NEDERLAND HOUDT GROTE SCHOONMAAK EN ERE CULINAIR AVONTUUR VAN EN VOOR HAAR ONDANKS MODERN EN BEKNOPT' WONEN: VERMAGERINGSPLANNEN, IEDER VOORJAAR TE LAAT Zaterdag 22 maart 1969 VAN ZAND TOT ,SUPER' Honderd jaar geleden, omstreeks 1869, werkte de huisvrouw met Brussels zand, een ,schoonmaakaarde' die met water werd vermengd en dan een schurend effect kreeg. Over het schoonmaken van één vierkante meter deed ze op deze manier 26 minuten. In 1880 werd het karwei gedaan met zachte zeep, vermengd met zand. Hel schoonmaken van een vierkante meter duurde toen nog ruim 22 minuten. In 1898 kwam de soda, met behulp hiervan maakte de hutsvrouw een vierkante meter in een kwartier schoon. In 1982 deed ze er (dankzij het toen nieuwe middel Vim) nog maar12 minuten over. In 1960 kwam het eerste vloeibare reinigingsmiddel haar te hulp: een vierkante meter kostte haar toen zes minuten werk. En in 1969 moet ze, met behulp van het nieuwste produkt (de super-snelle spray-reiniger) haar vierkante metertje schoon maakwerk in anderhalve minuut, kunnen doen. (Uit ,Op eigen ter rein', personeelsorgaan van Unilever NV). ,Zet een grote pan water zonder deksel op het vuur en laat het water koken tot de keuken vol stoom staat. Neem dan een goed uitge wrongen doek en veeg daarmee het condenswater van houtwerk en muren'. Deze schoonmaaktip vinden we anno 1969 in de tiprubriek van een Frans maandblad, onder het motto ,keuken schoonmaken zonder vermoeidheid'. Vijftig jaar geleden zou een huisvrouw waarschijnlijk in zwijm zijn gevallen bij het vernemen van dit advies. Van haar werd in het schoonmaakseizoen beslist niet verwacht dat ze rustig op een stoeltje zat tot de keuken voldoende beneveld' was om alles in een handomdraai schoon te vegen. Voor die rampzalige voorjaarsweken die nog altijd als grote schoon maaktijd' te boek staan, waren er strenge spelregels. In een van de eerste drukken van ,lk kan huishouden' (een handboek voor de huishouding dat nog altijd verschijnt) worden ze uitvoerig uit de poets )doeken gedaan: JAet deze groote schoonmaak moet de gansche woning van boven tot onder gereinigd worden. Men haalt kasten en kisten leeg, lucht en klopt de kleeren en beschermt ze als het tegen het voorjaar gaat, tegen de motten'. ONAANGENAAM Dat betekent, volgens de samenstelster van dit klassieke handboek, ,een onaangename tijd, daar dan gewoonlijk de geheele huishouding in de war is. Want hoe modern de vrouwen ook geworden zijn: in de schoonmaak verliezen velen altijd nog het rustig overleg en weten met haar werk geen raad'. En dan volgen twee pagina's praktische tips: kasten en laden van binnen met vochtige doeken doen, van buiten met was wrijven, gordijnen kloppen en wassen. Kachels pot loden en poetsen, ledikanten uit elkaar nemen, zolder en kelders luchten en schoonmaken en nog tientallen andere onprettige klusjes. Laten we niet te luidruchtig grinneken over deze bloedernstige be nadering van het jaarlijks terugkerende schoonmaakprobleem. Want hoewel er geen kachels meer te potloden zijn, bergzolders en provisie kelders verleden tijd zijn en gemakkelijk te onderhouden kunststof fen in de huishouding domineren, valt het feit niet te loochenen: de Nederlandse huisvrouwen zijn het schoonmaakmonster nog altijd niet de baas. Met de eerste sneeuwklokjes verschijnen de bedden in de vensterbanken en de dekens aan de waslijn, wordt er gesopt en gepoetst en krijgt zelfs het meest harmonieuze gezinsleven zichtbare deuken. SCHOONHEIDSTOP Ondanks het feit dat er gewoond wordt in moderne eengezinshuizen en overzichtelijke flatwoningen steekt de schoonmaakwoede