combineren in uw woning WONEN IET LlriÊ 3i mil miniiii—humiw" m mmmmmsmmm Er xijn heel veel soorten meubelen in de handel, die alle één ding ge meen hebben: ze willen uw huiselijk leven prettiger en leefbaarder maken De laatste jaren maken de zogenaamde combinatiemeubelen opgang omdat door middel van deze vorm van meubelen ieder een persoonlijk cachet aan het traditionele .bergmeubel' kan geven. Een combinatie meubel heeft ook meer dan één functie en is daarom ruimtebesparend Ruimte waarmee weer zoveel andere effecten zijn te bereiken. Een bekend combmatiemeubei is bij voorbeeld een boekenkast met schrijf- klep, maar er zijn veel meer moge lijkheden. Er zijn ook boekenkasten met een ingebouwd barretje of thee meubel. Er zijn er ook met ruimte voor radio en televisie. Alle soorten hebben één overeenkomst: het sa menvoegen van verschillende meube len in één meubel waardoor ruimde wordt bespaard. De grote combmatiekasten, ook wei salonkasten genoemd, zijn meestal voorzien van een televisie-vak .net een uittrekbare draaischijf. Dit maakt het mogelijk het toestel naar vorei. te trekken en in elke gewenste richting' te draaien, waarmee we weer kunnen voorkomen, dat er wa re volksve-huizingen moeten plaats vinden (vooral in grotere gezelschap pen) als 's avonds de tv aangaat Zo'n groot meubel s natuurlijk niet meer te hanteren, daarom is het uit delen samengesteld. Meestal bestaan ze uit een diepe (dichte) onderkast, een minder diepe tussenkast (vaak open) en een al dan niet overste kende bovenkast. De afmetingen van combinatiemeubelen kunnen zeer va riëren. Soms .s net mogelijk twee ot meer combinatiekastjes tegen elkaar aan te zetten, zonder dat van een aanbouwsysteem gesproken kan wor den. In het begin werden combinatiemeu belen alleen in moderne stijl ge maakt, maar de laatste jaren zijn er ook verschillende klassieke stijlen op de markt gekomen. Nog niet zo lang feleden zijn er ook coinbmatieban- en in de hande gekomen. Zeer be kend zijn de hoekbankcombinaties. die gewoonlijk bestaan uit twee haaks op elkaar geplaatste banken. De hoek tussen die twee banken wordt dan opgevuld met een laag ta feltje of bergmeubeltje. In deze berg- meubeltjes zit dan vaak een kleine bar of platenspeler, zodat we al zit tend een drankje kunnen pakken of een plaatje opzetten. Ook de afme tingen van die oanken kunnen weer variëren. We kunnen een twee- en een driezitsbank samenvoegen, maar een combinatie van een één- en een vier- zits- en zelfs twee vierzitsbanken kunnen we ook maken. In het laat ste geval ontstaat een zeer ruime zithoek Aanbouwmeubelen De naam op zichzelf zegt het d. aanbouwen. De laatste jaren hebbei leze meubelen een geweldige opgang gemaakt. Toch dateren de samen- voegbare meubelen al uit het begir van de jaren dertig. En de vormge ving is sindsdien niet erg gewijzigd De oorzaak is iat de elementen naast en op elkaar moeten worden gezel en dat is natuurlijk alleen mogelijk als de vormgeving strak wordt ge houden. Het voordeel van aanbouw meubelen is, dat we zelf kunnen bepa len hoe het meubel eruit zal zien Door het samenvoegen van verschil lende elementen, kunnen we zelf niet alleen de indeling bepalen, maar ook de afmetingen! Deze meubelen pas sen dus in elk interieur en in elke woonkamer. De bekende aanbouw- systernen zijn thans zo geperfectio neerd dat het mogelijk is een wand vol te bouwen van de vloer tot aan het plafond en van hoek tot hoek Vroeger was dit alleen maar moge lijk bij een apart gemaakte betim mering. Bii enkele systemen is het zelfs mogelijk een kamerdeur of een raam in de combinatie op te nemen Een goed doordachte combinatie maakt het gebruik van losse meu belen praktisch overbodig, waardoor we een enorme ruimtewinst krijgen Een ander voordeel is dat we met de jaren de combinatie kunnen la ten .groeien", door er telkens een on derdeel bij te kopen. De thans beken de systemen zijn reeds vijftien jaar op de markt en nog steeds worden dezelfde modellen gemaakt. Een latei oijgekocn; Kastje