Zeeuws boekenfeest in afwijkende sfeer Hervormd Hoek in eigen centrum A. de Lange nam afscheid van het Zeeuwse Groene Kruis Ruim 2000 kijkers in politiebureau 2 GEBOUW OFFICIEEL OPEN LANDBOUW- SCHUUR UITGEBRAND zeeuws Op drukbezochte receptie in Goes TERNEUZENSE HAVEN ARBEIDERS WILLEN KORTER WERKEN Commissaris der koningin bracht werkbezoek aan Middelburg Auto kopen, drinken, brokken, auto kwijt Zeeuwse ALMANAK PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 3 MAART 19ó9 Slot van pag. 1 Jeugd orkest. We geloven dat het co- teriti' maar een enthousiast Zeeuws schreden op het warrig pad der let- over ,M3jn eerste beschroomde mité de wensen goed gepeild heeft. om het ,spul' ook te laten hangen. De mensen die zo graag een levens grote gele draak aan het feest had den willen overhouden hebben zidh nu met een klein haast levenloos ka tertje tevreden gesteld. Het ZJO op hef boekenfeest. Pe ter Jense dirigeert. Annette Theu- nis solieert in Haydns pianoooi*- cert in C-grooL (Foto PZO Het Zeeuws boekenfeest, acht jaar geleden geboren uit een nogal vruchtbare samenspraak van Hans Verhagen, boekverkoper Peter Bik ker en journalist Gijs van Barne- veld, is inmiddels een vast agenda puntje voor veel Zeeuwen, onder wie dameskappers en modemensen, ge worden. Avondkleding mag en komt ook uit de kast, iedereen weet dat hij iedereen ziet en dat wordt voor een dergelijke avond als plezierig ervaren. Het Zeeuwse boekenfeest Is beslist geen schrijversfeest. Zelfs achter de verslering gaat geen auteiur schi;ll. Er zit hoogstens één stille dichter in de zaal. De versiering, zeer nette geslachts- lozc wezens in multi-colour, met geen enkele verwijzing naar eeliba- taire of andere knelpunten, was dit jaar, evenals de vorige, erg goed geslaagd en bijzonder göbd verzorgd. De jongens van de christelijke dc- tailhandelsvakschool voor Zeeland komen grif in aanmerking voor een vast abonnement. Ze hadden het .spul' echter nog een keertje nodig en daarom was ieder een wel zo vriendelijk en genereus Om acht uur opende de burgemees ter van Goes, mr F. G. Hiuber, (we gens ziekte van mr dr Mes) het boekenfeest, na enkele woorden het podium latend aan Peter E. Jense en zijn Zeeuwse jeugd orkest. er niet van weerhouden volgens de sinds de Engelse reis hoogge spannen verwachtingen te concerte- Jense en zijn orkest, dat Jammer- genoeg wat mtaderbedeeld In het ko per zit, lieten niets aan het toeval over om aan die verwachtingen te beantwoorden. Er werd zeer attent en met overgave gemusiceerd. Al met al een concert, dat we bin nenkort (woensdag 12 maart, 20.00 uur) in de heel wat betere omstan digheden van de Middelburgse con cert- en gehoorzaal nog eens graag willen horen. Het ZJO gaf achtereenvolgens een uitvoering van de svmfonie in D groot van Gos- sec, het pianoconcert in C groot van Havdn (met Annette Theunis als so liste) en de Suite from the pirates of Penzance van Sullivan, die op aandrang van het publiek tijdens een staande ovatie gebisseerd moest worden. Tailleur HOLS VLEES écht VLEES GROENMERK ADVERTENTIE GEMEENTE BRACHT RUIM 52 MILLE BIJEEN HOEK De hervormde gemeente, van Hoek heeft zaterdagmiddag haar kerk centrum geopend. De officiële inge bruikname was een feit, toen de heer C. Dieleinan, voorzitter van de kerk voogdij. de verbindingsdeur tussen de, kerk en het gebouw ontsloot. Kinderen j van de zondagsschool lirachien daarna bloemen binnen. Hot