Zuid-Beveland van 24 naar vier gemeenten Beveland: nu naar soepele overgang Afsluiting Volkerak begint op 8 april Gouden delta heeft moderne bestuursvorm nodig' 2 BEHOUDENS GOEDKEURING EERSTE KAMER: TWEEDE KAMER HOEFDE NIET TE DISCUSSIËREN JONGE VANDALEN UIT HULST SNEL BERECHT ALMANAK Zoek VEERTIEN CAISSONS PLAATSEN WITTE KRUIS VOORZITTER SVZ: Huidig systeem verouderd ZEEUWSE HUISARTSEN KRIJGEN BIJSCHOLING VAN ROTTERDAM Borssele wil nu in Havenschap Vlissingen-Oost Uitschuring WEER OPDRACHT ,DE SCHELDE' REACTIES OP KAMERBESLISSING HERINDELING Gemeenten moeten contact zoeken Schets beter Goes ZEEUWSE JEUGD: GEEN WAPENS VOOR NIGERIA Klokgelui, vlaggen uit in Kapelle Borssele PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 12 MAART 1969 DEN HAAG Zuid-Beveland is her-ingedeeld, althans voor zover het de tweede kamer betreft. De kamer had dinsdagmiddag weinig moeite met de omschakeling van de 24 Zuid-Bevelandse gemeenten noar een aantal van vier. Discussie was er niet meer na de uitvoerige ge- dachtenwisseling van donderdag j.l. Toen lagen de kaarten al geschud. En het kwam dinsdagmiddag uit: oud-staatssecretaris Westerhout en minister Beernink hebben hun wets ontwerp vrijwel ongeschonden de kamer zien passeren. Dat betekent dat Zuid-Beveland behoudens goedkeuring van de eerste kamer gevierendeeld is: vier gemeenten be palen straks het territoir van dit midden-Zeeuwse eiland: Goes, Rei- merswaal, Kapelle en Borssele. De socialist A. van Thijn zag zijn amendement Inhoudende één gro te Bevelandse gemeente westwaarts van het kanaal door Zuid-Beveland met een inwonertal van 50.000 in ijle rook van 's lands vergaderzaal opgaan. Het amendement-Van Thiin ■werd met 39 stemmen voor 'ovda en psp en vier leden van de wd- fractie: mr Schlingemann, Zegering Hadders, mevr. Dettmeijer-Labberton en dr v. Dijk) en 79 tegen verworpen. Hij was realist genoeg om dan te ha len wat er te halen viel en steunde 't aanvaarde tweede amendement, dat van de ar-afgevaardigde J. A. van Bennekom, inhoudende het toevoegen van de gehele gemeente Kattend.jke aan Goes. De PSP volgde hem daar in, maar de politieke partij radica len wenste de heer Van Bennekom weer niet te volgen, evenals de KVP- afgevaardigde mevr. Groensui.l-van de Kallen, die ook tegen dit amende ment stemde. Het gehele wetsontwerp herindeling Zuid-Beveland kreeg de stemmen van alle aanwezige fracties met uitzon dering van de groep Koekoek en ir Van Dia (sgp), die de aantekening wensten tegen gestemd te nebben. Als de eerste kamer ook zijn goed keuring geeft puur tneore'i'sci is er een mogelijkheid dat dit niét ge beurd, maar politiek gesproken zit dit er wel in —is het nieuwe Zuid- Beveland dus een feit. .Als de eerste kamer geen lange voorbereidmgspro- cedure volgt en dat wordt niet verwacht is dr herindeling 1 ia- nuari 1970 een voldongen feit' Dat is het oordeel van kamerleden, die we in de wandelgangen van het parle ment troffen. Dat betekent in grote trekken: Een nieuwe gemeente Goes waar aan toegevoegd Kloetinge, Kattendii. ke inclusief Wilhelminadorp, Wol- phaartsdijk, 's-Heer-Abtskerke, 's- Heer-Arendskerke en Wilhelmina dorp, totaal 25.000 inwoners. Een .nieuw'-Borssele (15.000 In woners), waarbij Nieuwdorp, Lewe- HULST De 18-jarige P. M. uit Hulst is dinsdagmiddag door de politie rechter te Middelburg veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van veertien dagen en een voorwaarde lijke straf van één week met een proef tijd avn twee jaar. M. had zich vrij dagavond samen met zijn 15-jarigc neef A. M. (die dinsdagmiddag door de Middelburgse kinderrechter