Regionale centra nodig voor dienstverlening Bouwprogramma Middelburg 1970-1974: 2000 woningen Heistelling op boulevard afgeknapt DAMES! Individu, sociaal en £{™E°p zal snrwnl-medisch WITTE KRUIS PARTICULIERE BELEGGERS HEBBEN WEINIG INTERESSE VOOR GOEDKOPE WONINGEN GERICHT OP OVERKANT VAN KANAAL Kampioen Excelsior geeft ere-concert in Middelburg ALMANAK Hond Nog geen beslissing over herbouw voor Weststrate te Goes provinciale zeeuwse courant woensdag 19 maart 1969 ONTWIKKELINGSSCHETS MAATSCHAPPELIJK WERK waardoor men er gemakkelijker een stigmatisering. Dit kan een uitbrei ding van taken betekenen i bijvoor beeld in de richting van sociale raads liedenfunctie rekening houden met bestaande struc turen en instellingen en met de zelf standigheid van de werkvormen. MIDDELBURG Een werkgroep van de Zeeuwse raad voor maat-1 volgens de werkgroep zou in elke =mhnnnolh'lf worlr hooft oon nnt I Zeeuwse regio een centrum ingericht ocnappeiijK werK neert een ont- loet?n HOrden. jitgaandc van de ppd- j wikkelingsschets opgesteld over indeling komt men tot de volgende re- gio's: Schouwen-Dniveland en s>t-Phi- net maatschappelijk werk en de l Upsland. Tholen. de Bcvelanden, Wal- geestelijke volksgezondheid in Zeeland in de komende jaren. De werkgroep is daarbij met name in gegaan op de individuele sociale bh de sociaal medische dienstver- m cemra take„ lening voor de nabije toekomst. Defuncties vervuld worden. AHet bieden van ruimte en het schep- I cheren (zonder ae grote steden). Mid delburg en Ylissingen. West-Zeeuw sch- Vlaanderen. kanaalzone Zeeuwseh- ..anderen en Oost-Zeeuwsch-Ylaande- ren-Oost. VIER TAKEN geschiktste organisatievorm om de doelstellingen van de werkgroep te bereiken zouden regionale cen tra zijn, met regionaal overleg over praktijkvragen en provinciaal overleg over beleidspunten. De sociale dienstverlening moet dus op de helling. Het mes zou daarbij van twee kan ten kunnen snijden. Niet alleen bevor dert men, zo werd od een p soon fo ren tie in Middelburg gesteld, met de inrichting van regionale centra dat do diverse instellingen die nu door versnip pering veel tijd en geld verspillen effi ciënter kunnen gaan werken. Ook wordt het gezicht naai- buiten beter herken baar voor mensen, wiens belangen door deze instellingen moeten worden behar tigd. Op de persconferentie werd dui delijk dat men de Bevelanden als proef gebied wenst te beschouwen. Daar zal de opzet van de schets aan de praktijk worden getoetst. Bij de presentatie van de ontwikkelings- schets werd de wens uitgesproken dat de overheid straits de bereidheid zal to nen om bepaalde investeringen te doen, die nodig zijn bij de nieuwe vormge ving, welke is vastgelegd in de ontwik- kelmgssehets van de provincie. Ook zal er een bijzondere taak op de besturen worden gelegd om me.- te denken van uit de beleidssector. Er is, zo bleek, een grote behoefte om meer aan de weg te timmeren en meer bekendheid te ge ven aan wat de sociale dienstverlening omvat. De doelstellingen van de werkgroep zijn onder meer: - bevorderen van de dienstverlening en stimuleren van nieuwe werkvormen; - bevorderen van de efficiency in hulpverlening; Integratie tussen de werkvormen; - ontstaan van nieuwe taakverdelingen en uitkristalliseren van bepaalde func ties; - voorkomen van doublures in de behan deling van cliënten; - afname van de levensbeschouwelijke differentiatie in de organisatie de uitvoerende instellingen; - schaalvergroting: functioneel en vensbeschouwelijk (ten aanzien van alle werksoorten), territoriaal (ten aanzien van algemeen maatschappe lijk werk, gezinsverzorging en bejaar- denwerk); alle vormen van de dienstverlening moeten geografisch zo gemakkelijk