GEHARDGLAS: VOOR BIJNA ALLES TE GEBRUIKEN KEUKENMACHINES NEMEN HOGE VLUCHT VARKENSBLAAS, TERUG NA VELE IAREN Warm en rustig leven achter dubbele ramen Dubbele beglazing wordt tegenwoordig steeds meer toe gepast. De voordelen van dit glas ten opzichte van de ge wone enkelvoudige beglazing zijn dan ook zeer duidelijk Deze ruiten hebben een veel betere isolerende werking De ruimte tussen de twee glasplaten, gevuld met absoluut droge lucht, geeft een goede warmte- en geluidsisolatie. Het warmteverlies wordt ten opzichte van de enkele beglazing tot ongeveer de helft teruggebracht. In concreto betekent de toepassing van dubbele beglazing een besparing op stookkosten van ongeveer vijf gulden per vierkante meter raamoppervlak per jaar. Condensatie aan de binnenziide van de ramen behoort bi| dit soort ruiten tot het verleden. Alleen in zeer vochtige ruimten, zoals badkamer en keuken, wil er nog wel eens condensvorming optreden. De aanschaf van dubbele be glazing vergt ongeveer een bedrag van honderddertig tot nonderdvijftig gulden per vierkante meter, afhankelijk van de gewenste maten. Er zijn drie soorten dubbele beglazing: Bij het eerste type worden de ruiten met behulp van lood strippen verbonden. Deze loodstrippen zijn gesoldeerd op koperen banden, die tevoren langs de randen van het glas zijn aangebracht. De lucht tussen deze glazen eenheden wordt vervangen door droge lucht, zodat er tussen de ruiten geen condensatie kan optreden. Bij het tweede type worden de ruiten op afstand gehouden door kokervormige profielen, die met een plastisch blijvende substantie op de ruiten worden gekit. In de profielen zit een vochtaantrekkend middel, waardoor de lucht tussen de ruiten vochtvrij wordt gemaakt en gehouden Bij het derde type worden de ruilen aan de zijkanten tergen elkaar gesmolten, zodat bij dit type de metalen verbinding ontbreekt. De lucht voor volledige afsluiting vervangen door droge gezuiverde lucht. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Op de foto: Hel snijden con grote ruiten vergt speciale apparatuur. Dit is een verrijdbare en kantelbare snijtafel. In de vertikale toe stand worden de ruiten met behulp can een soort tekentafellineaal afgetekend en ingesneden. Hierna wordt de tafel horizontaal ge plaatst waarna met beweegbare breeklat (de witte vertikale streep onder het glasde rwt op de snijlijn wordt gebroken. Met deze tafel kunnen glasplaten van 2.80 cm bij 1 £8 cm voorden gemeden. Foto PZC. Glas is tegenwoordig echt zo'n produkt waar je bijna alle kanten mee op kunt- Dat is eigenlijk niet zo verwonderlijk want glas is, mechanisch gezien, een enorm sterk materiaal. Alleen in de prak tijk merkten we daar tot voor kort niet zo veel van; het breekt ge makkelijk. Dat is de reden waarom glas heel lang alleen maar voor ramen werd gebruikt. Na veel on derzoekingen is men er achter ge komen waarom dat glas zo ge makkelijk breekt: het oppervlak van het glas vertoont vele, zelfs mi- kroskopisch, onzichtbare scheur tjes en barstjes. Ook bij de ruiten van de hoogste kwaliteit is dat het geval. Een oplossing voor dit euvel zou het ,dichtetsen' van die scheurtjes zijn, maar voor bouwglas hebben deze laboratoriumproeven echter weinig waarde. Een betere- en tevens goed uit te voeren methode om de breuksterkte te verhogen is het zogenaamde har den. Hierbij koelt men de buitenste lagen van het nog vloeibare glas zeer sterk met lucht af. De binnenste laag koelt langzamer af en wil gaan krim pen Omdat de buitenlaag aan al hele maal hard is kan die binnenste laag niet inkrimpen waardoor het glas een sterke inwendige drukspanning krijgt en drukspanning is iets dat glas zeer goed kan verdragen. Dit geharde glas is ongeveer vijf maal zo sterk als ge woon glas. Nu men over een dergelijk soort glas beschik» is het aantal toepassings mogelijkheden natuurlijk veel groter geworden. Hoe langer noe meer wor den tegenwoordig geheel glazen deu ren toegepast. Deze kunnen in een groot aantal maten worden geleverd (ook standaardmaten), zowel in blank spiegelglas als in figuurglas. Met di verse soorten sloten, deurknoppen etc. zijn vele verschillende uitvoeringen mogelijk. Veelal worden de glazen deuren gecombineerd met geheel gla zen puien Ook hier zijn ontzettend veel mogelijkheden aanwezig. Elke grote glashandel kan u hierover uit voerig voorlichten. Bij het bestellen van gehard glas is het belangrijk dat de juiste maten worden