- GOES Tijdens een middag over verblijf saccommodatie in Zeeland werd de suggestie ge daan om grote evenementen te coördinerén. De voorzitter van de nrovineiale Zeeuwse VW, mr E. Wage, zag er wel iets m en dacht onmiddellijk aan zijn eigen organisatie: ,Als ik zie wie en wat zich allemaal met recreatie bemoeit, geloof ik zeker dat er hier mogelijkheden liggen. Zou het bijvoorbeeld niet dienstig zijn at die verenigingen, zoals hen gelsportverenigingen, kampeer verenigingen en watersportver enigingen te overkoepelen in een administratief centrum? Dus zeker geen beleidsorgaan, maar een dienstverlenend or- faan, waar iedereen, die bijvoor- eeld een visacte of een ligplaats voor zijn boot wil hebben terecht kan. Daar moet je je bijvoor beeld ook kunnen aanmelden voor de een of andere wedstrijd of noem maar op. Dit zou uitge werkt moeten worden, want het is nu nog niet meer dan een va ge gedachte'. lOflnmii! o |75 .btap voor stap naar Soestdijk 0ZELINGE De wandelsportverenl- I ïg ,Stap voor stap vooruit' te Bieze- I ige zal op 30 april aan het défilé I Jlnemen dat te Soestdijk wordt ge- I uden ter gelegenheid van de verjaar- ■■Jg van koningin Juliana. Dit werd '«kgedeeld tijdens de dezer dagen in Ipoj^stöne van de Nederlands her- rmae kerk gehouden druk bezochte 1 ffvergaderlng. Voorzitter J. D. Lu ff® '{0n naa'' aanleiding van het nieu- wandelsportseizoen meedelen, dat de mA rste locht gehouden zal worden op za- raag n april te Sas van Gent. Uit I I Jaaroyerzicht van secretaresse me- touw A J. de Jonge, bleek, dat de renigins een tman u. .0„, leniging een goed veren igingsj;__. u i eo'7 ,e heeft. Het ledental steeg Ideaal g. dl tot 42 en de medaillekast werd 5 auto. w hijgevulo. favond werd in vrolijke sfeer doorge- eht, waarbij de oudste leden eerJt toneelstukje .Trouwe kameraden' i b u ?n' succes van de avond 1"9S Lu zang-spe) .Catootje'. Met het eeispel ,De schoenmaker en de spo il Kwamen ook de overige leden op toneel. Verder werd er een leuk paal gelezen dat als titel had .De ipuden t)auzp Wlïrd Mn verloting CULTURELE BIJEENKOMST 4N IN HFT SCHUTTERSHOF' ^j^hderdagmiddag, io april, treedt in Ki.0?Sii;ncen.truni .Het Schuttershof' [Middelburg het huisvrouwenkoor on- 'e,alng van mevrouw Roegholt op. t «oor zal enige Engelse en Duitse deren uitvoeren. ,Het Schutershof- or onder leiding van pastoor H. Snel levens enkele Nederlandse volkslied- ;Ozlng«n. delijk woonverblijf omgetoverd schuurtje achter het bouwwerk. Hpj l? er koud noch warm van geworden. .Ik ben niet zo driftig in die dingen', zegt hij. ,Het kon per slot van reke ning ook gewoon blik zijn'. Maar na wat schoonvegen met de zakdoek kwam er toch wat tekening bloot op de plakken, waarvan het merendeel nogal in geschonden staat verkeert. Tegelijk met de munten werden ook potscherven gevonden. Aan één pot scherf zat nog een dot klei, waarin een aantal munten zat vastgeplakt. De pot moet op ongeveer tachtig cen timeter diepte onder de vloer van de oude woning hebben gezeten. Om na te gaan uit welke tijd de scherven dateren, is contact opgenomen met de Zeeuwse archeologische werk groep. De heer Sturm kon nog op geen stukken na zeggen uit welke tijd de woning dateert waaronder de munten vandaan zQn gekomen. Wel heeft hij vorig jaar een aanpalende woning uit 1719 tegen de grond ge gooid. Straks zitten er daar ook mun ten. glundert hij al bij voorbaat. De eerste belangstellenden die hoorden van de vondst hebben zich inmiddels ook al aangediend. Aannemer Sturm: ,Er was ook een sjacheraar bij, die vroeg of ik ze niet aan hem wilde overdoen, maar daar wilde ik toch niet van weten'. In het kleine woonverblijf op het werk werden gistermiddag de gevonden munten nog eens ge sorteerd. Burgemeester De Kam maakte er een keus uit om ,op zicht' mee te nemen naar Den Haag. De heer Sturm had de plakken zelf al