Caissons Volkerak in MEER CENTRA VOOR NIERTRANSPLANTATIE Transplantatie vervangt kunstnier Enqaète Verzetsstrijder Siem de Man overleden Paters Oosterhuis en Van der Stap door Rome ontslagen PvdA Haarlem wil NPD-ers uit stad weren RADEN NODIG OP PLAATSELIJK, REGIONAAL EN PROVINCIAAL N1VEAUV00R BELEID JEUGDWERK VUUR VERWOEST PLASTICFABRIEK Haast Krachten Eindfase SPRAAKWATERVAL IN RAAD SAS VAN GENT OVER RIOOLRECHTEN NUTSSPAARBANK KANTOOR IN ZUID ,U HAD MET UW RIJSTIJL AL LANG DOOD MOETEN ZIJN' DONDERDAG 3 APRIL 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 STAATSSECRETARIS KRUISINGA: DEN HAAG (ANP) In ver band met het door de gezondheids raad uitgebrachte interimrapport kunstnier en niertransplantatie en zijn daarop gevolgde standpuntbe- - Kosien van een nieuw mmstniercentrum paling met betrekking tot dit Uit- m (je aanlooptijd hoger liggen dan bij mbrachte advies, heelt de staats- dat J?*» geruime tijd In zijn brief aan de ziekenfondsraad deelt dr Krtdsinga verder mee, dat uil een door de gezondheidsraad ingestelde enquête blijkt dat de thans geldende vergoeding van ziekenfondszijde van J 225,- pér dialyse bij poliklinische be- andeling bepaald niet kostendekkend kan worden geacht. Uit deze enquête blijkt eveneens dat de kosten van een nieuw kiinstniercentrum gebrachte advies, heeft de staats-, M m M ln „e beclfterde secretaris van sociale zaken en j per dialyse de honorering van de me- dische specialisten niet is begrepen. Volksgezondheid, dr K. -J. H. Krui-pe staatssecretaris herinnert ;n zijn .Inga, een brief gericht tot de rie- kenfondsraad. Hierin \Taagt hij het tot stand komen van een meer defi- i, nitieve regehng voor een vergoeding het oordeel van dit college inzake voor thuisdialyse (thuisbehandeüng met i zijnerzijds te voeren erkennin- de kunstnier 1 Ten aanzien van de niertransplanta tie merkt de bewindsman verder op, dat de niertransplantatie thans niet meer geacht kan worden in een perimenteel stadium te verkeren: op 1 mei 1968 bedroeg het aantal transplantaties in ons land 17, waar van 16 als geslaagd konden wor den aangemerkt, per- ultimo januari 1969 hadden 43 van de 48 transplan taties een geheel succes verloop. genbeleid. Dit erkenningenbeleid zal naar zyn oordeel gericht moeten zyn op een optimale voorziening van Centra waar niertransplantaties kunnen worden verricht en centra waar kunstnierbehandeling kan worden uitgevoerd. Deze voorzieningen dienen zo efficiënt mogelyk aan de behoefte tegemoet te komen en voldoende geografisch te zijn gespreid. Dr KruisLnga verwijst ln zijn brief naar i conclusies in het interimrapport van de gezondheidsraad en naar zijn beslis singen op deze adviezen die hieropvol- gend aan de gezondheidsraad werden meegedeeld. Hierin stelt de staatssecretaris, dat het aantal centra voor chronische intermit terende haemodialyse zal kunnen wor den uitgebreid. Daarbij zal naar zijn oordeel moeten worden uitgegaan van een vrijwel con tinue bezetting van 4 tot 8 dialyse bedden per centrum. Dit komt overeen bij vrijwel volledige bezetting met een capaciteit van 11 tot 22 patiënten. De gezondheidsraad meent dat de mo gelijkheden voor thuisdialyse nog enigs zins zouden kunnen worden uitgebreid. De behandeling met chronische inter mitterende dialyse (kunstnier) zou vol gens de gezondheidsraad als een apart tarief in de ziekenfondshonorering en -kostenvergoeding moeten worden opge nomen. Tenslotte geeft de staatssecretaris kennen dat het aantal centra, waar LAREN (GPD) In Laren is dinsdag de heer S. P. P. de Man (Siem) over leden, die bij velen bekend is als een cen trale verzetsfiguur uit de tweede we reldoorlog. Toen de oorlog uitbrak wes de heer De Man technisch ambtenaar by de ge meente Zeist. Hy t,rnd al spoedig toe tot de raad van verzet en nam sinds die tijd deel aan het daadwerkelijk ver zet. Na dc oprichting van de binnen landse strijdkrachten werd hij