MOSKOU WIL MET CHINEZEN PRATEN Amerikanen bewezen Eisenhower laatste eer Complete Belgische vereniging in moeilijkheden op het Veerse Meer Israël contra gesprek grote 4 Geschillen in kalmte regelen Spanning neemt aan grens weer toe VVD staat op uitvoering van de belasting-operatie 1970 Uitnodiging Wilson aan leider Biafra Stille stoet trok door Washington Vandaag in de krant... Dompteur ernstig ""wonH door tijger HARDE WIND VERSTROOIDE TWAALF ZEILBOTEN MET 32 MAN... 212e jaargang - no. 75 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE M IDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ZiMikxa*. red tal 3246 idm tel 2094 0 A4< I. 7651 (b«t «J. 2078/316». ,tr. 23751. I. t4r. 5213). Owtburj. tal. 23»3 lae. Nlauntraat 22. lal 4437. Giro 35*300 PZC. Mlddelburf Maandag 31 maart I960 AFGODERIJ VAN JUF' Pagina c. JERUZALEM (RTR) Israël heeft zondag officieel de komen de viermogendhedenbesprekingen over het Midden-Oosten van de, hand gewezen- Volgens een offi ciële verklaring, welke na afloop j van een kabinetsvergadering werd! uitgegeven, kan dergelijk overleg! er toe leiden, dat de rechtstreeks' bij het conflict betrokken partijen zich onttrekken aan hun verant woordelijkheid om vrede te sluiten. Niet alleen verklaart Israël rich tegen stander van het beleggen van een confe rentie van staten buiten het Midden- Oosten om aanbevelingen op te stellen voor dit gebied, maar het is ook ge kant tegen elke regeling en iedere pro cedure, waarmee de betrokken rege ringen niet hebben ingestemd. De Is raëlische regering laat Amerika, Rus land, Engeland en Frankrijk weten, dat zij .geen enkele aanbeveling zal aan- vnardcn welke in strijd is mei haar, levi'iisheiungen, haar rechten en haar veiligheid.' Beroep Israël doet een beroep op alle rege ringen en de openbare mening om .bij te WASHINGTON Het stojteh/l. overschot van ex-president D. Eisenhower is zaterdagochtend overgebracht naar de Bethlehem Kapel van de Nationale Protes tantse kathedraal van Washing ton. Op de foto wordt de kist de kerk binnengedragen. Op de ach tergrond Nahie Eis John Eisenhower i Barbara. Vandaag rouwdienst in Bethlehem-kapel tiging van een ware vrede irr het Mid den-Oosten'. Het land zegt voortdurend te willen streven naar een .duurzame vrede, gebaseerd op verdragen waarin de overeengekomen, veilige en erkende grenzen zullen worden vastgelegd'. Deze verdragen zullen ook voorzien in .sa menwerking en wederzijdse hulp', in ,de oplossing met vreedzame middelen van I WASHINGTON (RTR, AFP) „Ile hangende vra.setuhhen^„JKtHe, sto(£elflk overschot va. Amerikaanse oud-presidentff1 D. Eisenhower is zondag vat. Bethlehem-kapel van de nationale protestantse kathedraal in Wash ington naar het Kapitool overge bracht. Israël merkt op dat ,ln tegenstellingDe familie van de overledene, president tot zijn op vrede gerichte politiek de Nbton en meer dan honderd vooraan- Egyptische president op 27 maart nog staande personen volgden de lijkwagen, eens heeft herhaald, dat de Arabische, Duizenden mensen trotseerden een kou- staten Israël niet zullen erkennen, geen'de wind om de laatste gang van hun onderhandelingen met dit land zullenvoormalige president naar de zetel van voeren en geen vrede sluiten, maar zul- de volksvertegenwoordiging len voortgaan met agressieve acties te- gen Israël'. (Zie slot pag. 6 kol. 7) zich onthouden en indirecte agressie'. De Israëlische regering verklaart zich bereid, zonder voorwaarden vooraf met elk buurland onderhande lingen te openen over vrede. Zolang dergelijke verdragen nog niet tot stand zijn gebracht, zal Israël de grenzen handhaven zoals die bij het bestand van 1967 zijn vastgelegd en deze versterken. Het stoffelijk overschot zal tot vanmid-1 Amerikaanse en buitenlandse leiders die dag opgebaard liggen in de rotonde van