Kamer verdeeld over ontwerp herindeling Zeeuwsch -Vlaanderen Scholencomplex Dauwendaele ,Zuiderbaken'-Middelburg 18 april open 2 1 --- Metaalbedrijf sbond NW over plan 2COO ZEEUWSE CULTURELE DAG BRENGT HET CULTUURPLAN IN DISCUSSIE Dordtse synode na Curieuze archiefstukken Zwaargewonde man lag uren knel onder tractor Zeeuwse ALMANAK Spoedig beslissing over 2e kerncentrale STER PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 26 MAART 1969 Slot van pagina 1 lie het vormen van drie gemeenten: midden, oost en west. De heren F. Fiévez (kvp) en J. A. van Bennekom (arp) die als eersten het woord voerden," legden er in hun betoog bijzonder veel nadruk op dat de herindeling van Zeeuwsch-Vlaan- deren de meest ingrijpende uit de par lementaire historie is. Beide kamer leden zeiden van mening te zijn. dat de .oerbedoeling' van het herindelings- ontwerp is, Temeuzen meer armslag te geven De kanaalzone zal de motor moeten worden voor heel Zeeuwsch- Vlaanderen, aldus de heer Fiévez. Bij het motiveren van het amende ment inzake de indeling van de ka naalzone zei de heer Fiévez niet te geloven in één mammoetgemeente. Een punt van overweging was voor de KVP-woopdvocrder ook, dat in een grote kanaalgemeente de ontwikke ling \an Temeuzen zou kunnen wor den belemmerd door een minder krachtig en onderling verdeeld ge meentebestuur. Ten aanzien van West-Zeeuwsch-Vlaanderen pleitte de heer Fiévez voor het vormen van een buffergemeent© ÏJzendijke, be staande uit de huidige gemeenten ÏJzendijke en Hoofdplaat met een deel van Biervliet en Waterlandkerk je. Hy zei niet afwijzend te staan tegen" het vormen van een gemeen te Slnis-Ketranc-hement eventueel nog aangevuld met Aardenburg. De heer Fiévez wond zich tot slot op over de interruptie van de heer C. Laban (pvda), die opmerkte da,t de KVP de minister met een brod delwerk van amendementen kenne-, lijk voor de voeten wilde lopen. Driedelig De AR P-alge vaardigde Van Benne kom keerde zich kennelijk voor som migen wat onverwacht, tegen de drie deling van de kanaalzone, omdat er juist hier moet worden gestreefd naar eenheid van bestuurlijke begeleiding. Hij noemde het amendement-Fïévez een denaturering van het herinde- lingsontwerp, omdat juist de eenheid van de kanaalzone daarvan één van de kernpunten is. Overigens heeft de heer an Bennekom geen bezw aar tegen een zelfstandige gemeente Axel, vergroot met Koewacht. Over slag en Zuiddorpe. De heer Bennekom pleitte ervoor om de voorgestelde gemeenten Vogel waarde en Hontenisse bij Hulst te voegen. Hij zei te verwachten dat dat in de toekomst toch wel zal moeten gebeuren. ,Dan kan het beter nu maar (ADVERTENTIE) meteen". Hij betuigde dan ook sym pathie voor dit onderdeel van het amendement-Voogd, dat de vorming van drie grote gemeenten in West- Vlaanderen beoogt. En hij verwacht te dat deze amendering wel te ver zoenen zou zijn met het door hemzelf ingediende amendement voor een zelf standig Axel. Voor het westen noem de de neer Van Bennekom het schep pen van een buffergemeente ÏJzen dijke een ongelukkige gedachte. Een grote gemeente in West-Zeeuwsch- Vlaanderen heeft naar zijn oordeel de beste kans om de recreatie tot ont wikkeling te brengen. Met de combi natie Siuis-Aardenburg toonde de heer Van Bennekom zich niet geluk kig. Hij sprak in dit verband van een gedwongen huwelijk. Overigens liet hij weten dat er in de fractie uiteen lopende meningen bestaan over de kwestie Aardenburg-Sluis. Een deel staat achter het wetsontwerp, een andere deelstaat achter het amende ment-Voogd voor zover dat betrek king heeft op