Vrijwilligers knappen Sluiskils patronaat op extiA Fabel-achtig.... JOB, PROSPER EN AL DIE ANDEREN.... ,AAN DE START VAN 't SEIZOEN RIJD IK HET STERKST' Welbevinden na pensionering VRIJDAG 7 MAART 1969 ZEEUWSCH-VLAANDEREN SLUISKIL Neem nu Job de Lavoir. Zeventig is hij. Maar\ even zo vrolijk zie je hem karretjes met bouwmaterialen door Sluiskil sjouwen. Of Prosper van Damme (76), een glunderen de lange man. Hij zegt: ,Wij zijn kerels van 12 ambachten en 13 ongelukken. Maar plezier hebben we, dat wél'. De Lavoir, Van Damme, Maes, Wa genaar, Van Maele en Segers: alle maal boven de 65 en bijna dagelijks in het Sluiskilse patronaat te vinden. Zes van de 150 vrijwilligers die zich nu al zo'n maand of 16 inzetten om het gebouw een radicaal ander aan zien te geven. Afgelopen donder dag nam de toneelvereniging ,Sem- pre avanti' de zaal die niet eens helemaal klaar is in gebruik met een voorstelling van .Zij leven onder ons'. Die opvoering wordt vandaag, vrijdag, en morgen herhaald. En dan zal zo'n beetje heel Sluiskil weten dat Prosper en die andere 149 inwo ners van het kanaaldorp hun vrije uurtjes héél nuttig gebruiken. Daar was pater Ernestus, die met een zacht lijntje en de nodige humor opzichter speelt, trouwens al lan- fer van overtuigd. Hij is de man ie iedere keer weer zorgt dat er een nieuwe ploeg vrijwillige schil ders. metselaars, elektrïoiëns en .di versen' opdraaft. 't Lukt keurig maar de pater moet wél 14 dagen rust houden. Hoe kwam men in Sluiskil tot de ac tie voor het patronaat? Pater Er nestus: .We zaten al lang tegen dat oude gebouw aan te kijken. Zestien maanden geleden zijn we gewoon eens rond de tafel gaan zitten met aannemers, schilders, elektriciens en nog wat mensen om de verbouwing zo voordelig mogelijk rond te krij gen. Om te beginnen gaven die za ken ons hun materiaal voor inkoops prijs. Maar daarmee waren we nog niet uit het probleem van het werk loon. Ik heb toen overal uit het dorp vaklui opgetrommeld, die in hun vrije tijd aan het patronaat kon den werken, Er is echt enorm gere ageerd. Natuurlijk komen ze niet al le 150 tegelijk, 't gaat in ploegjes. De een stelt zich 's avonds een paar uur beschikbaar, de ander komt 's zaterdags. En de bejaarden... ja, die zie je de hele week. Ze leven er gewoon van op. Ik sjouw er na tuurlijk ook regelmatig rond. Maar van technische zaken heb ik geen verstand hoor, dat regelt aannemer Ben de Waal. Meestal overleggen we welk ploegje we zullen vragen. Dan ga ik die adressen langs'. het totale project kwam anders ze ker op 300.000. De vrije avonden en middagen van diverse Sluiskille- naars mogen dan veel betekenen, er blijft geld nodig voor bijkomende kosten. Dat wil men bij elkaar krij gen door het uitschrijven van een lening onder de bevolking. Er zijn inschrijvingen van 100, 250, 500 en 1000 mogelijk. Elk jaar wordt er een bepaald aantal nummers uit geloot, waarbij de gevers het door hen geleende bedrag terugkrijgen. Op die manier wil men de totale som binnen 10 jaar aflossen. Pater Er nestus die volgende week met zijn collega's huis-aan-huis de inwo ners voor de lening wil interesseren hoopt op een opbrengst van 30.000. VERBOUWING Het duurt zeker nog een half jaar voor de verbouwing klaar is. Het pa tronaat dat in de toekomst een andere naam zal krijgen riet er dan volledig anders uit. Om te be ginnen komt er een nieuwe ingang, het podium werd van de achter- naar de voorkant verplaatst en het ge bouw kreeg meer ruimte. In de grote zaal zijn 200 zitplaatsen, er wordt gewerkt aan twee handenarbeidzaal- tjes, een ruime garderobe, nieuwe toiletten en twee kleedkamers. Het ligt in de bedoeling dat het gebouw mede beschikbaar 'komt voor activiteiten van de onlangs gestarte stichting sociaal cultureel werk Sluiskil. Het gebouw wordt voorlo pig echter een eigen beheerscomm-.s- sie, die onder leiding staat van pa ter Ernestus. GEMEENSCHAP Die mag dan momenteel veel weg hebben van een overigens