aan de plechtigheid deelnemen. De voor het Kapitool en dan worden terugge- bereidingen begonnen al drie jaar gele- bracht naar de kathedraal voor de offi- den, toen 250 functionarissen van het ciële rouwdienst, waarvoor ruim 2100 ministerie van defensie opdracht kre- personen zijn uitgenodigd. Deze dienstgen, plannen op te stellen voor het geval begint om half elf in de avond (Ned. Eisenhower zou komen te overlijden, tijd) en zal slechts een half uur duren. ■orden overgebracht naar Abuene Kansas, waar het woensdag om onge veer 19 uur (Ned. tijd) in een besloten plechtigheid zal worden bijgezet in de kapel van de naar Eisenhower genoem de hibliothêek. Veiligheid slaan Naar schatting L5.000 mensen zfin dag in de Bethlehem-kapel langs baar getrokken om de overledene laatste eer te bewijzen. Wij zijn zo zenuwachtig als een kat. Wij zullen pas rustig kunnen adem halen. als het maandag allemaal voorbij is', aldus een lid van de Ame rikaanse federale recherche 'FBI) over de veiligheidsmaatregelen bij de officiële uitvaartplechtigheid oud-president Eisenhower. Ruim 25.000 man 19.000 militairen, 4000 politiemannen en ongeveer 2000 le den van de FBI -- zal vandaag moeten zorgen voor de veiligheid van de vele ALGEMENE VERGADERING UNANIEM ACHTER MOTIE (Van onze parlementaire redactie) GRONINGEN De liberale fractie in de tweede kamer zal geen ge noegen mogen nemen met uitstel van de correctie der belastingtarie ven. De algemene vergadering van de WD nam zaterdag unaniem een motie aan van de afdelingen Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, waarin onverkorte uitvoering van de belasting-operatie per 1 januari 1970 wordt geëist. In ile motie, door de scheidende partij-, Pnlon voorzitter ir. K. van der I'ols getypeerd I I Ultll als ,ecn stringent mandaat' wordt ook, aangedrongen op een wettelijke rege-|£je algemene vergadering nam ook ling, waardoor de tarieven voorlaan au- Amsterdamse motie aan, waarin van de tomatisch op inflatie worden geeorri- j-ggej-mg wordt verlangd dat zij bij de Poolse regering protesteert tegen de Jodenvervolgingen.» 4U land. "in een k?mer v, I eveneens met algemene stemmen aan- m ae vaarde resolutie van de liberale kring te Brussel, wordt de aandacht gevraagd voor de Europese politiek: met name geerd. de parlementaire invloed in de gemeen schappen moet worden vergroot en het zetelrecht afgeschaft. Het congres maakte het zaterdag bij de bespreking van het fractiebeleid de bel de kamerfracties van de VVD niet moeilijk, al werd er over verschillende z-aken levendig gediscussieerd. Fractieleider mr E. H. Toxopeus wist de ongerustheid over een loyale uit voering van de voortsraadpleging in West-Irian enigszins weg te nemen met zijn verklaring dat de kiesman nen door de bevolking zelf zullen worden aangewezen. Hij had dat uit .zeer goede bron' vernomen en wist ook te melden dat de buitenlandse ers bij de volksstemming zal wor den toegelaten. Alarm i het ruwe weer omsloeg en i laat in de avond werd vermist (Pag. 1). Stekene MINSTENS vier gewonden giste ren in Stekene hij betogingen tus sen vóór- en tegenstanders van het beruchte ereveld voor Oost frontstrijders. (Pag. 2) Blauwdruk THANS is overeenstemming be reikt over een sociale blauwdruk voor het personeel van Wilton- Feijenoord-Bronswerk, het bedrijf dat zoals bekend wordt opgedeeld tussen de Rijn-Schelde-groep en VMK-Stork-Werkspoor (Pag. 6) Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 6 Zeeuws nieuws: pagina's 2 en 5 Sport: pagina's 9, 10, 11, 12 en 13 Radio en tv: pagina 15 Riel, fractieleider de eerste kamer, wees financiële pres sie op Djakarta van de hand. Hij vond (Zie slot pag. 6 kol. 5) HILVERSUM (ANP) Bij Harry Belly, gehuwd met EUy Strassbui ger, verblijvend in het winterverbli. van het voormalig circus Strassbur- ger. Is