mogelijk oereikbaar zijn; - nieuwe structuren dienen verantwoord te zijn tegenover de samenleving; dit brengt onder meer met zich mee een inspraak van de besrokken gemeente lijke overheid op bestuurlijk niveau; - herkenbaarheid van de dienstverlening voor de samenleving; - popularisering van de dienstverlening. pen van mogelijkheden voor open over leg tussen 'alle deelnemende werkvor men. Voorwaarden daarvoor zijn: prin cipiële openheid van het overleg voor alle werkvormen, volledige onderlinge gelijkwaardigheid er van. alle werk vormen moeten gelijkelijk van de dien sten van het centrum gebruik maken, terwijl er een gespreksleider moet zijn. 3. De stimulering en de ontwikkeling .•an de individuele, sociale en sociaal- medische dienstverlening. Om dit te be reiken zou het centrum de beschik king moeten hebben over een gekwalifi ceerde manager met kennis van de soci ale kaart van het gebied en inzicht in de problemat ek en noodzakelijke voor den mgen. Het bevorderen van de samenwer king en de integratie tussen deelnemen de werkvormen.' D: Het verbreden van het overleg bul ten de kring -an de deelnemende werk soorten. Hierbij kan gedacht worden aan samenwerking met de maatschappelijke ondheidszórg. beheersvorm van de centra kan liet beste een stichting zijn. Hierin zouden de besturen van alle in de regio ge- ■estigde instellingen vertegenwoordigd moeten zijn, evenals de gemeentelijke overheid. Mede hierom zou men by de afbakening rekening moeten houden met de nieuwe gemeentegrenzen. Fe taken van de stichting zijn onder meer: beheren van gebouw en inventa ris, aanstellen administratief en huis houdelijk personeel. Aille instellingen, die in de regio werk zaam zijn, moeten inspraak kunnen heb ben in het vaststellen van het beleid, dat vanuit het centrum gevoerd wordt. centrale administratie ten behoeve van een aantal werkterreinen en van een aantal activiteiten bijvoorbeeld ge-, zinsverzorging, bejaardenzorg, MOB; wellicht is in de toekomst ook een cen trale loonadministratie voor een aantal; werkvormen mogelijk; regelmatige werkbesprekingen van de beroepskrachten in de regio. Hieraan zullen zonder dat overigens dwingende voorscnriften worden gemaakt, alle be-j roepskrachten der participerende instel lingen kunnen deelnemen. De frequentie i kan naar de behoefte der werkers wor den geregeld. Deze werkbesprekingen dienen voor algemeen overleg; tevens kunnen ook bepaalde gevallen bespro ken worden en van bespreking tot be spreking bepaalde verwijzingen gere geld; gezamenlijke public relations behar tiging door de participerende instellin gen; j (eventueel) centrale aanmelding voor de cliënten. Mogelijk kan worden gedacht aan een zeer beperkte vorm van centrale regi stratie der cliënten (bijvoorbeeld al leen naam. adres en behandelende in- PROEFOBJECT ACTIVITEITEN In het centrum vinden onder meer de volgende activiteiten plaats: spreekuren voor het individueel maatschappelijk werk (algemeen en gespecialiseerd) spreekuren voor de gezinsverzorging en de bejaardenzorg; spreekuren voor de geestelijke volks- rsondheid; spreekuren voor andere werkvoi-men; andere bureau-werkzaamheden van de functionarissen der participerende in stellingen; Op provinciaal niveau dient dan een in stituut te worden opgericht, waarbin nen overleg kan worden gevoerd over een aantal beleidsvragen, zoals de in terregionale co irdinatie. de planning en de samenwerking tussen de werkvor- me.i. In afwachting van de definitie ve sainenstelling van dit provinciaal overlegorgaan stelt de werkgroep voor dat zij voorlopig als zodanig zal functi oneren. Hiertoe dient zij dan met enige vertegenwoordigers van het gespeciali seerd maatschappelijk werk