Zeehondenvangsten in Canada begonnen ...als u de zachtste wilt IP 25 king size filters f 1.75 DE WEEKBLADEN VAN DEZE WEEK ijlPEHE ACTIE IN NEDERLAND TEGEN DODEN BSpWr ms ILSIMIRS VRIJDAG 7 MAART 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 HAARLEM (GPD) Vandaag begint de door de Canadese re gering vastgestelde periode voor de zeehonden vangsten. Dit houdt in dat ruim 100.000 zee hondenjongen (50.000 legaal en 50.000 klandestien) van 7 tot en met 15 maart zullen worden doodgeknuppeld. Daarna wor den ze gevild. Veertien dagen slechts behoudt de pasgeboren zeehondenbaby zijn witte vacht. De witte pelzen brengen de knuppelaars 1 dollar per stuk op. Een jager die een lonende jacht wil moet een zeehonden jong doden en villen in 40 tot 60 seconden. De organisatie in het achterland is perfect: 40 sche pen en evenveel helikopters dra gen zorg voor de verbindingen. Het geld moet er echter weer uitkomen. De bontimporteurs in Europa wachten op de nieuwe voorraden. De zeehondensoort C pagophilus groenlandicus) waar 't hier om gaat heeft drie broedplaatsen, te weten de Witte Zee, de omgeving van het Jan Mayen-eiland en de Golf van Sint Laurens. Rond 1900 kwamen er naar het doodknuppelen van deze die ren wil tegengaan. Als excuus om geen vangslverbod uit te vaardigen hanteert de Canadese regeling het argument dat met dez- vangsten enige miljoenen dollars zouden" zijn gemoeid. Sinds 1946 wordt op oarb.iarse wijze jacht gemaakt op de zeehonden. De jongen werden niet geknuppeld o? geschoten, maar met de kon tegen het ijs geslagen tot een zekére ver suffing de weerstand verminderde, waarna ze levend werden gevild. In 1964 wilden twee cineasten van de televisie in Quebec een heroischu impressie op film vastleggen van het ruige bestaan van de sportieve zee- hondenjagevs. Tijdens de filmopna men voltrokken zich zulke afschuwe lijke taferelen en werden de gelui den van de stervende dieren zo .men selijk'. dat zij zich genoodzaakt zagen de ergste beelden te couperen. Toen de film werd uitgezonden kwam dit (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Acties Op 26 februari werd in Nederland het Brian Davles Save the seals fund opgericht onder voorzitterschap van de heer F. Naerebout in Amster dam. De heer Naerebout, oud-voor. zitter van het actiecomité huma nisering zeehondenvangsten, geldt als bij uitstek deskundig op dit terrein. Om de intensieve acties van Brian Davies tegen de zeehondenvangsten mogelijk te maken zijn rekeningen geopend op banken in Frankrijk, Zwitserland, België en Nederland. Dr Douglas Pimlott, een van de hoog leraren van het zoölogisch instituut van de universiteit van Toronto, ver klaarde enkele jaren geleden dat de 160.000 gedode, zeeluondenjongen in 1964 meer dan' twee keer het maxi- IEen zeehondenmoeder met haar jong. maal toelaatbare aantal ter voorko ming van uitsterving heeft overschre den. In 1966 werden in een vangst- gebied van 2000 vierkante kilometer door 700 knuppelaars met 9 schepen en 41 helikopters in de Golf van Sint Laurens 86.500 jonge en 18.000 vol wassen zeehonden gedood en gevild. De totale buit in dat jaar weid nog verhoogd met de moordpartijen in de Canadese kustwateren waar de No ren, daartoe gefinancieerd door de Europese pels-industrie, 195.00 jonge en 40.000 volwassen zeehonden liet vilmes over de buik ritsten. In 1968 werden naar schatting 50.000 zeehon den legaal, dat wil zeggen onder toe zicht van de Canadese overheid, en nog eens 50.000 klandestien gevild. De bestrijders van de zeehonden vangst zien een lichtpunt in deze jacht: bracht een zeehondenpels in het begin van de zestiger jaren nog 20 dollar per stuk op, thans is dit reeds gedaald tot 2,50 dollar. Vrouw schandaal van de eerste orde einde lijk in de openbaarheid. Niet alleen in heel Canada, maar ook ver daar buiten. Het onmiddelijke gevolg was dat binnen enkele maanden het Ca nadese parlement onder druk van de publieke opinie een wet op.de zeehom denvangsten aannam, waarbij de duur en de omvang van de vangst werden vashgesteid. Oppervlakkig Het zou echter nog tot 1968 duren voordat de International Commission for Northwest Atlantic Fishery (ICXAF) tot controle met helikop ters op de naleving van de wette lijke bepalingen kon overgaan. Deze organisatie stemde erin toe dat de jacht van 12 tot 20 april 1968 zou worden gehouden, op doze wijze een tijdslimiet in de hand werkend. Een beperking van het aantal te doden zeehondenjongen zou effectiever zijn geweest, aangezien door de tijdverkor ting het. doden nog oppervlakkiger dan in de voorgaande jaren geschied de. en de jongen