Britannia' staat voor ruime uitbreiding hotel Acht gemeenten in Zeeuwsch -Vlaanderen «f Kerncentrale naar Zeeland Tevredenheid in Zeeuwsch-Vlaanderen BILT zeeuws Zeeuwse Komedie, vaste' bespeler, van Britannia' ALMANAK Voeteneind Wijkraden GLUNDERENDE GEZICHTEN OP KAMER-TRIBUNE J.C. ASCHOFF: ,NU SNEL ROND DE TAFEL' ff.' Over een maand start bouw torenflats in Middelburg Burgemeesters uit Duitsland bezoeken Zeeland PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 27 MAART 1969 Bouw zou al in oktober begonnen kunnen worden ADVERTENTIE i 2e Vm 6e VERDIEPING HUIDIGE CAPACITEIT BESLIST ONVOLDOENDE VLISSINGEN Grand Hotel .Britannia' te Vlissingen staat voor een ingrijpende verbouwing, die de hotelcapaciteit bijna zal ver dubbelen. De plannen voor deze aanzienlijke uitbreiding verkeren in vergevorderd stadium: in juni hoopt men het werk aan te kun nen besteden. Met de bouw, waar mee een bedrag van rond 750.000 gemoeid zal zijn, zou dan in okto- ber-november begonnen moeten worden. Het is de bedoeling de uitbreidingsplannen in één winter seizoen te realiseren. ,Britannia-<hrecteur G. van der Veen: ,Het is duidelijk dat op de gehele ac commodatie die Britannia* momenteel kan bieden, het hotelgedeelte veel te „.zien. We hebben maar de beschik king over zeventig bedden. In het licht van de toeristische en industriële ont wikkeling van Zeeland is dat veel en veel te weinig. De EMS heeft .Britan nia' enkele jaren geleden met het oog op de ontwikkeling van Zeeland ge- ■koeht. Het feit dat we nu reeds aan uitbrei ding toe zijn, bewijst het goede inzicht in deze zaak'. De uitbreiding zal in elk geval be trekking hebben op de bouw van zes eenpersoonskamers. In eerste instantie is ook gedacht aan de bouw van 24 tweepersoonskamers, maar de ontwikkeling heeft de directie .Britannia' ook laten uitzien richting van de zakenlieden, het idee aan studiokamers is opge komen. Dat zou de inrichting van éénpersoons zit-slaapkamers inhou den, met een aangepaste accommoda tie, die ki een druk toeristensel- zoen zonder veel moeite' omge bouwd' zou kunnen worden tot een bouwers van .Britannia" en winnaars! van onder meer het bouwproject voor het Nederlands paviljoen op de laat ste wereldtentoonstelling, hebben de uitbreiding geprojecteerd aan de ach terzijde van de in exploitatie zijnde hotelflat. VLISSINGEN De Zeeuwse Ko medie zal deze zomer cachet trachten te geven aan het pro gramma dat .Britannia' wil ver zorgen. Op tien maandagavonden, die liggen tussen 30 juni en 1 sep tember zal de Zeeuwse Komedie in de grote zaal van .Britannia' een programma verzorgen waarvoor gekozen zal worden uit Shake- eventueel moderne eenakters. Regisseur Piet de Leeuw: ,Voor ons een leuk idee om aan mee te werken. We spelen met plezier.' Britannia-directeur Van aer Veen: ,Voor ons een leuk experiment. De Zeeuwse Komedie levert goed werk. We zijn benieuwd hoe het verloop zal zijn.' Andere (nieuwe) activiteiten van .Britannia': op de donderdag-, avonden Shows van dameskapper Han van deSande en boutique' De Spmne. Deze shows iullen sen half uur duren en in het café restaurant worden gegeven. Het trio Leen Zietse, huisorkest van .Britannia', zal ook dit seizoen voor (rustige) muziek zorgen. Plattegrond van de ,Britannia'-uit- breiding per woonlaag'. De don- keromrande gedeelten hebben be trekking op de nieuwe kamers, 5 eenheden over vijf verdiepingen. Zoals te zien voorziet het be staande gedeelte taan de boule- vardzijde/ m 7 eenheden per woon laag. De flat, thans vertikaal