TEGENSLAG BIJ VOORBEREIDING VAN DE NIEUWE GRONDWET Problemen voor commissie Cals-Donner Verolme wil bouw kernreactorschepen Stroper met 14 dagen ,te zwaar gestraft' Een jaar geëist voor poging tot doodslag ,Zwse Kunstkring zou opgeheven moeten worden' zeeuws 4 Schoenenfabriek liquideert: ontslag voor 130 man NUTSSPAARBANK UITNODIGING HAN0MAG-SH0W H. J. HOEGEN DIJKHOF HANDELMIJ NV Schepen nu nog te duur Ambtenaren willen meer salaris Slachtoffer van handelingen van zijn ,maat Jaarvergadering Rode Kruis Zuid-Beveland Oost Drank speelde de hoofdrol CELSTRAF VOOR ASPIRANT BRANDSTICHTER PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 24 MAART 1969 ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) Het vlot niet erg met de voorbereiding van een nieuwe grondwet. In no vember van het vorig jaar maakte minister Beernink (bin nenlandse zaken) al duidelijk, dat van het oorspronkelijke plan, een algemene herziening in 1971, niets kan komen. Hij liet echter wel de mogelijkheid open van een gedeeltelijke herziening van enige betekenis. Naarmate de tijd verstrijkt wordt de kans daarop steeds kleiner. Zo er in 1971 iets aan de grondwet ver andert, zal dat waarschijnlijk slechts op tamelijk onderge schikte punten zijn. Deze week zal drs E. van Thijn ïn de tweede kamer een interpellatie houden over rte onderwerpen die zijns inziens bij de gedeafltelijke GRONINGEN (GPD) De directie van schoenindustrie Vort NV te Kla- z!en ave en heeft de 130 personeelsleden meegedeeld, dat het bednjf moet wor den geliquideerd. De directeur, de heer A. F. S. Oostenrijk ln Emxnen, deelde desgevraagd mee dat men de concur rentie met landen als Italië enTsjecho- Slowakije niet meer het hoofd kan bie den. In overleg met de vakbonden, wordt momenteel gewerkt aan een afvloeiings regeling. De lopende orders zullen wor den afgewerkt, terwijl er voorts nog orders worden verwacht. Niet bekend is wanneer de fabriek definitief sluit en wat er met het fabriekscomplex gaat gebeuren. Aan het eind van deze week zullen de jongste werknemers reeds af vloeien. Volgens een van de oudste werknemers is hij met een aantal col lega's nog 13 weken bij Vort in dienst. Dat zou neerkomen op sluiting om streeks 1 juli. De vakantiegelden zul- ken aan de zestig vrouwelijke en ze ventig mannelijke werknemers normaal kunnen worden uitbetaald. herziening in 1971 voorrang moeten hebben. Momenteel staan vier on derwerpen op het voorrangslijstje van de staatscommissie van advies inzake de grondwet en de kieswet (de commissie-Cals-Donner). Het zijn de klassieke grondrechten, de grondwetteUjke regeling van het kiesrecht, het inkomen van de kroon en van de leden van de staten-gene- raal en de procedure die bij de ko mende wijzigingen van de grond wet in acht zou moeten worden ge- De heer Van Thijn wil nu. dat de verhouding tussen regering en sta- ten-generaal aan dit lijstje wordt toegevoegd. De regering verzet zich daartegen: dit onderwerp zou veel studie eisen; deze studie kan nooit tijdig zijn afgerond. De regering vindt steun in de staatscommissie die ondanks een zeer druk vergader- programma op haar schema achter is. De interoellatie van de heer Van Thijn zal dus wel tot niets leiden. Teleurstelling De voorbereiding van een nieuwe grondwet heeft tot nu toe nauwe lijks iets anders dan verwarring en teleurstellingen opgeleverd. Na de verkiezingen van 1967 klonk de roep vernieuwing luid. Er zou een er inderdaad, maar hoe. Zij zou eerst zeven leden tellen. Het werden er zeventien, om zoveel mo gelijk politieke partijen aan hun trekken te laten komen. De commissie zou Ln twee .kamers' worden verdeeld, een voor de grond wet en een voor de kieswet. Maar de eisen die de regering aan de commissie stelde maakten het no dig, af te wijken van de indelmg die de regering