DAAD VAN VRIJE KEUZE HEEFT WRANGE SMAAK VOOR PAPOEA'S Proces tegen Ray was aanfluiting' West-Irian kent geen vrijheid meer Haagse agent nog niet gestraft Belgische zoöloog vindt onbekende ijsman Zweedse fotograaf roofde ongeveer half miljoen MOGELIJK DRIE AMERIKAANSE MAANVLUCHTEN DIT JAAR Zelfverbranding en moord in Antwerpen bij familiedrama AMERIKANEN VERONTWAARDIGD DONDERDAG 13 MAART 19A0 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 (Van onze reisredacteur) SOEKARNOPOERA De vrijheid, gelijkheid en broeder- schap, die de Indonesische regering het Papoea-volk nogal na drukkelijk en onafwendbaar voorhoudt, mag dan in naam van Sabang tot Merauke reiken wat Irian betreft, nog lang niet. Weliswaar somt brigade-gene raal Sarwo Edhie militair commandant van westelijk Nieuw-Guinea hoogst idea listische doelstellingen op voor de aanwezigheid van zijn sol daten, maar de indruk blijft niettemin bestaan, dat een zeer groot deel van de mondige Pa poea's zich aanmerkelijk in zijn vrijheden belemmerd acht. En dat maakt de aanstaande .daad van vrije keuze' tot een wrange af faire. Want ook al trekt Freddie Awom met zijn verzetstrijders dan nog door het oerwoud, en al zijn vele vooraanstaande Papoea's bereid te verklaren dat in feite niemand de Indonesiërs als broeders en land genoten erkent... de uitslag van de volksraadpleging staat al vast. Te gelijkertijd zal zij worden voorge dragen als een indrukwekkende po litieke triomf en rechtvaardiging van het oorlogsvertoon, waarover de te genwoordige president Soeharto. toen nog onder Soekarno. het be vel voerde. Realisme dwingt tot de overtuiging dat een onafhankelijk Irian Barat nauwelijks bestaansmo gelijkheden zuu hebben. Maar zelfs dan is er geen reden om voorbij te zien aan een volk dat politiek tussen de vielen ls geraakt, hoe onontwik keld het ook is (terwijl de zoge naamde vrije keuze, in alle schijn heiligheid nog rechtvaardig wordt genoemd). Onafhankelijk Papoea Generaal Sarwo lacht luid: .Dat is toch on zin. Wéér zo'n staat, waarvan ieder een waagt: waar ligt dat eigenlijk'. Voor hem staat de uitslag vast: .Gouverneur Kaisïeppo heeft een heel dossier aangelegd van de verklarin gen van stam! eiders en anderen waarin ze hun trouw aan Indonesië betuigen. Het is een dikke porte feuille vol'. Maar de Papoea's zeg gen: ,Die verklaringen zijn gewoon door de Indonesiërs gekocht. Ze heb ben de mensen er honderdgulden voor betaald'. .Betalen?', zegt de ge neraal. ,Weet u wat het probleem is de mensen van Trian zijn wat onzeker in hun gedachtengang. Van daag willen ze dit en morgen dat. Hun echte probleem is de levens standaard. En ze zijn er niet in ge ïnteresseerd wie er nu eigenlijk voor zorgt, dat die levensstandaard om hoog gaat. Maar wij betalen voor die verklaringen niet'. Selfsupporting Sarwo Edhie staat op en loopt naar zijn bureau. Onder glas heeft hij de volgende tekst leesbaar onder ogen: ,Het is mijn zending de plaat selijke bestuurders te nelpen zonder mijzelf voorop te dringen bij de ontwikkeling van Irian Ba- rat. Om te zorgen, dat het land zich zelf kan helpen en de aanvoer van voorraden te verzekeren. Om het land op hetzelfde niveau te brengen als de overige gebieden on der Indonesische soevereiniteit en om de lnfra-strucbuur te ontwikke len'. Evenwel, een Papoea te Biak ver scheen «net een oude roze broek In de