West-Zeeuwsch-Vlaan deren. Schelde-oeVer De heer Voogd van do PvdA zei dat zijn partij nn lang overwegen tot de conclusie is gekomen dat de vorming van drie grote gemeenten ,oost, mid den en west' niet alleen voor Terneu- zen maar ook voor de rest van Zeeuwsch-Vlaanderen als de beste oplossing moet worden beschouwd. Wel is nog een deling van de kanaal zone overwogen, maar ook hierbij achtte men het beter om de ontwikke ling bestuurlyk yamiit één jiunt te De heer Wiegel van de WD bepleitte de vorming van acht gemeenten: drie in het westen, drie in het midden en twee in het oosten. Het vormen van een grote westelijke gemeente achtte' hij alleen voor het huidige Oostburg van belang. De expansie van het, nieuw te vormen Terneuzen zal zich volgens de heer Wiegel niet langs het kanaal maar langs de Sehelde-oever voltrekken. In dit verband achtte hij driedeling van de kanaalzone zonder meer aanvaardbaar. De heer Tolman ichu) verklaarde, dat zijn fractie voorstander is van driedeling in de kanaalzone. Als het amendement hiervoor wordt verwor pen, ziet men liever één grote ge meente dan twee. De heer Tolman i sprak zich uit voor een zelfstandig! Aardenburg en een zelfstandig Sluis. I De laatste gemeente zag hij bij voor-1 keur nog vergroot met een Retran-i chement. Overigens noemde de heer; Tolman het wetsontwerp een erg| grote stap, omdat de afstand tussen i bestuurden en bestuurders Volgens hem abrupt wordt vergroot. De heer Wiebenga (psp) zei het In grote lijnen eens te zijn met de mo- DEX HAAG (ANP) De kracht het .Rotterdamse plan 2000 - is dat het zo bijzonder goed gefundeerd is. AJdus de Metaalkoerier, orgaan van de hietaal- bedrijfsbond NW in een commentaar ter afsluiting van een serie van drie artike len dat onder de kop .Rotterdam moei het nu zo?', is gepubliceerd. .Maar de zwakte van het plan is dat het berust op de veronderstelling dut we van de toekomstige ontwikkeling in de indus trie en het goederenverkeer in West- Europa een zo groot mogelijk deel aan de Waterweg moeten hebben', zo schrijft het blad verder. Wie de rapporten bestudeert ziet als het ware een verandering in het denken zich voltrekken. De eerste rapporten a- demen de geest van laten we eens kij ken wat er gaat gebeuren', de latere gaan al meer in de richting van .Kunnen we het allemaal bergen?'. ,Ons lijken de nadelen v~ t plan 2000-1 groter dan de voor Juist voor de werkne mers in ons ...i lijkt het Rotterdamse plan weinig aantrekkelijks te bieden. De werknemers in het Waterweggebied ken nen de bezwaren van de huidige toe stand al voldoende om niet nog eens naar meer te verlangenaldus hét blad. ,Ook de werknemers in de overige delen van ons land zijn meer gebaat bij het verleggen van het brandpunt van in-i dustnèle activiteit naar gebieden buiten tribune' de (we.d. kamer, dia.- daaavand.m, evenat. een paar ^™eUwISpi™ ^corió?- den moeten worden gemaakt. Maar men r-MK Er zat weer een volle weken geleden ixior een herinde ling Zeeuwsch-Vlaanderen. tivering van het wetsontwerp. Wel miste hij waarborgen dat in de dorpskernen wijkraden zullen worden gecreëerd. De heer Van Harselaar groep-Harmsenvond het wetsont werp een drastische ingreep. Hij vond dat Sluis recht heeft op zelf standigheid. De heer Jongeling (gpv) zei niet enthousiast te zijn voor de mammoetgemeente- Terneu zen. Hij zegde steun toe aan alle amendementen die de herindeling minder ingrijpend zouden maken. De heer Aarden groeD-Aardenjuichte de driedeling van de kanaalzone toe. Datzelfde was het geval met de heer Imkamp van D '66. Deze zei ook aan gesproken te