aanvankelijk zon der overleg met de voorzitters van de staatscommissie, mr J. Cal* en mr A. M. Donner had gepropa geerd. De commissie werkt nu met drie subcommissies. In juni 1967 meende de regering, dat de staatscommissie de volgende onderwerpen met voorrang diende te behandelen: Voorrang had de herziening van he? kiesstelsel binnen het raam van de grondwet. Daarna kwamen: de her schrijving van de huid.ge gronuwet, een grondwettelijke regeling van he'. kiesrecht, de grondrechten, de ver houding tussen regering en staren- generaal en mede onder invloed van de gebeurtenissen in Amster dam, de positie van de burgemees ter. In juli 1968 bracht de commissie haar eerste rapport over Je herziening van het kiesstelsel binnen het raam van de grondwet uit. Het was een teleurstellend rapport. De meningen binnen de commissie over het kies stelsel liejien zo uiteen, d.tt voor geen enkele ingrijpende verandering een meerderheid was te vinden. Slechts op enkele details (bijvoor beeld lijstverbinding en afschaffing opkom stplieht) kon een meerde r- heidsadvies worden bereikt. Vorig najaar werd duidelijk. ngrijk, de staatscommissie zou niet tijdig gereed zijn. De regering besloot toen", het prioriteitenlijstje voor de staats commissie te veranderen. De be schrijving van de grondwet verv.el. de verlangde studie over de positie van de burgemeester eveneens Ton der meer in verband met de indie ning van een wetsontwerp da? de verantwoordingsplicht van de bur gemeester jegens de raad uitbreidt). Intussen waren enkele andere zaken actueel geworden: het inkomen van de leden van het koninklijk huis. de bezoldiging van de leden van de staten-generaal; de financiële ver houding tussen de staat en de kerk genootschappen. De regering bedacht zich geen ogenblik; deze onderwer pen wei-den onmiddellijk op het voor rangslijstje gezet. Wat moeilijker lag het met de verhouding tussen regering en sta ten-generaal. De opdracht van de commissie werd wat dit betreft be perkt tot ,de verhouding tussen re gering en staten-generaal voor zo ver samenhangend met een grond wettelijke regeling van het kies- r ADVERTENTIE I nieuw kantoor in Magistraatwijk vanaf Kiesstelsel De i .gd. voor 1 j rangspunten een tussentijds rap. port uit te brengen. Zoals het er nu voor staat, is het de vraag of dit zal lukken. Het advies over de grond rechten schijnt nagenoeg gereed te zijn, maar dat over het kiesstelsel zou nog geheel in de plenaire com missie moeten worden besproken. Het zal de grootste moeite kosten, de behandeling hiervan voor de zo mer af te ronden. Herziening van het kiesrecht is niet alleen een ingewikkelde maar ook een politiek gevoelige zaak. Dit blijkt al uit de onderwerpen die daarbij aan de orde komen. Voort bouwend op de inhoud van het eer ste rapport beraadt de commissie zich op een groot aantal mogelijk heden: de invoering van een distric tenstelsel; kamerverkiezingen vol gens een premiestelsel; verkiezin- fen in twee ronden; een kamerde- at na de verkiezingen over de aan wijzing van een kabinetsformateur; invoering van een referendum over de samenwerking tussen politieke partijen; invoering van een consul tatief referendum over de aanwij zing van de minister-president; rechtstreekse verkiezing van de mi nister-president. Bij het zien van dit lijstje vraagt men zich wel af wat de heer Van Thijn nog méér wil. Reeds nu ver luidt, dat de resultaten van het be raad hierover mogelijk even teleur stellend zullen zijn als het eerste rapport dat de commissie heeft uit gebracht: voor geen enkele vernieu wing :s een meerderheid te vinden. Zeker, bijna iedereen is voor ver nieuwing. maar elke politieke rich ting heeft daar een eigen vooretel ling van. s. reeds de artikelen over de klas sieke grondrechten te wijzigen zon. der daarbij ook de problematiek