Gunstige financiële werking voor Zeeuwse waterkeringen PETER STUYVESANT PETER STUYVESANT Muyvesant 25 Protest tegen schandelijke wegsituatie bij Borssele LUXURY LENGTH Stuyvesant OVERZICHT VAN DE KOSTEN 'SOLDAAT IN INDIE' een éérlijk boek! Officier kan beter pleidooi houden dan requisitoir' HERVORMD ZEELAND IN BERAAD OVER MENSEN VAN MORGEN' King Size f/RIJDAG 4 APRIL 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MINISTERS VERWACHTEN VAN WETSONTWERP ARTIKEL 5 VAN DE DELTAWET: (ADVERTENTIE) DEN HAAG (GPD) De uit voering van werken uitsluitend tot versterking van z g zwakke plaatsen' is nagenoeg geheel beperkt gebleven tot de gebie den, die te zijner tijd achter af- sluitensdammen komen te lig gen. In de overige delen des lands kon door het verlenen van prioriteit bij de tot stand te brengen werken tot versterking van de bestaande waterkerin gen veelal de gewenste verbete ring van erkend zwakke plaat sen worden verkregen. Men kan dus stellen, dat het bij de me morie van antwoord gevoegde gewijzigd ontwerp ten aanzien van de verbetering van zwakke plaatsen gunstig werkt voor de gebieden, waar de bestaande waterkeringen moeten worden versterkt, nu de bijdrage voor de Deltawerken verhoogd is tot 100 procent. Dit zeggen de ministers van verkeer en waterstaat, van financiën en van visserij in een nota aan de tweede kamer naai aanleiding van het eindversies over het wetsontwerp tot regeling van de bijdragen. be doeld in artikel 5 van de Deltawet. Voor de gebieden achter de afslui- t.ngsdammen schept het gewijzigd ont werp anderzijds een .gunstiger situat e, aldus de bewindslieden, omdat de bij drage van deze gebieden in de kosten van de afsluitingsdaninien geheel ko men te vervallen, terwijl de beheer ders van de waterkeringen in deze gebieden zich geen kosten behoeven getroosten voor voorbereiding en i miljoen en 300.000. Walcheren 3.6 min.. 3.34 miljoen en ƒ360.000. Zuid-Beveland: ƒ4,8 miljoen, 3,65 miljoen en I 150.000, Zeeuws-Vlaanderen 800.000, f 650.000 en 150.000. Het voordeel van belanghebbend ge bied w"ens het niet uitvoeren van I versterkingswerken is daarbij voor: Schouwen-Duiveland: 4.000.000.1 St-Phdipsland: 625.000, Tholen: 2.230.000. Noord-Beveland: f 1.750.000, Walcheren: f 250.000. Zuid-Bevel and: 2.500.000. Uit het overzioht blijkt, dat de ten! laste van de waterschappen blijvende kosten van de werken tot verster king van zwakke plaatsen nagenoegl steeds lager zijn dan de bespaarde, kosten aaji voorbereiding en toezicht. omdat door de afsluitingen geen of; minder omvangrijke versterkings werken in het kader van de Delta wet tot stand behoeven te worden gebracht. Het niet volledig subsidië ren van de kosten van de werken tot versterking van de zwakke plaat, sen leidt dan ook n.et tot een oneven redig zware belasting van de betrok ken waterschappen ten opzichte van de andere waterschappen. Uit de begrotingen van de verschil lende waterschappen is in het alge meen niet na te gaan welke lasten thans nog voor de werken tot ver sterking van de zwakke plaatsen drukken op het ongebouwd en ge-i bouwd. omdat de kósten van rente1 en aflossing voor ten behoeve van de waterkeringen aangegane leningen veelal in een bedrag onder de uit gaven voor de waterkeringen wor den opgenomen. Deze lasten worden] overigens mede in sterke mate be-1 paaid door de wijze waarop de kos-| ten van deze werken zijn »efinan- cierd. onder andere door de duur van j de aangegane leningen en de vraag of deze zijn aangegaan od annui- teitsbasls of met procentuele aflos. singen. De druk van deze lasten over gebouwd of ongebouwd is weer mede afhankelijk van de wijze waarop ADVERTENTIE nuinelke boekhandel