ZVTM Terneuzen krijgt vrijdag ultimatum van vervoersbonden Bouw sporthal Hulst begint over 14 dagen ds BILT Grote investeringen zijn noodzakelijk Spaanse Brabander': gekrakeel over plaatskaarten 2 Vervoersbedrijven leggen brieven naast zich neer Mogelijk woensdag werkstaking voor onbepaalde tijd van 50 chauffeurs r X'rirrvr ■>- KUNST IN ZEELAND En ik, zei Seth Jeugdige orkest en koorklanken Geld ontvreemd bij inbraak VRACHTAUTO TEGEN BOOM Zeeuwse ALMANAK Met tribunes voor j 350 toeschouwers Organisatoren: ,Wij zijn toch echt niet karig' KB AFSLUITING 00STERSCHELDE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 13 MAART 1969 Examens UTRECHT, TERNEUZEN De drie bij de vakcentrales aangesloten vakbon- den van vervoerpersoneel hebben woensdagavond een ultimatum gesteld aan drie van de elf streekvervoerson- dernemingen die tot nu toe hebben ge weigerd de nieuwe driejarige cao voor het streekvervoer te ondertekenen. middels ingestelde loonstructuurcommis- sie tot deze conclusie is gekomen. Tij dens de woensdag in Utrecht gehouden bijeenkomst ging het de vakbonden er om duidelijk te maken dat de lonen geen rol spelen bij het onderzoek van deze commissie. De commissie heeft volgens de bonden slechts tot taak de zwaarte van de functie van de chauffeurs in het streek- en stadsvervoer te vergelijken. De vakbonden spreken dan ook van een werkclasslficatiecommissie twaalf (Green Cars Hoensbroek) die tot het einde van deze maand nog gebonden is aan de cao voor toerwagenbedrljven, zich ook gemeld als tegenstander van de overeengekomen cao. De twaalf bedrijven, zo stelde ïr Denie. hebben alleen bezwaar tegen dat punt van de cao. waarin een extra jaarlijkse verhoging van 33 per maand wordt toegekend als eerste poging om een deel van de achterstand van de chauffeurs in het streekvervoer ten opzichte van die in het stadsvervoer in te halen. MfsTvr £2.SÏÏS? -"euTSTitr s kans niet denkt».,-Idle dat aomn,iEe I ten D™ie van de betrokken ondernemingen Weliswaar erkennen de ondernemingen niet meer bestaan of althans nietdat sommige streekvervoerbednjven meer de beschikking hebben over del veel dichter bij de stadsbusondernemm- geldmiddelen om de achteretandbe-?en zÜn komen te staan door de inte- loning met terugwerkende kracht tot' gratie van deze bedrijven, maar dat I januari jl uit te betalen. I g^dt niet voor de ondernemingen, die op het platteland rijden, rflmmpnp/frmipnz°u de voorgestelde structuurcommis- u iiiucucui i|jc sie jjjg evenwej n0g samengesteld moet Volgens de vakbonden gaat het bij tien j maar waaraan vakbonden en van de elf ondernemingen om familie-KNV^<-> YolSens ïr Denie hun goedkeu- Al, deze bedziiven het „Himotum nege- b.dr'^nw..^ e^.le^r.^- ren, zullen de bonden ingaande vol-i kopen. Als :n de loop van volgende week dan zijn de twaalf ondernemingen als- alle elf busbedrijven stakenSullen de, bereid deze loozisverhoging met te- gende week woensdag een werksto- hf)ril-j..n van tot gevaJ nagaan of 1 rugwerkende kracht tot 1 januari jl toe king voor onbepaolde Hid proclameren «takingauitkeringen aan ongeorgamaeer- M den zuJlen worden gegeven. De stakings-Het Is geen kwestie voor de 750 personeelsleden bi| deze uitkering is nog niet definitief vastge- betalen, maar wii ziin steld maar ze zal tenminste gelijk zijn aan het geldende minimumloon vermeer- bedrijven. De betrokken directies lieten - ook woensdag weten dat zij het ultimatum naast zich neerleggen. Een antwoord moet voor 19 maart bin nen zijn. Een ultimatum aan de Zeeuws- Vlaamse Tramweg Maatschappij wordt vrijdag verzonden. De ZVTM-directie krijgt tot 24 maart de tijd om een be slissing te nemen. De directeur van de ZVTM, Ir. J. F. Denie. verklaarde gisteravond tegen over ons geen verder commentaar te kunnen geven. Hij zei niet op de hoogte te zijn van de laatste ont wikkelingen en niets af te weten var een ultimatum van de werknemers bonden. Zoals bekend, hebben enke le woordvoerders van het vervoers- personeel van de ZVTM vorige week al laten weten, dat een oproep tot staking zal worden opgevolgd. De ruim 50 chauffeurs, die de ZVTM in dienst