opgegeven omdat er na het harden haast geen bewerkingen meer mogelijk zijn. Snijden of boren is be slist onmogelijk. Een zeer geringe randbewerking (afslijpen) is soms nog wel mogelijk, maar de kans bestaat dat de ruit plotseling in kleine stukjes springt. Wie helemaal ,in' wil zijn met de woninginrichting, houdt wel dege lijk rekening met de verlichting. Een klassiek interieur krijgt klas sieke lampen, een modern inte rieur krijgt moderne lampen. Dat lijkt allemaal nogal simpel, maar ook op dit gebied zijn zoveel nieuwe variaties, het hele jaar door. De ten dens naar hypermoderne lampen loopt bovendien hard terug, ook in een zo genaamd modern interieur. Die mo derne banken immers worden steeds groter, zwaarder, zijn vaak helemaal van stof en hechten de meeste waarde aan de goede ,zitkwaliteit'. En daar men heel goed kan combineren met ,oud' en modern' zal grootmoeders lamp na een opknapbeurt best weer in kleindochters woonkamer verzeild kun nen raken. Vandaar ook de lampekappen van varkensblaas die op de markt ge bracht worden. Lampen in vorm en stof van vijftig jaar terug, in kwaliteit van nu. De varkensblaaskappen win nen duidelijk terrein en hebben de zwart gespoten of nikkelen lampjes al helemaal verdrongen. Voor mo derne interieus handhaven alleen de felgekleurde bollen en dan vooral in de kleur oranje zich goed Gezelliger De lampen worden weer gezelliger. De kronen en glaslampen gaan veelal verscholen onder een grote kap (van varkensblaas, van zijde of van een kunstvezel) en voor Oud-Hollandse interieuren worden balkkronen met aan weerskanten .kaarsen' gemaakt. De trossen lampen raken weer wat op de achtergrond. Koper en door- geschuurd brons is altijd gebleven en zal ook nu niet verdwijnen. De lampen zijn wel duurder geworden met de btw, zeker zo'n acht procent, en dat is voornamelijk te wijten aan de prijsverhogingen in de textiel. Tenslotte een goede raad: probeer eens een losse kap en een losse voet te kopen. De meeste kappen zijn wel verwisselbaar. De lampen op een aardewerk pul of op een fles blijven erg in trek en waarom niet eens volop spelen met alle combinaties die de industrie ons biedt? Bij de foto: Een lamp uit grootmoeders tijd van varkensblaas, een vrolijke moderne visie en een lamp op een pul Keukenmachines is het lelijke woord voor alle machines die toepassing vinden in de keuken: afwasmachine, afvalvernietiger, broodsnijmachine, mixer, koelkast, was machine, centrifuge, droogtrommel, oven, grill, koffiezetapparaat, sapcentrifuge, vries- kastje, enzovoort. De opsomming laat al zien dat de keuken machines een hoge vlucht hebben genomen. Wie dacht tien jaar geleden aan een volauto matisch wasmachine, aan de droogtrommel. aan een grill? En wie dacht er vijf jaar ge leden aan een afwasmachine of aan een eigen vrieskastje in huls? Tegenwoordig is er veel vraag naar deze toch nog vrij kostbare zaken, en daarom brengen tal van fabrikanten, tal van veranderingetjes en tal van diverse merken op de markt. Nieuwe dingen zijn er dit voorjaar eigenlijk niet. alleen wat nieuwe variaties. Zo is er een kleine wasmachinegeschikt voor 2 kilo was goed. Maar een grote machine met een auto matische waterniveauregelaar zal in de prak tijk toch altijd handiger blijken. Nieuw is wel een wasmachine die duizend toeren maakt; een normale wasautomaat maakI slechts 730 toeren. Het voordeel van dat hogere toerental is dat de was droger uit de machine komt. De wasmachines worden compacter, en dat is alleen maar handig, want de keukeus Inken in nieuwbouwwoningen ook nog steeds kleiner te worden. Daarom ook komen er nog steeds lage koelkasten (tablvtopmodellen heet dat dan) en lage afwasmachines die in f« bouwen zijn in een aanbouwkeuken. Er zijn ook van die supersmalle uitvoeringen: -39 cen timeter breed. Ander nieuw detail: keukenmachines kunnen aan de binnenkant, maar ook aan de buiten kant worden geplastificeerd en het grote voor deel daarvan is dat er geen roest ontstaat Roestvrijstalen machines maken niet voor niets opgang! Maar het was er allemaal al. Voor nieuwe zaken is het wachten op de na- jaarsbeurs. Bij de foto: een afwasmachine, langzamerhand van super-de-luxe naar .normale keuken machinesniveau afgedaald, en een elektrische grill. Wat duurder dan een gasoven, maar met onder- én bovenwarmte, en dat is toch wel een voordeel voor bakgrage huisvrouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 25