f7.50 uitgaveerventijl,zwolle deze be.de categorieën in de svater- kermgslasten worden aangeslagen. welke eveneens van waterschap tot waterschap verschilt. Tegemoetkomingen De bijdragen van het rijk in de te gemoetkomingen wegens aanpassing of verwijdering ran bebouwingen od dijken of ;n duinen worden niet af zonderlijk geboekt doen z.jn met de kosten van uitvoering en van grond aankoop c a begrepen in de totale bijdrage voor de "onderscheidene ver-, sterk ingswerken. Een enigszins nauwkeurige opgave van deze kosten per werk of waterschap is derhalve Globaal geschat zullen sinds 1954 ten behoeve van werken tot vërbete- ring van de zogenaamde .zwakke plaatsen' en de versterking van de waterkeringen in het kader van d» Deltawet tegemoetkomingen zijn ver leend tot een bedrag van 9 a ƒ10 miljoen, hetgeen overeenkomt met een totaal van rijksbijdragen van circa 7 miljoen. Van de genoemde kosten van amovering en aanpassing heeft 4.5 a 5 miljoen betrekking op Schieland en op de Hoekse Waard en de Krimpenerwaard elk ongeveer f 1,5 a ƒ2 miljoen. In de overige waterschappen zijn de kosten wegens aanpassing of amovering van be bouwing tot nu toe van geen of wei nig betékenis geweest. BOCHT IN WESTEINDSEDIjK versterklneMIDDELBURG - Op het kanton- gerecht in. Middelburg heeft de Kosten overzichtMiddelburger A. J. S. zich woens dag over de wegbeheerder be klaagd in verband met een naar zijn stellige mening schandelijke wegsituatie bij Borssele. Daar op de Westeindsedijk. vloog S. met zijn auto uit de bocht. S. was de toerde in de rij automobilisten, die daar een ongelukkige smak maak te. Volgens de Middelburger zag De nota bevat een overzicht van de kosten van de werken tot verster king van de zwakke plaatsen. Hier in is voor de gebieden, die achter de afsluitlngsdaiwnen komen te lig gen tevens aangegeven de orde van grootte van de kosten, die zonder afsluiting van voorbereiding en toe zicht van werken tot versterking van de waterkeringen zouden moeten zijn gemaa.kt. Hiervoor is aangehouden 2,5 procent, van de fictieve kosten van uitvoering. Voor Zeeland geven de bewindslie- den op: voor Schouwen-Duiveland een van heil zelfs kans Om ZOWel aan kosten f 15 miljoen, waarvan het rijk 13.700.000 bijdraagt en hei °P "e heen- als op de terugweg bij #ainqnoonoanvde b£laJlii?irbb1en,11on dit beruchte punt uit de bocht te 1.300.000. oor St-Philipsland res- pecöevelijk 500.000, 400.000 en vliegen. ƒ100.000.. Voor Tbolcn zijn deze ƒ4 miljoen, .Als u de situatie daar ter plaatse had gezien zou u nu op de zitting niet een requisitoir maar een pleidooi houden', zo lietoogde de .Middelburger, die meedeel de dat hij een civiele procedure wil gaan aanspannen tegen waterstaat om dat het aan te schandalige wegsituatie is te wijten dat hij er zijn auto total loss reed. I Volgens kantonrechter mr A. Nouwen zou S. zijn snelheid niet voldoende heb ben aangepast. Daartej I automobilist uit Middelbt w snelheid van veertig kilometer daar ei genlijk nog te hoog is. maar men wordt al te zeer verrast door de kwalijke si tuatie. Daar zou toch minstens een bord gevaarlijke bocht moeten staan, zo meende de verdachte die met bewoners in de buurt van de beruchte plaats van mening was dat er kennelijk eerst do delijke ongelukken moeten gebeuren voordat men er wat aan gaat doen. De officier van justitie mr Mouton hield het erop. dat S. geen vreemdeling in Jeruzalem is. Bij een verdwaalde randstedeling zou dit enigszins anders liggen. Maar u dient te weten dat een normale bocht hier in Zeeland uitzondering is, zo sprak de officier. S. kreeg in deze zaak conform de eis een geldboete var 75 opgelegd. A. J. B. uit Nisse reed met een land