GEREFORMEERD AARDENBURG DENKT AAN DE TOEKOMST WIELER- VARIA KLEIN INTERMEZZO SLUISKIL, HET DORP DAT VERANDERDE ext™ VK0U WNHOOT VRIJDAG 14 MAART 1969 ZEEUWSCH-VLAANDEREN MET NIEUW KERK- COMPLEX AARDENBURG De gereformeerde kerk van Aardenburg die momenteel een onderkomen Het omvat een kerkzaal, catechesatie- en ont moetingsruimten en accommodatie voor het vindt in de Sint-Baafs krijgt in mei een eigen jeugdwerk en een kindercrèche. De kerkzaal in gebouw. Aan de Sassenstraat, vrijwel in het een- dit mobiele gebouw kan verbonden worden met trum van het stadje, wordt momenteel een kerk- de ontmoetingsruimte en er is dan plaats voor Het centrum kost ongeveer 220.000 gulden. Dat bedrag zou zeker belang rijk hoger gelegen hebben, als er van de kant van de kerkleden niet actief was meegeholpen met de bouw. Zij namen een flink gedeelte van het spit- en graafwerk voor hun reke ning en ook het orgel is al bijna be taald. Als architect trad de heer J. Kolff op, zelf een lid van de ge meente. Ds Noorloos: ,Ik bem vol lof over de manier waarop de kerk heeft gerea geerd. Boeren reden ln de oogsttijd met hun tractors puin, kortom er zijn heel wat mensen geweest die hun vrije uren beschikbaar stelden'. Van de bouwkosten komt 155.000.- voor rekening van provincie, classis, landelijke instellingen en zusterker ken. Een bedrag van rond 65.000,- moet men zelf opbrengen, een .eigen aandeel' waarover ds Noorloos zich overigens niet al te veel zorgen maakt. Er is tenslotte nog altijd een welvoorzien bouwfonds (resterend van vroegere niet uitgevoerde bouw en verbouwingsplannen), er kwamen toezeggingen binnen en men hield een hele serie acties, variërend van oud-papier-ophalen tot oliebollenver koop. HET PLAN Hoe ziet nu "net oouwplan er uit? De linkervleugel van net centrum wordt ingenomen door de kerkruimte die, als dat nodig is, verbonden kan worden met de ontmoetingsruimte, ondergebracht in het middengedeelte. Dat omvat voorts accommodatie voor de catechesanten, een garderobe, een keuken, sanitair en een portaal. Ca- techesatieruimte en gaixlerobe zijn door zogenaamde .harmonicawandsn' gescheiden van de ontmoetingsruim te. De rechtervleugel van het cen trum bestaat uit een gebouw met één verdieping. Op de begane grond kan de kerkeraad terechC er is een bergplaats, sanitair en ruimte voor de centrale verwarming. De verdie ping wordt ingenomen door een zaal tje voor de zondagsschool en accom modatie voor jeugdclubs en kinder crèche. Het hele complex staat in maquet- tevorm bij ds Noorloos thuis. Zijn dochtertje heeft het bouwwerk al volop ontdekt. Over .gokken op de toekomst' gesproken... De Belg Eddy Merckx blijkt al heel vroeg in het seizoen In een uitstekende conditie te verkeren, hetgeen weer is gebleken in de Ronde van Levante, waarin hjj enkele etappes won en de eindzege behaalde. Het meest opvallende in de einduitslag van deze Spaanse ronde 1» dat onmiddellijk na Merckx vier Spanjaarden volgen die er even lang (25 uur, 40 minuten en 23 seconden) over deden dan Merckx. Het deed ons Zeeuwse hart goed dat ook Willem Dubois (uit Zuidzande) een uitstekende prestatie leverde door in de Omloop van de Vlaamse Ardennen op de 2e plaats te finishen. Hopelijk krijgt WLm dit Jaar wat meer veine dan in het pechvolle vorige jaar. Overigens mag ook de eerste plaats in die koer» van Eric de Ylaemlnck er zyn. Een uitgesproken crosser nota bene, die za terdag nog zo'n loop-, klim- en draaf wedstrijd voor zijn rekening nam. En broer Roger zat ook weer vooraan met z'n 7e plaats. Van die twee De Vlaemlncks horen we nog meer dit seizoen: Van de overige Nederlanders hebben er nog maar weinig voor schokkende prestaties gezorgd. Een tweede plaats van Jan Janssen in een gewone koers spreekt al lang niet meer tot de verbeelding. Een 22ste van Dies Kosten in de Omloop Vlaamse Ardennen Is ook