Toltarief op de Haringvlietbrug 1 juli omlaag Noorse tanker in lichtelaaie T3 VPRO Zeeland nu bestuurlijk rond Tanker na aanvaring op Noordzee snel gezonken Bejaarden uit Folkestone naar Middelburg CHRISTELIJKE KLEUTERSCHOOL TE VLISSINGEN KREEG EEN NIEUWE TWEEKLASSIGE SCHOOL ,Er zit een Haar in m'n soep' VW-directeur reikt prijzen culinaire show in Goes uit TWEE DAGEN HERINDELING Z.-VLAANDEREN IN DE KAMER 50.000 TON OLIE AAN BOORD... ALMANAK Laatste nieuws: Brand Siluna' minder hevig, géén olieverlies Niemand kwam uit omschrijving van progressiviteit' Huishoudscholen werken mee aan tv-nrogramma 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 20 MAART 1969 VAN f 2,50 NAAR f 2,00 (Van een onzer verslaggevers) SOMMELSDIJK Wanneer ,Den Haag' ermee akkoord gaat zal het uniforme toltarief op de Haringvlietbrug met 50 cent omlaag gaan: van 2,50 naar 2,00. De vergadering van aan deelhouders van de NV Brugverbinding Haringvliet heeft daar toe gisteren in Sommelsdijk bij de behandeling van de begroting voor het boekjaar 1969/1970 besloten. De financiële uitkomsten zijn op het ogenblik zo gunstig, dat er ruimte voor een tariefs verlaging aanwezig is. Verwacht wordt dat het straks af te slui ten boekjaar een getal van 2 miljoen gepasseerde voertuigen te zien zal geven. Zonls gezegd: de begroting, waarin deze tariefsverlaging is ingecalcu leerd moei ter goedkeuring worden voorgelegd aan de ministers \an verkeer en waterstaat en van financiën. Minister drs J. A. Bakker heeft een maand geleden bij de behandeling van de begroting van zijn departe ment in de tweede kamer toegezegd dat hij zou bekijken of een ver laging van het toltarief mogelijk zou zijn. En zijn antwoord was toen een soort van compensatie op het ,nee', dat de bewindsman moest laten horen, toen hem werd gevraagd de Haring vlietbrug nu al door het rijk te laten overnemen en tolvrij te laten maken Het Zeeuwse kamerlid C. F. van der Peijl (chu) stelde het probleem van de tol op de Haringvlietbrug in de kamer aan de orde, geïnspireerd door een artikel in de PZC, waarin een reeks argumenten waren aan gevoerd die ervoor pleitten om de brug eerder van de particuliere vennoot schap over te nemen dan het In het contract met het rijk overeenge komen tijdstip 1975. Van het sgp-kamerlid ir. H. van Rossum kwam toen na de negatieve reactie van de bewindsman de vraag, of een tariefs verlaging dan soms mogelijk zou zijn bij openstelling voor het verkeer van de Volkerakdam tussen Haringvlietbrug en Brabantse wal in 1970. De tariefsverlaging van de tol op de brug zal per 1 juli ongeveer sa menvallen met de officiële opening van de nieuwe verkeerstunnel onder de Oude Maas bij Barendrecht. Daarmee wordt zoals bekend een be langrijk verkeerstechnisch probleem in de route randstad Holland-Zeeland opgelost: De aftandse Barendrechtse brug kan verdwijnen. De vergadering van aandeelhouders van de Haringvlietbrug (de gemeenten van Schouwen en Goeree) verwachten dat het effect van de nieuwe tunnel op de brug zal zijn dat in het komende boekjaar 2,5 miljoen voertuigen zullen passe ren. Uiteraard zullen tariefsverlaging en opening van de tunnel ook voor Zeeland een verkeersimpuls op de Zeelandbrug over de Oosterschelde zoregn. De directeur van de NV Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij, ir. W. de Beijl toonde zich bijzonder verheugd met de aankondigng van de tariefsverlaging. Het tarief op de Haringvlietbrug wordt nu al voor de derde keer aangepast. Het