Swingende kleding De Magneet Volledige medewerking van Breskens aan nieuwe gemeente Toezichtcollege reageert op verkoop zilver IJzendijke Sanering Hansweert en van Kruiningen 7 NU DE ZAAK POSITIEF BENADEREN INDIEN GEEN GOEDKEURING: MOEH UKHEDEN ,STAD EN LANDE' PLAATST GEDENKPLAAT PIETER GALAND In gevel geboortehuis JEUGDBIBLIOTHEEK MIDDELBURG HAAIDE DUI7ENDSTF f in PANNEN VLOTTE TERLENKA JACKS 29,75 MODERNE BROEKEN 19,75 COLBERTS EN BLAZERS 39,75 KOSTUUMS 89,75 de magneet WOENSDAG 2 APRIL 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT B EN W IN VERKLARING AANRAAD: BRESKENS .Breskens zal haar volle medewerking verlenen aan de nieuwe gemeente. Wij doen dit in het besef dat «leze generatie haar toekomst niet zal moeten zoeken in het moeras van verdeeldheid. VVy wensen de nieuwe gemeenschap Oostburg toe dat zij er in inoge slagen de nieuwe tyd te verstaan'. Met deze woorden eindigt een op schrift gestelde verklaring van het gemeente bestuur van Breskens, die de raadsle den maandagavond aan het begin van de vergadering op hun tafel vonden. B en w zijn er van overtuigd dat de her indeling de ontwikkeling van West- Zeeuwsch - Vlaanderen sterk bevordert. De nieuwe gemeente Oostburg, die zal gaan bestaan uit Breskens, Cadzand, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Oost burg, Schoondijke, Waterlandkerkje, IJzendijke en Zuidzande, krijgt een inwo nertal van ongeveer 18500. Het bestuur van deze nieuwe gemeente zal bestaan uit een raad van 17 leden met een col lege van b en w. Een van de belang rijkste zaken voor de bevolking acht het gemeentebestuur van Breskens dat er een goede wisselwerking zal ontstaan tussen het georganiseerde maatschap pelijk leven en het nieuwe gemeentebe stuur. De heer J. J. Vergouwe (pvda) zei het geheel met deze verklaring eens te zijn, Ook hij meende dat men nu In de toekomst moet kijken. De heer W. M. Luteijn (prot chr) stond er iets anders tegenover. Hij vroeg zich af of b en w zich niet wat concreter hadden kunnen uitdrukken en zeggen dat het een bit- dijke dat bijna de eindstreep had ge haald. ,Wat kan de eerste kamer nog voor ons doen?",vroeg hij zich af. Het antwoord op deze laatste vraag was duidelijk: .niets'. De eerste kamer kan immers slechts aannemen of afwijzen, maar niet amenderen. Het afwijzen van dit wetsontwerp achtte burgemeester J. A. Eekhout overigens ook niet wen selijk. Wethouder W. C-. van der Hooft (pvdai meende dat de bittc pil in de kanaalzone ligt. Persoonlijk zei hij te- allemaal achter de rug was, meende hij dat men de zaken positief moest be naderen. Bij de ingekomen stukken was een brief van de gemeente Rheden betreffende een aan de minister van binnenlandse zaken gezonden brief inzake het be stuur van de gemeente in de hedendaag se tijd. Oe heer t ergouwe zag in deze brief een heleboel positieve punten, on der andere inspraak van de raad by het benoemen van een burgemeester. Op voorstel van de heer Th. P. Cambier (vvd) zullen alle raadsleden een af schrift van de brief ter bestudering krij gen toegestuurd, waarna hij in een vol gende raadsvergadering ter discussie zal worden gesteld. In de begraafverordening werd de zin ,de tijd van begraven is dagelijks van 9.00 tot 16.00 uur' gewijzigd in ,de tijd van begraven is op maandag tot en met vrjjdag van 9.00 tot 16.00 uur, op za terdag is deze tijd van 9.00 tot 13.30 uur'. Op verzoek van de raad werd daar nog aan toegevoegd dat b en w In bijzondere gevallen ontheffing kun nen verlenen. De raad ging akkoord met het voorstel