een van de leidende figuren van het gewestelijk commando in de provincie Utrecht. Toen dc gewestelijke commandant Van Rreu- kelen (ir Krikke) gearresteerd werd nam hij diens functie over. Het laatst was de heer De Man werk zaam als directeur van gemeentewer ken in Laren. Hij is 61 jaar geworden. Zijn stoffelijk overschot zal vrijdag 4 april ln Velzen worden gecremeerd" na aankomst van de trein van' 11.34 uur in Westerveld. Deze cijfers mogen bij internationale vergelijking zowel naar het aantal ver richte niertransplantaties als naar het behaalde geslaagde resultaat uitermate gunstig worden geacht te zijn. De haemodialyse (kunstnier) en niertransplantatie tezamen beschouwen de, is mjra indruk aldus staatssecre taris Kruisinga dat een financiële vergelijking van de daaraan verbonden korten een beeld te zien zal ge\ fi, waaruit blijkt dat de niertransplanta tie vele malen goedkoper is dan ae hae modialyse (kunstnier). Met de gezondheidsraad is de bewinds man van oordeel, cTat de niertransplan tatie de haemodialyse in de verdere toe komst in niet onbelangrijke mate zal gaan vervangen. In samenhang Tïïermede wil hij van de ziekenfondsraad gaaraa een opvatting vernemen over de vraag, of gestreefd DEN HAAG (ANP) Het provincla- Iaat der paters Jezuïeten te Den Haag heeft woensdag meegedeeld, dat de ge- noraal van de Jezueten, pater I'. Ar- rupe, na een gesprek met dc paters Huub Oosterhuis en Ton van der Stap te Rome heeft besloten tot hun ont slag uit de orde over te gaan. De moti vering van deze beslissing was, dat pater Arrupe meende, dat voor hen bei den geen plaats meer ln de Jezuïeten orde is, aangezien hun visie op de kerk en op de sociëteit zijns inziens onjuist is. Huub Oosterhuis en Ton van der Stap hebben in Rome aan de generaal ver klaard dit ontslag te aanvaarden. Formeel-juridisch is het ontslag nog feen feit, omdat de provinciaal der Ne- erlandse provincie, pater J. Hermans, geweigerd heeft het ontslagformulier ter ondertekening aan hen voor te leg gen, met name omdat hij bezwaar had tegen de gevolgde procedure. De pro vinciaal en zijn consultoren hebben te kennen gegeven het gesprek over deze kwestie met de pater generaal te wil len voortzetten. Deze heeft zich daartoe bereid verklaard. Dit gesprek is reeds ingeleid met de paters V. O'Keefe en M. Schoenenber ger, beiden assistenten van de generaal, die daartoe Ln Nederland waren. Het gesprek zal spoedig te Rome worden voortgezet'. PAUS PAULUS Paus Paulus heeft woensdag verklaard, dat het ware bestaan van ae kerk be dreigd wordt door de .ongedurige, kriti sche, onhandelbare en vernielende rebel lie van priesters en leken'. Hij zei, dat de rebellie gericht is te gen de canonieke wetten van de R-K Kerk, haar traditie en gezag. Hij deed ook een aanval op de recente gevallen van prelaten die de kerk ver laten hebber, en zei dat hun schan daal de kerk kruisigt'. moet worden een verdere sprei centra voor haemodyaly» en niertransplantatie, dai (kunstnier) en niertransplan tj wel of een grotere concentratie meer aanbeveling zou verdienen. Huisvrouwen en plattelandsvrouwen samen actief I DEN HAAG (ANP) De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrouwer zoeken naar mogelijkheden om geza menlijke activiteiten ter hand te nemen Om na te gaan welke mogelijkheden tot samenwerking aanwezig zijn, zal een kleine gemengde commissie worden be noemd. Heft besluit hiertoe werd genomen ui eer gezamenlijke bijeenkomst van de hoofd besturen van beide organisaties. De Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft met bijna 55000 leden de grootste aanhang in de steden, de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen telt or geveer 62000 leden. Geen wijziging in decoratiebeleid DEN HAAG (ANP) In afwachting de Partij van" de Arbeid in de Haarlem- van een door de wetgever bepaalde nieu- se gemeenteraad, heeft b en w »chrif-| decoratieregeling