Ze hóren bij elkaar ext™ ,WAT ER OOK VERANDERD IS, GEBREK AAN LOGIESRUIMTE BLEEF ALLER DE STRIJD GAAT STRAKS ONTBRANDEN WV-AXEL DOET HET NU ZONDER ESSELBRUGGE FOTOVISIE OP: .KERKELIJK' HULST e^hhAGENDAHH «■hm 1 ïi dynamische streek van Zeeland dynamische krant van Zeeland .WOENSDAG 2 APRIL 1959 ZEEUWSCH-VLAANDEREN AXEL ,Er is in die 43 jaar veel veranderd. Toch werden we ook toen al geconfronteerd met een tekort aan logies- ruimte. De mensen schijnen het belang van deze zaak nog steeds niet in te zien. Een ander uiterste vind je in andere delen van 't land, waar sommigen zélf primitief gaan wonen in schuurtjes en de toerist hun huis gunnen.' Aan het woord: de heer A. P, Esselbrugge (71), de man die vorige week afschesd nam als bestuurslid van de Axelse WV en daarmee na op de kop af 43 jaar, sinds de oprichting waardig uit 7JJn tweede leven stap te. De vereniging waardeerde zijn werk met het erelidmaatschap. Bssel- brugge is de tweede, die deze onderscheiding krijgt. De WV in Axel is in '26 uit harde noodzaak geboren', vertelt hij. ,Het was hier in de peri ode een dooie boel. Kapellebrug en Sas van Gent bijvoorbeeld hadden een wielerbaan dat trok enorm veel publiek. Verder was hier in Axel toen de kermis pas afgeschaft. Daarmee verviel ook een belangrijke trekpleister. Ln de beginjaren trad de WV op ais gangmaker voor allerlei evenemen ten. Er kwam een concours hlpplque. we hebben huisvlljttentoonstellin- gen georganiseerd en wielerkoersen. Anderen zetten die activiteiten la ter voort.' Over medewerking van de kant van de bevolking en het ge meentebestuur heeft de WV nooit te klagen gehad, aldus Esselbrugge. ,De laatste jaren steunt men ons enorm. Maar dat houdt verband met De heer Esselprugge met de AD v v-gedenkpenning die hij in 1963 kreeg. de ontwikkelingen in het werk van de WV's. Als lk bedenk dat -.k vroe ger in m'n eentje alle aanvragen voor document liematerïaal behandelde en ook nog informatie gaf over logiesmogelijkheden en dat soort dingen, terwijl we nu een goedlopend informatiecentrum in het stadhuis hebben, dan ga je je pas realiseren hoe snel alles verandert. We werken nu ook be ter samen met de andere WV's in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat ge beurt via de contactcommissie. Maar nogmaals: aan die logiesaccommoda- tie blijft het haperen. Dat schijnt maar niet te veranderen.' Hoewel Essel brugge zich na zijn afscheid uit het VW-werk terugtrekt, wil hij in de toekomst wél de jaarvergaderingen blijven bezoeken. En dan is er, naast de papieren titel .erelid', ook nog iets concreets dat hem aan de voorbije periode bindt: de zilveren erepenning van de Algemene Nederlandse Ve reniging voor Vreemdelingenverkeer. Die kreeg h:j in '63 uit handen van mr Moolenburgh, toen vooi-zitter van de Zeeuwse VW. En reken maar dat die plaquette in huize Esselbrugge nog wel eens een keertje gepoetst zal worden.... a OUD-TERNEUZEN (1) De vereniging ,Oud Termen zen' heeft het afgelegen jaar weer ledenwinst I gehoekt. Men begon 1968 met 636 leden en men eindigde het jaar met een ledental van 682. Dit blijkt uit het onlangs verschenen (april) nummer van lief. verenigingsblad De Stem van Oud Ter neuzen'. Door de toeloop van le den, is het noodzakelijk geworden om een afzonderlijke ledenadministratie aan te leggen. In 1968 hield ,Oud Ter neuzen' 4 bijeenkomsten, terwijl de or ganisatie ook meewerkte aan de door de gemeente georganiseerde tentoon stelling bij de opening van de nieuwe sluizen. De kas sluit met een nadelig saldo van f 1,13,46. OUD-TERNEUZEN (2) De vereniging ,Oud Terneuzen' houdt donderdag z', april de laatste bijeen komst van dit seizoen in café ,Z)e Vriendschap'. De heer W. Ba uw ens, archi varis van de gemeenten Hulst en Axel, zal er dia'* zien die liij'maak- te tijdens zijn reis tiaar Griekenland. Daarbij komt in hoofdzaak de oude beschaving aan de orde. Op de bijeenkomst wordt voorts een korte huishou delijke