begon met 3,50 voor personenauto's bij openstelling in 1964. Voor grotere voertuigen golden toen hogere tarieven. Eind 1965 kwam het tarief voor personenauto's op 2,50. Nog weer enige tijd later werd dit een uniform tarief voor alle voertuigen. MIDDELBURG Van 19 tot en met 26 april aanstaande zullen, zoals gemeld, 42 bejaarden uit Folkestone een bezoek brengen aan Middelburg. Het is het tweede tegenbezoek van de Engeise be jaarden, hun Middelburgse leeftijdgeno ten waren reeds tweemaal in Folkestone op bezoek. Het programma voor het bezoek, dat duurt van 19 april tot en met 26 april ziet er als volgt uit: Zaterdag 19 april: 16.00 uur: aankomst te Zeebrugge 17.45 uur aankomst op de Markt te Middelburg voor het stadhuis. Na een welkomstwoord gaat het gezel schap met muziek van de brassband ,On- da' naar het hotel. Zondag 20 april: 11.30 uur Kerkdienst in de Engelse kerk. 15.00 uur bezoek aan miniatuur Walcheren, 19.00 uur diner in hotel Nieuwe Doelen ('s avonds film). Maandag 21 april: 10.00 uur officiële ontvangst op het stadhuis en bezichti ging stadhuis. 14.30 uur bustrip door Middelburg. Dinsdag 22 april: 9.00 uur bustocht over Walcheren (onderbreking te Veere, Vlis- singen en Westkapelle, bezoek broodfa briek). 15.00 uur bezoek aan diensten centrum voor bejaarden 18.30 diner ho tel Nieuwe Doelen, 's Avonds in hotel social evening olv de heer Van Dix- hoorn. Woensdag 23 april: 13.00 uur bustocht over Zuid-Beveland met bezoeken aan Oesterputten en kreeftencultuur in Yer- seke. Zeeland-brug en Zierikzee. Donderdag 24 april: 10.30 uur bezoek aan bloemenkwekerij en -supermarkt Dekker. 14.30 uur vrij om te winkelen en om een bezoek te brengen aan de weekmarkt, 's Avonds in hotel verto ning van films. Vrijdag 25 april: 10.00 uur bezoek aan abdiigebouwen. 12.30 uur lunch. 14.00 u. bustocht naar klompenfabriek Oude dorp. Sloehaven, Middelburg-Zuid (tea In wijkcentrum .Zuiderbaken'), 19.00 uur afscheidsdiner. Zaterdag 26 april: 15.15 uur vertrek naar Zeebrugge. 18.30 uur vertrek van uit Zeebrugge. Mutaties in de welstandscommissie Ir L. R. T. Oskam heeft aan de ge meente Vlissingen ontslag gevraagd als lid van de welstandscommissie. Lr J. W. Muis te Bergen op Zoom, die ook is uitgenodigd zitting te nemen in de over eenkomstige Middelburgse commissie, waaruit de heer Oskam zich eveneens heeft teruggetrokken, heeft zich bereid i Na ruim tien jaar inwonen bij Oranjeschool Tiende school uit seriebouw Christina kleuterschool aan de Bidder- woensdagmiddag was dan het grote mo- ïaispoorlimn te Vlissingen uit ruim min-1men(. aangebrokën voor kleuters van de verklaard de vacature te vervullen. B tig kinderkeeltjes. Een nieuwe schooi Prjnses Christina school .Inspecteur voor en w van Vlissingen stellen de raad! voor de vereniging voor christelijk kleu- het kleuteronderwijs in Zeeiand, de heer voor aan de heer Oskam eervol ontslag teronclerwijs te Vlissingen was volgens H verboom, opende de deur met een te verlenen en in zijn plaats de heer de heer .Joh. P. Ventevogel, voorzitter 11 Muis te benoemen. van de vereniging, geen luxe. De kleu- Cl'LTUREEL CONTACT, ,DE HALLE', AXEL Terence Fnsby's blijspel Er zit een haar in m'n soep' is geheel volgens het tra ditionele patroon opgebouwd. Een pun tige dialoog, vermakelijke situaties, .amusante vondsten. Maar het staat ver ivan het .beproefde recept'-genre. Na I het zien van .Een haar in m'n soep' stelt men vermaakt en voldaan vast: eindelijk weer eens een met redelijk