HOOFDPLAAT DOET GOOI NAAR GUNSTEN VAN TOERIST VRIJEN SLUISKIL: VAN LANDBOUW TOT INDUSTRIE exit* MET RECREATIEPLAN WOENSDAG 2 APRIL 1969 ZEEUWSCH-VLAANDEREN Burgemeester Eekhout gaf afgelopen vrijdag een toelichting op de plannen. gronden. Hoofdplaat moet. ook op culinair gebied, specialiteiten kwe ken: maaltijden, die de gewone man kan betalen. En verder: dit gebied van Zeeuwsoh-Vlaanderen heeft een bijzonder mooi landschap. Daarmee kan propaganda gemaakt worden. Bedrijven als Dow zijn wellicht voor recreatiemogelijkheden ten behoeve van hun werknemers te interesseren'. COMITÉ De woorden van beide heren vonden weerklank. VersaeveL aanvankelijk van plan om het .Comité Havenbe- lang" vrijdagavond wegens gebrek aan doelstellingen op te heffen, zag van zijn voornemen af. Binnenkort gaat het comité met de VW en evenr tueel iemand van het gemeentebe stuur rond de tafel zitten, om te be kijken wat er aan het project en aan .Hoofdplaat-promotion' kan wor den gedaan. Middenstandsconsulent Korstanje is, in z'n eentje, alvast op pad geweest voor het dorp aan de Wester-schelde. ,Ik heb in Antwer pen over Hoofdplaat gepraat.' ver telde hij. .Er is met veel Interesse geluisterd.' En, tot de burgemeester! .Wilt u dat het dorp voor de Bel gische radio komt? 't Kan allemaal hoor!' HOOFDPLAAT Hoofdplaat gaat een gooi doen naar de gunst van de toerist. Voornaamste trekpleister: rust. Tegen 1973 komt daar waarschijnlijk een andere hij: een groot op gezet kampeer- en kamphuisterrein annex zwembad, geschikt voor zo'n 700 gasten en met een totale oppervlakte van 12 ha. De plaats waar dit project wordt gedacht is ,H et Poldert je', een nog op te spuiten stuk grond even buiten het dorp. Afgelopen vrijdag konde de inwoners van Hoofdplaat kennismaken met de eerste opzet van het plan tijdens een door het .Comité Havenbelang* beleg de bijeenkomst in hotel ,Het wapen van Zeeland'. Daar klonk duidelijk door, dat het kampeerterrein moet dienen om het verlies van Hoofd plaats' bescheiden haven aan de Westerschelde goed te maken. Vol gend jaar april gaat die dicht in ver band met de verzwaring van de zee dijk. Het dorp heeft zich daar aan- vankelijk niet zonder meer bij neer willen leggen, vertelde de voorzitter van Havenbelang', de heer R. A. Versaevel. ,Wij dachten aan een re creatieve bestemming voor het ha ventje. Wellicht had de watersport er iets aan. Dit bleek echter geen haalbare zaak.' Ook niet, toen enkele inwoners met medewerkers van rijksmiddenstands- consulent A. Korstanje een enquê te instelden onder de middenstand en de landbouw van Hoofdplaat. De ge raamde schade was zo'n 4 5 miljoen. ,Een indrukwekkend bedrag,' gaf de heer Korstanje toe. ,Maar hier valt niets te claimen, dit is schade, ver oorzaakt door het rechtmatig optre den van de overheid. Daarmee is Hoofdplaat niet het enige geval. Op het departement breken we ons hoofd erover, hoe zoiets nu kan wor den opgelost. Niemand kwam er uit'. MOEIZAAM Waarnemend-burgemeester J. A. Eekhout van Hoofdplaat, maakte melding van moeizame onderhande lingen met diverse Instanties (waar onder gs) over het haventje. Het provinciaal bestuur bleek niets te voelen voor een instandhouding. Wel zag men uitwijkmogelijkheden in de recreatie, de reden dan ook, dat er rond Hoofdplaat op het structuur plan voor West Zeeuwsch-Vlaande ren een recreatief cirkeltje is getrok ken: het Poldertje', 35 ha groot en momenteel in eigendom bij het wa terschap ,Het Vrije van Sluis'. Dat heeft Intussen al laten doorscheme ren dat het de grond, wanneer de dijkverzwaring eenmaal wat verder gevorderd Is, vóór een redelijk be drag aan de