VERPLICHTE BLOEDPROEF EN MAXIMUM-PROMILLAGE 0,5 Voorstellen minister Bakker en Polak: Spoedig ontwerp nieuwe wet op het wegverkeer Bejaarde in zijn winkel neergeslagen Drie juwelierszaken in noorden beroofd Vandaag verkiezing Westduitse president Pers, die meisje stak in vliegtuig, pleegde zelfmoord CHINEZEN OMSINGELEN RUSSISCHE AMBASSADE Burgemeestersambt voor B. S. Korsten niet onmogelijk en OVERVALLER BREDASE BANKEN GEGREPEN CONCORDIA BENELUX-TOP' EIND APRIL IN DEN HAAG Staking dreigt bij busonderneming BESLISSING LIGT BIJ LIBERALEN Twee kandidaten: Heinemann (SPD) en Schröder (CDU) Bonaparte y 'OENSDAG 5 MAART 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT van het bloed), zal Iemand die verdacht wordt onder Invloed te hebben gereden i tweede bloedafname mogen verlan- DEN HAAG (ANP) De ministers Bakker van verkeer en water staat en Polak van justitie willen in Nederland een maximum toelaat baar bloedalcoholgehalte en een verplichte bloedproef invoeren. Ze hebben bij de tweede kamer een wijziging van de wegenverkeerswet voorgesteld die dat mogelijk moet maken. De regeling zal gelden voor alle bestuurders, fietsers en bromfietsers inbegrepen. Het voor de proef benodigde bloed mag uitsluitend door een arts worden men. Bestuurders zullen strafbaar zijn als blijkt dat het alcoholpromillage hoger is dan 0,5 (als het bloed per gram meer dan een half miligram alcohol bevat). Ook wordt verboden een motorrijtuig te laten besturen door iemand die in de ze toestand verkeert. De bestaande re geling die het rijden verbiedt als men daartoe door het gebruik van alcohol .of geneesmiddelen niet behoorlijk staat is, blijft gelden. Uitdrukkelijk men straks ook strafbaar als de rij vaardigheid is aangetast door een com binatie van alcohol en een geneesmid del. Andere punten De voorgestelde wijziging van de we genverkeerswet behelst nog enkel ande re punten. Ze moet de mogelijkheid ope nen om proeven te nemen met verplich te mmimumsnelheden (pas als uit de proeven zou blijken dat de mmimum snelheden een wezenlijke bijdrage kun nen leveren tot de verkeersveiligheid, wil minister Bakker dit middel op rui mer schaal toepassen). Tenslotte moet het mogelijk worden verkeersdeelne mers te laten stoppen ten bate van ver- keersonderzoeken. De ministers doen deze voorstellen in afwachting van een geheel nieuwe wet op hert: wegverkeer waarvan zij hopen, dat het ontwerp nog in deze parlementaire periode kan worden ingediend. Ademtest De bloedproef mag niiet zonder meer of willekeurig worden opgelegd. Pas wan neer er reden is voor de verdenking dat een bestuurder meer dan 0,5 promii alcohol in zijn bloed heeft, kan de op sporingsambtenaar de verdachte vragen of hij zich aan een bloedproef wil on derwerpen. Zo'n verdenkihg zal met na me op de uitkomst van een ademtest (met blaasbuisjes) gebaseerd kunnen zijn. Eerst als een verdachte weigert, kan het verlenen van medewerking aan het bloedonderzoek dwingend worden voorgeschreven, maar dit uitsluitend door de officier van justitie, de hulpof ficier van justitie of door ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie die daar toe speciaal door de minister van jus titie zijn aangewezen. Bloedafname vindt niet plaats wanneer verdachte bi' de arts aannemelijk kan maken da- zulks bij hem om bijzondere genees kundige redenen ongewenst is (zoals in geval van hemofilie). In zulke omstan digheden zullen andere methoden van onderzoek worden toegepast: bijvoor beeld een combinatie van ademproef er urineproef. Ook aan dit onderzoek u men verplicht mee te werken. In het In het wetsontwerp gekozen sys teem zal het bloodalcoholgolmlte <lat uit. het laboratorium-rapport blijkt door slaggevend zijn. Dit getal zul in de meeste gevallen lager zijn dan het al coholgehalte tijdens het rijden. Na het nuttigen van alcohol neemt het alcohol gehalte in het bloed namelijk eerst toe, maar later als de alcohol volledig in het bloed is opgenomen neemt het alcoholgehalte, door verbranding en uit scheiding, voortdurend af (met een ge middelde van 0.15 promii per uur). Tweede proef Er is dus een gerede kans dat bij bloedproef een lager alcoholgehalte aan getoond wórdt dan bij de aanhouding en onder het rijden tn de gekozen op zet zal, anders dan soms In het buiten land en hier ook wel bij de vrijwillige bloedproef wordt gedaan, niet terugge rekend worden naar het vermoedelijke alcoholgehalte op het moment van aan houding. Dit .terugrekenen' Is ineffi cient en dikwijls ook niet betrouwbaar. De uitkomst van de proef zal dus zon der meer de maatstaf zijn. Om nu te voorkomen dat iemand die zeer kort na de aanhouding bloed Is afgenomen in een nadelige positie verkeert (gemid deld verstrijkt een uur tussen het tijd stip van aanhouding en het afnemen DEN HAAG (GPD) De 24-jarige Bei zische bankwerker, die 22 februari i een KLM-vliegtuig van Montreal naar Schiphol het I4-jarig meisje Martha Ny- huys met een mes in de keel en de borst heeft gestoken, heeft zich maandagmor gen in het huis van bewaring aan de Ca- suariestraat in Den Haag van het leven beroofd. H(j zag kans onder een balustrade door te kruipen en in het gebouw het hij zich van de vierde etage op een betonnen vloer vallen. De man had al eerder ge tracht een einde aan zijn leven te maken door zich de polsen door te snijden, maar die poging mislukte. De Pers was een jaar geleden naar Canada geëmigreerd. Kort geleden sommeerde zyn vader hem terug te komen. Onderweg van Montreal naar Teheran kreeg de jongeman spijt aan de eis van zijn vader gehoor te heb ben gegeven en maakt amok. In de DC-8 ,Sir Isaac Newton' trok hy een mes en raakte het meisje uit Alpnen aan de Rijn, dat toevallig het dichtst in zijn na bijheid was. Onder de 102 passagiers was een dokter, die eerste hulp verleende. De verwondingen waren niet ernstig. De Pers werd bij aankomst op Schiphol ge arresteerd en ingesloten. PEKING (DPA/RTR) De an ti-Russische betogingen in Peking naar aanleiding van het bloedige grensincident van afgelopen zon dag duurden dinsdag onverminderd voort. De Russische ambassade was door een onafzienbare mensen menigte omsingeld. Alle toegangs wegen waren geblokkeerd en voor buitenlanders was er bijna geen doorkomen aan. Het zijn de grootste anti-Russische de monstraties sinds de .belegering" van de ambassade twee jaar geleden, waar bij de belangrijkste toegangsweg door rode gardisten werd omgedoopt in .Straat van de strijd tegen het revisio nisme'. Aan de betogingen van dinsdag namen veel Chinese militairen deel, die samen met arbeiders en boeren in spreekkoren premier Kosygin en partijleider Brezjnev als aanvoerders van de .Sowjet-revio- nistische renegatenkliek' verantwoorde lijk stelden voor het grensincident. De muren in Peking zijn overdekt met anti- Russische leuzen. Naar in diplomatieke kringen in Mos kou verluidt zijn bij het grensincident van zondag aan de Oessoeririvier aan Russische kant 40 