werd be recht), weinig correct gedragen. Boven dien was het niet de eerste keer. Op de Markt te Hulst bad het tweetal eerst in de fritestent het een en ander kort en klein geslagen omdat de man in de friteszaak geld wilde zien voor de pa- tat-frites die de jongens bestelden. Ze hadden al eens eerder de benen genomen zonder te betalen. Nadat ze hun vanda lisme op de fritestent hadden botge vierd, verplaatsten de jongelui hun aan dacht naar de op de Markt geparkeerd staande auto's en weidden zich aan het afrukken van spiegels en antennes. Tot slot trapten ze een bromfiets in elkaar. In het woonwagenkamp, waar ze wonen, werden de jongens in de kraag gevat. Dinsdagmorgen werden ze voorgeleid voor de officier van justitie te Middel burg. Men schat dat er zeker voor on geveer 700 schade is aangericht. Aan de voorwaardelijke straf van een week die M. kreeg opgelegd, is dan* ook deze voorwaarde verbonden dat de schade binnen drie maanden zal worden be- ADVERTENTIE De ben zaterdag 15 maart 1 jaar oud. Komt u allen op mijn verjaardagsfeest 1 CAFÉ DE Wfïïï BALLONS, Bellamypark 7 - Vllssingen. .eeuwse Grote verontrusting in Wester se houwen: de wijkverpleegster was niet van verlof teruggekeerd. Ingewijden hadden het al lang zien aankomen. Er zou wel iets met het autootje van de wijlcver- gster zijn. Pech onderwég of pleegst zo. Én lag betalen. Maar men eich echt ongerust. Geen bericht Sten telefoontje, niets, en vond haar in een vertrouwde omgeving: (n de wachtkamer bi) de 'dokter. ke. Kwadendamme, Nisse en 's-Gra- venpolder. .Nieuw'-Kape-lle, met 7200 inwo ners en gevormd uit Kapelle-Bieze- linge, Schore en Wemeldinge. Relmerswaal, met Yerseke. Krui- ningen-Hansweert. Waarde, Krab- bendiike en Rilland-Bath. in totaal 17.000 inwoners. Inbegrepen het aannemen van het amendement-Van Bennekom is het herindelingsplan. zoals dat door gs van Zeeland emd 1965 werd gelanceerd en in oktober 1966 door drs Th. J. Westerhout, toenmalig staatssecretaris ven binnenlandse zaken, aan de ka mer voorgelegd, door de tweede kamer vrijwel geheel aanvaard. Het plan van de gemeenten Goes en Wemcldinge, te elfder ure gelanceerd inhoudende één p-rote gemeente in west-Zuïd-Beveland, politiek gedekt door de motie van de heer Van Thijn (pvda) heeft hier en daar in de ka mer sympathiebetuigingen ontvan gen. maar daar is het dan ook bij gebleven. Ook het plan van de voorbereidings commissie structuurplan west-Zuid- Beveland, het zogenaamde plan-Bee- laerts (genoemd naar de toenmalige gemeenten-gedachte' is. dat ook het plan Goes-Wemeldinge één westgemeente het bij een enkele waarderende uitspraak heeft moeten laten en uiteindelijk door de kamermeerderheid is af- Voor de stemming over het wetsont werp en de beide amendementen die van de kamerleden Van Thijn en Van Bennekom was niet dié pu blieke belangstelling. die de debat ten tijdens de behandeling jongstle den donderdag trokken. Toen puilden de tribunes uit met Bevelandse ge meentebestuurders en raadsleden. Gisteren was er slechts een enkele burgemeester: zo werd het .oude' Zuid-Beveland uitgeluid... 