Raad Vlissingen kiest voor verkoop woningen BILT Commissaris opende de Hiswa Nog 27 Zeeuwse gemeenten zonder begroting 1969 Binnenschip op havendam HoedekenskerkejA. verdonk &zn ongelooflijk franse cognac voor ƒ12,45 2 AFSTOTEN GEMEENTELIJK WONINGBEZIT MET DERTIEN TEGEN ELF... l#i gabriëlse ALMANAK INBRAAK KRUININGEN 10 MILLE WEG Inbrekers stalen 115 gulden uit Goese verfwinkel GS:AFBREUK AAN DEMOCRATISCHE BEGRIPPEN' VERKEERDE PLANNINGEN ,/m weissen Rössl' hotoBACKl CHU-Zeeland komt met probagandaplan ROVINCIAIE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 8 MAART 1969 VLISSINGEN Er is vrijdag middag opnieuw stevig touwge trokken in de Vlissingse raad over de manier, waarop de gemeente haar woningbezit zal afstoten: via verkoop aan particulieren (bewo ners) of via overheveling van be heer en onderhoud naar de woning bouwverenigingen. In tegenstelling tot de december-vergadering leid de de discussie ditmaal wel tot een resultaat: met 13 tegen 11 stem men (pc-fractie, boerenpartij, wd en kvp-er P. van der Ven) werd besloten het gemeentelijk woning- bezit te verkopen, met een voor keur voor de bewoners in een peri ode van 7 jaar. Met dit standpunt week de raadsmeerderheid af van de visie van de meerderheid van b en w. Er kwamen tijdens het debat van vrijdag niet zoveel nieuwe gezichts punten naar voren: de kaarten wa ren bij de eerste behandeling van het voorstel ln december eigenlijk al ge schud. Waar zoals gemeld, namen b en w het voorstel toen terug zich nader te beraden. Het gevolg ran die gedachtenwisseling binnen het college was nu, dat de meerder heid van b en w zich uitsprak voor overheveling van het woningbezit naar de woningbouwverenigingen, terwijl de grootst mogelijke minder heid de voorkeur gaf aan verkoop. I>e voorstanders van verkoop het ging met name om de complexen C~ tenrijkse woningen, negen panden plan-West en een complex flats in de Walstraat lieten het bij korte ver klaringen. PC-woordvoerder G. vani Sluijs: ,Wij zijn het eens met de min derheid van het college. Woningbezit heeft nu niet meer een zodanige func tie, dat we de complexen zouden moe ten aanhouden. Overdracht aan woning bouwcorporaties is niet de beste oplos sing, de gemeente blijft dan verant woordelijk, het gemeentelijk apparaat blijft met de zaak belast'. Boeren-frac- tielelder J. M. van de Sande betoogde, dat handhaven van het woningbezit al leen te rechtvaardigen zou zijn, als de exploitatie niet nadelig uitkomt. En dat was volgens zijn berekening wel het ge val: er zou naar zijn mening een dras tische huurverhoging moeten worden geheven, met name voor de Oostenrij kers. De heer E. T. Oosterhuis (wd) ■prak zich kort uit voor verkoop aan de huidige bewoners. WOONRUIMTEWET Het was voor de heer E. de Pries ter (pvda) maar de vraag of bij verkoop van de woningen een langrijk bedrag vrij zou komen i de gemeente. Wethouder I. Filius (pc) had 'n bedrag van 1,2 tot 1,5 mil toen gulden als opbrengst genoemd En hij had desgevraagd ook mee gedeeld, dat er momenteel vier of vijf gegadigden zijn om een woning te kopen. Het PvdA-raadslid achtte het redelijk een poging te onderne men de woningen over te hevelen. Maar hij vond het van belang, dat de gemeente een middel heeft om een huisvestingsbeleid te voeren, vooral met het oog op het buiten werking stellen van de woonruimte- wet voor Zeeland, medio dit jaar. Ook het PSP-raadsüd L. Koster vond verkoop ,nlet de meest edele oplos sing'. het college, dat er geen sprake ia van achterstallig onderhoud aan deze ge meentewoningen, dat er in de meeste gevallen ook sprake is van een sluiten de exploitatie. Hij benadrukte nog eens. dat het er om gaat de woningen af te ■toten omdat het beheer en onderhoud voor het gemeentelijk apparaat een te zware belasting wordt. ,Als we er van af kunnen komen en we houden nog een flinke vinger in de toewijzingspap dan is ons belangrijkste bezwaar weg- ADVERTENTIE) - wonen met allure lid langëviele 23,middelburg lange vorststr 12, goes westkolkstr. 