doden en gewonden gevallen, aan Chinese kant 100 doden en gewonden. Volgens de Russische le zing deed een Chinese eenheid ter sterk te van 200 man een aanval op het eiland Damanski (door China Tsjen Pao genoemd). De hoge Chinese verliescij fers waren een gevol® van het feit, dat de Chinezen aanvielen over de geen enkele dekking biedende ijsvlakte van de dichtgevroren Oessoeri. Verder zal voorgeschreven worden dat het laboratorium op de uitkomst van de analyse voor alle zekerheid een correctie zal toepassing van 0.15 PROMILE (dat gebeurt nü ook) om eventuele anaiysefouten te neutrali seren. Deze opzet betekent dat de uit komst van de bloedproef in veel ge vallen ongeveer 0,3 promile lager zal zijn dan het werkelijke alcoholgehal te bij aanhouding. Vrijbrief Het voorgestelde systeem brengt mee dat er verkeersdeelnemers kunnen zijn die onder Invloed van alcohol het ver keer in gevaar hebben gebracht, zonder dat ze overschrijding van de limiet ten laste gelegd kan worden. De minis ters zeggen hierover dat het wettelijke promillage .dan ook geenszins als een vrijbrief moet worden'beschouwd die de eiger verantwoordelijkheid van de weg gebruikers vervangt' Het Is trouwens geldt automatisch vrijuit gaat. Als ge zegd blijft de huidige regeling van arti kel 26 wegenverkeerswet namelijk van kracht (rijden verboden onder zodanige Invloed dat men niet in staat geacht wordt een voertuig behoorlijk te bestu deren) De geschatte hoeveelheid van 12.000 bloedproeven per jaar zal rond 850 000 gulden kosten Centralisatie van de proeven op het gerechtelijk labora torium zal kostenbesparend werken. Toepassing van een vereenvoudigde ademproef als .voorproef' kost niet meer dan f 1,50 per geval. ROOFOVERVAL IN MAARSSEN Greep in de kassa leverde f 300 op MAARSSEN (GPD) Drie, tot nu toe onbekende mannen hebben dinsdagmorgen om half zeven een overval gepleegd op een sigaren- handel in Maarssen. De eigenaar, de 70-jarige G Tellegen, heeft zich aanvankelijk goed verzet. Hij kreeg echter enkele klappen waarna hij versuft achter de toonbank viel. Volgens een eerste onderzoek van de rijkspolitie is nit de kassa een bedrag van 300 aan papiergeld verdwenen als mede een hoeveelheid sigaren en si) rotten. Het zilvergeld, rond f 15, is n aangeroerd. ■De heer Tellegen, die zijn zaak altijd opent weet zich niet te herinne- 10e de mannen zijn binnengeko men. Plotseling stond het drietaJ voor hem. De voorste bedreigde de sigaren handelaar met een mes aan een touw. De heer Tellegen trachtte zich te ver weren, maar tegen de overmacht was l-'-! niet opgewassen. Hij heeft daarbij noedelijk veel slagen ontvangen, want boven één van de ogen heeft hij een blessure. De heer Tellegen Is achter de toonbank gevallen en kreeg ook nog sigaren over zich heen. Inmiddels deden de overvallers een greep ln de kassa en verdwenen. Een bezoeker, de heer W. G. K. uit Loosdrecht, die rond zeven uur de winkel binnenstapte, vond de versufte eigenaar. Hij waarschuwde di- rekt de rijkspolitie die een uitgebreid onderzoek instelde. De heer Tellegen kon geen signalement verstrekken van zijn overvallers. Zijn echtgenote, die bo ven de winkel woont, had van het ge beurde niets gemerkt. PREMIER DE JONG: DEN HAAG (ANP) Minister-presi dent P. J. S. de Jong heeft de heer B. S. Korsten desgevraagd meegedeeld het niet onmogelijk te achten dat deze in aanmerking zal kunnen komen voor het burgemeesterschap van een kleine gemeente. De premier voegde