bouwtrekker met scherp uitstekende delen. Er was echter geen rode vlag die het verkeer attendeerde op deze uitste kende delen. Naar B. betoogde zou er volgens de politie geen rode vlag zijn nodig geweest. Zegt u dan maar te; Diploma's voor werknemers van NSM Sluiskil SLUISKIL De directeur van de Ne derlandse Stikstof maatschappij nv te Sluiskil, ir V. Gena. heeft woensdag middag aan enkele personeelsileden diplo ma's uitgereikt. Het technisch bedr(jfs- diploma ontvingen de heren C. Boeye en C. Smaliegange, beiden te Temeu- zen, en C. de Smit te Clinge. Het Va- pro-diploma (bedieningsvakman in de procesindustrie) werd voor de eerste maal op het bedrijf, uitgereikt aan de heren M. Schuitvlot te Terneuzen en j. Donze en H. de Groote. belden te Zaamslag. Het theoretische gedeelte van deze opleiding werd gegeven aan de lts te Terneuzen, het praktische ge deelte vond op het bedrijf zelf plaats. In een korte toespraak wees de heeir Gena op de waarde van deze diploma's in verband met de ontwikkeling in de proces-industrie. De geslaagden waren allen oudere werknemers. f ADVERTENTIE fieier van justitie trok bij het ver nemen van de reden waarom G. S.j uit Oolijnsplaat op het kantongerecht moest verschijnen. In Goes, hij de1 Patijnweg in de Voorstad had S. zo wel voor een tegemoetkomende bromfietser als voor een auto de doorgang niet vrijgelaten. En daar gemerkt. r hij zei niets van hebben de politie dat ze verkeerde voorlichting! "jeven, verklaarde de officier die 75j >oete eiste. Mr Nouwen legde een geld-: boete van 35 subs. 4 dagen op. De Vlissinger S. P. v. d. L. had aan een kant volgens de officier wel verstandig! jedaan door toen hij dronken was niet zelf achter het stuur van zijn I auto te kruipen. Daartoe nodigde Van de L. wel een vriend uit. maar deze be- geen rijbewijs. Dat uitlokken gingRekening houdend met persoonlijke hem woensdag geid kosten. Om precies standigheden wilde de kantonrechter; te zijn ƒ100. En daarnaast kreeg Van!nog niet zover gaan S. zijn rijbewijs1 de L, nog een geldboete van 150 omdat tijdelijk te ontnemen, maar wel werd er verschillende mankementen aan de hem dit in het vooruitzicht gesteld als auto waren geconstateerd. De in beslag het nog eens zou voorkomen. De ont- genomen auto werd verbeurd verklaard, zegging werd dan ook drie maanden Het requisitoir in de zaak van de Dom- voorwaardelijk, naast een geldboete van burger C. W. vulde de officier met het 100. voorlezen van een fragment uit het be- kende boekwerkje .autorijden-levensge- vaarlijk.' W. die in Goes zijn auto niet tijdig achter een andere wagen tot stilstand kon brengen kreeg een geld boete van 35 opgelegd. Wat deed J. de K. uit 's-Heer A rends- kerke me! een geladen geweer in de; polder? Dat wilde de kantonrechter woensdagmorgen graag weten. Het ant woord luidde dat de K. nogal last had van ratten. Hij had al vergif gestrooid en wilde daama op rattenjaent gaan. Maar voor de kantonrechter ging het verhaal toch niet helemaal op En ook de officier kreeg sterk de indruk dat het er eerder om begonnen was om een ver dwaald konijn in het vizier te krijgen. ,Bij de volgende rat eis ik een zwaar dere straf', zo maakte mr Mouton De K. duidelijk. Conform de eis werd in deze zaak een geldboete van 100 opgelegd. De Belgische schipper Van de B. uit Gent. die op de Westerschelde bij Hans- weert toen hij overstak voor een nade rend zeeschip, een gevaarlijke situatie schap werd bij verstek veroordeeld tot 150 boete. 