Expositie Vleeshal multipels en objekten Middelburg geopend Onderzoek naar rel Stekene Drs Griffioen - te links voor Blauwcape! - benoemd te Goes Herindelingsbezoek Duitse burgemeesters CONFRONTATIE MET HEDENDAAGSE KUNSTUITINGEN UIT DE HELE WERELD ALWEER PRIJS STAATSLOTERIJ IN ZIER1KZEE Helemaal uitrusten. YERSEKE 138 REDT GEZIN MET 4 KINDEREN VAN ZINKEND piMNENSCHIP ,Jane' - Terneuzen redde 10 Cubanen Vaste benoeming verspeeld met eisen van medezeggen schap Begin grondwerk sporthal Hulst LYCEÏSTEN WILLEN MUZIEK VAN LERAAR BIJ SCHOUWBURGOPENING Brandweer ving abrilgrab op Twee van drie op Veerse Meer vermiste Belgen thans geborgen Mosselfeest: 16 en 17 juli ALMANAK April één PAASAANBIEDING. J. A, Verdonk Zoon PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 2 APRIL 1989 Het gezelschap genodigden voor de opening voor de tentoonstelling Multipels en objekten' in de hal Daalen, directeur i Museum. (Foto: PZO). Belangwekkende tentoonstelling Zeeuws Museum MIDDELBURG De grote voor jaarstentoonstelling van het Zeeuws Museum, .Multipels en objekten' die van de inrichters de e introductie. De beer Van Daalen zei onder meer .De kunstenaar is nietmeerdegene.dieemo- ties vertaalt, maar die dingen aan de ander Iaat zien en hem betere ogen geeft om mee te kijken'. .De confrontatie met deze dingen eist1 n grote gevoeligheid van de toeschou- ïr. Voordat hij werkelijk in .commune' m zijn met deze onvertaalde objec- a moet hij zijn gedachtenmechanisme t stilstand hebben gebracht. Daarom een opening als deze feitelijk een on- ding want ze staat het individuele be- ondertitel .dingen tussen kunst en j leven in de weg', leven' kreeg, is dinsdagmiddag in het stadhuis van Middelburg van een inleiding voorzien door dr. P. K. van Daalen, directeur van het Zeeuws Museum. Iln de grote witte ruimte van de vlees- Ihal van het stadhuis hebben galerie Se- daal, Amsterdam, galerij Margaretha de Boevé Assenede. de Wide White Space Gallery. Antwerpen, het Zeeuws mu seum, Middelburg en particulieren uit Antwerpen Brugge, Brussel, Den Haag, Middelburg en Schiedam een ruime ex positie verzorgd, die zoveel aspecten van de dingen tussen kunst en leven laat zien dat de tentoonstelling als ,zeer belangwekkend' gekenschetst dient te worden. Grote namen in de Vleeshal: Arman. Arp, Beuys, Broodthaers, Cas- see, Engels. Fontana, Mack, Indiana, Mees Oldenburg, Romijn, Schoonhoven, Soto, Tajiri, Decker, Lichtenstem en Warhol, Daarbij nog namen als: Juffer- mans, Dekker en a'Armagnac, Struyc- ken. Wilmink, Huysman, "Bonies, Bal- jeu, Van den Boezem, Buys. Baj, Al- bers. Mr J. J. van der Weel, voorzitter van de Zeeuwse museumstichting verwel komde het grote gezelschap genodigden ZIERIKZEE De Zierikzeese collec- irice van de staatsloterij. mevrouw H. L. M. van 't Haaff heeft weer een succeslot verkocht. Bij de laatste trek king bleek op één van de door haar in omloop gebrachte loten de prijs van 50.000 gulden te zijn gevallen. Deze prijs kwam twee maanden nadat op eén van haar loten de 100.000 was te recht gekomen. Sinds 16 augustus 1967 is de 100-000 vier keer op een lot van mevrouw Van t Haaff gevallen en de 50.000 één keer. BRUSSEL (GPD) schrikt door r ADVERTENTIE U tobt al jolang neem nu einde lijk een Perfolatex-matras van weel derig schuimrubber om heerlijk te slapen Vraag om gratis toezending van prijslijst en interieurmonster aan- Vredestein Matrassen Postbus 1058 Maastricht. VREDESTEIN FPcijo/a/cx VOOR HILTON-LUXE IN UW HUIS. COLIJNSPI.AAT In zwaa, stormweer hebben garnalenvisser Anton Sinke en zijn matroos Lam bert Kooiman maandagmiddag in het Keeten een echtpaar en vier kinderen