van de sociale grondrechten te betrek ken. Over deze sociale grondrechten stelt de Sociaal-Economische Raad een advies op. Dit advies is nog niet gereed. Er is dus alle kans dat de grondwetswijziging in 1971 be perkt blijft tot .kleinere' zaken, zo als het inkomen van de kroon, etc. het grotere werk blijft dan liggen voor het volgende kabinet. Er wordt naar gestreefd dal de staatscommissie uiterlijk september 1970 haar eindrapport uitbrengt. De politieke partijen kunnen dan tijdig voor de verkiezingen hun standpun ten bepalen. Tijdens de kabinetsfor matie ïn 1971 zal over de toekomst van ons staatsbestel kunnen worden beslist. U heeft ongetwijfeld al veel goeds van de Hanomag-trekkers gehoord. U heeft ze al vaak gezien U heeft ze echter nog niet ,in detail' kunnen bekijken, er op gezeten en eens .geproefd' hoe alle bedieningsorganen zijn gerangschikt, hoe de zitting is en hoe ze schakelen Welnu, hiertoe heeft u de kans in de week van 24 t m 29 maart 1969. Dan is er namelijk in ons bedrijf een HANOMAG-SHOW, waar alle types staan opgesteld en waar u ze helemaal kunt ,onderzoeken', uiter aard geheel vrijblijvend. Er staan ook nog Allis Chalmers hogedrukpersen, HD-veldspuiten, Diadem kunstmeststrooiers en andere landbouwmachines opgesteld. Enals u in die week koopt, maakt u bovendien kans op één van de 25 landelijke HD-waardebonnen (met een totale waarde van f 2000,-) Wij verwachten u Noordweegseweg 3c - 's-HEER-ARENDSKERKE Telefoon 01106-592 Districten De meeste steun zij het geen meerderheid zou zijn te vinden voor een voorstel tot invoering van een kiesstelsel met twaalf distric ten, waarbinnen lijstverbinding mo gelijk zal zijn. Dit standpunt doet vooral opgeld ln kringen van de con fessionele partijen. PvdA-leden bin nen de commissie zouden misschien óók wel voor dit standpunt zijn te vinden, als dit stelsel de samenwer kende confessionele partijen niet te- zeer zou bevoordelen. Aangezien ver kiezingswinst van de samenwerken de KVP, ARP en CHU een van de meest waarschijnlijke gevolgen van de invoering va'n zo'n districtenstel sel zal zijn, schrikken zij hiervoor terug. Als de voortekenen met bedriegen zal de regering in clit voorstel 'dus waarschijnlijk, nauwelijks aankno pingspunten vinden voor een ingrij pende wijziging van de grondwet. Blijft over liet andere grotje voor- rangspunt zal een meer constructief advies te verwachten zijn. maar wel is het de' vraag of het verstandig IN PERIODE 1972-1975 DEN HAAG (GPD) Verolme verwacht in de periode 19721975 de eerste Nederlandse kernreactor schepen voor civiel gebruik te kun nen bouwen. De hoofddirectie van het concern houdt er rekening mee dat tegen die tijd de behoefte aan container-vrachtvaarders en tankers met nucleaire voortstuwinj installaties zo groot is. dat van IS af drie schepen van dit type per jaar moeten worden afgeleverd. Voor de ont wikkeling van de reactor heeft Verolme een eigen werkgroep aangesteld, die voortbouwt op de al sinds 1958 bestaan de relaties tussen de werf en het Reac tor Centrum Nederland. Indien Verolme de verwachte contrac ten inderdaad kan afsluiten wordt de werf de grootste afnemer va.n verrijkt uranium van de in Almelo te bouwen fabriek, groter dan de tegen die tijd in gebruik zijnde kernenergiecentrales voor de opwekking van elektriciteit. De voornaamste rem op de ontwikke ling van kemreactorschepen was tot nu toe gelegen in het feit, dat de dure installaties met alle bijkomende kostba- muien w cv_.ii het ontbreken van brai hoog nuttig laadvermogen hebben, i worden ingezet op lange handelsroutes nier een sterk aanbod van expressgoe-; deren. Reactorschejien hebben namelijk als belangrykstc eoncurrenteie-eigen- sehap de hoge snelheid, waarmee zij varen. Verolme denkt aan schepen van niet meer dan 50.000 ton, die