OVEREENSTEMMING OVER ULTR ACENTRIF UGE-PL AN Felle aanval van De Gaulle op avonturiers en oproerkraaiers' De recreatiesport kan in Zeeland niet meer buiten het beleid gehouden worden Uranium- produktie in Nederland en Engeland Industrie en staat nemen deel Weer artillerieduel over Suez-kanaal Hard optreden Vondeling verwacht Vandaag in de krant... Staakt-het-vuren Raffinaderijen beschoten? Ue kogel is door de kerk PROVINCIALE SPORTSERVICE 212e jaargang - no. 59 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 12 maart 1969 ."SS? Oom^GnSm Mwkl'l. lil 61 «O ll||rM 7553. 5213) Octbur,, cl oei 'ejii (min I Brims bui 4 bird 50 el «m> («IIi piliwn LONDENOp de foto tijdens de conferntie een gesprek tussen v.t.n.r. de Duitse minister van we- enschappen dr Gerhart. Stolten- berg, minister Luns, mr Anthony Wedgewood Benn, de En 'kc mi nister voor techniek en ba Solly Zuckerman, wetenschappelijk ad viseur van het Britse ministerie voor techniek. LONDEN RTR, DPA) Engeland, West-Duitsland en Nederland hebben dinsdag in ruime male overeenstem ming bereikt over een gezamenlijk plan voor de produktie van verrijkt uranium voor vreedzame doeleinden volgens de ultracentrifuge-methode. De produktie zal, naar na afloop van besprekingen in Londen werd bekendgemaakt, ge schieden in Engeland en Nederland. Het administratief centrum zal geves tigd zijn in West-Duitsland. zullen opstellen. Dit zal besproken den op een nieuwe ministeriële bijeen komst in juni. Aan het overleg in Londen, dat-de hele dag duurde, namen onder andere de Britse minister van technologie, Wedge wood Benn, de Westduitse minister van wetenschappelijk onderzoek, Stotten- beng, en de Nederlandse ministers van economische en buitenlandse zaken, mr L. de Block en mr J. M. A. H. Luns. In een communiqué stond dat de be windslieden het belang erkenden van Europese technologische vooruitgang in het vreedzaam gebruik van atoomener gie en van de schepping in Europa van een onafhankelijk vermogen eom ver rijkt uranium te produceren. Organisaties Bij de voorbereiding van de overeen komst. die mogelijk de komende zomer na de voor 9 juni in Bonn vastgestelde ministersbijeenkomst definitieve vorm zal aannemen, spraken de drie landen zich uit voor de oprichting van twee organisaties: 1. een Brits-Duits-Neder- lands consortium dat belast wordt met de bouw van de centrifuges en verrij kingscentrales en 2. een eveneens uit ondernemingen van de drie landen sa mengestelde industriële groep voor de eigenlijke produktie van het verrijkte uranium. Voorts werd besloten het onderzoek aangaande het centrifugeproces te integreren en zoveel mogelijk ge bruik te maken van de beslaande nationale en industriële laborato ria. De ministers Swamen overeen de bouw van de eerste twee gezamen lijke centrales gelijktijdig' in Enge land en Nederland te laten beginnen. Het gemeenschappelijk project zal v den uitgevoerd in overeenstemming met (Zie slot pag. 3 kol. 7 Sluiting DE afsluiting van het Volkerak begint op 8 april. Men zal veer tien caissons plaatsen en men hoopt het werk 26 april klaar te hebben (pagina 2). Bevelanden DE tweede kamer heeft Zuid-Be veland gevierendeeldhe.t plan voor vier gemeenten is er aoor. (pagina 2) Levenslang DE UTRECHTSE rechtbank heeft Hans van Z. wegens het plegen van drie moorden en een geval van diefstal voorafgegaan door geweld veroordeeld tot levenslan ge gevangenisstraf, (pag. 3) Huisartsen HE HITS ARTSEN gaan zich mor genavond beraden over de voor stellen. die minister De Block hen heeft gedaan (pag. 3). Omroep 'N DE tweede kamer is gisteren de vrees uitgesproken, diïT ujd- schriftuitgeverljen invloed zul len krijgen in het nieuwe omroep bestel (pag. 9) Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 9 Zeeuws nieuws: pagina's 2, 4 en 5 Sport: pagina 7 Financieel nieuws: pagina 13 Radio en tv; pagina 11 Minister De Block.: AMSTERDAM (GPD) Werkspoor, Philips, Shell