race wagens bouwen AANBOUWKEUKEN klassieke vormen, klassieke decors DE FUNCTIONELE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De meeste huisvrouwen in Nederland staan nog te watertanden bij wat ze dan een .Amerikaanse' keuken noemen. Een luxe-keuken is een andere term. En dan hebben ze het over een moderne aanbouwkeuken met alles erop en eraan. Een keuken die misschien wel een paar duizend gulden kan kosten. Een keuken waar men U tegen zegt. Maar ook een keuken duizend gulden hóéft keuken die in de loop en aangebouwd kan wi ken die functioneel is, - naar de goede kanten een huisvrouw met plez om een gezellige ma functionele werkruimte Daarom wordt voor keukens vooral formict mica dat niet verkleurt, die géén paai te kosten, een /aar de deuren klappen, waar ler werkt Kort- ar vooral ook eze aanbouw- gebruikt. For nauwelijks be- een onderhoud garanderen meren is of de fabriek kan garam dat men jaren na de eerste aan: de keuken nog met bijpassende or i aanvullen. Naast de formica-keu ens brengt men nu keukens van echt hout in de handel Hout dat een waterafstotende laag heeft gekregen, en dus wel tegen een stootje kan. Men moet er natuurlijk rekening mee houden dat echt hout in de loop van de tijd verkleurt. Naast de houten keukens en de keu kens van formica met gefotografeerd houtmotief gaan de kleuren een be langrijke rol spelen. Tof vier jaar ge leden was die keukenkleur gebroken wit, nu komen naast de zachte pastel tintjes, donkerrood, donkergroen en zeegroen meer naar voren. De aanrecht is meestal van roestvrij staal, met roestvrij stalen bak. Het materiaal heeft 18 procent chroom en 8 nikkel. Elke huisvrouw kan zelf controleren of het aanrecht de juiste samenstelling heeft met behulp van een magneetje. Het blad moet anti- magnetisch zijn, anders is het gewoon staal. Voordeel van een roestvrijstalen aan recht boven een ander materiaal is dat hef tegen sterke temperatuurver schillen (geyser!) kan en niet wordt aangetast door agressieve wasmidde len. Er is wel plastic met zam dit aanrecht zit en de afwerking recht kan niet alleen weieens wat te wensen overlaten, de kit kan loslaten en lekkage veroorzaken. Om de niet te vermijden krassen op het staal te verdoezelen worden nu geribde en ge wafelde platen gebracht. Wasemkappen In elke keuken hoort een wasemkap. Een kap die de kooklucht, met alle vette substanties en mét de stank af zuigt. De keuken blijft frisser, dt vochtig heidsgraad wordt minder, het vet nestelt zich niet zo vlug in gordijnen of in het haar van de huisvrouw. De wasemkappen variëren in prijs van 1160,tot bijna f 400, zijn in diverse afmetingen en uitvoeringen te leveren en zijn allemaal voorzien van .potten kijkers' oftewel gewone lampen die voor een duidelijk zicht op de prutte lende potjes en pannetjes zorgt Er zijn kappen met een filter, met een bak waar het vet zich ophoopt en zelfs met een ozonisator (die het vuil ver brandt en de lucht zuivert, bedoelt voor huizen zonder afvoerkanaal voor een wasemkap). Een dergelijke kap kan een luchtverplaatsing van 300 tot 440 m3 per uur hebben Details Er zijn veel fraaie details in de mo derne aanbouwkeukens: van een tege lijk simpel en vernuftiq hoekkastje dat rond kan draaien tof de uiterst dure een nieuw materiaal Maar r*r T**n m A' een^tSdenÏil °P ig tussen bak en aan- hoogteen"kastifin^plaals var^eln" rekje voor Je pannen, enzovoort, enzovoort. Wie een keuken dagelijks gebruikt, doet er goed aan zich eens grondig te laten informeren over materialen, inrichting en kosten. Door het unieke aanbouwsysteem kan men beginnen met een paar honderd gulden