dankzij een voortstuwingsinstallatie met een vermogen van 60 tot 100 megawatt resulterend in 20.000 as- tilc snelheden van vijftig tot zestig :ilometer per uur zullen kunnen ont wikkelen. gen op vol vermogen kunnen varen voor dat er een nieuwe dosis splijtstof in moet. Per installatie is daarvoor 3442 kilogram verrijkt uranium nodig. Eerdere contacten, die Verolme heeft gehad met General Electric en Esso voor de ontwikkeling van schepen met gasgekoeide reactoren zijn op niets uit gelopen. Thans is gekozen voor het type drukwaterreactor, zoals dat door het Reactor Centrum Nederland is ont wikkeld. Er zijn op het ogenblik drie civiele nucleaire schepen in de \aart: het bijna acht jaar oude Amerikaanse koopvaar dijschip .Savannah", de Russische ijs- breker .Lenin' en het Westduitse proef- schip .Otto Hahn'. Voorwaarde is dan wel dat de laad- en lostijd in de havens zeer kort gehouden wordt. De ontwikkeling van de contai-j nervaart heeft dit mogelijk gemaakt. Naast de bouw van containerschepen denkt Verolme echter ook aan tankers met nucleaire voortstuwing voor de straks snel in belang toenemende olie- vaart tussen West-Europa en Alaska via de noordelijke route. Het Reactor Centrum Nederland heeft met steur, van Euratom een scheeps reactorproject voltooid onder de code naam Nero. Deze studie is op papier volledig afge rond, maar nog niet in de praktijk toegepast. Een schip met een dergelij ke Nero-installatie zou elfhonderd da- DEN HAAG (GPD) De ambtenaren organisaties voeren besprekingen over een tweede salarisverhoging, waarvoor zij de mogelijkheid al hebben geopend bij de loongespreliken aan hel eind van het vorig jaar. Volgens de ARKA de algemene rooms- katholieke ambtenarenbond, zijn de kos- I ten van levensonderhoud dit jaar meer opgelopen dan verwacht De ARKA be cijfert dat dat jaar cle prijzen met 6.9 procent zullen stijgen. Dat is 1.4 pro eent meer dan de regering aanneemt. De ARKA blijft daarmee nog beneden de verwachting van het NVV, dat T cent verwacht. 7,5 pro- RAADSMAN MR. TICHELMAN MIDDELBURG ..Mijn cliënt dreigt het slachtoffer te worden van een be dreiging met doodslag door een ander, welke ander nog de kwade genius was'! I)at zei mr Tichelman vrijdagmor gen als raadsman van J. de B. uit Clin- ge, die in hoger lx-roep voor de recht bank terecht stond wegens stroperij. Het lag de B. nogal zwaar op de maag dat de kantonrechter ln Terneuzen hem naast een geldboete van 600 twee we ken hechtenisstraf had opgelegd. Maar officier van justitie mr J. L. An- dreae betoogde dat de straf mogelijk niet mals is, op zijn plaats vond hij hem weL Daarom eiste hij bevestiging van het vonnis. De officier wees nog eens op de totale sfeer waarin de feiten zijn gepleegd. En die vond hij meer dan bedenkelijk. Herinnerd werd nog' eens aan het feit. dat ,de maat' van' De B. toen een grensconun.es een waar-1 schuwingsschot in de lucht afvuurde, zich had omgedraaid en in de richting! van de commies had geschoten. De of- ficier vond dat er strafbare feiten te over waren: jagen waar dat niet mocht.; zonder acte met kunstlicht. Bovendien bleek De B. thuis nog een klein wapen en munitie-arsenaal te bezitten. De man! zou zelfs een handeltje drijven :n mu-i nitie. De raadsman vroeg met klem de| geëiste gevangenisstraf voorwaardelijk; te maken. Uitspraak over 14 dagen. I beurd. Ook in deze zaak wordt op 2 I april uitspraak gedaan. Voor mr F. K. Adriaanse viel weinig meer te pdeiten tn de zaak van me- j vrouw S. A. uit Goes die in hoger be roep terecht stond omdat de haar opge- legde een jaar ontzegging van de rij bevoegdheid haar nogal onredelijk voor kwam. De officier eiste na de behan deling van de zaak voor de rechtbank alleen een geldboete van 75. De raads man sprak aJleen de wens uit dat de rechtbank straks zal meegaan