uitgebreid te worden. Bij de keuze van een defi nitieve vorm van dit provinciaal over leg zal ook de relatie tot de Zeeuwse raad voor het maatschappelijk werk een punt van overweging moeten zijn. De werkgroep heeft tevens geprobeerd om een raming van de personeelsbe hoefte en instellingen te maken. Zo rekent men voor, dat in 1980 voor het algemeen maatschappelijk werk 78 functionarissen nodig zijn. Voor de gezinsverzorging zijn in datzelf de jaar rond 80 leidinggevende perso nen nodig, 390 fulltime gezinsverzorg sters en -helpsters (thans zijn cr de voor 1968 geplande 300) de 1300 tot 1800 parttime helpsters (waarvan er thans 450 aanwezig zijn. Momenteel heeft men behoefte aan 1000 tot 1400 parttime helpsters. Er zijn thans 5 dienstencentra voor bejaarden. Er zouden er volgens de werkgroep 13 moeten zijn, in 1980 moeten er 20 zijn. Er moeten volgens de werkgroep vier keer zoveel dagverblijven voor geeste lijk gehandicapten komen dan de twee die er nu zijn, terwijl voor 1980 op tien tot twaalf gerekend wordt. Wat de meer benodigde functionarissen be treft gaat het om ongeveer een vijf voud voor nu en een achtvoud voor 1980. Voor de sociaai-podagogische diensten moeten er thans 10 functionarissen zijn (er zijn er 4) in 1980 echter 13, terwijl voor de kinderbescherming nu 17 func-| tionarissen nodig zijn (cr zijn er 15) en] 28 in 1980. /ADVERTENTIE I helpt elke maand - Poeders.tabletten, cachets. fl (Witte Kruis spaart bovendien U de maag Jj Veerboot had te weinig water '15 VLISSINGEN De zeer lage water-1 stand van dinsdagmorgen heeft de veer dienst Vlissingen Breskens even parten! gespeeld. De dienst van tien voor acht kon niet doorgaan omdat voor de veer haven van Breskens te weinig water stond. De minimum waterstand was in- plaats van twee meter zes en dertig be- beneden ANP twee meter zes en tach tig. Dat was net iets te weinig om vei lig over de drempel voor de veerha ven van Breskens te varen. aan het woningbouwprogramma voldaan. In do jaren 1968-1969 is zelfs een ze kere overmaat bereikt die werd gepro grammeerd omdat het achterblijven van de woningproduktie in 1966 en in 1967 moest worden ingehaald, de sanering van de binnenstad juist nu de grote projecten omvat zoals de nieuwe brug en het Geercpian, de woningnood ook voor jonge gezinnen moet worden opge heven en een verantwoorde overmaat industrievestiging bevordert. Ten aanzien van de woningcategorieën erd reeds In de bouwnota '67 gewezen MIDDELBURG Het college van b en w van Middelburg heeft een woningbouwprogramma opge maakt waarin het bouwbeleid voor de periode 1970-1974 is uitgestip- °P de ongelijkmatige contigentering van .7 woningwetwoningen en de daaruit vol- peld. Het programma voorziet in - -b, bouw van 2000 woningen. De uit voering zal zich voornamelijk gaan afspelen in de magistraatwijk en in Dauwendaele. Thans is tot 1969 (ADVERTENTIE) Op de fiets naar Florence gegaan voor uw voorjaarsgarderobe? Onzin! Niet nodig! Mode van ver - dicht bij huis... geilde moeilijkheden om tevoren een wo ningbouwprogramma vast te stellen. Voor het op gang houden van de bouw- stromen zijn de woningwetcontingenten ook te klein. De voeding van de bouw- stromen zal volgens b en w dan ook moeten komen van de premlebouw. Dat lukte in de voorgaande jaren goed maar nu zijn de mogelijkheden praktisch be ëindigd. De woningbouw zal nu in hoofd zaak van particuliere beleggers moeten komen. Daar is tot op heden van die zijde voor de bouw van goedkope woningen nog weinig belangstelling voor. Het kan. zo zeggen b en vv, toen niet do bedoeling zijn van de minister de bouw van goed kope woningen zo zeer te beperken, Het college spreekt in een toelich ting op het