150 boete. Hervormd - gereformeerde paas - jeugddienst in Petruskerk VLISSINGEN Eerste paasdag des avonds om 7 uur zal in de gerefor meerde Petruskerk aan de Paul Kru- gerstraat een interkerkelijke hervormd- gcreformeerde jeugddienst onder geza menlijke verantwoordelijkheid van de hervormd-gereformeerde kerkeraad te Vlissingen worden gehouden. Het thema is: .Pasen maar naar de fabeltjeskrant?' Liturg is Wij kunnen u maar een dienst be- j J- G. Genuït en de predikatie wordt wijzen en dat is uw rijbewijs afne- verzorgd door ds H. J. Hemstede, vloot- men. Dat was de conclusie «lie de of- predikant. Jongeren verlenen medewer- king in de liturgie. Er is zang van mo derne geestelijke liederen met begelei ding van het combo .The Variations'. Na de jeugddienst is er gelegenheid voor dscussie in het gereformeerd jeugdge- bouw in de Paul Krugerstraat Programma voor premiekeuringen GOES De provinciale commissie ter bevordering van rijkswege van de vee fokkerij in Zeeland heeft voor 1969 het volgende Drogramnva voor premie- keuringen voor stieren en vrouwelijk fokvee samengesteld: voor Oost-Zeeuws- Vlaanderen donderdag 24 april om 1 uur in Sint-Jansteen (gecombineerd me' de varkensfokdag). dinsdag 20 mei om 10 uur in Zaamslag en om 2 uw in Kloosterzande. woensdag 21 mei om 10 uur in Absdale en om 2 uur in Koe wacht. Voor Walcheren dinsdag 3 juni om 10 uur in Serooskerke en om 2'uur in Aagtekerke en voor West-Zeeuws- Vlaanderen donderdag 5 juni om 2 uur in Biervliet, maandag 30 juni om kwart voor 2 in Eede en maandag 7 juli om kwart voor 2 in Heille. Vakmanschap is meesterschap 3ierkenner' vragen Op Hedenesse in Cadzand Voor het eerst provinciale conferentie Schooltandartsendienst W.-Z.-Vlaandern in 1967-1968 'est. Zeeuwsch-Vlaanderen over het cursus jaar 1967-1968. Hieruit blijkt dat alle lagere scholen in de streek van deze dienst gebruik maken, namelijk 34 in totaal, veel propaganda voor de dienst is gemaakt met behulp van het mate riaal van de sttehting: ,Het Ivoren Kruis' en voortgegaan werd met de wedstrijden tandenpoetsen op de deelne mende scholen. Het onderzoek naar de toestand van de gebitten werd twee keer per jaar verricht. Van de 1634 leerlingen namen er S22 deel. Van de niet deelnemende kinderen was reeds! gaande kinderen onder tandheelkundige! behandeling staan. In totaal werden' onder meer 1781 vullingen aangebracht op 1631 leerlingen zodat het vullings-1 getal 1.1 bedroeg. Bloesemroute land zullen diegenen, die in hervormd "eken zijn bij het. jeugd- 11 en zaterdag 12 april Zeeland betrokken zijn werk vrijdag 11 en za voor een beraad over de vragen van kerk en jeugd naar het vormingscentrum .Hedenesse in Cadzand komen. Het is voor het eerst dat een dergeliiKe conferentie wordt belegd. Voor jongeren van jeugddienst- en instuifcommissies wordt de laatste jaren ai tweemaal per seizoen een speciaal weekeinde op He denesse gehouden. Het is thans de beurt aan jeugdouderlingen, jeugddiakenen, leden van plaatselijke en classlkale eugdraden en het provinciaal orgaan. Bij de provinciale hervormde jeugdraad wijst men er on, dat velen in hervormd Zeeland een stuk verantwoordelijkheid dragen ten aanzien van de jongerenwe- reld" en dat men nu graag de gelegen. heid wil bieden met elkaar van ge- in note; .üe ax mende jonge mensen zelt wordt ver zorgd. Deze twee gedeelten zijn vrijdag avond, evenals gespreksgroepen en rap portage over de besproken onderwerpen. Zaterdag zal men vooral de vragen die gerezen zijn verder bespreken en zich op antwoorden daarvoor bezinne Er za) KAPELLE —De afdeling Kapelle-Bie- zelinge van de vereniging voor vreem delingenverkeer zet binnenkort een bloe- semroute uit. De route door de ge- meenten Kapelle en Wemeldinge) wordt! aangegeven met. bordjes. Het zal een éénricntingsroute worden, waardoor wordt voorkomen, dat het verkeer moei. lijkheden ondervindt op