hand: ,Ik heb twee jaar in de gevangenis gezeten, meneer, maar dit heb ik bewaard'. Met zijn tan den rukte hij het schamel weefsel uiteen, om vol inmense trots een speld te onthullen met de Papoea- vlag: een slaande rode balk met een witte sier, naast horizontale blauwe en witte strepen. Een andere Papoea izichtig zijn reeh- stond met grove punten gotaloueerd, .persevere' (vol harden) hel oude devies van het Pa poea vrijwilligers korps uit de Ne derlandse tijd. En in zijn broekzak vond liij in rood-wit-blauw patroon gevlochten kralen: geheini-teken-van de mannen-die-in-het-bos leven. Sarwo Edhie: .De bevolking heeft complete vrijheid van spreken. Ik garandeer dat". Papoea: ,De Indonesiërs hebben Pa poea's omgekocht om 's avonds de gesprekken in de huizen af te luis teren. Als er dan wat ten nadele van Indonesië wordt gezegd, pakken ze je op'. Sarwo Edhie: ,We hebben wel men sen gearresteerd, die het gezag on dermijnden door onwettig'e organi saties. Zij verspreidden vlugschrif ten. Dat had tot gevechten tussen de stammen onderling kunnen lei den en doden kunnen opleveren. De laatsten hebben we overigens met kerstmis alweer losgelaten. Tegen- genwoord-.g gaan ze pas na een be hoorlijke rechtszaak de gevangenis Papoea: ,Het oppakken gaat nog steeds door. En er wordt soms met stroom gemarteld'. Sarwo Edhie: ,Ik ben hier sinds juli 1968. Naar mijn gevoel gehoor zaamden de mensen in het binnen land hun leiders zonder te weten waarvoor ze vochlen. We heb ben toen een nieuwe strategie ont wikkeld teneinde de bevolking te isoleren van de werkelijke strijders. Anders kan je wel aan de gang blij ven met het doodschieten van men sen. En dat wil ik ten koste van alles verhinderen. Er mogen geen on- schuldigen gedood worden. Mandat- jan, heeft zich tenslotte met zijn mensen overgegeven. Ze hadden ou de wapens waarvan de kogels hoog uit twintig meter ver kwamen. De situatie van het ogenblik is zonder problemen. We laten de mensen te ruggaan naar hun dorpen. Met sche pen soms. maar ook wel op een mars door het oerwoud onder onze begeleiding. Dat diiurt wel een maand of langer. Ze krijgen kleren en eten. De tocht gaat langs een speciale corridor, die wij voor hen openhouden. Dat is de menselijke benadering. We willen niemand ombrengen. Het zijn en dat houd ik mijzelf altijd voor tenslotte jé eigen mensen, van je eigen land. Ik wil de vij andschap beëindigen. Het verzet van nu is niet meer van belang. Dat zouden we zelfs kunnen verwaarlo zen. De amnestie voor de leiders die zich overgeven is nog steeds van kracht. Wanneer een man als Awom in vrede komt. dan ls hij welkom. Het zelfde geldt voor Jouwe en Kai- sieppo, die in Nederland zijn. Ze be hoeven hier geen gevangenisstraf te vrezen'. Papoea (losgelaten uit de gevange nis, ruimschoots na Kerstmis): ,In Manokwarl zijn alleen in januari nog ruim 200 burgers opgepakt, om dat ze hadden gezegd dat ze vrij wilden zijn. Ik ben nu van plan om naar het Australische deel te gaan. Daar hebben we ook een organisa tie. Alle mensen hier willen zelf standig zijn. groot, klein, oud en jong. Maar we zijn allemaal bang. Ais we niet onafhankelijk worden zui len we vechten. Met die oude wa pens, met pijl en boog, niet stenen bijlen. In de bossen zijn al meer dan 600 Indonesiërs gesneuveld'. Sarwo Edhie: ,We hebben hier 6000 man aan troepen, voornamelijk ge