uiterst vriendelijke .koppelbaas', hij zou zijn apostolische roeping met waar maken als hij ook bij dit kar wei niet verder keek. En die pa ter Ernestus zegt dan: ,Ik be schouw dit als eén belangrijk stuk gemeensehapswerk. De mensen wer ken samen aan iets. waarvan ze la ter ook samen gebruik gaan maken. Dat werkt gemeeiischapsvormend. Voor mij is het een apostolische zaak. Al was het alleen maar omdat die bejaarden uit hun sleur worden gehaald. Ik denk wel eens: als 't allemaal af is. zuil en I ze er heel erg aan missen. Maar ik ook en zo rijn er meer'. Al kun je 't natuurlijk ook bekijken als de man die pater Ernestus gelukkig nieuwjaar wens te met de woorden: ,Ik roop, dat Sluiskil dit jaar een bouwvakker minder heeft en een kapelaan meer". SLUISKIL In het laatste nummer van .De Zeeuwse Babbelaar', het contactblad van de Sluiskilse Sint-Antoniueparochie, komt ten fabelachtige aanbeveling voor om mee te doen met de lening voor de verbouwing van hel patronaat. Pater Ernestus kroop in de veren van meneer De UiL.. Ja, dat was heel goed gedaan door die mensen daar. Zoef-Zoef la er eens even poolshoogte gaan nemen, maar hij heeft er zijn tanden op stuk gebeten. Ook de gebroeders Ed en Willem Bever, konden cr, ondanks al hun gereedschap niet binnen geraken. Zelfs Mies de Mier. die toch al licht een gaatje vindt, kon er niet binnen komen. Zo goed en sterk is dat nieuwe patronaat in Sluiskil. Ik ben er dus zelf maar eens gaan kijken en jawel. Dit kan ik jullie wel vertellen, geacht kijkbuisvolkje, het is een héél mooi gebouw geworden. Echt iets voor ons. Het is jammer dat het voor de mensen is bestemd.... Ohoe-oehoe-oehoe... Ja, wat is er Bor de Wolft Oehoeoehoeoehor. Ik heb een tijd geleden zo'n geel papier ontvangen. Ik heb het ook ingevuld en al een paar weken klaar liggen, maar steeds ver geet ik het mee te brengen. Is dat erg, meneer de Uilt Eh, natuur lijk niet Bor. Daarvoor is het nooit te laat. Ja, zo gaat dat, beste beeldbuiskijkertjes. Wij zijn allemaal van goede wil. Daarom is er al zoveel gedaan. Zo is er al voor negenduizend gulden aan leningen binnengekomen. En dan hebben er ook nog heel veel mensen zo maar wat gegeven, alles bij elkaar honderd-en-tienduizend cent. Zo zie je maar weer, maar ....ehjuffrouw Ooievaar, u ad ook het woord gevraagd. Ik heb hel maar opgeschreven, mijnheer de Uil, want. mijn ver sland is beter als mijn geheugen. Ik zal het dus maar voorlezen; Geachte beeldbuis kijker 8 en kijkertjes, als ooievaar kom ik in deze functie nooit in kloosters. Toen ik echter onlangs per abuis in plaat* van op de kraamafdeling in hel capucijnenklooster kwam. hoorde ik daar dat de drie paters van de parochie van plan tvaren om zelf een hele week deur voor deur de parochianen langs te gaan. Dan kunnen de mensen alsnog hun gele papieren die z-.j wel heb ben ingevuld maar niet ingeleverd, aan hen afgeven. En ik hoorde ook, dat de mensen als ze zomaar wat willen geven, dat ook konden doen. Ik heb gezegd. (Applaus van het hele diere.nvolkjeJa dat is een mooi idee, nietwaarT Maar hoe moet dat nu? Wel beste kijkbuisslaafjes, ik zal jullie eens vlug uil de droom helpen. De eerste week van maart speelt Sempre Avanti hel eerste toneel stuk in de nieuwe zaak Jullie kunnen dan allemaal eens goed rondkijken, hoe mooi of er al- als wel uitziet. En de week daarop komen die paters dan bij jullie langs, want ook paters zijn als mensen met dezelfde mensemcenscn met dezelfde mensenstreken als het gaal om mensencenten voor het mensenpatronaat. Want, beste beelbuizerljes, al is er dan veel gegeven en geleend, en al heeft dan één vereniging voor een flink bedrag ingeschreiren en al heeft onze collega Vos Hadsjie-kiedee de Herwonnen Levens kracht het plan ingefluisterd om op 15 maart een kaarting te geven ten bate van het patronaat, eh... wij zijn er nog lang niet. Daarom, die paters komen aan jullie deur. Kom dan maar vlug uit nestje. JSn denk er aan: