Anker van 7 ton viel op roeibootéén dode M BILT Adviescommissies van waterschappen Vlissingers niet naar Ajax-Benfica Russisch schip ramt Vlissingse sluis ABATTOIR GOES IS AFGEKEURD 2 Uitvoering Matthaus in Hulster basiliek Inventum zorgt voor heerlijke toast Mr. J. L. Andreae benoemd tot hoofd arrondissement te Middelburg Landbouwer gaf nodige gegevens niet prijs Directeur voor waterschapsunie GS BEPLEITEN MIDDENROUTE WESTERSCHELDE VERBINDING BIJ MINISTER AANVULLENDE BIJDRAGEN VOOR 57 .NOODLIJDENDE' GEMEENTEN ZEGAM sloot in 1968 bijna 5400 percelen aan ALMANAK B3Hi Et 4 jjw. FiK'Brs Financiële klap voor slagers Vleesprijzen blijven waarschijnlijk gelijk m - verwacht:.. L. de Koeijer in Biezelinge overleden PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 5 MAART 1969 (Van een onzer redacteuren) ZELZATE Bij het afmeren van een 42.350 ton metende ertstanker aan de kade van het staalbedrijf Sidmar te Zelzate is het afgelopen weekend een 46-jarige havenkapi tein uit Gent om het leven geko men. De man bevond zich met nog twee anderen in een roeiboot, waarop het zeven ton wegende an ker van het ertsschip viel. Het zware anker sleurde het roeibootje onmiddellijk mee onder water. Slechts twee van de drie inzitten den konden worden gered. Het ertsschip, de Indiase .Chennai Selvam'. is het grootste schip dat tot dusver de sluis bij Terneuzen passeerde. Het vaartuig voer zaterdag geassi steerd door vier sleepboten naar Zelzate. Op de rede van Terneuzen was toen al een deel van de lading overgeslagen, omdat de .Chennai Selvam' een te grote diepgang had. Ondanks deze maatregel hep het schip bij het afmeren voor Sidmar aan de grond. Bij de daarop volgende manoeuvres dreigde er plot seling een aanvaring te ontstaan met HULST In de Hulster basiliek wordt op zondagmiddag 16 maart om twee uur de Matthaus Passion uitge voerd. Aan deze uitvoering werkt het Rotterdams philharmonisch orkest onder leiding van dirigent Jean Fournet mee. Tevens de koren van Toonkunst uit Rot terdam, de jongenskoren .Sint-Wilii- brord,, ,Sint - Dominicus' uit Rotterdam, en .Zingende jeugd' uit Hulst. De op tredende solisten zijn Naan Pold (tenor evangelist), Ernst Sandleben (bas Christuspartij), Elly Ameling (sopraan) Nico Boer (tenor) en Max van Eg- mond (bas). (ADVERTENTIE) Het nieuwe broodrooster van Inventum roostert snel 2 sneetjes tegelijk, precies zo bruin als u wenst, 48,50 .eeuwse een ander schip. Op de .Chennai Sel vam' gaf men opdracht het anker te laten vallen. Men was er, naar later bleek, niet van op de hoogte dat er een roeiboot met drie man onder de voor steven voer. De drie inzittenden van het roeibootje, onder wie een Nederlander, waren bezig de diepteligging van het zeeschip te controleren. Na het ongeluk konden de Nederlander en de Belgische roeier snel uit het water worden gehaald. Ze waren slechts licht gewond. Naar het lichaam van de havenkapitein, J. Orlans uit Gent, is onder andere met behulp van kikvorsmannen, twee dagen gezocht. Het stoffelijk overschot werd tenslotte aangetroffen onder het' wrak van de roeiboot. Het is niet helemaal duidelijk, hoe de .Chennai Selvam' voor de kade van Sid mar aan de grond kon lopen. Het schip Examens Aan de rijksuniversiteit in Utrecht slaagde voor het doctoraal examen En gelse taal- en letterkunde mejuffrouw S. C. Leenhouts te Biervliet. Aan de economische hogeschool te Rotterdam slaagde voor het kandidaatsexamen in de economische wetenschappen R. Kos ter te Scharendijke. lag op het moment van het ongeluk 37 voet (11.28 meter) diep. Het kanaal is op Nederlands gebied 12.50 meter en voor Sidmar zelfs 13.50 meter diep. Men veronderstelt, dat zich plaatselijk een ophoping van slib heeft voorgedaan. Het vertrek van de Chennai Selvam' Is hangende het onderzoek voorlopig uit gesteld. De familie van de om het leven gekomen havenkapitein heeft een borg som geëist. MIDDELBURG Tot officier van jus titie, hoofd van het arrondissements parket te Middelburg is benoemd mi J. L. Andreae te Middelburg. De in stallatie