en Staatsmijnen worden ngeschakeld bij de uitvoering van de ultra-centrifugesamenwerking tussen Nederland, Engeland en West-Duits* land. Dat zei minister De Block (economi sche zaken) gisteravond op Schiphol na terugkeer uit Londen, waar hij met minister lams had deelgenomen aan de besprekingen De eerste paai voor het project wordt begin april geslagen. De tolienfabriek in Nederland (het vervaardigen van de trommels) moet begin 1970 starten met aflevering. De vernjkingsfabnek moet medio 1971 gereed zijn. Beide nieuwe gebouwen, het is echter nog fabrieken worden ondergebracht in niet bekend waar zij komen. Behalve in Nederland komen ook in Engeland een tollen- en een verrijkings- Zie slot pag. 3 kol. 7j PARTIJEN BESCHULDIGEN ELKAAR CAIRO, TEL AVIV (RTR, AFP) Aan het Suez-kanaal heeft dinsdag weer een hevig artillerieduel tussen Egypte en Israël plaats gehad. De strijd woedde over een 110 km breed front tussen Port Tawfik in het zuiden en Kantara in het noorden. De partijen beschuldigen elkaar er weer van begonnen te zijn. De eerste schoten vielen om 15.45 uur plaatselijke tijd in het gebied van Suez Om 19.15 uur plaatselijke tijd kwamen de kanonnen tot zwijgen. Volgens een Israëlische militaire woordvoerder werd van Egyptische kant na dit door de VN*-waarnemers vastgestelde tijdstip nog sporadisch geschoten, maar was de rust om 19.30 uur volledig weergekeerd. Aan Israëlische zijde waren twee ge wonden gevallen. Volgens Israël hebben de Egyptenaren geen acht geslagen op een door VN- waarnemers afgekondigde staakt-het-vuren met ingang van 17.00 uur. De com mandant van het waarnemerskorps, generaal Odd Bull, bevond zich dinsdag middag in de kanaalzone. Hij was maandag in Cairo aangekomen voor overleg met de Egyptische leaders en maakte dinsdag een inspectie-tocht langs de weste lijke oever van het kanaal. Volgens in Cairo ontvangen berichten zijn de olieraffinaderijen in Suez bij de artillerieduels van zaterdag en zondag al zwaar getroffen dinsdag op nieuw door de Israëliërs onder vuur genomen, maar dit is niet officieel beves tigd. De Israëlische troepen vuurden naar verluidt ook raketten af. Volgens Egypte is een Israëlisch verkenningsvliegtuig omlaag geschoten, maar dit is in Tel Aviv ontkend. Egypte heeft besloten een klacht bij de Veiligheidsraad in te dienen .wegens nieuwe agressie van Israël tegen de burgerbevolking in het gebied van het Suez-kanaal.' Bij een gevecht tussen Israëlische troepen en een groep Arabische guerrilla strijders zijn dinsdag in de heuvels van Samaria drie Israëliërs twee officieren en een soldaat gesneuveld. De woordvoerder in Tel Aviv, die dit meedeelde, zei dat zeven arabieren waren gedood. Kleur enreportage Apollo-landing op de tv HILVERSUM (ANP) De NTS zendt donderdag vanaf 15.30 uur via Nederland 1 een rechtstreek se klcurenreportage uit van de landing van de Apollo 9 In de At lantische Oceaan. Deze repor tage wordt van 15.00 uur vooraf gegaan door een Inleidend pro gramma, In de studio zal om aan wezig zijn captain Clarke van de .Amerikaanse vliegbasis Soes- terberg, die b(J de landing van de Apollo 9 uitleg zal geven. De uit zending wordt gepresenteerd door Henk Terlingen en geregisseerd door Rudolf Spoor. PARIJS: Een overzicht van de Place de la Bastille, waar zich duizenden demonstranten hadden verzameld om te protesteren te gen het regeringsbeleid van pre sident De Gaüüe. STAKINGSACTIE SUCCES VOOR DE VAKBONDEN (Van onze correspondent) PARIJS In een televisie-rede, die zestien minuten duurde en die gehouden werd op de avond van een dag, dat Frankrijk opnieuw door een algemene staking was verlamd, heeft De Gaulle gisteren nogmaals het spookbeeld van een communistische staatsgreep of revolutie opgeroepen, met de bedoeling een grote meerderheid van het volk op te wekken hem op 27 april het ja woord voor zijn nieuwe referendum te geven. De dubbele inzet van dat referendum