de bekende 61-jarige dompteur •■n dierenverzorger prik Meïssner door een tijger gegrepen en ernstig ge wond naar het r-k ziekenhuis in Hil versum overgebracht. Dit is de twee de maal dal in het winterverblijf een ernstig ongeval op deze wijze plaats vond. De vorige maal, in 1967, be- 'rnf hel een 14-iarige scholier. NEGERS EN POLITIE SLAAGS IN CHICAGO DETROIT DP A) Bij een langduri ge schietnartij in de negerwïjk van Chi cago heeft een politieman het leven ver. loren, terwijl een politieman en vijf ne gers werden gewond. De politie hield ruim 135 negers aan. Het was het ern stigste incident sinds de .rassenoorlog" in juli 1967 te Chicago, die aan 43 men sen het leven kostte. Volgens de politie begon het incident lewagen met twee politiemannen onder vuur nam. Een der inzittenden werd do delijk getroffen en de ander kreeg een beenwond. De daders vluchtten naar een nabijgelegen kerk van de Baptisten. Pas na een lan„durige strijd kon een sterke Politiemacht het gebouw binnendringen, lij vond daar een grote groep negers, onder wie vrouwen, m uniformen met zwarte baretten, parachutistenlaarzen en epauletten van luipaardhuid. Vier negers hadden schotwonden en een vrouw had een gebroken been. Volgens de leden voor vrij Afrika'. De politie vond in de kerk een kleine hoeveelheid wapens en munitie. Een negerrechter. voor wie de arrestan ten werden geieid, liet het merendeel van hen naar huis gaan, ondanks felle protesten van de blanke openbare aan klager. Wel liet de rechter de aange houdenen beloven, dat zij zich tot zijn beschikking zouden houden. MOSKOU (RTR) De Sowjet-Unie heeft zaterdag een beroep op China gedaan om de onderlinge grensgeschillen door onderhan delingen uit de wereld te helpen. In een aan de ambassade overhan digde nota waarschuwde Moskou tevens Peking tegen het gebruik van geweld aan de grens in het Verre Oosten, waar zich deze maand al drie bloedige botsingen hebben voorgedaan. ,Op alle po gingen om de Sowjet-Unie en het Russische volk in de taal van wa pens toe te spreken, zal krachtig worden teruggeslagen', staat in de nota. Het kremlin zei te geloven dat het nood-| zakelijk was zonder uitstel praktische! stappen te nemen om de toestand langs de grens te normaliseren. Het drong er bij de Chinese regering op aan ,zich te onthouden van acties aan de grens die complicaties zouden kunnen veroorza ken', en geschillen 4n kalmte en door middel van onderhandelingen' te rege len. Officiële vertegenwoordigers van beide landen zouden ,in de naaste toe komst' de mislukte grensonderhandelin- gen moeten hervatten die ln 1964 in Pe king waren begonnen. PRAAG - dagavond Tsjechische In Praag heerste vrii- vreugde over de overwinning op de ckeywedstrijder. i.pioenschap. Op de foto: juichende Tsjechen na het bekend worden van de ein'Istand. De T8jechoslowaakse regering heeft zaterdag verklaard, de ver nielingen te betreuren welke de avond tevoren in Prang werden aangericht, toen tienduizenden mensen de overwinning op de Rus sen vierden. Volgens een rege ringsverklaring die voor Radio- Praag werd voorgelezen, hebben verscheidene politiemannen ver wondingen opgelopen en bedraagt de schade vele duizenden kronen De regering zegde toe dat de staat de schade zal vergoeden. Bij de viering van de overwinning op de Russen werden in het gebouw van de Russische staatslucht vaartmaatschappij Aeroflot ern stige vernielingen aangericht. Spanning Er waren op 2, 14 en 15 maart aan de rivier de Oessoen dne gewapende aan vallen op Russische grenswachten ge daan, die .vooraf beraamd' waren, al dus de nota. die kwam op het moment dat de melding werd gemaakt van weer toegenomen spanning rond het betwiste eiland in de Oessoen, dat de Russen Damanski en de Chinezen Sjen Pao noe men. Mensen die het gebied kortgele den bezochten, zeiden