heeft, zijn vrijwel allemaal ge organiseerd. Tijdgebrek De overige zeven streekvervoersonder- nemingen zullen eveneens in de loop van deze week het ultimatum ontvangen. Het besluit tot het ultimatum is woens dag genomen tijdens een in Utrecht ge houden gemeenschappelijke vergadering van de kaderleden van de drie bonden bij de elf ondernemingen. De kaderleden van de drie bonden bij de elf onderne mingen. De kaderleden werden nader geïnformeerd over de gang van zaken tijdens het vorige week In Amersfoort tuigd dat de werkzaamheden van de chauffeur ten nlattel&nde en die in de stad op hetzelfde vlak liggen'. Zo meen- M. de Koek uit Sint- - CABARET SETH GAAIKEMA STADSWMNKELDER. KORTGENE De heer P. Jansteen sla examen Landelijke Vakopleiding Meubilerlngs-1 doen bedrijven Seth Gaaikema, eerder deze week en vandaag in Zeeland met jeugdvoorstel lingen, heeft woensdagavond de .bij" -C -ja dere avond' van het Noord-Bevefands aagde te Den Haag voor het Nut tot een bijzondere avond gemaakt, woningstoffeerder (Stichting! We konden eergisteren al mededeling Voor het te Middelburg en te Goes ge houden examen moderne bedrijfsadmi nistratie slaagde de heer P. de Schip per uit Wemeldtnge. Voor het praktij le de de zegsman r.. staking zijn wij niet het meeste bang,diploma boekhouden slaagden de heren maar er kan van alles gebeuren', zo werdi A. W. Melaard uit Vhssingen, .1 verder opgemerkt en ir Denie sprak in' Loof, C. van de Broek. T. Heygelaar r opgen dit verband van .hulptroepen'. j J. Wondergem. allen uit Middelburg, dagen is de heer J. Kaashoek uit Sint-Maartensdijk geslaagd voor dek- gast bij .Muller Progress' te Rotter dam. Hij verkreeg de aantekening .niet AXEL In de nacht van dinsdag op Spaarbanken verhogen rente bijzondere rekeningen ROTTERDAM Een aantal bonds spaarbanken in het deltagebied gaan de rente voor gepremieerde spaarreke ningen verhogen tot 5 procent. Het be treu hier de spaarbanken te Rotterdam. - Middelburg, Tholen, Zierikzee, Vlaardin- j woensdag is te Axel bij dne bednjvem gen. Maassluis, Delft. Dordrecht, al-Aan de Xaartstraat^rongen _tot^nu_toe blasserdam en Middelharnls. onbeken de Gebr. scnianau. jvau uc ruiueis.moi - De gepremieerde rekeningen, waarbij zagen zij kans het kantoorgebouw vanGaaikema heef. het voordeel aai nij naast de spaarbankrtate nog een pre- de PZEM binnen te komen. Noemens-1 ,n "11"> zaa' kw,rt kan- Dat 1S ZEEUWS JEUGD ORKEST ZEEUWSE KOORSCHOOL JEUGD EN MUZIEK, CONCERTZAAL, MIDDELBURG Op uitnodiging van Jeugd Muziek gaf het Zeeuws Jeugd Orkest voor het eerst in zyn driejarig bestaan een avondvul lend concert. Aanleiding tot dit optre den was het succesvolle verloop van da orkesttrip naar Engeland in de eerste dagen van februari j 1. Het aldaar ge brachte programma, dat blijkens pers verslagen goed in de smaak is gevallen bij het Engelse publiek, bracht gister avond de toehoorders in de vrijwel tot de laatste plaats bezette Concertzaal eveneens tot enthousiasme. Niet ten on rechte, want Peter Jense en zijn vijftig meisjes en jongens musiceerden op aan stekelijke wijze, al mag in de bijvalsre- acties een tikkeltje chauvinistische trots op dit jonge Zeeuwse ensemble niet weggecijferd worden. Het Zeeuws Jeugd Orkest blijkt In zijn korte leven aanmerkelijke vorderingen gemaakt te hebben. Het luisteren naar een amateurorkest kan op een aantal fronten een kwelling zijn. de prestaties an onze bevindingen dat .Gaaike ma zich in enkele jaren ontwikkeld heeft van de schrijver van scherpe tek sten voor anderen en de etudentenca- baretier tot de cabaretier pur sang, die aan zijn leivende tekst een levende to neelpersoonlijkheid heeft gekoppeld.' We herhalen dat graag: de voorstel ling van woensdagavond heeft het al leen maar bevestigd, de vaststelling kun dus gevoegelijk met meer nadruk ge schieden. Seth Gaaikema 129). dra Nederlandse taal en letterkunde, werd een naam in de cabaretwereld toen bekend werd dat achter de oudjaarshedjes van Wim Kan het pennetje van deze Groninger student zat. Om nog meer te zeggen: de vertaling van de musicals My Fair Lady. Olivier, Kiss me