tot verbreding van het achterpad van de Scheepvaartstraat. Het achterpad wordt daarmee toeganke lijk voor auto's, zodat de bewoners hun auto in een garage aan de achterzijde van hun huis zullen kunnen onderbren gen. Er werd even gediscusseerd over het gevaar dat dit mischien mee zou kunnen brengen voor spelende kinderen, maar per slot van rekening is dit voor stel door de bewoners van de straat i zelf opgesteld en ingediend. Met betrek king tot de rioolbelasting werden opi suggestie van gs voor de heffing van, een belasting van de belastbare op- afgevoerde hoeveelheid afvalwater af zonderlijke verordeningen vastgesteld. De raad voldeed aan het verzoek van de christelijke zangvereniging .God is mijn lied' om een subsidie te verlenen van ƒ.1000,— ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de vereniging. Men wil een receptie houden en een kerk- concert geven met solist en mannenkoor. OVERLEG EN TOESTEMMING dige, historische of kunstwaarde' niet toegestaan zonder dat daartoe in een gecombineerde vergadering van kerk voogden en notabelen is besloten, op welk besluit de goedkeuring van het college van toezicht is vereist. Handelingen met derden, waaran deze goedkeuring ontbreekt, worden geacht Ingebroken in lagere school: niets vermist In act 3igelopen weekeinde heeft de openbare lagere school te Nieuwerkerk ongewenst bezoek gehad. Zondagmor gen werden de deuren van de hoofdin gang aan het schoolplein open aange troffen. Het slot bleek bij nader inzien geforceerd te zijn. De daarachter ge legen glazen klapdeuren, tussen portaal en hal, waren eveneens opengebroken. Het paneel van de deur van een kan toortje was kapotgetrapt. Verschillende kasten waren opengewrikt. de inhoud, boeken leermiddelen doorzocht. Er was geen geld in de school. Er wordt niets vermist. De schade was aanzienlijk. niet rechtsgeldig tot stand te zijn geko men en kunnen een hervormde gemeente in allerlei moeilijkheden brengen, ,nog afgezien van hei op zich betreurens waardige, wanneer men door welke om standigheden dan ook zou menen te moeten besluiten tot verkoop van voor werpen. die in een bepaald liturgisch en/of historisch verband tot de kerke lijke gemeente staan' aldus het college van toezicht. De brief vervolgt met erop te wijzen dat de beoordeling of een roe rend goed al of met van oudheidkun dige. historische of kunstwaarde is, niet mag worden overgelaten ,aan bij voorbeeld een vertegenwoordiger van het burgerlijk gemeentebestuur of een door kerkvoogden alleen ingeschakeld deskundige. In alle eventueel voorko mende gevallen dient tevoren overleg 1 met ons college te worden gepleegd'- VLISSINGEN De kerkvoogden in de hervormde gemeenten van Zeeland hebben een brief ontvan gen waarin het provinciaal colle ge van toezicht er op wijst dat goedkeuring van dit college is ver eist als men overgaat tot ver koop van roerende goederen van oudheidkundige, historische of van kunstwaarde. De brief is geselireven naar aan leiding van de verkoop voor 10.000 van het achttiende eeuwse in Middel burg vervaardigde avondmaalszilver door de hervormde kerkvoogdij in IJzendijke, waarover wij onlangs be richtten. Dit zilver bevindt zich thans in particuliere handen elders in Ne derland. Met name de juridische achtergronden van deze verkoop worden momenteel in kerkelijke kring aan een nadere be schouwing onderworpen, omdat deze verkoop zonder goedkeuring van ge noemd-college is gebeurd. Het provinciaal college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen van de