ELTEVREDEN DEURTJE DICHT BIJ BESTUUR VISSERIJ ZEEUWSE STROMEN 't Laatste nieuws in STOFFEN Fa. A. S. FLIKWEERT 13 Dienst mocht net geen anderhalve eeuw De taak De staat O^Aorj.oeh van den doel Een goede toekomst voor elke baby... ^entemocle H. A. VAN HOUTE ZN W/J A. van Hese WOENSDAG 19 MAART 1969 WISSEL SCHOUWEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Op 1 april aanstaande: MIDDELBURG Op 1 april en dat is geen grap komt er een definitief einde aan het bestaan van het bestuur der visserijen op de Zeeuwse stromen. Officieel was deze dienst al op 1 maart opge heven, maar op de datum dat Alva z'n bril verloor zal de heer J. F. Vriens de deur van het kantoor aan het Middelburgse Hofplein na ruim een halve eeuw bij het secretariaat van het bestuur te hebben gewerkt, achter zich dicht trekken. De raad voor de kin derbescherming zal de ruimte in gebruik nemen. De zaken van het visserijbestuur zijn dan vrijwel afgewikkeld. Het toezicht op de Zeeuwse visserij is dan al overgenomen door het ministerie van landbouw en visserij. De visserijpolitie bljjft tot aan de afsluiting van de zeegaten haar taak uitoefenen onder verantwoordelijkheid van dat ministerie, maar ,de dienst', ,het bestuur' bestaat niet meer. In 1820 werd er de basis voor gelegd. Het bestuur heeft de anderhalve eeuw net niet kunnen halen. Oud 1 liordop Toen de ramp van 1953 zijn geiten had geslagen en de deltawerken ter voorkoming van een dergelijke ca tastrofe werden gepland, was het met het bestuur van de visserijen op de Zeeuwse stromen ook wel be keken, maar liet zou zijn taak blij ven uitoefenen totdat het laatste zeegat dicht zou gaan: de Ooster- schelde in 1978, 1980. Er kwam een andere ramp, kleiner van omvang en gevolgen maar in zijn soort niet minder hevig: de winter van 1962-1963, die desastreuze ge volgen had voor de schelpdierencul tures, met name voor de oes- terkweek. Met het achteruitgaan van de oesterteelt verloor ook .Het be stuur der visserijen' een leel van zijh bestaansgrond, en toen de reor ganisatie der rijksdiensten een rol ging spelen viel het besluit: maarl 1969 opheffing van dit bestuur. Het toezicht op de .buiten visserij' in Zeeland ging over naar het ministerie van landbouw en visserij, en de in spectie der domeinen in Goes werd belast met de privaatrechtelijke aan gelegenheden. zoals huur en pacht van vis- en cultuurgronden. Van ir. J. D. Dorst, de laatste voorzitter van het bestuur, werd enige weken geleden wegens zijn pensionering af scheid genomen 1820 kwam er een koninklijk be sluit dat bepaalt e dat de visserij op de Sche Je en de Zeeuwse stromen onder domeinen, dus eigenlijk onder het ministerie van financieën, zou worden gebracht. In 1825 werd er een zogenaamd .Kolegie' ingesteld, dat de naam kreeg van .bestuur der visserijen op de Scnelde en de Zeeuw se stromen'. Die naam is later ge wijzigd. Dat .