worden door de ge dachte aan een zelfstandig Sluis. De heer Nuijens (bp) en Abma (sgp) noemde de herindelingsplannen nog al rigoureus. De minister zal van daag antwoorden. Aan de universiteit van Amsterdam slaagde voor het kandidaats examen so ciale wetenschappen de heer L. Zonrui- ter uit Yerseke. Examen nu eens met als Rotterdam (vier rapporten in één jaar) aan het werk gaat om een natio naal haven- en industriebeleid tot stand te brengen', zo wordt opgemerkt. .Daar in past de vraag op welk terre.n van industriële activiteit nns land zich in de toekomst het best kan gaan bewegen, mee gezien uit overwegingen van ruim telijke ordening. Ook een kwestie van de juiste plaats voor het ontwikkelen van nieuwe industrie moet daarbij bezien, worden. Pas dan is een reëele keuze mogelijk". Liberalisatie van MIDDELBURG Opvallend ac cent in Dauwendaele Middelburg het openhaar scholen complex, nu nog in wording. Maar de contou ren zijn al van verre zichtbaar. Vooral de afzonderlijke aula met puntdakspringt in het oog door de bijzondere architectuur. De aannemerscombinatie Maco uit Middelburg geeft aan het plan van de gemeente nader gestalte. Het hele complex gaat zes ton kosten. Maar daar zijn dan ook inbegre pen de bouw van een zesklassige lagere school, een tweeklassige kleuterschool en voorts zal buiten dan aula dan nog altijd in de buurt een gymnastieklokaal worden opgetrokken. En de kin deren krijgen verder volop de ruimte op een speelweide, die bij het complex wordt aangelegd. (Foto PZC) .MIDDELBURG Het onlangs verschenen Cultuurplan, de toekomstverkenning I van de Zeeuwse Culturele Raad, zal op de Zeeuwse culturele dag, zaterdag 10 mei, ry i J in openbare discussie worden gebracht, de bedoeling is een kennismaking met woonruimte Zieeland de meningen over het plan van belangstellenden uit geheel Zeeland. In de ochtenduren zal het Cultuurplan tijdens een inleiding in nationaal pers- in cfaafcnlarl Ipectief worden geplaatst. Na de lunch zal het regionaal perspectief belicht in olcicilol*etvi worden. In een forumdiscussie zal daarna van gedachten kunnen worden gewis- at, Iseld. Het forum zal worden samengesteld uit de opstellers van het Cultuurplan, ah„: aangevuld met de inleiders. Mr J. van Aartsen, commissaris der koningin, zal "7°; na afloop van de discussies de prijzen uitreiken aan de winnaars van het Zeeuws I Landjuweel. Het Reizend Zeeuws Volkstoneel te Hulst, winnaar van de eerste prijs en dien tengevolge deelnemers aan de eindronde van het Nationaal Landjuweel dat van 12 tot 19 april in Haarlem wordt gehouden, zal de dag besluiten met een opvoe ring van De Duivetshaan', een toneelstuk van Sean O' Casey. DEN HAAG (GPD) in het staats blad van vandaag (woensdag) Koninklijk Besluit van 20 maart jongst-1 leden gepubliceerd, waarin de woonruim-1 tewet-1947 niet langer van toepassing wordt verklaard voor gemeenten in de provincie Zeeland. Het besluit treedt, zoals gemeld, in werking op l.junl an- staande. AARDENBURG WIJST KAMER OP VOORDELEN ZELFSTANDIGHEID AARDENBURG De tweede kamerleden die zich deze dagen met het wetsontwerp tot gemeen telijke herindeling van Zeeuwsch- Vlaanderen bezighouden, hebben in hun brievenbus een circulaire van de gemeente Aardenburg (5188 ha. 3800 inwoners) kunnen vinden, waarin onder meer wordt gezegd: ,Wij hebben een gezonde financiële toe-stand, een matige be lastingheffing. In de afgelopen ja ren was er een gemiddeld over schot ran 50.000 op de ge meenterekening. Hieruit werden reserves gevormd voor op stapel staande projecten. Ter vergelij king: de gemeentebegroting