Van tuin tot lusthof HET VOORJAAR IN BEELD FOTOGRAFEREN IS ISOLEREN HET GAZOK EEN TEGEL WAAROM EEN TELELENS? PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zomer, winter, herfst of lente, in de tuin is er altijd wel iéts te doen. Het kost inderdaad wel wat moeite van een .onbehouwen' lap grond een echte tuin te maken. Met een beetje goede wil, wat inspiratie en een paar liter zweet kan het echter een waar lusthof worden. Laten we er van uitgaan dat u deze winter zo actief bent geweest om de wildernis achter of voor uw huis deugdelijk om te spitten. Dit werk is namelijk bij uitstek geschikt voor het begin van de winter (eind okto ber begin november). De eerstvol gende stap is dan de structuur en de samenstelling van de grond te bekijken. Het beste kan men hier over bij een tuincentrum of een des kundige advies inwinnen Soms blijkt de grond te zuur te zijn en het geëigende middel hiervoor is dolokal De benodigde hoeveelheid is onge veer tien liter per vlerkante meter. De structuur van de grond kan men verbeteren met turfmolm. Tuinturl is nog beter maar ook iets duurder Turfmolm is bovendien een uitste kend middel om een gedeelte van de tuin op te hogen. HEESTERS >an voorbeelden uitstekend voorlick ten. Ais de struiken en heesters zijn uitgezocht, dan moeten ze nog n de grond, maar hoe?. Hiervoor graaft u een gat, dat net groot ge noeg is om de wor.eis te herbergen Hierna plaatst men de struik in he! gat. Let er goed op dat de occulatie 1 de scheiding tussen wortels en tak ken; herkenbaar aan de donkere ring) ongeveer vijf centimeter onder de grond komt te zitten. Dit in ver band met het slinken Van de grond. Het gat zelf wordt opgevuld mei turfmolm. Verder is het aan te be velen om de jonge struik te steunen met een stok of lat. SNOEIEN Goed, de tuin is gespit en de grond voldoet aan de eisen. De volgende vraag is dan natuurlijk: .Wat moe; er in?'. Ah. u dacht aan wat hees ters of struiken Nu. dat kan en nog wel in alle maten en soorten Heesters bijvoorbeeld onderscheidt men ondermeer in de hoogte, die ze kunnen halen. De zogenaamde eerste soort kan vijf meter of hoger wor den: de tweede soort varieert In noogte van anderhalve meter tot vijf meter en de derde soort blijft tussen de vijftig centimeter en de anderhalve meter steken. Bij een tuincentrum kan men u aan de hand Ook voor het snoeien kunt u uitvoe rig worden voorgelicht bij een tuin centrum. We geven hier enkele voor beelden: staande rozen moeten elk jaar worden gesnoeid. De eerste keer een paar centimeter boven de grond Klimmende rozen worden eens in de twee jaar gesnoeid. Men knipt dan de takken af, die hetzelfde jaar heb ben gebloeid. De gesnoeide takken zullen het volgende seizoen niet bloeien maar pas het seizoen daarop Dus de takken, die men het vorige jaar heeft gesnoeid moet men dit seizoen niet afknippen tien goed gazon' begint al bij de aan leg. De eerste vraag die men zich dan moet stellen is: .Waarvoor wordt het gazon gebruikt?'. Voor een sier- gazon zijn nu eenmaal fijnere gras sen nodig dan voor een speelgazon. Maar altijd moet de ondergrond goed zijn dat wil zeggen, goed gespit wor den, liefst tot een diepte van 40 tot 50 cm. Soms kan met geringe diepte worden volstaan Daarvoor moeten we bepalen tol hoever de grond .vast zit Men kar i r bepalen door een kuil van onge veer 60 cm. te graven en dan te itijken hoe diep de grond vast zit Wie voor de winter spit kan de grond in grove kluiten laten ligger waardoor de structuur door bevrie zing beter vtfordt. Bij later spitten is het raadzaam de grond