raffinement gecomponeerd blijspel, dat. zonder de ballast van cryptische expe rimenten. voor deze tijd volkomen ac ceptabel is. In ,Een haar in m'n soep' staat de sex nogal centraal en waar hel juist weer bon ton is helemaal niet meer over sex te spreken (voorlichting: ach, hij komt er op straat wel achter) lijkt Frlsby's seksuele komedie juist de .actuele modeboot te missen. Maar op Fnsby's badinerende toon Alfred Pleiter zorgde voor een uitste- "ierlandse bew allerminst hii vondst is het hippe, micro-rokjes dra gende meisje Marion, dat de auteur in tlat en leven van een kalende, in de liefde bedreven vrijgezel plaatst. De man is niet opgewassen tegen de weinig ge polijste coquetterie van het meisje, dat nel onderwerp tegemoet treedt met de openheid van een milieu, waarin .door de wol geverfd' allang een belachelijke, verouderde kreet is. Frisby buit vooral het generatieverschil uit. Beiden hebben hun teksten in de aanloop tot de daad. hij moeizaam, bele gen en nog wat hypocriet, zij direct, op een nauwelijks onverschillige, maar zeer j dagelijkse toon. Een kostelijke dialoog. Marion zegt hij, wat een mooie naam. Zij: .Dat zinnetje zou ik maar schrappen daar trapt niemand meer in'. Presentators John de Crane. Piet Meer- jburg en Willy Hofman, die het stuk in een .vrije produktie' brachten, von den twee prominente figuren om de hoofdrollen te bezetten: Ton van Durn- j hoven en Trudy Labij. De bijrollen 'zijn zwakker bezet en het resultaat is, I tcrsciiool wat sinds 1 september 1958,der G. J. Janse, naar het strandhotel,jdat men het spel omdat Van Dumho- ondergebraoht in de protestants christe-i waar diverse afgevaardigden van school- ven en Trudy Labij het toneel in de liike lagere Oranjeschool. Volgens hoof besturen, kerkeraden enzovoorts, het eerste scene met anderen delen, wat leidstér J. Fïannewijk en het hoofd van bestuur gelukwenste met haar nieu- traag op gang ziet komen Die traag- i - wi-i.ii™iui,»n,.,onooi, „ooini fteici verdwijnt als zij aan hun dialoog beginnen, waarvoor een groot deel van het eerste en het tweede bedrijf zijn gereserveerd. Het laatste bedrijf, waar in de bijfiguren weer veel van de span- nine- wegnemen, is weer zwakker; men het zonder veel bezwaar weg kun nen laten. Niet dat er in die bijrollen slecht werd geacteerd. Men zag van Ine de Oranjeschool, de" heer C. M. Dekker, I we aanwinst, gelukgewensen die veelal .,T,cD,vrrv 'is er tussen beide scholen in die jaren I vergezeld gingen van een cadeau. In- VLISSINGEIs ,We hebben een meu- een <,oede samenwerking gewqpst. Nu spectour Verboom meende naast alle we school. Hiep-liiep-hiep-hoera de Oranjeschool steeds meer leerlingen i vrolijke en hartelijke woorden ook en- klonk het woensdagmiddag in ilc gloed- k ij. a echter de lokalen zelf kele minder optimistische geluiden te nieuwe protestants christelijke Prinses h,Jd nnd;„ Christina kleuterschool aan de Ridder- GOES De directeur van de provin ciale Zeeuwse VVV, de heer J. P. de Regt, heeft woensdagmiddag op de ho- reca-vakheurs te Goes de prijzen van de culinaire show uitgereikt. De culinaire show was georganiseerd door de afdeling Zeeland van de Ne derlandse club van chef-koks. Het was de tweede maal dat de show werd ge houden. De eerste keer was op de hore- cabeurs van vorig jaar. De heer De Regt zei te hopen, dat een dergelijke manifestatie ook volgend jaar weer kan worden gehouden. De uitslag van de wedstrijd maakten wij reeds bekend in onze editie van woensdag. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De tweede kamer heeft twee dagen uitgetrokken voor de behan deling van het wetsontwerp tot herinde ling van gemeenten in Zeeuwsch-Vlaan deren. In de loop van volgende week dinsdagmiddag (25 maart) komt de kamer in eerste termijn aan het woord over het wetsontwerp. Een dag later woensdagmiddag) volgt het antwoord van de minister van binnenlandse za ken. mr H. K. J. Beernink. Daarna komt de tweede termijn van de behandeling en de eindstemming. .Het spijt mij voor de bezoekers uit Zeeuwseh- Vlaanderen. maar ik zie geen kans het wetsontwerp in één dag af te hande len' zei kamerpresident mr Van Thiel gistermiddag bij het vaststellen van ae agenda. Er hgt een reeks amendementen op fel op het wetsontwerp tot herindeling van gemeenten in Zeeuwsch-VIaande- ren. Er is nog een wijziging gekomen in de amendementen van de heren H. Wiegel (wd), T. Tolman (chu) en F. A. A. M. Fiévez (kvp). Zij willen in eer ste instantie de huidige gemeenten Sluis en Aardenburg hun zelfstandigheid la ten behouden en in het geval dit lukt Retranchement bij Sluis voegen. KAMPERLAND ,Geen agressie maar araatheid is het devies', zei de lueer J. Walburg, lid -van de tweede kamer voor de AR, die dinsdagavond een in leiding hield over ,de christen en de de fensie in deze tijd' voor de AR-kies- vereniging te Kamperland. Via Kaïin en Abel kwam de spreker terecht bij het JNavo-beleid. Volgens de heer Walburg waren er drie manieren om zich te weren tegen uit barstingen van haat en geweld: ten eer ste de weerloosheid. Deze manier was volgens spreker voor de christenen on-i verantwoord: ten tweede een nationale op ongeveer 65 mijl van Hoek van Holland, is bij het lichtschip West- mogelijkhe/Ten S? ,S£.r ,,ind" »»ensdaKnii(idaK de Noor- NAVO heeft volgens de inleider een de- se tanker ,Siluna' (30.160 bruto- fensieve- en een vredestaak. Om laatst- genoemde taak naar behoren te kunnenregisterton) m een laaiende \liur- T. J. Walburg sprak voor AR-kieskring te Kamperland sleutel, die herri werd aangeboden door Astrid van den Berg en Ivonne Leen heer. twee van de 68 nieuwe gebruiker- tjes van de school (zie foto). Nadat de heer Verboom nog een papieren barrière had doorbroken werd de hal van deze tweeklassige school zichtbaar. De ach terwand van die hal wordt ope-efleurd door 'n fel gekleurd metalen plastiek van de Middelburgse kunstenaar Antoine Mes: een bloem waar twee vlinders naar elkaar coe vliegen. Vooral op de kinde ren bleek deze verfraaiing van. de gal een grote aantrekkingskracht uit te oe fenen. Deze school is tiende uit de se rie, die naar ontwerp van het archi tectenbureau Jobse en Tuimhof in Zee land werden gebouwd. Na het bezichtigen van de school ging het hele gezelschap, onder wie burge meester drs D. Roemers en wethou- OPVARENDEN (40) GERED VLISSINGEN Op de Noordzee, Walburg. Dat de NAVO-Ianden deson- De verwarde berichten die over dc danks toch grote bedragen voor de ver- i sterking van het defensie-apparaat be- brand Via de SCheepsradlO en (Ie S'Sfe™ «'t\eT,,Tr5mva,m/;.;il<..stivaehte„ aijn verspreid, vvijren «NATO besluite*!?'de3 paraatheid Te Cr0I> dat de bn"'d 110 ma<-hi"elia- verhogen. Paraatheid is alleen mogelijkmer Is Ontstaan. De situatie werd rif ai eeDeg°So vjgut ndTn1 mo^te™ weten i spoedig zo ernstig dat de beman- ^usdLN^?erXV^eic2engVvr^ "inS het schip verliet. De .Siluna' de een animeerde discussie. Aan het [had tevoren al dringende noodsei- emde van de vergadering