vindt plaats op 14 maart. Twee dagen eerder wordt afscheid geno men van mr P. ->. V. Roseam Abbing, die is benoemd tot hoofd van het arron dissementsparket te Dordrecht. Mr Andreae keert hiermee naar zijn oude standplaats terug. Hij kwam er op 18 september 1942 als ambtenaar van het openbaar ministerie. In 1964 werd de heer Andreae substituut-officier. Op 1 februari 1967 volgde zijn benoeming tot waarnemend hoofd van het parket in Dordrecht en vanaf 1 januari 1968 was mr Andreae waarnemend officier i Rotterdam. ,Ik ben zo hard ah Zweeds staal' MIDDELBURG ,Ik ben zo hard als Zweeds staal. Em dat is hard hoor*, had J. K. uit Wemeldinge dc ambtena ren toegevoegd, die bij de landbouwer kwamen informeren waarom hij geen gegevens over zijn bedrijf wilde ver strekken. .Opgave verstrekken doe ik nimmer. Ik word nog liever opgehangen dan voor zulk een regering gegevens bekend te maken'. Een fraai stuk proza, zo beti telde officier van justitie mr H. Spreij dinsdagmorgen op de zitting van econo mische politierechter mr P. van Em- pel de verklaring van K. tegenover de politie. De man was niet ter zitting verschenen. Hij werd bij verstek ver oordeeld tot 100 boete. (Van één onzer redacteuren) ROTTERDAM Als opvolger v mr dr Th. F. J. A. Dolk is tot direc teur van de Unie van Waterschap pen benoemd mr A. P. van den Ber ge te Voorburg, tot voor kort secre taris van het voormalig Verbond van Nederlandse Werkgevers, thans VNO De benoeming gaat in per 1 mei aanstaande. Tot adjunct-directeur mej. mr A. Schoenmaker. Slot van pagina 1 De leden van vier adviescommissies zijn aangezocht uit de kring van de bestuurders, de secretarissen en de hoofden van technische diensten van de waterschappen. Zoals al eerder gemeld hebben ook een aantal Zeeuwse waterschapsfunc tionarissen er zitting in. Zo is ir H. Visser, ingenieur van het waterschap Walcheren lid van de commissie wa terkering. In de commissie wegenbe- heer hebben zitting mr B. Plomp, griffier van het waterschap Walche ren, mr L. A. van Splunder, burge meester van Almkerk I vroeger se cretaris van het wegschap Walche ren) en ir L. Uildriks, ingenieur van het waterschap ,Het Vrije van Sluis'. De commissies kunnen aan het werk. Commissies, die er in de eerste plaats op zijn gericht om de af stand tussen de waterschappen en de unie te bekorten en zodoende een goede landelijke representatie van net waterschapsbelang te bereiken. ,Kr is haast geboden', stelde mr Schokking nog. Vooral nu de vraag aan de orde is of de bestaande or ganisatievormen van de waterschap pen de toets der kritiek nog wel kunnen doorstaan, vooral nu de mi nister van verkeer en waterstaat on langs de zogenaamde diepdelverscom- missie heeft geïnstalleerd, die de structuur van de waterschappen moet bestuderen. VLISSLNGKN Honderden Vlissingers moeten er vandaag (woens dag) genoegen mee nemen Ajax - Benfica op dc televisie te zien ter wijl zij er min of meer vast op gerekend hadden dit Europacup duel in het Parijse stadion des Colombes te volgen. Personeelsvereni gingen van de PZEM, de ZEGAM en verschillende VUssingse sport verenigingen moesten hun reizen naar Parijs annuleren omdat het reisbureau Van Fraassen er niet ïn slaagde de 300 bestelde kaarten te bemachtigen. Een woordvoerder van dit reisbureau deelde ons mee: ,De kaartver koop bij Ajax in Amsterdam was bijzonder slecht georganiseerd. Deze club had de reisbureaus meegedeeld dat er voor donderdag vorige week een circulaire zou komen. Maar die kwam niet. Op vrijdag is een ver tegenwoordiger van ons nog naar Amsterdam gegaan maar toen bleek dat de kaarten aan Jan en alleman waren verkocht'. Toch gaat er een bus met Vlissingers naar Parijs: het Nederlands Loodswezen ls er in geslaagd 40 kaarten te bemachtigen. De woord voerder van Van Fraassen: ,Er is één man van liet loodswezen naar Parijs gegaan en die is twintig beer in de rij gaan staan om veertig kaarten te krygen want één man kreeg maar twee kaarten maar wij moesten driehonderd kaarten hebben en dan kun je dat natuurlijk