gerrit wolsink in motorcross VAN AXEL NIET TE BETEUGELEN Via penalty knalt Noormannen zich beter Zeelandia in 4e klas Desillusie: afwezigheid van drie kanonnen' -mob Moens speelde eerste seizoen mee, dus Zege voor De Smit JUNIOREN SENIOREN AMATEURS zou halen. ,Het zou vast niet de eer ste keer zijn in deze competitie.' Eerste jaar Die zekerheid van Bob Moens stoelde niet op losse schroeven, maar op een merkwaardige, bijna geloofwaardige ervaring. .Want elke ploeg, waarvoor ik de eerste keer voetbalde, werd in dat jaar kampioen. Nu Noormannen en daarvoor al Hulst en Vlissingen'... Maar als Rob Moens' overtuiging niet was uitgekomen, als het 1-0 was ge bleven, dan had niemand ook de Noormannensupporters met Zeelan- dia de titel mogen misgunnen. Want de Middelburgers voetbalden beter, zc waren technisch opmerkelijk geschool- der dan de mannen aan de voet van de machtige zeedijk. .De technisch be tere ploeg', noemde ook scheidsrechter Assies de Middelburgse formatie, .al kwam voor hen het "openingsdoelpunt uit de lucht vallen". De arbiter vond deze beslissende wed strijd .buitengewoon sportief. Het was alleen jammer, dat de beslissing door een strafschop moest komen', aldus scheidsrechter Assies, die alle lof had voor de inzet van Noormannen, met name na rust. Grove fout Inderdaad kwam in die 5e minuut, na de start hei doelpunt voor Zeeland ia ,uit de lucht vallen'. Een grove weg werktout van de Westkappelse verde digers gaf rechtereentrumaanvaller J. Sinke een niet te missen kans: be heerst tikte liij de bal langs doel man Huib Balthazar (0-1). Reeds in die korte tijd daarvoor had Zeelandia getoond het minste last van ie zenuwen te hebben en bewuster te kunnen spelen dan de tegenstander. Gevraagd naar de afgesproken tac tiek van zijn ploeg (Zeelandia is de fensief sterk, terwijl Noormannen bij zonder produktief is) verklaarde Zee- landta-trainer Weststrate eenvoudig: .we proberen goed te voetballen'. En dat probeerden de Middelburgers dan ook. Met name op het middenveld had den ze een vaste greep en via de uit blinkende Karei Leenhouwers zetten WESTKAPELLE Hel kampioene- elftal van Noormannen, compleet met reserves, verzorger en bloemen, (Foto PZCX ze menige vrij goed sluitende aanval op. Echter bij het strafschopgebied van de later resoluut ingrijpende Noormannendefensie liepen de acties meestal dood. De Westkappelse aanvaisopzet was veel eenvoudiger: veel trager, maar niettemin proberen Rob Moens te be reiken. Vaak ging dat met dieptepas- ses door het midden, geregeld ook langs de vleugels. Maar Moens vond in Rini van der Weel een geduchte te genstander en veel kansen kreeg hij dan ook niet. Driemaal Toeli kwam Moens rond de 30e mi nuut, driemaal in goede positie: zijn schuttersvizier stond echter slecht ge steld. Niet dat van Leenhouwers in de 34e minuut, maar met een knappe reactie hield Balthazar het keiharde schot van de Zeelandiaan uit zijn doeL Na d? rust was Noormannen overwe gend en met een enorme inzet ln de aanvat, maar Zeelandia verdedigd® koelbloedig en zette gevaarlijke te genacties op. In de 25e minuut kopte Moens een hoge bal voor de voet van Coen Minderhoud, maar die knalde van dichtbij hoog over. Toch werd het vanaf d:t moment veel gevaar lijker voor Zeelandia, dat steeds ver der terugmoest en tenslotte in de 35® minuut zijn kansen in rook zsg ver vliegen. .Natuurlijk was ik een beetje zenuw achtig, maar ik wist dat ik hem zou zetten', verklaarde Coen Minderhoud later over de strafschop. ,En anders had ik het wel gedaan', liet