met deze eis. De Vlissinger R. J. S. had voldoende geboet voor het voortdurend rijden op opgevoerde bromfietsen. De kantonrech ter had de verbeurdverklaring uitge sproken, maar de officier van justitie vroeg op de rechtbankzitting terugga ve van de brommer met uitzondering van de in besla.g genomen onderdelen. De zaak van de Vlissinger J. J. D. die een auto zou hebben geparkeerd waar dat niet mocht werd voor nader onder zoek aangehouden. Haamstede protesteert tegen rooien kastanjes In de laatste raadsvergadering van Westerschouwen is een voorstel aangenomen om 1500 uit te trekken voor een in te stellen on derzoek door een landschaps— schoon- deskundige naar het wel of niet rooien van de kastanjebo men in de Noordstraat. Er hepen al een tijdje geruchten over een rooien van deze fraaie bomen die ongeveer 40 jaar oud zijn. Om te trachten een eventuele rooiactie te voorkomen heeft zich een actie comité uit de Noordstraat gevormd dat begonnen is met een protest op papier te zetten en dat door de bewoners van de Noord straat te laten ondertekenen. 75 procent der bewoners heeft nu reeds zijn naam onder dit verzoek schrift gezet. De lijst zal op een nog nader te bepalen datum aan b en w aangeboden worden terwijl daarbij een toelichting gegeven zal worden door vertegenwoordi gers van de middenstandsvereni- ging, van WV Burgh Haamstede en van de vereniging Stad r~ T ga de. i Lan- Schipper A. J. van W. uit Gent stond in hoger beroep terecht voorj het veroorzaken van een aanvaring! bij Hansweert. Hem werd verweten; niet op de juiste wijze te zijn uit-! geweken. Doordat hij niet naar stuurboord maar naar bikboord uit- MIDDELBURG er een aanvaring ont-; Goesenaar viel oude man aan week staan. Of zoals de officier van justi tie het zei: deze man heeft de risi co's die bij Hansweert toch al niet gering zijn,' nog vergroot'. Er werd een geldboete van 100 ge pist. In deze zaak waarin diverse ge tuigen werden gehoord vormde het wel of niet branden van een waarschuwings- licht punt van discussie. De raadsman van verdachte, mr F VV. Adriaanse maakte een duidelijk onderscheid tus sen hoofd- en nevenvaarwater. Slikhaveti Naar zijn mening zou de schipper van water vanwaar men het keer op het hoofdvaarwater heeft te respecteren. Volgens mr Adriaanse heeft die andere schipper niet extra voorzich tigheid in acht genomen. Uit uitlatin gen van politieman W. W. bleek de mening over hoofd en nevenvaarwater zoals do raadsman dat schelste niet door de politie wordt gedeeld. De of ficier van justitie hield het erop dat er bij inachtneming van het vaarregele- ment door Van W. niets zou zijn ge- Dit zou de \V. aanleiding hebben gege ven om even later toen de bejaarde man zich even afzonderde hem ach terna te gaan, de man van achteren te besluipen en vervolgens diens sjaal aan tee terekken. Van H. zou nog zoiets heb ben geroeuen van: ,K\jk uit. je wurgt, me!'. Volgens officier van justitie, mr Andreae was Van H. door hel oog van fjffiei'or von do naald gekropen door de komst van' - uiiicter van n (|(.r(If. persoon opgiet kritieke mo- •el i 75 van het levei justitie mr J. L. Andreae heeft ment. .Er is echt dig om een i"°" vrijdagmorgen een jaar gevange-te beroven zo nisstraf geëist tegen de 45-jarige De Officier verklaarde m Zijn requisi- j toir verschillende mogelijkheden te heb- Goesenaar F. de W. Deze stond ben overwogen. Er zou sprake kunnen voor de rechtbank - onder presi- S, "ïrifefS. dium van mr P. van Empel te- handeling omdat De W kwaad was ge- worden door de weigering geld uit te recht omdat hij zou hebben ge- poogd een zekere van H. van het leven te beroven. Aanleiding was een gebeurtenis in een cafeetje, dat nogal door bejaarde lieden pleegt te worden gefrequenteerd. Daar vroeg de man aan een 75-jarige Van H. of hij zolang