nog ieder voorjaar de kop op en met succes. Bij Unilever N.V., pro ADVERTENTIE Waar je ook kijkt steeds meer mensen ontdekken Roxy 25. ducente van diverse moderne was- en reinigingsmiddelen heeft men het bewijs zwart op wit: ongeveer vijftig procent van de omzet van huishoudelijke reinigings- en schuurmiddelen wordt in Nederland in de eerste vijf maanden van het jaar verkocht. Een duidelijke ,top' waarin de schoonmaakrage zich even duidelijk manifesteert. ,Een bepaalde categorie huisvrouwen kan het schoonmaken nog steeds niet afleren', zegt ook de nationale federatie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting. Leeftijden spelen wel een rol; jonge huisvrouwen nemen de grote schoonmaak niet meer serieus. Het overgrote deel der jongeren gaat van het standpunt uit dat een ,grote schoonmaak' overbodig is wanneer het huis met een bepaalde regelmaat wordt schoongehouden. Zeker als het om een flatwoning gaat. GEMAK Wel spreken bepaalde schoonmaaktïps de huisvrouw nog altijd aan. De nationale federatie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting geeft daarom een stencil uit waarin onder meer tips worden gegeven over gebruik en toepassingsmogelijkheden van de vele synthetische reini gingsmiddelen die op de markt zijn. Ook over het teveel' waaraan de Nederlandse huisvrouw zich op dit terrein bezondigt. Want onze was- en reinigingsmiddelen gebruiken we nog altijd met te royale hand, vindt de federatie. Grote schoonmaak dus, ook dit jaar weer, voor ,de huisvrouwen die het niet kunnen laten'. Een uitstervende groep In ieder geval gaat de gemaksfaktor wel een steeds grotere rol voor de schoonmaaksters spelen. Men wil nog ieder voorjaar ,uithalen', maar er minder tijd aan besteden dan vroeger. En de fabrikanten van reinigingsmiddelen komen haastig aan die wensen tegemoet: met specifieke reinigings- produkten voor kunststoffen en tegels, voor badkuipen en fornuizen. Produkten met of zonder ammonia, met .ingebouwde' glans, of (het allernieuwste) de spray-reinigers voor alle soorten hardnekkig vuil. Kortom: de vrouw die nog altijd vindt dat ze zonder grote schoon maak de zomer niet kan ingaan, heeft een legioen doeltreffende hulp middelen achter de hand. Moeizaam schoonmaken met ,een praktisch stofblik', zoals het genoemd wordt in een bijna vijftig jaar oude uitgave van ,Ik kan huishouden' Rodekool Bananenbeignets Tegen het einde van de winter beginnen de echte wintergroenten ons meestal danig te vervelen. Daarom hier een recept voor rode kool, dat deze groente weer eens van een andere kant laat zien. Ik reken 500 gr. geschaafde-rodekool. Leg op de bodem van een stevige pan de helft van de rode kool. Daarop een fijn gesnipperd uitje, een flinke, in reepjes gesneden appel, wat zout, peper, lepeltje bruine suiker, 2 kruidnagelen, stukje foelie, blaadje laurier en enkele reepjes zeer dun afgesneden (goed afgeboende) sinaasappelschil. Schep daarop de rest van de kool. Giet er wat water op en ca. 1 dl rode wijn. Dek de kool af met dunne reepjes spek. Deksel op de pan. Laat de kool zo heel zachtjes gaar stoven. Roer de inhoud van de pan met enkele slagen om, stop er 2 paar knakworstjes in en laat zo de kool nog even nastoven tot de worstjes gaar zijn. Een heerlijk warm en stevig toetje voor een koude avond. Maak een soepel beslagje van 125 gr. bloem, met èén afgestreken eetlepel poedersuiker, 25 gr. gesmolten boter en 2 eidooiers en een snufje zout. Laat dit 10 minuten rusten en maak In die tijd ca. 3 bananen schoon door ze te pellen en in stukken zo groot als uw duim te snijden. Besprenkel ze met wat