werd afscheid' genomen van secretaris A, Aarnoutse. De heer Aarnoutse vertrekt binnenkort den City', voegden zich bij de wach tenden, evenals enkele Engelse 'Sleepbo ten. Leen Smit en Co. te Rotterdam ver klaarden woensdagavond laat dat nog vier sleepboten bezig waren met het blusslngswerk. De Belg .George Lct- zer' (Vlissingen) lag op dat moment bij het voorschip, de Britten Hermes' en .Heros' midscheeps en de Ncderlan der .Indusbank' bij het achterschip. D<> Noorse motortanker .Siluna', d« vroegere .Skautopp' (Oslo) was met een lading van 50.000 ton olie op weg naar Wilhelmshaven. De .George Letzer' en de .Martine Let- zer' van de Belgische Unie van redding en berging, die permanent in Vlissingen gestationeerd zijn, bevonden zich reeds, op de Noordzee, omdat zij al eerder op de middag waren uitgevaren naar de zinkende Liberiaan .Garden City'. 3 der Velde speelde een overtuigende Jim- 55(Veen een fraaie poes Clare, Wiebe van laten horen. In tegenstelling tot wat de laatste tijd r veelvuldig werd beweerd, zou er volgens r de heer Verboom in 1971 een groot te- s kort zijn aan leidsters. ,Als beide c Zeeuwse opleidingsscholen samen 55 1-,---- - leidsters in .1971 aflveren mogen we blij I my en de anderen, Petra Dumas, Louis zijn', zei de spreker. .Alleen al \#or|Borel en Piet van der Meulen waren vervanging hebben we er zeker zeventig evenzeer voor hun taak berekend. Maar nodig, we hebben het dan nog niet gc- zodra zij tussen de vrijgezel en het had over de verlaging van de leerlin- meisje Marion kwamen veranderde net genschaal'. 'spel van atmosfeer, verdween er iets Wat het aantal leidsters betreft, is del van de glans. Ton van Duinhoven en toekomst dan misschien niet zo roos- Trudy Labij speelden op ee" Plan kleurig, wat het aantal scholen betreft I— 20 moest hun dialoog wel uitgroeien ziet die toekomst er heel wat vrolijker tot een hoogtepunt waartoe regisseur uit. Binnenkort opent de vereniging voor Jan Retèl hen terecht wie gele- christclijk kleuteronderwijs eenzelfde genhmd gaf. Het gezelschap h'ceg aan type sclïool aan de Colijnstraat te Paau- he slot -een langdurig applaus en in d.e wenburg en de nieuwe school aan de hulde deelden couturier Frans Mole- Wilhelminastraait zal waarschijnlijk in nnnr. die de hippe uitmonstering had het begin van liet volgend jaar worden pnworpen eniCofin Winslow, die voor geopend. Burgemeester Roemers, die na- decor tekende, mens de gemeente Vlissingen feliciteer de. vertelde dat er voor 1980 nog zes tien nieuwe kleuterscholen bij moeLen komen. naar Waalwijk. leeuwse nen uit laten gaan. Onmiddellijk is een Nepiui svliegtuig van de basi3 Valkenburg opgestegen om de situatie te bepalen en bij even tuele reddingspogingen te kunnen co- ordineren. Een deel van de bemanning weigerde om in de sloepen te gaan en heeft tot het laatst toe getracht het vuur in de machinekamer te bestrijden. Het Deense schip .Madrilene' dat zich bij de vloot van helpers aansloot, kon zestien bemanningsleden aan boord ne men. Naar de rederij meedeelt bevon den zich veertig man aan boord. Toen het vuur 7,0 lievig werd dat dc situatie aan boord niet langer te har den was, gin<*cn ook de laatste beman ningsleden in de sloepen. Vijf sleepbo ten uit het leger dat vanuit Vlissingen, Hoek van Holland, Rotterdam, Brest, Antwerpen en Engeland te hulp was gesneld, slaagden er laat in de middag in langszij de hevig brandende Noor te komen. Met alle beschikbare stralen tTachtten deze het vuur te