Kate. Carnival en Sweet Charity, is van zijn hand even als de vertaling van Brechts Drei- groschenoper. De laatste jaren is Gaai kema pas goed aan een zelfvertaling t toegekomen en het moet gezegd: h]jjvan de jongelui in"het Zeeuws Jeugd beheerst het eigen idioom uistekend.orkest (wier gemiddelde leeftijd niet hoger dan 14-15 zal zijn) waren in het algemeen zo evenwichtig tav toonzui- I..U ritmiek, samenspeldiscipline. Gaaikema heeft veel geleerd, heeft Ie ren luisteren, het goede behouden en i waar nodig aangevuld. Het resultaat is i verheid. (bijvoorbeeld) de goed lopende show .En ik, zei Seth', die we dan woensdag gen mie wordt uit^ eerd. omvatten de waardige schade is niet aangebr; ieuedspaarrekenmgen (de zilvervloot), bedrijfsspaarregelingen en de premie I Wel werd in twee gevallen een bedrag spaarregeling voor ambtenaren. De ren-1 tepercentages varieeren tot nog toe aan geld ontvreemd. De Axelse rijkspo- van 4 tot 4.5 procent. utle heeft een onderzoek ingesteld. derd met de toeslagen voor het eerste en tweede kind. Volgens de vakbonden is gemiddeld 70 procent van de bus chauffeurs georganiseerd. Op een persconferentie in Den Haag trad woensdag ir J. F. Denie. op namens de twaalf busondernemingen, die niet bereid zijn het ultimatum te aanvaar den en haar handtekeningen te zetten onder een tussen de bonden van werk nemers en de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemin gen (KNVTO) gesloten drie jaar gel dende collectieve arbeidsovereenkomsten. Zoals gemeld hadden oorspronkelijk twaalf bedrijven geweigerd de cao te tekenen., één ls op zijn besluit terug gekomen, maar inmiddels heeft nummer LEWEDORP Door een gevaarli. manoeuvre van een onbekend gebleven bestuurder van een vrachtwagen is woensdagavond laat op rijksweg 58 een andere vrachtwagen tegen een boom gereden. Twee personenauto's kwamen in botsing met elkaar. De vrachtwagen reed, bestuurd door J. C. uit Middelburg, in de richting van die stad en werd de berm ingedrukt door een vrachtwagen die hem tegemoet kwam en op de lin ker weghelft reed. Het weinige verkeer ondervond enige vertraging door het ongeval. Frits Lensuelt exposeert in Bergen op Zoom Ook in de richting van Middelburg reed een personenauto, bestuurd door mej. C. F. D. uit Zeebrugge. Zij remde en ontweek de vrachtwagen, maar een auto achter haar, bestuurd door E. J. K. uit Middelburg, botste achterop haar gepleegde overleg met de weigerachtige wagen. werkgevers. Het is door tijdgebrek niet vrachtwagen werd zwaar bescha- mogelijk gebleken alle elf streekver- d:£d. Beide personenauto's hepen vrij voersondernemingen tegelijkertijd aan aanzienlijke schade op. Er deden zich te schrijven. De drie bedrijven voor wie g-een persoonlijke ongelukken voor. 19 maart wel geldt als uiterste datum -- - zijn de Overijsselse autobusdienst in Holten, de Zuidwesthoek in Balk (Fr) en het Leeuwarder autobusbedrijf. Het merendeel van de streekvervoers- ondernemingen in ons land heeft zich verenigd met het tussen de bonden en de KNVTO na ingrijpen van een be middelingscommissie onder leiding van rijksbemïddelaar mr Van der Dussen be reikte akkoord. De elf bedrijven kunnen zich wel verenigen met de voor dit jaar BERGEN OP ZOOM Van zaterdag overeengekomen loonsverhoging, maar, 15 tot en met zondag 30 maart wordt weigeren de ook dit jaar overeengeko-in Etcetera te Bergen op Zoom een ex- men loonsverhoging, maar weigeren de positie gehouden van houtsneden en et- ook overeengekomen 33 per maand sen van Frits Lensvelt, die in Vrouwen- tals eerste stap om de achterstand in polder is geboren. Zaterdag aanstaande ric om 4 uur wordt de expositie geopend door dr P. K. van Daalen, directeur van het Zeeuws museum, de heer H. H. To messen, directeur van de lts te Bergen op Zoom zal een inleiding houden. Frits Lensvelt werd in 1922 geboren. Hij is een autodidact die al vele tentoonstel lingen heeft gehouden, meestal indivi dueel in Brussel. Amsterdam (2x). Utrecht. Den Haag en in Zweden en Is raël. Hij maakt vele impressies van de Deltawerken waarmee hij op de wereld tentoonstelling te Montreal succes.had. Zijn