agenda afgewerkt. HULST: een kerkelijk: doorkijkje in Hulst: op de voorgrond de toren en kerk van de hervormde gemeente, daarachter - rijzig als altijd - de basiliek- (FotoPZC) Weer of geen weer... op diverse plaatsen in België is men reeds diverse zon dagen actief aan het wed st rijdselzoen begonnen. We hoorden reeds van ver schillende vluchten, welke gezien hun nog geringe afstanden, toch reeds uren openstonden. Eens gold als begindatum de periode, dat de bladeren aan de bomen stonden, doch de ongeduldlgen spoorden hun besturen telkenjare opnieuw aan vroeger en vroeger te beginnen. We weten, dat velen m de maanden maart en april zogenaamd nog niet met hun feitelijke wedstrijdduiven be ginnen, doch toch willende spelen met enkele oudere vogels of duhnn- nen, welke straks diverse maanden als weduwschapduivin in de volière zullen zitten, de eerste wedstrijden mee doen. Sportief mogen we deze .winterweer-wedstrijden' niet te hoog aanslaan. Maar zodra Pasen ge vierd is, is het aantal, dat strljdens gereed zit, zodanig groot geworden, dat elke dag mooi weer gebruikt wordt om de weduwnaars, aan te leren. In Zeeland staan de eerste opleervluchten eind maart op het programma en als de temperatuut iets hoger wordt, dan gaan volgende week de meeste clubs er bovenarm.' op. Weduwschap.... leder is er van over tuigd, dat dit soort spel hoge tem peraturen vraagt. De meeste hokken krijgen pas conditie als de zon haar weldadige uitwerking dagen achtereen kan doen. Daarom worden in de eerste wedstrijden de koppnj- zen meestal gewonnen door nestd v.- ven en of -duivinnen Aangezien echter meer en meer aan winterkweek wordt gedaan, zit ten op de meeste hokken ook de doffers eerder wedstrijdklaar. En toch... grote kampioenen, mannen, die in d< zomermaanden op de gro tere afstanden telkenjare hun slag slaan bewijzen, dat zo vroeg begin nen uit den boze is. Vroeg beginnen althans met duiven, waarmee men straks de grote strijd in moet. Niet alleen is de kans groot, dat men ge zien de koude en de vaak op die tijd van het jaar voorkomende kou de kopwinden de conditie onherstel baar schaadt, doch vooral ook omdol het praktisch onmogelijk is de dui ven tien of twaalf weken in de go wenste topvorm te houden. Liefhebbers met veel duiven hebben daarom meestal de beschikking ovei diverse aparte hokken, waarmee men dus op verschillende tijden het spe begint. Nb vier, vijf weken spel komen zij met verse troepen ln de strijd. En vooral met de duiven, waarmee zij in de zomermaanden aan de fond- vluchten willen deelnemen, komen Jp diverse hokken wordt bovendien, gezien de heersende koude, de con ditie geforceerd opgewekt door ge bruik te maken van verwarming op de hokken. Verwarming welke met een thermostaat geregeld wordt. Verwarming, welke niet al leen de temperatuur kunstmatig op drijft, doch bovendien zorgt voor de gewenste droogte, want het ts voor al vocht, meer nog dan de koude welke de conditie tegenhoudt. De wintertijd wordt vaak de tijd genoemd, waarin ieder goede duiven heeft. Deze tfld is weer voorbij over enkele weken zal men weten wat men van het seizoen verwachten mag, want de thans gezond uitziende duiven, zullen na het verblijf in de manden, snel tonen of de gezondheid echt is of slechts schijn. Het is voor al het verblijf in de manden, welke allerlei kwalen het eerst doet te voorschijn komen. Zwakke duiven •'En niet alleen het eerst besme' doch bovendien vergt net verbüji' in de manden en het deelnemen aan de vluchten dusdanig veel van hen, dat de sluimerende ziektes zich prak tisch na enkele vluchten reeds open- naren. En wie daar mee te maken krijgt, kan rustig een kruisje over zijn seizoen geven. Gezondheid ligt aan de basis van het succes. Gezond- aeid, welke de goede wedstrijdvoge' van zich zelf hebben moet. Een speler, die zich op de fondvr ten jarenlang aan de spits heeft weten te houden. We vroegen hem wat hij dacht van preventieve ge zondheidszorg. Zijn