Eind dit jaar mammoettankers (225.000 ton) in Europoort margriet klopt op uw deur VONDELING rekent op mini-akkoord' met D'66 dagelijks 'n goede portie margriet DOMMELENDE PREMIER ONGELOOFLIJK GÊNANT' en m Bijlage plan voor Moerdijk niet ter visie gelegd Insnraak voor rand-gemeenten in Pro gil zaak Minister opende het centrum Eur-0-Rama .Promotion' Voorspoedig DONDERDAG 27 MAART 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 DEN HAAG Ik zou door de grond gaan als de minister-pre sident bij ons op de voorste rij gênant. Maar ik geloof dat hij zat te dommelen. Ongelooflijk gelijk had. Het moet een saaie boel zijn geweest op de partij raad van de KVP'. Dat zegt dr. A. Vondeling op de foto's in de kranten van vorige week maan dag, waarop premier De Jong in half slapende toestand te zien was op de partijraad van de KVP. Do kersverse voorzitter van de PvdA meent, dat de KVP best eens een opkikkcrtje kan gebruiken. Daarom vindt hij het onbegrijpelijk dat de KVP zijn uitnodiging voor een serie discussiebijeenkomsten met de PvdA afsloeg. .Ik geloof dat het angst is - een teken van zwakte. De mensen die komen luisteren zouden wel eens kunnen denken: met die KVP zit het niet zo best'. Hoe zit het intussen met de PvdA? Dr Vondeling, sinds bijna drie we ken voorzitter van de partij die de schrik van het Haagse congres nog maar net te boven is, is optimistisch. Groepsvorming in het partijbestuur komt met meer voor, zegt hij. De verhouding tussen de fractie en het nieuwe partijbestuur, in de ogen van veel socialisten vooral nu een teer punt, denkt hij op te kunnen van gen door een zeer nauw en voortdu rend contact tussen deze twee orga nen en door matiging van de pun ten, waarin fractie eh partijbestuur wellicht verschillen Het pluriforme karakter van de PvdA heeft volgens hem niets te maken met rogram- matische verschillen, maar alleen met verschillen in geestelijke en maat schappelijke komaf. ,Ik heb dat woord pluriformiteit trouwens niet uitge vonden'. Op de merkwaardige stem ming tijdens het congres, waardoor negen Nieuw Linksere in het partij bestuur kwamen, wil Vondeling niet meer terugkomen. En over Demo cratisch Appel, dat nu een voorzitter heeft gekozen en op weg lijkt een apart "groepje te worden, zegt hij: ,Ik ben er nog niet helemaal zeker van of Democratisch Appel een apar te groep is. Hetnieuwe partijbe stuur moet er zich nog mee bezig houden. Ik zie de noodzaak er ove rigens niet van in, net zo min als de noodzaak van Nieuw Links maar ik respecteer, dat er een zekere be hoefte is'. Elastiek He gesprek richt zich al spoedig op de vooruitzichten op 1971, het jaar van de eerstvolgende Uamerverkiezin- r, en op de krachtsverhoudingen het politieke veld: de levensvat baarheid van de progressieve concen tratie, de houding van D'66 en de positie van de confessionele partijen. In zijn boek .Nasmaak en voorproef deze herfst verschenen, bleek dr Von deling daar al uitgesproken opvat tingen over te hebben. Ze zijn In middels niet veranderd, wel toege spitst. Dr Vondeling gaat er nog steeds van uit. dat KVP, ARP en CHU elkaar in ,de achttien' zullen vinden. In de houding van de ARP die af en toe wat afremt, ziet hij niets bijzonders. .Veerman en Biesheuvel gebruiken al het elastiek in dc ARP om de zaak bij elkaar te houden'. Hij noemt dat een begrijpelijke tactiek maar span ningen In de ARP voor de verkiezin gen zullen volgens hem niet kunnen uitblijven. De PvdA moet daar niet al te veel gebruik van maken, vindt hij. .Onze tactiek moet zijn onze ei gen punten zo duidelijk mogelijk te stellen en ons niet teveel afzetten tegen anderen'. Dr Vondeling gelooft ook niet dat de drie confessionele partijen zich bij de verkiezingen van liet kabinet-De Jong zullen kunnen losmaken .Sinds de nacht van Schmelzer kunnen zul ke dingen niet meer. De regerings partijen maken nauwelijks licht tus sen het kabinet en zichzelf. Ze kun nen niet zeggen dat ze het beleid niet zullen continueren. Ze zullen wel moeten vertellen wat