onderver- M de.deéld in zeven segmenten zal aan de 'aarbij achterzijde een aanbouw krijgen over de breedte van vijf segmenten. De nor male exploitatie zal tijdens de werk zaamheden gewoon gecontinueerd kun nen worden en de aanwezige faciliteiten drukken de bouwkosten in niet geringe mate. Zelfs zo dat de heer Van der spreekt van .een in wezen beschei- De heer Van der Veen: ,We zijn een dienstverlenend bedrijf en kunnen ons zelf het best van dienst zijn door de klant zo goed mogelijk van dienst te zijn. In de wintertijd kan de zakenman hier bijzonder goed aan zijn trekken komen. We willen deze goede klanten ook in de zomer vlot van dienst zijn zonder dat de specifieke zomergasten daar onder moeten lijden. De industriële en economische stroomversnelling die Zeeland doormaakt, laat zich in ons be drijf heel goed voelen. Zowel de geves tigde als de nieuwe bedrijven maken graag van onze ruimten en diensten gebruik. We willen dat houden en v. - mogelijk door het bieden van nog meer service verstevigen'. Aanbouw De uitbreiding zal uiterlijk niet zo ingrijpend zijn. De archi tecten Miduelhoek en Eikelenbc Leeuwse Methode De man, die te hard over rijks weg 58 reed, herkende met een schok in twee burgers, die met een auto op een parkeerplaats stonden, twee politiemensen. En er was meer, dat hem schokte. Hij zag een notitieboekje, waar van driftig gebruik werd gemaakt. De man ree'd verder, sloeg een zij weg in en reed langs allerlei kruip- en sluipwegen zo. dat hij de rijksweg weer bereikte op een punt achter de politiemensen. Zo kon hij er. komend uit dezelfde richting, nog eens langs. Maar dat deed hij niet helemaal. Hij stopte. .Hebt u hier al een auto van mijn firma langs zien komenf' infor meerde hij. Nee, dat v>as niet het geval. Maar hebben we zojuist niet langs zien komen f' De man produceerde een brede, bulderende lach. Dat was een mop. Nee, ik kom juist uit Goes heren, ik ben altijd wel vroeg, maar niet hóndsvroeg. De politiemensen moeten elkaar hebben aangekeken als twee ge heelonthouders, die elkaar in een verbaal thuisgekregen. Dit pleit voor de politie. YSnjjét is altijd in het voordeel van de verdachte, én de bron van veel wijsheid. Moge het hen tot troost zijn, dat de methode, met deze onthulling, waardeloos ia geworden. De plannen belangrijk over .Britannia' zwaait. Voor dien was hij één jaar directeur van het badmotel Westkapelle, zoals bekend eveneens eigendom van de EMS. Twee jaar Engeland (Londen) en anderhalf jaar Parijs gaven de heer Van der Veen de achtergrond die mede nodig is om hotelbednjf te kunnen runnen. Het Is bekend dat .Britannia' een tijd lang in de rode cijfers heeft gewerkt. Dat is inmiddels omgebogen, naar de positieve kant. In de laatste drie jaren heeft men bij voorbeeld per jaar honderd- tot hon derdtwintig duizend gulden aan onder houd en vernieuwing kunnen besteden- De heer Van der Veen: .Heit is een duidelijke zaak dat de combinatie gaan renderen. Dat is natuurlijk mede in de hand gewerkt door de ontwikke ling van Zeeland en de betere verbin dingen. Zeeland staat voortdurend in het nieuws. Zoiets spreekt mee In ons bedrijf.' Directeur Van der Veen besluit: ,1e een kijkt tegenwoordig naar het Jaar 2000. Dat moeten wij ook en dat aoe>n ivij ook. Vandaar dat we ook bij verbouwing vooropgesteld hebben dat de realisatie eventuele verdere uitbrei de realisatie eaventuele verdere uitbrei ding niet in de weg mag staan. Heft Is zelfs onze verwachting datover enige tijd opnieuw naar vergroting zal moe ten worden