de decentralisatie en de hervorming van de senaat bracht De Gaulle pas aan het einde van zijn rede ter sprake. De rest van zijn toespraak bestond vooral uit lange en felle charges tegen ambi tieuze avonturiers en andere opyoer- kraaiers die de werkende massa stelsel matig poogden te beletten de vruchten van hun arbeid te plukken. Volgens beproefd zwart-wit-procédé schetste de generaal 't onderscheid tus sen het Frankrijk van voor en van na de mei-revolutie. Voor die mei-gebeurte nissen was de economie kerngezond en de frank keihard geweest. Maar t°en de oproerkraaiers hun heilloze onderne ming om de republiek ten val te bren gen hadden ingezet, een ondernem ng die slechts door de eendraent van het regime en het vertrouwen van het volk kon worden afgewend, was het even wicht verbroken en de frank in gevaar gebracht. een nieuw offensief van diezelfde des tructieve krachten voor Krachten d.e niettemin opnieuw te pletter zouden lo pen op diezelfde obstakels, want voor de jongste aanval waren de prijzen, zo zei lui, binnen de grenzen van een ïe- delijïte stijging gebleven, had de frank Offensief Na uitlatingen Van der Louw: DEN HAAG Politieke waarnemers verwachten een hard optreden van ■tijvoorzifter Vondeling tegen de aanhangers van Nieuw links partijbestuur van de PvdA. Vrij alge meen is men van oordeel, dat dr. Von- deling de eerstkomende weken zal ge bruiken om orde op zaken te stellen en te bereiken, dat het nieuwe partijbe stuur niet in tweedracht uiteen zal val len. Wacht hij langer, zo is de redenering, dan zullen zijn kansen verminderen omdat dan de herinnering aan de mo rele en psychologische nederlaag van Van der touw en Klein zal vervagen. Vele vooraanstaande leden van de PvdA i intussen van oordeel, dat de crisis- atie zich reeds direct na het sluiten van het congres (zaterdag jl.) ernstig heeft verscherpt door een nieuwe on verwachte uitlating van de eerste vice- voorzitter van de PvdA, Nieuw Links man André van der Louw. Nog geen anderhalf uur na het sluiten van het congres verklaarde hij in een vraaggesprek met Achter het nieuws, geen spijt te hebben van de door Nieuw zich aardig hersteld en was de werk- Links gevolgde taktiek bij de bestuurs- loosheid verdwenen en de betal.ngsba- verkiezing, lans verbeterd. Daarmee distantieerde hij zich naar ve ler opvatting van de verklaring die Na dat rooskleurige beeld ven Frankrijks economische gezondheid te hebben opgehangen, besteeg de ge neraal weer zijn stokpaard van de participatie dat hem naar het onder werp bracht waarvoor hij zijn toe- (Zie slot pag. 9 kol. 1 tijvoorzitter Vondeling zaterdagmi tegen het eind van het congres namens het hele partijbestuur aflegde en waar in deze zei, dat Van der Louw en Klem begrepen hadden dat zij bij de Destuurs- Zie slot pag. 3 kol. 5 De kogeJ m door de kerk. De tweede kamer neett met overtuigci.de meerclerneid her. wetsontwerp tot ge- mecnielijKe ner.ndeung van Z-i.d-Bc.e- ian/i aanvaard. Wanneer net laatste nooidstuk van de parlementaire behan deling, dal in de eerste kaïner, nu een oeeijc viot w:l verlopen zal hel op 1 januan 1970 allemaal een feu z.jm Zuiü-üeveiand zal met langer z.jn op gesplitst in 24 gemeenten met alle han dicaps van dien, maar het zal dan vier nieuwe gemeenten tellen: Goes, Bo rase- Je, Keunerswaal en Kapelle. Het enige verschil met het wetsontwerp, door de vroegere socialistische staatssecretaris van binnenlandse zaJcen drs Westerhout ingediend en door de huidige minister Bee mink overgenomen, is: de huidige femeente Katleadijke gaat in haar ge- eel naar het groot -Goes van straks. Op enkele afgevaardigden na kon de tweede kamer het amendement-Van Bennekom in deze richting wel onder schrijven. En zoals vorige week al ver wacht werd heeft het amendement van de socialist Van Thijn (één gemeente in westelijk Zuid-Beveiand in plaats van drie) het met gehaald. De oppositie in de tweede kamer kon het