beursjes open, en snaveltjes toe." DRIE TON 't Kan niet anders: Sluiskil heeft met al die vrijwilligers een flink bedrag uitgespaard. Alleen aan werk uren zou de verbouwing 100.000 hebben gekost. De realisering van Het winterseizoen in België is het afgelopen weekeinde gestart met een paar levensgrote verrassingen. In de eerste plaats die van Roger de Vla- minck, eigenlijk alleen maar békend bij de crossers en een week geleden nog amateur, die in de eerste de bes te profwedstrijd van z'n leven (de Omloop Het Volk) de bloemen voor zich opeiste. Wat ons het nwest ver baasde was het gemak waarmee die 21-jarige knaap dat deed. Gewoon hard op de pedalen drukken en dan sprinters achter je laten als van Rijckegem, van Sweevelt, Sercu, Le- man en vedetten als Merckx, van Springel, en anderen. Knap werk. i debutant de show stal en bjjna F' in het eerste complete wielerweek- einde was voor Jos van de VleuVen, die 2e werd in de Ronde van Lim burg. Cees Zoontjes werd 7e in ue Omloop Het Volk waar nok Wim Dubois een uitstekende indruk ach ter liet door onder andere de sprint te winnen van een 90 man sterk pe loton. Het bracht Wim de 16e plaats op. waarna hij de volgende dag in Ruurne 25ste werd. Voorwaar geen slecht begin. Ook de Axelaar Ri chard Buckacki mag niet mopperen. Achtste in de Ronde van Limburg en 21ste in de Omloop. Dies Ivosten werd in die Omloop 36ste. Verder vie len de Nedrlandnc prestaties wat te gen. In het koude Schouwse land heb ben zondag zo'n vijftig Zeeuwse ren ners in drie categorieën gestreden om het clubkampioenschap van ,Theo Middelkamp' en om de daarbij beho rende truien. Voor wie er over heen gelezen heeft, hier nog een opfris- sertje, Waldy van Campen verover de de titel "bij de amateurs. Kees Bal bij de nieuwelingen en Tonv Huizen bij de adspiranten. Een goede stimulans om het nog lange seizoen tegemoet te gaan. De enige Nederlandse deelnemer in de Ronde van Sardinië, Jan Jans sen, heeft daarin ook geen .potten ebroken'. In de 3e (berg)rit van ortoli naar Nuovo over de Corre- boi-berg eindigde Jan ais 70ste op bijna 23 mimiten van de winnaar. Dat moet een helse (koude) tocht geweest rijn maar dat was het uiter aard ook voor die 69 die voor hem finishten. We zullen maar aannemen dat Jan (die we daarna niet meer in de uitslagen tegen kwamen) er een oefenrit van heeft gemaakt. Om onbegrijpelijke redenen is er weinig aandacht besteed aan het feit dat één van de grootste renners die Nederland ooit heeft gekend, de veel voudige wereldkampioen Jan Derk- sen. sehrifteliik o~' coach van de L Het briefje kwam er op neer dat de KXWU bij de opleiding andere we gen gaat volgen (één coach voor haan en weg) en dat men daarbij geen ge bruik meer wenst te maken van Derksen, Er zullen wel bezwaren te gen de werkwijze van Derksen aan te voeren zijn geweest (naar verluidt zou hij niet aan voldoende prijsjes voor rijn pupillen hebben kunnen ge raken) maar zulke zaken moeten toch mondeling afgedaan kunnen worden. Wij vinden het een misse lijke manier om iemand, waaraan de KXWU zoveel heeft te danken, met een .boterbriefje' af te schepen. Maar van een teveel aan takt heeft onze vaderlandse wielerorganisatie nooit blijk gegeven. Een tweede nogal opzienbarende zaak was het proefschrift van de Belg Freddy Adriaensens, die daarin onder meer stelde dat de prof wiel renners ongehoord worden geëxploi teerd. In het nogal kritisch gestelde stuk wordt gesproken van omkope- *ijen. doping, achterhouden van start- gelden, prijzen en premies door ma nagers, ploegbazen, etcetera. Het is in het wereldje van middelmatige en mindere beroepsrenners (de echte cracks komen toch wel aan hnn fi nanciële trekken) een dagelijks ge hoord klacht. En het is een feit dat. in die groeperingen eens orde op za ken dient te worden gesteld. De be lastingdienst zou om te beginnen schriftelijke bewijzen van verdien sten kunnen eisen. Ook van de pl<e-e- leiders, managers, etc. Als nu