voornaamste onderwerpen zijn het water, havens en de scheepvaart. Voor studie maakte hij vele reizen naar het buitenland. In 1956 behaalde Frits Lens velt de kunstprijs van het Prins Bern- hardfonds. Werken van hem zijn er on der andere rijksmuseum, en musea van Utrecht: Leiden, Den Haag, Rotterdam, Antwerpen, Brussel en Parijs. het streekvervoer ten opzichte van de chauffeurs in het stadsvervoer in te ha len) te betalen. Tweedracht gezaaid' De drie vakbonden zijn van mening dat de elf directies tweedracht onder hun werknemers hebben trachten te zaaien door het te doen voorkomen dat zij dit Verdachte joy-riding aangehouden OOSTBURG Woensdag ls in Bode graven op verzoek van de rijkspolitie van Oostburg, aangehouden de 23-jarige P. J. T., verdacht van joy-riding. Na op het bureau te Oostburg te zijn ver hoord, waarbij T. bekende, werd hij op vrije voeten gesteld. De auto waar mee T. aan het rijden is geweest stond op het Ledelplein voor de volkswagen garage geparkeerd. De contactsleutel- Hes zaten uitnodigend In het contact. T. is met de auto naar Aardenburg ge reden, waar zijn ouders wonen. Daar Met hij de auto staan, bij de hervormde kerk. De sleutels nam hij mee. De auto ls aan de garagehouder, de eigenaar, teruggegeven. Petitie De Goese man, die men een lijst met handtekeningen voorhield met het verzoek, de zijne er aan toe te voegen als protest tegen de extra NAVO-miljoenen, inas op dat moment weinig gedisponeerd. Hij dronk juist een goed glas in een bar en voelde er weinig voor zich in deze activiteit te laten storen. Plotseling realiseerde hij zich zelfs, dat hij er eigenlijk hele- maal niets voor voelde. Hij veer de op van de barkruk: Randteke ningen T Miljoenen voor de NAVOT Hier Hij ontfutselde de pacifitt het paperas, scheurde het doormidden en liet de restanten als herfstbla deren door de verlofruimte dwar relen MIDDEN SEPTEMBER GEREED HULST Over veertien dagen begin» het aannemingsbedrijf A. J. Goossen en Zn. uit Walsoorden met de bouw van de sporthal voor Hulst in plan De Dullaert aan de Sportlaan. Als alles meezit zal de hal op 15 september van dit jaar officieel in gebruik kunnen worden genomen. Intussen heeft de Stichting Sporthal Hulst, die de hal zal beheren, een prijsvraag uitgeschreven om de hal een naam te geven. De win naar krijgt 250,Men mag geen persoonsnaam geven, wel een streek naam. Want: deze sporthal is er niet alleen voor Hulst. Heel Oost Zeeusch- Vlaanderen-Oost neemt er in deel. Zoals bekend moet de sporthal Indien mogelijk deel uitmaken van een com pleet gemeenschapscentrum, dat verder zal bestaan uit een brede foyer en een sociaal-cultureel centrum. De sporthal is het eerste deel van dit centrum. De sporthal is een standaard ontwerp van Ned. Heidemij. en de Ver. van Ned. Ge meenten. Het ontwerp is van het archl- tectenburau van de Heidemii Het bouw kundige gedeelte zal ƒ375.000 kosten. Compleet met inventaris komt de sport hal op 900.000. Inclusief de grond van 100.000. Tribunes Maart 1968 kreeg de Ned. Heidemij. opdracht tot uitvoering van de voorbe reidende werkzaamheden en in mei 1968 stelden de gemeenten Koewacht, Sint-Jansteen, CUnge, Graauw, Vogel waarde, Hontenisse en Hulst zich garant voor hun deel van de jaarlijkse exploi tatietekorten. Het subsidie van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk ad ƒ178.500 werd op 23 Januari Het oppervlak bespeelbare ruimte is 22x42 meter. De hoogte is zeven meter. Het gebouw bestaat behalve uit speel ruimte uit een restaurant, een keuken, kleedruimten, berging, en scheidsrech- terslokaien. Rond het speelveld worden tribunes gebouwd, die een capaciteit hebben van 350 toeschouwers. Op 14 No vember 1967 installeerde burgemeester P. J. G. Molthoff van Hulst het bestuur van de Stichting Sporthal Hulst, dat be staat uit' wethouder J. H. Stolte van deze gemeente, voorzitter, vice-voorzit- ter J. Morres, G. C. Naessens, penning meester en C. A. J. Cuelenaere, lid. (ADVERTENTIE) Subsidies dit Jaar toegekend. Uit het provinciaal ontwikkelingsfonds voor Zeeland lcornt minstens 100.000 en ook uit de Infra structuurregeling