-helde' verviel in 1911 maar de toenmalige voorzitter, mr. A. J. F. Fokker, was het daar niet mee eens: .Die Schelde is net zo min Zeeuws als de Maas Hollands is', vond hij, doelende od de Franse oor sprong van de Schelde, maar de naam van het bestuur bleef toch zoals hit was' De heer Vriens raat verder: ,ln de visserij was het toen een ordeloze boel. En het reglement van 1825 op de visserij ging orde op zaken stel len. Het bepaalde in principe dat alle ingezetenen va« het rijk op de Schelde en de Zeeuwse stromen mochten vissen en schelpdieren ra pen binnen de rijkseigendommen als ze daarvoor een .consent' hadden Die benaming .consent' bestaat nu na 150 jaar nog". De mannen kennen het .terrein' op hun duimpje en in hun vier met ra dar uitgeruste motorboten hebben ze snel in de gaten of er .vreemd volk' op een mossel- of ander perceel is. Vla de boordtelefoon is er bij de betreffende kweker zó geïnformeerd naar het alof niet wettig aanwe zig zijn van personen op zijn pacht stukje .zee - land' De vissenj- politie let ter bescherming van de Groepsfoto van de opzieners bij de visserijpolitie op de Zeeuwse Stro men ten tijde van de eerste wereld oorlog. V.l.n.r. zittend: Johs. Haeck, F. I. Lauret, J. Caljauw, 1. van der Slikke. en J. J. Sip- sma. Staande v.l.n.r.: C. Herke- mij. M. A. C. Wesdorp, A. Schip per, M. A. van de aZnde, W. F. Beekman en M Münsberjjen. Secretaris Vr-.ens echter werkt nog aan de afwikkeling, maar vindt wel tijd in 't kort de historie van .zijn dienst' te vertellen: .Op een paar uitzonderingen ::a is het hele gebied van de Zeeuwse stro men eigendom van de staat. In De taak van het bestuur werd het handhaven van de geldende wet op de visserij m de Zeeuwse stromen, de zorg voor de veiligheid, het be heer van de staatsdomeinen in die str men en de daarbij behorende vis serij. en het bevorderen van de be langen van die visserij, ook door het helpen invoeren van verbeteringen van elders. .Het is merkwaardig d deze regeling, in 1825 geschapen, het wel vijftig jaar heeft uitgehouden. Naderhand is ze gewijzigd. Zo be- Ïaalt de jongste visserijwet van 963 dat men de kustvisserij mag uitoefenen zonder consent met twee gewone hengels, en dat men vrije lijk alikruiken (.krukels') en mos selen mag rapen op drooggevallen bermen van zeeweringen of hoofden zonder gebruikmaking van een vaar tuig' licht óp hpcr Vnens toe De visserij-politic, nu gestationeerd in Yerseke, Vemeldinge. Zierikzee en Bruinisse. hield- en houdt nog- toezïcht op de naleving van de wet en zorgt ook voor de bewaking van de schelpdierenpercelen. visstand onder ande: ook op de maat van de gevangen vis. De heer Vriens vertelt over de verhuur van de schelpdieren percelen, die eerst te gen een geboden prijs werden toe gewezen. maar thans tegen een ge taxeerde huurwaarde worden ver huurd. .Een verbetering, zo kregen ook degenen met minder kapitaal meer kansen'. .Ik heb de zeiltild nog meegemaakt' zegt de heer Vriens. .Zestien vaartuigen had de visserij politie toen tot haar beschikking. Na het einde van de eerste wereld oorlog werd er net als door de visserman gemotoriseerd en kon men een groter gebied bestrijken'. De heer Vriens laat behalve de voor een leek ingewikkelde kaarten van de percelen ook oude foto's zien, waarop stoere geüniformeerde man nen met snorrebaarden: de visserij politie uit de eerste decennia van de ze eeuw. En afbeeldingen van vaar tuigen. van de stoomboot Sphinx, (het controleren vaartuig), van de sleepboot .Argus' en de motorboot .Ibis' bij oude Zeeuwse vissers on getwijfeld bekende namen. Het bestuur van de visserijen op de Zeeuwse stromen deed meer dan al leen maar politietoezicht uitoefenen. Het bevorderde de belangen van de vissers ook op andere wijze. Het bui tenland eiste zuiverheidsverklarin gen van de uit Zeeland