woningbouwprog-ramma dan ook de wens uit dat de huidige rege ling in gunstige zin zal worden ge- wijzlgö; De premieregeling wordt be paald gunstig genoemd om ,uit een krappe beurs' een eigen woning te bouwen. Men vindt het een verheugend verschijnsel dat door de gestegen vraag naar eigen woningen vooral in de goed kope sector, een deel* van de woning produktie kan worden ondergebracht. Met de bestaande mogelijkheden kan echter de grote behoefte aan goedkope huurwoningen niet worden opgeheven. Het college stelt dat voor de planperio de van vijf jaar de woningbehoefte van 2000 als volgt is in te delen: 400 ver- koopwoningen, 100 woningen voor zelf standige bejaarden en in de sector huur woningen 150 dure, 350 mlddennrijs en 1000 goedkope woningen. De bejaarden- woningen zullen zeker niet in de gebie den waar de bestemmingsplannen op van toepassing zijn komen te staan. Er zal. zo wordt gesteld ernstig wor den gezocht naar mogelijkheden om deze voor een deel in de binnenstad te ver wezenlijken. De bouw van de 360 BMB-flatwonin- gen nabij het winkelcentrum in de ma gistraatwijk zal In het le kwartaal van 1969 beginnen. De oplevering valt echter geheel na 1969. In Dauwendaele is met de keuzewoningen een begin ge maakt. Daar deze woningen grotendeels na 1969 zullen worden opgeleverd is een aantal van 120 van deze woningproduk tie in de planperiode opgenomen. De 170 flatwoningen onder architectuur van prof. Berghoef vormen een deel van de zogenaamde Meanderflat in het hart van Dauwendaele. Het eerste deel bestaat uit in totaal 230 woningen: daarvan zijn bestemd voor huisvestinj HANSWEERT Het berg ings- en transportbedrijf Van den Akker NV m Vlissingen streeft ernaar deze week vrijdag het Franse motorschip .Cotes- Rotie'. dat zondag in het kanaal door Zuid-Beveland zonk, te bergen. Maan dag is men begonnen de ongeveer 1000 toii ertswaarmee het schip toas gela den, met kranen over te slaan in een ander schip. Daarmee denkt men van daag, woensdag, klaar te zijn. Dan zal men proberen donderdag een strop aan te brengen. Vrijdag wil men het schip dan lichten. Dinsdagmiddag is de bok gearriveerd, waarmee het Franse schip moet worden gelicht. Zoals bekend zonk de ,Gotes-Roti& zondagmiddag na een aanvaring met- het Belgische motor schip ,Irma'. Ter hoogte van de loswal te Vlake zonk het schip vrijwel geheel. Op de foto: de lading wordt overge slagen met twee'kranen. Foto PZC). van zelfstandig wonende bejaarden, zelf-: standigen of kleine gezinnen. In het gebied tussen de Meander en reeds voltooide eengezinshuizen is nog ruimte voor de bouw van plus minus 200 eengezinswoningen. Bijzondere aan dacht zal daar worden besteed aan het tot stand brengen van een woonbuurt met een eigen karakter en met een ge scheiden voetgangersgebied, waarbij net autoverkeer zal worden beperkt tot en kele toegangswegen naar parkeerterrei nen. Opdracht tot het ontwerpen van deze woningen is verstrekt aan archi tect P. Götzen. Het project van de ongeveer 90 kleine woningen wordt gevormd door een groep van ongeveer 40 aan de Toren hofstraat en een groep van ongeveer 50 langs de Torenweg. De architectuur van deze woningen wordt verzorgd door de heer Leo de Jonge. De woningen, welke bestemd zijn voor .alleenstaan den' zullen ln twee lagen .worden ge bouwd. Van het tweede deel van de Meander, welk deel uit 290 woningen zal be staan, zullen ongeveer 150 woningen Door de vestigingen in het bestem mingsplan Klarenbeek van het Ja cob Roggeveenhuis en de christelij ke lagere technische school zijn aan de ontsluitingswegen bouwrijpe per celen beschikbaar gekomen, die be stemd zijn voor dë bouw van klei nere aantallen woningen door klei ne bouw-ondernemers. Het