gemeente wil overdoen. Daarna moet rijkswaterstaat het pol dertje van een zandlaag van 70 a 80 cm voorzien en pas dan kan er met de aanleg van het terrein worden begonnen. De huidige opzet splitst het in drieën op ae noordelijke helft een kampeerterrein van 3,5 ha met capaciteit van 350 mensen, aan de zuidkant een terrein voor 64 zo merhuisjes (320 gasten) en aan de oostzijde een zwembad met bijkomen, de voorzieningen. De diverse onder delen worden van elkaar gescheiden door beplanting. ZILVERVLOOT En vervolgens kan Hoofdplaat, bur gemeester Eekhout en de heer Kor stanje waren er vast van overtuigd, de zilvervloot van de recreatie bin nen halen. ,Ala er 300 mensen op het terrein zitten en die besteden allemaal een tientje per dag, dan ontvangen de winkeliers ƒ3000, rekende de burgemeester voor. Dan zal de bevolking er echter iets te genover moeten zetten: ,reputatiebe- hartLging", zoals de heer Korstanje het noemde. .Hoofdplaat moet zich zelf gaan verkopen. Bij grote bedrij ven, in de steden. Waarom kan dit dorp niet geadopteerd worden door een Belgische stad? Daarvoor moet eerst een fonds gevormd worden, daarvoor dient een comité uit de in woners te komen.' Burgemeester Eekhout: .Daten we ervan uitgaan dat de kust niet be- Ënt bij Breskens, Het hele stuk reakens-Terneuxen is in feite een onontgonnen gebied. Ook gs beseffen dat hiér mogelijkheden liggen. Ik hoorde verder dat Staatsbosbeheer plannen heeft om hij Nummer Een een bos aan te leggen, op de schor- Het haventje van Hoofdplaat, dat volgend jaar dicht gaat. de belangrijkste verbinding tussen Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen over Sluiskil werd geleld. Zoals In het grootste deel van Zeeuwsch-Vlaanderen was toen te Sluis kil de landbouw en veeteelt vrijwel de enige bron van Inkomsten. Met de ingebruikneming van de spoorlijn van Gent naar Ternenxen op 1 april 1869, nu dus honderd jaar geleden, ontstond er een kans voor het dorp om handel en industrie aan te trekken. Het zou echter nog heel lang duren voordat de industrie daar haar intrede zou doen. Rond de eeuwwisseling begon de vestiging van fabrieken te Sas van Gent, maar het duurde nog lot 1911 voordat Sluiskil aan de beurt was. By akte van 10 juli 1911 werd opgericht de Association Cooperative Ze- landaise de Carbonisation GA, die tot doel had het stichten van een cokes- fabriek te Sluiskil. In dit jaar werd door de nv de boerderjj met de om ringende landerijen van de heer Ramond aangekocht. Met de bouw van het bedrijf werd spoedig aangevangen en reeds begin 1913 kon worden be gonnen met het stoken van de ovens. Door de le wereldoorlog werd de aan voer van grondstoffen gestaakt, waardoor het bedrijf in 1914 moest wor den stilgelegd. Het duurde tot maart 1922 voordat de eerste cokes weer kon worden geproduceerd. Door deze fabriek werd dagelijks een grote hoeveelheid gas waardeloos geloosd. Men zocht naar middelen om dit afvalprodukt. te verwerken, liertoe werd in januari 1929 te Brussel opgericht de Compagnie Neerian- daise de L'Azote (thans NSM), welke nv onder de gemeente Axel 3 >(>erderijen aankocht met 80 ha landbouwgrond, voor het stichten van een .tikstoffabriek. Vlet de bouw van deze fabriek werd in dat jaar begonnen. De bouw van de fabriek viel juist in de periode van grote werkloosheid, zodat dit voor velen een uitkomst was. Een baken In het vlakke Zeeuwsoh-Vlaanderen werden de 2 grote gashouders van 60 en 70 meter hoogte. De bouw van dit bedrijf eiste veel vreemde vaklieden en het waren vooral bepaalde Duitse timmerlieden, die opvielen door hun bijzondere kleding. De aanwezigheid van zoveel vreemdelingen