antwoord was wel heel duidelijk: ,Men moet een nok duiven weten te formeren, dat gezond is van zich zelf. Nog nooit neb ik de duiven een voorbehoedende kuur gegeven, nog nimmer liet ik ze nenten. zelfs niet tegen de pokken, met mijn jonge duiven, doch' ik speelde dat jaar minder dan voor heen'. Laat mijn duiven eens een pokje krijgen... wanneer ze uit zich zelf genezen, ziin ze er ook voor hun hele verdere leven af. Elij vervolgde met: ,Ik weet, dat di verse spelers telkenjare hun duiven laten onderzoeken en voor trichomo- nase, cocidiose en paratyfus voor behoedend kuren en enten'. .Wan neer men zover gekomen is, geloof me vrij, dan is men gebonden aan telkenjare terug het zelfde te doen. want het zijn deze duiven, waarvan men zelf de inwendige weerstand, de natuurlijke weerstand kapot ge maakt heeft'. Urbain van Renter- ghem uit Doornzele. de man die ie der jaar opnieuw met uitslagen be wijst, dat zijn methode deugdelijk is. ging nog verder: .Ik kocht eens een duif van allerbeste oorsprong een knots van een duif, welke uiterlijk alles scheen te kunnen. Wel nu dk ben er van overtuigd, dat on danks de allerbeste uitslagen, de vo rige eigenaar een man is, die zijn gezonde kolonie te danken heeft aan spuit en fles. want deze duif op mijn hok slechts hetzelfde krijgend als mijn eigen durven, gaf ronde na ronde jonge duiven welke aange tast waren door trichomonase" Ck deed er niets aan, sloeg de jon den dood en liet de duif velten en weerstand opdoen... tot ook hij zon der pil of drankje gezonde jonge dui ven kon voortbrengen' Had ik het anders gedaan. dan - kweekte ik een heel hok duiven welke jaar in jaar uit geholpen moe ten worden'. Het bovenstaande wil zeker n.r zeggen, dat men zieke durven n -=i door wetenschapsmensen moet doen genezen. Natuurlijk... een werkelijk klasrijke vogel, welke ziek is, moet men helpen, doch nog deze wintei verklaarde een dierenarts die bij een hok zieke duiven geroepen werd .Het is nu toch najaar en gespeeld of gekweekt moet er niet worden., laat ze uitzieken, ze zullen er des te meer weerstand door opdoen' Blijf vooral met uw handen af van gezonde vogels'. Een kampioen sinds jaren die zijn duiven eens liet on derzoeken en als resultaat kreeg dat al zijn duiven een beetje aange tast waren door trichomonase, ant woordde: .Gelukkig... het zal pre genoeg zijn om gezond te blij1: Hij bedoelde, dat ondanks de lichte besmetting welke praktisch niet te .'oorkomen is, zijn duiven blijkbaar geen van allen ernstig aangetast wa- 'en en zelf wel in staat zouden zijn dit mankement te overwinnen. 3ver enkele weken worden de eer ste uitslagen weer opgemaakt. We rekenen op onze trouwe correspon denten, zodat wekelijks in deze ru briek .Ere krijgt wie ere toekomt' WOENSDAG 2 APRIL AXEL -- Het Centrujn, 14.30 uur: vergadering gepensioneerden. BRESKENS Goedertijt. 19.45 u.: streekfederatie C ADZ AND-BAD VZiAV, Boulevard de Wiehngen, 13.30-17.30 uur: ten toonstelling werken Jan Bruens. HOLST Biu-gerzaal stadhuis, 10- 12 en 14-17 uur: tentoonstelling kunstkring ,Van den vos Reinaerde'. SLl'IS Raadhuiskelder, 10-12 en 14-17 uur: tentoonstelling werken Piel Boeleiis. WESTDORPE Galerie Trout- zaerte, 9-18 uur: tentoonstelling werken Paul Citroen. DONDERDAG 3 APRIL CADZAND-BAD VZAV, Boulevanl de Wielingen, 13.30-17.30 uur: ten toonstelling werken Jan Bruens. HOLST Burgerzaal stadhuis. 10- 12 en 14-17 uur: tentoonstelling kunstkring .Van den vos Reinaerde' SLUIS Raadhuiskelder, 10-12 en 14-17 uur: tentoonstelling werken Piet Boelens. WESTDORPE Galerie Trout- zaerte. 