ligt wel in de bedoeling in de periode van '1970 tot en met 1974 voor een niet al te fors aantal huurwoningen in Klarenbeek van de capaciteit van een bestaande bouwstroom gebruik te maken Voor de bouw van een 24-tal huurwo ningen in Nieuw- en Sint-Joosland zijn de voorbereidingen in een vergevorderd stadium. Daartoe zal grond in plan Noord binnenkort bouwrijp worden ge maakt, waarbij gelijktijdig een aantal kavels voor verkoopwoningen beschik baar komt. De mogelijkheden voor woningbouw in Sint-Laurens zijn nog uiterst beperkt. Er Is een nieuw bestemmingsplan in voorbereiding. Na vaststelling daarvan z naar behoefte grond voor woningbouw bouwrijp worden gemaakt. In de Griffioen wijk heeft in verband met de bouw van het rusthuis van de gereformeerde gemeente een ontsluiting plaats, waardoor een beperkte moge lijkheid om enkele woningen meer aan een te houwen beschikbaar komt. Ynor de bouw van bungalows en individuele huizen in deze wijk is de voorraad aan bouwrijpe kavels tot een minimum ge daald. Op korte tormijn zal de raad worden gevraagd de voor de verdere ontsluiting van Griffioen n benodigde kredieten te verstrekken. Voor de bouw van eigen woningen in andere delen van de stad bestaan direc te mogelijkheden ln de Magistraatwijk MIDDELBURG De landskampioen fanfare, het Kloetingse .Excelsior' zal zaterdagavond te zien en te horen zjjn in do Middelburgse concertzaal. Diri gent Ko den Toonder zal daar zjjn jZeeuwse band met de Engelse klank' leiden in ecu concert van ongeveer een uur, dat zal beginnen na afloop van liet solistcnconcours van de Zeeuwse hond van harmonie- en fanfarevereni- gingen. Het befaamde Kloetingse fanfare orkest, dat 8 maart in Arnhem de eerste werd in het landelijke topconcours van do KNK, zal zaterdag ook de compositie ten gehore brengen waarmee het lands kampioen word: ,A Dównland Suite' van de Britse toondichter John Ireland. Daarnaast zal .Excelsior' nog een keur uit zijn programma spelen. Omstreeks negen uur hoopt men met dit concert te 'kunnen beginnen. Het be stuur van de Zeeuwse bond van harmo nie- en fanfareverenigingen heeft de commissaris van de koningin in deze Srovincie, mr J. van Aartscn, uitgeno- igd dit .ereconcert' van .Excelsior' by te wonen. Ook de landelijk voorzitter van de KNF is uitgenodigd, evenals de directie van de Zeeuwse Muziekschool, de Zeeuwse Culturele raad, besturen en dirigenten van de Zeeuwse muziekver enigingen ën de provinciaal contactman van de Brassbandclub Nederland. Het concert is evenals het solisten concours toegankelijk voor het pu bliek. Het concours begint al 's mor gens om tien uur. Het optreden van .Excelsior' is dus op omstreeks negen uur 's avonds gepland. en Dauwendaele. In de Magistraatwijk zijn daartoe 54 kavels en in Dauwen daele 146 en 60 kavels f schikbaar. Het betreft hier hoofd lijk de goedkope en middensector. Alhoewel in de verschillende bestem mingsplannen ruime mogelijkheden voor de bouw van flatwoningen zijn opgenomen, zijn tot op heden toch over wegend eengezinshuizen gebouwd. Hier uit mag zo zeggen b en w met de conclusie worden getrokken dat in de planperiode overwegend flatwonin gen zullen worden gebouwd. Het col lege heeft bij de programmering als eis gesteld dat ook in de toekomst ten minste de helft van het aantal te bou wen woningen eengezinshuizen zullen zijn. leeuwse ,._.j jong hondje. Voor de kinderen. Geen bekroonde Winston, zomaar een onbeduidend, qua ras moeilijk te plaatsen keffertje. Maar 't is wel een zeer schrander dier. Op de leeftijd van drie maanden gaf het al een poot en begint nu ook be dreven te raken m het opzitten. Jdóóóói' roept de baas dan, onver moeibaar in deze dingen. En zo komt ook dit