ingedeeld in een eerste, tweede en derde soort met allemaal brokstukjes. Ze werden keu rig bewaard in loonzakjes van het eigen bedrijf. In de loop van de mid dag konden gisteren twee zilveren munten aan de voorraad worden toe gevoegd. Die kwamen bij een nadere speurtocht tussen de zandkluiten uit. Naar burgemeester De Kam liet .we ten zal dr Van Gelder deze week nog poolshoogte komen nemen op de vindplaats in Gapinge gesteld wat de bestemming van de opbrengst zal worden. Hij wijst op de nieuwbouw van zijn woning en zegt: .Daar kan ik best nog wat voor gebruiken'. Delen met de gemeente zoals in het Serooskerkse geval is er niet bij, want de grond is eigendom van de Gapingse aannemer. De vindplaats ligt slechts enkele meters verwijderd van de plek, waar in 1953 in het tuintje van de familie Kesteloo een ouderwetse brooddoos werd opgegraven met erin ongeveer 1200 oude guldens en rijksdaalders, voor een waarde van meer dan dui zend gulden. Aannemer Sturm aan het .schat graven' (Foto PZC) Kringvergadering van gereformeerde organisten WOLPHAARTSDIJK - Dezer dagen was de gereformeerde organisten vereniging in kringverband bijeen. De vergadering werd gehouden in de gereformeerde kerk te Wolphaartsdijk onder leiding van de heer T. Fraanje. Na behandeling van de huishoudelijke zaken sprak de heer Karman, voor de laatste keer, over het .contrapunt', met demonstratie op het harmonium. Op de vergadering kwam nog een schrijven van de heer Remijnse, uit Wolphaarts dijk een oud-collega van de organis ten, ter sprake. Bij de brief was een muziekbijlage gevoegd, die door de heer De Jager uit Nieuwdorp ten gehore wend gebracht. Verschillende organisten speelden ver volgens op het nieuwe orgel oude klas sieke orgelwerken. De volgende kring vergadering wordt gehouden op zater dag 17 mei in de Getuigeniskerk te Middelburg. De landelijke vergadering is op 10 mei te Eindhoven, waar aan het orgel in de aula van de technische hogeschool aandacht zal worden be steed. NIEUW LESVAK C. A. van Rooijen: ,Een vervolg op de traditionele muziek' TERNEUZEN Drie bandre- corders, twee toongenerators, één oscilloscoop: dat is het in strumentarium waarmee de Terneuzense muziekschool drie weken geleden de weg van de elektronische muziek is opge gaan. Niet bij wijze van vrijblij vend experiment, maar als een serieuze uitbreiding van het les programma. Voorzover ik weet', zegt directeur C. A. van Prooijen, ,zijn we de eerste mu ziekschool in Nederland. Alleen in speciale studio's wordt tot En ondertussen blijft Sturm tussen de bedrijven door verder zoeken. Want je kunt immers nooit weten. En wie weet wat het allemaal waard is. De aannemer hoeft er niet lang bij na te denken als hem de vraag wordi De heer C. A. van Prooijen achter het elektronisch instrumentarium van de Terneuzense muziekschool. Naast hem de technische man, J. Breur, die er voor zorgt dat de apparatuur werkt zoals het moet. nog toe aan elektronische com posities gewerkt'. Bij de Terneuzense muziekschool wil men de stap naar de elektronische mu ziek niet als iets buitengewoons zien. Directeur Van Prooijen: 'Het is ge woon een stuk dat er bij hoort, een vervolg op de muziek die we kennen. Er zijn tai van aanrakingspunten met de traditionele muziek. En er komt beslist niet alleen technische handig heid bij kijken, maar ook gevoelig heid voor timbres en klankkleuren. Het bespelen van elektronische ap paratuur mag dan niet vergelijkbaar zijn met het bespelen van een instru ment, er komt wel evenveel inzicht aan te pas'. Aan het werken met de elektronische apparatuur is bij de muziekschool een periode van experimenteren met Idanken vooraf gegaan. Het geluid van .traditionele' instrumenten werd met elektronische middelen vervormd en aaneengeregen tol experimentele muziekwerkjes. Drie weken geleden kreeg de school echter de beschik king