afkomstige oesters en mossels. Die konden al leen worden afgegeven na gron dige onderzoekingen naar even tuele aanwezigheid van schadelijke bacterieën. Kwamen die in een be paald gedeelte van de Zeeuwse wa teren voor. dan werd dit tot be smet gebied verklaard Aa.i deze het produkt beschermende maatregelen werkte mee de bacterio loog dr. Grijns te Bergen op Zoom. Dit onderzoek is overgegaan naar het RIVO, het rijksinstituut voor visserij onderzoek te I.Jmuiden, on der leiding van de bekende bioloog prof. Korringa. ,Zo hadden we in de dertiger jaren te kampen met de .crepudula rorni- cata', de zogenaamde .slipper', die zich aan de oesters hechtte en de ze op de duur dicht drukte. En :n de jaren vijftig hadden we veel last van de parasiet, een mosselwormpje', herinnert zich de heer Vriens. Het bestuur, waarbij secretaris Vriens zoveel jaren heeft gewerkt, is dus nu opgeheven. ,Het heeft geen slachtoffers gekost. De voorzitter, de heer Dorst ging met pensioen. Ik heb ook de pensioengerechtigde leef tijd al bereikt. Dè visserijpolitie werkt dus nog onder een ander minis terie door en onze vier controleurs zijn over naar de algemene inspectie dienst van het ministerie van land bouw Ook andere personeelsleden zijn overgeplaatst' Maar secretaris Vnens betreurt het wel, dat zijn dienst nog vrij plotseling is op geheven. ,Ik had nog wel een opvol ger venvacht tot omstreeks 1980, het jaar van de dichte Oosterschel- de'. Met de pachters en schippers, die hi'er kwamen voor hun consen ten en dergelijke heb ik altijd leuk kunnen omgaan'. De heer Vri i is er overigens overtuigd dat liet op een wat langere termijn met de sclielpdïerencultures toch gedaan zou zijn geweest, ook als er seen delta-werken zouden wor den uitgevoerd, ook als er geen rampwinter in 1J62-63 zou zijn ge weest. ,Dan komt altijd de Schelde- Rijnverhinding nog. Dit brede ka naal. één der drukstbevaren water wegen van Europa, zal heel wat bij dragen aan de verontreiniging van het voor de mossels en oesters zo nodige zuivere Oosterschelde-water', meent de heer Vriens. Er is niets leukers dan iets voor uw garderobe te maken. Kies uit een grandioze, kleurrijke collectie. Bij: Visstraat - Zierikzee Gids in mannenmodeland ZIERIKZEE middenin Poststraat - Telefoon 2184 HERENKOSTUUMS, COMBINATIES, REGENJASSEN ENZ. Weltevreden heeft alles, wat een baby toekomt o.a. de allernieuwste: jasjes - jacks - pakjes - jurkjes - rokjes - truitjes - badstofkle- ding - hoedjes - sokjes - kousjes - schoentjes - pyjama's - nacht hemdjes - onderkleding - trap peldekentjes - plastic broekjes - luiers - verzorgingsartikelen - Alete babyvoeding. Kinderwagens - wandelwagens - boxen - kinderstoelen - badjes - reiswiegen - autozitjes - baby sitters enz - ledikantjes - wiegen - commodes. Kom, kijk en kies dus bij: BABY - KLEUTERSPECIAALZAAK Overal aan huis te ontbieden. nieuictjes uit binnen- en buitenland Bijzonder mooi zijn onze japonnen, die wij voor u in ruime keuze voorradig hebben. Ons devies is steeds: ,Bij ons kopen is verantwoord kopen'. Hogekerkstraat 12 NIEUWERKERK - Tel. 01114 - 265 Een droominferieur met woonvisiemeubelen J van: MAGNEET Interieurverzorging Scherpenisse - Kaaistraat 1 St-Maartensdijk - Markt 23 Uw vakhandelaar: WESTSTRAAT 5 ZIERIKZEE TELEFOON 2022

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 41