zijn er onvoldoende telijk verzocht alies te doen om te voor-, redenen het beleid op grond van de be komen dat leden van de NPD uit Osna-! staande wetgeving drastisch te wijzigen, brueck in het kader van ile jumelage aldus minister president De -Jong in Haarlem komen. antwoord op schriftelijke vragen van - - - - het PvdA-kamerlïd Vondeling over het decoratiebeleid. In zijn antwoord zegt de premier dat de voorstellen tot wijziging van het de coratiebeleid, die bijna 3 jaar geleden door het kabinet Cals voor advies aan de raad van state werden gestuurd, door het huidige kabinet met zijn overgeno men. Nieuwe voorstellen over het deco ratiebeleid worden thans uitgewerkt. Zo als bekend had de heer Vondeling ge vraagd of het niet passend zou zijn de stortregen op koninginnedag op te hou den totdat het klimaat ,wat milder en menselijker' zou zijn geworden. HAARLEM (GPD) De fractie In de brief aan het stadsbestuur j de fractie dat zij zich niet wil en kan bemoeien met de manier waarop de raad- van Osnabrueck is samengesteld noch een oordeel vellen over de ante cedenten van de afzonderlijke leden. Zij heeft echter wel onoverkomelijke bezwaren tegen mensen die ook nu nog ideeën propageren of verdedigen waar van het Nederlandse volk de uitwer king in de oorlogsjaren aan den lijve heeft ondervonden. ,Op grond hiervan kunnen wij NPD-ers niet verwelkomen als gasten, zoals dat van een gastheer verwacht zou mogen worden. Minister Klompé in nota: DEN HAAG (GPD) Het is primair de taak van het particu lier initiatief het jeugdbeleid zqn gewenste inhoud te geven. Naast participatie van de bevolking met name van de jongere gene ratie is decentralisatie een grondprincipe voor het maat schappelijk en cultureel welzijns beleid. Systematisering en coördi natie hiervan zullen er tenslotte toe moeten leiden dat aan de ver schillende aspecten op evenwich tige wijze aandacht wordt be steed. Het bereiken van een soepel samenspel zal onder meer tot de taken moeten be horen van organen van overleg en ad- hierbij de generale functies moeten be hartigen, zoals sociaal onderzoek, do cumentatie, sociale planning en voor lichting. Dit schrijft minister Klompé (cultuur, recreatie en maatschappelijk werk) ln een nofta aan de tweede kamer. Deze nota is een reactie op de voorstellen die de commissie, bekend geworden on der de naam Cower, deed naar aanlei ding van de opdracht van de minister van erm advies uit te brengen over de mogelijkheden van een wettelijke rege ling voor de subsidiëring van het jeugd werk. In het door Cower gepresenteerde plan, wordt gepleit voor raden voor de jeugd- service op plaatselijk, regionaal, provin ciaal en landelijk niveau. De minister kan zich in grote lijnen met dit advies verenigen, maar kan ten aanzien van de instelling van een landelijke raad geen uitspraak doen. Weliswaar zleft zij de waarde van een dergelijke raad wel degelijk in, maar in andere sectoren van de welzijnszorg is momenteel een ontwikkeling gaande, die eveneens op landelijk niveau zijn weerslag moet vin den. Daarom is, gezien de samenhang, het bepalen van een standpnunt over het in het leven roepen van een landelijke raad op dit ogenblik niet mogelijk. Jongeren De minister is van mening zoals ook al gezegd in de memorie van toelichting op de rijksbegrotlng-1968 tri r dat tenminste de helft van de plaatselijke raden moet bestaan uit jongeren van 18 tot 25 jaar. En dan niet alleen georganiseerde jeugd, maar ook jongeren die niet in for mele kaders bereikbaar zijn. In de raden zullen bovendien personen uit de kringen van organisaties en in stellingen zitting moeten hebben, ter- w(jl ook de kerken, het onderwijs, de 3port, politie, leger en bedrijfsleven ver tegenwoordigd dienen te zijn. Voor een verantwoorde meningsvorming vindt de minister het bovendien noodzakelijk, dat deskundigen op het gebied van jeugd- vraagstukken in de raden zitting