honderd gul den zou kunnen lenen. Maar de be jaarde ging er niet op in. Hij had in het verleden wel eens nare erva ringen gehad met De W. lenen of poging tot doodslag. De offi cier kwam tol bewezen verklaring van het laatste. Raadsman mr W. K. H. Dieleman legde' er de nadruk op dat in deze zaak dei drank een grote rol speelt. Volgens ver-j klaringen van De W. wist hij zich van he.t gebeurde niets meer te herinneren.! Naar mr Dieleman betoogde is bij zijn' cliënt het alcoholprobleem gekoppeld! aan een potentieële agressievitéit, die hij echter nog nimmer tegen personen heeft gericht. De raadsman die De W. I verminderd toerekeningsvatbaar achtte! meende dat poging tot doodslag niet be-1 wezen is, wel het subsidiair ten laste gelegde: namelijk mishandeling. Mr Dieleman pleitte dan ook voor een! gecombineerde vrijheidsstraf. Op 2 april) doet de rechtbank uitspraak in deze! zaak. MIDDELBURG Zo mak als een schaap stond donderdagmorgen A. J. B. uit Hontenisse op Hof plein 8' voor politierechter ntr T. W. Attema. Maar deze wist wel aan de hand van de stukken dat B. zicli ook anders kan doen. Zoals die keer dat B. met zijn dronken kop zijn bejaarde ouders dreigde het huis in brand te zullen steken. Zover kwam liet wel niet, maar toch ging B. na dat hij geen geld had gekregen om nog meer pilsjes te kopen, thuis kwistig rond met een blik petroleum. Zelfs de bedden be sprenkelde hij ermee. .Ik was goed dronken, dat weet ik wel', sprak B. op de zitting, waar hij een reprimande kreeg omdat hij niet na een oproep ter zitting was \ersehe- nen. Omdat een oproep alleen niet hielp wits hij door de politie van huis gehaald. .Ik luid geen geld voor de reis', zo luidde het excuus van B. Een vorige keer toen de zaak was verwezen naar de rechter-eoinnilssa- ris voor het uitbrengen \nii een psy chiatrisch rapport had B. een oproep van de dokter genegeerd. Om dat hij zonodig carnaval moest gaan ,Als je een dronken kop hebt is er ei genlijk niets met Jo te beginnen, hé', zo vatte de politierechter de oorzaak van de moeilijkheden samen. En dat is gewoon te gek om lo.s te lopen'. De politierechter wees li. op een ter- beschikkingstolling van de regering j die de man boven liet hoofd hangt als hij op dezelfde voet blijft door gaan. ,Ja maar op het ogenblik gaat! het goed met nie hoor', haastte B. zicli te melden. ,lk drink wel eens- oen biertje maar dat doe ik alleen thuis'. 'o'gens officier van justitie mr H. Spreij bagatelliseerde B. de zaak maar een beetje. ,Hij heeft nu wel i gezegd dat hij er spijt van heeft! maar ik geloot alleen maar dat hij er spijt van heelt dat hij het huis; niet in brand heeft gestoken', zo! sprak de officier. Hij eiste vier mnd gevangenisstraf, waarvan twee mnd voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar, plus toezicht van de so ciaal-psychiatrische dienst van de r- k reclassering. ,U bent een zwaar geval', zei (1e politierechter, die even-1 wel niet zo'n zware straf wilde op leggen als de officier had voorge steld. Mr Attema liet het bij zes weken gevangenisstraf waarvan drie weken voorwaardelijk, drie jaar proeftijd en toezicht. Een opgeluchte B. verliet de rechtszaak beveland-oost van de Kruis hield haarja arlijkse algemene! ledenvei-gadering in liet dorpshuis .Luc- tor et Emergo'.te Rilland-Bath. Na het! openingswoord "van de voorzitter, de heer J. C. W. Jobse, bracht de secreta ris, de heer A. W. Anipt te Yerseke. het jaarverslag over 1968 uit. Vastge steld werden de door de penningmees ter, de heer J. D. de Kam te Waarde, overgelegde balans per 1 Januari 1968 en de resultatenrekening over het jaar 1967, nadat deze financiële bescheiden door de kas-commlssie akkoord waren bevonden. Voorts stelde de vergadering de begroting voor 1969 vast met een totaal aan ontvangsten en altgaven van 