zal wat afwijken wat kleu- betreft en dat geldt speciaal voor houtsoorten die naturel worden afgewerkt, zoals bij voorbeeld teak Maar de ervaring leert dat na enkele maanden het nieuwe kastje vanzelf bijkleurt en lat na verloop van tijd net kleur verschil praktisch verdwenen is. Ook het aanbouwsysteem heeft zich nmiddels uitgebreid tot zitmeubelen. Meestal spreekt men van aanbouw- banken, maar het gaat n:et alleen om banken, doch ook om kleine zit- units, tafeltjes en bergmeubelen. Evenals bij de eerder genoemde aan bouwmeubelen kunnen we geheel vrij een keuze uit de verschillende ele menten doen en deze op verscheide ne manieren samenvoegen, zodat on ze inrichting een geheel .eigen ge zicht' zal krijgen. Bij deze aanbouwzitmeubeien zijn 2 uitvoeringen mogelijk: de elementen kunnen als een zelfstandig meubel zijn uitgevoerd en dus apart gebruikt worden, maar het is ook mogelijk dat de elementen od een doorlopend metalen of houten frame worden ge plaatst. In het laatste geval kunnen we ook elke eewenste combinatie maken, maar veranderen nadien is veel moeilijker of de mogelijkheden tot wijzigen zijn zeer beperkt. Combinatie- en aanbouwmeubelen zijn meubelen die door hun compacte op- of samenstelling weinig plaats vragen en u in ruil daarvoor veel extra ruimte schenken en voor men sen met wat fantasie is het aan- bouwmeubel een dankbaar object om te komen tot een inrichting, die men n'et gauw bii een ander zal zien! Aanbouwmeubelen xijn er te genwoordig ook in klassieke uitvoering, passend in een stijl interieur. Dit is echt een combinatie-meu bel. Er is een tafelblad (n op aenomen, dat door een opklap baar blad kan worden vergroot. Zo ontstaat een eethoek voor vier tot vijf personen. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 26 MAART Een fijne kinderkamer met aan de kinderen aangepaste meuueujes t.i veei berg ruimte waarin ze liun speelgoed kwijt kunnen. De deur is geschilderd met school bordenver] en is dus ideaal om fijn op te tekenen. In deze kinderkamer up zolder kan tiet üea weggewerkt worden achter de schuif deur van de speelgoedkast. De schuifdeur is gemaakt van horizontale houten plan ken. De deur geeft een ruime ventilatie lorrigs de. linker mand is "e<, meelblad aangebracht Dat woonomstandigheden voor kinderen belangrijk zijn, zal iedereen onderschrijven. Hierbij dénkt men echter maar al te vaak te eenzijdig aan het lichame lijk welzijn van het kind. Het wonen heeft echter ook invloed op de geestelijke ontwikkeling van een kind. Die invloed hangt samen met de mogelijkheid tot spel, beweging, rust, tot dromen en fantaseren, kortom met de gehele geestelijke ontwikkeling van het kind. ,Het wonen van kinderen', zegt de heer H. de Wijs, die voorlichting geeft over het spel en speelgoed, ,is voor veel ouders geen probleem. Daarom gebeurt er niets'. Hij voegt hieraan toe dat er toch vergeleken met een jaar of vijf geleden, steeds meer mensen aandacht krijgen voor de woonomgeving van het kind. ,Het allerbelangrijkste'zo merkt hij op ,is niet de inrichting. Het gaat in de eerste plaats om het begrip Ik probeer de mensen zich te doen realiseren, dat het kind in onze woningen reacties vertoont die wij niet bezien vanuit zijn wereld. Die we daar om niet begrijpen, zodat we er ook niets aan doén. Het kind voelt de dingen anders aan dan wij en ziét ze ook anders'. Als voorbeeld noemt de heer De Wijs het eten aan tafel. Een jong kind geeft vaak eetmoeilijkheden omdat het al zijn verzet gaat uitleven aan tafel. Als het kind niet wil eten zeggen we: Vader heeft zijn bord al leeg' of ,je broertje is al klaar'. Als men aan een normale tafel zit, ziet het kleine kind echter alleen het bord naast zich. Deze opmerking zegt hem dus niets. Hij reageert hier dus ook niet op, of rea geert in de ogen van de ouders verkeerd. We maken vaak onbewust veel van dergelijke fouten. Het tafeltje en stoeltje van de kleuter zetten we achter de eettafel en voor het raam. Lekker zonnig. We dringen het kind echter zon op, die