heb ben. Om een goede samenwerking tus sen het particuliere initiatief en de over heid te garanderen, zal ook de plaat selijke overheid in de raden vertegen woordigd moeten worden. Het totale aantal overheidspersonen in de raad moet echter beperkt blijven, om de in spraak van de jongeren niet te schaden. Om dit te bevorderen wil de minister ln de nieuwe subsidieregeling daarvoor de nodige waarborgen scneppen. De provinciale jeugdraden die nu nog" uitsluitend zijn samengesteld uit verte genwoordigers van organisaties, zo meent de minister, zouden zich moeten reorganiseren tot provinciale raden voor heft jeugd- en jongerenwerk, die nauw zouden moeten samenwerken met de provinciale organen van overleg en ad vies. Heroriëntering zowel volgens de Co wer als volgens de minister noodzake lijk zal andere accenten krijgen naar gelang het niveau waarop het jeugdbe leid zich richt. Op het plaatselijk vlak zal die heroriëntering vooral blijken uit de wyze waarop het uitvoerend werk in het jeugdbeleid zal worden betrokken: door subsidiëring van een grotere varia tie van werkvormen, waarbij initiatieven van organisaties voor clubhuiswerk, van jeugd- en jongerenorganisaties, open jeugdwerk en speeltuinwerk gelijkelijk ln ae subsidiëring zullen worden betrok ken; door het stellen van kwaliteits eisen aan ruimtelijke voorzieningen en deskundige werkbegeleiding: door ruim te gereserveerd te houden "voor het ex periment; door de samenwerking in de begeleiding van het plaatselijk werk te bevorderen. Ook aan de begeleiding op regionaal en grootstedelijk niveau zal de minister meer aandacht schenken, omdat op dit niveau de coördinatie van hulpverlening en begeleidnig het beste gestalte kan krijgen. De mogelijkheden van begelei ding vanuit het regionaal niveau wil zij dan ook vergroten, niet alleen door de samenwerking van organisaties op dit niveau te bevorderen, maar ook door de totstandkoming van een aantal regionale servicebureaus te stimuleren. Deze bu reaus zullen op zakelijke wijze voorlich ting, advies, informatie en hulp dienen te geven. Op landelijk niveau ziet de minister eveneens de mogelijkheid van verdere ontwikkeling van gespecialiseerde en deskundig geoutilleerde servicebureaus. Deze kunnen diensten verlenen op het terrein van de programmaverbetering, leidersvorming en functionele opzet va"n de accommodaties. Personeel In de nieuwe subsidieregeling zal de minister deskundigheidseisen stellen voor het beroepspersoneel. Overwo gen wordt een diploma sociaal-pe dagogisch onderwijs verplicht te stel len. Bij het omschrijven van de eisen voor verschiiende niveaus en verschil lende functies zal zy zoveel moge- UJk, aansluiting zoeken bij de ln de praktijk reeds door de organisaties en instellingen gestelde eisen. Speciale maatregelen zal de minister nemen voor hen, die in het jeugdwerk werkzaam zijn en niet voldoen aan deze muuU-1g eidseisen- Hun 241 de moge- .yxtieiu moeten worden geboden alsnog een opleiding te volgen. Ook is een ris geling in voorbereiding voor tegemoet koming in de kosten van bijscholing yan beroepskrachten teneinde hen ver trouwd te maken met de ontwikkelngen die zich op maatschappelijk en cultureel terrein voordoen. Een /■■lie uitslaande brand, waai bij de vlammen huizenhoog uit. he. dale sloegen, heeft, woensdag een 9™ot deel van hel bedrijf van d- NV Nederlandse Schuimplastrc In dustrie aan de Dutvendrechtseka- de \n Amsterdam verwoest. .Toen we hier kwamen stond alles in lichterlaaie zodat we ons moesten beperken tot het beschermen nan de belendende fabrieken' zo zei de Amsterdamse brandweercom- tunubi.ni Kroest die mei gioo materieel dc Duivendrcclits' orandweei was komen assisteren Die opzet slaagde want ook een vrijstaand deel van de nv zeli waarin de nan elders aangevoerde blokken schuimpiastic in stukken zijn. waar de brand moet zijn ont staan. en een daaraan vastge- houwd deel van de