over twee toongeneratoren en daarmee over de mogelijkheid om uit te gaan van elektronisch tot stand gebrachte klanken. Het is de bedoe ling dat het elektronisch instrumen tarium nog verder zal worden uitgebreid met een gecombineerd schakel.mengpaneel, toonfilters en een derde toongenerator. Veel composities Uit de experimenten met de elektro nische apparatuur zullen, aldus de heer Van Prooijen, op den duur afge ronde composities rollen. Op 't ogen blik is men bezig met een stuk voor blazersensemble en elektronische mu ziek. Het is de bedoeling om op de jaarlijkse openbare uitvoering van de muziekschool in mei iets van die com posities te laten horen. Bij de tot standkoming daarvan speelt de Au stralische pianist Geoffrey Madge, die m Gent woont, een belangrijke rol. Madge, die als leraar aan de Ter neuzense muziekschool is verbonden, heeft enkele jaren (o.a. met Badings) in elektronische studio's in Neder land en Duitsland gewerkt. Madge is dan ook de man onder wiens lei ding negen leerlingen van de Terneu zense muziekschool werken met de elektronische apparatuur. Directeur Van Prooijen zegt: ,het is nu al ge bleken dat de mogelijkheden van de apparatuur sterk appelleren aan de explorat ledrang van de leerlingen. Niemand is gebonden aan bestaanc* dingen. Er komt vindingrijkheid en originaliteit aan te pas. Het is een stuk creativiteit m teamverband. Als eenling oresteer je op dit gebied weinig*. De heer Van Prooijen speelt nu al met de gedachte om nog een stapje verder te gaan. Hij wil aan de elek tronische composities die op de mu ziekschool tot stand komen een visu eel element toevoegen. Er virdl ge dacht in de richting van de film- of televisiebeelden. Omdat het van veel belang is dat de apparatuur correct functioneert, werkt de muziekschool samen met een Terneuzense elektro- nicus. de heer J. Breur. In hei NTS-progranir.ia scalp zal van avond of volgende week woensflag iets le zien zijn var de wijze waar op op «le Terneuzense muziekschool elektronische composities tot stand komen. .Van gewest lot gewest' heeft hiervoor zaterdag opnamen gemaakt. Slot uan pagina 1 maximum van 20.000,-) ontvangt de provinciale VVV ook subsidies van het ministerie van economische zaken. In 1968 bedroegen deze in totaal 16.000 gulden. En naar de -verwach ting van de heer Wage zullen met name de subsidies van economische zaken een aflopende zaak vormen. Deze subsidies werden gegeven voor de diensten die de provinciale VVV aan het ANW verleende in de vorm van het doorgeven van informatie: bijvoorbeeld net samenstellen van lijsten met alle Zeeuwse hotels ,zwem- -jelegenheden, kampeerterreinen en dergelijke. Aangezien het nationaal bureau voor toerisme op commer ciële basis werkt en de bovengenoem de Informatie aan deze stichting za! worden gegeven, is het mogelijk, dat in plaats van deze subsidie van eco nomische zaken een vergoeding van het nationaal bureau komt. Anders om zal de provinciale VW bijvoor beeld bij het ontwerpen van folders door het nationaal bureau moeten betalen. Tot nu toe gebeurde dit door het ANW en waren daar geen kos ten aan verbonden. De heer Wage hoopt, dat de wederzijdse dienstver lening tussen provinciale VVV en na tionaal bureau met gesloten beurzen kan plaatsvinden. Een ander onzeker punt is de be stemming van de zogegeten Y- pot, een door het ministerie van economische zaken aan het ANW beschikbaar gesteld kapitaal be stemd voor propaganda, waaraan het bedrijfsleven voor vijftig procent meebetaalt. Deze gelden gaan nu naar het nationaal bu reau dat de gehele promotion op zich zal nemen. Deze inkomsten zullen dus komen te vervallen, terwijl dit jaar de be groting van de provinciale VW met een minimum aan propaganda reeds een tekort te zien geeft. De heer Wage: ,En dan te bedenken, dat en kele :nkomstenbronnen zullen op drogen: we moeten