52, terneuzen bellamypark 52, vlissingen leeuwse Pleisteren De man. die in Meliskerke even pleisterde, uitrustend van een za- Jcenbezoek, keek zijn ogen uit op de ouderdom van de mensen. genomen". Voorts wees de heer Smit er op. dat het financieel voordeel van de verkoop ,niet opweegt tegen de on rust, die onder de bewoners van deze huizen zal ontstaan', en achtte hij spe culatie bij verkoop niet uitgesloten. Als woordvoerder van de grootst moge lijke minderheid in b en w wilde wet houder Filius het financieel voordeel niet wegcijferen, waarop zich een vin nig debatje ontspon met de heer De Priester, die concretere cijfers op tafel wilde hebben. De heer Filius betoogde, dat het zelden voorkomt, dat de ge meente een functionaris van een nieuw bedrijf of iemand in gemeentedienst zel den aan een woning kan helpen. Hij wees ook op de goede verhouding tus sen gemeente en bouwbedrijven en corporaties. Toen het op stemming aankwam, ble ken dertien van de vierentwintig aan wezige raadsleden (pc-fractie, kvp, be halve P. van der Ven, wd en boeren partij) geporteerd te zijn voor verkoop, terwijl elf raadsleden (pvda, twee wet houders plus de heer Van der Ven) de voorkeur gaven overheveling van de woningen naar de woningbouwcorpora ties. VERLICHTING .Tsjonge-jonge' luchtte hij zijn verbazing, Jiet leven moet hier goed zijn!' Zijn gastheer kon het bevestigen: Tachtig, negentig is hier niets bijzonders'. Op hetzelfde moment schoof, ge- balpen door een wanelstok, een grijsaard voorbij die alles, vjat tot nu gepasseerd was, met vele leng ten sloeg. JCijk daar es" deed de bezoeker verrast, ,en ondanks die stok toch nop kwiek ter been!' Zijn gastheer plaatste een fijne glimlach. Jüe mant Die loopt heus niet meer zo ver hoor. Hij Er was dinsdag nog enige discussie over liet plan de Rooseveltlaan van een nieuwe verlichting te voorzien 110.000,). De heer E. T. Oos terhuis (wd) vroeg zich af of het I KRUININGEN Na een inbraak iiii de exporthandel C. Meijer N V aan de Stationsweg te Kruiningen worden een bedrag van ongeveer 10.000,en 24 dollarreischeques e vermist. niet beter is de uitvoering val plannen voor de boulevardoprit te houden niet het oog op de boule vardplannen. Wethouder Smit legde In heï kantoor werd een brandvrije uit. dat het er zo mogelijk voor de; kast opengebroken en de drie aanwezi- komende winter begonnen zal wor- &e geldkistjes meegenomen. In de buurt den bij de sporthal en dat men dej van het gebouw werden de kistjes gele- vorlichting bij de boulevard één digd en weggeworpen. van de moeilijkste punten" wel wil Een onmiddellijk onderzoek van de poli- aanleggen, als er dan de zekerheid, tie heeft tot nu toe nog weinig licht dat de uitvoering van de boulevard- op de affaire geworpen, plannen nog een paar jaar op zich zal laten wachten. De suggestie 1 de beer Hekhuis (pvda) overtollige lichtmasten te plaatsen op de rij-! wiel route Rooseveltlaan-Souburg zal bekeken worden. De raad gaf tijdens deze vergaderingi vlot een aantal kredieten: onder meerl voor uitbreiding van de kleuterschool .De Kwikstaart' met een speel-werklo- kaal; voor de bouw van een nieuwe tweeklassige Sint-Josefkleuterschool aan de Korenbloemlaan: uitbreiding van de bergruimte in de gymzaal van de Frans Naereboutschool; de bouw en in richting van een éénlokalige kleuter school aan het Waaigat; uitbreiding van de verlichting op verschillende pun ten. Onder dank en applaus aanvaardde de raad de schenking van 