gekeken. We hebben hier een enorm rustig ter rein dat nog mogelijkheden te over biedt. Een goede samenspraak met het waterschap Walcheren we maken immers deel van de zeewering uit die in deze zaak tot een aanvaarden van de plannen heeft geleid, geeft ons goede hoop dat ook m de toekomst noodza kelijke voorzieningen getroffen zullen kunnen worden. En wat die ontwikke ling van Zeeland betreft: vaststaat dat er wat zich ook voordoet nooit meer een dergelijk hotel met zulke unieke mogelijkheden langs de gehele Walcherse kust gebouwd zal kunnen worden. de keuRên van Hauenschild vervult al uw keukenwen- sen. Door de vakman aanbevolen De Magica-keuken is voor delig In prijs, fraai van lijn en gaat heel lang mee. Let eens op de funktionele Indeling! Een bezoek aan onze showroom is geheel vrijblijvend en zeer de moeite waard. Industriestraat 13 Goes (Zuid), tel. 01100 —8520*. Showroom geopend van 9-5 uur, zaterdags van 10-13 uur en ook op afspraak. Slot van pagina 1 stig ls. .Daardoor voel lk me niet voor het dilemma geplaatst de zaak in te trekken', zo zei hij. Hij ver klaarde zich echter bereid het oor spronkelijke ontwerp te verdediger en zich sceptisch op te stellen tegen de door de kaïper aangevoerde amen dementen. Zo achtte hij de vorming van een zuidelijke kanaalgemeente Sas van Gent in strijd met de ini tiële bedoeling van het wetsontwerp .Als de kamer toch tot zo'n gemeente zou besluiten, zou het allerbelang rijkste doel van de herindeling niet zgn bereikt'. De minister zag geen aanleiding de voorgestelde gemeenten Hulst en Hontemsse samen te voegen, al achtte hij het niet uitgesloten, dat dat in de toekomst wel noodzakelijk zou zijn. De gedachte van de heren Fievez en Dusarduijn (beiden KVP) voor het vormen van een befferge- meente IJzendijke, noemde hij niet helemaal onaanvaardbaar, maar wel onaantrekkelijk. ,Ik zie, ,zei de mi nister .absoluut niet in wat daar te bufferen valt'. Het idee van een derde gemeente (Axel aan het kanaal) was voor mi nister Beemink zo moeilijk aan vaardbaar, dat hij de kamer mee deelde intrekking van het wetsont werp te overwegen als op de vorming aalgemeenten zou wor- Bromfietser brak pols bij aanrijding VLISSINGEN In de Walstraat te! Vlissingen ontstond woensdagmiddag een aanrijding tussen een bromfietser en een overstekende voetganger, waarbij beiden lichtgewond raakten. Bromfietser B. A- B. M. L. uit Vlissingen kwam ten val en brak hierdoor een pols, terwijl de Vlissinger B. D. een hoofdwond en scha vingen opliep. Beide slachtoffers werden Kr ambulance naar het Bethesdazieken-1 lis vervoerd. Na behandeling konden i zij huiswaarts keren. i drie kam Axel los van het kanaal beschouwde hij echter als geen onoverkomenlijke Volgens minister Beernink zal de vorming van drie gemeenten in de kanaalzone de ontwikkeling van een moderne stad Terneuzen met een uit gebreid voorzieningenpakket frustre ren. De heer Fievez zei later deze opmerking te zien als bevestiging van z'n .voeteneind-theorie', volgens welke Terneuzen zich moet ontwik kelen ten koste van de andere woon kernen langs liet kanaal. Minister Beernink verraste de kamer met een recente plankaart van de kanaalzone, waaruit bleek, dat ten westen van Sluiskil een uitgebreid woongebied is geprojecteerd. Achter de verwezenlijking daarvan plaatste hij een vraagteken als de kamer de vorming van één gemeente in de ka naalzone zou afwijzen. De heren Wiegel. Aarden en Jongeling ten de minister dat door de kaart een volkomen nieuw, de kamer tot dusverre onbekend