bracht zo nu en dan nog al eens wat werk voor de politie. Zo gebeurde het in december 1929 dat 2 van die Duitse timmerlieden te Sluiskil de bloemetjes buiten hadden ge zet. waarna ze door de politie in een silo van de cokesfabriek gevonden werden. Daar hun toestand het nodig maakte om ze him roes te doen uit slapen in een veilige plaats, werden ze opgesloten in de oude cel die ge bouwd was tegen de onderwijzerswoning nabij het Molengat. Dit oude ge bouwtje kreeg het hard te verduren toen een der arrestanten de deur be gon te bombarderen met een stuk houten brits. Om uitbreken te voorko men werd een agent oj» «acht gezet voor de deur. Iets wat vanzelf sprekend heel wat opschudding bracht in het anders zo rustige dorp. )p woensdag 25 september 1929 brak er een staking uit op de cokesfa- 'riek. waarbij ongeveer 450 arbeiders betrokken waren. De strijd, die he- aas niet door onderhandelingen kon worden opgelost, bracht, voor het be drijf en voor de werknemers grote schade met zich, maar tot ernstige >ngeregeldheden kwam het niet. 'cel ernstiger was het uitbreken van de 2e wereldoorlog voor beide be- rijven. Reeds op de le dag van die donkere tijd werd de L'Azote gebom- ardeerd, tengevolge waarvan 3 personen werden gedood en 10 gewond, let zou niet bij dit ene bombardement blijven, want later, toen de be- etter beide bedrijven weer op gang trachtte te brengen, begonnen de aan- allen van de geallieerden. In 1942 zag de bezetter In dat hjj zijn doel Jet kon bereiken, waarom werd besloten de bedrijven te ontmantelen en >ver te brengen naar Duitsland. Dit plan kon niet geheel worden uitge voerd, want op 21 september 1944 moesten degenen die met het werk be last «aren, tegen hun wil vertrekken. Helaas, het grootste deel van de u-drijven was verdwenen, maar na de bevrijding werd spoedig aangevan gen met het opsporen en terugbrengen van de weggevoerde machines. Dat wat niet werd teruggevonden werd vervangen en met man en macht werd gewerkt om het verloren terrein te herwinnen. Thans kunnen we gerust zeggen, dat ze te Sluiskil dat terrein niet aê- leen hebben herwonnen, maar dat ze bezig zjjn in de kanaalzone een nog belangrijkere industriële rol te gaan spelen dan dat ze tot nu toe gedaan bobben. P. J. BAERT Honderd jaar geleden bestond Sluiskil slechts uit wat bij elkaar staande huisjes en het zag er toen zeker niet naar uit, dat het eens zou uitgroei en tot het. levende dorp van later. De ontwikkeling van Sluiskil is voor een belangrijk deel te danken aan haar ligging bij het kanaal van Terneuzen naar Gent. Door de aanleg van dit kanaal ontstond de behoefte aan vaste kanaalovergangen. Buiten Sas van Gent en Terneuzen kreeg Sluiskil een brug, wat mede bracht dat De l'Azote in aanbouw. Verschillende gebouwen zijn reeds voltooid. Op de achter gr on de opvallende gashouders. De bouw van de Ie cokesoven en de le schoorsteen van de Cokesfabriek te Sluiskil in 1911-1913. De Prediker verkondigde het reeds: Alles heeft een bestemde tjjd, er is een tijd om te omhelzen en een tijd om verre te zijn van om helzen. Een leerling-verpleegster te Katwijk aan Zee heeft haar tyd in deze materie niet onder kend. Haar gedrag was zeer eigenaardig, om niet te zeggen affreus. Wij verwachten van haar dat zij de patiënt laten Wij verwachten van haar dat zij de patieènt laten wij gemakshalve maar aannemen dat dit een man is ,op een, onmogelijk-vroeg, uur wast, tempera tuurt, de kussens schudt en hem van zijn voedsel en drinkwaar voorziet. Dit zijn zo enkele van de bezig heden die wij van haar verwachten. Wat wij beslist niet van haar verwachten en wat ook niet op