ze van de sa menwerking met de WD vinden'. Aan de spannigen tussen de con- Die regenjas kan ik zelf wel waterdicht maken. Met Harmisol van mijn drogist KVP-JONGEREN WILLEN PROF. STEENKA1P OP VERKIESBARE PLAATS AMSTERDAM (ANP) —De KVP- kring Jongeren Groep Amsterdam en Haarlem heeft met teleurstelling ver nomen dat het eerste-kamerlïd. prof. Steenkamp hij de kandidaatstelling voor de eerste-kanicrverkiering In de provincie Noord-Brabant op een niet verkiesbare plaats dreigt te worden ge- Rlaatst, aldus een open brief aan dc .VP-fraetle in de provinciale staten van Noord-Holland en de provinciale centrale in deze provincie. Wij vinden het van het allergrootste belang dat prof. Steenkamp. die vooral sinds de partijraad van juni 1968 als der exponenten van de vernieuwde KVP dient te worden beschouwd en als zo danig bij de KVP-jongeren een groot vertrouwen geniet, zijn zetel behoudt. Daarom dringen wij er bij u op aan. zorg te dragen voor het creëren van een zodanige modus dat prof Steen kamp als nij niet door middel van de Brabantse lijst gekozen kan worden, via de Noordhollandse lijst in de eer ste kamer komt. Er kan hierbij uit gegaan worden van het feit dat htl 1963 ook op de Noordhollandse lijst gekozen ls. fessionele partijen en de WD over de belastingverlaging tilt dr Vonde ling dan ooit niet zo zwaar. .We zul len wel zien. concrete voorspellingen doe ik niet*. De PvdA heeft zich op zijn congres uitgesproken tegen samenwerking met de KVP betekent Vondelings op vatting over de drie confession»;! par tijen niet dat deze motie voor alle drie geldt? ,Als ze gezamenlijk optrekken en ei kaar mei loslaten geldt de motie ook voor de christen-democratische sa menwerking*. katholieke werknemers dan wel no dig? Vondeling: Dat is Iets anders, weten dat het punt van de confessie bij zeer veel arbeiders een grote rol speelt. Voor die realiteit moet je je ogen niet sluiten. Wat we allereerst moeten proberen is het sluiten van een verkiezingsakkoord wat er op langere termijn moet gebeuren zien we later nog wel. We moeten na tuurlijk wel naar een veel eenvoudi ger partijstructuur. We spelen ge woon met vuur als we de splijtzucht niet afremmen'. Betutteling Dr Vondeling blijft vertrouwen stel len in de mogelijkheid van een pro gressieve concentratie. ,De grote moeilijkheid', zegt hij, is dat D'66 zich op de vlakte houdt. Daarmee wordt die partij toch eigenlijk on trouw aan zijn eigen uitgangspunt, het praten aan de voet. Daarmee verliest D'66 een stukje van zijn .schwung'. Hij noemt net afremmen van de gesprekken aan de voet, met PvdA; PPK en PSP; een blijk van paternalisme. ,Het is een betuitehng die je met zou verwachten van een man als Van Mierlo. Toch ziet het levensgroot gebeuren. Eeuwig zonde'. Maar D'66 kan deze houding met volhouden, D'66 zal moeten kiezen. Dr Vondeling ziet dat gebeuren in de herfst van 1970 als de fracties bij ae algemene beschouwingen de ba- Lans opmaken over het kabinet-De Jong. ,op dat moment zal D'66 toch eigenlijk gekozen moeten hebben. Die winter beginnen we aan de ver kiezingscampagne en dan zal D'66 moeten zeggen: Mensen, als we re geringsverantwoordelijkheid moeten dragen dan alleen met die partijen waar we het vier van de vijf stem mingen ld het parlement mee eens zijn. Ik moet nog zien dat Van Mier- lo dan zegt: het kabinet-De Jong is toch met zo gek. Kinderkamer Dat D'66 misschien helemaal geen regeringsverantwoordelijkheid dragen kan dr Vondeling zich met voorstellen. ,D'66 heeft terecht ge steld dat de kiezers meer invloed op de regeringsvorming moeten hebben. Als die partij dan toch zegt: kie zers u moet wel bedenken dat we er eigenlijk buiten willen blijven nou, clan is dat geen seneuze praat, maar praat uit de kinderkamer. Maar ais de uitslag nu zo is dat eigenlijk helemaal geen combinatie gevormd kan worden? Heel wat quéte-s duiden op dc mogelijkheid dat .units' noch rechts' een meerderheid baalt wat dan Dr Vonaenng: .Daarom moeten we ook het kiesstelsel veranderen, ik