niet doen'. Reisbureaus elders in Zeeland hadden meer geluk. Een woordvoerder van het reisbureau Reburo in Terneuzen: ,Na veel heen en weer ge- bel was het ons wel duidelijk: we moesten zelf naar Amsterdam'. Daar waren we vorige week woensdag al. Toen kregen we 200 kaarten'. Het was aan deze woordvoerder bekend dat ook de perso neelsvereniging van DOW en de voetbalclub Terneuzen er bijvoor beeld in geslaagd waren kaarten te krijgen. Een ander voorbeeld: het reisbureau Brehe-tours in Middelburg en Krijger-Tours in Goes die samenwerken kregen 140 kaarten. E( oord voerder van Brehe-tours: .Links en rechts heb ik in Anisl. n de kaarten bij elkaar gekregen. Bij de kaartverkoop heb Ik elke (lag voor de deur gelegen. Nu eens kreeg ik er 50, dan weer 25. We gaan met drie bussen maar de belangstelling was zo groot dat we wel vijftien bussen hadden kunnen laten lopen'. MIDDELBURG Gedeputeerde staten van Zeeland hebben mi nister drs. Bakker van verkeer en waterstaat thans hun nade re argumenten voor een vaste oeververbinding in de zoge naamde .middenroute' voorge legd. Voorts is om een onder houd verzocht om de beweegre denen van de minister voor zijn aanvankelijke voorkeur nader te vernemen. De minister van verkeer en waterstaat had zoals bekend onlangs gn van Zeeland liet interimrapport toe gezonden van rijkswaterstaat, een rapport over de verschillende moge lijke tracés voor een vaste oever verbinding onder of over do Wester- schelde. In de begeleidende brief bij de toezen ding van het interimrapport van rijkswaterstaat had de minister zo als eerder gemeld zijn aanvankelijke voorkeur voor een tracé in de om geving van Kruiningen-Perkpolder uitgesproken- VOORJAARSVERGADERING PLATTELANDSVROUWEN GOES De afdeling Goes en omstre ken van de Nederlandse bond van plat telandsvrouwen houdt dinsdag 11 maart om kwart voor twee 's middags de voor jaarsvergadering in .De Prins van Oran je' in Goes. De heer F. H. Jilleba uit Middelburg zal dan spreken over het onderwerp .Antiek, vals, namaak, echt'. De heer Jilleba zal als men dat op prijs stelt meegebrachte voorwer pen beoordelen, op sieraden na. Ver der komen onder meer aan de orde be stuursverkiezingen en afscheid van af tredende bestuursleden. Zierikzee en Driewegen op de lijst Eindronde 1969 volgt binnenkort VLISSINGEN De ministers van bin nenlandse zaken en van financiën heb ben thans definitief aan 57 gemeenten, waaronder Driewegen en Zierikzee, een zogenaamde aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds verleend. Over 1967 is hiermee een bedrag van 11,8 min. jemoeid en voor 1968 een bedrag van 8,6 min. In de loop van de volgende maanden zullen voor nog ongeveer 140 gemeenten beslissingen worden geno men. Voor het eerst .sedert de Inwerkingtre ding van de nieuwe financiële verhou dingswet in 1960 is hiermee gebruik "emaakt van de in deze wet neergeleg- e mogelijkheid om, boven de normale uitkeringen, aan gemeenten waar de inkomsten bij een redelijk peil der ei gen heffingen aanmerkelijk tekortschie ten om in de noodzakelijke behoeften te kunnen voorzien, een aanvullende bij drage uit het gemeentefonds te verle nen. Wel werden in de loop van 1967 voorlopige bedragen verstrekt. De de finitieve toekenningen bleven echter uit tot een grondig onderzoek naar de financiële positie nad plaatsgevonden. Hiermede is voor deze gemeenten de onzekerheid omtrent de werkelijke fi- naneiële positie ontslaan door het uitblijven van de definitieve beslissin gen gedeeltelijk weggenomen. De ministers nemen thans de gemeen ten nogmaals onder de loep om de aan vullende bijdragen voor 1969 te kunnen bepalen. Daarna volgt voor de gemeen ten die gedurende drie jaren een aan vullende bi jdrage hebben ontvangen de eindronde: met ingang van 1970 zal voor hen de .normale' algemene uitke ring zonodig voor meerdere Jaren worden verhoogd. Voor Zierikzee bedraagt de aanvullen de bijdrage voor 1967 450.000,- en voor 1968 350.000,-. Driewegen heeft voor 1967 een bedrag van 49.000,- toege wezen gekregen. Voor 1968 