een renner, die niet al te beste prestaties levert, staat op een schriftelijK» 3t- rekening van de verdiensten, dan kan hij z'n biezen we! pakken want zul ke lastige lieden heeft een manager of baas Bever niet in z'n ploeg. Wij waarderen het ten zeerste van de Belg Adriaensens dat hij de ze zaak aan de orde heeft gesteld f wij hopen dat het een niet vergeefse aanklacht zal rijn. Maar het gaat ons te ver dat een Kees Pellenaers in ,De Stem' van woensdag 26 fe bruari j.l. algemeen stelt dat ploeg leiders de wielersport verpesten, dat ze de coureurs belazeren, da: hij binnenkort de .beerput' zal gaan open trekken en nog meer van dat fraais. Kees heeft een jaar of vijftien gele den een machtige ploeg onder zich gehad en daar enorme successen mee behaald. Maar Kees Is toch zeker niet vergeten dat hij ie meest aan geklaagde en belasterde ploegleider is, die Xedcrland ooit heeft gekend. Behalve een paar minder belang rijke koersjes in Ahuen en liijsb r- gen, is er het komende weetoeinJe in Nederland nog niets te doem. In Bel gië is er voor de beroeps zondag de Omloop der Druivpnstreek en de Omloop van de Vlaamse Ardennen. Maandag 10 maart start de .Koers naar de Zon' (Parijs-X'i. e), met on der meer een hele rits Nederlanders. MIDDELKAMP-KAMPIOEN WALDY VAN CAMPEN HULST Waldy van Campen (22) uit Hulst is afgelopen zondag een mijlpaal in zijn vvie.crcnrrière voor bijgestoken. Dankzij een venijnige eindsprint werd hij in Zierikzèe clubkampioen van de wielerclub .Theo Middelkamp' bij de amateurs. Het parcours, uitgezet op (te) smal le polderweggetjes, omvatte 20 ron den van 4,25 kin, dus in totaal 85 km. Van Campen had voor deze af stand 2 uur, 9 minuten en 6 seconden nodig. Thuis, aan de Rooseveltweg, rijdt hij de ronde mondeling nog eens over. ,'t Was geen best parcours en dan de kou, die. heeft ook invloed op je prestaties. Volgens mij durfden de renners niet goed door te rijden, ie dereen wachtte zijn kans af. Trou wens, die smalle wegen «aren nu ook niet; bepaald geschikt voor een ontsnapping'. Toch had Waldy, die sinds twee jaar deel uitmaakt van de ploeg van ri- cot Noble, vóór hij naar het f re (en bepaald barre) noorden vertrok, rijn ouders bezworen dat hij als kam pioen terug zou komen. .Hij zei: ik zAl dat kampioenschap op mijn naam brengen', vertelt zijn moeder. Let terlijk aan de vooravond van de Zie- rikzeese wedstrijd (namelijk afgelo pen zaterdag) haalde hij in het Bel gische Nijlen een tiende prijs tijdens een grote koers: alleszins een fraaie starl, van liet seizoen. Van Campen: ,In het begin rijd ik altijd het sterkst. Het is de vraag of dal valt vol te houden. Mijn programma? Aun.staande zondag Gent-Knokke, verder allo Zeeuwse wedstrijden, de Ronde van Gelderland, de ronde van Joegoslavië, Luxemburg en wellicht Griekenland'. Hij traint elke middag en dat dankt doen beslist ook de 70 leden van zijn supportersclub, aan wie hij afgelo pen zondag amper een paar uur elubcafé verdwynt staat niet vast, maar het zou niet vreemd zijn- Hoe verklaart hij eigenlijk al' die be langstelling? ,Het publiek in Huist Is een eigenaardig publiek. Ze ko men pas voor je in actie als ze wer kelijk zien «lilt je wat kunt. Dit 1 nu mijn vierde seizoen en de. club liestuat een jaar. De leden rijn wer kelijk bijzonder enthousiast. Het is de enige supportersvereniging in Hulst, dat zegt toch wel wat'. Aan het prof-schap denkt Wally nog maar niet al te veel. Of 't zou" moe ten zijn wanneer er iemand nadruk kelijk. met een contract zwaait. ,Dan valt het te proberen. Er zijn er zo veel zo begonnen'. Maar intusaen volgt hij toch maar avondonderwijs. Een middenstandsdiploma is óók wat... Waldy van Campen mét beker ...elke middag trainen... Hopelijk laat het jeugdige lezerspubliek zich niet afschrikken door de kop van dit cursiefje. Zij mogen er dan hierbij aan den ken, dat wij menselijke schepselen allemaal onderweg zijn op eenzelfde traject met uiteindelijk eenzélfde