100.000,- van ,De Schelde' voor het nieuwe zwembadcomplex. De heer H. van Rooi jen (pc) sprak van .opnieuw een vorstelijke gift' en vertolkte de waardering van de raad. GOES Bij een inbraak in de verf winkel van de firma Tierolff aan de Korte Kerkstraat in Goes is in de nacht van donderdag op vrijdag 115 gulden ontvreemd. Om de toegang tot het gebouw vrij .te maken werd aan de achterzijde van de winkel een ruit geforceerd. In het ge bouw zijn kasten opengebroken en door zocht. Het geld werd uit de kassa geno men. De politie ziet geen duidelijk ver band tussen deze inbraak en andere recente inbraken in. Goes. (Slot van pag. 1 4500 met drie of vier kunnen ver- al op het Veerse Meer voorlopig nog ruimte genoeg is', zo merkte mr Van Aartsen op. Het Veerse Meer zal naar zijn me ning in het niet gaan vallen bij de enorme binnenmeren die zullen ont staan als de Grevelingen in 1972 en de Oosterschelde in 1978 van de zee vrij voor de watersport. De provin cies Zuid-Holland, Zeeland en de ge meenten rond het Grevelingenbekken hebben een structuurschets opgesteld voor de inrichting van dit enorme bekken. Een structuurschets die voorziet in de aanleg van enkele eilanden. En dan de Oosterschelde: volgens Van Aartsen zal het toekomstige Zeeuwse Meer dan wel niet vollef voor het watersporttoerisme kunnen worden bestemd, maar toch zijn er tekenen die erop wijzen dat het ge bied ten westen van de Zeelandbrug daarvoor grotendeels kan worden ge reserveerd. Wat neerkomt op weer ongeveer 10.000 ha. Dat ls volgens de commissaris een voortreffelijke ruimte voor de .grote en sterke broers' die de kleineere jachten dan minder zullen hoeven te hinderen. Want er zal nog moeten worden on derzocht in hoeverre dit immense ge bied redelijk bevaarbaar ls voor de kleinere jachten. De korte golfslag zal deze categorie ongetwijfeld par ten spelen, zo dacht mr Van Aartsen. Thans is het aantal jachten dat Hg- Elaats heeft in havens aan de Oos- irschelde omstreeks 400. Dat komt neer op één tweehonderd vijftigste schip per hectare. Een gemiddelde van één varende boot in de toekomst per hectare zou betekenen dat het Zeeuwse Meer een capaciteit zal heb ben van ongeveer 30.000 boten, uit gaande van een derde varend, een dorde stilliggend en een derde in de havens. Als we aan de 24-ste Hiswa toe zal het deltagebied een watersportge bied zijn van nationale en interna tionale allure, zo voorspelde mr Van Aartsen. Over de droge recreatie deelde hij mee, dat Zeeland in 1967 en ook vorig jaar tussen de 5,5 en 6 miljoen toeristische overnachtingen telde en dat de kampeersector daar van niet minder dan ruim zeventig procent voor zijn rekening nam. De explosieve ontwikkeling be zorgt niet alleen de provincie maar ook de gemeenten extra fi nanciële zorgen. Om alle gasten goed te kunnen opvangen zal er in de periode tussen 1968 en 1972 in Zeeland volgens een sobere schatting ruim 84 miljoen gulden moeten worden uitgegeven voor het treffen van recreatieve voor zieningen. In de jaren na 1972 zal aanmerkelijk méér nodig zijn dan 200 miljoen, voor een belang rijk deel verband houdend met de op 175 miljoen geraamde inrich tingskosten van het Grevelingen bekken. T oeristenbelasting De toeristenbelasting zou volgens mr Van Aartsen enige uitkomst kunnen bieden om enigszins aan de financië le problemen tegemoet te kunnen ko men. Zeeland zou. zo zei hij, met de mogelijkheid van het invoeren van een toeristenbelasting erg blij zijn. Een kwartje per persoon per over nachting zou voor de toeristenge- AMSTERDAM Met een paar ferme rukken aan het koord van een scheepsbel luidde Zeelands commissaris der koningin mr J. van Aartsen vrijdagmorgen in de Amsterdamse RAi de veertiende Hisxoa in. meenten neerkomen op een