min of meer levend werden gevild. Van 7 tot 9 maart 1967 vond het eer ste wetenschappelijk onderzoek plaats naar de praktijken in de Golf van Sint Laurens door dr Elizabeth Simpson van de afdeling dierziek ten van de universiteit van Cam bridge. Haar bevindingen, gepubli ceerd in .Nature' van 17 juni 1967, luiden als volgt: ,rk onderzocht 154 pasgeboren zeehonden die werden ge dood om hun pels door jagers, opere rend vanaf schepen en met vliegtui- dat 95 van de 154 gedode dieren een verbrijzelde schedel had, waaruit mag worden geconcludeerd dat deze dieren volledig buiten bewustzijn wa ren toen zij werden gevild. In vangst- gebieden waar geen overheidstoe zicht was bleek dat meer dan 50 pro cent van dc gevilde dieren geen ver brijzelde schedel had. Bovendien toon de een diepgaand onderzoek aan dat het merendeel der gestorven jongen slechts beschadigingen aan de spier weefsels vertoonden, terwijl er vijf geen enkele verwonding hadden. Uit het ontbreken van een beschadigde schedel mag worden afgeleid dat de dieren bij bewustzijn waren toen zij werden gevild. De secties tonen aan dat een hoog percentage stierf De man (lie dr Simpson uitnodigde tot dit wetenschappelijk onderzoek is dezelfde die in 1967 aan «.He Cana dese parlementsleden een brief richt te waarin hij hen confronteerde met de wrede praktijken. Zijn naam is Brian Davies. Enkele jaren geleden bracht hij eveneens de tragische te genstelling tussen handel en ethiek van deze vangsten in de publiciteit. De werkgroep .zeehondenvangsl' die in de striid tegen deze slachtpartijen de sympatie neeft van het werëld- natuurfonds, de vereniging van die renbescherming en het Brian Da vies - Save 'the seals fund, tracht door publikatie van gegevens deze villerij - jkl vrouw, om haar te bewegen geen zeehonden bont meer te kopen- De werkgroep neeft een rode vignet laten vervaardigen waarop de beelte nis van de knuppel aar. met de tekst: ,hier geen zeehondenbont'. Dit vig net kan op de etalageruit of de deur van de zaak worden aangebracht. Een van de grootste bonthandelaren van de Verenigde Staten met een wereld naam heeft vorig iaar een dergelijke boycotactie gevoerd met zeer veel succes. Andere gerenommeerde bont zaken hebben zich hierbij aangeslo ten. De werkgroep zegt dat het bo venstaande wel het minste is wat Nederland kan doen. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) In de Haagse Post geeft mr J. Burger, senator voor de PvdA aan de vooravond van het congres van zijn partij, zijn visie op de ver deeldheid in de PvdA (p. 5 en 7). Op de vraag of nieuw links een partij vormt binnen de par tij, antwoord hij bevestigend: .En dat wordt nog veel erger. Men creëert nu een soort 3-een- heidspartij. Er komt een presi dium van drie man. In naam wordt Vondeling voorzitter maar niemand weet wat precies zijn taak zal zijn en wat tot het departement van Van der Louw zal horen. Daar laat men het congres niet over beslissen. Laurens ten Catc levert commen taar op het protest van Vaticaan- afgezar.t Felici tegen de voor de paus beledigende versieringen op het boekenbal (p. 16 en 17). ,Wij heb ben niets meer te maken met Rome als de zetel van de macht. Er is geen heilig Rooms rijk meer en het moet er ook nooit meer komen. Ook niet in Den Haag en allerminst op Het Plein, waar niemand meer tekst en uitlog heeft te geven over aardi ge platen, die aard*ge mensen helpen In Accent antwoordt dr J. G. H. Tans, demissionair voorzitter van de PvdA, op de vraag of er in de tijd van zijn voorzitterschap veel veran derd is, als volgt (p. 5, 6 en 7).: Er is veel beweging. Dat duidt er op dat grote groepen niet in dezelfde mate profiteren van de welvaart als de bovenliggende groepen. De funda mentele ongelijkheid is één van de redenen van het streven naar 'n pro gressieve concentratie'. Elseviers weekblad signaleert drei gende moeilijkheden rondom de uit slag van de PvdA-enquête .Proef tuin der democratie' (p. 28 en 29). Volgens de uitslag zou namelijk 57 Cirocent van de ondervraagde PvcLA- eden sympathiseren met de stro ming Nieuw Links, wat volgens de enquêtrice mevrouw C. van der Bijl- Benthem niet juist is. .De cijfers zijn volkomen verdraaid en zo ge groepeerd, dat het lijkt alsof 57 pro cent van de PvdA-leden inderdaad tot de aanhangers van Nieuw Links gerekend kan worden. Maar in feite Vijfentwintig jaar geleden overleed de Nederlands-Amerikaanse histori cus Hendrik Willem van Loon in Connecticut, VS. Dirk I_ Broeder, die hem van nabij heeft meege maakt, haalt enige herinneringen aan deze wonderbaarlijke man op (p. 95, e.v.). .Van Loon