bedwingen. De Ne derlandse sleepboot .Indusbank' van L. Smit en Co uit Rotterdam, die in Hoek van Holland ter assistentie uitvoer, be reikte het brandende schip als eerste. Vanuit Vlissingen vertrokken de .Geor ge Letzer" en de .Martine Letzer' van le .Unie van redding en berging' te Ant- Wrak Frans schip in kanaal bij Vlake vandaag geborgen HAMS WEERT —Het zondagmiddag gezonken Franse schip .Cotes-Rotie' be zorgt de rijkshavendienst voor de Wes- terschelde enig moeilijkheden. Voor het uitvoeren van de bergings werkzaamheden aan het bij de Vlake- loswal gezonken binnenvaartuig, zal het scheepvaartverkeer op het kanaal door Zuid-Beveland op de volgende tijden ge heel zijn gestremd: donderdagmiddag 20 maart 1969 van 12.00 tot 21.00 uur en vrijdagmorgen 21 maart 1969 van 07.00 tot 12.00 uur. In verband hiermede zal donderdagnacht en zonodig vrijdagnacht zowel te Hans- weert als te Wemeldinge met 3 sluizen worden geschut en zal voorts voor de nacht van donderdag op vrijdag aan- het bergingsvaartuig .1 staande de nachtsluitmg voor de brug- Franse zeeslepers, die gen van het kanaal door Walcheren niet, )aat waren aangekomen bij het toen van kracht zijn. j reeds gezonken Liberiaanse schip ,Gar- Volgens de laatste berichten (woensdagnacht) staat de tanker nog steeds in brand, maar het vuur zou minder lie\ig aan het worden zijn. Twintig bemannings leden hebben er de voorkeur aan Segevcn aan boord te gaan en aar te blijven 0111 het vuur te helpen bestrijden. Het eerste nood sein werd woensdagmiddag om drie minuten voor twee opgevan- ëen. Inmiddels is bevestigd dat de rand inderdaad in dc machineka mer is ontstaan. De Deense kust vaarder .Marilene' (300 ton) was vlak in de buurt van de Noor en kon zestien man oppikken. De Noorse vrachtvaarder .Sunda' (5700 ton) heeft vier man aan boord genomen. Bij het ter perse gaan van deze editie bevonden zich nog minstens zeven zeeslepers in de buurt van de .Siluna'. Enkele slepers zijn met zwaar blusmateriaal uitge rust. Ook de reddingboot uit Har wich was nog steeds stand by. Berichten nis zou de .Siluna' een deel van de olielading verliezen werden ten stelligste ontkend en tegengesproken. De Noorse tanker is eigendom van de reders Tsehudi en Eitzcn uit Oslo. Op één na kleinste district: 1854 leden H.H. Commando's op bezoek in Vlissingen Ter gelegenheid van het 27-jarig be staan za.1 de 104e compagnie .Vlissin gen' van de commandotroepen uit Roo sendaal morgen, vrijdag, een bezoek aan Vlissingen brengen. Het gezelschap ongeveer 100 man sterk zal om elf uur 's ochtends officieel ten stad- huize worden ontvangen. MIDDELBURG Het op één na kleinste district van de omroepvere niging VPRO, Zeeland (1854 leden, Limburg: ruim 800 veranderde woensdagavond in de Middelburgse schouwburg om een na de nieuwe statuten van deze vereniging noodza kelijk geworden districtsbestiiur en een afgevaardigde naar de lande lijke ledenraad te kiezen. De verkie zing had weinig voeten in de aarde, maar de discussie die daaraan vooraf ging groef bepaald redelijk diep. Daarb(j ging het vooral om de doel stelling van de VPRO en om de uit werking daarvan in de programma tische opzet. Ir R. Maris, bestuurslid, voorzitter van deze avond, liet de gemoederen een flink eind de vrije foop gaan. Af en toe damde hij de stroom wat in, al was het alleen al om des tjjds wille. In ieder geval: men kwam in feite niet uit een om schrijving van progressiviteit, zoals werd gevraagd door een lid van de Ned. protestantenbond in Tholen, maar dat het daarbij wel om ruimte voor eikaars opvatting ging en om een verkennende omroep (op de toe komst gericht, met vallen, maar vooral met opstaan) werd wel enigs zins duidelijk. Verenigingssecretaris ds N. Immink wees er deze avond nog eens op, dat de VPRO in 1965 uit een onderzoek is gebleken, dat het ledenbestand toén voor 60-70 procent uit onder na dere vrijzinnig protestanten was sa mengesteld. 