is een bedrag te ver wachten. De rest van de benodigde gel den komt ten laste van de sporthal stichting. Er zal een lening worden aan gegaan, waarvoor de gemeente Hulst de rente en aflossing garandeert. Het rechtspersoonlijkheid bezittende lichaam ,Oost Zeeuwsen-Vlaanderen-oost' heeft zoals men weet alle medewerking ver leend bij de totstandkoming van deze gezamelijke sporthal. Gs willen onderhoud binnenlandse zaken MIDDELBURG - Gedeputeerde staten overwegen een onderhoud aan te vragen bij de minister van binnenlandse zaken om onder overlegging van een urgetie- programma de bewindsman te wijzen op de noddzaak van het doen van grote in vesteringen In het nog steeds in ontwik keling verkerende provincie Zeeland. Dit wordt meegedeeld in antwoord op het verslag van de commissie voor finan ciering inzake de twaalfde wijziging van de begroting voor de provinciale wegendienst voor 1969. GS stellen: .Onze verwachtingen om spoedig met de uitvoering var de hier en bij andere voorstellen geraamde zij nite hoog gespannen. De situatie op de kapitaalmarkt is momenteel bijzonder ongunstig en het ziet er niet naar uit, dat daarin binnen korte tijd verbetering zal optreden. De NV Bank voor Neder landse Gemeenten, welke bankinstel ling optreedt als centraal finnncierings- tnstituut voor de lagere publiekrechte lijke lichamen, die niet zelfstandig op de kapitaalmarkt mogen opereren, slaagt er niet voldoende vaste finan- worden door de ministers van binnen- zon(jere avond gehad, landse zaken en van financ.ë over de provinciën en de gemeeten verdeeld naar gelang van de behoefte.' In de eers te maanden van dit )aar heeft de pro vincie maar GS stellen slechts ge ringe toewijzingen ontvangen, terwijl voor het uitvoeren van een aantal ka- pitaalwerken, niet alleen wegsverbete- ringen, maar onder meer ook de in aan bouw zijnde tweede dubbeldekker voer de provinciale stoombootdiensten, be langrijke bedragen nodig zijn. e lichamen aan zichzelf in elke zaal kwijt kan. Dat is I gewoon een kwestie van het eerder ge signaleerde samengaan van de schrijver en de toneelman, die weet wat een zaal waard is. De schrijver beperkt zich niet alleen tot het bedenken en op papier zetten van zeer spitsvondige uiterst ver moeiende woordgrapjes, maar gaat ook bij de toneelman op bezoek en neemt van het stoffig podium zo een en ander mee, dat afgestoft nog jaren mee kan. Het publiek en de show krij gen er een show door die nu niet direct een maatkostuum van Bendien-Smits is. maar veel eerder een gemakkelijk zit tend jasje, lekker los in de schouders. Het programma wekt daardoor aller minst de indruk van regeringsbrood met eenheidsworst: het menu van Gaai kema. laat duidelijk de hand van de ei gen kok (minder bloederig dan leteteer- lijk) zien. Ook dat is plezierig, want Gaaikema heeft aardig wat en af en toe wat aardigis te zeggen. Seth Gaaikema bewees zijn klasse ln de directe .mono-dialoog' met de zaal, maxi- en mini-kolder van de onderste tot en met de bovenste plank. Hij deed dat evenzeer in de .momenten van stil stand'; in het poëtische ,De klok ken van het dorp' en het twijfellied verloor het programma niets van zijn spanning. Een moeilijk moment werd daarmee ook meteen een sterk moment. Tonnie Huurdeman blijkt erg laat voor het podium ontdekt te zijn. Radio en televisie, vooral radio, hebben In de loop der jaren met haar stem en ver schijning goed raad geweten. Tonnie Huurdeman bleek woensdagavond ech ter ook op een podium te passen. Haar kostelijke typeringen van een aantal vrouwen, ontrukt aan het barre boze loven en neergehaald van de topjes der overbeschaving, kregen een goedzitten de toneelgraat in de rug. Enig mens. Tenslotte, maar beslist niet ten leste, Roelof Stalknecht en zijn combo. Stal knecht is een ,naam', net als Gaaikema. Wat deze man met 'n piano doet, grenst af en toe aan het ongelooflijke. Stal knecht is meer dan een uitstekend be geleider alleen, hoewel dat om de over grote moeilijkheden die een artiest be geleiden met zich brengen, al heel wat zou zijn. Stalknecht is vooral een mu zikant, zo eentje die meer laat