IGEND v. d. Meer Flash-boetiek extï<* ALLERLEI GEEN ZEEUWEN OP DE JAARVERGADERING IN TILBURG K0NRAAD IJZERHANDEL EDWARD FRABLEWICZ: ,MIJN MOEDER ZEI: ALS JE IETS WEGGEEFT, KRIJG JE 'T DUBBEL TERUG....' GRASMAAIMACHINES TUINGEREEDSCHAP BOEING, CARAVELLE, CONCORDE TUINSTOELEN, TAFELS, PARASOLS AXEL MOOIER IN.. WOENSDAG 26 MAART 1969 ZEEUWSCH-VLAANDEREN SAS VAN GENT ,Ik hou van Holland, van de koningin en van Saa van Gent. Mijn moeder zei altijd: als je iet» weggeeft, krijg je het dubbel terug. Dat is waar, maar je moet werken, altijd maar werken. Nooit zeggen: dat doe ik niet. Wél doen.'. Edward Frablewiczt Pool in Sas van Gent, voelt rich een gelukkig mens. Met nieuwjaar is hij 65 geworden: een kleine, gezette man, met een bril vol verfspatten. Dat komt van de schilderijen die hij maakt. Er hangen er een paar in zijn kosthuis, cafetaria .Flora', een zaak met een pinao in de ge lagkamer en échte Frablewiczen erboven. Edward woont 26 jaar in Sas van Gent, hij neemt op z'n Frans koffie met cognac en praat nog steeds een beetje Pools: internationaler kan het niet. ,Ik ben geloren in Yökow en ik heb ook in Rusland gewoond. Mijn ouders blauw bloed, weet u wel. Met de revolutie in Rusland, in 1917f zijn we weer naar Polen teruggegaan. Maar daar kwamen ook de communisten. In 1925 ben ik gevlucht. Ze had den mijn vader doodgeschoten. Ik ben naar Parijs ge gaan en heb in Frankrijk gewerkt als attractie, in de pauze van de film. Stomme film toen nog. In Frankrijk leerde ik ook een Nederlandse vrouw kennen. Wij wilden naar Nederland, en zo kwamen we In 1932 in Zuiddorpe. Maar ik mocht eerst niet mot haar trouwen omdat ik geen papieren bad. Dat is later toch in orde gekmen, via mensen ln Bel gië die Ik kende. Ik had goede relaties blauw bloed, nietwaar?' In de oorlog moest hij naar Duits- Edvjard Frablewicz ik hou van Holland land, waar hij in '42 dankzij de kronkelige be slissingen van het nazi-bewind weer heelhuids vandaan kwam. ,Ik had niete meer. Alleen kreeg ik een beetje geid door af en toe eens een schil derijtje te verkopen. Ja. dat moest wel. Later ben ik nog een tijdje als tolk geweest, toen hier in Sas van Gent Tsjechoslowaken van de Skoda-fabrieken apparatuur voor één van de Industrieën aan kwa men leggen. Voor de Amerikaanse troepen heb ik allerlei karweitjes gedaan. Na de bevrijding wilde ik proberen met de Poolse militairen mee te gaan, maar dat lukte niet. Ik ben toen gewoon weer in' Sas van Gent gaan wonen'. SCHILDEREN Na de oorlog verdiende Frablewicz intussen van zijn vrouw gescheiden zijn boterham als huisschil der. De laatste jaren knapt hij bij mensen die dat vragen karweitjes op, hij houdt zich bezig met zijn schilderijen en speelt bas in het muziekkorps ,De Verenigde Vrienden'. ,Yoor mij betekent 65 jaar niet zoveel. Ja, je krijgt pensioen. Maar verder stoor ik me er niet aan. Gewoon doorgaan. Ik ben nog gezond. Ik heb allerlei plannen: mozaïek gaan ma ken en een iitoon bijvoorbeeld. Dat moet ik kunnen. Ach ja, natuurlijk blijf ik ook mensen helpen. Mijn moeder zei het toch al Edward Frablewicz met schilderijen, koffie-eognac. Poolse herinneringen en een brede glimlach is een gelukkig mens. Onver beterlijk Met belangstelling en stijgende be wondering hebben wij de ontwikke ling gevolgd van de laatste officier van justitie die zijn intrede heeft ge daan in Zeeuwsch-Vlaanderen. Er is het afgelopen jaar nogal wat ver loop geweest. De eerste officier ervaring en gezag