citroensap en wrijf er wat geraspte citroenschil In. Als u het heel lekker wilt maken, sprenkelt u er ook nog wat rum op. Klop 2 eiwitten zeer stijf. Haal de stukken banaan, aan een vork geprikt, eerst door het beslag en vervolgens door het stijfgeklopte eiwit. Bak ze bruin en krokant in heet frituurvet en dien ze warm on. bestrooid met poedersuiker. Provencaals konijn Elzasser eieren U blijft toch niet achter? Zet een vuurvaste schotel op een asbestplaatje op een laag gasvlammetje. Schep er een ruime eetlepel boter In, laat die even smelten en voeg er dan 100 gr. ge raspte kaas bij en 1 dl wijn. Laat dit, al roerende, smelten en tot een gladde homogene massa worden, ongeveer zoals een kaasfondue (evt. kunt u een thee lepeltje maïzena toevoegen om het geheel beter te laten binden). Voeg peper en zout toe en wat nootmuskaat, eventueel een lepeltje mosterd. Leg dan in deze saus 4 gepelde halfzacht gekookte eieren en strooi er royaal peterselie over. Geef hierbij reepjes gebakken brond Waarom zouden we alleen met Kerstmis konijn eten Er zijn nu ook uitstekende wilde konijnen, het is een feestelijk hapje voor de zondag en in verhouding met de waanzinnig hoge vleesprljzen is konijn niet duur ook. Vraag de poelier 2 wilde konijntjes (als het erg kleine zijn, anders èèn) In stukken te verdelen. Wrijf die in met zout en peper en bind om elk stuk een lapje spek. Bak de stukken konijn aan alle kanten mooi bruin In halfom boter en olie. Voeg er dan wat tijm bij, laurierblad, ca. 12 kleine uitjes, een flinke lepel tomatenpuree en 1 dl witte wijn, evt. een klein scheutje water. Laat de stukken konijn zo, met deksel op de pan In ruim een uur (of iets langer, dat hangt van het konijn af) gaar stoven. Bind de saus evt. met wat aangemaakte maizena. Hierbij smaken spruitjes of groene kool uitstekend. WINA BORN Pondjes, pondjes, pondjes! Ieder voorjaar nemen duizenden vrouwen zich voor om nu eens zeer drastisch te gaan vermageren. Eu ieder voorjaar komen die plannen te laat. Namelijk op het moment waar op de eerste zonnestralen de bleke huid gaan koesteren, de foto's van de nieuwe zomermode (met veel mini en veel decolleté) in de kranten ver schijnen, de badpakfabrikanten daar hun nieuwste foto's nog bovenop smijten, en de heer des huizes thuis komt met een hoofd vol vakantie plannen. ILUUp Up ,U< hele familie en de halve kring worden van het heldhaftige plan op de hoogte gesteld en leven van harte mee om na een paar maanden verwonderd te vragen ,hoe het eigenlijk met het dieet gaat'. Meestal heeft de heldin het niet vol gehouden. Ze startte vol goede moed op een dagrantsoen van een kopje tnee, een halve boterham en een ap pel, een miniem hapje vlees en groen te. en stond binnen vijf dagen te suizebollen aan het aanrecht. Geen wonder, want op zulke zelfbedachte .diëten' die als droog zand aan elkaar hangen houdt ene gezond mens met een vaste dagtaak het niet lang uit. tien gevallen ook daarmee de mist in. Een enkeling stapt naar de huisarts om het fijne van een verantwoord dieet te weten te komen: de veiligste en verstandigste weg. Maar het gros der heldhaftigen legt zich elk voor jaar weer bij de feiten neer. terwijl de op tafel koml doorduwers al gauw ontdekken dat het echt niet mogelijk is om zichzelf acht a twaalf weken tot slanke den te reduceren. dingsvoorlichting in Nederland. In z(jn boek .Nieuwe voedingsleer'. Met enige vrijheid kan dat als volgt wor den geïnterpreteerd: vermageren be- thuis, ln de keuken waar de En toch willen ze straks op het strand een redelijk en als het kan goed figuur slaan. Gymnastiekoefe ningen dan