een hall jaar te laten liggen om voldoende ce kunnen inzakken. Hierdoor word' voorkomen dat later ongelijke plek ken ontstaan. De volgende stap :s hei egaliseren De bovenlaag wordt met een hark goed verdeeld en daarna gerold. Me; deze behandeling gaan we net zo lang do~r tot de bovenlaag egaal is en zo ver aangelopen dat een voetaf druk niet meer dan 1 cm diep is L werk kan 'iet beste in een drog' oeriode gebeuren JAADMENGSEL Voor alle soorten gazons op ali« soorten gronden ts een juist zaad nengsel van eminent belang Di! mengsel moet bovendien uit goede selecties zijn samengesteld. Goed grasza?- is niet goedkoop. t,en goed kope soort weekt zich later en is od den duur kostbaarder dan een uii selecties samengesteld mengsel Voor een zachtgroen fijn gazon is hel meest aangewezen mengsel: 20 pet gewoon struisgras, 10 pet kruipend struisgras, 30 pet gewoon rood- -wenkgras, 30 pet uitlopervormend roodzwenkgras en 10 pet fSjnblachg .schapegras. Voor wat drogere gron den wordt het druipend struisgras vervangen door heidestruisgraa. Een speeigazon vraagt natuurlijk een sterker mengsel. Een geschikte «amenstelling is: 20 procent gewoon ••oodzwenkgras, 30 procent uitloper vormend roodzwenkgras en 50 pro ent veldoeemdgras of... 20 procen gewoon struisgras. 30 procent rood zwenkgras, 20 procent uitlopervor mend roodzwenkgras en 30 procen' veldbeemdgras. Per 100 vierkante meter hebben we l tot 3 kg zaad nodig. Neem liever iets meer dan beslist nodig ls zodat bij later bijzaaien hetzelfde mengsel gebruikt kan worden. HET ZAAIEN Strooi enig dagen voor het zaa.t 3 tot 4 kg korrelmest per 100 vier kante meter. Meng het graszaad nog 'n keer goed na zodat een homogeen mengsel ontstaat. Vermeng het met droog zand. Strooi niet te veel tege lijk en zaai een tweede maal lood recht od e eerste stroomrichting dark het zaad daarna in, met diepe; dan 2 cm. Zaal bij voorkeur bij sti vochtig weer. Blijft regen na het zaaien uit dan regelmatig sproeien met een fijne broes. Om de mussen van het zaad weg te houden kunnen we dunne draden over het stuk grond spannen of rode-meniepoedei door het zaad mengen. De late zomer en vroege herfst is ie beste zaaitijd. Het onkruid heeft :lan de minste kans op te komen. Ook eind maart en begin april kan gezaaid worden maar dan niet bij schraal weer. WOENSDAG 26 MAART Grusmaaten vu yu^uiiuiuteikutia piogen, hut zijn Icarwcitjes die velen met. wenug enthousiasme doen. Beter dan ai deze ergernis ts hel gazon neg te laten en in de plaats daarvan een tegeltuin te maken. Katuurhjk niet niet de gewone grijze betontegel. al heeft deze ook irel e'n functie in het geheel. Sinds kort zijn er de colohric-tegels waarvan de slittlaag is vervaardigd van natuursteen. De verrassende kleuren en het verschil in de grofheid van de natuursteen maken deze tegels geschikt om de tuin, ook zonder gras. een apart cachet te geren. Een ontwerpschult is een handige hulp bit het zoeken nam te gewenste kleurschakeringen. Bij het ontwerpen houden we een strakke borderltjn aan en gaan hel middenvak met de tegels iu de gewenst' patronen maai uiten daai vakken in open waarin weer beplanting wordt aangebracht. Bij de plaatsbepaling van de vakken zorgen voor enige onregelmatigheid opdat het geheel mei te strak wordt. Gebruik met te veel kleuren en hou er rekening mee dal ook ie bloemen nog kleuren geven. Overdaad aan kleur schaadt, maar er mag weer niet te weinig kleur zijn. opdat »n de icintermaanden de 'vin ook nog een tintte heelt. De camera richten op het voorjaar, lijkt op het eerste gezicht