kunstje lang zamerhand uit de verf. Het beest weigert alleen te spreken. Het baasje heeft al enige avonden aan deze toer gewijd, maar het lukt niet. ,Hoe spreekt ie dan, hoe spreekt ie dant' Als het beest niet 'eageert doet de baas het heel tje met dikke siaupogen het hoofd om de hoek: J?apa blaft me steeds wakker.' GOES Er is nog geen beslissing genomen ovei een eventuele nood ves tiging voor de Goese textielfirma West strate, waarvan de gebouwen maandag avond geheel uitbrandden. De directie van het textielbedrijf heeft dinsdag de zaak besproken met hot Goese gemeentebestuur. ,De burgemees ter heeft alle medewerking toegezegd', aldus mede-directeur A. Weststrate jr. H;i voelt er het meest voor een nood- fabriek neer te zetten :n de omgeving van het uitgebrande bedrijf, dat in de Voorstad staat. Het gemeentebestuur zal zoeken naar een geschikte plaats. Ook over definitieve herbouw is van daag gesprc m. De directie van West strate zou het liefst een nieuw bedrijf bouwen op de plaats van het oude. Dit zal nog punt van discussie met de ge meente uitmaken. Er bestaan bij het gemeentebestuur namelijk plannen voor de aanleg van een weg over het ter rein van Weststrate aan de Voorstad. In ieder geval gaat de verkoop van de bextielgroothandel gewoon door. Er zul ten zo spoedig mogelijk regelingen wor den getroffen met de textielfabrieken, die gewonoltjk aan Weststrate leveren, om de verloren gegane voorraad zo snel mogelijk weer op peil te krijgen. Op de foto: een beeld van het uitge brande textielbedrijf. (Foto PZC). VLISSINGEN Met een daverende klap kwam dinsdagmorgen het zwaarste stuk van een heistelling plus een heipaal van 3,5 ton terecht, waar dit materiaal bepaald niet moest zijn: op een boulevardmuur tje en trottoir plus wegdek. Het ma- hij de Gevangen toren. Waarschijn lijk is de kraan iets tc ver naar vo ren gekomen bij liet opzetten van een heipaal. De heipaal trok het geheel naar vo ren en de giek knapte in de nok af als een lucifershoutje. Een deel van de heistelling ramde het boule- achtor de Boulevard De Ruyter vlak- vardmuurtje en schoof door over het trottoir en hel wegdek, waar op dat raking met de boulevard, de giek en de makelaar gingen kapot evenals het slablok dat op de boulevard te recht kwam. De hydraulische kraan werd verbogen. Totaal geschatte schade: 50.000 Het ongeval gebeurde ongeveer half twaalf. Een kraanwagen heeft de ra vage uitgedund. Op de foto: de schrtkhekken waren wel nodig op de Boulevard De Ruy ter In Vlissingen om de weg vrij te WEINIG VERANDERING In hel algemeen veel bewolking en op enkele plaatsen wat regen, sneeuw luer en daar col-: ij/el. Matig tot krachtige, in het Waddengebied af en toe hurne oostelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Vooruitzichten voor donderdag en vrij dag, opgesteld door het KNMI op dins dag om 18.00 uur. Verspreide opklaringen, plaatselijk eni ge neerslag en temperaturen over het algemeen beneden normaal vooral in het noorden van het land. Weersvoouitzichtcn in cljfes gemid deld over Nederland: Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 5: nun. temp.: ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; max. temp.: 2 tot 7 graden Ionder normaal: kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 70 procent; 'kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 5: min. temp.: ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; max. temp.: tot 7 graden onder normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal; 50 procent. Normalen voor 17-21 maart )respectie- velijk min. temp. en max. temp.): De ii Helder 3 8 Eelde i 9 De Bilt 2 10 Zuid-Limburg 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2