9-18 uur: tentoonstelling werken Paul Citroen De verdachte die zich onlangs voor het kantongerecht moest verantwoor den voor hel overschrijden van de maximumsnelheid, draaide zich er heel aardig uit. Dat wijzertje op het dashbord wil men nogal eens gemak kelijk uit het oog verliezen, vooral wanneer men over een prachtige brede weg rijdt, waaraan nauwelijks is te zien dat men zich binnen de be- Iwuwde kom bevindt. Zich kennelijk bewust van deze verleiding heeft het openbaar ministerie bij voorbaat reeds een tarief vastgesteld. Evenre dig met het oplopen van de kilome terteller loopt ook het bedrag van de boete op. De overschrijding van de maximumsnelheid met zo'n tien ki lometer per uur wordt al gauw be loond met. een boete, van 50- Verge leken met de tijdwinst die men zou kunnen maken door 60 in plaats van 50 kilometer per uur te rijden, lijdt men dan naar ons gevoel een aan merkelijk verlies. Een advocaat voerde eens voor zyn cliënt het ex cuus aan dat grote Amerikaanse wa gens zo geruisloos rjjden dat men zonder teller nauwelijks enig benul van de snelheid zou hebben. En de hele tijd vanuit je ooghoeken naar het wijzertje loeren, lijkt ons ook niet bevorderlijk voor de verkeersveilig heid. Maar het excuus van deze, zoals de kantonrechter het noemde, .vlie gende sofa', bracht de verdachte slechts een tientje voordeel. Laten we ons nu evenwel bepalen tot de verdachte die zich er zo aar dig uit redde. De man had binnen de bebouwde kom 64 km per uur ge reden. Op zichzelf nog niet eens zo'n •rnstig vergrijp. Ernstiger was het dat het de vierde maal in vrij korte tijd was. Als de frequentie zodoende wat te hoog gaat worden, dan acht de officier van justitie meestal de tijd gekomen om te gaan schermen met voorwaardelijke of onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. Op zo'n moment dreigen de verdachten vaak In paniek te komen, vooral wanneer de auto het beleg op hun brood of het brood onder hun beleg vormt. Soms wil men zelfs na de eis van de officier reeds geheel ont moedigd de zaal verlaten, totdat er hen op wordt gewezen dat er nog geen uitspraak is gedaan. Er vlamt dan weer wat hoop op in de ogen. De verdachte die we enkele regel* terug reeds ten tonele voerden, had het waarschijnlijk zien aankomen en wist zjjn paniek te onderdrukken toen de officier drie maanden on voorwaardelijke ontzegging eiste, hoewel hjj zich dagelijks op de weg bevindt als integrerend onderdeel van zjjn broodwinning. Hij verdedig de zich met verve. In eerste instantie trok hij in twijfel of hij met zijn 64 km per uur het verkeer in gevaar zou hebben gebracht. De verkeers veiligheid zou naar zijn idee sterker worden bedreigd wanneer hij na drie maanden fietsen weer achter het stuur zou kruipen. In voetnoten onder zyn betoog noteerde de verdachte de titels van de boeken waaruit hij zijn wijsheid putte, boeken waarvan de schrijver zich geen voorstander toon de van ontzegging van de rijbevoegd heid, omdat dit de zo nodige ver- keerservaring niet ten goede zou ko men. De verdachte besloot zyn ver dediging dan ook met de mededeling dat het verkeer niet gehaat zou zijn l>U een ontzegging. Of hy het te danken had aan dit gloedvolle betoog, durven wij niet met zekerheid te stellen, vast staat in ieder geval wel dat de kantonrechter volstond met een voorwaardelijke ontzegging. Plus uiteraard de hoete (gebruikelijk tarief). De verdachte zal het nu twee jaar lang (de proef tijd) kalm aan moeten doen. Naar verhouding minder voordelig kwam de man er af die volgens de politie een straat voor éénrichtings verkeer vanaf de verboden kant was ingereden. De verdachte ontkende hardnekkig. Dat ontkennen had hij ook al tegenover de politie gedaan toen hij op de bon werd geslingerd, zoals het cliché luidt. Hij had de poli tie zelfs verweten hun werk niet naar behoren te doen, afgaande op z(|n uitspraak: ,Ik vermoed dat jullie heb ben zitten slapen'. De verbalisant werd snel opgetrommeld en de kan tonrechter liet hem het verhaal ook nog eens vertellen. Na dit te hebben aangehoord, stond voor de officier ;le zaak wel vast en tikte hij de ver dachte met diens eigen woorden op de vingers: ,ik veronderstel dat meneer heeft zitten slapen'. En dat is natuur lijk levensgevaarlijk achter het. stuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 27