er (met de steun van vier wd-era) niet doorkrij gten. Vuurwerk is het niet geworden, de behandeling van d-t wetsontwerp tot herindeling van Zuid-Beveland in de tweede kamer. Het verliep allemaal wat emotieloos. Wanneer men de reac ties op de ingediende moties uitscha kelt is er over het wetsontwerp zelf eigenlijk alleen maar wat getheoreti seerd. Met als gevolg een beslissing, die de streek ai een paar jaar had ver wacht. Zuid-Beveiand bevond zich, ais we de nieuwjaarsredes van verschillen de burgemeesters tut het gebied er nog eens op naslaan, al enkele jaren .in on zekerheid over de op handen zijnde her indeling van gemeenten' Maar dat was vaak met meer dan een officiële frase. Hei móést gezegd worden. Wie even verder keek kon al zien aankomen dat het wetsontwerp zou worden aangeno men, zoals het op tafel was gebracht. De huidige minister van binnenlandse zaken had het zo goed als ongewijzigd van zijn voorganger overgenomen. Sterk in het politieke vlak ls de herindeling van Zuid-Beveiand dus niet getrokken. Zeker, de oppositie heeft min of meer onder druk van een uit Wemeldinge en Goes ondernomen actie, op het laatste moment nog voor wat voetzoekers gezorgd. Het amendement- Van Thijn om Zuid-Beveiand ten wee ten van het kanaal in zijn geheel in één gemeente onder te brengen (50.000 inwoners) had bepaalde verdiensten. De kamer voelde hier en daar wel wat voor de door hem naar voren gebrachte en verdedigde argumenten. Maar de ge dachte werd onevenwichtigheid verwe ten. We kunnen ons in die argumenta tie wel vinden. De optelsom van het in wonertal garandeert m een gebied als westelijk Zuid-Beveiand nog met direct een krachtiger tegenspel, zoals Van Thijn dat vooral in de sfeer van de in dustrialisatie langs de WesterscheldB verwachtte. De gemeente westelijk Z- Beveland volgens de structuur van dit socialistische amendement zou qua in wonertal weliswaar groter worden dan Vlissmgen op dit moment, maar tegelij kertijd voor driekwart Agrarisch Wij ven Bovendien zou een dergelijke ge meente een iets té gevarieerde hoeveel heid taken toebedeeld krijgen: indus trie, landbouw, recreatie aan het Veer ee Meer, streekcentrum. Nee, de voorde len, door de indiener van het amende ment opgesomd, spraken toch met zo sterk aan dat de kamer ervoor over stag wilde gaan. Trouwens: voor de PvdA, de PSP en de vier .meegaande' WD-ers woog het allemaal niet zo zwaar, dat ze per saldo hun goedkeu ring aan het wetsontwerp onthielden. Dat deden alleen de Boerenpartij ea de SGP. In Zuid-Beveland zelf heeft men er wel vrede mee. De commentaren, dis wij men vindt ze elders In deze krant hebben gevraagd komen op het volgende neer: We zijn Wij dat wo weten waar we aan toe zijn. Nu kunnen we hier tenminste verder. En dat .ver der' betekent dan dat er straks gemeen teraden zullen moeten worden gefor meerd, dat bestuurskernen voor de nieu we gemeenten moeten worden aangewe zen. Voor Zuid-Beveland is een einid ge komen aan een periode van wachten. Dat is in feite het belangrijkste op dit moment. Zeeland is in de loop van de jaren wel wat gewend geraakt aan herindelingsprocessen De heftigheid van de débatten in de gemeenteraden, toen de plannen pas bekend werden, is geluwd. Wat dat betreft heeft de ietwat lauwe stemming In de tweede kamer het langzame proces van de ge wenning aan de nieuwe, straks defini tieve grenzen van Zuid-Beveland, toch ook wel weer duidelijk getekend. Ad interim. SPORTRAAD MET NOTITIES VOOR ONTWIKKEINGSSCHETS MIDDELBURG Het is volgens de Zeeuwse sportraad niet langer mo gelijk om de zogenaamde recreatie sport (een ontwikkeling, die het aanzien van de sport in de toekomst mede zal bepalen) buiten het be leid ten aanzien van de sport te houden. Deze buiten de traditionele organisaties beoefende recreatie sport vraagt volgens de Zeeuwse sportraad om een beleidsvisie van alle betrokkenen. Het is moeilijk, zo meent de raad, om aan