een vrijwel onbegonnen taak. Waar en wat is het voorjaar? Tja, het is meer een zaak van vele kleine details dan een groot gebeuren. Wanneer we dus eens een serie foto's, dia's of een filmpje willen maken, zullen we ook nu vele kleine elementen moeten samenvoegen tot een geheel. Het plezierige is, dat een serie beelden de kans schept een bepaald boeiend gebeuren als het voorjaar goed te benaderen. Om het wat eenvoudig te maken, splitsen we dit artikel even in een foto-diadeel en een stukje voor de filmers. Laten we nogmaals vast stellen, dat de cameralens in het algemeen te gulzig ls. dat wil zeg gen er komt teveel op de foto. Sim pel hulpmiddel is dichter naar het onderwerp toe te gaan, wat dat dan ook ls. Voor het landschap maken we uiteraard een uitzondering. Het landschap zien we eigenlijk als meest ideale Inleiding voor een foto of diaserie. Wanneer men op de hed of in een polder is. moet men proberen de horizon zodanig ln de zoeker te nemen, dat deze tweederde land en eenderde lucht of omgekeerd toont. Dus met zo. dat de horizon het beeld precies doorsnijdt. Het land schap krijgt meer diepte als men een voorgrondelement benut. Dat kan een struik, een paal of kunnen een paar riethalen enz. zijn. Voor zwart-witfotograf en blijft het geelfllter, ongeacht of er wolken zijn of niet, een nuttig hulpje. Het zorgt, dat de hemel op de foto een fraaie grijstint krijgt.... waar het anders een blikken plaat wordt. Het geel- filter zorgt voor een betere weergave van struiken en bomen. Als er wol ken zijn, krijgen die ook een echt Hollands karakter. Behcht ln het landschap bij gebruik van een film van 17' DIN (de meeste kleurenfilms hebben die gevoeligheid ook!met f:8 bij 1-100 seconde. Kleurenwer- kers opgepast! In een kleurenfilm zit een geelfllter Ingebouwd. Het is dus gevaarlijk om daar een geelfll ter bij te gebruiken. Alle foto's zou den egaal van een geelzweem wor den voorzien. Vergeet bij het ma ken van landschapsfoto's met om af en toe tegenlicht te gebruiken. De foto's krijgen er een heel typerend karakter door. Belicht In dat geval een vol diafragma ruimer: dus gro ter bijvoorbeeld f:5.6. DETAILS En nu even die details. Ga eens met het oog van de natuurvorser rond. Kijk eens naar die gele dotterbloe men aan de slootkant. Daarvan een foto of dia te maken is niet moeilij ker dan een landschapsfoto. Plaats een voorzetlensje op de lens, neem er een van minstens 2 dioptrie (plus 2). Daarmee kan men het object tot op zo'n 45 tot 50 cm naderen. De zoeker is nu niet meer te gebruiken, want die heeft op deze korte afstand last van parallax. Beter is het om de lens op het .oog" in één lijn met het bloemetje te brengen Kenners weten dat dit praktisch altijd lukt. Gebruik er anders een gewoon meetlatje voor waarmee men gelijk meet en mikt Probeer wel een bloem, rietpluim of welk ander klein object ook tegen een rustige achtergrond te plaatsen. Daarmee krijgt uw bloemendia of foto welhaast een professioneel aan zicht. Routiniers nemen daarvoor eee lapje grijze stof in hun zak mee. dat ze door een heaper even laten vasthouden achter het onderwerp. Leuke kmderfoto's ln het voorjaar? Kansen te over. Denk eens aan een lief kindje dat aan het bloemenpluk ken is in een voorjaarswei met paar debloemen. Kniel even zodat u niet hoog boven het kind uittorent. Laat haar kalmweg plukken en knip rus tig een paar plaatjes af. FILMEN Films krijgen een fcjn effect als ze: beweging hebben, actie dus. Regel matig van standpunt wisselen. Een zekere Bjn, eer. soort simpel verbaal hebben. Dat lijkt op