bewijzen en ei sen op de groene tafel legde. Hij liet zich niet intimideren door geëx alteerde uitroepen en tegenwerpin gen van de verdachten, die ook met een larmoyante houding nauwelijks een voet aan de grond krogen. Maar de periode van mr Lebret ligt al weer een tijd achter ons en het is moeilijk om uit onze herinnering een duidelijk beeld van deze officier te schetsen. Op een zeker moment n 1968 zat er een nieuw gezicht achter de groene tafel: mr H. Sprey. Een, althans naar het uiterlijk te oorde len, nog jeugdige figuur met scher pe gelaatstrekken. Zijn optreden kon, voor het geïnteresseerde publiek, vaak boeiend zijn. Er ging iets vrien delijks uit van de wijze waarop hii diverse verdachten een goede raad meegaf. Wij weten niet of hij dit advies doorberekende in de te eisen boete. De ervaring heeft ons geleerd dat men een nieuwe officier van jus titie, vooral wanneer het nog jonge juristen betreft, moeilijk bij de écr- ste de beste gelegenheid kon beoor delen. Men heeft namelijk gauw de neiging, zo verging het ons tenmin- zal ongezouten kritiek zijn deel zijn en wie weet wat er nog meer op volgt. Een officier van justitie moet men evenwel in de gelegenheid stel len om enkele malen een generale repetitie te spelen. De beoordeling valt nadien dan vaak heel anders uit dan men aanvankelijk had gedacht. De zittingen waarbij mr Sprey op trad als officier van justitie hebben we altijd met plezier gevolgd, al heeft hij wel onze sympathie enigs zins verspeeld toen hij op een gege ven moment we signaleerden het reeds eerder in deze rubriek voor één zitting zoveel verdachten opriep, dat de lunch erbij inschoot. Eind 1968 vond er alweer een aflossing van de wacht plaats en werd de voor het openbaar ministerie gereserveer de zetel achter de groene tafel in genomen door mr C. W. Mouton. Wederom iemand die waarschijnlijk nog niet lang de titel mr voor zijn naam mag voeren. Met andere woorden: wederom een jeugdige of ficier van justitie. Misschien nog sterker dan wij dat bij mr Sprey hadden gezien, begon mr Mouton ui terst bedeesd, bijna verlegen aan doend, zijn functie in het openbaar. Men moet daar niet al te schamper over denken. Het lijkt ons allerminst eenvoudig om als jongeman van (wij doen nu even een ruwe schat ting) nog geen dertig jaar mensen die som3 vele jaren ouder zijn te gaan vertellen wat ze allemaal fout hebben gedaan. Daarmee gaat men lijnrecht in tegen het van oudsher bakende gezegde dat de ouderdom de wijsheid in pacht heeft. Maar het is uiteraard buiten kijf dat een afge studeerd jurust meer op de hoogte is met de rechtspleging dan de voor het hekje verschijnende verdachte (tenzij de verdachte meester in de rechten is. maar dat is een zeldzaam heid). Daar moet een jeugdige of ficier van justitie even aan wennen, hij moet de natuurlijke wetten die ouderdom en wijsheid in hetzelfde lichaam onderbrengen van zich af schudden. Mr Mouton is daar glans- ficier nog met gemengde gevoelens, na de tot nu toe laatste zitting wa ren we bijkans laaiend enthousiast. Mr Mouton bracht vuur in de rechts zaal. Wanneer een verdachte werd bijgestaan door een advocaat, beet de officier zelfs gretig in op het door de raadsman gehouden pleidooi, Dat kon soms leiden tot een boeiend verbaal steekspel. In dit verband willen wij even het verhaal weergeven dat een advocaat vertelde om aan te geven hoe makkelijk men. zonder het te merken en zonder ook maar daar toe de bedoeling te hebben, de