maar, onder het motto dat lichaamsbeweging het beste en veiligste middel is om te vermageren. Helaas, ook hier blijken de meningen (en de resultaten) uiteen te lopen. Waar de een vermagert door de sim pele sport van het touwtjespringen ontdekt de ander dat alles wat er lo pend, fietsend of roeiend afgaat, na een of twee maaltijden weer aange vuld is. Beperking De doorzettertjes proberen sherrykuur of de magere-kaas-kuur nog eens. maar gaan in negen van de Zonder in de drastische (en soms ge vaarlijke) dieetpraktljken te verval len zullen we het toch ln de voedings gewoonten moeten zoeken. .Verma geren ls slechts mogelijk door beper king der calorieën', schrijft prof. Den Hartog, grote man van de voe- Volgens de voeding! de gemiddelde Nederlander nog al tijd te vet. Het is waarschijnlijk niet helemaal juist om te concluderen, dat de gemiddelde Nederdlandse huis vrouw ,dus' te vet kookt, want een flink percentage van dat vet wordt (zeker bij de jeugd) geconsumeerd vla de produkten uit fritestent en cafetaria die in deze haastige tijd zulke goede zaken doen. Maar het is wel zeker dat de hulsvrouw tegen woordig het menu graag een beetje .versiert' en meer belangstelling Van die uitgebalanceerde maaltijden waarin niet te weinig en vooral niet te veel calorieën zitten moeten we het toch hebben als we in vorm wil len blfjven. Wie een beetje ln de knoop zit met het luiste .voedings patroon' kan altijd ae hulp Inroepen ,-an een instituut als het voorlichtings bureau voor de voeding in Den Haag. Dat beschikt over een onafzienbare voorraad folders en brochures over alle facetten van het onderwerp .goe de voeding'. ^.Is ik de veertigduizend brieven dis ik in twee jaar tijds van vrouwen heb ontvangen in 'n hoed gooi en door elkaar schud, wat zie ik dan f De liefde1, zegt de sociologe Menie Gregoire in Marie Clai re. Vrouwen van twaalf tot achtenveer tig jaar schrijven haar in alle taonaarA den brieven over liefdesproblemen. Schoolmeisjt- van twaalf tot vijftien jaar leggen hun amoureuze perikelen in brieven neer: ,ik denk alleen maar aan hem. Denkt u dat dit de ware isT Ra deloze epistels: ,ik vraag me af of ik normaal ben: hij heeft me omhelsd en het deed me niets. Gelooft u dat ik frigide bent' Pathetische briefjes: ,mijn\ moeder zeqt dat je op ie veertiende niet verliefd kunt zijn. Toch zweer ik u dat ik hartstochtelijk van hem houd en dat Ik, daar ben ik zeker van, nooit meer op deze manier zal liefhebben'. Meisjeii tussen vijftien en twintig schrijven:\ ,ik heb aan sterven gedacht, maar daar toe heb ik de moed niet. Toch wil ih niet verder leven als hij met mijn vrien din uitgaat'. Soms, zegt Menie Cre- gone, schrijven schoolmeisjes wel eens over hun school. Maar dan gaat het al tijd weer over een jongen op die school, die naar hen kijkt of met tien oploopt De Denen hebben iets over voor de goede vormgeving van hun produkten. In Denemarken is, aldus I. V.-Nieuws, een fonds gesticht van vijftien miljoen Deense kronen. Het is bestemd voor het oplossen van problemen op het gebied van de vormgeving van Deense produk ten. In de regenmode voor komend voor jaar veel grote opgestikte zakken, in reehthoekig of afgerond model Re genmantels hebben lange reverskragen, puntkraagjes of een kleine afstaande col Ceintuurs van smal tot tamelijk breed, met gespen van leer, hout o\ kunststof. Veel lichte kleuren: gebro ken wit, beige, zacht-havanna of linde groen. Amerikaanse schoolkindertjes blij ven, als ze ziek zijn geweest, vaak langer van school weg dan nodig i«. Dit constatert een Amerikaanse kinder arts die het schoolverzuim wegens ziety