concentreerd in de grote steden'. Maar juist daar is het evident hoe groot het aantal Indonesiërs is te genover de autochtone inwoners. In (ADVERTENTIE) Manokwari zijn er. de civiele amb tenaren meegerekend, ongeveer 8000, op 12.000 inwoners. In Soekarnapoe- ra zal de verhouding vermoedelijk met veel andere liggen. De gene raal schetst de situatie met andere lijnen: in Manokwari zijn tussen 3000 en 3500 soldaten voor een ge bied zo groot ais geheel West-Java. Sarwo Edhie: .Waarom de bevolking zich onderdrukt voelt? Dat is "een algemeen gevoelen. Sommigen neb ben het Idee dat ze liever in de economische situatie zouden leven van de Nederlandse tijd. We geven', toe: de prijzen zijn omhoog gegaan! en de koopkracht is verminderd. Na tuurlijk vloeit daaruit ontevreden heid voort. Maar, we doen ons best. Voor ons is dat een nationaal pro-j bleem en geen vraagstuk alleen voor Irian Barat'. Brigade-generaal AH Moertopo, spe ciaal adviseur van president Soe harto voor westelijk Irian, zei tijdens een recent bezoek aan Soekarnopoe-j ra: .Iedereen hier die geen Indone- den HAAG (GPD) De Haagse poli-1 sisch staatsburger wil zijn, moe', tieman, die begin januari een 19-jarige maar weg gaan. Zo mogelijk zal de regering "daarbij financieel helpen*. Sarwo Edhie: ,Ja, want wij zijn erop uit orde en rust onder de be volking te bewaren. We kunnen ?een twee groepen hebben, die sterk egenover elkaar staan'. suikerzieke monteur met een gummi knuppel op het achterhoofd sloeg, ging buiten zijn boekje. Dit blijkt uit een brief van het hoofd van parket mr. A. Kosingh aan de Haagse hoofdcommissa-j ris J. H. A. K. Gualtherie van Wezel, j Veertien dagen geleden gaf de officier van justitie de korpschef schriftelijk in overweging, de agent disciplinair te straffen. Dat ls tot nu toe niet ge beurd, ,De zaak is intern in onder zoek', luidt het commentaar van tegenover Moerbopo's uitlating zal straks, wan neer er misschien toch nog ontevre denen zijn worden gebruikt in deze zin: Indonesië heeft iedereen die niet met zijn aanwezigheid instemde aan- geboden om weg te gaan. Dus ieder-1 woordvoerder van de Haagse politie, een. die blijft, is het" met definitieve; Bij een rel om een simpele overtre- aansluiting bij Indonesië eens. Toch,] ding van het parkeerverbod op 9 janu- ondanks alle menselijke verzekerin-1 ari viel de monteur een van de politie- gen van generaal Sarwo Edliie, blijft, mannen aan. Een hoofdagent sloeg de de herinnering aan de beklemmendejongen met een gummiknuppel op het begeestering van de PaDoea die zei. i achterhoofd en de monteur zakte bui- terwijl hij ging staan: .Önze wapens ten bewustzijn ineen. Vijf agenten droe- ------ gen hem een showroom binnen. Een van de omstanders wist, dat de jongen aan suikerziekte leed en zei dit de politie herhaaldelijk. Toen de jonge- man bij kennis kwam en zich weer buitenland van mij een verkeerd'opwond, legden vier agenten hem een beeld. Ze zeggen daar: Sarwo Edhie,; knevelketting aan. Een vijfde agent de harde generaal of de beruchte gaf hem echter nog een paar fikse generaal Sarwo Edhie. Want ze! Klappen met de knuppel. Kort na aan zien in mij iemand die teveel com- komst op het politiebureau werd de luunisten heeft gedood in Djakarta, monteur weer op vrije voeten gesteld, op Midden-Java en op Bali. Ik De monteur diende een klacht in bij dacht ook toen en