is voor de ze gemeente geen uitkering voorzien. Nu in Biervliet De Zegam heeft In 1968 in het verzor gingsgebied bijna 5400 percelen op het aardgasnet aangesloten. Dinsdag waren de werkzaamheden voor het leggen van leidingen door de Zegam zover gevorderd dat in Biervliet de eerste verbruikers op het aardgasdistributienet konden worden aangesloten. Om de gemeente Biervliet aan te sluiten moest er eerst een transportleiding worden gelegd van het inkooppunt IJzendijke naar Bier vliet. Deze transportleiding gaat ook dienst doen voor de ontsluiting van Hoofdplaat en Driewegen. Het leiding net in de gemeente Biervliet is nage noeg gereed. Daarom kunnen nu de ombouwers aan de slag om de flessen- gastoestellen voor het gebruik van aard gas in te richten. Uit het grote aantal nieuw te plaatsen toesteilen blijkt dat ook in Biervliet aardgas voor ruimte verwarming vanaf de aanvang een gro te vlucht zal nemen. Zand In cr signal laffere iiffe re- Voorzichtiff geformuleerd: er zijn ivat sponmnpen. Maar ach, die doen zich immers overal voor, non danzand erover hoor. Maar over een Jilmprojector gooi je geen zand. En dat ding moeten ze namen gébruiken. Eén projec tor voor twee schoten. Het appa raat is op een neutrale plaats on dergebracht, zodat men niet het risico loopt het van elkaar te moe ten aanpakken. 'Jr4 Ast- i i ÜËF4/i, GOES Het Goese abattoir is sinds zaterdag gesloten. Dat is een klap, die voorlopig voor de zeven zelfslachters onder de twaalf Goe se slagers harder aankomt dan voor de consument. Voor die zelf slachters zijn de kosten per ge slacht dier namelijk met zo'n 40 tot 60 gulden gestegen, omdat er nu in Vlissingen geslacht moet worden. De slagers willen zoveel mogelijk voorkomen, dat deze extra kosten worden doorberekend ln de prijzen. Ze zijn bang om dan hun concur rentiepositie ten opzichte van de sla gers uit de plaatsjes ln de omge ving van Goes te verliezen. Dat het Goese slachthuis dicht moest heeft burgemeester mr F. G. A. Hu- ber al tijdens de laatste raadsverga dering aangekondigd. Het was echter voor vele betrokkenen een nare verras sing, dat het bedrijf reeds op 1 maart de deuren moest sluiten. Het abattoir voldoet namelijk niet meer aan de ei sen, die in EEG-verband aan slachthui zen worden gesteld. Het was financieel ook niet haalbaar het abattoir op te laten knappen. Om de kosten te dekken zouden dan de slachttarieven onaan vaardbaar hoog moeten worden. Middelburg Voor de Goese zelfslachters zat dus niets anders op, dan uitwijken naar het slachthuis van Middelburg of dat van Vlissingen. De meeste slagers hebben Vlissingen gekozen, ln verhand met de door stoplichten en bruggen doorgaans sterk ver traagde toegang tot Middelburg. Maar, dat merken de slagers nu, het slachten ln Vlissingen brengt vele pro blemen met zich mee. Nu moet men bij voorbeeld een koe naar Vlissingen bren gen en het dier daar slachten. De vol gende dag moet het vlees worden ge haald en moet men het laten keuren. Dat kost tijd en geld, het keurloon is volgens de heer C. H. van 't Veer. be stuurslid van de Goese slagersvereni- giHg- 11 gulden per dier plus 6 cent per kilo. Dan moet het vlees naar Goes volgend jaar al niet meer nodig, want dan gaat men de diverse vleeskeurin gen ln Midden-Zeeland samenvoegen. De gemeente zal de plaatselijke slagers ook op een ander gebied financieel steunen. Van de winst, die het Goese abattoir ln de afgelopen jaren heeft gemaakt, wordt 30.000 gulden verdeeld onder de slagers. Als verdeelsleutel zal men de hoeveelheid slachtingen per slager in 1968 hanteren. De gemeenteraad moet deze plannen nog goedkeuren. Geen rijbewijs Het is voor de slagers allemaal maar een druppel op de gloeiende plaat. Er zijn in Goes drie slagers, die geen auto en geen rijbewijs hebben. Zij vragen zich af, hoe zij het vlees moeten vervoeren. Een grote grossier, de Zeeuwse vleea- handel (zvh) heeft al aangeboden te gen vergoeding voor het vervoer te zor gen. Als de slagers daarvan gebruik maken, moeten ze natuurlijk ook hun vlees van deze