20.520 en een nadelig saldo van 5.620. De penningmeester liohtte des gevraagd toe, dat dit nadelig saldo is ontstaan doordat er rekening mee is gehouden dat de nieiuwe uniformering der colonneleden een extra-uitgave van ongeveer 4.000 zal vergen. Ook werd in deze begroting opgenomt plichte afdelïngsbijdrage ad 2500 voor de aanschaffing van colonne wagens ten behoeve van de op te richten mobiele transportcolonnes. Het nadelig saldo kan worden bestreden uit het batig sal do over vorige dienstjaren. Vervolgons ging de voorzitter over tot het uitrei ken van onderscheidingen aan leden van de transportcolonnes. Het kruis voor 30-jarige dienst werd toegekend aan de heer J. A. Beuzenberg te Kruiningen, het kruis voor 20-jarige dienst werd ver leend aan mevr. P. dc Potter-Vreeke en aan de heer C. J. Vleugel, beiden te VVemeldinge. De onderscheidingen voor 10-jarige dienst vielen in meerderheid ten deel aan leden van de colonne Ril- land-Bath t.w. aan de dames E. D. Dui- venbode-Heyboer. Th. P. Ge el hoed-Ver- hallen, C. deLeeuw-Oostdijk en Traas-oMerbeek en aan de heren A. A. Bastiaansen. M. Jacobsen, J. A. Oost- dijk en M. J. Schout. Deze onderschei ding werd verder uitgereikt aan een tweetal laden der colonne Kruiningen, de heren W. A, Colpaert en G. J. Na- gelkerke. Nadat de eretekenen op de borst der gedecoreerden waren gespeld complimenteerde de voorzitter de ju bilerende colonneleden met deze onder-, scheidingen en bracht hen dank voor het vele werk dat zij in vrije tijd voor het Rode Kruis verrichten. Het coloo- newerk, aldus spreker kan worden be schouwd ais het Rode Kruis in actie en maakt daardoor een van de belang rijkste en mooiste taken van het Ne- derlandse'ne Roode Kruis uit. Raiffeisenbank Middelburg' had gunstig jaar MIDDELBURG Dezer dagen hi^d de Raiffeisenbank .Middelburg haar le- denvergadering. De voorzitter de heer A. W. Zandee bracht in zijn openings-1 woord de groei van de bank naar vo ren: Het balanstotaal, zowel als de om zet vertoonden een flinke stijging, Het boekjaar 1968 kon na ruime afschrijvin gen worden afgesloten met een winst van 30.178,44. De service-verlening werd ook dit jaar uitgebreid, terwijl bovendien op 3 april aanstaande het nieuwe hoofdkantoor in de Langeviele zal worden geopend, waardoor men in staat zal zijn om de service ln de toe- HANS WARREN IN HET ZEEUWS TIJDSCHRIFT'.- .UITHUILEN EN OPNIEUW BEGINNEN' Ilct eerste nummer i liet Zeeuws Het is een wat on gei nier. Grote artikelen over de. indus- trieel-economisohe ontwikkeling en toekomst van Zeeland ontbreken dit maal. De cultuur heeft meer plaats gekregen. ZT-redacteur Hans Warren opent dit nummer met een hoogstinteressante bijdrage onder de titel .Heden daagse beeldende kunst in Zeeland.' Blijkens de ondertitel is het ge schreven naar aanleiding van cie kerstexpositie in de Vleeshal te Mid delburg. In onze bespreking van deze expositie (PZC van 28 december 19b8, .Kerstsalon Zeeuwse Kunst kring nodigt tot scherpe selec'.ie') moesten we onder meer vaststellen: .Enige selectie is dus niet toegepast en dat heeft voor het aigeme-n ge. middelde traditiegetrouw nogal wat minder goede gevolgen. We zouden ons dan ook graag Willen uitspreken over een jaarlijkse geselecteerde ex positie van de Zeeuwse Kunstkring met wellicht meer namen, meer vari atie. minder missers en d.enlenge- volge voor veel exposanten een haast onvermijdelijke kwantitatief kleine vertegenwoordiging.' Warren gaa: nog een stapje verder en zegt na de wordingsgeschiedenis van de Kunst kring te hebben belicht (hij heeft dat van zeer nabij kunnen volgen) en vastgesteld te hebben dat .vrijwel iedereen het er over eens is dit we in het slop zitten': .Er is maar een weg om uit deze im passe te komen, er moet worden ge saneerd, en wel heel drastisch. Heel de