'ADVERTENTIE HIJ HOUDT HET BIJ POEDERS OP 26 APRIL KARWEI KLAAR En J? Cachets of tabletten? Houd het in elk geval bij Witte Kruis: aktief tegen griep, verkoudheid en pijnen. Witte kruis spaart boven dien de maag! heeft het leven moeten L kele sympathiebetuigingen in de kamer. Dat wil zeggen dat de in dit plan van de Bevelandse westgemeen ten vervatte conceptie van twee plattelandsgemeenten in Zuid-Beve land niet is aanvaard. Het Nieuw- Borssele van het wetsontwerp en het Nieuw-Goes van het wetsontwerp werden in dit plan verminderd met Wolphaartsdijk, 's-Heer-Arendsker- ke (ged.), Heinkenszand, 's-Heeren- hoek en ,oud-Borssele, die dan tot tweede plattelands- en recreatiege meente in het westen van Zuid-Beve- land zouden worden samengevoegd. Ook hiervoor hebben dus de sympa thiebetuigingen geklonken, van di verse zijden, maar ondanks enquêtes onder de bevolking en felle verdedi gingen van deze gedachten tijdens de hearing, vorig jaar door de vaste ka- kamercommissie binnenlandse za ken ter plaatse gehouden, heeft het ontwerp van toenmalige staatssecre taris en huidige minister gezege vierd. Een schrale troost voor de aan hangers van de .^.vee-plattelands- DEN HAAG Op dinsdag 8 april, de dag na pasen, begint de afsluiting I van het Volkerak. Op die dag zal i namelijk de eerste ,kop-caisson' worden geplaatst, de dag erna de tweede. Op 10, 11 en 12 april zul len de aansluitende doorlaatcais- sons op hun plaats worden ge bracht. Zondag 13 april zal rust worden gehouden, maar maandag of dinsdag zal het werk worden her- I vat, totdat in totaal 14 caissons zul- jen zijn gezonken. Gehoopt wordt dat het karwei op zaterdag 26 april is geklaard. Uiteraard moet het weer niet als spel breker gaan optreden, maar de tijd. die rijkswaterstaat voor deze werk zaamheden heeft uitgetrokken, valt in de periode, die als het gunstigst van het gehele jaar daarvoor wordt beschouwd. dig om een scheiding te vormen tus sen de wateren van het noordelijk bekken en het ten zuiden daarvan te vormen Zeeuwse Meer. Een sterkere stroom in het HeRegst moet worden vermeden wegms net gevaar van sterke uitschuring van de zanderige bodem, in verband met de stabiliteit van de aangrenzende dij ken en vanwege de gevaren of op zijn minst hinder voor de scheep vaart. Bij de bepaling van de plaats van de dam Is. behalve met hydrau lische, economische en technische fa cetten. rekening gehouden met dë aansluiting op de brugverbindmg (Haringvlietbrug) tussen net eiland Goeree-Overflakkee en de Hoeksche Waird. De brug fungeert tan tevens als schakel in de verbinding tussen Brabant en de Zuidhollandse eilan den. Het sluizencomplex. met een scoutcapa citeit van veertig schepen per uur, is voor uitbreiding vatbaar. In eer ste aanleg zijn twee sluizen gebouwd met lcolkafmetingen van 24 bij 320 meter; elke kolk in tweeën gedeeld door een tussenhoofd. Ook dtiwkon- vooien kunnen worden geschut. Voor jaar 1967 werd met "de eigenlijke afsluitingswerken een begin ge maakt. ROTTERDAM (GPD) De voorzitter van de Scheepvaart Vereenïging Zuid (SVZ), dr J. Ph. Backx, vindt, dat het gebied van de gouden delta een be stuursvorm moet krijgen, die is geba seerd op moderne organisatievormen en organisatiemethoden en die niet wordt ingeklemd en gehinderd door talloze instanties, die menen te moeten meepraten. ,Het komt mij soms voor, dat wij bestuurlijk nog in de paarden tram zitten', aldus de heer Backx. De SVZ-voorzitter maakte deze kriti sche opmerkingen gisteravond op Cursus in samenwerking met medische faculteit NEH In toekomst meer samenwerking bij de opleiding Missingen De Zeeuwse huisart sen krijgen een bijscholingscursus waarvoor professoren van de me dische faculteit van de Rotter damse hogeschool en wetenschap pelijke medewerkers van het aca demisch ziekenhuis .Dijkzigt' in Rotterdam naar Zeeland zullen komen. De cursus omvat bijna 40 deelnemers. Er zijn ongeveer 130 Zeeuwse huisarts»-n. In twee groepen van ongeveer twintig zullen de huisartsen res pectievelijk van 24 tot 29 maart en van 21 tot 26 april in hotel. ,De Torenhoeve' te Haamstede op dursus gaan. Het