gered van het zinkende binnenvaartuig Jacobus van schip per Broekaert uit Hansweert. Met gevaar voor eigen leven haal de de Moerdijker Lambert Kooi man, die zelf enige tijd geleden zijn tingen stromingen, en invloeden te heb- b°°t bij Borssele verspeelde, me- ben gegeven kwam dr Van Daalen tot vr0uw Broekaert, die in verwacli- de slotverklaring: .Deze expositie wu In zijn onvolledigheid in de Vlees- J~ 1 hal uitingen samenbrengen van heden daagse kunstenaars uit de hele we reld. zij het in beperkte mate en met nog beperkter middelen. Hoewel zeer moeizaam, is de wereld van vandaag op, weg naar een samen-leven in wereld- verband. Het is aan ons om althans te trachten voor deze uitingen open te staan'. Na de inleiding van dr Van Daalen maakte het gezelschap een eerste rond gang door de Vleeshal. Op deze belangwekkende expositie, ge opend tot en met 30 april, dagelijks van 14-18 uur en op zaterdag, zondag en de beide paasdagen van 10-17 uur, komen wij in een volgende editie uit voeriger terug. (ADVERTENTIE) Helemaal op de trein naar Parijs voor een truitje? OnzinNiet nodig Mode van ver - dicht bij huis... MEXICOSTAD (DPA/ANP) De 499 ton metende Nederlandse kustvaarder .Jane' van de Terneu- zens rederij, heeft maandag in de golf van Mexico de tien be manningsleden van een Cubaans vissersschip gered en naar Pro- greso op het schiereiland Yu- katan gebracht. Het Cubaanse schip, ae .Laumada no 98' had vijf dagen met motorpech rond gedreven. De ,Jane' is in 1965 in Terneuzen gebouwd, bij de Ter- neuzense Scheepsbouw Maat schappij. ting is, van de .Jacobus', evenals haar vier kinderen in de leeftyd van één tot vijf jaar. De Yerseke 138 nam daarna het zinken de binnenvaartuig op sleeptouw naar de veerhaven van Kats, waarmen assisten tie kreeg van een sleepboot. Het gezin Broekaert werd daarna ondergebracht bij schipper Sinke thuis. Het gezelschap is dinsdag naar de vader van de schipper in Utrecht gereisd. De redding vond plaats omstreeks uur. Van de Yerseke 138 werd tot vier keer toe een sleeptros overgegooid naar het in zinkende toestand verkerende binneifechip. Alle vier de keren brak de tros. Daarna sprong matroos Kooi man aan een touw gebonden over naar de Jacobus. Eén voor een bracht hij vrouw en kinderen over naar de Yer seke 138. Het binnenschip werd ver volgens 's avonds tot bij ae haven van Kats gesleept waar de sleepboot St.- John verder hielp en de schipper over stapte. Dr Klein Wassink onderzocht de geredden, waarna men bij de familie Sinke van droge kleren en een onderdak werd voorzien. De familie Broekaert heeft niets van haar bezittingen kun nen redden. UTRECHTSE LEERLINGEN VERONTWAARDIGD (Van onze correspondent) UTRECHT Aan het Reforma torisch College Blauwcapel i heeft de 26-jarige leraar Ne-! derlands. drs. J. Griffioen, zijn vaste benoeming verspeeld door op een lerarenvergadering me dezeggenschap te eisen. Hem is verzocht het volgende cursus jaar niet terug te komen, om dat hij tweedracht in het lera renkorps gezaaid zou hebben en te .links' zou zyn. Zowel le raren als leerlingen hebben ge protesteerd tegen deze gang van zaken. Drs. Griffioen is twee-en-een-half jaar aan het RCB verbonden geweest en is thans voorgedragen voor de be noeming van leraar Nederlands aan het Goese lyceum. Hij heeft toegezegd, dat hij deze benoe ming zal aanvaarden. Drs. Griffioen zal dan tevens ver bonden zijn als docent aan de rijksscholengemeenschap te Middelburg, hoewel het zwaar tepunt van zijn taak in Goes zal liggen. Ongeveer drie weken geleden deelde de rector van het reformatorische col lege Blauwcapel, dr G. Lanian. drs Griffioen mee dat deze ondanks een