Moens weten. Het was de strafschop, dia Noormannen het kampioenschap be zorgde. Want zelfs met nog tien minuten voor de boeg wisten bijna alle 1700 bezoekers 7.0 goed als zeker, dat de Westkappelse ploeg zich deze .winst' niet meer zou laten ontgaan. De tonelen aan het slot van de strijd bewezen dat overduidelijk: do tonelen, van Westkappelse vreugde! j^ANDAG s MEI 1969 17.30 LEEKïï (Van onze sportredacteur) AXEL Het begon voor de van heinde en ver toegestroomde meer dan 5000 toeschouwers op het onafzienbare zandpiateau bij Axel Bterdagniiddag allemaal met een teleurstelling: de speaker i noest vertellen dat in deze motorcross van Axel juist de drie rdag< „00tste kanonnen him ogenstrelende styl en hun oorverdovend '""I «raas niet zouden laten zien en horen. Franske Sigmans, het ten- we talent uit Bakel, hield nog het bed met een lichte hersenschud- |iug (opgelopen in Maar urn), het Belgische idool Sjef Teil wissen het sturen onmogelijk door een ontwrichte schouder (opgelo- LEecjL, in Wuustwezel) en de Belgische crack Roger Decoster had een indrukwekkende snijwond in het bovenbeen (,van hier tot hier', «prak de speaker, terwijl hij de maat aangaf van de knieschijf tot in liesstreek). En dat terwijl de Zeeuwse nieuwsmedia enkele dagen van tevoren nog hadden verkondigd dat de heren wis en waarachtig f* jonden komen. Organisator Harry Goossens: ,Het is echt geen lés r doorgestoken kaart. Het zag er naar uit dat ze toch konden komen. 341 Maar de blessures vergen meer tijd dan was verwacht. Ik ben zelf S Enager van Sigmans. Hij is nog niet hersteld'. Enkele uren later s was een excuus niet meer noodzakelijk, want ondanks de afwezig- maf2:!leid van de drie cracks werden het niettemin bijzonder spectan» jgjre wedstrijden met bikkelharde gevechten tussen mannen als °CH! Gerrit Wolsink uit Hengelo, Ton van Heugten uit Amersfoort, Jan Keizer uit 's-Heerenberg, de Belg Harry Vromans en Jan Roesink uit Doetinchem. Een klas apart in dit gezelschap was de niet te be- Engelen Gerrit Wolsink die door zijn opwindende vechtlust van deze Axelse motorcross vaak een adembenemend evenement niaak- ÏÏL Hij won beide manches en dus de cross. 0 cm taf. te vlak'. De Nederlandse senioren wa ren het hier wol mee eens. En de Bel gen? Senior Harry Vromans uit Loni- mel bijvoorbeeld: ,Een moeilijk cir cuit? Daar wil ik om lachen. Dan moet je bij ons komen. Dan beleef je nog wel iets anders'. Het is een feit: in België is de mo- .orcross-sport veel populairder nog Ian bij ons. Een voorbeeld: alleen al voor de junioren zijn er dit seizoen 108 crossen in België. En in Neder land? Een schatting van de Insiders; vijftien tot twintig. Daarom ook was het een prestatie van formaat dat Frans Karsmakers in de eerste man che van junioren 250 cc (tussen 15 Belgen en 15 Nederlanders) alle gere nommeerde Belgen achter zich liet. Overigens was deze manche met een Gerrit Wolsink, de winnaar van Axel. (Foto PZC) Het duizend meter lange circuit was bij de junioren inzet van enige discus sie. Aan één zijde liep het circuit na melijk over de rand (een steile hel ling) van het zandpiateau: een slalom van duizelingwekkende afdalingen en scherpe klimmen. Junior Wil van Loos- broek uit Loosdrecht, een veelbelovend talent: ,Die korte afdalingen en klim men, zoveel vlak achter elkaar. Je moet steedis voluit gas geven en dan weer helemaal wegnemen. Je kunt de motor niet op toeren houden. Hij ver zuipt steeds', sprak hij terwijl hij be zig was een kleinere sproeier voor de volgende manche aan te