ten eerste betrekkelijk weinig waarde heeft, omdat ze door de ruiten schijnt en dan ook nog hoogst vermoeiend kan zijn. De kleuter speelt veel liever in wat meer aetemDerd licht, sjouwt dus zijn speelgoed naar een andere plek. Een logische reactie, die door haar moeder echter ook weer vaak als fout gezien wordt. CONTACT Zo zijn er massa's dingen die begrip vragen voor wat het kind beweegt. Dat valt ons moeilijk omdat we er niet voor open staan. ,Op een kleuterschool' vervolgt de heer De Wijs, ,had men een poppenhoek gemaakt, afgescheiden door een kast met een dichte, dus voor de kinderen niet doorkijkbare achterwand. De juffrouw klaagde dat het daar zo rumoerig was. Oorzaak: de kinderen hadden in die speelhoek geen contact met de rest van de klas en lieten zich daar om sterker gelden. Kinderen willen wel graag een speelhoekje hebben, maar dan een met contact-mo gelijkheid, ook thuis bij moeder. Het doel van zo'n speelhoek moet zijn: het kind een plek te geven waar het zich kan terugtrekken, zonder het contact met de mensen om zich heen te verliezen. Ook het kind moet de kamer kunnen gebruiken. Als die om vijf uur opgeruimd moet zijn omdat vader thuis komt en men om zes uur gaat eten, is er een over bruggingsplaatsje nodig, een speelhoekje in de ka mer, waar het kind zich kan terugtrekken. Iets oudere kinderen verdwijnen dan graag in een eigen kamertje, vooral wanneer er vriendjes of vriendin netjes zijn. Een eigen kamertje is dan belangrijk' ,Het is niet de bedoeling' zegt de heer De Wijs met nadruk ,dat we een beeldschone speelkamer inrich ten. Dan lopen we kans dat het kind er niet in speelt Een zolder met rommel of een andere gezellige rom melhoek is ideaal. Een kind kan tijdenlang bezig zijn met oude dingen die het mag gebruiken. Het is niet moeilijk te ontdekken waaraan het behoefte heeft. We merken vanzelf wel waar het fijn mee speelt- Soms is er geen speelruimte voor het kind omdat er anders niet genoeg bergings-mogelijkheden zijn. De bestaande bergruimte kan echter vaak beter ge bruikt worden door een goede indeling en een aan vulling met planken. Men laat zulke dingen vaak uit gemakzucht na' Over de beperkte ruimte in veel huizen zegt de heer De Wijs: ,we kunnen een woning als geheel beter gebruiken door voor een goede verwarming te zor gen. Dat hoeft niet duur te zijn: een elektrische luchtverwarming kost ca 14 cent per uur'. ,Een kind', zegt hij verder, ,moet zijn eigen, ruimte kun nen vinden. Laten ouders zich realiseren dat in een eigen kamertje alles gebruikt moet worden bij het spel. Wil men een opklapbed Goed, maar dan ver ticaal tegen de wand, zodat men nog meer vloer ruimte bespaart, dus plaats voor spel en beweging. En laat men dan geen gordijnen voor dat bed doen, maar deurtjes die met schoolbordverf worden be handeld, zodat het kind er op kan tekenen met krijt. Meubels voor een kind moeten aangepast zijn aan zijn behoeften. Dat is heel iets anders dan een verkleinde uitgave van meubels voor volwassenen. Wil men bedden boven elkaar, laat men het dan zó doen, dat een gezellige hoek ontstaat door ze haaks boven elkaar aan te brengen. Onder het bovenste bed ontstaat dan een plek waar het kan rommelen, bouwen enz. Het gaat er om, de bedden zo te plaat sen dat je daardoor met de ruimte iets kunt doen dat zinvol is'. ,lk heb gemerkt', zegt de heer De Wijs, ,dat kinde ren van om en bij de twee jaar ouders voor veel problemen gaan stellen. Er wordt altijd naar speel goed gevraagd waarmee ze ,zoet' kunnen spelen. Als een kind pas uit de box is, gaat het echter de wereld verkennen, aftsand bepalen, afstanden afleggen, lopen, klimmen en springen. We zien hoe het op zijn manier de ruimte afzet door kussens enz. op de grond te leggen. Dat is niet rommel-maken, maar juist zinvol spel. Als een kleuter in die periode niet mag lopen, klimmen en springen, wordt een ont wikkelingsfase overgeslagen, waardoor later leer moeilijkheden kunnen ontstaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 19