bewe gen dan alleen maar zijn vingers. Stal knecht werd voortreffelijk ondersteund door de slagwerker Gildo del Mi stro en de bassist Ad Wolthers. Het Nut Noord-Beveland heeft een bij dat wij graag onze goede indrukken wil len noleren. Het is namelijk geen gerin ge opgave voor een dirigent om een stel muziekmakende jeugdige individuen te smeden tot een homogeen ensemble: hij moet daartoe met heel speciale eigen schappen toegerust zijn. Het werk van Jense ligt eigenlijk meer op het vlak van de jeugdleider, zij het de geboren muzikale, dan op het terrein van de gestudeerde dirigent. In eerste instantie dient hij voor dit ensemble- spehverk. hoe vreemd en misschien on juist dit ook moge klinken, over psycho logische en pedagogische, daarna over muzikale kwaliteiten te beschikken. Jen se is nu zo'n (met een kaarsje te zoe ken) figuur. Wat hij met zijn orkest deed. was het hoorbaar resultaat van boven aangeduide benadering van de jeugd. Zijn directie legt het af tegen die van zijn gespecialiseerde vakbroeders; zij doet echter tijdens zijn optreden wei nig ter zake. Hij en zijn musicerende D.O. Bejaarde man dood aangetroffen TERNEUZEN In een woning aan de Rozenstraat te Terneuzen ls woensdag middag de 88-jarige J. H. dood op bed aangetroffen. Bij een onderzoek is ge bleken, dat hij vermoedelijk in de nacht van dinsdag op woensdag een natuur lijke dood is gestorven. De man woonde In bij familie, die gewoonlijk afwezig was maar gistermiddag toevallig thuis kwam. Duitser gewond bij aanrijding BRES KENS Woensdagavond is in de Dorpstraat te Breskens de Duitser H. W. uit Essen door een auto geschept. De auto werd bestuurd door de heer A. van O. uit Breskens. W. had juist zijn auto verlaten en stak de Dorpstraat over toen hij door O. werd geschept. Hij is met enige snijwonden en vermoedelijk een hersen schudding in het ziekenhuis te Oostburg opgenomen. Dokter Van der Maas uil Breskens verleende eerste hulp. Geen kievitsei meer voor mr J. van Aartsen MIDDELBURG De commissaris van de koningin ln Zeeland, mr J. van Aart sen, heeft besloten af te zien van het. in ontvangst nemen van het eerste ln de provincie gevonden kievitsei, nu ko ningin Juliana heeft laten weten geen prijs meer te stellen op de aanbieding van het eerste in ons land gevonden kievitsei. Delta-band gaat zondag naar België VLISSINGEN De Delta-band van de Vlisslngse Koninklijke Harmonie ,Ons Genoegen' is uitgenodigd zondag op te treden in het Belgische La Rouvière, een plaatsje omstreeks vijftig kilome ters van Charleroi en dicht bij de Fran se grens. De Delta-band zal daar als show-or kest deelnemen aan een festival, dat in het teken van de Mexicaanse folklore zal staan. Daarom zal de band zich niet in normaal uniform, maar in Mexicaans kostuum presenteren. Na het doorkruisen van een gepland optreden tijdens de carnavalstija in Z- oost-België, trekt de Delta-band dus alsnog naar het nabuurland om het pu bliek aldaar op een ritmische show uit het delta-gebied te vergasten. P. Vingerling kreeg CNV-insigne Dinsdagavond is aan de heer P. Vin gerling te Oost-Souburg gepensio neerd hoofdassistent A l>ij 's rijks be lastingen het gouden CNV-insigne met lauwerentak uitgereikt in verband met zijn 50-jarig lidmaatschap vair christelijke vakbeweging. Ten huize de jubilaris overhandigde de plaatselij ke voorzitter van de Nederlandse Chris telijke Bond van Overheidspersoneel, de heer L. de Bruijn, in aanwezigheid van het dagelijks bestuur, de versierselen aan de heer Vingerling. De afdeling Souburg bood de echtgenote van de ju bilaris een plant aan. zou het toch jammer zijn als Jense zich in zijn slagtechniek niet verder zou be kwamen. Uitmuntend trad het Jeugdorkest naar voren in Gossec's Symfonie in D: een opvallende klankhomogeniteit; een dui delijke tekening van de dynamische vlakken; een hoogst aannemelijk gaande houden van de muzikale stroom. In het C Dur-Concert van Haydn waren de jeugdige musici minder gelukkig op dreef: tempiverschillen met de 16-jan- ge Annette Theunis, die slagvaardig haar party speelde, onder rommelig ,in- vulwcrk' van de strijkers. De