fabriek gin gen geheet verloren. De schade kon de iS-jarige directeur E. F. Nadort woensdagmiddag nog niet schatten. .Het moet echter'in de tonnen lopen', zo zet hij. De heer Nadort uitte kritiek op de Dui- vendrechtse brandweer, die vol gens hem niet alleen te laat wat gekomen maar toen met snel ge noeg en ook niét in voldoende hoe veelheid water kon spuiten. J. T. MELLEMA: EIND JUNI BESLISSING OVER VOORZITTERSCHAP VAN CH-FRACTIE DEN HAAG (GPD) .Volstrekt voor barig' vindt de heer J. T. Mellema de berichten, dat hij al per 1 juni aan staande weer zal optreden als fractie voorzitter van de CHl' in de tweede kamer. Volgens afspraak zon dr Tilanus de heer Mellema gedurende een jaar vervangen nadai de laatste wegens liet veroorzaken van een aanrijding was be recht. De heer Mellema meent, dat de CH- fractie eind jun: om de definitieve ken. .Als alles g Ik met het begin v lementaire jaar ir. -c; tlevoorzitter', aldus ik aar zaï komen !.ng af te spr :k hoop ben e: nieuwe par- noer weer frac- heer Mellema. Slot van pagina 1 1978 kunnen worden geblokkeerd. Daarnaast krijgt de Voikerakdam een belangrijke functie in de toekom stige waterhuishouding van zuidwes telijk Nederland; die van de kraan om zoet water van de grote rivieren gerantso. erd toe te laten op het Zeeuwse Meer van straks, de afge sloten Oosterschelde. Technisch gezien zal de afsluiting van de Voikerakdam een principi ële verandering brengen in net tem po van uitvoering van de nog res terende deltaprojecten. Ir J. Volkers, hoofd van de deltadienst van rijks waterstaat. legde dat gistermorgen op een persbijeenkomst in Willem stad even uit. .Tot nu toe ging het er b:j de uitvoering van de deltawer ken om zo snel mogelijk de begeer de veiligheid voor zuidwest-Neder land te bereiken. Straks, als de cais sons in de Voikerakdam staan, zal de getijgolf uit het zuiden reflecte ren tegen de dam en daar voor een verdubbeling van het getijverschil tussen eb en vloed zorgen. maar even vier meter De waterbeweging in het stroomgebied bezuiden deze dam bij Willemstad verandert dus totaal. Met de andere werken mag daarom van nu af zeker niet meer worden getreuzeld De patiënt moet nu heel snel op de operatietafel...' Volgens ir VUlkere is dat ook de re den. waarom de regering heeft be sloten om - ondanks ongunstige fi nanciële posities van de rijksmid delen - niet meer tie tornen aan de bedragen, die voor de "deltawerken op tafel moeten komen. ,We honen dan ook onze volgende deltaprojec ten - afsluiting Haringvliet, Brouwers- havense Gat en Oosterschelde - in het technisch hoogst mogelijke tem po te kunnen uitvoeren. Het komt erop neer dat deze afsiul- tmgsoperatie nogmaals een repetitie is voor het werken met doorlaatcais- sons. De blokkering van de stroom- geul in hef Veerse Gat (1961) met doorlaatcaissons heeft waterstaat de nodige ervaringen geleverd. Men heeft ervan geleerd en de plannen rondom de douw van de dertien (eentje op reserve) nieuwe doorlaat caissons bij Willemstad en het pro- Igjumj Te rekenen van volgende week dins dag af zal zo goea als iedere dag een doorlaatcaisson uit het bouwdok worden gehaald. Zeven sleepboten met een gezamenlijke trekkracht van 7100 pk zullen die kolossen via een gebaggerde geul meezeulen naar een parkeetplaats', enkele honderden meters benedenstrooms van de drem pel. Wanneer de stroomsnelheden vol doende zijn afgenomen zullen de sle pers de caissons langzaam tot recht boven de drempel trekken. In de kor te periode van de hoogwaterkente ring (bij de eerste zes caissons 24 minuten, later nog maar twaalf mi nuten) wordt het getvaarte daarna afgezonken. Ir P. Swier, de man. be last met de leiding van de gehele operatie, zette uiteen dat er öi die ogenblikken .heel wat moet gebeu ren: de afsluiters in de bodem van de caisson moeten in rap tempo wor den opengedraaid, de houten drijf- schotten aan weerskanten van de betonkolos