element bij de dis cussies werd betrokken. De heer Aar den verdacht de bewindsman er zelfs openlijk van de kaart als pres siemiddel te willen gebruiken om driedeling van de kanaalzone te tor pederen. Over de door de PSP-er Wiebeng* aangesneden kwestie van de wijkra den zei minister Beernink, dat In het algemeen zulke raden een bij zonder nuttige functie kunnen ver vullen. Hij wilde de beslissing daar over ter beoordeling laten van de raden der nieuw te vormen gemeen ten. Het enige amendement waar voor de minister enige sympathie kon opbrengen betrof dat inzake het drle- gemeenten-plan van de heer Voogd. ,Het is een ingreep die verder gaat dan door de omstandigheden wordt genoodzaakt, maar het is het enige amendement waarvan we ln de toe komst geen spijt zullen hebben'. De bewindsman slaagde er ook in de tweede termijn niet in de kamer voor zijn inzichten te winnen. De argu mentatie werd vrijwel zonder uit zondering als zwak en weinig over tuigend gekarakteriseerd. De heer Aarden concludeerde zelfs, dat de minister het wetsontwerp niet wer kelijk had verdedigd, maar niets an ders had gedaan dan alle wegen die tot wijziging zouden kunnen lelden voor geopend te verklaren. Vooraf gaand aan de stemmingen over het wetsontwerp en de amendementen daarop liet de PvdA weten, dat het amenaementéVoogd inzake het vor men van drie grote gemeenten ln Zeeuwsch-Vlaanderen was gesplitst in twee afzonderlijke wijzigings voorstellen: één voor het vormen van een grote gemeente in Oost-Zeeuwsch Vlaande ren (Groot Hulst) en een tweede voor één grote gemeente ln west (Groot-Oostburg). Beide amende menten werden verworpen. Groot- Hulst kreeg behalve van de PvdA de steun van de PSP. Voor Groot-Oost burg stemden behalve de PvdA ook de neren Van Bennekom en Boertien van de ARP. Het amendement inzake driedeling van de kanaalzone werd aangenomen met de steun van de KVP, VVD, Maandag beslissing MIDDELBURG Maandag aanstaande zal de raad van be stuur van de PZEM naar het zich laat aanzien besluiten tot de houw van een kernenergiecentrale van 400 megawatt in het Sloegebied. Het dagelijks bestuur heeft zich inmiddels met de plannen verenigd en dienovereenkomstig voorstellen gedaan aan de raad van bestuur. Indien dit college met de plannen akkoord gaat, zal de vergadering van aandeelhouders moeten besluiten de nodige kredieten ter beschikking te stellen. Zoals men weet zal in het Sloe begonnen worden met de bouw van een conventionele eenheid (175 megawatt), die in 1971 ge reed moet zijn in verband met de vestiging van Péchiney. In middels kan dan begonnen worden met de bouw van de kern energiecentrale, die omstreeks 1973-1974 gereed zal moeten zijn. Het betreft de eerste commercieel opgezette kernenergie centrale in Nederland. Verwacht wordt dat deze vestiging een gunstige invloed zal uitoefenen op de verdere industrialisatie van het Westerscheldebekken. en de heren TUanus en Scholten de CHU. Het amendement-Vap Ben nekom inzake de vorming van een afzonderlijke gemeente Axel naasi nink van binnenlandse zaken heeft woensdagmiddag in de tweede ka mer aan de hand van een kaart zijn ideeën over de herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen verdui delijkt (Foto PZC) een grote kanaalgemeente kwam hierdoor te vervallen. Het amende ment inzake de vorming van de buf- fergeineente IJzendijke werd verwor pen. Het kreeg behalve de KVP slechts steun van enkele minderheid- groeperingen. Het amendement-Wie gel Inzake de de blijvende zelfstan digheid van Aardenburg