te geven wat de gevolgen zullen zijn van de huidige structuren. ,Wel is duidelijk, dat veel informatie en overleg nodig zullen zijn om de te verwachten weerstanden te overwinnen'. Deze gedachten geeft de Zeeuwse sport raad weer in een serie notities, waarin van haar kant materiaal aangedragen wordt voor de in de nabije toekomst uit te geven sociaal- culturele ontwikkelingsschets voor Zeeland. In deze nota worden nog enkele an dere gedachten naar voren gebracht. Het is volgens de sportraad in dit opzicht van belang: De structuur van de Zeeuwse sportraad le bezien om na te gaan of een andere, samenstelling van deze raad gewenst is. Gedacht wordt aan participatie van de lan delijke contaetraad (waarin ge bundeld zijn de instanties van ge meentelijke bemoeienis niet de sport), de organisatie van mo-le- raren lichamelijke oefening, de vereniging van Nederlandse ge meenten. alsmede een aantal van de huidige adviseurs. Voorts wordt het idee gelan ceerd van een provinciaal service instituut, dat bepaalde taken van de Zeeuwse sportverenigingsbe- sturen zal kunnen behartigen, waarbij die provinciale vereni gingen overigens hun eigen func- houden. verantwoordelijkheid be- Voorts willen we in dit over zichtkader een mededeling van de sportraad plaatsen. In het aan staande voorjaar zal een her ziening van de sportnota 1962 verschijnen. In dit inventarisatie- rapport worden aangegeven: om vang. kwaliteit en gebruik van de sportaccommodaties in Zee land. Aan de hand daarvan kun nen lacunes aangegeven worden, bovendien kunnen nieuwe behoef teschema's en urgentiegroepen worden aangegeven. Bij de voorbereiding van deze noti ties kon niet worden beschikt over de in feite onmisbare gegevens uit de nieuwe sportnota 1969, zo deelt sportraadvice-voorzltter I. W. Bak ker in een .voorwoord' mee. Daarom moest worden volstaan met het aan geven van een aantal ontwikkelin gen. die In de komende tijd de aan dacht zullen vragen bij het sport beleid. RECREATIESPORT Aan de recreatieve- of gezelligheids- sport (huiten verenigingsverband dus) is in de notaties belangrijke aandacht besteed. De sportorganisa ties kunnen volgens de sportraad een taak vervullen door de verantwoor delijkheid voor deze recreatiesport op zich te nemen. Deze verantwoordelijkheid kan ge stalte krijgen m: a. het aanbieden van gepaste activiteiten; b. het ter beschikking stellen van leiding; c het samenwerken met andere in stanties, bijvoorbeeld gemeentebe sturen, en d. het voeren van een ge richte propaganda Een van de gevolgen van de toene- (Zie slot pag. 4 kol. 6 Campagne tegen de Shell-vestiging in West-Brabant UTRECHT (ANP) Het mité .Shell-Moerdijk', dat kortgeleden in West-Brabant is opgericht, gaat de komende weken activiteiten ontplooien de Shell-vestiging op het grondge bied van de gemeenten Klundert en Zevenbergen te verhinderen. Het comité meent dat op grond van recente wetenschappelijke publikaties de milieu-verontreniging talrijke bezwaren tegen de toekomstige vesti ging zijn aan te voeren. Volgens het comité ;s het hele project in strijd met de tweede nota ruimtelij ke ordening, terwijl er tevens foutieve voorlichting is verstrekt over het te verwachten aantal arbeidsplaatsen. Bovendien meent men dat de alternatie- Het ligt in de bedoeling om het indie nen van bezwaarschriften bij de ge meenteraden van Klundert en Zeven bergen tegen het bestemmingsplan Moerdijk waarin de Shell-vestiging is geprojecteerd te stimuleren. Voorts zal het actie-comité door middel van pamfletten en hearings de bevolking van West-Brabant informatie over de hele kwestie geven. Het bestuur van .Shell-Moerdijk' bestaat uit de gemeen tesecretaris van Willemstad, de wethou der van de gemeente Fijnaert, een Til- burgse student, een stafdocent van het Nederlandse wetenschappelijk instituut voor toerisme in Breda en een vakbond- bestuurder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1