grossier betrekken. Over één ding zijn de Goese slagers het eens: het wordt steeds moeilijker om zelf- slachter te blijven. ,Op den duur zul len we toch wel allemaal in de han den van een grossier worden gedreven', verzucht de Goese slager M. Ruijssaard (ADVERTENTIE) OUDE PRENT VAN VLISSINGEN (met de hand ingekleurd) in bijzonder mooie omlijsting 69,50 m BOEKHANDEL 1 UI KUNSTHANDEL I i DE VEY MESTDAGH j Bellamypark 45-58 Vlissingen j ZONNIG WEER Droog en zonnig weer. Matige In het VLISSINGEN Met kracht ram-I "et plaatwerk van de sluisdeur werd gedeeltelijk opengereten en ook het de dinsdagavond omstreeks 1 - - kwart voor zes het Russische visverwerkende koelsehip ,Rit- sa' een binnendeur van het sluizencomplex van de Vlis singse binnenhaven. hekwerk langs het looppad over de' deur werd aanzienlijk vernield. Spoe-| (lig bleek, dat aan liet sluismechanis-1 me niets mankeerde, zodat de deuren I normaal konden blijven functioneren. Het Russische schip liep aan stuur- boordzijde een flinke deuk in de boeg1 De aanvaring zou te wijten zijn een mislukte machinemanoeuvre, waardoor de loop van de 2600 ton metende Rus niet tijdig genoeg ge broken werd. Wel zijn er groterej brokken voorkomen, doordat de twee begeleidende Schelde-slepers op heti laatste nippertje fel weerstand bo den. jDe .Ritsa', die pas gereed is en vorige; week officieel in Russische handen1 is o ver gegeven kwam van de Schel- dewerf en zou geschut worden om een proefvaart te maken. Hoeveel schade aan de sluisdeur is toe gebracht kon nog niet worden ge- vervoerd worden in een daarvoor goed- Jekeurde wagen. Goes hoort bij een an- ere vleeskeuringskring dan Vlissingen, dus In Goes moet het vlees opnieuw worden gekeurd voor 6 cent per kilo. -Het Is', aldus de heer Van 't Veer, .alsof je in Goes woont maar in 's-Heer- Hendnkskinderen naar de wc gaat'. Vergoeding Vooral dat opnieuw invoeren v; vlees in de keuringskring Goes i slagers een gruwel. De gemeente Goes wil ze voorlopig tegemoet komen en zal Droog en zonnig de slagers de kosten van het keuren in Waddengebied af en toe vrij krachtige Goes vergoeden. Waarschijnlijk is dat oostelijke wind. In de ochtend licht tot matige vorst, iiiiddagteniperaturen van ongeveer 8 graden in het midden en zuiden tot omstreeks drie graden in het noorden van het land. Vooruitzichten voor donderdag en vrij dag opgesteld door het KNMI op dins dag om 18.00 uur. Aanvankelijk weinig verandering, later nicer bewolking en 's nachts minder koud. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 3 of meer; min. temp.: 1 tot 6 graden on der normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent: kans op een geheel droog etmaal 90 proeent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 5; min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal: max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden on der normaal; kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Normalen voor 7-11 maart: min. temp. max. temp. Den Heluer 1-6; Eelde -I - 6; De Bilt 0 - 8: Vlissingen 2-7; Zuid-Lim burg 1-8. ZON EN MAAN BIEZELINGE Geheel onverwacht overleed maandagmiddag de heer L. de Koeijer te Biezelinge. De heer De Koeij er die 66 jaar oud was. had vanaf 1949 tot 1966 voor de Christelijk Histori- j sche Unie zitting in de Kapefse gemeen- 1 teraad. Tot op het moment, dat de kies- verenigingen van Kapellc en Biezelin ge werden samengevoegd, bekleedde hij ook de functie van voorzitter van de kiesvereniging te Biezelinge. In de ver eniging Ziekenzorg, die enkele jaren leden opging in de afdeling Kapefie- .w„ ..„6 6^- Biezelinge van de vereniging Het Groe- schat. Woensdag (vandaag) neemti je Kruis, vervulde hij t.al van jaren een een expert de ravage op teneinde i bestuursfunctie. Op kerkelijk terrein een definitief schaderapport te kun-1 jjeekte hij tal van jaren deel uit van nen opmaken, Vast staat, dat. mocht1 van kerkvoogden en nota de sluisdeur gelicht moeten het bedrag veól hoger zal zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2