toezegging voor een vaste benoeming niet terug behoefde te komen voor het volgende cursusjaar: ,1.' bent in een ontwikkeling en deze treedt zo danig naar voren, dat u ze maar be ter elders kunt voltooien'. Eén van de conrectoren, de heer G. Steenhoff, voegde h-.er in een later gesprek aan toe: ,U hebt u aange sloten bil een groep van leraren die tweedracht zaait op onze school, en u daardoor ter linker zijde opgesteld. Bovendien is het beter voor u dati u eens uit Utrecht weggaat; daarl woont u uw hele leven al'. Drs Griffioen is verbaasd en teleurge-i steld over de ontwikkeling. In no-, vember 1968 beloofde dr Laman hem: voor te dragen voor een vaste benoe-' mlng. Hij vermoedt dat zijn ontslag1 te maken heeft met een lerarenver-j gadenng. waarin hij medezeggen-1 schap eiste voor de leraren. Óp de vergadering werden mededelingen ge daan dat de vereniging voor christe lijk vhnio, waarvan Blauwcapel deel uitmaakt en de vereniging waar het christelijk gymnasium in Utrecht on der valt. binnenkort een fusie aan gaan. De voorzitter zei toen: .Da mes en heren, u hebt hier te ma ken met iets unieks in de historie ven, waarin ze verklaren ernstig gt- schokt te zijn door deze gang ran zaken. De didactische kwaliteiten van de ontslagen leraar zijn met in h« geding geweest. Tegen twee van zijn collega's heeft het bestuur zelfs ver klaard dat hij een voortreffelijke Ie- raar is. .Zo'n gang van zaken vorm; natuurlijk impliciet een bedreiging voor iedere leraar', zegt de heer Grif fioen. ok de leerlingen hebben blijk gege ven van huh afkeur. Ongeveer 400 jongelui hebben een handtekening ge- plaatst onder een solidariteitsverkla ring, welke het bestuur is aangebo den. Eén klas heeft een brief ge- stuurd aan dr laman, waarin dient daad als onchristelijk en onredelijk s gekwalificeerd. i vertellen wat er besloten u de vereniging Het bestuur gaat. Volgens de voorzitter van. het schooi- bestuur, prof. dr A. van der Sluif heeft drs Griffioen zijn vaste benoe ming niet verspeeld door zijn eis tot inspraak. De ware reden is een ge brek aan vertrouwen in de persoon lijkheid van de leraar. De heer Van dér Sluis zegt niet de vrijheid te voelen hierover publiekelijk medede lingen te doen t ADVERTENTIE) HULST Deze week is een begin ge maakt met de grondwerkzaamheden voor de bouw van de sporthal in Hulst Woensdag (hedenmiddag) zal burge meester Molthoff officieel de eerste grond verzetten. Na afloop Is er een bij- eenkomsit voor genodigden. Hard aangekomen ,Ik zat toen boven op de kast en heb op vrij onelegante manier overigens medezeggenschap geëist bij de statu tenwijziging die voor de fusie nodig is. omdat de leraren tenslotte de, grondslagen van de school moeten Hi waarmaken. Dat is toen hard aange-j komen, heb lk gemerkt', aldus drs! Griffioen. Een paar dagen daarna was er een be stuursvergadering over mijn vaste aanstelling en daar is besloten dat ik maar weg moest'. De reaoties op de school zijn niet ach terwege gebleven. De leraren hebben een brief aan het bestuur geschre- t \erlrouwen ontbreekt dat de he« Griffioen bij zijn optreden in leer lingen- en docentenkring de vereist! zorgvuldigheid in acht zal nemen. Het bestuur spreekt met zijn besluit bepaald geen veroordeling uit van d« heer Griffioen als mens. Een gebrek aan vertrouwen lijkt ons een ondeug- nüng zo ongeveer neerkomt'. mge sa. benoe- Actie in Terneuzen TERNEUZEN Een groepje leerlingen van het Petrus Hon- dius-Iyceuni in Terneuzen is van plan in de bres te springen voor een Scherzo voor piano en orkest van 11 minuten. Ze willen dat het muziekwerkje, gecomponeerd door hun muziekleraar K. Perdeck, in september