lering zou opgegeven moeten wor den, ieder lid, oud of jong bekend of onbekend, dient opnieuw geballoteerd te worden door een volkomen onaf- komst nog verder uit te breiden. Op voorstel van de voorzitter van de raad) van oezicht werd besloten de rekening en balans ongewijzigd goed te keuren en de winst toe te voegen aan het re-; servefonds. De directeur, de heer L, Rie-! mersma gaf een uitvoerige toelichting op de jaarstukken. Hij zei. dat het j door een toename van de toevertrouw-, de middelen mogelijk is geweest om aan de toenemende kredietvraag te vol doen. Bij de verkiezing wei-den de af-1 tredende leden van bestuur en raad] van toezicht, de heren P. Rooze, J. Buijs] en H. van Langevelde, die zich allen; herkiesbaar hadden gesteld, herkozen.) De voorgestelde wijziging van statuten: en het huishoudelijk reglement werden door de voorzitter nader uiteen gezet, i Na beantwoording van enkele vragen werd de stemming hierover verschoven naar de volgende algemene vergadering aangezien niet het vereiste aantal le den op deze vergadering aanwezig was. hankelijke commissie die verder geen enkel belang bij «ie /.nuk heeft. Dit balloteren dient niet te geschieden na atelierbczoek, maar door het nuchter beoordelen van werken, die op een centrale plaats worden gebracht. Er zal dan een flinke opruiming gehou den kunnen worden, de gelederen zullen geducht; worden uitgedund, maar het peil. dat thans ongeveer tot nul is gedaald, zal dan aanmerkelijk stijgen. Het is de enige afdoende op lossing, anders wordt het een steeds groter janboel.' Het zou inderdaad een afdoende maat- regel zijn en we zijn genegen War rens aanmerkelijke versteviging van ons eigen voorstel te volgen. War ren besel't ten volle dut hij .hiermee een knuppel in het hoenderhok' heeft geworpen: .We welen maar al te goea dat we ons op glad ijs en ge vaarlijk terrein begeven, waar kwes ties van smaak en voorkeur en voor al van mode en groepsbelangen de doorslag geven. Maar tenslotte moet er iemand zijn die eerlijk zijn mening uitspreekt. Vrijwel iedereen is het er over eens dat we in het slop zitten. Wat hier volgt, is scherp maar con structief bedoeld. Ik weet dat er veel boosheid zal volgen en veel onvrucht baar gediscussieer En verder .Heel tenslotte: dat we dit alles opschrij ven en we voorzien de gevolgen wel - komt omdat de kunst in Zee land ons ter harte guat Wie denkt, dat we af willen breken heeft van de teneur van ons stuk niets begrepen.' Warren heeft hiermee een interes sant. gedegen artikel op tafel gelegd, kennelijk bedoeld als inzet voor een discussie en —eens of oneens —hij heeft gelijk als hij zegt: .Laten we de dingen hij hun namen noemen, wannwr tot 50 procent subsidie ge geven wordt' Hot Zeeuws Tijdschrift levert voorts bijdragen op van drs S. P, van dei- Zee Huwelijksvruchtbaarheid in Zei- land in 1967». A. op 't Hof (Over fa milienamen in Zeeland), drs C. de Schipper (Stuwende- en afgeleide werkgelegenheid in Zeeland) en Kr. Goudzwaard .Majoortji-s'j. In hun Zeeuws prentenboek. .In het land langs de Pluimpot', geven L. W. de Bree en M. P. (ie Bruin heel wat we tenswaardigs weg over Sint.Maar tensdijk, de vaderstad der fietsende zusjes Hage. M. P. de Bruin wijdt zijn Zeeuwse kroniek aan Bellamy en Smytegelt. Mr J. C. van Sciiagtn verbindt beslist aardige notities aan het nieuwe boek van L. W. Je Biee. .Papieren Zolder' (dat we - 'usscn haakjes inmiddels bi) een uitgever zagen aangekondigd als Papieren Polder'.) De sluitposten van dit num. mer zijn een afeerpoezletje van de Zeister dichter Roel Houvvink en wat sleetse beeldspraak van zijn Oost- burgse collega Willem Enzinck. Wim Riemens stond een van zijn fraaie fu to's af. A,1 met al een ongewoon, maar interessant ZT-nummer. D.O.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 4