en Sluis werd aangenomen met PvdA, AR en de heren Tilanus en Mellema ran de CHU tegen. Het amendement-Tol- leman om Sluis te vergroten met Retranchement kreeg behalve van de PvdA de steun van de gehele kamer. (Van één onzer redacteuren) DEN HAAG Commentaar van de woensdagmiddag in de tweede kamer aanwezige Zeeuws-Vlaamse burgemeesters was bijna overbodig: de tevre den gezichten spraken haast voor zichzelf. De enige die toch nog enige kritische kanttekenin gen maakte, was Terneuzens burgemeester J. C. Aschoff, die zijn commentaar heet van de naald bondig in drie punten sa menvatte. Belangrijkste punt vond hjj, dat de acht nu overgebleven gemeenten na realisatie zo snel mogelijk met elkaar rond de tafel moeten gaan zitten om tot samenwerking te komen. Overi gens was de heer Aschoff blij voor heel Zeeuwsch-Vlaanderen, dat er nn eindelijk een uitspraak was gedaan In de tweede plaats meende hij al.' punt van kritiek, dat acht gemeenten ei- -nlijk nog te veel zijn, maar als ki\ (tekening die voegde hij daar aar toe, dat hij deze gemeenten toch van harte wilde feliciteren met het be houd van de zelfstandigheid. Uiterst verheugd waren uiteraard d> burgemeesters M. K. van Dijke en R A. J. den Boer, resp. van Axel ei Sas van Gent. Terwijl volgende amen dementen nog ln stemming werde gebracht, gaf burgemeester Van Di. Re reeds commentaar op de voor Ax< zo gunstig verlopen stemming: ,1' ben Dl ij, dat raad en bevolking gekrr gen hebben wat ze verlangden'. Ever als burgemeester Aschoff meende oo de heer Van Dljke, dat de nieuwe gf meenten met elkaar rond de taf< moeten gaan zitten om tot een »- menwerkingsverbond te komen. D rond de tafel gaan zitten wil de heei Van Dijke ook met de aan Axel toe te voegen gemeenten Koewacht, Zuiddorpe en Overslag om tot een zo soepel mogelijke overgang te komen. VERWACHT r Den Boer van Sas van aer kort in zjjn commen- ,Ik ben bijzonder verheugd. Ik heb dit altijd al verwacht*. Deze laat ste opmerking, die overigens gedaan werd met een lachje was niet geheel in overeenstemming met de houding van de burgemeester eerder op de middag. Toen gaf hij in antwoord op de vraag hoe nij dacht, dat Sas van Gent er voor stond, duidelijk met de handen aan, dat hij nog niet durfde te zeggen naar welke kant de schaal zou doorslaan.... Burgemeester Den Boer was het ge heel eens met de argumentering van het kamerlid H. Wiegel, dat het hand haven van een zelfstandige gemeente Sas van Gent geen enkele belemme ring behoefte te vormen voor de ont wikkeling rond het gebieil langs het kanaal Terneuzeii-Gent. ,Dezc ont wikkeling wordt immers in zyn ge heel behartigd door het in leven te roepen havenschap voor de kanaal zone', was zjjn visie. Burgemeester P. J. G. Molthoff van Hulst, die van de nieuwe te vormen gemeente Hulst alleen Koewacht zag afvallen, volstond met de woorden ,Geen commentaar'. Waaruit niet viel af te leiden, of hij nu wel of niet te vreden was. Burgemeester M. G. M van Berckel van Aardenburg vond de uitslag van de stemming positief en gunstig, en toonde zich volledig te vreden. Hij zei. dat de gemeente Aar denburg al lang als haar mening te kennen had gegeven er geen behoef te aan te hebben samengevoegd te worden met Sluis. De heer Van Berc kel was het volledig met zijn colle ga's van Terneuzen en Axel eens, dat men met de nieuwe gemeenten om de tafel moet gaan zitten. In de Sluise hoek op de publieke tri bune had men het reeds lang van te voren berekend aan de hand van de stemverklaringen van de diverse frac ties: Sluis blijft zelfstandig en krijgt Retranchement (dat door de minister aan Oostburg was toebedeeld) erbij. Burgemeester P. F. van Hootegem glunderde zodoende al, nog vóór er gestemd was. Dank zij de gunstige reactie van de tweede kamer op de amendementen van de WD'er H. Wiegel en CHU-kamerltd T. Tolman bleef die glimlach er. FELICITATIES Nadat voorzitter mr F. J. F. M. van Thiel de zitting had geschorst en het publiek de gang op stroomde, werden er ijverig handen geschud en felici taties uitgewisseld. Op de publieke tribune werden onder anderen gezien de burgemeesters J. A. Eekhout van Breskens, G. H. E. M. van Waes van Westdorpe, J. de Pree van Zaamslag, J. L. van Leeuwen van Oostburg en voorts verschillende wet houders, gemeentesecretarissen er raadsleden. Min of meer in feest stemming toog men huiswaarts. Men heeft waarschijnlijk meer gekregen dan men had durven hopen. Tenmin ste als het gewijzigde wetsontwerp door de eerste kamer komt. Insiders twijfelen er aan. Komt het er niet dan beginnen we weer van voren af aan en gaat Zeeuwsch-Vlaandern weer naar Den Haag. Op dit kaartje een beeld van de herindeling, zoals die de tweede kamer voor ogen staat: acht ge meenten in Zeeuwsch-Vlaanderen Sluis vierde uitgelaten zelfslandigheidsavond SLUIS Het besluit van de tweede kamer om Sluis als ge meente zelfstandig te laten heeft in Sluis veel vreugde gebracht. Om zes uur werd de grote klok van het Belfort geluid. 's-Avonds gingen de muziekvereniging Apollo en de jeugddrumband De Jantjes door de straten. Omroe- Öees Biaeke ging rond met de in riep de inwoners op tot. een .elljke zelfstandigheidsvie ring. Velen gaven daar in zaal Laminsvliet graag f*--- MIDDELBURG De NV bouwbedrijf De Delta begint over een maand met de bouw van drie torenflats in de Ma- gistratenwijk ln Middelburg. Zij zullen verrijzen op de plaats waar nu de bak- steenmontagebouwfabriek staat. De on dergrond van de grote hal met de ver rijdbare overkapping van de mobiele fa briek zal straks de basis vormen van een blok. Soortgelijke torenflats verrezen reeds in Vlissingen. Ook In Goes wor den deze torenflats gebouwd. GOES Als gasten van de Zeeuwse christelijke boeren- en tulndersbond ar riveren maandag 31 maart 10 Beierse burgemeesters in Zeeland. De magistra ten, die vrjjwel allen landbouwer als hoofdberoep hebben, komen zich oriën teren op het gebied van de gemeente lijke herindeling in Nederland. De burgemeesters worden op 1 april ontvangen ln het provinciehuis te Mid delburg. Diezelfde dag zullen ze ook luisteren naar een toespraak van AR- kamerlid J. A. van Bennekom over po- van de herindeling. Op Duitse burgervaders te en in Nieuwerkerk. rveiuicinu j, a. va litleke aspecten v 2 april zijn de D gast in Yerseke e ook verspreide opklaringen. Matige tot vrij krachtige, in het Waddengebied af en toe krachtige noordoostelijke wind. Weinig verandering in temperatu Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag: Voornamelijk droog, plaatselijk opkla ringen en aanhoudend tc koud voor de tijd van het jaar. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 7; mim. temp.: 2 tot 6 graden onder normaal; max. temp.: 3 tot 7 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor zaterdag: aan tal uren zon: 2 of meer; mim. temp. 1 tot 7 graden onder normaal; max. temp. 2 tot 7 graden onder normaalkans op een droge periode van minstens 12 uur 80 procent; kans op een geheel droog et maal: 60 procent. 28 maart Zon Maan ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2