hervormde gemeenten in Zeeland herinnert aan enige arti kelen in het algemeen reglement. Vol gens één bepaling is ,het vervreemden roerende goederen van oudheidkun- Uit bewondering voor ontwerper Nieuwe Waterweg ZIERIKZEE De naam Pieter Caland zal binnenkort niet alleen op een straatnaambordje in Zie- rikzee te lezen zijn: op 16 mei wordt op initiatief van de vereni ging ,Stad en Lande' te Schouwen- Duiveland een gedenkplaat ont huld om gestalte te geven aan de bewondering, die men voor deze grote Zierikzeeënaar heeft. nader te onderzoeken. .Misschien is net mogelijk een depot te vormen, waaruit monumentenzorg kan putten'. Na enige discussie werd besloten om op zaterdag 14 juni, eventueel 21 juni op excursie naar Gouda te gaan. De heer J. Viergever legde na 15 jaar zijn functie van penningmeester neer. de heer F. K. Vos volgt hem op. De heer W. P. de Vrieze werd in hel be stuur herkozen. Een secretaris kon nog steeds niet gekozen worden, het be stuur werd gemachtigd een geschikte functionaris aan te trekken. Na de pauze vertoonde de heer J. Vier gever onder het motto ,De ioop der sei zoenen' een boeiende collectie dia's] over planten en vogels. MIDDELBURG De jeugrtbiblioheek I te Middelburg heeft het duizenste lid' binnen: Kees" Duivevoorde uit Middel-1 burg (Oude Koudekerkseweg). Dit feit liet men niet ongemerkt voorbijgaan. Dinsdagmiddag overhandigde mevrouwj Th. G. Edelman-Ghijsen, secretaresse van het bestuur een boek aan Kees Duivevoorde. De jeugdbibliotheek, die vroeger was gevestigd m het gebouw van de ZVU en toen ook een activiteit1 van de ZVU was. begon in mei 1965 in haar nieuwe gebouw in de Molstraat met ongeveer 340 leden. Onder leiding van mevrouw P J W. Delftsma-Moes- ker en haar vrijwillige assitenten groei de het ledental uit tot ongeveer het drievoudige. De openbare leeszaal en bibliotheek telt thans vierduizend le den. Op de foto: mevrouw Edelman Dit deelde de voorzitter van Stad en Lande, dr J. J. Westendorp Boernia op de jaarvergadering in Mondragon te Zierlkzee mee. De gedenkplaat zal aan gebracht worden aan de gevel van Pie ter Calandh geboortehuis aan de Oude Haven 51 te Zierikzee. Momenteel is de dienst gemeentewerken er gevestigd. Aangezien l'ieter Caland (1826-1902) de ontwerper is van de Nieuwe Waterweg en daardoor een eerste aanzet gaf voor de bloei en groei van Rotterdam wordt in «Ie kosten hijgedragen door de .Histo rische Vereniging' en de vereniging ,Ha- venlielangen' uit Rotterdam. Aan de plechtigheid gaat een ontvangst, van de genodigden door b en w op het stadhuis vooraf. Naar aanleiding van een vraag van de heer F. G. Scherjon gal de Zierikzeese wethouder van publieke werken, de heer C. bij de Vaate een uiteenzetting over het saneringsplan De heer Bij de Vaate schetste de grote moeilijkheden waar voor de gemeente zich gesteld ziet. De neer Westendorp Boerma had veel waardering voor hel nieuwe plan Hij wees bovendien op het nut van con- tactfivonden, waar de bevolking haar standpunt kan verdedigen De voorzit ter van Stad en Lande herinnerde in j dit verband aan de geslaagde viering van wereldstedebmiwdag Culturele prijs De voorzitter maakte melding van het instellen van een .culturele prijs'. Deze zal eens m de twee jaar toegekend wor den aan .emand. die zijn zaak laat res taureren naar de geest van de vereni ging Hiervoor werd 100 in het Kei- dermanfonds gestori. De eerste die een oorkonde in ontvangst mocht nemen was de lieer F. A. de. Jager va.nwege de bijzondei geslaagde verbouwing van zijn ëaveherszaak Do twaalf apostelen', én der leden van .Stad en Lande' mr dr H P Si iia.