grens tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en Bel gië soms overschrijdt. Zo was eens een officier van justitie op vakantie in de omgeving van Cllnge. Te Saard ging hij op pad. En wat wil et geval, op een zeker moment wordt hij aangehouden door een rijkswacht, die hem er op attent maakt dat hij illegaal de grens is overgestoken en zich op Belgisch grondgebied bevindt. Zo ziet men maar hoe zelfs een ambtenaar van het openbaar ministerie zich kan ver gissen! De reactie van mr Mouton was bewonderenswaardig. De bedoel de officier was helemaal niet op va kantie, maar op inspectiereis. .Bij het openbaar ministerie doen we nog een heleboel zelf', zei mr Mouton. De of ficier in kwestie wilde wel eens we ten hoever je gaan kon zonder pa pieren. Akkoord, hij werd gepakt, maar dat was nu precies zijn bedoe ling. Wat ons betreft, wij hebben de eer te requireren tot een overwin ning op punten voor mr Mouton. PS In de vorige .Onder Ede' is he. laas een hinderlijke zetfout geslopen. In het laatste gedeelte was sprake van een verbalisant die sprak naar aanleiding van een ervaring. Met de rating i bedoel Voor grasmaaimachines klein of groot, met of zonder motor, elektrisch of benzine. lijkheid van 'l eigen knutselwerk duidelijk inziet. Getuige dit tekstje, tussen de advertenties.Waarover praten zijl' Het is over Uncle PetrusMelkverhaaltjes, snertverhaaltjes eiverhaaltjes verschijnen als sneeuw voor de son. Uncle Petrus maakt lezen bijna overbo dig.' Daar houden we ons maar aan! UNCLE PETRUS (1) JCrap voldoende'meer kan er echt niet af voor het laatste nummer van Uncle Petrus II', de schoolkrant van de Petrus Hondius-rijksscholengc- rneenschap alleen al met die naam vul ie een pagina/ in Terneuzev. En dat, met een redactieteam onder leiding van een hoofdredacteur 'Michiel de Feijter), die per brief aankondigt dat hii ons de krant wil toesturen, om dat de Nederlandse pers zo van een afstand over jeugd zou schrijven. Jam nier: Uncle Petrus' doet niets of weinig om die kloof te dempen. De in houd van het laatste nummer: een (grappig) verhaal dat Tempel der weten schap' heet, een ronduit slecht interview met kunstschilder Jan Wessendarp, beroerde gedichten, een zielig stukje over een verdrietig lifter ,kwasi-diep- zinnig gepraat van gymnasisast Jan Tollenaar f,Ik zie geen verticale lijnen meer in de mens en vaag zie ik horizontale'wat cryptisch gesteldl school- nieuws, dito literarire bijdragen en een stukje over soos JJopeye?in Axel. Alleen Marijke Groenendijk (H5) doet. in een overigens ietwat verwarde bijdrage, een poging iels over actuele politiek te zeggen. De tekeningen zijn matig, de pretenties véle UNCLE PETRUS (2) Tóch is 't blad niet altijd zo geweest. De vorige jaargang bijvoorbeedl werd regelmatig gekenmerkt door stuntwerk van heel aardige kwaliteit: inter views met Cees Verkerk en Jan Jansen bijvoorbeeld, enquêtes naar menin gen van leerlingen en een tikkelt je satire. Het laatste nummer is, zo blijkt uit een mededeling op pagina 3, gecensu reerd door de heer Janssen. Die man heeft daar bepaald een makkie aan ge had'. Heel verfrissend overigens, om te ontdekken dat de redactie de betrekke- .ZIJDEN'.... Waf komt de jeugd van tegenwoordig tekort T jijden': mets meer en mets minderHet .Maandbericht van de Nederlandse vereniging tan huisvrouwen!, afdeling Tcrneuzen, doet het probleem uitvoerig uit de doeken: .Mijn dochtertje van acht vroeg mij laatst of ik een versje kende