bruto- opbrengst van 1,3 miljoen. Dan zou den de gemeenten nog eens wat meer voor hun gasten kunnen doen. ,Ik ben ervan overtuigd dat de invoering van een toeristenbelasting geen vakantie ganger ervan zal weerhouden om te komen', aldus mr Van Aartsen vrij dagmorgen in Amsterdam. MIDDELBURG De Zeeuw se gemeentelijke molens bly- ken niet al te snel te malen: in hun antwoord aan de heer P. G. van den Bosse (ch) over het al dan niet tijdig voordragen der gemeentebe grotingen zeggen g s onder meer: ,De gemeentebegroting moet nadat zij door de raad is vastgesteld tenminste twee maanden voor de aanvang van het jaar, waarvoor z\\ moet dienen, ter goedkeuring aan g s worden voorgedragen. ,Aan deze wettelijke termijn van 1 november hebben zich, voor wat de begroting 1969 betreft, in Zeeland slechts 7 gemeenten gehouden. Van de overige gemeenten hebben er 26 de begroting ingezonden tussen 1 november 1968 en 1 jannari 1969, zodat er 45 Zeeuwse gemeenten waren, die op 1 januari j 1 nog zon der begroting voor 1969 werkten. In de periode van 1 januari tot nu toe zijn 18 begrotingen ter goedkeuring aangeboden. 27 gemeenten hebben ook nu nog niet de beschikking over een begroting voor 1969, waaronder de grootste twee gemeenten van ons gewest'. Gs betrekken in hun antwoord oolc de moeilijkheden waarmee de se cretarieën te kampen hebben en vervolgen ,WiJ achten het niet uitgesloten, dat in enkele gevallen een tekort aan deskundig personeel mede van invloed is geweest op het niet voldoen aan de wettelijke termij nen. In het overgrote deel van ue gemeenten is de niet-tijdlge vast stelling van de gemeentebegroting naar onze vaste overtuiging te wijten aan het werken zonder een goed tijdschema of zelfs geheel zonder een schema. Indien namelijk het tekort aan des kundig personeel van doorslagge vende betekenis zou zijn. als ge volg waarvan men de 'jaarlijks te verrichten hoeveelheid financieel- technisch werk niet binnen 12 maanden zou kunnen verwerken, dan zou de overschrijding van de wettelijke termijnen telkenjare groter moeten worden. In de prak tijk blijkt evenwel, dat in de mees te gevallen de termijnen met steeds dezelfde tijdsduur over schreden worden. Dit moet o.i. uit sluitend geweten worden aan een verkeerde planning'. Sancties De termen genoemd in artikel 242 der gemeentewet is een termijn van orde, waaraan sancties niet direct, kunnen worden verbonden. Sinds de wijziging van de gemeen tewet van 15 december 1966 kun nen er echter moeilijkheden ont staan voor een gemeentebestuur zonder begroting. .Gewone uitgaven, die uitgaan bo ven 4/12 van de in het vorig jaar daarvoor geraamde bedragen, als mede kapitaalsuitgaven mogen zonder goedgekeurde begroting of begrotingswijziging alleen gedaan worden na voorafgaande toestem ming onderzijds. Deze toestem ming mogen wij, sinds de inwer kingtreding van genoemde wets wijziging niet meer geven, indien de begroting of begrotingswijzi ging niet bij ons is ingezonden. Deze procedure geldt eveneens voor zogenaamde spoedeisende uit gaven. Het niet tijdig Inzenden van de begroting moet derhalve in vele gevallen leiden tot hel opschorten van het doen van uitgaven, dan wel tot eigenmachtig handelen. De gemeentebestuurders, die zich tot het laatste laten verleiden, lopen de kans, dat de uitgaven achteraf de vereiste goedkeuring niet ver krijgen, waardoor degenen, die tot de uitgaaf besloten, voor die uit- gaveD persoonlijk aansprakelijk zün' .Gemeenten, die niet over voldoen de eigen middelen beschikken om de begroting te doen sluiten en in verband daarmee een beroep moeten doen op het rijk om een aanvullende bijdrage uit het ge meentefonds te krijgen, vallen wat de begrotlngs- (en de rekenings-) termijnen betreft, wél