hieraan toe dat de heer Korsten de normale weg zal moeten volgen voor het indienen van een sollicitatie. Dit blijkt uit het antwoord van minis ter mr H. K. J. Beernink van binnen landse zaken op schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid A. Nuyens (boerenpartij), die onder meer wilde weten of de heer Korsten had meege deeld te solliciteren naar elke gemeente die vrij zou komen. De heer Korsten, zo blijkt verder uit het antwoord, heeft minister Beernink mee gedeeld in algemene zin belangstelling te hebben voor de burgemeestersfunctie. De bewindsman ontkent tenslotte dat in dit geval is afgeweken van de bij bur gemeestersbenoemingen gebruikelijke methode. De heer Nuyens had namelijk gevraagd of minister Beernink de heer Korsten had opgebeld met de vraag of hij iets voelde voor Gouda en of premier De Jong de heer Korsten steun had toege zegd als hij voor een benoeming in een gemeente in aanmerking zou komen. ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) De heer TeUegen (6$), sigaren- BREDA (ANP) Dankzij het optre den van de Bredase beheerder van een bijkantoor van de boerenleenbank in de wijk Prinsenhage, de 30-jarige Jac. van den Bogaert, is de bankovervaller ge grepen die gistermiddag tegen 15.30 nur voor de vierde keer in enkele maanden tijd in Breda zijn slag probeerde te slaan. Na een achtervolging van een km te voet, slaagde de beheerder erin de 22-jarige ongehuwde timmerman J. V'. uit Breda, die op de fiets was gevlucht, neer te slaan. De bankrover brak hierbij zijn pols. Hij heeft alle vier de over vallen inmiddels bekend. Zijn buit gis termiddag bedroeg ongeveer 3000,- In totaal maakte hij bij de vier bank overvallen ongeveer 7000,- buit. Gewapend met een alarmpistool er met pet en zonnebril op, eiste de man in het Engels geld. De beheerder pakte wat biljetten maar de dader eiste meer. Hij kreeg toen nog wat. De beheerder had de tegenwoordigheid van geest om de kluis dient te gooien. De timmerman ging er toen op de fiets vandoor. Schreeuwend houdt de overvallers' ach tervolgde de heer Van den Bogaert daarop de vluchtende bankrover, die steeds meer in paniek raakte. De be heerder kreeg daarbij assistentie van een automobilist. Toen de overvaller ln een poort wegvluchtte, wist de bank- beheerder de man tegen de grond te werken. Omwonenden waarschuwden de politie, die de dader daarna kon arre steren. Na in een ziekenhuis behandeld te zijn werd hij overgebracht naar het politiebureau te Breda. (ADVERTENTIE) Een polls van Concordia deelt mee in de winst Door de jaarlijkse winst uitkering wordt het verzekerd kapitaal ver groot - ieder jaar - zonder premieverhoging. Een ex tra plus op een toch al héél voordelige verzeke ring Vrijblijvende inlich- tingen bij Concordia. In Leeuwarden, Groningen en Zwolle voor mij ln Leeuwarden zijn geweest. Het zullen dezelfde knapen zijn. BIJ mij hebben ze nog vingerafdrukken gevonden. Erg handig zijn ze dus niet geweest'. In 1963 Is er ook al eens een kraak bij de firma Hazekamp gepleegd. .Die jon gens leken me veel handiger. Ik miste toen voor 40.000.-. Ze hébben nu din gen van veel grotere waarde laten lig gen. Daaruit le:d ik af dat het met van die erg snuggere Jongens zijn geweest'. Snugger of niet. een reit ls dat net ruim anderhalf uur later, honder kilometer verder, in Zwolle weer een juwelenroof van het zelfde kaliber plaats vond. Dit gebeurde bij een juwelier in het noor delijk stadsdeel. Ook hier werd de 'rui- tentlkkersstaktlek' toegepast. Uit het gat in de étalageruit werden voor f 4000.