aanstaande wordt uit gevoerd bij do officiële opening van de Ternouzcnse schouwburg. De kans daarop lijkt op dit mo ment niet groot, omdat de ge dachten van liet schouwburgbe stuur meer dc richting uitgaan van een toneelmanifestatie. De lvceisten willen nu gemeente bestuur en gemeenteraad bewer ken om er voor te zorgen dat in het kader van de vermoedel.jk meerdaagse openingsmanifestatie toch nog plaats voor een concert programma wordt ingeruimd. Als onderdeel daarvan zou dan het Scherzo kunnen worden uitge- (Van onze correspondent) - Blijkbaar opge- vele buitenlandse reacties op de gebeurtenissen in Ste kene, waar afgelopen zondag de rijkswacht werkloos toekeek, toen Inamse fascisten oud-verzetstrijders molesteerden, heeft de Belgische mi nister van binnenlandse zaken, Har- mignies, met een aantal verantwoor delijken gesproken. Tot hen behoor den onder andere dc gouverneur van de provincie Oost-Vlaanderen en de commandanten van de rijkswacht en politie. Men veronderstelt dat er een onderzoek naar het verloop der gebeurtenissen zal worden ingesteld. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft giste ren meegedeeld dat de kranslegging door de oud-Illegalen een betoging was, voor welke toestemming was verleend en dat zij uit dien hoofde recht hadden op bescherming van po litie. Men heeft gezien wat daar zbndag in de praktijk van terecht is geko men. Kwartaalbericht per 28 februari 1969 ver krijgbaar bij uw bankier of commissionair en bij Dutch Internationals Fund Postbus 853. Amsterdam. MIDDELBURG De Middelburg se brandweer heeft dinsdag een wat kwalijk aprilgrapje voortref felijk opgevangen. In de loop van de morgen werd de brandweer gealarmeerd dat er een brandje zou zijn in de Elzenlaan. Daar aangekomen werd de brandweer ingesloten door een uitgelaten groepje scholieren van de christe lijke hbs dat uitbundig de laatste schooldag vierde. Ben aantal jon- gelui klom op de brandweerwagen, e chauffeur reed hierop in voile vaart weg met zijn lading en stop te met eerder dan op een plaats een eind buiten de stad, vanwaar de jongelui wier enthousiasme nu wel aardig was uitgeblust het he le eind naar de stad terug konden lopen. voerd. Het muziekstukje waar het om gaat kwam vorig jaar gereed en oogstte in vakkringen veel lof. Dat bracht kennissen van de heer Perdeck op het idee dat het wel aardig zou zijn om bij de opening van ae schouwburg een door een Terneuzenaar geschreven werkje uit te voeren. Het Scherzo is op gedragen aan de Zeeuwse pianis te Janine Dacosta. Het ligt in de bedoeling dat zij het uitvoert met begeleiding van het Kunstmaand- orkest. Het Scherzo is niet ge schikt om te worden uitgevoerd door een amateurorkert en het vraagt een grote bezetting. Bij het schouwburgbestuur blijft men zeer in het vage als het gaat om de vraag wat bij de opening ree; es gaat gebeuren. Maar om- at de schouwburg geen concert zaal maar een toneelzaal is ligt het voor de hand dat men juist het theatereffect zal willen de monstreren, Volgens wethouder F. Berbers, voorzitter van de Stich ting Terneuzense schouwburg, staat over het openingsprogram ma nog niets vast. Er zijn nog een aantal onzekere factoren. Zelfs de datum (18 september) is volgens de heer Berbers nog niet definitief. leeuwse Gisterenmorgen belde er al vroeg een dame op: een misselijke grap, die kerncentrale in het Sloe, had den jullie nu niet iets beters kun nen verzinnen? Ja, daar zit je dan. In de krant van de eerste april kan immers alles verdacht zijn. Maar tie kern centrale was ernstig bedoeld. Leg dat maar eens uit. Zo heeft ieder dagblad zijn moei lijkheden. Toen het clubblad van de