haar werkrooster voorkomt, is de opdracht dat zij met de patiënt vrijt en hem kust. Zelfs niet met een eerste-klaspatiënt. En dit nu had onze vrolijke leer ling-verpleegster te Katwijk aan Zee juist teel ge daan. En wel in die mate dat zij ervoor wegens wangedrag werd ontslagen. De kantonrechter kwam er ook nog bij te pas, want de joyeuze Florence Nightingale nam dat ontslag zo maar niet en eiste schadeloosstelling. Ach, ze was nog zo jong en seist misschien daardoor nog zo weinig af van rechtsza ken en getuigenverklaringen. Daarbij kwam nog. dat degene die alles haarfijn uit de doeken had kun nen doen en het kind misschien had kunnen ont lastenin casu de gekuste, juist met als getuige werd gehoord. Misschien werd hij door de rechtbank wel beschouwd als wat in juridische termen heet ,de beledigde partif, wat zoveel betekent als lijdend voorwerp. Nu kreeg ze tegenover zich, als getuigen enkele vrouwelijke superieuren en collega's. Vitrtoo' inplaats van balsem. Zij had er stellig beter <io gedaan, zonder ook maar een enkele poging tot .chadeloosstelling te wagen, stilletjes te verdwijnen en maar meteen te solliciteren naar de betrekkin; ,an huishoudster bij 'n alleenstaand heer van rond cl nestig. De getuigenverklaringen van hen, die waar ■ichijnlijk zelf schuldeloze maagden waren, dede. haar misschien minder geschikt maakt voor het be- ling-verpleegstera iets singuliers aan de hand, tca' haar misschin mindr gschikt maakt voor ht b- roep. Eén der getuigen verklaarde namelijk uit haar mond te hebben vernomen dat het vrijen geschiedde, zittend naast het bed van de patiënt, op haar hur ken en wel tijdens de nachtdienstPositief ingesteld zijnde, wil ik direct aannemen, dat de patiënt aan slapeloosheid leed en zij dit met enig zoenen wilde verhelpen. Dit lijkt mij altijd nog gezonder dan het innemen van een slaaptablet. Maar met die gehurk te houding weet ik niet goed raad. Tenzij het op een zaal gebeurde waar meerdere patiënten aan sla peloosheid leden. Het arme kind zou dan onmogelijk apen hebben kunnen gerieven, zonder zelf ernstig lichamelijk beschadigd te raken. Zij moet dan heb ben gedacht-. Wat het oog niet ziet, wat het harl niet deert. Vandaar dat zitten op de hurken. Een collega-leerling-verpleegster kwam de kantonrechter vertellen dat zij de ontslagene met de patiënt had zien vrijen in het spoelhok. Nu vraag ik u: Moeten daar spoelhokken in ziekenhuizen voor worden ae- bouwd? Maar er kwam nog meer los bij het getui genverhoor. Eiseres had namelijk al eens aan een getuige verteld, vrees te koesteren dat zij met dat vrijen naast het bed en dat zoenen in het spoelhok nog eens zou vastlopen. Over de eis tot schadeloos stelling werd afwijzend beschikt. Allicht. Maar wat mij het meest frappeerde uit de overweging bij die- beschikking was, dat er verschil schijnt te bestaan tussen zo maar kussen en vrijen. De Leidse kanton rechter voor wie deze zaak diende, overwoog bi) zijn afwijzing namelijk, dat er bij herhaling gekust was n wel in die male, dat van vrijen kon worden ge sproken. 'n mijn ogen is deze magistraat een moderne Salo uo. Een kusje, met mate geserveerd als verleng stuk van het dienstbetoon aan de patiënt, had wel- icht nog door de beugel gekund. Maar dat gehurkt tttcn en dat spoelhok deden de deur In dit ge val van het ziekenhuis voor het leerling-verpleeg stertje dicht. Een matig mens Is zijn vrijheid waard en de kus is de sleutel tot het paradijs, alleen niet 's nachts, in gehurkte houding, zittend aan het bed van een patiënt en ook niet in het spoelhok van een ziekenhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 25