is voor het eerst dat een dergelijke provinciale bijscho lingscursus in ons land wordt georganiseerd. Vorig jaar was ér voor de eerste maal een der gelijke bijscholing, voor de huisartsen van de stad Gro ningen m samenwerking met de universiteit en specialisten al daar. De huisartsen krijgen informatie en zullen van gedachten wisselen over de vorderingen van de medi sche wetenschap, en zich speciaal richten op de dagelijkse proble men, waarmee een huisarts te ma ken krijgt. De bijscholingscursus is gericht op een duidelijk weg wijs maken in de veelheid van ontwikkelingen en zal daaruit de noodzakelijke punten voor de huisartsen halen. Deze bijscholingscursus is een stukje voorspel op de nascholing, waarmee de medische faculteiten in de toekomst zich zullen moeten bemoeien. Over enkele jaren is het bovendien het plan assistentschap pen en co-assistentschappen In te s-.ellen bij de huisartsen in het kader van de opleiding. Verwacht mag worden dat in dè opzet van dit deel van het studieplan voor huisartsen het grootste deel van Zeeland zal ressorteren onder de medische faculteit van Rotterdam. Bovendien zijn er al enige prak-, tische motieven voor samenwer king met Rotterdam, onder ande re te vinden in de afstand en het feit, dat .Dijkzigt' Zeeuwse pa- tienten krijgt, die niet in zzee- land kunnen worden behandeld. Er zijn dus al medische relaties. De bijscholingscursus gaat uit van de centra Midden-Zeeland en Zeeuws-Vlaanderen van het Ne derlandse huisartsengenootschap. lljke goedkeuring van de nieuwe sta tuten van de SVZ. Een belangrij'- gedeoltc van zijn toespraak besteel de de lieer Backx aan de Delta-pr< blematlek. Hij zei hierover: ,H< lijkt mij een verouderd idee en ee vertekend beeld nog te spreken van Rotterdam. Wij zijn uit onze ge meentegrenzen gebarsten en bestuur lijk is het huidige systeem verouderd. Met eerbied voor de gemeenteraden, provinciale en gedeputeerde staten acht ik deze lichamen niet meer in staat de problematiek van de delte te beoordelen en in de hand te hou den'. .Ondernemen is steeds een keuze doen uit mogelijkheden en in zekere zin is dat met regeren ook het geval. De toekomst van Rotterdam en de Delta ligt uitein delijk In handen van de regenng. Wat Rotterdam gedaan heeft is de bouwste nen aandragen om een keuze te doen. Het oranje boekje schildert de conse quenties van consolidatie en expansie. Het plan 2000 plus pleit voor het open houden van mogelijkheden voor later. Emotioneel kan men dat opslokken noe men, nuchter kan het ook worden ge zien als rapporten van deskundigen, die de regering helpen een gefundeerde be slissing te nemen, .aldus ar Backx. Wat de problematiek in de delta be treft vergeleek de SVZ-voorzitter de ondernemers met de arbeiders in de be drijven: .Wij vragen voor de onderne mers geen recht van beslissingen, we vragen wel inspraak, zowel ten aanzien van de toekomstige bestuursvorm als ten aanzien van de boekomst van delta'. Volgens de heer Backx wordt in de Scheepvaart Vereniging Zuid-nieuwe stijl een belangrijke plaats voor de economie ingeruimd. Er bestaat, zo zei hij, in de eerste plaats behoefte aan een gesprekscentrum tussen de commerciële verenigingen om geza menlijk te overleggen welke politiek moet worden gevoerd om het ver keer voor de haven van Rotterdam te bevorderen. Als één van de nieuwe taken van de SVZ ziet hil het overleg van de onder- mers in de bedrijfstak van de haven op internationaal niveau. .Onze tegenspe lers, de vakorganisaties, kennen een goed georganiseerd internationaal over leg en profiteren daarvan bij hun on derhandelingen