voetbalvereniging MuUlelburg onlangs aankondigde, dat Johan Cruijff voor de spelers van het eerste elftal, die de laatste tijd wat aan schot misten, op dins dag 1 april zou komen demon streren, hoe je doelpunten moet maken, nam het dagblad >S' tem' het bericht over. Een weinig gelukkig schot maar het kan iedereen overkomen. MIDDELBURG Een gezelschap van vijftig Duitse burgemeesters uit de Beierse Landeskreis Giinzenhau- sen is dinsdagmorgen een oriënta tiereis inzake gemeentelijke herin deling door Zeeland begonnen aan een van de keukens' voor de herin deling: het provinciehuis in Middel burg. Daar werden de bóeren-bur gen icesters'- gasten van de Zeeuwse CBTB - ontvangen door liet provin ciaal bestuur. En daar kregen ze ook een inzicht in de achtergronden van en de aanleiding tot de actuele 2eeuwso herindelingen. Mr J. Koster van de provinciale grif- r.e en drs H. Vogel van de PPD zorg den ervoor voorlichting over de juri dische aspecten van de herindeling. Daarbij schetste mr Koster onder meer hét staatsrechtelijke bestel in Nederland en ging hij in op de pro cedure van een herindelingsplan, van de tekentafel tot aan het bezoek van de kamercommissie aan de streek, het voorlopig verslag en de bohandeling in de kamers. Dra Vo gel bepaalde zijn gehoor bij een aan tal zaken, die ln Zeeland rond de her indeling een rol hebben gespeeld en noemde als doel: voor of bijblijven bij de recreatieve en industriële ont- w.kkeling. Hij wees er z:jn gehoor op, dat net aantal Zeeuwse gemeen ten sinds 1960 terug is gelopen van 101 tot 78 en bracht hen op de hoog te van de plannen, die in behande ling zijn. Later tijdens de ontvangst werden de Duitse gasten officieel verwelkomd door gedeputeerde J. van den Bos, namens het provinciaal bestuur. Toen er links en rechts wat attenties wer den overhandigd werd duidelijk, waar de intresse in gemeentelijke herin deling bij het gezelschap uit Gunzen- hausen vandaan kwam: dit district van 40.000 inwoners telt 65 gemeen ten. die variëren van 10Ö tot (de groot3te) 10.000 inwoners. Er werd ook boer of middenstander zijn. Er Is een mislukte poging gedaan om gemeenten met minder dan 300 in woners samen te voegen. .Als we uw gemeenten uit 1960 zouden hebben met gemiddeld 2300 inwoners zou dat al winst zijn', zo werd gezegd- Na de juridische en planologische aspecten van de herindeling kregen de Beierse burgemeesters 's mid dags ook nog een indruk van de po litieke aspecten. Daarvoor zorgde in de Brasserie' te Middelburg do heer J. A. van Bennekoni voor een inleiding. Hij besprak de samenstelling van het parlement, stond even stil bij de gekozen en de benoemde burgemees ter en liet een voorkeur voor de be noemde burgemeester blijken. Voorts maakte hij gewag van zijn voorkeur tot bundeling van CHU en ARP derstreepte de Beer Van Bennekom. dat hij liever had gezien, dat het wetsontwerp voor de vijf gemeenten zou zijn aangenomen. Maar slech ter dan acht gemeenten vond hij een langdurige vertraging van de her indelingsplannen, waardoor hij toch de voorkeur heeft aan acht gemeen ten. zo liet hij weten. In zijn dank woord ging Landrat H. Klauss nog nader in op de moeilijkheden met herindelen m Duitsland en wees op de gedachten, die er leven om tot een samenwerking van een groep kleine gemeenten te komen, waar bij de dorpen eigen zelfstandigheid en burgemeester behouden,. .Samen voegingen als hier zullen bij ons po- iek niet 1" bezoek aan Yerseke op het program ma. met 'n ontvangst in het gemeen tehuis, een rondrit door de gemeen te en een bezoek aan het champig- nonbedrijf van de heer J. de Koeyer. 