al niet om over naar huis te schrijven. En jongens als Kees Haast zie je wel In de uitslagen staan maar tot nu toe ver buiten de pryzen. Dat hou Je ais beroepscoureur ook niet lang vol. Het komende weekeinde wordt ln Nederland de eerste grote amateurwedstrijd van dit seizoen verreden, namelijk de .Ster van Zwolle', waarvoor alk Jaar grote belangstelling bestaat. Verder Is er in het Brabantse St-Willibrord een koers voor amateurs, nieu welingen en adspiranten. In België zijn er morgen twee belangrijke wedstrijden voor be- roepsrenners, namelijk de Omloop van Zuid-Went-Vlaanderen en wat dichter In onze buurt de Omloop van het Waeeland (St-Niklaas- Kemzeke). Van allure is ook de zondag te verrijden Elfsteden- ronde ln en om Brugge, die ook altijd belangstelling trekt uit het westen van Zeeuwsch-Vlaanderen. Als u deze varia onder ogen krijgt zyn de meer dan honderd ren ners in de Koers naar de Zon' al een aardig eind op weg naar de finish in Nice. Onder hen bevindt zich een complete ploeg van Willem II met tal van Nederlanders en Belgen, uiteraard Jan Janssen, die nu de BIC-kleoren verdedigt en ook de nieuwste Ne derlandse ontdekking Henk Hiddinga, die samen met Eddy Beugels in de Mercierploeg zit met onder andere Poulidor. Ook CabalIern heeft een aantal deelnemers in deze etappenkoers. Hoewel er ta Parijs - Nice nog veel kan en ook wel ról gebeu ren, stemt het toch tot tevredenheid dat al meteen de eerste de beste etappe (het tweede gedeelte althans) door een landgenoot werd gewonnen. Dat het Leo Duyndam werd, hoeft niemand te ver bazen. Die Jongen steekt vroeg in het voorjaar altijd ln een goede conditie. Vorig Jaar bracht hy in maart al de Ronde van Limburg op z'n naam. Ook Janssen, Pijnen en Hiddinga zaten meteen vooraan. Opmerkelijk is dat de grote vedetten zoals Poulidor, Anquetll, Merckx, Janssen, Van SpringeL, Ghnondi op de eerste dag van de .Koers naar de Zon' direct hun neus aan het venster staken. Dat betekent dat het .meerijden ter oefening' nu achter de rug Is en dat men nu moet gaan tonen dat men werkelijk vedette is. Het win nen van Parijs - Nice heeft elke renner trouwens graag op z'n ere lijstje staan. Maar toch zullen in de karavaan vele gedachten al uitgaan naar volgende week woensdag, want dan wordt pas de eerste echte klassieker gereden, namelijk Milaan - San Remo. ,Ga er eens wat dieper op in', vroegen ze mij. Bedoeld werd of ik een beschrijving wilde geven van een afscheidsbijeenkomst waarin een werknemer het woord arbeider klinkt bepaald veel sierlijker, maar wordt in deze tijd helaas als denigrerend aangemerkt .met lor slaagt in het beëindigen van zijn werk kring. Dit, naar aanleiding van een vorig cursiefje. Ik zal dat doen u duide het mij niet euvel door fantasie en werkelijkheid dooreen te mengen. Vooropgesteld zij dandat alle huldigingen worden op gedrongen. We moeten daar toch echt eens iets aan gaan doen. Waarom vormen toch dl die directeuren en hoofden van dienst een besloten clan, een pressiegroep, die er behagen in schept, om louter voor eigen genoe gen, een werknemer die het bedrijf verlaat tegen zijn zin te huldigen T Waarom dit feestelijke uitluiden, met bloemen, geschenken, receptie en soms zelfs een lintje T Terwijl ik herhaal het niemand dit wil T Sommigen van hen, die directies en hoofden bedoel ik, bezitten zelfs nog de treurige moedom, zo maar. in bijzijn van velen, te verklappen, dal de vertrekkende de huldiging zelf niet gexoenst heeft, maar dat de di rectie toch meende, gezien, enfin, dat hoort u straks ivel. Natuurlijk bezit de op de laatste dag dat hij in dienst is onmisbare persoon tal van benijdensxeaar- dige karaktereigenschappen en briljante gaven, ik heb bij zo'n gelegenheid eens eenmaal de uitspraak ge hoord: Joals tt bent, wordt er maar eens in de hon derd jaar iemand geboren'. Ik weet nog goed, hoe