meit de werkgevers. Ik geloof, dat wij een soortgelijk overleg; moeten scheppen zonder daarvoor ove rigens een duur apparaat te creëren'J Sprekende over het sociale werkter rein van de SVZ zei dr Backx, dat ,de voor moeten hebben, dat hij inspraak De concurrentie tussen Rotterdam en: Amsterdam blijft, aldus dr Backx, een heet hangijzer, is ongewenst en belem mert bovendien de nodige samenwer king met buitenlandse havens. .Soms vraag ik mij weieens af of Amsterdam niet geheel andere eigen kracht en po tenties heeft, die met durf en fantasie zouden kunnen worden bnut voor andere ontwikkelingen dan doublures met on ze haven.' IEj pleitte voorts voor sa menwerking met Antwerpen door tus senkomst van Rotterdamse onderne mingen, die een brug met de Schelde- stad kunnen vormen. Met de dreigende macht van de Franse havens moeten de rijnhavens meer rekening houden dan tot nu toe, aldus de SVZ-voorzat- ter. Inbraak Biggekerke nu opgelost BIGGEKERKE De twee Vlissingse jongens, die door de Vlissingse recher che in verband met inmiddels bekende diefstallen zijn aangehouden blijken nog meer op hun kerfstok te hebben. Be halve diefstallen in Souburg hebben ze nu ook een diefstal in Biggekerke be kend waarbij de buit 1000 was. Het aantal door hen bekende inbraken is thans zes. Aan verwondingen ongeval bezweken verwondingen die hij donderdagmiddag bij een ongeval op de rijksweg onder Schoondijke had opgelopen, is de heer J. Lansen uit Terneuzen maandag in het Juli an azi ek enhuis in zijn woon plaats overleden. De heer Lansen was BORSSELE Burgemeester en wet houders van Borssele willen niet wach ten tot de herindeling een feit is ge worden. voor Borssele een verlegen- zich over deze kwestie middels brief lof de tweede kamer gewend, niet het verzoek een wijziging aan fe bren gen In bet wetsontwerp voor de oprich ting van het Havenschap, zodat het huidige Borssele al vertegenwoordigd kan worden in het bestuur. Burgemeester D. Lodder van Borssele maakte dit dinsdagmiddag bekend tij dens de raadsvergadering. .Men moet in dat bestuur reeds nu duidelijk bezig zijn plannen te smeJ-i over clc toe komst van Borssele. Wij worden daar Srewoon buiten gehouden, dat is niet uist', zei hij. De burgemeester ver wachtte, dat de brief door de tweede kamer nog deze maand zal worden besproken. De afdamming van het Volkerak hangt ten nauwste samen met de afsluiting van het Haringvliet. Die van het Volkerak dient namelijk een jaar voor de afsluiting van het Haring vliet een feit te zijn. Daar het Vol kerakgebied gekenmerkt wordt door drukke internationale scheepvaart (jaarlijks passeren zo'n 100.000 sche pen met een gezamenlijk laadvermo gen van ongeveer vijftig miljoen ton het Volkerak), werd in de Volkerak- dam een schutsluiscomplex opgeno- afsluiting van de dam nog een inlaat- sluis worden gebouwd. Over de Vol- kerakdam en het sluizencomplex. welk complex reeds in gebruik is sinds november 1967, is de zoge naamde Zoomweg de autosnelweg tussen Rotterdam en Antwerpen geprojecteerd. In 1970 hoopt men de Zoomweg open te stellen. De Volkerakdam is een secundaire dam evenals de dammen in de Zandkreek en Grevelingen. De uitvoering was in een vroeg stadium noodzakelijk om te voorkómen, dat bij afgesloten Ha ringvliet de getijstromen in het Hel legat te veel zouden oplopen. Daar om moet de Volkerakdam gereed zijn vóór de afsluiting van het Haring vliet. Daarna is de Volkerakdam no- VLISSINGEN Opnieuw heeft de NV Koninklijke Maatschap pij ,De Schelde' te Vlissingen, lid van de Rijn-Schelde Groep, opdracht ontvangen voor het vervaardigen van vier