voor de poesie-album van één van haar vriendinnen. Ik zocht mijn eigen oude album op en ontdekte, dat tk haar niet aan een origineel vers kon helpen, omdat de berijmde ,vergeet-rnij-nietjes' en reine hartjes' onveranderd in het moderns album te vinden waren. Het verging mij overigens precies als de schrijfster van het artikel In Den ken en Doen' van januari 7969. Ik herinnerde mij vaag de schoolvriendinnen en de dierbare juf. Aleen de godsdienstonderwijzer zag ik duidelijk voor me. Niet omdat hij zo aardig was.' Oh nee, ik vond hem destijds griezelig boven dien droogde hij onophoudelijk zijn kale schedel en handen met een grote imtte zakdoek af. Waarom hij toch in mijn album mocht schrijven t Ook dat weet ik nog precies: hij plakte in ieder album een jijden' plaatje en daar waren we fel op! We telden de jijden' en als je er veel in je album had was je een hele Piet'. Toen ik als eerst het album van mijn dochtertje mocht schrijven, voelde ik mij verplicht om zelf het vers te maken. Je kunt als moeder niet met zo iets afgetrapte aankomen. Ik deed er erg mijn best op, maar het werd toch niet meer dan een sinterklaasrijm, zonder grapjes natuurlijk. Enfin, ik dacht dit goed te maken met een bijzonder fraai plaatje en arge loos vroeg ik bij de boekhandel om een plaatje met zijde'.! Helaas, wist d» verkoopster niet eens wat ik bedoelde: totaal uit de tijd dus Helemaal treurig kocht ik er toen een met glittertjes. Dat is nu .in' en ge lukkig weten de kinderen van mi niet wat se aan die jijden' missen M. H. W. V.-v. d. P. Op de in Tilburg gehouden jaarvergadering van de Zuid-Neder landse Bond van Postduivenhouders, de ZNB, was geen Zeeuwse vertegenwoordiging. Ondanks het feit, dat bepaalde zaken toch wel aanleiding gegeven zouden hebben voor Zeeuwse inspraak, aangezien diverse punten van de agenda van groot belang z|jn voor het aankomende seizoen. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer Gabriels uit Roosendaal bleek dat het slechte seizoen 1968 een zeer ongunstige Invloed heeft uitgeoefend op het voorbije seizoen. Wanneer wij echter het aantal deelnemende duiven aan de Nationale en Bondconcoursen in 1976 met die van 1968 vergelijken, dan kan men de geweldige teruggang zeer zeker niet alleen aan het onre- regelmatige seizoen wijten. De oorzaak van deze teruggang moet zeer zeker voor een groot deel ge zocht worden in het veranderde poele systeem en de nieuwe rayonindcling, welke lang niet overal met instem ming is ontvangen. De cijfers spreken een duidelijke taal Moulins 1976: 4573d.: 1968: 3844d: Chateauroux resp. 3221d en 2610d: St. Vincent 10.983 en 824 ld: Limoges 1337d ,n 1610d; Dax 3228d en 5213d; Orleans 5949d en 45.735 d: Parkeston 4063d en 3315d: Chateauroux 9297d en 6368d; Bourges 7252d en 3944d. Totaal in 1967 103.670 duiven en in 1968 slechts 80.880 duiven, waarbij men dan nog rekening moet houden 1557d en 1610d; Dax 3228d en 5213d; jaar de concurrentie niet had van een gelijktijdig vallende Bergerac, welke in deze telling evenals in 1967 niet is opgenomen. Wanneer we nu bovendien zien, dat de klassieke lange afstandsvluchten Sint Vincent en Dax, reeds meer dan 40 maal georganiseerd, in 1969 vervan gen zijn door respectievelijk Pau en Bergerac, dan menen we te moeten stellen, dat wellicht in 1969 de terug gang nog groter zal zijn dan het ver lies van 22.790 duiven in 1968. Niet voor niets merkt de secretaris van de ZNB op, dat hij. als niet spoe dig een