toen het hele gezelschap dat aanwezig was sidderde onder deze woorden en beschaamd het hoofd boog. En ja, hij zal dan ook nog eens een keer de deugd bescheiden heid niet bezitten. Als het al niet in éön der toe spraken werd gezegd, doet hij het zelf wel in zijn dankwoord: ,Ik xoas maar liever gewoon weggegaan, maar ik ben voor de aandrang bezweken', mompelt hij somber. En aldus bezweken zijnde, telt hij, staan de als een veldheer die het slagveld overziet, de aan drang, de bloemen en geschenken. Karei Huftermans ging na jaar in hetzelfde bedrijf werkzaam te zijn geweest, met pensioen. Weken, nee maanden tevoren hadden zijn vrouw en hij er al over gepraat. Karei Huftermans had nimmer een revolutionaire geest bezeten. Staken en demonstreren waren hem vreemd. En de contributie voor een vakbond noemde hij weg gegooid geld. Wel had zich in de loop der jaren, naar mate het pensioen meer in zicht kwam een zekere vrij moedigheid van hem meester gemaakt, die hij uitte door tegen nieuwkomers te vitten op de leiding van het bedrijf en een houding aannam of hij ze allen in zijn vestzak stak. Maar als zo'n jonge snuiter wel eens ■erschil van mening had met één of andere superieur rond hij Huftermans nimmer aan zijn zijde doch was 'eze toevallig ergens anders. Zijn geestelijke erupties en snoeverijen van de laatste 'ijd. v\a collega's gericht tegen het bedrijf, waren ei genlijk een machteloze uiting van wraak op Mien, zijn rouw, een forse matrone. Haar gezag had hij nimmer lurven aantasten en thuis had hij dan ook niets in te trengen dan lege briefjes. Maar nu leefde er bij liem een plan waarvan hij vast besloten was het te volvoeren. In zijn jonge jaren xoas hij een verwoed hengelaar ge veest. Tot de dag dat hij Mien tegen het toen nor; anke lijf liep. Hij begon toen op andere wijze ie engelen en xoel naar haar gunsten, zonder een enkel •ermoeden dat hij alleen maar in de strik trapte die :ij voor hem had uitgezet. Ze trouwden en zij besliste dat. het uit moest zijn met de visserij. Haar wil ge schiedde, toen en nog vele malen daarna. Doch in zijn pensionering zag hii een kans gratis een complete hengéluitr listing te bemachtigen en het vis sen zou dan wel vanzeif komen. Mien zou hem toch ook wel eens kwijt willen als hij haar te veel voor de voeten liep. zullen wél vragen wat ik hebben wil', begon mij het onderwerp op een avond diplomatiek. Ja en dan moet jij zeggen: een elektrische schoorsteenklok, want deze is nu al 40 jaar oud en ik xoil nu eindelijk wel eens een nieuwe". Karei zweeg als altijd wanneer zij had beslist Weg vissersdroom. Opeens hoopte hij een ogenblik werkelijk dal het hele afscheidsfeest waarop hij zich nu al maan den verheugde, niet zou doorgaan. Maar het ging wel door. Hij werd binnengeleid in de feestzaal, Mien voorop, de bloemen die zij van het jongste dochtertje van de directeur gekregen had als een trofee tegen haar om vangrijke boezem, geklemd. Hij en zijn beide zoons met hun vrouwen volgden en ze stonden allemaal op toen ze binnenkwamen, zo had hij het zich al zo dik wijls voorgesteld en gingen eerst zitten toen hij met zijn gezelschap achter de tafel op het podium zat. Toen begon het. De toespraken, de geschenken, waarbij een fraaie elektrische klok. Rotklok, dacht hij. Boe- kenbonnen, enkele enveloppen met inhoud ook daar zou Mien wel een bestemming voor weten, dacht hij bitter maar ze werden gegeven met de toevoeging .omdat je er zélf iets voor je hobby van kunt kopen'. En die Karei. Ach wat was hij toch een feilloze wer ker geweest, wélk een opgeruimde zonnige man, schalks, met gepaste grollen en grappen, altijd klaar staand om iedereen te helpen, heus, deze leegte zou moeilijk aan te vullen zijn, (wat ben ik blij dat je eindelijk op dondert, dachten er ondertussen een paar), maar, Ka- rel, jongen, desalniettemin, dot je nog