voor 1969 heeft in de gewone dienst een totaal van 2.133.975 02.' De brochure vervolgt: .Wij zijn er van overtuigd dat bij het op nemen der gemeente Aardenburg in één West-Zeeuws-Vlaamse gemeente; le de uitbouw van het stelselmatig opgebouwde ver zorgingsniveau van Aardenburg zal worden geschaad; 2e het dorpisme in het nieuw te vormen bestuur een gericht bestuurlijk be leid voor Aardenburg en zelfs' van geheel West-Zeeuwrsch-Vlaande ren ongunstig zal worden beïn vloed." De eindconclusie luidt dientenge volge: .Een zelfstandige gemeente Aardenburg,' waaronder met klei ne lettertjes staat: .eventueel met Sluis.' De brochure belicht de verschil lende terreinen waarop Aarden- burg toont met 2ijn tijd mee te gaan. Dat gebeurt op de hoofd stukken economie (industrie land- en tuinbouw, recreatie en toerisme), openbare werken en volkshuisvesting, onderwijs, maatschappelijk welzijn, cultuur, sport en ontspanning. HECTARE DUIN BIJ KAMPERLAND PLATGEBRAND tgmiddag te Kamperland ouge- hectare duingras verbrand. De brandweer, die tegen half vyf werd ge alarmeerd, slaagde er in met behulp van toegestroomde sohoolkindern het vuur vry snel te bedwingen. De brand ontstond toen twee Duitse jon getjes, die in het bungalowpark De Ban- jaard woonachtig zijn, een konijn uit zijn hol wilden roken. Het konijn kwam niet, ile brandweer wel MIDDELBURG Tot en met donder dag 27 maart aanstaande zal de ten toonstelling .Curieuze archiefstukken' in net rijksarchief Zeeland te Middel burg nog voortduren. Dan zal deze ex positie die van half september af met bi-.-king van een maand voor bekneld gelegen. Na het venvijde- SAS VAN GENT In de Kanis- vlïetpolder nabij Sas van Gent heeft de landbouwer A. P. van H. uit Zei zate (België) bijna twee uur onder een gekantelde tractor (ADVERTENTIE) .De vliedbergen ln Zeeland^ ook weer d fckrf, dat lie tot het verledenbehoren. Het ligt m de bedoeling van.de organisatoren om man een gebroken rechter scnou- op 19 apr.l aanstaande een nieuwe ten- ,]er en bloederige snijwonden in het toonstelling in te richten namelijk .Zee- land en de Dordtse synode 1619-1969". j gelaat had opgelopen. Deze expositie zal de hele zomer in het Tijdens het eggen kantelde de tractor, rijksarchief te bezichtigen zijn en zal bij een draai op het einde van de akker officieel geopend worden door prof. drlen sloeg zo ongelukkig om, dat bestuur- W. F. Dankbaar, hoogleraar in de kerk-der Van H. er onontkoombaar klem on- geschiedems te Groningen. In tegenstel-jder kwam te liggen. Tijdens de kante ling to'. andere jaren ook zaterdags van üng van de tractor sneed de scherpe 13.30-17.00 uur kant van de beschermkap zijn gezicht Helemaal te paard naar Berlijn voor een bloesje en rok? Onzin! niet Nodig! Mode van ver - dicht bij huis.. jBERD^r Melen Toen het Middelburgse Gasthuis z'n nieuwe ziekenauto zou krijgen, gu] dat een apart probleem. De garage-ingang was te lclein. Ver groten, dat lag voor de hand. Maar hoever ver grotent Men had geluk, de bestelde auto stond nog op de RAI. Speciaal tot dit doel werd een man uitge zonden naar Amsterdam, met als enige bagage een solide duimstok. Zo wist men al gauw, hóe groot men de deuren moest maken. He laas vergat de man het zwaailicht mee te meten. Toen men de wa ven voor het eerst zou binnenrij den, is het er finaal algereden. Zouden de ziekenhuizen dan toch naar èèn grote garage moetent ALTERNATIEF LAATSTE HAND AAN WIJKCENTRUM MIDDELBURG In de magï- straatwijk in Middelburg-Zuid kunnen de zuiderbakens worden verzet wanneer op 18 april de opening plaats vindt van het