- aan horloges en sieraden weg gehaald. Waardevolle voorwerpen wer den over het hoofd gezien. Hier zouden drie inbrekers met een auto, waarschijn lijk met een Belgisch nummerbord zijn gesignaleerd. Totale buit aan sieraden bedroeg circa 60 mille GRONINGEN (GPD) In Leeu- warden, Groningen en Zwolle zijn in de nacht van maandag op dins dag door zeer waarschijnlijk dezelf de inbrekers drie juwelenkraken gepleegd. De totale buit aan sieraden, gouden ringen, diaman ten broches en briljanten bedraagt circa ƒ60.000. Met de inbraken werd steeds dezelfde tactiek toe gepast: de étalage werd met een fikse steen vernield, waarna de in brekers met een zeer snelle wagen de benen namen. Het eerst aan de beurt was de juwe lierszaak Rolf in Leeuwarden. Volgens de politie zouden de Inbrekers hier om - goed twee uur gisternacht hun slag heb- de Nederlandse Spoorwegen en drie bon ben geslagen. De étalageruit van de den voor het vervoerspersoneel (de ka- zaak. waarvan de eigenaren op vakan- thoUeke, protestants-christelijke en al- tïe ln Spanje rijn, vertoonde een groot; gemene bond) hebben tijden» een Rif gat, veroorzaakt door een steen. Het teiroiddag gevoerd overleg, goedkeuring gat werd door een toevallige passerendegeheent aan de voorstellen van de n- chauffeur gezien die daarop de politie gjeraent djenstvoorwaarden-cao-eommls- waarschuwde. De buitgemaakte juwelen vertegenwoordigden enkele tfenduizen- guldens. Omstreeks kwart over drie werd de juwe lier F. Hazekamp ln Groningen wak ker door een harde knal en net vallen van glas. Jk vond een grote steen wel vijf meter verder in de winfeeL Het moet een krachtpatser zijn geweest, want de steen moest door drie ruiten. Ik heb on- middehjk de politie gewaarschuwd. Dat ls het beste, want die kerels rijn natuurlijk direct foetsie. Ik heb wei een auto horen wegjakkeren'. Vervoersbonden eens over NS-cao UTRECHT (ANP) De directie 1 perso n net t - cao voor de tijd van drie jaar. De vier de vakbeweging: de Federatieve Spoor weg Vakvereniging (FSV), wil zich nav de gevoerde discussie nader bera den. Geen snuggere jongens Defensie MOTIE BURGER VERWORPEN In de étalage trof de heer Hazekamp (Van onze parlementaire redactie) «n chaos san. Er bleken veijchlf- DEN HAAG De eerste kamer heet» da,mes en, h€Jre.n gisteren de motie van de socialist Bur- kAA. verdwenerijalsmede ger tegen de extra-verhoging van de diamanten broches en briljanten. defensie-uitga ven met 225 muioen met .Op de stoep vond ik nog een paar 42 tegen 22 stemmen verworpm. Be ringen en een broche terug. Totaal halve de fracties van de PvdAen de p zo'n 20.000.-. u- dieven anderhalf u BRUSSEL (ANP) De ministers van buitenlandse zaken van Benelux zijn maandag in Brussel overeengekomen, dat op 28 en 29 april aanstaande in Den Haag de Boielux-regeringsconfe rentie zal worden gehouden over de vol tooiing van de economische unie en een versterking van de samenwerking tus sen de drie landen. Deze topconferentie, die reeds geruime tijd op de Benelux-agenda staat, is reeds verscheidene keren uitgesteld, laatstelijk als gevolg van een regerings crisis in Luxemburg. Minister Luns em rijn Belgische collega Harmei hebben maandag van een ont moeting met de nieuwe Luxemburgse minister Thorn, ln de marge van een EEG-raadsvergadering in Brussel, ge bruik gemaakt om een definitieve aa- tum voor het topoverleg vast te stellen. Minister