zoeken naar nieuwe mogelijkheden'. De sugges ties van het bestuur van de provin ciale VVV zijn praktisch overal met begrip ontvangen. De hearings wa ren een poging om de leden bij de nieuwe opzet te betrekken. Uit de resultaten van de gesprekken wil het bestuur een conclusie trekken om daarmee aan de structuurcommis sie opdracht te geven concrete voor stellen te formuleren. Dat op het ogenblik veel te weinig kan worden gedaan aan Zeeland promotion blijkt wel uit het feit, dat een bezoek van Belgische journalis ten -wegens geld gebrek niet kan doorgaan en dat een ontwerp voor een campagne in de landelijke dag bladen in de lade blijft liggen. Een ander voorbeeld van een gebrek kige werking van de toeristische pro paganda is het ontbreken van een iilgememe Zeeland-folder. De heer Wage kan vertellen, dat alle plaat selijke WV's in dit gewest in totaal een bedrag van ruim zeventigduizend gulden uitgeven aan folders In to taal werd in 3 967 ruim een ton uit gegeven aan toeristische folders voor Zeeland. De meeste folders hebben uiteraard een zeer plaatselijk karak ter en zijn informatief van aard. Wat echter ontbreekt is een werven de folder, die voor Zeeland als ge heel d.enst kan doen. De heer Wage: ,Of die propaganda nu wordt uitge voerd door een aparte stichting of gewoon onder de provinciale VW ressorteert, het is van belang, dat op dit gebied meer coördinatie Is en dat er meer vakmensen bij worden betrokken. Overigens zouden we de zaak wel het liefst in eigen hand houden'. Uit de hearings zijn nog enkele opmerkelijke suggesties naar vo ren gekomen. Uiteraard zal de verhoging van de contributie, die in sommige gevallen noga! dras tisch zal zijn, hier en daar wel op de nodige bezwaren stuiten, ten minste dat bleek uit de reacties tijdens de hearings. Een van de suggesties was om alle gelden, die de plaatselijke WV's uit geven aan propaganda bijeen te bren gen om op die manier een kapitaal te hebben voor algemene Zeeland- promotion om op die manier do vor ming van een stichting overbodig te maken. Over het algemeen was men zeer positief over het idee om tot een te komen. Volgens de heer Wage dienen de le den wel beter dan nu het geval ls op de hoogte te zijn van de gang van za ken binnen de provinciale VW: .De ze heeft de interne informatie ver waarloosd. Dat moet worden verbe terd. ZeLf zie ik als meest efficiënte organisatievorm de districtsgewijze opbouw. De autonome plaatselijke afdelingen vormen de basis, daarbo ven krijg je dan de streek-WV en tenslotte de provinciale VW. Als de interne informatie wordt verbeterd bestaat er een gerede mogelijkheid, dat men meer werk gaat toevertrou wen aan de provinciale VVV. He* zijn allemaal nog maar gedachten. Maar wel staat vast dat er iets moet gebeuren en ik ben blij, dat ook de leden hiervan overtuigd zijn'. Tot onze grote droefheid is op 7 april 1969 heen gegaan SOETJE KAMP oud 79 jaar. Namens de familie: Hilversum: M. P. Kramer-Kamp en Hoenderloo: H. R. Tweedy Hoenderloo, Krimweg 119 De crematieplechtigheid zal plaatshebben vrijdag 11 april 1969, om 14.30 uur in het crematorium te Dieren. Vertrek van het sterfhuis om 13,45 uur. Heden overleed, na een langdurig lijden, onze ge liefde schoonzuster en tante, mevrouw A. DEN DEKIvER-SMAEL echtgenote van D. den Dekker, op de leeftijd van 41 jaar. Namens de gehele familie. H. Kort-den Dekker Heiloo, 7 april 1969 Op zondag 6 april overleed plotseling, geheel on verwacht. ons hooggeacht bestuurslid en onze collega, de heer L. MIERAS op de leeftijd van 60 jaar. De amciale omgang en de stuwende kracht die van hem uitgingen, zullen wij node missen. De vereniging van oesterkwekers en exporteurs .Vervoex'. Yerseke, 6 april 196? Met droefheid geven wij kennis, dat heden zacht en kalm is heen gegaan, mijn lieve man en onze zorgzame va der, behuwd- en groot vader PIETER