neb uaar aiLijd nog wel een beetje noop op. Maar nogmaals: net is verinijuelijk dat u ob en de PvdA eutaai vour vmden. ik wi nug wei oegup voor opDrengen dat u oó op net ogenblik met thuis geeft maai ais ze met ons met .ui ecu .num-aitkoord' komen dan ls D'66 voor ue Kiezers geen serieuze paruj rreL succes van een progressieve con cent! ulie hangt locli ook wel al van het succes van ue PPK. Vondeling is over ctat laatste optimistisch: ,k.r zijn vcriassenüe ontwikkelingen er zyn meer NKV ers die er aan meedoen, weel veel kauiolieke ar- oeidcis zunen nog wel eens goed overuenken op wie ze gaan stemmen. Dat appel van de PPR ja, dat zie ik wei. uvei vakuonden en poli tiek gesproken. iMV v-voorzitter ivioos heelt in een interview met .Ruim Ziciu gezegd, dat hel NVV met de PvdA alleen n zekere verwantschap neeft, meer niet. Vondeling. .Wét Kioos zegt is overeenkomstig de wer kelijkheid'. Maar ls de PPR als een partij voor "Voel es hoe glad geweldige snelscheercrême, die Bartex!" DEN HAAG (GPD) De kamerleden Van der Spek (psp) en Nypels (d'66) hebben zich ln schriftelijke vragen tot de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening tot tolk ge maakt van verontrusten In en rond Klundert en Zevenbergen over het ont-| werp bestemmingsplan industrieterrein Moerdijk, die menen dat aan de reali-| satie en de vereiste sluitende exploita tie van dit plan nogal vat twijfels kun nen bestaan Zij verwijzen hiervoor naar een uitla ting van de burgemeester van Zeven bergen volgens wie onderhandeld wordt over een verkleining van de aangege- groenzone van plm. 500 ha tot plm. na. De beide kamerleden vragen de minister thans of hij er zich van bewust is. dat bij het ontwerpplan, zoals dat tot 3 april ter visie ligt, weliswaar wordt verwezen naar 'n bijlage over de econo mische uitvoerbaarheid van 't plan,1 maar dat deze bijlage nergens te vin den is niet bij de' ter visie liggende stukken en ook niet op het gemeente huis van Klundert en Zevenbergen, De belde leden van de tweede kamer verzoeken de minister deze bijlage, ge zien zijn uitspraak in de kamer dat het plan met de vereiste groenzone zo moet worden opgezet dat een sluitende exploitatie mogelijk is. alsnog ter visie te laten leggen en voorts ae termijn van tervisielegging te verlengen. Eén en ander opdat wordt voldaan aan de eisen die gesteld worden in het besluit op de ruimtelijke ordening. DEN HAAG (GPD) Vandaag, don derdag zal de PSP-er Van der Lek de minister Interpelleren over de ves tiging van de zwavelkoolstoffabrick l'rogil te Amsterdam. De heer Van der Lek wil ondermeer van de bewindsman weten, in hoeverre de regering betrok ken is geweest bij de vestiging van een zwavelkoolstoffabrick In het Noord- zeekanaalgebied en of de regering on derzocht heeft of vestiging van deze Industrie elders in het land mogelijk of wenselijk was geweest. De heer Van der Lek vraagt zich af. of de regering niet met hem van mening is, dat door de uit deze vestiging voort vloeiende bodem- en waterverontreini ging ook de gemeenten rond Amsterdam direct bij deze vestiging zijn betrok ken. Hij meent dat op dit ogenblik in spraak van deze gemeenten met betrek king tot deze vestiging ontbreekt, vindt dat er alle aanleiding bestaat om dit te veranderen en vraagt de regering maatregelen te treffen om hiertoe te komen. De heer Van der Lek is voorts van mening, dat het voorhanden zijn de cijfermateriaal over het produktie- proees van de fabriek onvoldoende is, zodat een Juiste meningsvorming niet mogelijk is. Hij wil graag het stand, punt van de regering hierover horen. Verder wil hij weten, of met betrek king tot de vestiging van de fabriek door de gemeente Amsterdam een bin dend besluit is genomen of dat dit Weer zo'n weergaloos idee van Nederlands grootste vrouwenblad: DE KLOP OP DE DEUR, het meester werk van Ina Boudier Bakker, verschijnt als vervolgverhaal in MARGRIET. Geïllustreerd met 200 kleurenfoto's. Beroemde actri ces en acteurs, zoals Mieke Bos, Ton Lensïnk, Andrea