zaterdag in Moe kou dat de Chinezen een massale aan val zouden kunnen doen zodra de dooi is ingevallen en de Russen niet meer 'v sirassDur- met pantserwagens op de bevroren rl- wnterverbujl v;er bunnen komen. De komende twee ■eken zijn volgens hen kritiek. Verdragen In de Russiche nota wordt een uit voerige uiteenzetting gegeven over de historische achtergrond van het langs natuurlijke lijnen en had de vorige eeuw een wettige satus ^ekre- Ïen "in de verdragen van Aigr ientsin en Peking. De territoriale bepalingen van deze ver dragen waren momenteel nog volledig van kracht. .De Russische regering houdt vast aan strikte naleving van de ze bepalingen van beide kanten. Als de regering van de Chinese volksrepubliek, ten aanzien van deze kwestie eenzelffe standpunt inneemt is er geen reden tot wrijving en conflict aan de Russlsch- Chinese grens', zo werd gezegd. De Chi nese beweringen dat de verdragen .on billijk' waren, waren een propaganda- verzinsel waarmee geprobeerd werd onder het Chinese volk haat te zaaien tegen de Sowjet-Unie. Het Kermlin herinnerde aan de Rus sische hulp bij de opbouw van de Chi nese commun.stische staat en de vroe- Sere samenwerking in handels- en vei- gheidsaangelegenheden. .Deze nabuur- schappelijke samenwerking is geschon den als gevolg van een wijziging in de binnen- en buitenlandse politiek van de Chinese regering in het begin van de jaren zestig'. Toen was het dat de toe stand aan de grens begon te verslech teren. Tezelfdertijd was begonnen met de leg van vliegvelden, wegen, kazernes en militaire opslagplaatsen in aa~ Sowjet-Unie grenzende gebieden, bilaterale besprekingen over grenst ties, die de Russïche regenng hervat wil zien, hadden destijds - naar zij ver klaarde - niet tot resultaat gel dat overeenstemming aan Chin niet in de bedoeling lag'. Gedachtenwisseling buiten Biafra Geen sprake van bemiddeling.... De Britse minister-president zet <ht op T A nn? t gin /dtu n een persconferentie in de N.gerlaanf* LAGOS (AFP/RTR) Premier hoofdstad. Lagos. In z.;n boodschap, die I Wilson heeft bekendgemaakt dat hij de Biafraanse leider, luitenant- KORTGENE Een complete Belgische jongerenvereniging van een man of 30 is zondag middag op het Veerse Meer met een kleine vloot zeilboten in moeilijkheden geraakt. In de loop van de avond en de nacht werden met verschillende boten mensen van de Haringvreter en van zandplaten gehaald. Rond één uur zondagnacht werden 7 verkleumde zeilers van de Ha ringvreter gehaald en toen werd aangenomen, dat iedereen weer aan wal was. Overigens was niet iedereen daar gerust op, want volgens deelnemers aan de vaar tocht zouden er nog drie mensen vermist zijn. ,1 Association sans but lucratif' waren zondagmorgen met 12 schepen van liet watersportbedrijf ,De Arne' In Veere het meer opgegaan bij wind kracht 3. Later op de dag wakkerde de wind aan tot 6 Beaufort en de Belgen bleken de schepen niet meer in de hand te kunnen houden. De bo ten werden her en der verspreid over het meer, raakten aan lager wal en liepen vast op de platen. Volslagen onduidelijk was zondag ln de loop van de avond of en hoeveel mensen er nog vermist zouden kun nen zó'n. Met een motorboot van .Delta Marina', ter assistentie ge vraagd door de rijkspolitie te water, die op die manier zo snel mogelijk wilde gaan zoeken, was men in het begin van de avond het meer opge weest om te zoeken en toen werden vijf mensen op de Haringvretor ge vonden. Leden van de vereniging, die in het restaurant .Delta Marina' in Kortgene waren beland, waren ervan overtuigd, dat er nog zeven of meer mensen vermist waren. Daarom ver trok een boot van de rijkspolitie te water laat in de avond nog eens om te gaan zoeken en inderdaad bleken nog zeven mensen op de Haringvretei te zitten. De verwarring over de vermissing ontstond