smalle wegge- deelten. De route gaat langs de mooiste nlekjes. De afdeling wil vooraan ook twens een tentoonstelling van de gevon- haar bemiddeling verlenen voor rijde den antwoorden worden gemaakt. D ,,e hulsvesting. Daarvoor is een lijst conferentie die in het begin van de za 3 VS adressen waar kamers beschik» terdagmiddag eindigt staat onder lei- ,aar 7'1Jn- ding van wika R. J. Wasterval, direc- - teur van Hedenesse. ds T. Rinkema' (V| o anrIntrov7ir«hf (Middelburg), voorzitter van de pro-] IVlClCtllUUVerZlLIll vinciale HJR en wika D. E. Hiensch,| AT LI provinciaal jeugdwerk adviseur INUtSSpélcirDcinK VLISSINGEN De Zeeuwse Nuts- i spaarbanken hebben in maart een geza- U 'II menlijke inleg van 6.229.0S3.41 opge- 1 luis geveild bracht. Daarentegen werd een beclrag van 5.120.049,52 uitbetaald, waardoor «.cm wil uipucn te Kapelle werd uiteindelijk een voordelig verschil dachten te wisselen over allerlei ont- woensdagmorgen door notaris J. C. Kram1.109.033.89 ontstond, dat het totaal wikkelingen vragen bij .kerk en jeugd' publiek verkocht het woonhuis niet, 'indtegoed op 66.055.471.04 bracht. Onder het motto .Mensen van morgen'werkplaats en erf, Weststraat 6 te Ka- Dit laatste bedrag is uitgesmeerd Er is een nieuwe wereld van filtersigaretten. De fascinerende wereld van Luxury Length. Veel langer dan King Size. 100 mm. lang! Het wereldmerk Peter Stuyvesant geeft als Europa's bekendste filtersigaret de toon aan daarom is er ook in Nederland Peter Stuyvesant Luxury Length, de "Gouden Peter Stuyvesant". In de luxueuze lengte van 100 mm. Geniet van de superlange, elegante Peter Stuyvesant in zijn gouden verpakking. Koop vandaag nog de "Gouden Peter Stuyvesant". U geniet zoveel méér. LUXURY LENGTH 20 Luxury Length 1.75 De filtermarkt groeit, en groeit snel. En om aan de steeds stijgende vraag van de kwaliteitsbewuste roker te voldoen, is Peter Stuyvesant nu in 25 King Size verpakking. In de befaamde kwaliteit van Europa's bekendste filtersigaret. Peter Stuyvesant. nu 5 sigaretten méér. Peter Stuyvesant. u geniet zoveel méér. 25 King Size 1.75 Raad Stavenisse dinsdag bijeen STAVENISSE Dinsdag 8 april 's a- vonds om half acht wordt een openbare raadsvergadering gehouden van de gemeenteraad van Stavenisse in de- zal men óp de conferentie spreken over pelle. Hoogste inschrijver was de heer 40707 rekeningen. Op twee bijkantoren raadzaal aldaar. De agenda vermeldt '-:j -'ds W.'M. Slnke te Kapelle met 7777.--. Ko- na. Noord-Beveland en Axel, ontvingen beëdiging AVat is de kerk?' (Ingeleid door iWeenlnk uit Veere) en .Wat zijn de per werd de heer Joz. Remijnse ie Ka- alle overige jongeren?' welke bijdrage door deelne- pelle voor 8800,kas dan zij uitbetaalden. een waarnemend ge- bijkantoren meer geld in i meente-óntvanger. vaststelling gemeen- f 1 QfiT terekening 1967. opslag van gas-, huis brandolie- en stookolie verlening van een krediet voor de aanschaf van leer middelen voor de openbare lagere school, wijziging van de gemeentebegrotingen 1968 en 1969. liquidatie van de woning- stichting Stavenisse. verlening van e«- verhoogd krediet voor aanleg van riolering achter in de Kerkstraat, v.ti stelling van een vergoeding aan pacht, van zeedijken in verband met de dij' recreatie, het geven van een straatnaar en aansluiting op het aardgasnet de gemeente Stavenisse. Opening speeltuin en zwembad te Kloosterzande gemeester en wethouders van Hon- lisse hebben bekend gemaakt dat de jeeltuin De Honte te Kloosterzande zs- erdag 5 april aanstaande zal worden opengesteld. Het "emeenteiijk zwembad angaat voor het publiek on zaterdag 17 i mei aanstaande open.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 7