nieuwe wijkcentrum. Dat ge beurt door dr G. Hendriks, di recteur-generaal voor de maat schappelijke ontwikkeling van het ministerie van cultuur, creatie en maatschappelijk werk. Op dat moment zal er een druk ke tijd van voorbereidingen voor de nieuwe opbouwwerker J. J. Th. M. Beurskens kunnen wor den afgesloten- t was een perloi van alles moest gebeuren. Cont leggen met de kandidaat-huurders, het aanhoren van de wensen, het doorgeven van de verlangens Opbouwwerker Beurskens, beheerscommissie, het opstellen van reglementen voor het gebruik van het gebouw, het maken van contrac ten voor de huurders en het regelen van een overeenkomst met de con- clerge-beheerder die In full-time dienst gaat werken. De heer Beurskens is adviseur van de beheerscommissie die het centrum beheert. Dat beheer is gedelegeerd door het bestuur van de stientini maatschappelijke opbouw Middel burg, eigenaresse van het gebouw, waarvoor architect Tulnhof het j maakte, welke plannen door het R dekerkse aannemersbedrijf Flipse werden uitgewerkt. Wat de belangstelling voor het gebruik van ruimte in het wijkcentrum be treft: de aanvragen zijn zo veelvul dig dat we voor 75 procent volzit- tcn. zo meldt de heer Beurskens. Bij de grote zaal en de foyer bij elk aar goed voor 260 zitplaatsen is er zélfs al bijna geen speld meer tussen te krijgen. In de verhuur van de vergaderzaalruimte totaal vier zaaltjes met per zaaltje twintig tot vijfentwintig zitplaatsen is nog wel enige ruimte, maar het hobby lokaal is eigenlijk al weer overbezet. Aan de wensen van de tafeltennisver eniging kon slechts gedeeltelijk wor den tegemoet gekomen. Deze vereni ging krijgt per week twee avonden en een gehele zaterdag dc beschik king over ruimte in het wijkcentrum. Want er zijn nog zoveel andere acti viteiten die om een onderdak verle- schooltijd de jeugd gelegenheid zal geven om zich creatief bezig te hou den op het zo te noemen .jeugd atelier". Van de grote zaal en de foyer zullen straks ook de kerken gebruik gaan maken voor het hou den van hun diensten. Onder het podium van de grote zaal bevindt zich een sousterrain, dat mogelyk tc benutten is voor soort 'van vrije instuif. Het streven is erop gericht om deze ruimte, waar een har en een biljart zuilen komen, elke avond geopend te hou den voor algemeen gebruik. De heer Beurskens: ,Er is In Zuid geen enkel café of restaurant. Dit zoii een leuk alternatief zijn'. Een gedeelte van het wijkcentrum wordt, zoals bekend, In genomen door de Nutsgpaarbank en door do kruisverenigingen- kant van de beschermkap zijn gezicl open. Bijna twee uur later werd hij ontdekt door de landbouwer V. die ook op zijn land aan het werken was. Na eerst met acht man een poging te hebben onder nomen het slacnloffer uit zijn benarde positie te bevrijden gelulde dit pas, na dat een andere tractor ingeschakeld werd om de omsgeslagen tractor weer op zijn banden te zetter. De toestand van de man was zorgwek kend. Met bekwame spoed werd hij per ambulance naar het. Academisch zie kenhuis te Gent (B) overgebracht. Gis terenavond constateerde men, dat er geen direct levensgevaar voor de man meer bestond. DODE WAARD (ANP) Op korte ter mijn zal een beslissing worden geno men over de vestigingsplaats van de tweede kernenergiecentrale in Neder land. Zoals bekend is de keuze tussen een uitbreiding van de Dodewaardcen- trale of een nieuwe vestiging in Viis- 'singen. Deze komende reactor, die naar verwachting een vermogen zal hebben van 400 megawatt, dient op commer ciële basis te werken. Dit zei ir R. van Erpes Roijaards, directeur van de N