Luns kwam met zijn Belgi sche en Luxemburgse collega's voorts overeen, dat men moet proberen Frank rijk te bewegen tot terugkeer in de WEU-raad, met name met het oog op de ministeriële vergadering van de Westeuropese Unie, die in mei in Den Haag zal worden gehouden. De Franse terugkeer zou echter niet ten koste mogen gaan van interpreta ties, die het WEU-verdrag zouden ver zwakken. De drie Benelux-ianden hand haven namelijk hun standpunt, dat het WEU-overleg in Londeru waartegen Frankrijk de afgelopen weken zoveel bezwaar heeft gemaakt, volkomen vol gens de regels was. ook al wilde Frank rijk er niet aan deelnemen. PSP stemden ook de Anti-Revolutionai ren Verdam en Albeda vóór de motie. De overige AR-afgevaardigden achtten de 225 müjoen extra weliswaar poli tiek onjuist, maar onthielden hun steun aan de motie, omdat zij van oordeel waren, dat zij dan ook tegen de begro ting van defensie moesten stemmen. En daartoe waren zij niet bereid. defensiebegroting werd dan ook met •ote meerderheid aanvaard: 55 voor en tegen. Tegenstemmers waren de soci alisten Cammelbeeck, Broeksz, Bron- gersma en Damming. de pacifisten Boe tes en Van Pelt en de communiste me vrouw Van Ommeren-Averink. ENSCHEDE (GPD) Er zal ge staakt worden by de Overijsselse Auto- busdienst als vrydag in een laatste be- Dit besluit is maandagnacht eenstemmig genomen door nagenoeg alle chauffeurs van OA_D. die daartoe in een vergade ring ln .Ons Huis' in Goor waren bijeen gekomen op uitnodiging van de drie vak centrales. .Als wij zeggen staking dan bedoelen wij dat er ook niet gereden wordt', aldus de hoofdbestuurder van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel, de heer J. van der Doef, die de leiding van de bijeen komst had. ,Wij kunnen niet hebben dat onze actie wordt doorkruist. Reserve- chauffeurs zal het rijden moeten worden belet. Het werk van de OA-D. moet, als het tot staken komt, volkomen stillig gen', zo veogde hij er aan toe. ADVERTENTIE Vorstelijk, dat Bonapartetapijt onder je voeten (Van onze c ;spondent in Bonn) \7andaag zal in West-Berlijn worden beslis! wie als opvolger van Heinrich Lübke de komende vijf jaar president van de bondsrepu bliek Duitsland zal zijn. Deze beslissing hangt af van de zogenaamde .Bundesversammlung'. Dit college wordt voor de gelegenheid samen gesteld uit de 518 afgevaardigden in de bonds dag dat is het Westduitse parlement en 518 afgezanten uit de parlementen van de deelstaten. Deze afgezanten worden door hun respectievelijke fracties aangewezen. Onder de ze kiezers uit de parlementen van de deelsta ten bevinden zich de 22 leden van de NPD, de neo-fascïstische partij van Adolf von Thad- den. De Oostduitse en Sowjet-Russische pro testen richten zich vooral tegen de aanwezig heid van deze 22 kiesmannen in de vroegere hoofdstad. Afgezien van de NPD-stemmen, waarop geen der beide kandidaten de ministers Heinemann (justitie) en Schröder (defensie) erg gesteld is, zullen de christen-democraten theoretisch 482 stembriefjes afgeven, de sociaal-democraten 449 en de liberalen 83 briefjes. De christen- en so ciaal-democraten vormen in Bonn de regerings coalitie. De liberale FDP is in de oppositie. Door de verhouding in het stemmenaantal is do beslissing over de vraag wie de nieuwe presiden; zal zijn, grotendeels in handen van de Liberal* oppositie. Zij moeten kiezen tussen de sociaal democratische kandidaat Heinemann en de chris ten-democraat Schröder. Jarenlang