heel veel jaren met je vrouw in goede gezondheid van je pensioen mag genieten. De hulp en steun die zijn vrouw hem steeds had verleend werd evenmin onvermeld gelaten en door haar met een passende glimlach geïncasseerd. Toen volgde de receptie. Handen schudden, dank tc wel zeggen, glimlachen. En als toegift het diner, waar al les heel gemoedelijk toeging. Huftermans danste na afloop zelfs met de vrouw van de directeur. Karei werd roekeloos en dronk voor het eerst in 40 jaren meer dan goed xcas xx>or zijn helderheid van geest. Het tcerd hem niet kwalijk genomen, alles mocht. Ze teerden met de auto van de directeur thuis gebracht, gevolgd door nog een auto waarin de bloemen en ge schenken. Karei werd een beetje lallend uit de wagen geholpen door de jongste directeur die dit la chend deed. Nadien, toen ze met. zijn tweeën in de kamer waren, zat hij achterover in zijn stoel gezakt, schoenen uit, de stropdas los. Mien was glashelder en pakte alles uit. Toen ze de klok in haar handen had, wilde ze zeg gen: prachtig hèt', maar zover kwam ze niet. Karei sprong op, griste de klok uit haar handen en smeet hem op de vloer kapot, eenmaal, tweemaal, driemaal. Toen schopte hij het ding in de hoek. Hierna gleed hij weer terug in zijn stoel, verborg zijn gezicht achter zijn handen en snikte. I erbijsterd had Mien dit aües aangezien. Toen ging ze naar hem toe, ze streek hem zacht over zijn schaarse horen en zei met een glimlach die haar jaren jonger maakte: fKoréL. je wordt waarachtig op je ouwe dag een vént'. De maquette van het nieuwe complex Het gebouw aan de Sassenstraat is in mei klaar complex gebouwd, dat kan worden gebruikt 275 mensen. Normaal kunnen er 100 terecht, /oor diverse doeleinden. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Oorspronkelijk bestond Sluiskil uit een langgerekte bebouwing langs het kanaal, met daarachter de Benedenweg, de Bovenweg en do Pierssenspoederstraat, terwyi we, in de richting Driekw'art gaande, langs Strodorpe kwamen. De Nieuwe Kerkstraat ontstond pas rond 1900, toen de r-k kerk en het klooster daar werden gesticht. Daar rond vestigden zich verschillende zakenmensen en er werden wonin gen gebouwd. De Nieuwe Kerkstraat was lang een onverharde smal le straat, waaraan in 1904 door Medaets en De Clercq een aantal wo ningen werd gebouwd. P. .Meert opende daar op 19 april 1902 een herberg, genaamd ,In het nieuwe dorp' en veel later werden het zie kenhuis, de school en het zusterhuis daar gevestigd. Door het aanleg gen van de Landstraat, de Veldstraat en het verlengde van de Nieuwe Kerkstraat, was in de Plerssenspolder inderdaad een Nieuw dorp' uitstaan. Later zou er een nog nieuwer dorp ontstaan door de aan log van de Middenstraat met omgeving. Tiet oude dorp veranderde ln de loop der tijden natuurlijk ook wel icel erg. Na het verleggen van de beide bruggen werden daar ver- ichillende zaken gesticht en er werd een nieuw station gebouwd voor Ie spoorlijn Gent - Terneuzen. Het stationsemplacement en de om geving van de cafés van Faas es. werd het centrum waar men elk- ïar ontmoette voor het doen van zaken of om zich te verpozen. Je mooie bomen die wij op deze foto's zien achter de huizenrij ver- icrgen de welbekende leiding, waarover zoveel is geschreven in ver- land met de enorme stank die er door werd verspreid. Vooral in de ijd dat de suikerfabrieken te Sas van Gent in bedrijf waren, was iet voor de Sluiskillenaars geen prettige tijd. Een andere stankver- iprcider was de vuilnishoop die vanaf de Bovenweg was aangelegd, let was niet alleen de stank van de voor de huizen liggende vuilnis, naar ook het ongedierte dat daar leefde, maakte het leven minder irettig. A'e mogen echter niet alleen de nadelen opnoemen die verbonden varen aan hel wonen in de buurt van het kanaal, want als we di ilaatjes bekijken, dan zien we hoe dicht