scheeps- tandwieloverbrengingen van groot vermogen. Deze vier .Schelde'-tandwieloverbren- gingen zijn bestemd voor twee dubbel schroefs containerschepen, die in op dracht van de Amerikaanse rederij Hudson Waterways Corporation. New York, bij Rheinstahl-Nordseo Werke, Emden, zullen worden ge- bouwa. Deze containerschepen zullen voort gestuwd wordpn door Amerikaanse gasturbines, waarmee ze de eerste ter wereld zijn die door gasturbines worden voortbewogen. De ,Schelde'-<tandwielovcrbrenginigen dienen voor het reduceren van deno- ge toerentallen van de gasturbines tot lage toerentallen van de scheeps schroeven. Per tandwielkast wordt door middel van een dubbele reduc tie een vermogen van 30.000 pk over gebracht. Het schroeftoerental bedraagt 135 omwentelingen per minuut. De opleveringsdata van deze .Schelde'- tandwlelkasten vallen medio 1970. Met deze belangrijke opdracht zijn enkele miljoenen guldens gemoeid. VLISSINGEN Wie op Zuid-Beveland na de beslissing van de tweede ka mer over de herindeling naar reac ties vraagt, krijgt op één punt een vrijwel gelijkluidend commentaar: het is nu tijd voor de verschillende gemeenten om contact met elkaar fe zoeken en vast de voorbereidingen te treffen, waardoor de overgang van ,oud' naar nieuw' Zuid-Beve land zo soepel mogelijk en met zo weinig mogelijk strubbelingen ver loopt. Een tweede algemene reactie geldt de opluchting, dat de herinde ling nu in de tweede kamer behan deld is en dat men met vrij grote ze kerheid 1970 als datum van ingang kan aannemen. Yersekes burgemeester mr C. Pijl Hoge- weg bijvoorbeeld formuleerde zijn ge dachten zo: ,We hebben ons al een hele tijd vertrouwd kunnen maken met de gedaeJite aan vier gemeenten. Ik geloof ook, dat het wetsontwerp in zijn huidige vorm het meest wen selijk is. Zaak ls nu, dat de gemeen ten toenadering en contact met ei- kaar zoeken om op de nieuwe situatie vast administratief in te schieten en te voorkomen, dat er geen schokken de overgang ontstaat, als de herin deling ingaat'. Persoonlijk vond mr Pijl Hogeweg Yer- seke nog een moeilijk probleem, ,met niet alleen economische en fi nanciële, maar ook met psychologi sche aspecten'. Yerseke is altiid ge wend geweest van dichtbij t G 23 ieek het een onmogelijk ooga ve om zowel de belangen van recrea tie industrie als van land- en tuin bouw te behartigen en bovendien als streekcentrum te fungeren. Aan de andere kant kan ik me voorstellen, dat er een zekere vrees was voor Nieuw-Borssele als Industrie-partner, maar als de nieuwe situatie wat ge groeid is heb ik er wel vertrouwen in'. urgem eestier mr L. P. Quart es van Üfford van 's-Gravenpoider, Nisse en 's-Heer Abtskerke ziek te bed was kort In zijn reactie: ,Je kunt er ellenlange verhalen over houden, maar Ik geloof, dat een indeling vol gens de structuurschets van de xak- gemeenten beter had geleken. Er was aan hadden gehad'. Hoewel burgemeester H. G. van SuIJle- kom het voor Kapelle ,een feestdag' vond, kwalificeerde hij de samenvoe ging van Kattendijke bij Goes als .onbegrijpelijk'. Driehonderd mensen tellen in Kapelle meer mee dan bij het grote aantal Inwoners van Goes. Kattendijke en Wilhelminadorp zijn nooit een eenheid geweest. Ik denk, dat de kamer op een gegeven mo ment Ook een succesje wil'. Aan de ander kant stelde hij: ,Van alle 23 Bevelandse gemeenten ziin wij er het genadiigst afgekomenOok de heer Van Suijlekom meende, dat men nu al aan het werk moet om de over gang straks niet te latei stagneren. Burgemeester P. Daniëlse was teleurge steld. dat Kloetinge -- .een ideale woongemeente' niet zelfstandig is