moeten worden wegge trokken nadat het waterniveau bin nen en buiten op hetzelfde peil ft ge bracht en tegelijkertijd moeten de De hoeveelheid water, die in het stroomgat van het Volkerak met deze muur van caissons tot stil stand moet worden gebracht is in lekentaal uitgedrukt l*t dubbele van die ln het eerse Gat. De caissons hebben stuk voor stuk een waterverplaatsing van 3300 ton, een flink maar on handig schip dus. Bij vorige wer ken werden de caissons steeds op de zogenaamde laagwaterkente- ring afgezonken. .Maar het verloop van de stroomsne2- heden In het Volkerak en het daaruit resulterende verloop van de op de caisson uitgeoefende krachten is zo groot dat nu is gekozen voor de hoogwaterkentering. Het moment dus. waarop de vloedstroom kentert en overgaat in de ebstroom. De bo venkant van de drempel ln het adult- St, waarop de caisson komt te rus- ligt op NAP -7 meter. Om die plaats te bereiken heeft de caisson een zinkweg nodig van 3.15 m. Rijks waterstaat gaat ln het VolkeraJc spannende weken tegemoet. De sche ma's voor hef plaatsen van de cais sons zijn klaar, het personeel Is goed en grondig geïnstrueerd, alle mate rieel nodig voor de afsluiting is op commando paraat. Jaren van voorbereiding zijn aan deze episode voorafgegaan. Studie diensten, waterloopkundige laborato ria en uitvoerders hebben gepro beerd om de nukken en eigenaar digheden van het Hellegat in het Volkerak (verradelljk klinkende In de caissons zakken, zal i ten of het allemaal volgens plan Is gelukt. Daarna is het nog een kwestie van zand spuiten, veel zand. Een kwestie van wegen aanleggen over de dam. Het dettaproject Vol kerak raakt ln zijn eindfase. Maar waar blijft differentiatie Het college had de raad nu een chrono logisch overzicht van de ontwikkelingen gegeven. De heer L. F. S. de Meijer (gb) concludeerde daaruit dat het gemeente bestuur op een aantal punten niet vrij uit gaat. De heer Gelderland heeft het gemeentebestuur nu om een schadever goeding gevraagd. Op voorstel van de heer J. de Rijk (kath) werd besloten daarover een neutrale commissie advies uit te laten brengen. Benw vergaten ie algemene beschouwingen op begroting te beantwoorden SAS VAN GENT De gemeente raad van Sas van Gent te dinsdagavond na een wat verwarde gedachtenwisse- iing en een schorsing ran de vergade ring accoord gegaan met een voorstel van het college om rioolbelasting te gaan heffen. De heren M. P. de Groff en H. F. Scheffor (belden pvda) stem den tegen, omdat er naar hun mei ln de voorgestelde verordening te nig rekening wordt gehouden met een differentiatie naar draagkracht. De an dere raadsleden waren liet daarmee wel eens, maar ze zagen geen kans het col lege een methode aan de hand te doeffl waarmee die differentiatie op bevredi gende wijze kan worden geregeld. B en w zullen bij het vaststellen van de aanslagen uitgaan van de belastbare op- van differentiatie, maar die werd door de raad niet voldoende geacht. De heer De Groff stelde voor om het aantal tap punten als maatstaf te nemen, maar die gedachte werd door de raad als al even onbevredigend weggewuifd. De heer J. van den Abeele (kath) stelde, dat ln feite alleen het belastbare Inkomen als betrouwbare norm zou kunnen worden gehanteerd. Van de zijde van het col lege werd het echter zeer discutabel ge steld of men over deze gegevens de be schikking zou kunnen krijgen. Ook na schorsing (om met behulp van de ge meentesecretaris en de notulist uit te rekenen hoevee! tappunten een gemid delde woning heeft) kwam men er niet uit. Bij gebrek aan alternatief steunde de raad, inclusief PvdA-wethouder H. Stevens, tenslotte heft college. De belas ting moet 22282.