de scheepvaart daar langs Ie huizen werd geleid. Veel zeelieden uit alle delen \an de wereli. hebben in de loop der tjjden vanaf hun schepen neergezien op de klei- ie huisjes langs het kanaal, de huisjes waarin zoveel lief en leed \erd gedeeld. Wij bewoners van de kanaalzone weten maar al te oed wat het water met haar, altjjd levendige scheepvaart voor ons etekent. Vooral zij die er zo dicht bij woonden en die moesten ver rekken zullen het in liet begin zeker gemist hebben. Een enkeling ceft een huisje kunnen bemachtigen in de buurt van het water, maai elen waren gedwongen elders een onderkomen te zoeken. >o zakenmensen De Krijger, De Maesehalck, De Caluwé, gezus Jrs De Smit o.a. begonnen to Sluiskil opnieuw omdat hun zaken gc loopt moesten worden, maar anderen trokken naar elders omdat z< r in Sluiskil geen brood meer in zagen. >e Kanaalweg die we hier zien is een heel andere dan die we late lenden. Wy zien hier nog de rustige, met grind verharde, weg W'aa. leehts een enkele auto gebruik van maakte en die verder bestemd .as voor rijtuigen en voetgangers. Deze weg is verdwenen en thans aren er schepen op dezelfde plaats. Nog steeds staan er vreemde ;cclieden neer te zien op Sluiskil, maar die zien nu vanaf de brug van uin schip een heel ander dorp, een dorp waar men in huizen woont, die voorzien zijn van alles wat de tijd waarin we leven ons te bieden heeft. I'. J. Baerl Dé gereformeerde kerk van Aarden burg (met Sluis mee 180 zielen) gokt met dit centrum op een stuk toe komst. De gemeente zélf zal in de komende jaren weinig groeien. Daar aan is de geringe toename van de oeroepsbevoIking in de streek debet. En tóch die op het eerste gezicht wat ruime nieuwe jas Ds M A. Noorioos, gereformeerd predikant en sinds twee jaar .n Aardenburg, stelt voorop dat het ge bouw een functie heeft als kerk ruimte voor de eigen gemeente. Of daar in de toekomst wellicht gere formeerden uit het Belgische grens gebied bij bétrokken worden staat 'nog te bezien. Ze kunnen nu terecht bij een dependance üh Maldegem. De andere factoren die b:1 de b^uw een ro! hebben gespeeld: JDe recrea tieve ontwikkeling in deze omgeving, 's Winters kerken er 100 mensen, maar 's zomers is dat aantal zo'n 140 tot 150. Het valt moeilijk te overzien in hoeverre het nog stijgt. In de derde plaats: er bestaat in Aardenburg gewoon gebrek aan functionele ruimten. Men weet niet waar mem heen moet voor discussie bijeenkomsten, vergaderingen of jeugdwerk. Noch de Sint Baafs, noch de r-k kerk zijn daarvoor geschikt. Die lacune zou met dit gebouw kun nen worden opgevuld'. Ds Noorloos denkt in dit verband onder meer aan activiteiten van de Aardenburgse jeugdraad, die vorig jaar opnieuw van start ging na een .stille periode'. De gereformeerde kerk heeft ook overleg gepleegd met de drie andere kerkelijke groeperin gen Ln Aardemburg, hervormden, doopsgezinden en rooms-katholieken, in hoeverre het tot de mogelijkhe den behoort om gezamenlijk met jeugdwerk te starten. Verder speelt men met de gedachte om het nieuwe centrum als dorpshuis te exploite ren. .Wat dat samengaan in het jeugd werk aangaat: men was daar in prin cipe niet tegen', aldus ds Noorloos. ,Hoe het zich allemaal zal ontwik kelen staat echter allerminst vast. De samenwerking bussen de kerken hier begint te groeien. Het kan best zajn dat we over 10 jaar druk ge bruik maken van eikaars mogelijkhe den'. Nu wij aan het eind gekomen zijn van de kanaalwerken, die voor Sluiskil zulke, grote veranderingen brachten, is het misschien goed nog eens een kijkje te nemen in het deel van Sluiskil dnt voor de vooruitgang van onze streek moest verdwijnen. Eigenlijk moeten we spreken over het verdwenen oude Sluiskil, want vrijwel geheel het oude dorp viel ten offer. STATION EN R-K KERK HET OUDE KANAALZICHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 27