regeling wordt gevonden, welke de instemming van de deelne mers kan wegdragen, de toekomst van de nationale concoursen zwart in ziet. Dat men de teruggang in deelname niet op het slechte weer moet afschui ven, blijkt vooral uit de deelname aan Slnt-Vlïicent. De belde voorgaande vluchten Moulins en Chateauroux hadden een buitengewoon succesvol verloop gehad. beslag genomen hebben, want het is een droevige ervaring, dat praktisch ieder jaar opnieuw uit het accoun tantsrapport moet blijken, dat er prakisch geen controle uit te oefenen is op het aantal verzonden duiven.... Dit houdt in, dat er tevens geen con trole mogelijk is op de juistheid van de afgedragen reiskosten. In feite moet na elke inkorving met de verzender een staat meegegeven worden, waarop elke duif verant woord is. Zo zijn b.v. op Bergerac alleen de ontvangen kosten van de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen verantwoord. Eveneens is het onbegrijpelijk, dat Sint Vincent en Dax, welke een nor male deelname kenden. Sint Vincent minder dan voorheen, doch steeds nog een zeer behoorlijk aantal, een verliespost opleverden om van te dui zelen. Naast de reeds verantwoord» verliesposten van resp. 1456,49 en 1688,96 komt er nu nog een na af rekening bij van ongeveer 3500, het geen aan de spoorwegen te weinig be taald zou zijn. Aangezien de bond deze reizen per maand berekenen in plaat» van zoals verwacht per wagen. Deze financiële tegenvaller reduceer de de winst van 1968 praktisch tot nihil. Radio Brussel bleek voor de duiven- berichten onmisbaar. Vong jaar moest men het diverse weken alleen met de berichten via Radio Hilver sum doen, doch reeds spoedig werd duidelijk, dat bij uitgestelde lossin gen deze berichtgeving lang niet vol doende was. Thans wordt daarom in samenwer king met de Koninklijke Belgische Duivenbond alles in het werk gesteld, dat alle berichten in 1970 via Radio Brussel zullen komen. Vooral wat Zeeland en voor Brabant, zolang het Vitesse afstanden betreft, kan men niet zonder— Voor elke situatie geschapen. Geen probleem, met de .classic' jersey mantel m marine-look, uitgevoerd in trevira 2000. Soeverein in het ele gante deucc-pièces. Eenvoudig sportief met een .classic' rok. Classic' mode voor iedere beurs. WOENSDAG 26 MAART HULST Burgerzaal stadhuis. 10-12 en 14-17 uur; tentoonstelling kunstkring .Van den vos Reinaerde'. NIEUWVLIET Ameele, 19.30 uur: film voorstelling Rode Kruis. WESTDORPE Galerie Troutzaerte, 9- 18 uur: tentoonstelling unica keramiek van Francine Timmers en schilderijen van Paul Citroen. DONDERDAG 27 MAART ANTWERPEN Koninklijke Nederland se schouwburg, 20 uur: De prijs. BRESKENS Goedertijt, 19.30 uur: ver gadering Var». OOSTBURG Ledeltheater, 14 uur: Jeugdvoorstelling ZVU. TERNEUZEN Concertgebouw, 10.30 en 14.15 uur: jeugdvoorstelling poppenthea ter. WATERLANDKERKJE Dorpshuis, 19.30 uur: filmvoorstelling Rode Kruis. WESTDOr.PE Galerie Troutzaerte. 9-18 uur: tentoonstelling unica keramiek van Francine Timmers en schilderijen van Paul Citroen. joed tuingereedschap is het halve werk. STATIONSSTRAAT 19 TEL. 011551392 vandaag en morgen hél devies voor de nieuwe Kübler modellen. Voor de lente en zomer 1969 weer nieuwe, chique creaties uitg»* selecteerd materiaal, meesterlijk in pasvorm en slank afkledend. Uw eigen vertrouwde bont-modehuis NOORDSTRAAT 27-29 - TERNEUZEN' NOORDSTRAAT 31 - TERNEUZEN NOORDSTRAAT 17 TERNEUZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 43