onder stren ge sancties. Aanvragen om aan vullende bijdragen worden name lijk niet eens in behandeling ge nomen b(j overschrijding van de wettelijke termijnen'. Ondemocratisch .Afgezien van het voorgaande me nen w(j, dat overschrijding van de termijnen in strfld is met onze de mocratische begrippen. Het doen vaststellen ran de begroting, als mede het bespreken van de alge mene beleidsbjn is voor een raad, die zich respecteert, van grote waarde. Daaraan wordt naar onze mening sterk afbreuk gedaan, in dien b en w al volop bezig 7-ljn uit gaven te doen en beleid te voeren op basis van die begroting, terwijl e(| nog ter discussie staat .Na het Inwerkingtreden van de wetswijziging van 15 december 1966 hébben wij ons (bij brief van 13 maart 1067) tot de gemeentebe sturen In Zeeland gewend, om hen op de consequenties daarvan te wijzen. Wij hebben daarbij aan gedrongen op het naleven van de wettelijke termijnen. Hoewel voor wat de begroting 1968 betreft ver betering te bespeuren was ten op zichte van de begroting 1967, heb ben wij ons toch genoodzaakt ge zien de gemeenten, die op 7 maart 1968 hun begroting voor dat jaar nog niet hadden ingezonden schrif telijk te manen hierin ten spoe digste te voorzien. Het ging toen nog om 15 gemeenten'. De heer Van den Bosse heeft hier mee antwoord gekregen op zijn schriftelijk gestelde vragen van 4 februari. Alfred Lukasson, oberkelner Leopold in ,Die Haghe Operette Spelers' versie van .lm weissen Hossel' spreekt het Neder lands als professor Prillewitz in Olie B. Bommel en dat maakt zelfs een operette verteerbaar. Het gaat bij het Haagse operette gezelschap in Benatz- ky's zangspel snaaks toe: de heren dra- gén Tiroler broeken en de vrouwtje# weten niet minder van wanten. Het is van onder uit de zak. volop lachen ge blazen. waarachter men niet teveel cy nisme moet zoeken: het gezelschap pre senteerde vooral pure operette en bra-'-* daarmee een groot publiek, door de f soneelsvereniging van de gemeente singen vrijdagavond verzameld in het Scheldekwartier, tot begeestering. Een unaniem enthousiasme, dat de Haagse operette-spelers toekwam. Er was ver dienstelijk gezongen en men had, met de beperkte mogelijkheden van een klein podium, met veel vaart en toewiiding het witte paard nog eens voor laten draven. Het plezier van zomaar een genoeglijke avond overheerste. Het ver haal is bekend: oberkelner Leopold wil zo graag iets definitiefs met waardin Josepha en omdat het hoogseizoen i* in Sint-Woifgang lopen er allerlei toe risten in de weg, fabrikanten in on- derkleding, die elkaar het patent van de hemdbroek betwisten, advocaten, die garen spinnen bij de strijd om de fraaiste lingerie. Hoe gecompliceerd het ook allemaal mag zijn. in een operette komt alles op de walsende pootjes te recht. Intussen moet men wel ongeveer drie uur alle ontwikkelingen gadeslaan, wat technisch niet altijd zo'n onver deeld genoegen is. Regisseur Cor Wijgers wist in zijn wor steling met de beperkte ruimte toch voor redelijke mise-en-scène te zorgen, de - fraaie - decors waren een ga rantie voor een sfeervolle achtergrond, Wijgers kon bovendien beschikken over een aantal goede zangstemmen, maar hij struikelde over het oude euvel: een goede zangstem behoort niet altijd aan een goed acteur. Bij het Haagse ope rettegezelschap valt het accent op net stemmenmateriaal. Met is begrijpe lijk uitgegaan van de vocale inbreng: wat de mensen nog aan acteertalent meebrachten was meegenomen. Een over het algemeen zwak parlando als acteur acceptabel was en voor re gisseur Wijgers. van wie men een even Fraai zingende als acterende professor Hinzelmann zag. Dat ideaal benaderde bij de dames Marina Jensen (Josepha) en voorts werd er fraai gezongen door Mary