30-40 procent van dat bepaald niet en dat er toen al veel buitenkerkelijken bijzaten, ook gere formeerden (,een doorbraakverschijn sel') en rooms-katholieken. Ook in studentenkringen krijgt de VPRO steeds meer aanhang, zó zelfs dat er een speciaal studentenlidmaat- schap wera gecreëerd. De 31 vergaderende leden, bijna twee procent van het Zeeuwse ledenbe stand, moest kiezen op deze avond. Als afgevaardigde in de ledenraad kwam uit de bus de heer W. J. Ver- len, kandidaat gesteld door de Ned. Êrotestantenbond, kreeg 12 stemmen. >e heer Mabelis kwam overigens weer terug als kandidaat voor het Zeeuwse districtsbestuur. Uit de kan didaten werden hierin gekozen de heren R. Wasterval, Cadzand 131 stemmen); G. den Hartog (25) Groot-Abeele, gemeente Vlissingen en de heer J. Mabelis (21 stemmen). De heer N. v. d. Boezem, Middel burg, die mét de drie eerstgenoemde heren en de heer Verkerk door een groep leden in Middelburg, Vlissin gen en Goes was kandidaat gesteld voor de diverse vacatures, viel af met 12 stemmen. Blijft te melden, dat het aantal leden langzaam stijgt in Zeeland. Het draaide altijd rond de 2000 en dat landelfok de VPRO con stant blijft op thans totaal 123.924 leden. Daarvan zjjn er 97.000 abonnee op Vrije Geluiden en 30.000 vijf-gul denlid. TERNEUZEN Het IKOR heeft vijf Zeeuwse huishoudscholen en het hervormd kerkkoor uit Kloe- tinge gevraagd mee te werken aan het serieprogramma .zingend feloven'. De televisieopnamen aarvoor zullen op zaterdag 29 maart worden gemaakt n de her vormde kerk te Kruinmgen. Het programma wordt op zondag 18 mei tussen 19.05 en 19 30 uur uit gezonden. De huishoudscholen die aan de uitzending meewerken staan in Axel. Krumingen. Schoondijke. IJzendijkc en Zierikzee. In totaal gaat het om meer dan 400 leer lingen. Morgen (vrijdag) zal er in de hervormde kerk van Krui- ningen worden gerepeteerd. In dien nodig zullen de repetities volgende week vrijdag worden voortgezet. Het is de eerste keer dat het IKOR voor .Zingend ge loven' de medewerking van huis houdscholen vraagt. Het program ma is bedoeld om belangstel";.ng te wekken voor oude en nieuwe kerkliederen. (ADVERTENTIE) GRANDHOTEL BRITANNIA VLISSINGEN Tel. 01184-3255 Solide Onder de aan dit dagblad verbon den zetters vindt men een 58-)ari- ge man, dieop zijn dertiende in het vak is gekomen en dus thans reeds vijfenveertig jaar de typo grafie beoefent. Het is niet alleen een uitstekend vakman, het is ook een man van de klok, die, zo bleek gisteren, in die vijfenveertig jaar niet één maal te laat op het werk is ver schenen. Dot lijkt weinig opwin dend, maar in die hardnekkigheid zit ook een stuk glorie, de /lans van standvastige kwaliteit en be trouwbaarheid. Een solide man. Gisteren bleek dus, dat hij gedu rende 45 jaar altijd op tijd was geweest. En hoe bleek datf Hij kwam te laat. Hij had een elektrische wekker aangeschaft en had zich prompt de eerste morgen, dat het appa raat in werking trad, verslapen. De voorgaande vijfenveertig ja ren was hij er in geslaagd zonder wekker of enig ander hulpmiddel