vormden do liberalen met de christen-democraten een rege ringscoalitie in Bonn. Maar na de val van het kabinet Erhard in de winter van 1966 is de liefde van de FDP voor de CDU niet meer zo groot. Daarbij komt dat de linksliberale vleugel in de ze betrekkelijk kleine partij een doorbraak wist te forceren en de conservatieve partijvoorzitter Erich Mende door de moderner denkende .egg head' Walter Scheel werd afgelost. Deze omstandigheden brengen met zich mee. dal de commentatoren er van uitgaan dat de FDP voor kandidaat Heinemann zal stemmen. Daar mee wordt Heinemann ongetwijfeld gesteund door de stemmen uit zijn eigen partij tot pre sident gekozen. Volgens de grondwet is diegene gekozen, die de stemmen van de absolute meer derheid op zich heeft verenigd. Gelukt dit in de eerste en ook in de tweede klesronde niet, dan is bij de derde stemming diegene gekozen die een voudig meer stemmen op zich heeft weten te verenigen dan de ander. ben zich de laatste dagen met de populariteit van de kandidaten beziggehouden. Volgens de ene uitslag heeft daarbij Heinemann de meeste stemmen uit de bevolking, volgens een ander on derzoek is de sijmpathie voor beiden gelijk. Toch gaapt tussen Heinemann en Schröder de groots: ienkbare kloof. Heinemann zal hetemoeiiijk krij gen omdat hij er voor is de verjaring van oor logsmisdaden voorgoed af te schaffen. Dit wek! begrijpelijkerwijs weerstanden in een volk. dal direct bij een dergelijke maatregel betrokken is Gerhard Schröder is een bijzonder nationalistisch getinte, op traditie en decorum gebrande man uit een deel van het Duitse volk, dat Hitier en zijn trawanten nog wat te links vond. Schröders blazoen is overigens onbesmet binnen de grenzen van de door de recente historie gegeven mogelijk heden. Hij kon geen officier in de Wehrmacht worden, omdat hij weigerde af te zien van zijn huwelijk met een half-Joodse vrouw. Hij zou op zijn wijze een even uitstekende bondspresi dent rijn als Heinemann, hoewel het meer voor ontwikkeling in het Duitse volk zou, getuigen, wanneer Heinemenn werd gekozen.' De president wordt echter niet door het volk.j maar door de meer genoemde Bundesversamm- lung gekozen. Dit heeft tot gevolg dat de directe' polsslag van wat er in de bevolking leef:, bij Je verkiezing niet of nauwelijks - voelbaar is. Maar dit was ook de bedoeling van de grond wetgevende vergadering. d:e de grondwet opstelde <n 1949 van kracht werd. Deze wetgevers hadden grote achterdicht voor het politiek onderschei- rlingsvermogen van hun landgenoten. Zo veel mogelijk macht van het volk op alle staatsin stellingen werd gelëimineerd. Deze macht berust te voortaan ook niet meer bij het staatshoofd, maar ze werd verdeeld over de hoogste gerech telijke instanties die de gondwet bescherm;, op! de bondsregering en op de regering van de deel staten. Het is dus het zogenaamde .establishment', dat directe invloed op de verkiezing van de pre sident heeft. De roerige .buitenpariemantaire op positie' zal zich moeten beperken tot protest demonstraties buiten. Heinemenn bezit een on- duitse humor en een onduits gevoel voor de be trekkelijkheid van alle dingen. Hij was eens lid van de CDU en zelfs minister van binnen landse zaken voor deze partij in één van de ka-' binetten Adenauer. De politiek van de christen-1 democraten was hem echter niet vooruitstrevend genoeg. Vorstelijk? Keijzerlijk! keijzer 'Ëhkalotv tapijt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 3