ik denk nu nog het hoofd van de Haagse politie, burge- altijd: Je staat tegenover je eigen meester mr. V. G. M. Mar.jnen. De mensen, je eigen volk*. rijksrecherche kreeg opdracht de zaak Hoe het ook zij: de paradijsvogel Is uit te zoeken en rapport uit te bren- zijn niet zo goed, maar wij geloven in God. De Heer is onze leidsman en dus behoeven wij niet bang te zijn'. Do generaal: .Men heeft In het BKISSEL (ANP) - Een Belgisch zoöloog, Bernard Heuvelnuuis. heeft in het bulletin van het Bel gisch koninklijk instituut voor na tuurwetenschappen melding ge maakt van de vondst van een onbekende, geheel behaarde men sensoort Bij een bezoek aan de Verenigde Staten in december vorig jaar, was hij door een Amerikaanse kennis in contact gebracht met een man, die kermissen afreist met een blok Ijs waarin een ge heel met haar begroeide mense lijke gestalte zit ingevroren, al dus een verslag in het Brusselse blad Le Soir. De Belgische deskundige' heeft de .onbekende ijsman' onderzocht, ea is tot de conclusie gekomen dat het geen ingevroren oermens "kan zijn. bijvoorbeeld uit Siberië, waar men vroeger in het ijs ook wel bevroren mammoets heeft aan getroffen. Hij ijsblok is volgens hem van recente datum en niet op natuurlijke wijze ontstaan. Hij gelooft ook niet, dat het een pop of namaakmens is die in een blok ijs is verpakt doch wel degelijk een echte mens. Het hoofd vertoond wonden, die eruit zien alsof ze door een geweer schot zijn veroorzaakt. De lin kerarm. die .n een afweergebaar boven het hoofd is opgeheven, vertoont voorts een breuk. Heuvelmans conclusie luidt dat de man, die 1.80 meter lang is, een mens moet zijn uit onze tijd. die niettemin essentiële karakter trekken van de pre-histonsche Neanderthaler vertoont. De Amerikaanse eigenaar van de .onbekende ijsman heeft ver klaard, dat hij hem in Hongkong had gekocht en dat men daar had verklaard dat het kadaver in Ijs afkomstig was uit de streek van Kamlsjatka. AMSTERDAM (ANP) De 2.3-jarige Zweedse fotograaf E. F., die eind vorige maand in de Amsterdamse haven werd aangehouden wegén* geJddief stallen ü-.-.ri lioord van schepen, heeft van be- gin 1966 tot aan zijn arrestatie, onge veer een half miljoen gulden in diverse Wi-Mi-uropese havens buitgemaakt. Tut deze overtuiging ls de recherche van d<- rijkspolitie V- water in Amster dam gekomen, na de rea«-ties die van de; politic-instanties in andere havenste den werden ontvangen, na het verzoek om inlichtingen over daar gepleegde; seheejisdielstallen. In Amsterdam wordt de Zweed ver-t dacht van veertien diefstallen, die hem] zoals bekend een ton opbrachten, in Antwerpen van zeventien en in Rotter-] dam van tenminste twee diefstallen I Als de rechercheurs in de hoofdstad] met hem klaar zijn, wordt de verdaeh-j te naar Rotterdam overgebracht voor; verder verhoor. Ook België heeft be-i langstelling. Verwacht wordt dat de; officier van justitie in Antwerpen na dat de jongeman hier zijn straf heeft indergaan. uitlevering zal vragen. De fotograaf, die in Zuid-Frankrijk doorging voor de zoon van een rijke reder, leidde een leven als een vorst in de high society was hij dan ook als .Erik de miljonairszoon' een getapte fi guur. Hij woonde in dure hotels en huurde eens voor twee maanden een villa ln St Tropez voor de ronde som van 20.000.