DANIEL VAN MALE op de leeftijd van bijna 77 jaar. M. C. van Male- Rosendaal Oss: J. P. van Male M. T. van Male- van der Waal Peter William Arno Rotterdam, 5 april 1969. Bejaardencentrum .Tuinenburgh', kamer 201. Oostersetuin 83. De teraardebestelling zal plaatsvinden, heden woensdag 9 april 1969, op de algemene Zuider begraafplaats, om streeks 13.00 uur. Vertrek vanaf het woonhuis te 12.45 uur. Geen bezoek. Heden overleed in het ziekenhuis .Bergzicht', mijn geliefde vrouw, onze lieve moeder en grootmoeder JANNEKE CAPPON geb. Luteijn op de leeftijd van 79 jaar. Goes: A. Cappon Haarlem: M. J. Vermeulen- Cappon C. D. Vermeulen Goes: J. J. Cappon M. M. Cappon- Willeboer En kleinkinderen De crematie zal plaats hebben op vrijdag 11 april om 13.00 uur in het crematorium Oc- kenburgh te 's-Graven- hage-Loosduinen. Op tweede paasdag overleed plotseling in het ziekenhuis te Dor drecht, onze beste broeder en oom ADR1AAN VAN HOUTE op de leeftijd van 76 jaar. Uit aller naam, J. I. Vermeulen Breskens, Oranjeplein 22 a Begrafenis te Zwijn- drecht, donderdag 10 april. Enige, kennisgeving. Op zaterdag 5 april '69 is in vrede van ons heengegaan, mijn ge liefde en zorgzame man, onze lieve vader en grootvader JACOB ASMUS LIEBAU oud-gezagvoerder G.H.V., in de ouderdom van 82 jaar. Uit aller naam, W. Liebau- Langeveld Bilthoven, Huize ,Het Oosten', flat 227 Op uitdrukkelijke wens van de overledene zjjn zijn stoffelijke resten ter beschikking gesteld van de wetenschap. Liever geen bezoek Heden overleed, tot on ze grote droefheid, on ze innig geliefde en zorgzame man en va der MARINUS KOPMELS op de leeftijd van 52 jaar. N. Kopmels-de Jonge Lenie Marja Waarde, 8 april 1969 Dorpsstraat 10. De teraardebestelling zal DV plaatshebben op vrijdag 11 april vanuit het hervormd centrum. Vertrek 12.30 uur. Heden overleed, in vol le vrede, onze geliefde vader, groot- en over grootvader, de heer FERDINANDUS DEES sinds 1929 weduwnaar van mevr. Helena Dees, in den gezegenden ou derdom van bijna 91 jaar. Sluis: M. Quaak-Dees A, M. Quaak Abbotsford Canada BC: J. Dees N. Dees-Scheele üpendam: P. Quist-Dees N. C. Quist Breskens: L. Dees S. Dees-Roelse IJzendrjke: J. H. Quaak-Dees A. J. Quaak Maurik: F. Dees Chr. Dees-Roelse Klein- en achter kleinkinderen IJzendijke. 7 april 1969 A 88 De teraardebestelling zal DV plaatshebben op de algemene be graafplaats te Schoon- dijke op vrijdag 11 april om 15.00 uur, na gehouden rouwdienst in gebouw .Laus Deo' te Schoondijke. Met droefheid geven wij kennis van de ge boorte van ons leven loos zoontje. J. Vellekoop P. C. Vellekoop- Petiet Vlissingen, 7 april 1969 Berlagestraat 41 Diep geschokt namen wij kennis van het overlijden van mevr. N. STEIJN-VREEKE Tot kort lid van het centraal bestuur, vrou wenbond NW. Haar Btuwende werk lust blijven wg dank baar gedenken. Namens het centraal bestuur: A. J. Bakker ten Hagen (voorz.) J. Zwanepol, (seer.) Met verslagenheid heb ben wij kennis geno men van het overlijden N. STEIJN-VREEKE Met dankbaarheid ge denken wij het vele werk, dat zij met gro te liefde voor ons deed. Namens bestuur district Zeeland, C. E. Cappon-Roos (voorz.) Met ontsteltenis namen wfl kennis van het overlijden van mevr. N. STEIJN-VREEKE Wij verliezen in haar een trouwe vriendin, en gedenken met grote dankbaarheid alle hulp en steun die zij ons gaf. Bestuur en leden vrouwenbond NW. afd. Vlissingen. Tot onze diepe droef heid geven wij kennis van het overlijden van onze oud-voorzitster, mevrouw N. J. STEIJN- VREEKE op de leeftijd van 59 jaar. Al het werk dat zij voor de vrouwenbond heeft gedaan, zullen wij in dankbaarheid geden ken. Namens de vrouwen bond NW. afdeling Middelburg: M. J. Overweel- de Jonge (voorzitster) Domburg, 5 april 1969 A. W. Boerwinkel, arts, donderdagmiddag GEEN SPREEKUUR.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 7