V bankstellen Internationale vormgeving MEUBELS VAN KLASSE OP DE ZEEUWSE JAARBEURS Bijzonder fraai en beschaafd van l(jn. Opvallend zitcomfort. .Ster" bankstellen zijn stuk voor stuk een voorbeeld van meubel makerskunst ln hun prachtige houtbewerking. Verwisselbare kussens met rits sluiting: opnieuw bekleden geen puzzel meer!. Bankstellen die u op deze wijze zelfs van kleur kunt laten ver anderen. Houttintcn: palissander, teak, no- ten en eiken. Elk jaar komen vele nieuwe modellen uit. Vraag ons inlichtingen. woninginrichting De heer Beurskens is vijf jaar werkzaam geweest in Breda. Daar heeft hij bij zonder opbouwwerk gedaan. Het werk in Middelburg boeit, hem door de veelzijdigheid. In de tijd dat de heer Beurskens zich heeft kunnen oriënteren heeft hij ervaren dat er door een moeilijke communicatie erg veel gebrek is aan een goede in formatie wederzijds. En dan bedoelt h(j het verenigingsleven in de wijk en in het centrum. Door de vestiging van het wijkcentrum is er de moge lijkheid dat men meer naar elkaar toegroeit. Dat kan wanneer verenigingen die voor namelijk ln de stad opereren ook eens vanuit het wijkcentrum gaan wer ken, Het oude .Zuiderbaken' zal wor- Er wordt nu (le laatste hand ge legd aan de grote zaal van hel wijkcentrum .Zuiderbaken' ir Middelburg. (Foto PZC) den gehandhaafd voor het tiener werk van het trefpunt en voor een tweetal clubs van de gereformeerde kerk. Opbouwwerker Beurskens' ter rein strekt zich verder uit dan Mid delburg-Zuid. Hij is al bezig geweest met hét onderzoeken van de moge lijkheden om de oude dorpskern St- Laurens sociaal meer te betrekken bij Middelburg. Dat laatste zal hij ook in Nieuwiand gaan onderzoeken. idonge oudekerk* DORPSPLEIN 35 (woensdag). Hij zei overigens dat deze eerste kernenergiecentrale een eenheid |]jji is waarbij niet gerekend is op uitbrei ding. De begroting van de Icosten die in 1.964 is opgesteld, is met circa. 30 procent overschreden. De uiteindelijke bouwsom en de kosten voor de inrichuig zijn de 140 miljoen gulden teboven ge gaan. Bij het ontwerp is zeer grote aan dacht besteed aan de veiligheidsmaat regelen. Wanneer ln het reactorvat iets verkeerd zou gaan, een mogelijkheid die volgens de heer Roijaards uiterst klein is, moeten vier barrières worden overwonnen voordat de radioactieve stoffen in de vrije lucht of water komen. De radioactiviteit van de afgevoerde ventilatielucht door de schoorsteen be draagt in de ongunstigste omstandig heden maximaal vijf m.rem/jaar. Ter vergelijking de radioactiviteit van de kosmische straling en van de natuur lijke stoffen in de grond, in de lucht er in het voedsel bedraagt circa 140 m/rem ZON EN MAAN jaar. De kernenergieindustrie behoort 27 maart tot de schoonste en veiligste industrie- Zon en. aldus ir Roijaards. Maan OPKLARINGEN Op de meeste plaatsen droog weer niet opklaringen, maar ook nu en dan wol kenvelden. Matige, langs de kust tijde lijk vrij krachtige wind tussen noord en noordoost. Vrij koud. Hier 11 daar neerslag en over liet al gemeen weinig verandering in hot tem- peratuurverloop. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 1 tot; 7; min. temp.: 1 t:ot 5 graden onder' normaal; max. temp. -3 tot 8 graden! onder normaal; kans op een droge peri-, ode van t instens ]2 uur: 70 procent;! kans op een reheel droog etmaal: 50' procent. vfoor vrijdag: aantaJ uren zon: l tot 7; min. temp.: 0 tot 5 graden onder nor-' maal; max. temp.: "2 tot 8 graden onder' normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 pro cent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2