-. Ook bij de aanschaf van kle- iig was de Zweed niet kinderachtig. Hij droeg overhemden van 70 120 gul len, d:e vaak na een dag dragen al] weer werden afgedankt. In de loop der ïaren liet hij in de hotels waar hij tij dens zijn operaties ln ons land verbleef voor ca 7.500 aan kleding achter. Dreigde zijn financiën op te raken, dan ging hij - steeds per vliegtuig - op .za kenreis' om, zoals hij zijn vrienden ver telde, de schepen van zijn vader te in specteren. In het najaar van" 1967 liep hij in Hamburg voor het eerst tegen de lamp. Het kwam hem op vijf maanden gevangenisstraf te staan. Na zijn vrij lating hervatte hij vrijwel onmiddelijk zijn "activiteiten. Voordat de Zweed in januari 1966 met zijn grote operaties begon, had hij al enige routine opge daan. Op 14-jarige leeftijd begon hij een muntenverzameling aan te leggen, welke liefhebberij hem aan boord van schepen bracht. In die tijd zou hij zijn eerste diefstalletjes hebben gepleegd. HOUSTON (RTR) Wordt de eerste Amerikaanse lan ding op de maan met de Apol- lo-ll een succes, dan hoopt men dit jaar nog twee be mande maanvluchten uit te voeren, zo hebben functiona rissen in het ruimtevaartcen trum te Houston meegedeeld. De Apollo-11 moet volger-s plan op 15 juli naar de maan vertrek ken. en bij welslagen van deze onderneming zullen de Apollo-12 ln september en de Apollo-13 in december gelijke vluchten u tvor-. ren. Ook bestaat het voornemen nog twee maanreizen in de eerst'.- helft van 1970 te ondernenvn. ,A1 deze plannen z'.jn gebaseerd op het succes van de Apo!!o-il vfucht'. aldus een functionaris. Vele deskundigen houden reke ning met de mogelijkheid dat de vlucht van Apollo-10. d:e in m«-i moet plaatsvinden en voorzie'. In een tocht met het maanlanding- vaartuig tot 15 kilometer bov. n het maanoppervlak. n:et doorgaat en vervanger, wordt door de Apr- - lo-ll. Men betwijfelt echter dat de Saturnus-rake: en het ruimte schip met maanlandmgsvaar- tulg voor de Apolio-11 voor juni startgereed kunnen zijn. Generaal Samuel Phillips, de leider va:i het Apollo-program, heeft onlangs verklaard, dat de beslissing over het wel of niet doorgaan van cl-- Apollo-10 missie nog deze maand zal worden genomen. Hijzelf ge loofde dat ae vlucht zou door- ADVERTENTIE) ,Ze vond 'I fijn om zelf uit te zoeken' Een platenbon is altijd raak BRUSSEL (ANP) Een familiedrama in de Antwerpse gemeente Merksem heeft twee doden geëist, waarvan één als gevolg van zelfverbranding. Slacht offers zijn een 39-jarige drogist en zijn 65-jarige stiefvader, die sedert kort van zijn vrouw gescheiden leefde. Een reconstructie van de feiten door de politie heeft achteraf aan het licht ge bracht, dat de drogist in de nacht van maandag op dinsdag, toen hij van een vergadering thuis kwam in zijn garage moet zijn opgewacht door de stiefvader, die hem me' een worstel Haagse politieman gaf onbevoegd vergunningen af DEN HAAG (ANP) In november 1968 is tijdens een onckrzoek. dal werd ingesteld door de hoofdafdeling vreem delingenzaken van het ministerie ran justitie, gebleken «lat een rechercheur van de vreemdelingendienst van het Haagse politiekorps in hef Jaar 1967 naar schatting in een dertigtal gevallen tijdelijke verblijfsvergunningen aan in Den Haag vertoevende Chinezen onbe- voegelijk had uitgereikt. In overleg met genoemd ministerie !s, naar van de zijde der Hü:-: politie wordt medegedeeld, op last van de pro- cureurgeneraal