Domburg, Henk van Ulsen, Marijke Merckens, Piet Römer, Sigrid Koetse, Wim lbo en tientallen anderen vertol ken de rollen in' deze 'Nede. - landse Forsyte Sage'. Vanaf deze week 26 afleveringen lang DE KLOP OP DE DEUR verkort in verkrijgbaar bij 6000 verkooppunten. Postbus 497, Amsterdam. Bel «nel en word abonnee. (Tot 10 uur avond» 020-729785 Drs Nederhorst: Waarom hoorde kamer nieuws van Hoogovens uit de krant? DEN HAAG (GPD) Uit het aantal vragen, «lat de heer Nederhorst (pvda) vanmiddag bij wijze van interpellatie aan de minister van economische zaken uil voorleggen, spreek» ongenoegen over het feit, dat over de plannen tot vesti ging van een Hoogovens-Hoechst staal- mammoet op de Maasvlakte zo veel of ficiële zwijgzaamheid is betracht, dat de kamerleden uit de kranten hebben moeten vernemen wat voor zeer belang rijk initiatief er genomen was. Waarom, zo vraagt het socialistische tweede-ka merlid, heeft de minister zelfs ovgr het fet dat er besprekingen gaande vfaren, de kamercommissie niet vertrouwelijk ingelicht? Ingaande op de zaak zelf vraagt de 1 Nederhorst of de minister wil medede len waarom het Duitse staalbedrijf Au gust Tnyssen Hütte-Mannesmann dat eveneens plannen had voor de Maas vlakte. zich heeft teruggetrokken. Is het voorts juist, zo vraagt hij, dat ook _.oppei op het Maasvlakteterrein heeft de vestiging van een staalfabriek van 1 miljoen ton ruw staal per jaar? Kaa het verder kloppen dat met de realise ring van de huidige plannen in eerste Instantie een investering van 1400 mil joen gulden gemoeid is en in tweede in stantie nog eens 500 600 miljoen? wat de openbaarheid van de recentelijk gepubliceerde plannen betreft, wenst de heer Nederhorst te vernemen of de mi nister reeds in- september 1968 officieel op de hoogte was gesteld van de plan nen van Hoogovens eventueel door de gedelegeerd commissaris bil dit be drijf. Bevreemding spreekt de heer Ne- dertiorst uit over het feit dat naar zijn wetensch&ri de vakbonden even als de kamerleden eerst na de perspu- blikaties door Hoogovens zijn ingelicht. Tenslotte wenst de heer Nederhorst te vernemen of bij het doorgaan van de nieuwe vestiging een beroep zal worden gedaan op financiële steun van de held. (ADVERTENTIE) Wastafel verstopt. Is er nog Fifax? Nee! Haal het even bij de drogist MAASVLAKTE-PROJECT VORDERT GOED PSEUDO-INSPECTEUR VERHOORT LIMBURGSE HUISVROUWEN VALKENBURG (ANP)De rjjkspoH- ,tle ln Zuid-Limburg zoekt naar een man.die zich ten onrechte als politie-in- speeteur uitgeeft en vrouwen een intiem verhoor afneemt. De man heeft de afgelopen dagen ln di verse Zuldllmburgse plaatsen bij wonin gen aangebeld en zich met valse papie ren gelegitimeerd. Onder het voorwend sel dat hij' een onderzoek instelt naar het optreden van een gluurder, neemt hij vrouwen, die hij alleen thuis aantreft, een langdurig verhoor af omtrent haar seksuele leven. Dominee Paisley in de gevangenis BELFAST Dominee Ian Paisley, lei der van de protestantse extremisten ln Noord-Ierland, en rijn assistent majoor Ronald Bunting, zitten sinds dinsdag in de gevangenis, waar rij een straf van drie maanden moeten uitzitten. Het drie maanden geleden over beide mannen uitgesproken vonnis is bekrach tigd. Paisley en Bunting werden ver oordeeld wegens overtreding van de wet telijke voorschriften inzake illegale bij eenkomsten. Zij nebben geen borgsom willen storten. ROZENBURG Een van de spe ciale blokkenschepenvoor de bouw van de stenen dammen rond om de Rotterdamse Maasvlakte (Va.n een onzer redacteuren) ROZENBURG Als het een beetje meezit zullen nog eind van dit jaar mammoettanfcers van 225.000 ton (met een diepgang van 62 voet) via de beroemde 12 kilometer oliegeul voor de kust van Hoek van Holland het Europoortgebied kunnen binnenlopen. Op de Maasvlakte zal dan inmiddels 850 hectare industrieterrein, uit gebouwd in zee, beschikbaar zijn. De terreinen daar worden zo boog opgespoten (5 m plus NAP) dat ze bij de hoogste storm vloeden nog watervrij blijven. De uitbouw