brengen. Maar de 18-jarige Frans Karsmaker uit Aalst die de eerste manche won, vond: ,Wel moeilijk, dit circuit, maar dat mag ik wel. Moeilijkheden met een verzopen motor. Welnee, afdalingen en klimmen vlak na elkaar, dat is een kwestie van routine en techniek. Je moet de koppeling gebruiken. We moesten dit soort circuits meer in Hol land hebben. De meeste zijn hier veel De 16-jarige Hanne Schelleman uit Axel die de motorcross voor de ama teurs won. (Foto PZC) In de eerste manche Masseerden zich drie Nederlanders bij de eerste drie :1. Karsmakers: 3. Zonnenberg uit Arn hem en 9. Heijstek uit Klundert. Ook in de tweede manche konden de Neder landse junioren niet tegen de Belgi sche overmacht op: weer drie bij de eerste tien: 2. Van Heertum uit Schijn- del; 9. Heijstek en 10. Karsmakers. De tweede manche werd gewonnen door de Belg Hector de Jonghe uit Brussel, die in de eerste manche we- le manche 3e in de 2e manche) bleek totaal-winnaar. Hij eindigde ge lijk met zijn landgenoot Pierre Bradt maar had een iets snellere tijd over de twee manches. Niet zonder slag of stoot wensten bij de senioren-internationalen andere groten te capituleren voor Gerrit Wol sink. En direct in de eerste manche moest hij een fel gevecht uitvechten met vooral Jam Keizer en Ton van Heugten die lange tijd zelfs enkele tientallen meters voorsprong op Wol sink hadden. Maar Wolsink voelde er niets voor het opgeworpen zand te blijven slikken, vocht zich eerst lamgs Van Heugten en vervolgens ook langs Jan Keizer, die tenslotte met een twee de plaats in deze manche genoegen moest nemen. Jan Keizer: .De plumjers van m'n telescoopvering dempten niet. Het voorwiel bonkte als een stok. Dat hou je im het begin wel als je nog niet vermoeid bent maar later speelde dat nadeel me parten'. Terzij de: met een herstelde telescoopvering zou Keizer ook in de tweede manche als tweede eindigen. De klasse van Wolsink bleek vooral in de tweede manche. Hij accellereer- de niet fel genoeg bij de start, raakte in het gedrang en moest zich naar voren vechten. Toen de kruitdamp wat opgetrokken was bleek Wolsink op de Jan Keizer. Makkelijk is het niet om op het op vele gedeelten smalle Spectaculaire strijd in de motorcross van Axel. (Foto PZC) mannen, sprintte eerst steigerend langs de Belg en vervolgens langs de twee Nederlanders. Toen toonde hij zijn klasse: nu hij op kop lag, de smalle dalingen en klimmen niet meer met anderen moest verrichten, vloog hij weg van zijn rivalen en veroverde in één ronde een straatlengte voor sprong. Voor de Belg Vromans (met 38 jaar de oudste deelnemer) was het triest dat hij (in derde positie rijdend) in de laatste ronde door materiaalpech moest opgeven. naar werd de 16-jarige Hanne Schel leman uit Axel. Lts-leerling Adne de Feijter (15) uit Axel werd tweede, Johan SCheele uit Vogelwaarde, 14- jarige havo-scholier in Terneuzen, werd derde, de Axel aar Sijs werd vierde. De einduitslag bij de junioren: 1. Burssens. 2. Bradit, 3. Segers (allen België). 4. Karsmakers (Ned.). 