te Den Haag een onder zoek Ingesteld. Laatstgenoemde autori teit heeft beslist dat door hem niet tot strafvervolging van betrokkene za'. wor den overgegaan. De betreffende politie ambtenaar heeft geer. financieel voor deel van zijn handelingen verkregen- Het interne onderzoek :s nog niet af gesloten. De betreffende functionaris is door de korpsleiding buiten dienst ge steld en zal eventueel disciplinair wor den gecorrigeerd. FAILLISSEMENT PAUL KIJZER AANGEVRAAGD AMSTERDAM (GPD) Eén van de crediteuren van de NV Produktiemaat- schappij Kijzer c-n White, de producent van de musical De man van Lu Maticha heeft bij de Amsterdamse rechtbank het faillissement van deze produktlemaat- st-happij aangevraagd. Mr J. van Schaik, de raadsman van de in verband met financiële moeilijkheden naar het buitenland verdwenen Paul met een revolver bedreigde. Bij i K.-,jzer. zei dinsdagmorgen dat de faii- steling zijn daarop een aantal: hssementsaanvrage geen invloed zal heb- gevallen. die de drogist ernstig ^en on de voorstellingen van De mar een uitstervend dier op Nieuw-Gui- gen a ket. het hoofd van het Haagse par-j f ADVERTENTIE) ,Hij is morgen jarig en woont ver weg' Een platenbon - per brief - is alt(jd raak! j aan het drama is. verwondden. Hij kon de straat op vluch ten en werd enige honderden meters verder gevonden door buren, die door het schieten waren gewekt. Inmiddels bleek de auto van de drogist in de gara ge in brand te staan. Pas na de blussing werd ontdekt, dat de stiefvader zich op de achterbank van de auto met benzine overgoten moet hebben en ln brand ge stoken. De drogist heeft, voor hij het bewustzijn verloor en korte tijd later overleed, aan de politie slechts enkele j aanwijzingen over het gebeurde kunnen geven. Zijn vrouw kon geen verklaring voor het drama «.Inden: volgens haar onderhielden zij geen enkel contact met haar voormalige schoonvader. Vermoed wordt dat een meningsverschil over boe delscheiding tussen de stiefvader en «3e moeder van het slachtoffer niet vreemd ben op de voorstellingen van De man van la Mancha .n her Amsterdamse theater Carré Deze zullen in ieder ge val tot 23 maart doorgaan. Of ook een tournee door het land door gang zal kunnen vinden hangt voor een belangrijk deel af van de curator die de rechtbank in het faillissement van de productiemaatschappij zal benoemen. Volgens mr Van Schaik is deze benoe- Sover ongeveer tien dagen te ver ten. Wie het faillissement van de produktiemaatschappij heeft aange vraagd i3 niet bekend. ,Het ls één yan SAMENZWERING OF NIET (Van onze correspondent) WASHINGTON Het abrupte einde van het proces tegen James Earl Ray, naar zijn eigen beken tenis de moordenaar van dominee Martin Luther King, heeft zowel in de Amerikaanse pers als bij monde van televisie-commentators verontwaardiging gewekt. De algemene opinie is dat, hoewel er juridisch weinig valt aan te merken op de in Memphis gevolgde procedure, de rechter zich bewust had moeten zijn van de nationale en internationale aspecten van een moord op iemand van het niveau van dominee King. In het bijzon der vindt men, dat de rechter aan dacht had moeten besteden aan Rays opmerking dat, ofschoon hij zich schuldig verklaarde moord, dit niet betekende dat hij daarmee het bestaan van een com plot ontkende. ADVERTENTIE ,Ze heeft een grammofoon. Dus?' Een platenbon is altijd