doordat rond zes uur de mensen, die de wal op de een of an- re manier hadden weten te bereiken met een touringcar naar Brussel wa- rug naar huis was en wie ergens op ol rond het Veerse Meer zou kunnen zwerven. Mevrouw J. C. van Belzen- Vroegop, de echtgenote van de eige naar van de schepen die in moeilijk heden raakten, meende zondagavond dat alle mensen aan wal waren. Le den van de vereniging waren ervan overtuigd, dat er nog een aantal op de Haringvreter waren. Commentaar van adjudant Bron van olitie te water in Wemeldin- igavond: ,Het is een heel vreemde en heel vervelende zaak. Ik heb wel begrepen, dat het niet alle- ipaal zeilers zijn geweest, die in de boten zaten. Adjudant Bron was er zondagavond lang niet van overtuigd, dat er inderdaad nog vermisten wa ren. Voor de zekerheid werd toch de rijkspolitieboot van Wemeldinge naai het Veerse Meer gedirigeerd. Zondagmiddag werden tussen Geers dijk en Kamperland 5 verlaten boter aangetroffen. De bemanningen daar van waren aan wal gegaan, toen zi geen haven konden bereiken. De heer P. Wijenberg, technisch mar bij .Delta Marina' was schipper var de motorboot, die de eerste menser van de Haringvreter haalde. Hi meende: .Het is gewoon een ongeor ganiseerde bende. Leden van de Brusselse vereniging verzekerden zondagavond in Delta Marina, dat aan boord van iedere boot een ervaren zeiler was. Dat werd bevestigd door mevrouw Van Belzen. Het was vrij rustig weer hij na overleg met de Nigeriaanse lei der, generaal-majoor Go won, aan Ojoe- kwoe had verzonden, had hij .een zeer ruime verscheidenheid van ontmoetings plaatsen' voorgesteld. Wilson zei niet welke plaatsen hij had genoemd. Wel had hij voorgesteld het onderhoud te hebben tijdens zijn verblijf in Afrika. Vandaag gaat de B.-:tse premier naar Addis Abeba voor overleg met keizer Haile Selassie, die voorzitter is van een commissie van de Or ganisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) die zich me: het conflict tussen Nigeria en Biafra bezighoudt. Inmiddels heeft president Kenjatta van Kenia Wilson uitgenodigd, na zijn bezoek aan Ethiopië ook naar Nairobi te komen. toen ze vertrokken. Je kunt niet te voren weten, wat er gaat gebeuren. De mensen, die aan boord waren had den een kaart meegekregen van het meer en mijn man heef: tevoren aan wijzingen gegeven. Het verwijt, van zeilers, dat van de kant van .De Ar ne' geen hulp werd geboden toen de| schepen in moeilijkheden waren wees; mevrouw Van Belzen van de hand. .Mijn man is met een zeilboot het meer opgegaan en heeft er een heel stel hulp gegeven. We hebben geen motorboot'. Aan boord van de ÈM's waren geen reddingsmiddelen. Me vrouw Van Belzen: .Het is gewoon een vreselijk slecht georganiseerde groep. Niemand wist wie bij wie in de boot zat. De leden van de Brusselse vereniging namen het niet allemaal even zwaar op. Mevrouw Van Belzen: ,Ze von den het wel interessant. Ze wilden over veertien dagen weer komen om het nog eens over te doen'. Dat zal dan in leder geval niet z(jn met sche pen van ,De Arne', zo werd wel duide lijk..... Geen erkenning Met nadruk verklaarde de Brit-u* pre mier. dat een ontmoeting met Ojoekwoe geen erkenning van Biafra inhoudt. Hij was dan ook niet bereid naar Biafra te gaan om Ojoekwoe daar te spre ken. Wilson zei ook dat er geen sprake van was dat hij in het conflict zou be middelen. Als er bemiddeling nodig zou zijn, zou dit het beste via de OAE kun nen geschieden, meende hij. GESPREK NIXON EN DE GAULLE WASHINGTON (AFP) Ptesxdent De Gaulle zal vanochtend in het Witte Huis een gesprek hebben met presi dent Nixon, zo is zondag van door gaans welingelichte zijde te Washing ton vernomen. Het Franse staatshoofd is in Washington voor de uitvaart vaa oud-president Eisenhower.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1