van de Maasvlakte ,de merkwaardige droogmakerij, die we ooit hebben ondernomen', zoals minister drs J. A. Bakker van verkeer en waterstaat het gisteren noemde houdt gelijke tred met de groei van de zuide lijke dam van de nieuwe havenmond. bezoekerscentrum aan de voet van dit uitdagende waterbouwkundige karwei heel dicht bij Brielle iig' uad men een stel watergeuzen ia:en aan rukken, die de minister e°n hmd-.r hielpen om de poort open te rameien Dre.gend stond ook een k.mon uu 1572 opgesteld om zo nodig te iaden wanneer de openingsceremonie mochr mislukken.... Het Eur-O-Rama, een stuk Holland Promotion, is »en g zamelkproduk van het rijk. Rotterdam en de aan nemerscombinacie. die aan de Maas vlakte werkt. Min'stei Bukkei vonu het een gelukkig imuatief. via een dergelijk centrum de bedrijvigheid in het havengebied dichter bij "het pu bliek te brengen. ,Hier komt de Ne derlandse belastingbetaler er achter Wat er daar op de Maasvlakte ge beurt, waarom het gebeurt, in welk tempo en met welk grootscheeps ma terieel het rijk en Rotterdam daar bezig zijn Ls op het uiterste punt van de zuidoever van Nieuwe Waterweg sinds kort te zien in en vanuit het bezoelrerscentrum Eu ro-O-Rama. Een soort showroom voor een uniek haven- en industrie gjebied aan het eind van de toeristische havenroute, hoog gesitueerd op een tijdelijke terp. Door de vensters ervan heeft de bezoeker een imponerend gezicht op het project dat met inbegrip van een tegenvaller van zo'n i 150 mil joen een investering van bijna een miljard gulden vergt. En binnen wordt hem via een boeiende expositie dui delijk tekst en uitleg gegeven. Mi nister Bakker heeft daUEur-O-Rama gistermiddag officieel geopend. Om dat het bijna 1 april ls en omdat het ADVERTENTIE waar zijn geld blijft en de buiten landse bezoeker kan met eigen ogen zien hoe een klein land met de dag groter wordt. Het ga. t namelijk niet om een interessante hobby van wa terbouwkundigen of grote onderne mers. maar om de fundering van een stuk toekomstige welvaart van ons allemaal.' Zoals gezegd: het Maasvlakte-pro ject vordert in de praktijk zeer voorspoedig. Het baggeren van de vargeul (tot een diepte van 22 me ter -NAP) verloopt binnen het sche ma. om een idee te krijgen van wat er daar op de zeebodem vóór Hoek van Holland nu eigenlijk gebeurt even een citaat uit de begrijpelijke teksten, zoals de Eur-O-Rama-expo- sitie die aan de bezoekers voorscho telt: .Grote schepen, die zo diep als zeven huiskamers hoog ln het water liggen eisen speciale voorzieningen. De .:eebodem ziet er zo ongeveer uit als een duinlandschap. Grote zuigers halen de toppen van die onderzeese duinen (megaribbels) weg. Het werk aan de nieuwe havenmond van de Waterweg en de Maasvlakte om vat de bouw van een aantal stenen dammen en, een 4 kilometer lange zanddam en een strandwal langs ae zuidoever van de buitenhaven. Voor die dammenbouw is emd vorig jaar de fabricage van kleine (3 ton) en »rote (ongeveer 40 ton) betonblok ken opgang gekomen. Tot op een ze kere diepte beneden zeeniveau zor gen steenstorters ervoor dat breuk stenen op hun plaats in de toekom stige dam worden gegooid. Twee spe ciaal geconstrueerde blokkenvaartui- gen (de Libra' en de .Norma') wor den ingezet om de gestorte breuk steen met betonblokken af te dek ken. Gisteren werd daarvan tijdens de rondleiding van de pers een de monstratie gegeven De bouw van de zanddam heeft als bijkomend voor deel dat een 4 kilometer lang stuk strand wordt opengesteld En ae aan leg daarvan loopt zelfs al voor op het tijdschema. Rotterdam kan aldus een belangrijk stuk Maasvlakte versneld opspuiten. Als er een staalbedrijf komt op de Maasvlakte is het terrein beschik baar', stelde een Rotterdamse ha venfunctionaris met trots vast. Mi nister Bakker gisteren: .Wie er ook zo onheus mogen zijn om Rotterdam te Jènnen, over rijkswaterstaat en de aannemerscombinatie Havenmond heeft burgemeester Thomassen In elk geval geen klagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 15