raak! nnn rlp pleiten, te laten varen, en er een schuld-j nada naar Amerika hebben gesmokkeld, aan UC bekentenis voor in de plaats te stel-lal blijft het dan een Interessante vraag len. Het Amerikaanse ministerie van hoe hij er in de gevangenis de beschik- justitSe was op de hoogte van dit plan, king over kon hebben. en onder de regels die in Amerika gel den, pleegde Foreman overleg met del officier van justitie in Memphis, P. M Canale, nog voordat Ray voor de recht- De New York Times schreef u> een tank verschenem hoofdartikel: .Niets behalve veront- z'ch hiermee \<.rze,-.e.e_. van diens e.s waardiging en argwaan kunnen vol- tot levenslange "evangenissraf De eni gen op de manier waarop dit lang ge beperking die m ro n gev al uitgestelde en ogenblikkelijk ^tge-, s dat ^r^terfetariten «.cn derge doofde proces is behandeld, waarom Nke onderlinge afspraak blijft, zou deze moord afgedaan moeten worden met verklaringen, in plaatst ya.n met formele, juridische procedu-, res die onderworpen zijn aan onder- in zijn requisitoir zei Canale dat cri zoek en tegenonderzoek, aan hetl geen bewijzen waren dat anderen, be- openbaar maken van alle feiten, halve Ray alleen, betrokken waren bij waarover de officier van justitie be- de moord op dominee King. Hij zei datl schikt, en met de verschijning vanhij en zijn staf rapporten mot een totaal de gedaagde in een open rechtzit-van 5000 pagina's hadden doorgewerkt tui"?'. (.-.I In het ghetto en in de! dat zijn medewerkers bezoeken hadden wereld buiten het ghetto roept dei gebracht aan Mexico. Canada vraag nog steeds om antwoord: Was] gal. en dat er geen enkel Volgens de officier van justitie Cana le stond Ray bij zijn medegevange nen bekend als anti-neger, en hij zou zich verschillende malen op denigre rende manier over de negers heb ben uitgelaten. Dit zou dan moeten verklaren waarom Ray het op domi-' CNV-ADVISEUR BOERSMA WEG BIJ CCO UTRECHT (ANP) Alle geruchten over moeilijkheden tussen drs J. Boe re- ma, economisch adviseur van het CNV, en lid van de tweede kamer voor de ARP, en de drie vakcentrales, zijn vol komen uit de lucht gegrepen, zo heeft het CNV verklaard naar aanleiding van berichten, dat het aftreden van de heer Boersma ais voorzitter van het Consu menten Contact Orgaan verhand zou houden met zijn optreden als tweede kamerlid tijdens het recente prijzende- bat. Geen complot: Al geruime tijd geleden hfeeft de heer Boersma volgens het CNV aangekon digd, dat hij het voorzitterschap van het CCO wil neerleggen. Dat houdt verband met zijn drukke werkzaamheden onder meer als lid van de tweede kamer ea van het Europese parlement. De bij het CCO aangesloten organisaties, waaronder de drie vakcentrales, zijn er D tot nu toe niet in geslaagd een opvol- verktoen waarom Kay Mt I>p jtorn-: d, Seer te -Se*. nee King had gemunt. Ook is vast komen te staan dat Ray dominee King enkele dagen volgde en het ter rein van de moord van tevoren had] bestudeerd. Volgens Canale ls de Cs-' nadese politie er niet in geslaagd welke bewijzen dan ook te vinden voor het bestaan van de blonde Cu baan Raoul, die zich aan de haven kant zou hebben opgehouden en die Rav instructies zou hebben gegeven om dr. King te vermoorden Badsuppoosten veroordeeld Portu- t enng c Hij had, zei hij, iedere minuut die Ray na zijn ontsnapping uit de staatsge* vangenis van Missouri had