altijd op tijd wakker te worden. ALLE 38 OPVARENDEN TIJDENS SNELLE ACTIE GERED OP 50 MIJL WEST VAN VLISSINGEN VLISSINGEN Op de Noordzee ten noorden van het Nauw van Calais is op 50 mijl west van Vlis singen en 30 mijl noordoost 1 Duinkerken de bijna 7000 ton me tende Liberiaanse tanker .Garden City' woensdag na een aanvaring met het Poolse schip .Zaglebie Da- browski' (10.500 ton) gezonken. De 38 opvarenden van de .Garden City' onder wie een vrouw en een kind zyn in veiligheid. Twaalf van hen zijn aan boord van het Britse schip .Bowpride' gegaan en de overigen zijn door de .Zagle bie Dabrowski' opgepikt. De gezagvoerder en de eerste ma chinist van de .Garden City' waren aanvankelijk aan boord gebleven maar moesten hun schip verlaten toen het ging zinken. Een timmer man is met een gebroken arm per hef schroef vliegtuig aan wal ge bracht. De aanvaring deed zich voor rond het middaguur. Na de eerste melding ver lieten verschillende sleepboten de ha vens van Vlissingen, Duinkerken en Brest. De Kustwacht van Deal (Kent, Engeland) doelde even later mee dat Engelse reddingsboten en twee Franse hefschroefvliegtuigen onderweg wa om hulp te bieden. De kapitein van Poolse schip had inmiddels laten weten dat er aan zijn kant geen hulp nodig was. Toen 7,ijn melding doo\'(i\am vond de .Zaglebie Dabrowski' zich op 13 mijl noord-noord-west van liet licht schip Noord-Hinder. De opvarenden van de .Garden City' hadden zich in de sloepen begeven. Zij werden .geplukt' door de .Bowpride' cn het Poolse vaartuig dat zich daar geen andere assistentie nodig was ge heel met de redding kon bezighouden. Snel De oorzaak van de aanvaring is tot op heden niet bekend. Vaststaat dat de .Garden City' zeer vlug gezonken is. Twee Franse zeeslepers, die aankwame toen het schip al gezonken was .o< ren onmiddellijk door naar de brai.dci Even ontspannend voor de geest k opklarlxge^ 1 droog weer. Zwakke tot matige, in het als inspannend, voor de tong. Waddenghied af en toe vrij krachtige oostelijke wind. Dezelfde middagtempe ra turen als woensdag of iets hogere. Vooruitzichten voor vrijdag en zater dag. opgesteld door het KNMI op woensdag om 1S.00 uur: Overwegend droog, vrij zonnig en hogere middag- temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor vrijdag: aan tal uren zon: 5 of meer; min. temp.: ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; max temp.: ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 5 of meer: min. temp.: ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal: max. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Normalen voor 22-26 maart (Respectie velijk min. temp. en max. temp.): Den Helder 3 8 Eelde 2 10 De Bilt 3 11 Vlissingen 4 10 Zuid-Limburg 3 12 de Noorse tanker .Siluna', die zich in noordelijker positie bevond. Een woordvoerder van de rederij van de Liberiaanse tanker verklaarde :n Pi raeus (Griekenland) dat de gehele be manning uit Grieken bestaat. Behalve de bemanningsleden waren aan boord de vrouw en twee kinderenen van ka pitein Iannis Gafos. De .Garden City', vaart onder Liberiaanse vlag, is eigen dom van een Griekse rederij. Het Pool se schip .Zaglebie Dabrowski' is eigen dom van de Poolse staat. De Pool heeft na het aan boord nemen van de Griekse bemanning zijn reis naar Noord-Duitsland (Kielerkanaal) voort gezet. Het oorspronkelijke plar. om dc gered- |d°.r Vlissingen tt ontschepen, ver- vl"4 daarmee. 21 maart Zon Maan ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2