te heeft bestudeerdHij gelooft dat ou ders de herstelperiode voor het kini dat ziek is geweest, vaak ie ruim ne men. Niet zelden spelen de lieve klei nen hierbij zelf een actieve rol door hu ziekteverschipiselen wat te overdrijven en zo mogelijk te prolongeren. Veertien nationaliteiten zijn dit Jaa vertegenwoordigd in de groep schoot» sterren die de beroemde show Jlolidaj on Ice" op het kunstijs brengt. De mooi» meisjes die in zo'n ijsrevue meedansen moeten niet opzij gaan voor een beetjt werk. Zes voorstellingen per weekend is vertelt Elle) iets heel gewoons, en bij de voorbereidingen voor het schouw spel kunnen de repetities wel eens tot zestien uur per dag uitlopen. Waf de broekpakkenmode betreft U het nette nu helemaal van de dam. AU materialen worden voor het pantalon- pak gebruikt: soepele genopte stoffen en stijve klassieke streepjes, glimmend lakleer en wollen stof die mét- leer ii afgebiesd. Glanzend zwart satijn, pas- telkleurige pure zijde en. vooral voor komend voorjaar, roomwitte jerseys van zuiver woi. ,Ahortus1 is een onderwerp waar over momenteel niet alleen in Nederland hevig wordt gediscussieerd. In Amerika zijn in diverse staten nieuwe wetten inzake de regeling van abortus tot stand gekomen. Desondanks is er, volgent Ladies Home Journal, minder belang stelling voor de wettige abortus" dan verwacht werd. Als voornaamste reden worden de hoge kosten genoemd. In Californië loopt de rekening van arti en ziekenhuis al gauw tot zes- a zeven honderddollar op, terwijl een illegall ingreep op dit gebied slechts' honderd dollar zou kosten. Een moeder wier vijftienjarige zwangere dochter een wettige abortus had laten verrichten, meldde dat de rekeningen van psychia ter, arts en ziekenhuis tot achttienhon derd dollar waren opgelopen. Commen taar van een speciaist op het gebied van de volksgezindheid in Californië, ,deze wet houdt geen rekening met arm» vrouwen en dat is een van de belang rijkste tekortkomingen'. Op de komende vakbeurs Jlet kindt\ die van 17 tot en met 20 maart in d» Juliana- en merwehal van de konin klijke Nederlandse jaarbeurs in UtrechA wordt gehouden, zal de tienerkleding een belangrijke plaats innemen. In een speciaal hiervoor bestemde .tienerhoek zullen verschillende exposanten hun col lecties tienerkleding tonen. Een andere uitgebreide sector is de groep baby-, kleuter- en kinderkleding. Ruim luO deelnemers tonen hun collecties boven- Amerikaanse mode-ontwerpers wel iets in de aloude melia's. Ze spelden c< grote witte puntkragen, jurken en broekpakken crepe. Wat er precies tn uw busje haarlak zit vertelt Naardennieuws, het maand blad van de chemische fabriek Naarden. filmvormend hars, oplosmiddel, drijf ga» en parfum zijn de voornaamste bestand delen, soms nog aangevuld met Kaarver- zorgmgs- en glansmiddelen. Haarlakken in spuitbusverpakking zijn een jaar o/ twintig geleden in de Verenigde Staten gelanceerd en staan bovenaan op de aerosol-wereldmarkt. De samenstelling van haarlakken is in diverse landen to taal verschillende kanten uitgegaan en die verschillen zijn soms zo groot dat een merk, populair in het ene la tv in het andere land niet wordt, geaccepA teerd. In landen met een warm kli maat doet men soms zoveel geurin d» haarlak dat het produkt meteen als var- fumeringsmiddel kan dienen. In landen met een ,hoge kosmetische standaard' geeft men de lakken slechts een vleug}» vluchtige parfum mee. Behalve de par-■ fumering spelen ook haartypen en kli matologische omstandigheden een rol bij de samenstelling voor de diverse marnten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 18