febleven, terwijl wethouder J. van er Schraaf van Kattendijke er ver heugd over was, dat 't amendement- Van Bennekom het heeft gehaald: .De meerderheid van de inwoners wilde dat, We hebben veel gemeen schappelijks met Wilhelminadorp er anders was die band verbroken. Kat tendijke is ook veel op Goes aange wezen met zijn hogere scholen'. In Wemeldinge had men het herinde lingsresultaat in de kamer graag an ders gezien, .maar eigenlijk hadden we niet anders verwacht', aldus bur gemeester C. N. F. van Sas. ,A1 zijn we geen voorstanders van mammoet- gemeenten. met een grote gemeente als West-Beveland had je wat kun nen doen'. Een nieuwe gemeente Ka pelle blijft burgemeester Van Sas wat klein vinden', al hopen we in het belang van de streek en de men sen dat net zal mee vallen'. Naar zijn mening zal er nu beraad nodig zijn om de aanpassing aan de nieuwe situatie zo vlot mogelijk te laten verlopen. elkaar om de tafel t.e gaan zitten om de nieuwe verhoudingen onder ogen te zien. .Daarmee moeten we niet te lang wachtien', aldus burgemeester mr F. G. A. Huber, ,want er is heel wat te doen nu de kamer beslist heeft'. Voor de heer Huber was de uitslag van de kamerstemming geen verrassing, omdat hij de beraadslagingen vorige week had gevolgd. Hij realiseerde zich dat het amendement-Van Thijn om te komen tot twee gemeenten op Zutd-Beveland met haalbaar was, on- j danks het goede betoog van de heer, Van Thijn. .Natuurlijk bijzonder opgelucht nu erj eindelijk een beslissing is gevallen',; aldus burgemeester Huber, ,maar ik heb het gevoel: zal dit besluit niet spoedig worden achterhaald. Moeten we naar grote of kleine gemeenten toe. Men is er nog niet uit, maar de argumenten van de heer Van Thijn voor twéé gemeenten spraken mij wel aan. Zoals de noodzaak van een prima college in de beleidssfeer, van mensen, die er hun volledige tijd aan kunnen besteden en bovendien een goed ambtelijk apparaat'. .Goes heeft altijd gepleit voor hele grote gemeenten. Kattendijke bij Goes be schouw ik wat ironisch gezegd als een troostprijs. Maar de overwe gingen om Kattendijke bij Goes te voegen zijn goed. Ook de raad Kat tendijke heelt zich daarover uitge sproken. Kerkelijk behoorde deze ge meente ook altijd thuis in de ring Goes'. ter van het huidige Borssele, D. Lod der. Htj is erechter van overtuigd dat alle burgemeesters van de huidige kernen dat wel willen. In ieder geval hoopt de heer Lodder dat de minister tijdig bekend zal maken, wie burge meester wordt. Iet enige, dat mij nu beltend is, is dat de minister een pittige burgemeester wil hebben'. De heer Lodder begrijpt dat best, .want', zegt hij. .het wordt een zware taak'. Dat is al veel langer de mening van Borssele. Zij steunden indenjd het voorstel, om in de zak twee plattelandsgemeenten te schep pen, ieder niet een eigen stimulerings kern en een eigen industrieterrein. de tweede kamer als amendement VLISSINGEN De acht Zeeuw se parlementariërs zeven in de tweede kamer en één in de eerste hebben een brief gekregen van 24 Zeeuwse jongeren. Daarin drin gen deze er bij de kamerleden op aan, dat zij de regering vragen stappen te ondernemen bij Enge land en Rusland om de wapenleve ranties aan Nigeria te staken, waardoor de oorlog tussen Nigeria en Biafra kan ophouden. Boven dien vragen de jongeren van hervormde en gereformeerde soos- en instuifcommissies om erken ning van Biafra. De jongeren besloten tot de brief dit weekeinde tijdens een cursus op ,He- denesse' in Cadzand. De jonge mensen wachten nu op acties en reacties van de kamerleden J. A. van Bennekom, drs. W. R. V. Dusarduijn, C. F. van