aanwezi- en brachten deze jonge soliste een ver- jiende ovatie. In de plaats van het In Folkestone me dewerkende kathedraalkoor uit Canter bury trad het jongenskoor van da Zeeuwse Koorschool (koorleider Evert Heyblok) op in Albert de Klerk's Ada gium-Suite'. Aantrekkelijke, technisch niet eenvoudige, gematigd moderne mu ziek voor lekenkoor- en orkest. Niet het soort ongeïnspireerd werk dat door de componist met een genadig knikje naar de dilettant in elkaar geflanst is. Deze Adagium-Suite', waarin het Euro pees volkslied het thematisch materiaal verschaft, ia heel aantrekkelijk. De Jon gens van de Zeeuwse Koorschool waren duidelijk in hun element met deze mu ziek. die een beetje buiten hun ver trouwde boekje ging en m de uitvoering waarvan zij de superieuren waren man het orkest. Reeds eerder op de avond had Evert Heyblok zijn grote vakmanschap op ko- nstisch terrein getoond in zes prachtig* duetten van Percoll en een reeks onge meen fraaie Engelse volksliederen. De knappe prestaties waartoe hij zijn kna pen beweegt, liggen afwijkend van de speelse verricht.ngen van het Zeeuw» Jeugd Orkest, duidelijk in het grensge bied van leken- en vakmuziekbeoefe ning. Een onder ritmisch handgeklap van de zaal gebisseerde .Piratensuite' van Arthur Sullivan besloot dit plezie rige concert. G. W. B. handtekeningen, lie politie in net geval gemengd, stélde een schik- Mng voor. De man moest handte keningen verzamelen voor de zaak die zijn ergernis had ge wekt, evenveel als er op het ver scheurde formulier hadden ge staan. De man, en dat siert hem, volbracht het binnen de daarvoor gestelde termijn van drie dagen. MIDDELBARE SCHOLIEREN WILLEN VOOR MIDDELBURGSE SCHOUWBURG PROTESTEREN MIDDELBURG Men kan toch echt niet zeggen dat we karig zijn als er op de drie bezoe kers één scholier is, die een plaatskaart krijgt voor de voor stelling van de Spaanse Bra bander.' Dat is het commen taar dat de in Middelburg sa menwerkende culturele ver enigingen geven op de nogal boze reacties van middelbare scholieren over de plaatskaar- tenverdeling voor de voorstel ling van aanstaande maandag, een cultureel hoogtepunt, waar voor de belangstelling overstel pend is. Naar verluidt zouden middelbare scholie- de Spaanse Brabander door de derlandse Comedie een sit-in willen houden op toegangstrappen van Middelburgse schouwburg om hier mee uiting te geven aan het misnoe gen over de moeilijke bereikbaarheid van deze schouwburg voor scholieren. Men verwijt de organiserende combina tie (schouwburg en ZVU) een al te commerciële insteling door zoveel mogelijk dure plaatsen te willen ver kopen en de nog op ter vullen plaatsen tegen een gereduceerde prijs aan de scholieren te willen siyten. Men zegt voorts om de tuin te zijn geleid door een formulier dat aan de scholen was leerlingen, die graag deze voorstelling (voor velen van belang voor hun eindiyst), zouden willen gaan zien. Volgens een opgave van de ZVU zou den hierop 767 aanmeldingen van tien scholen zijn binnengekomen. Namens de organiserende instellingen i waren de heer Meerkamp van Embden, directeur van de SCZ enl de heer C. B. Bisschop (secretaris! van het schouwburg-bestuur) gaarne bereid om commentaar te! geven op deze uitlatingen. Vooropgesteld wordt dat het hier gaat om een voorstelling die met als' schoolvoorstelling is aangekondigd. Gezien het belang van het zien van dit stuk voor een aantal scholieren, hebben de organisatoren zich afge red jeugdpaspoort-plaatsen om iets aparts op te zetten voor de scholie ren. Via een brief aan de scnolen heeft de organiserende instelling na willen gaan of het zinvol is voor de leerlingen een speciale regeling te ontwerpen voor het toewijzen van re ductieplaatsen. Er ls niet in gesugge reerd dat men na een opgave van het aantal belangstellenden ook de plaatskaarten kon garanderen. Het gold slechts als een aftasting van de markt. Regeling Wel is verband houdend met de te ver wachten grote belangstelling van jongelui een regeling getroffen er honderd plaatsen voor scholieren zouden vrijkomen bulten het CJP om. Het gaat hier om honderd kaarten ,en dat zyn echt niet kaarten voor de slechtste plaatsen in de schouwburg' die tegen de laagste prijs van f 4,- in plaats van 7,50 voor de scholieren worden gereserveerd Dat komt, zo rekenen dc organisatoren voor. neer op honderdvijttig kaarten vcor de jeugd, wat gerekend op de 448 stoelen (vanwege ae benodigde podiumruim-] te moet een aantal stoelen worden; uitgebroken) neer op bijna een-derde deel. Over het verwijt dat is gemaakt; en waarbij het woord van een te commerciële instelling' is gevallen zeggen de organisatoren: .We zijn- geen sinterklazen. Als we bewust een aantal plaatsen rreëcren die goedko per zyn dan de normale plaatsen dan moeten we een nadrukkeiyk beroep DEN HAAG (GPD) In het staatsblad is het koninklijk besluit opgenomen be treffende de afsluiting van de Ooster- schelde. In dit besluit is vermeld dat de dam tussen Schouwen en Noord-Beveland aan de noordzijde aansluit op de hoogwa- terkerende dijk van het waterschap Schouwen-Duiveland tussen de dijkpa- len 23 en 25 van de zeedijk van de Burgh-en Westlandpoler en aan de zuidzijde op de hoofdiwaterkering van het waterschap Noord-Beveland, onge veer op de grens tussen de Onrust polder en de Jacobapolder. Aan het ontwerp voor deze afslultdam zal een maatgevende stormvloedhoogte ter plaatse van de noordelijke aanslui ting van NAP plus 5,3 m. en ter plaatse van de zuidelijke aansluiting NAP plus 5,45 m. ten grondslag langs de oostzijde van de dam een binnen/berm zal worden aangebracht van zodanige afmetingen, dat daarop de nodige verkeersverbindingen kunnen worden aangelegd. De minister van verkeer en waterstaat is belast met de uitvoering van fiët besluit, zoals het In het staatsblad i» geplaatst. ditioneel toneel zie je ze zelden of niet. Van de CJP plaatsen er ckinj maar weinig bezet. De woordvoerders van de organiseren-! de combinatie verklaren voorts dat de mogeiykheid om een' speciale schoolvoorstelling van de .Spaanse Brabander' in Middelburg te krijgen ruimschoots is bekeken. Dit bleek echter niet te realiseren te zijn. De avond tevoren wordt er nog in Am sterdam gespeeld En gezien de veel werk vergende montage van de decor stukken is het onmogelijk om alles gereed te hebben In de middaguren voorafgaande aan de avondvoorstel ling. Ook schijnt het artistiek nogal moeilijk op te brengen te zijn om twee voorstellingen op één dag te verzorgen. - V VERWACHT. Tegenover de subsidieverleners moe ten we de zaal zo economisch moge- Mjk verkopen'. Voorts wordt gesteld dat buiten de couponhouders ook anderen een kans moeten krijgen om een plaats te be machtigen. Bij andere voorstellingen biykt de belangstelling van de jonge lui niet zo groot te zi|n De heer Meerkamp: ,By voorbeeld van tra- reserveerde kaarten heeft ook nogal enige zorg gegeven. Uiteindelijk heeft men besloten elke school die reageer de tien kaarten toe te wijzen, met uitzondering van de kweekscholen die er vijftien krijgen, omdat het Ne derlands bij deze" opleiding zo'n cen trale plaats inneemt. Inmiddels is de organisatoren ter ore gekomen dat een aantal volwassenen weer teleur gesteld is omdat er zoveel plaatsen voor de jeugd zijn gereserveerd,.. AANMERKELIJK /ACHTER WEER /waar bewolkt met geruime tijd regen. Matig tot krachtige in het Waddenge bied krachtige tot harde oostelijke wind, in de loop van de dag afnemend en in de zuidelijke helft van het land ruimend naar zuidw est. Vrij zacht weer. Voortuitzichten voor vrijdag en zater dag: Overgang naar zachter weer met tijde lijk regen en later meer kans op zon- weersvooru:tzichten .n cijfers gemid deld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.. 1 tot 5 graden boven nor- 'maal; max. temp: omstreeks normaal; 1 kans op een droge periode van min- stens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor zaterdag: aanta! uren zon: 3 of meer: min. temp. 2 tot 7 graden boven normaal; max. temp.. 1 tot 6 graden boven normaal: kans od een droge pe- rioede van minstens 12 uur: 70 procent: kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 14 maart Zon Maan /ON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2