-ip. deelde de vergadering mee. dat een commissie was gevormd, die een schrijven naar b en w had uit laten gaan waarin suggesties wer den gedaan vooi het geven van namen aan straten in plan West. Dr A L de Groot attendeerde op hel feit dat bij een Zierikzeese antiquair vele voorworpen te koop waren, die voor de restauratie van huizen onont beerlijk waren, (ondei andere muuran kers) De heer De Groot vroeg zich af of deze materialen niet aangekocht kon den worden De voorzitter zegde toe dit Slot van pagina 1 2-klassige nieuwe openbare kleuter school en een 4-klassige school var, de gereformeerde gemeente met uit breidingsmogelijkheden vooi 2 loka ten Verder wordt op Korte termiji het plan Hanswoert-Oost afgerond De sloten direct aan de Kanaalweg gelegen gaan dicht en er wordt grond bouwrijp gemaakt voor 30 hui zen. A'i'tirto Zuul-Bcvelaml is er liet nieuwe uit breidingsplan over de Boonidijk heen Dit plan komt nog niet dit iaai in uitvoering, omdat momenteel nog geen bouwgrond beschikbaar is. Het is de bedoeling in de toekomst het nieuwe gedeelte van Hansweeri di reeter te laten aansluiten op hel oude gedeelte door de Boonidijk wet te graven. De beslissing daartoe moe worden genomen door hel water schap. In het Hanswcertse uïtbrei dingsplan zullen verschillende soor ten bouw kunnen worden gepleegd en er is ruimte opgenomen voor een nieuwe r-k lagere en openbare lage re school. In Kruiningen wordt nu ge werkt aan de sanering van de omgeving van het Oude Plein. Op verschillende plaatsen zijn al huizen onder de slopersha mer gevallen. Op de achter grond op de foto. nieuwe be iaardenflats, die mede het nieuwe .gezicht' van de kom van Kruiningen bepalen. I Foto PZC). ningen zijn voorbereid: De Hans- weerLsestraatweg toegang vanaf Kruiningen naar de Hansweertse slui zen zal worden verbreed De kos ten komen inclusief grondaanko pen en bijkomende werken - onge veer op anderhalf miljoen gulden. Dan is in uitvoering de verbetering van de Markt in Kruiningen, waar de muziektent ié weggehaald en waar parkeerplaatsen worden gemaakt. Het hele Marktplein wordt door ver schillende ingrepen verfraaid. Verder is er een verliehtingsplan vastgesteld voor de hete gemeente, waarvan uit- Heden overleed, na een kort en geduldig gedragen lijden in zie kenhuis .Bergzlcht' on ze Innig geliefde man, vader en grootvader WILLEM VAN DE VREDE op de leeftijd van 61 jaar en 3 maanden. Biezelinge: C. K. van de Vrede- Blaauwkamc-i Wolphaartsdijk W. J. van de Vrede C. S. van de Vrede- Swanborn Willem-Frederik Biezelinge. 31 maart 1969 Hoofdstraat 13. De begrafenis zal plaatshebben op don derdag 3 april 1969 om 1.45 uur vanuit de consistorie der Ned. herv. kerk te Biezelin ge. Heden overleed onze zeer geliefde broeder WILLEM VAN DE VREDE op de leeftijd van 61 jaar en 3 maanden. Biezelinge: C. van de Vrede A. van de Vrede- Dekker Ontario: J. van de Vrede M. v. d. Vrede- Berman Middelburg: P. van de Driest- van de Vrede N. van de Driest Den Helder: P. van de Vrede C. van de Vrede- de Tenter Middelburg: A. van de Vrede- van Boven Biezelinge: J. van de Vrede T. van de Vrede- Slabbekoorn Biezelinge: N. Vader- van de Vrede J. Vader Heden is nog onver wacht van ons heenge gaan onze lieve, zorg zame vrouw, moeder, behuwd- en grootmoe der SARA JOZINA VAN DE WEGE geboren Sturm, in de ouderdom van 79 jaar. Souburg: J. van de Wege Capelle aan de IJssel: M. Reinhard- van de Wege J. D. Reinhard Erik Frank De