de Peijl, A. Schipper, mr. J. F. G. Schlingemann, drs. Th. J. Westerhout, drs. R. Zijlstra en de heer A. A. van Eeten. In de sozen en instuiven zal ver der met deze brief worden gewerkt. De jongeren schrijven te menen dat de oorlog in Biafra een politieke zaak is. Men heeft het gevoel erg machte loos te staan en meent dat de geld- actles van het moment maar kleine wonden helen. ,De oorzaak van de bur geroorlog ligt in het feit dat Enge land en de USSR (misschien ook wel Nederland) steeds door blijven gaan met het leveren van wapens aan Nige ria', aldus de brief van de jongeren. Zij vragen daarom de Zeeuwse kamer leden er bij de regering op aan te drin- ren dat deze het zover weet te krijgen at de wapenleveranties zo snel moge lijk worden gestaakt. Hierdoor zouden de acties in verschillende landen beter tot hun recht kunnen komen, zo me nen de Zeeuwse jongeren. Zij vragen zich verder af of erken ning van Biafra door de Nederlandse g een stap zou kunnen zijn tot e oplossing van dit moeilijke vraagstuk en dat men daarmee 'n moge lijkheid zou scheppen tot directe hulp verlening aan de miljoenen slachtoffers In Biafra. .Wij zouden het bijzonder op prijs stellen als u voornoemde me ningen in de fractie van uw partij ter kennis zou willen brengen en ook bij de Nederlandse regering aanhangig zou willen maken', aldus de Zeeuwse jon geren in hun brief. KAPELLE In Kapelle was het dinsdagmiddag feest: direct nadat men uit de tweede kamer het be richt had gekregen, dat het wets ontwerp rond de Bevelandse her indeling was aanvaard en dat de kamer akkoord was gegaan met de nieuwe gemeente Ka.pei!e, wer den de klokken geluid en ging van het gemeentehuis en de ker ken de Nederlandse vlag uit. En tegen het eind van de middag hie ven b en w, de raad en het ge- meentepersoneel een glas op de voor Kapelle goede afloop van het henndelingsdebat. Burgemeester H G. van Suijlekom: .Wij vinden, dat er reden is om te feesten. Van de 23 plattelandsgemeenten Is Kapelle er het begenadigst af gekomen...' da Beveiandae geaieei Jk wil best burgemeester van Groot- Borssele worden', zegt de burgemees- en 15.000 inwoners een mammoetge- bied, en dat is bestuurlijk wat be zwaarlijk. Wat het centrum van de nieuwe ge meente gaat worden is nog niet be kend. .Velen noemen Heinkenszand, omdat daar van de minister de ad ministratie moet komen', aldus bur gemeester Lodder. Hij voegt er aan toe. dat de nieuwe gemeenteraad waarvoor waarschijnlijk in november de verkiezingen worden gehouden zelf liet centrum mag aanwijzen. De heer Lodder is blij met de toezeg van de minister, dat hij voor C Borssele niet zal vast houden aan twee wethouders. Over één zaak moet nog worden be slist: wordt het nieuwe Borssele in de toekomst met één of met twee essen' geschreven? TOENEMENDE BEWOLKING Aanvankelijk opklaringen niet in de ochtend plaatselijk mist. Vanuit het zuidwesten toenemende bewolking mot voornamelijk in het zuiden en midden vnn liet, land enige neerslag. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Iii het algemeen iets hogere tempera turen als dinsdag. Voornamelijk droog, zonnige perioden en ongeveer normale temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 3 of meer; min. temp. omstreeks normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor vrijdag; aantal uren zon: 2 of meer; min. temp,: van ongeveer nor maal tot 3 graden boven normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog et maal: 50 procent. ZON EN MAAN 13 maart Zon op 06.59 onder 18.41 Maan op 05.22 onder 12.11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2