bestemming. Het is natuurlijk wel zo, dat de lengte van dit traject voor iedereen verschillend is. Als men in Zeeuwsch-Vlaanderen iemand ontmoette die wor stelde met zich aandienende leeftijdsgebreken, kon men uit de mond van een dergelijke figuur nogal eens de verzuchting ho ren slaken: ,Oud zijn is niets, maar oud worden.' Het ivas een bitter-wijs gezegde dal niet alleen op het licha melijk welbevinden sloeg. En toch, nu de bejaarde mens, die dus aan het laatste gedeelte- van het levenstraject bezig is, zich sinds enkele decennia mag verheugen in een grote belang stelling is dit .gezegde mijns inziens nog de volledige actualiteit waard. Nog even iets over die verheugende belangstelling'. De ze is soms wel wat erg overmatig, bedillerig en overbeschermend. Alsof een oudere mens )>ersé seniel moet eyn. Ze tast soms het zelfrespect van de bejaarde mens (laten we alstjéblieft van de term ouden van dagen' afstappen) aan en drijft hem te hoop als een curieuze bevolkingsgroep. Zo van: .Ach die oudjes, ze zijn toch zo lief, net kinderen, laten we weer eens wat voor hen organiseren. J8en bekend verschijnsel van mateloze zelfover schatting en domheid is ook het gierend gelach als een oudere iets opmerkt, dat helemaal niet als grap werd bedoeld. Oude mensen zijn om de drommel niet altijd lief, ze bezitten evenveel moeilijke en minder goede karaktereigenschappen als andere leeftijdsgroepen. De bejaarde verdachte in het Utrechtse moordproces moge hiervoor als een uitzonderlijk voorbeeld die nen. Oud zijn ie niefs, maar oud worden. Jawel, want voor velen is de periode van het actieve arbeidsproces naar het inactief zijn, neg steeds oer-deft.ig aangeduid als ,de pensioengerechtigde leeftijd', een sprong in het duister. En daar begint nu gelukkig enige verandering in te komen. De bestaansonzekerheid van de in-actieve levensfase />p de oude dagis weggenomen. Maar hoe is het met hel welbevindent 61, jaar en 361, dagen is nog niet oud. 61, jaar en 365 dagen heet bejaard. Welbeschouwd is dit een onmogelijk gegeven en de schijnwerpers worden dan nu ook in steeds meerdere mate ge projecteerd op de mentale voorbereiding van het leven dat volgt op de afsluiting van de werkkring. Er zijn reeds bedrijven die roor hun oudere, werknemers voorlichtingsbijeenkomsten beleg gen. Zeer zeker niet enkel over de manier hoe zij zich kunnen aanpassen aan de financiële veranderingen, maar ook om een weg te vinden voor een aanvaarding en vulling van het hiaat dat in hun leven zal ontstaan. Wanneer een 65-jarige wordt uitge luid temidden van collega's en superieuren gebeurt dat vaak in feestelijk-weemoedige trant. Bij een afscheid voor immer denk ik vaak als ik de toespraken aanhoor: Als men dood is wordt men heilig verklaard- Maar, bij een afscheidsbijeenkomst ter ere van iemand die met pensioen gaat: Heel het raderwerk staat stil, als uw 'niet meer zo) machtige arm het wil. Als ik alle lof en eer die de scheidende in woord en met gebaar werd toebedacht heb gevolgd, dan denk ik: dit bedrijf redt het niet zonder deze man, vandaag staat het nog aan de rand van de afgrond omdat hij nog aan wezig is, maar morgen stort het onherroepelijk in het ravijn- Maar na het fêteren komt het potverteren, van de vrije tijd wel te verstaan. Niet alleen sociale doch ook geestelijke veranderingen kondigen zich in het levenspatroon aan en helaas manifesteert zich bij sommige gepensioneerden een gemis aan zelfrespect dat hen be let de mogelijkheden uit te buiten om aan het maatschappelijk verkeer te blijven deelnemen. Een gedegen pensioenvoorbereiding voor oudere werknemers kan ertoe meewerken dat ouderen hun partij mee blijven blazen in het levensorkest zolang hun gezondheid dit toelaat. Tot slot nog een oud gezegde uit de streek: Wie niet oud wil worden moet zich jong verhangen. Geloof mij, Zeeuws-Vlamingen zijn soms meer oprecht dan be leefd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 23