5. Moerman (België), 6. Heijstek (Ned.). De 7e tot en met de 10e plaats werden bezet door Belgen. De einduitslag bij de senioren-interna tionalen1. Wolsink, 2. Keizer, 3. Veis uit Westendorp, 4. Roessink uit Doe tinchem, 5. Haaker uit Badhoevedorp, 6. Harry Driessem uit Stein. Deze situatie ty peert de slotfase bij Noorinannen - Zeelandia duidelijk: een wanhopig verdedigend Zeelandia en een heftig noormannen. Rob Moens geheel links) laat hier een vrije trap op het Middelburgse muurtje los. (Foto (Van één onzer sportverslaggevers) WESTKAPELLE Precies 75 minuten lang liceft het Middel- irgse Zeelandia zaterdag op het fraaie sportpark van Westka- Pe e in de waan geleefd, dat het kampioen zou worden van het uwse zo|,dagvoetbal. De 75 minuten in de allesbeslissende en aatste wedstrijd van het seizoen (spannender kon het niet) egen de grote rivaal Noormannen, dat al in de 5e minuut van de S. een 0-achterstand werd gezet. Toen, 10 minuten voor tijd, sloeg het noodlot voor de Middelburgers toe: tijdens ®on el Wcstkappels offensief sloeg Zeelandia-aaiivoerder Gerrit cioenmators, op dat moment laatste man van de hoofdstede- l) ie verdedigingslinie, in het strafschopgebied de bal met de hand weg. Het was meer een wanhoopsdaad dan een bewuste actie, want nodig was het niet. Even schril als fataal moet het fluitje van arbiter H. Assies uit Hoek de Zeelaqdianen in de oren hebben geklonken, want de leidsman kon niet anders doen dan naar de witte stip wjjzen. Even was er overleg in de Noorman- nengelederen wie op dit hoogst belangrijke moment de straf schop zou nemen. Toen stapte aanvoerder Coen Minderhoud resoluut terug voor zyn aanloop. En even later flitste de bal laag en onhoudbaar langs Zeelandiadoelman Cees de Klerk. Het was 11 gelijk en voor het dappere Noormannen voldoende voor de tweede titel (na het seizoen 1953-1954) in zijn 37-jarig bestaan. Het was genoeg voor de stap naar de 4e klas van de KNVB, voof de eerste maal bereikt. ZEELANDIA STOND 75 MINUTEN VOOR MET 1-0 In een minimum van tijd zag het Noormannenveld letterlijk zwart van enkele honderden vooral jeugdige sup porters. die enthousiast rond Coen Minderhoud en zijn mannen dansten. Voor die Westkappelse jongelui was Noormannen op dit moment kampioen, al moest het horloge dan nog tien zenuwslopende minuten wegtikken. De Noormannensupporters kregen gelijk: het moegestreden Zeelandia had niet Ie kracht meer om terug tc slaan. En het had met 1 punt achterstand in de competitie die laatste wedstrijd moeten winnen om de titel in de wacht te slepen. Jammer, jammer', was de reactie van :en teleurgestelde Zeelandia-trainer P. Weststrate (maar hij droeg het verhes van een bijna zeker kampioenschap sportlef en was één van de eersten om de Noormannen geluk te wensen) ,we hadden er 2-0 van moeten maken, dan waren we kampioen geworden. Bo vendien speelden we beter'. En dat laatste was niet te betwisten. Ook door de Noormannen aanhangers niet. ,Die strafschop was voor ons een gelukje, al vind ik wel, dat we de ti tel verdienen', vond Noormannen-voor zitter W. J. K. Dielenian. Gonlgelter Rob Moens, samen met aanvoerder Minderhoud de .aanbrenger' van een veelheid van de 75 Noormanncntref- fers in dit seizoen verzekerede: .Zee landia speelde beter, vooral in het midden, maar doelpunten beslissen nu eenmaal'. Overigens was de thans 34-jarige Moens (.Volgend seizoen ben ik weer van de partij. Noormannen is een ploeg met sfeer, je bent in deze com petitie snel na de wedstrijd weer thuis en je hebt niet die spanning, zoals die bij de wedstrijden voor Vlissingen bestond') er vast van overtuigd, dat zy'n ploeg in de slotfase de gelijkmaker BRESKENS De Breskense ama/teurwieirenner Charles de Smit heeft zondag in Vlissingen bij Oos tende een criterium over 100 kilome ter gewonnen. Hij was de snelste van 43 vertrekkers. Zaterdag werd De Smit tweede in Lembeke (20 vertrek kers) en donderdag eindigde hij als derde in een koers te Eeklo (55 ver trekkers).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 9