's Middags zal burgemeester A. A. van Eeten van Duivenland het ge zelschap tijdens een ontvangst m het dorpshuis te Nieuwerkerk hen een beeld geven van de praktische voor- en nadelen van herindeling, op men selijk en bestuurlijk gebied. Donder dag vertrekt het gezelschap burge. meesters weer naar Gunzenhausen. Op de foto een beeld van de vangst van de Duitse burgemeesters in het provinciehuis. (Foto PZC) litiek ten. t haalbaar zijn', liet hij v De CBTB-gasten bezochten verder dinsdagmiddag verder het landbouw bedrijf van de heer .1. Francke in Grijpskerkc, waarna men weer terug keerde naar de verschillende CBTB- gastgezinnen op Walcheren: het be zoek aan Zeeland en de bemoeienis daarmee van de CBTB is het gevolg van contacten die de Zeeuwse CBTB al verschil Ie mie jaren onderhoudt met de Evangelische Landosjugcnd ln het Beierse district. Voor vandaag - woensdag - ataat een PZC-kantoren op Goede Vrijdag De kantoren van de Provinciale Zeeuwse Courant te Middelburg, Vlisslngen, Goes en Terneuzen zullen on vrijdag 4 april aanstaan de (Goede Vrijdag) des middags nft vier uur gesloten z(jn. KORTGENE De rijkspolitie te water heeft dinsdagmiddag streeks half drie uit het water van Het feestcomité ;s reeds begonnen mes de voorbereidingen, het Veerse Meer de lijken gebor-i gen van twee sinds zondag ver miste Belgische jonge mensen. By identificatie bleken het te zijn de 80-jarige onderwijzeres Christiane M. G. G. Mathé uit Brussel en de 23-jarige student Louis R. P. Mar- quet uit de stad Luxemburg, die in Brussel studeerde. Zij maakten, zoals bekend, deel uit van een groep van 32 jonge Belgen, die zon. dag met in Veere gehuurde zeilboten op het Veerse Meer in moeilijkheden raakten. Sinds zondag werden drie deel nemers aan de tocht vermist. Thans wordt nog gezocht naar de 26-jarige in genieur Guy Dozot uit Nivellcs. Zij maakten deel uit van de Brusselse or ganisatie .Loisirs des jeunes' (vrije tijdsbesteding voor jongeren). De stoffe lijke overschotten zijn naar het mor tuarium van ziekenhuis Bergzicht in Goes overgebracht, Mej. Mathé werd op een plaats op onge veer 150 meter afstand gevonden van de plek waar maandag al het zeiljacht- je was aangetroffen, waar de drie ver misten op voeren. De afstand tot-de wal was maar ongeveer viiftien meter. Het lichaam van de heer Marquet werd om- steeks honderd meter van haar vandaan opgedregd. Dokter A. I. Vos. uit Wolp- haartsdijk verrichtte de lijkschouwing. De rijkspolitie te water zal vandaag het zoeken voortzetten. ADVERTENTIE SHERRY ƒ3,95 ADVOCAAT 3,95 FRANSE COGNAC Hennessy en Martell 17,50 Gr. Chevalier 12,45 SLIJTERIJ-WIJNHANDEL Middelburg Pottenmarkt 13 Telefoon 2364 OPKLARINGEN Zonnige perioden, maar ook plaatselijk een regen- of hagelbui. Matige tot vr|| krachtige noord westelijke wind. Onge veer dezelfde temperaturen als gisteren, Vooruitzichten voor donderdag en vrij dag opgesteld door het KNMI op dins dag om 18.00 uur: Plaatselijk nachtvorst, maar overdag ge leidelijk minder koud met zonnige pe* rioden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon 3 of meer; min. temp: I tot 5 graden on der normaal; max. temp: l tot 5 gra den onder normaal; kans op een drogJ periode van minstens 12 uur: !)T) pro cent: kans op een geheel drOCg mnal: 70 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 3 o' meer: min. temp: 0 tot 5 graden on der normaal; max. temp: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent; kans op ee: geheel droog etmaal: S0 procent. Nonnalen voor 1 tot 5 april respectie velijk min. temp. en max. tomp.: Den Helder 4 Eelde 2 U De Bilt 4 Vlisslngen 5 Ij) ZuidjLimburg 4 1*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2