doorgebracht James Earl Ray. die gisteren, vermomd als poldtie-agent, werd overgebracht naar de gevangenis van Nashville in Tennessee!" waar hij zijn levenslange straf zal uitzitten, kan, nu hij een schuldbekentenis heeft afgelegd, pas in aanmerking komen voor gratie, wan neer hij de helft van de straftermijn achter de rug heeft. Had hij echter .niet schuldig' gepleit en was hij schul dig bevonden, dan had hij onder de wetten van de staat Tennessee de dood-m:d<Jelen aan mede-gevangenen :n Mis straf kunnen knjgen, hoewel er in dezeisouri. Deze narcotica zou Ray uit Ca- staat sinds 1961 geen doodvonnissen meer ten uitvoer zijn gelegd. Wanneer hij echter bij een .niet schuldig" levens lang had gekregen, dan was hij na 13 jaar ln aanmerking gekomen voor gra tie. In dit geval besloot zijn advocaat, Percy Foreman, na een gesprek van bijna een dag met Ray, om het oor spronkelijke plan om .niet schuldig1 te ROTTERDAM (ANP) De rechtbank in Rotterdam heeft dinsdag twaalf bad suppoosten uit de Maasstad wegens ver- j duistering veroordeeld tot voorwaar delijke gevangenisstraffen. ariërend van 1 tot 4 maanden. De afgelopen ja- heuiis nas P" AjJ®r:xaa^se 1ïfn,ren verduisterden dc badsupp.-ostcn ge- ,-rines theo- '?r', =ar hoover he. hoofd ran d. een bedrag «au tussen öe nngs-tneo Amerikaanse binnenlandse veiligheids- f250 000- en f500.009- ten nad-van «I.9M*. hebben verkleard evenmin ge- J. gera„nte Roltorilnm De nonnen. Ook advocaat Foreman zei. dat hij na te hechten aan de sar^nzw ermgs- aUen uerkzaanl ln Rotterdamse bad- 50 uur met Rav gesproken te hebben theorie, maar stellen dat het onderzoek gekomen dat er! ernaar nog steeds .open blijft. Ztoals -- --- gemeld hebben de weduwe van ds. King en zijn opvolger, dominee Ralph Aber- nathy. verklaard, dat zij van mening zijn dat er wel een komplot achter de moord heeft gestaan, en zij hebben er- iedere uitgave van .meer dan vijftig 0p aangedrongen dat het onderzoek cent bestudeerd. De 15 0UU dollar die wordt voortgezet. Ray na zijn ontsnapping zou hebben] gespendeerd, zou afkomstig zijn ge- n<- New Fork Times weest van de verkoop van verdovende] huizen, pleegden «le malversaties doof na betaling van de entreeprijs geen toegangskaarten te verschaffen of door reeds gebruikte kaarten opnieuw te ver kopen. Om de verduisteringen aan het controlerend oog van de gemeente t« onttrekken, pleegden de suppoostea ook vervalsingen van bezoekersstaten. De rechtbank veroordeelde de twaalf •raagt zich af: badsuppoosten als bijkomende straf .Krijgen wij de feiten ran de advoca-1 voorts" tot de terugbetaling aan de ge- - - an Rav, de vorige en de huidige,1 meente Rotterdam van een nvi-.-d»- van er" een zijn verhaal probeert Ljks bedrag. Dit moet gebeuren ïijdeai aan de tijdschriften? Krii-:de proeftijd (twee of drie jaar ver» ADVERTENTIE ,lk weet niet waar hij van houdt' Een platenbon is altijd raak j te slijten aan de tijdschriften Krij- gen wij de feiten van William Bred- honden aan de voorwaar ge- ford Htiie, «Je schrijver, die de ,rech-j vangeiüsstraf. Deze jnaandr. ;k -e c e- Wat een aanfluiting van de rechtspraak I «lat dc feiten bekend moeten worden door middel van aan de man gebracht I recht*. twee weken geleden, werd bekend dat de gemeente Rotterdam de voorlopig >rste verdachten allen weer ia

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 17