het eerste ge zicht allemaal erg '.asbg, maar het is ln fe:te dóódsimpel. Denk eens aan uw kind, dat een ontdekkings tocht doet door een voorjaarsboe. of door een polder. Men laat dan allee zien .door de ogen' van het kind. We beginnen ergens op een mooi weg getje, waar de kleine loopt. Ze bukt rich en plukt een.... bloem, die we groot in het beeld nemen; een close- up dus. Dan zien we alleen haar handje dat hier en daar een bloe metje plukt. Ze gaat verder en staat verbaasd te kijken naar mos dat tegen een boom stam groeit. Dit wordt gevolgd door weer....een close-up van dat mos. Het kind huppelt verder tot ze stil staat voor een schaap met wat lam metjes in een wei. Het kind hangt over het hek en zwaait naar de «te ren. Ze kijkt omhoog en we zien het ernstige gezichtje kijken naar de boomtoppen waarin eksters zitten. We gaan niet verder, want u zult op uw voorjaarsfilmtocht. zonder onze aanwijzingen, ook nog genoeg on derwerpen vinden. Eén ding is wel duidelijk volgens dit recept krijgt u een f:lm met voorjaar, beweging, verhaal en veel close-ups Het kan een verrukkelijk filmpje worden. Schuw het niet om eens andere dingen dan gewoonlijk door de lens te nemen; jagende wol ken. zwiepende boomtoppen in de voorjaarswind, zomaar een modder plas in een polderweggetje Een camera die de laatste jaren enorm in op gang is, is de een-oog-spiegelreflex. Het toestel heeft bijzondere voordelen. De beruchte zoeker- afwijlcing, die het ,agesneden hoofd' van Jantje veroorzaakte, heeft deze camera niet. Men kijk' hierbij door de opnamelens naar het onderwerp Men ziet wat men fotografeert. Een ander voor deel is dat de lens kan worden uitgeschroefd en vervangen door bijv. een tele- of groothoek lens. Een telelens is handig, als men een bepaalde ge velsteen of de spits van een toren wilt fotografe ren. Soms belemmert een kanaal het naderen mei de camera. Dit alles dus zuiver om afstandstech- rusche redenen een aanbeveling voor de telelens Er is echter een belangrijker punt. Het maken van een portretje ls een probleem. Komt men n.l. dichtbij met de normale lens. dan ontstaat op een if stand van circa 2 meter al gauw een soort ver tekening. Een methode kan zijn, een ruimere af stand te nemen en dan de ,kop' uit het totale ne gatief te vergroten. Het nadeel is dan weer dal de scherpte vermindert. De telelens echter heft al len nadelen op. We nemen een ruime afstand, bijv 15 meter, fotograferen daarna exact wat we no dig hebben. We krijgen meteen een formaatvul- lend negatief en kunnen dat zonder scherptever- lies gaan vergroten. Een handige telelens voor doorsnee gebruik, is die van bijv. 200 mm Als men stelt dat de normale lens 50 mm is. .ver groot' die telelens vier keer. Een afstand van 40 meter, wordt 10 meter. Men kan natuurlijk ook veel sterker lenzen krijgen. Voor het fotograferen van vogels en wild bijv. Dan krijgt men echter te maken met twee factoren. Lichtverlies (gevoeli ger films nemen en bewegingsonscherpte en dat laatste betekent: een statief gebruiken. De tele lens ls immers een lange .toeter' die voor de came ra uitsteek. Hoe sterker de telelens, hoe langer en zwaarder hij ls. Om dan .uit de hand' een scherpe momentopname te maken, is lastig. Daarom gebruiken vogelfotografen een stevig sta tief of een z.g. geweerkolf waarin loden gewich ten kunnen worden geschoven. Deze gewichten dienen als tegenwicht voor de telelens. De camera w ordt op de houten geweerkolf geschroefd en men 'can op vogeljacht met de camera 'iV.H'.',

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 27