Josée (Otlllle) en Jaslca Göbels (Klarchen). Wim Koolmoes, fabrikant had ook zonder Tiroler broek aardige momenten, Edgar la Faille (dr. Sied- ler)' was een mooie pommade-jongen, van Flip van de Gaag zag men leuk een kalende Sigismund. Thea Dietz ver tolkte vaardig een piccolo en Theo Dietz tenslotte (Franz Joseph) had goede stem kwaliteiten, maar schoot als acteur duidelijk tekort. Nog een bezwaar: het orkest, een strijkje, aangevuld met een eenzame blazer, produceerde een mage re toon, welke bedenking uiteraard meer in de kwantitatieve dan in de kwali tatieve sfeer ligt met wat meer zielen had men uiteraard een krachti ger Tiroler leut kunnen maken. Meu had het stuk in deze tijd geplaatst. Zelfs de tekst was in de actuele sfeer getrokken: .Hij rent als de Apollo-9'. Waarom dan ook de kostuums niet ver der aangepast? Nu maakte de rokleng- te bij de dames, die weifelde tussen zal-ik of zal-lk-niet een wat tuttige althans tegenstrijdige indruk. Maar loe van die bedenkingen, waarbij men dan nog eens het gebrekkige in het ballet aan het begin van de derde acte zou kunnen voegen, maar los van die be denkingen kwam het gezelschap toch tot nutenlange ovatie werd gehonoreerd. Er was met veel plezier operette ge speeld, er was een zeer dankbaar pu bliek, het gezelschap beloonde die dank nog eens met een langdurige toegift en voorzitter Strabblng van de personeels vereniging bood tenslotte attenties aan fl.H. (ADVERTENTIE) Pasfoto's in 10 sec. klaar St. Jacobsslraat 27, Vlissingen k. GOES - De Christelijk Historische Unie- Zeeland zal zaterdag 22 maart haar nieuwe propaganda-programma presen teren. Dat gebeurt tijdens een bijeen komst in ,De Prins van Oranje' te Goes. De bijeenkomst ls openbaar en begint om half tien morgans. 1 1 1 TTl! 11 SLIJTERIJ - WIJNHANDEL HOEDEKEN SKERKE Vrijdag morgen is tijdens dichte mist op de Westerschelde het binnen vaartschip yRehoboth' met als thuishaven Zwolle op de haven- dam te Hoedekenskerke gevaren. Het schip dat 500 ton meet cn ongeladen was voer omstreeks half zeven omhoog en bleef on geveer met het midden van de boot op de havendam zitten. Bij laag water kwam de Jtehobotli' vrijwel geheel droog te liggen. Het bergingsvaartuig ,Cöby M.' cn de sleepboot Holland' slaagden er omstreeks drie uur in de Jte- hoboth' vlot te trekken. Het schip bleek echter een plooi in de huid opgelopen te hebben en maakte verder ook wat water. Het bin nenvaartuig werd naar de scheepswerf in sleept. Hansweert ge- ADVERTENTIE SLIJTERIJ - WIJNHANDEL Lichte schade bij botsing SCHORE Het niet verlenen van voor rang en het onvoldoende rechts houden waren er oorzaak van, dat vrijdag bij de kruising Schoorse Zandweg-Rijksweg 58 nabij de Vlakebrug te Schore twee irsonenauto's met elkaar in botsing - VERWACHT. MEER WIND. Veranderliike bewolking en overwegend droog weer. In de oehtend hier en daar mist. Tot matig, en aan de Waddenkust mogelijk tot krachtig toenemende wind uit westelijke richtingen- Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. Vooruitzichten voor zondag en maandag: i Enkele buien, ook opklaringen en over- dag vrij koud. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zondag: min. temp.: 0 tot 4 graden boven nor maal: max. temp.: 0 tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor maandag: Aantal uren zon: 1 tot 6; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: 0 tot I 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: S0 procent; kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Normalen voor 711 maart: Min. temp. max. temp. De Bilt 0 8 Vlissingen 2 7 vliegveld Zd-Limburg 1 8 9 maart Zon Maan 10 maart Zon Maan ZON EN MAAN op 07.06 op 01.58

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2