en uit breiden tot de diverse kasten, laden en huishoudmachines de keuken uit groeien. WOENSDAG 26 MAART Plastic wordt tot het genoegen van velen de laatste jaren in steeds groeiende mate toege past voor modelbouwsets, dozen vol kleine onderdeeltjes, die zelfs door weinig begaafde knutselaars kunnen worden ge bruikt voor het samenstellen van natuurgetrouwe modellen van bijvoorbeeld autootjes, vliegtuigjes, scheepjes en der gelijke. Om aan de wensen van de meer ge vorderde knutselaar tegemoet te ko men, verschenen er ook uiterst in gewikkelde plastic-modelbouwdozen op de markt van vooral historische schepen. De laatste tijd wordt een ander soort meer gecompliceerde modelbouw steeds populairder: de race-auto's. Bouwdozen hiervoor komen ln hoofd zaak uit Japan. Daar hebben enkele firma's zich toegelegd op het ver vaardigen van onderdelen, die samen race-auto's kunnen vormen in schaal 1 op 12. Per raceauto worden min stens 150 onderdelen geleverd. Die zijn nodig om het model zo natuur getrouw mogelijk te maken. Behal ve dat alles aan de modellen echt lijkt, moet het namelijk ook nog echt werken. De vering veert op dezelfde wijze als bij de echte wagen. In de modellen wordt een electro- motortje ingebouwd, de stuurinrich ting werkt enzovoort. Het is wel zaak om een goed en ver trouwd merk te kiezen: er is nogal veel verschil ln kwaliteit, detaille ring en handleiding. De prijzen va riëren van twintig tot vijftig gulden per bouwdoos. Er is al een scala van uiteenlopende types: van de eerste Lotus-Ford F-l waarmee Jim Clark in 1967 de Grand Prix van Nederland op het circuit van Zandvoort won tot een Porsche prototype toe. De racewagenbouwdozen worden ge maakt voor de schaal één op twaalf Sommige wagens hebben banden met het zelfde profiel als de banden van de echte wagens verlichting en aandrijving midels uit vele plastic onderdeeltjes samengestelde asjes met echt werkende kruiskoppelinge- tjes. Voor de modelbouwers één goede raad: het Inbouwen van de electro- motortjes kan achterwege blijven omdat de ervaring heeft geleerd dat juist die elektrische aandrijving waar van men zelfs de schakelaartjes ei genhandig in elkaar moet zetten, ge vaarlijk kan zijn. Zoals in het interieur alles naar het klassieke idee zweemt, zo gaat het ook in de wonin- accessoires. En tot die accessoires rekent men ook wel serviezen: thee-, koffie-, ontbijt- en eetserviezen, maar oak de diverse glasser- vizen. In al deze dingen, maar vooral voor glas- en eetserviezen zoekt men in het klassieke, vor men en lijnen en klassieke decors. Alleen voor een thee-, koffie- of ontbijtservies grijpt men tegenwoordig weieens naar moderne ontwer pen en felle kleurtjes. Op dit gebied staat de mode niet stil, elke maand komt er wel iets nieuws bij. Op het ogenblik zijn blauw en oranje favoriet in deze moderne aardewerk serviezen. Vuurvaste serviezen zijn erg praktisch en daarom ook wel in trek, maar wie een com pleet servies gaat aanschaffen begint nu eenmaal meestal met een eetservies. Drukke decors maken plaats voor effen bor den en schalen met eenvoudig goud- of zil- verlijndecor. Bij dergelijke serviezen horen natuurlijk de oude, klassieke glazen'haal ze maar uit grootmoeders kast! Op de jaarbeurs zijn nog wel enkele nieuwe serviezen gelanceerd, maar het nieuwe school eigenlijk in de decors, niet zozeer in de vor men. Misschien zijn de fabrikanten wat huiverig voor de prijsverhogingen, want na de 6 pro cent btw die we al achter de rug hebben volgt er straks nog eens zes procent in ver band met invoerrechten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 23