teraardebestelling is bepaald op vrijdag 4 april. Vertrek Van Doornlaan 49 des voor- middags 11.45 uur. Met leedwezen geeft het college van collec tanten van de hervorm de gemeente te Goes, kennis, van het overlij den van de heer H. BIJL Dankbaar gedenken w(j de grote trouw, waar mee hij zijn taak heeft vervuld. College collectanten herv. gem. Goes. Goes. 31 maart 1969 Heden is na een kort stondige ziekte, zacht en kalm van ons heen gegaan. onze vader, behuwdvader eh opa, de heer JANNIS FRANCOIS DESEIN weduwnaar van S. S. Desein eerder gehuwd ge weest met. S. Ie Fener m de ouderdom van ruim 90 jaar. Namens de familie: J. S. den Hamer- Deseln J. den Hamei Klein, en achter kleinkinderen IJzendijke, 1 april 1969 Rodenhoek A 46 16 jaar - In 4 kleuren Kleuren en modellen die ,in' zijn. 10 jaar vanaf 10 jaar vanaf 10 jaar vanaf Lange Vorststraat 59-61 - GOES Onze lieve zus en tan te, mejuffrouw EMILIE MARIA VAN POUCKE geboren 7 februari 1905, is hedenmiddag na een kortstondig lij den in overgave aan God, ln het St.-Antho- niusziekenhuis te Oostburg overleden. Groede: mevrouw O. van Poucke Hulst: Fam. Hamelink- Schelfaut Heinkenszand: Fam. Remijn- Schelfaut Gent: Fam. G. Schelfaut Groede. 31 maart 1969 Schuitvlotstraat 4 De plechtige uitvaart zal plaatshebben don derdag 3 april a.s. om 10.30 uur in de kerk van de H. Bavo te Groede. gevolgd door de teraardebestelling op het r-k kerkhof aldaar. Eucharistieviering woensdag 2 april om 20.15 uur. Heden is, zacht en kalm. van ons heengegaan, onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder, mevrouw PIETERN ELLA LOl'WERSE weduwe van Gerrit Lievense Zij werd 93 jaar. Vlissingen: P. de Rijcke-Lievense Breda: L. P. Lievense J. M. L. Lievense-Schraven Middelburg: M. J. Lievense-de Landmeter Klein- en achterkleinkinderen Vlissingen, 31 maart 1969 Glacisstraat 1 De begrafenis is bepaald op donderdag 3 april Vertrek Glacisstraat 1 des namiddags 1 uur. mu u van-dag-tot-dag op do hoogte zijn Meem dan oen abonnement op tie PitC VVV Sluis viert gemeentelijke zelfstandigheid SLUIS Het oestuur van de VVV- Sluis heeft zijn leden geviaagd om van avond, woensdag, in het stadhuis te ko men voordat de openbare raadsverga dering van Sluis oegint. De VW wij opl deze wijze het gemeentebestuur van' Sluis feliciteren met het zelfstandig blijven van Sluis in de gemeentelijke; herindeling vaD Zeeuwsch-Vlaanderen. Het VVV-b<istuui verwacht niet alleen de eigen leden maar ook andere belang stellende inwoners. Examens Bij de in Utrecht gehouden nationale) beroepen manifestatie slaagde voor! maatkleermaker de heer A. C Priem te Tholen Aan de technische nogeschool te Eind hoven slaagde voor het propaedeutisch examen van de onderafdeling der wis kunde de heer A. J. de Lange te Kou- dekerke. Aan de katholieke universiteit te Nij megen slaagde voor het kandidaats examen sociologie de heer Th. A. M Magnus in Stoppeldijk, gemeente Vogel waarde. Brokken bij rechts inhalen :tl 1.1 ..V.N'D-BATH Up r.jksweg 58 bij Riiland-Balh ter hoogte van de Vat- kenisseweg z:jn twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. De uit de richting Goes komende mejuffrouw J. J van M. wilde van af de rijksweg de Valken isseweg in rijden toen zij in de riank werd gereden door S. W." H ut j Roosendaal. Mejuffrouw Van M. was reeds van de rijksweg af en werd d l>r de haar achteropkomende H. ingehaald op het naast de weg gelegen rijwielpad. Niemand werd gewond, de schade was aanzienlijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 7