was al tij dens zijn leven een legende. Men heeft hem vaak verweten een on gelikte beer te zijn geweest. De toe speling is kenmerkend, al was heit alleen maar vanwege zijn lichaams grootte'. Nieuwe Linie-hoofdredacteur Van den Boomen schrijft over ,heit ijveri ge ondermaatse klasje-De Jong' (p. 3) en komt daarbij ondermeer tot de volgende conclusie: .De regering- De Jong zst niét helemaal stil op verschillende terreinen. Maar zij doet te weinig en vooral: wat er gebeurt blijft duidelijk onder de maat. De verwachtingen die zijn ge uit toen dit kabinet startte komen uit. Geen grote voor een ieder in het oog lopende blunders, op halve kracht vooruit en telkens handig bijsturen. Maar geen duidelijke koers naar de toekomst, geen echte pogin gen tot ingrijpende vernieuwingen in "de samenleving'. lijk' bestempelde rapport Jansen over de Nederlandse ontwikkelings hulp. Een citaat: .Het Nederlandse vrijwilligersprogramma is, mede door (deze) ambivalentie, niet tot ontplooiing gekomen. De verwach ting dat het bestaande idealisme met een dergelijk programma zou leiden tot een vergroot aanbod voor het werk in ontwikkelingslanden, is niet in vervulling gegaan. Ook het niveau van de vrijwilligers blijft ach ter bij de verwachtingen. Hierdoor werd een zeer intensieve project begeleiding noodzakelijk geoordeeld'. sympathie koestert voor de Griekse kolonels (p. 8). .Het beeld (lat men hier in Nederland van het huidige Griekse bewind heeft', aldus VVD- lid mevrouw Scliouwenaar-Fransen. as wel wat eenzijdig. Men geeft zich over het algemeen te weinig reken schap van het historisch perspectief, waarin men de ontwikkeling van de Griekse democratie en de ontwik keling van het Griekse leger moet zien'. Rien Bloem publiceert in Vrij Ne derland een interview met de schrij ver Hermans (p. 6), die over schrij ven als broodwinning onder andere het volgende zegt: .Hoewel schrij ven me dag en nacht bezighoudt, vind ik het toch geen serieus vak om over te praten als broodwin ning. (-) Een musicus of acteur, dat vind ik veel meer een beroep dan schrijver. Dat brengt een zekere rou tine met zich mee. je speelt vier of vijf keer in de week voor ■vijftig gulden. Maar schrijven, terwijl alles in de lucht hangt en je altijd maar moet afwachten of je een idee te binnen wil schieten dat belangrijk genoeg is om een boek op te baseren, aat is geen broodwinning. En als je daar een broodwinning van maakt, dan komt het er op neer dat er weer een boek geschreven moet worden, is er geer I slecht ii ge wezenlijke interesse voor hetgeen er m de eigen partij gebeurt'. W. J. van Rhee becommentari eert de Indiase mim-verkleató- gen van 9 februari >p 2. .Twee u-.terst linkse verenigde fronten, met sterke communistische deel name, zijn nu in India door ven- kiezingen aan de macht gekomen. De politieke situatie van het land wijst er op, dat deze combinaties ook nationaal snelle winsten zou den boeken. De aftakeling van de congrespartij lijkt niet mee» te stuiten". faSjiieflBl VRIJ NEDERLAND Vrij Nederland-redacteur M. Wouter Gortzak geeft in De Groene een voorbeschouwing over het PvdA- congres en vraagt zich af wat toch de reden is waarom partijvergaderin gen steeds minder door de leden be zocht worden (p. 1). Hij denkt hier bij vooral aar. de relatief grote opkomst van de Nieuw Lmks-aan- hangers en het daaraan verbonden gevaar. .Uit deze situatie kan men twee verschillende conclus es trek ken: of het gevaar van Nieuw Links wordt door "PvdA-midden en recht niet zo groot geacht dat men daar voor naar een ledenvergadering komt, of men heeft niet langer effl- Spiege. heeft een zesprek met dp buitenland-commentator Meyer S'.uyser (p. 6,e.v.) En 'verder een uitvoerig artikel over rechtse en nkse extremisten Ifc Amerika 10, e.v. i. evenals eeó verhaal over dc Duitse president Llibke (p. 20, e.v.) Nieuwe Revu laat een privé-detec- tive aar. het w .cl, die ötkent dat hij en zijn collega's in Nederiand het mees: verd.enen aan echtschei dingen (p. 8, e.v. i Ons land telt f lit ze mini-partijen die eik één of moer loka.'e belangen nastreven (p. 23 e.v. Van .Twintig eeuwen aan de tand gevoeld', de geschiedenis van veel ikies-'pün en kopzorgen het bekijk* slijk leed (p. 37. e.v Panorama voorspelt dat ha nrtes- terceiibaat bir.r i jaar verdwijnt <p. 14. e.v.). Hans Smulders heeft deze conclusie getrokken naar aan leiding van een gesprek, dat hij had met pater drs Ruud J. Bunnik. ex pert op het gebied van de cc'.ibaats- nroblematiek" In .Dc dood van een kankercel' maakt de lezer kennis

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 13