— opbrengen. Een andere kwestie, die reeds bij vorige vergaderingen aan de orde was. betrof de al jaren slepende zaak .Gelderland'. De twee belangrijkste mensen in het deltiv-project: links ir G. Swier van rijkswaterstaat, rechts de heer J. Volkers, hoofd van de deltadienst. Zij laten op een maquette het plaatsen van de laatste cais- tkennen, dat men vergeten was in de vorige raadsvergadering bij de behandeling van de gemeentebegro ting gehouden algemene beschouwin gen te beantwoorden. Aan het begin van de vergadering spra ken burgemeester Den Boer en de frac tiewoordvoerders De Rijk, De Meijer en De Groff woorden van dank en hi aan allen die hebben bijgedragen aan het behoud van de gemeentelijke zelf standigheid. De heer De Meijer zei het te betreuren, dat een van de Zeeuwse gs-leden zich ln dit verband minder vlei end over het voortbestaan van Sas van Gent heeft uitgeladen. Als bewijs, dat de Sasse bevolking daar anders over denkt prijkten er op de vergadertafel bloemstukken van de stichting Sasse carnaval en het Expo-comité'. De raad besloot 1000,subsidie uit te trek ken om het behoud van de zelfstandig heid tegelijk met koninginnedag groot scheeps te vieren- MIDDELBURG In een hoekje van het Zniderbaken, het bijna voor gebruik gereedstaande wjjkgebouw voor de Ma- gistraatwijk in Middelburg, heeft de Nutsspaarbank een bykantoor geopend. Het werd woensdagmorgen officieel in gebruik gesteld door notaris H. van den Briel, de voorzitter van het Nutsspaar bank be stuur. De heer Van den Briel, zei verheugd te zijn .dat de Nutsspaarbank nu ook met een kantoor zijn diensten kan aanbieden aan de bewoners van Middelburg-Zuid, die het voordien met de bankbus moes ten doen. De heer P .Struik, die tot nu Dit nieuwe kantoor voorziet kennelijk zeer in de behoeften van de zuidelijke bewoners, want nog tijdens de korte openingsplechtigheid kwamen zich al di verse klanten melden. Ze moesten dus nog even geduld hebben, maar dat wachten werd wel beloond, want de eerste klanten kregen allen een kopje koffie aangeboden. Kindermiddag van kleuterleidsters in City-theater MIDDELBURG In opdracht van de vereniging van openbaar onderwijs zal een aantal kleuterleidsters van de rijks kweekschool te Middelburg woensdag 9 april aanstaande een middag verzor gen voor leerlingen van de plaatselijke openbare lagere scholen Deze kinder middag is toegankelijk voor kmderen van 6 tot 12 jaar en wordt gehouden :n het Citytheater. De voorstellingen, die om 14.00 uur en 16.00 uur beginnen, worden dit jaar geleid door de leerlin gen van klas a2b. Op het programma rtaan onder andere een optreden van een paar clowns en enkele kleine to neelstukjes. Officier van justitie tot automobilist: MIDDELBURG Gefeliciteerd dat u hier nog staat, U had na melijk met, uw rijstijl al lang dood moeten zijn. Dat .compliment' maakte officier van justitie mr. C. W. Mouton woensdagmorgen op het kantongerecht in Middelburg de Vlissingse automobilist B. W. Na eerst een tegemoetkomende politiewagen te hebben gehinderd door uit een file te komen en aldus, rijdend op het linker weggedeelte de poli tiewagen tot sterk afremmen te dwingen, haalde dezelfde automobilist even later weer rare capriolen uit door moeilijk te gaan doen voor dezelf de politiewagen, die \V achterop was gegaan om hem te attendern op zijn onverantwoordelijke wijze van rijden. De politiewagen ging W. juist inhalen, toen deze op hetzelfde moment aan éénzelfde manoevre begon. l>aardnor moest de bestuurder van de politiewagen zijn voertuig ijlings Ie berm in sturen... Oit is te gek Dit is gewoon levensgevaarlijk' zo sprak de offic.et veront waardigd. Hij etste naast een geldboete van 200.- ook nog eens zes maan- len onvoorwaarlijke ontzegging van de rijbevoegdheid. Dergelijke men en horen niet op de weg thuis, vond ook de kantonrechter mr A. No uw en Tie W echter nog geen ontzegging van de rijbevoegdheid wilde aansme- en Als het geen uitschieter maar een gewoonte is, z:en we u automatisch .veer terug, zo vond de kantonrechter. Maar W. kwam toch niet onder een geldboete van 200,- uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 15