centrum, ontwor pen door de Axelse architect M. J. van de Berg, omvat een zaal met ruim 100. zitplaatsen, een kleine vergaderruimte, een keuken, toiletten en garderobe. Met de bouw is 60 a 70.000 gemoeid. De hervormde gemeente bracht al ruim ƒ52.000 bijeen. Aan de officiële Ingebruikname ging een wijdlngsdienst vooraf, die werd ge leid door plaatselijk hervormd predi kant W. J. van Meeuwen. Hij zag in het centrum voor de kerk een aanspo- De heer J. A. Jurry, voorzitter van het college van notabelen, resumeerde in het kort de bouwgeschiedenis en wat daaraan voorafging. De eerste plannen voor een kerkelijk centrum dateren van de dertiger jaren. In 1966 kreeg het project, zoals het nu is uitgevoerd, vas te vorm. Via diverse acties, inzamelin gen en leninven zorgde de hervormde gemeente vanHoek dat ook het fi nanciële gedeelte (,het moeilijkste punt', aldus de heer Jurry vrijwel ,rond' kwam 1 .Ik zie dit centrum als een belangrijke bijdrage aan de leefbaarheid van ons dorp. Goed, we hebben al een gehoor zaal, maar dit gebouw wil ik bepaald niet zien als concurrent', aldus waarne mend-burgemeester J. van der Peijl. Hij constateerde dat Hoek een dergelijk ge bouw jaren heeft gemist en complimen teerde de kerk met de totstandkoming. Waarderende woorden kwamen er ook van de heren F. Dieleman (vertegen woordiger van de gereformeerde kerk) en J. C. Verhoef, die sprak namens de gereformeerde kerk vrijgemaakt. Pater irnabas voerde het woord namens de De boekenweekshow van Max Tail leur bracht precies wat men er van verwachten mocht en af en toe nog Iets meer. Tailleur zat erg goed met dit publiek. De aftasting hoef de maar zeer kort t© zijn. De wer veling van zeer gewone moppen, oud en nieuw, maar verrassend onge woon tippend aan de actualiteit, maakten de show van Tailleur het hoogtepunt van de avond. Tailleur deelde Iets mee over hét ge heim van de nioppenverteller zon der meer. De moppenverteller die ift aan zeer g [K ren maar die zijn wifzje brengt, beetje recht, een lieetje schuin, een !>eetje gewoon lollig of een* lieetje sick. De moppenverteller ook, die waar maakt dat hij vakmanschap staat te bedrijven. Bram, Moos en Saar, in de grote wereld: de familie Co- hen, hebben allemaal op de stoel van Max gezeten, zó dat ieder ze duide lijk kon zién zitten en zeggen kon: Asjemenou'. Max Tailleur werd voor zover nodig of niet nodig bij gestaan door Miieke Bos, Pauline Johnson en Leslie Davis. Het boekenbal dat nadien woedde, had niet slechts te maken met The South Jazz Band en na 1 uur een hartig hapje in de bovenzaal, maar evenzeer met liquide middelen. Ook dat hoort hij de levendige tra ditie, die verder zegt dat, liet zeer zéér goed is dat op deze manier het boekske uit zijn hoekske komt. Vol gend jaar rijn we er allemaal weer. O. HULST Aan het Galgenveld tussen Hulst en R/ustwat is zateivlagnacSit een leegstaande landbouwschuur afgebrand. Het gebouw was eigendom van J. Faas. De oorzaak van de brand is niet be kend. Men denkt aan kortsluiting. Het vuur werd omstreeks 11 uur ont dekt door een voorbijganger. Toen de brandweren van Hulst en Hontenisse ter plaatse waren, viel er van het ver vallen gebouw weinig meer te redden. Een brommer en een fiets, die in de huur stonde e eigenaar is katholieken van Hoek. Hii zag in het gebouw duidelijk een midael om nader tot elkaar te komen. .Deze wereld heeft het nieuw gebouw strekt zich naar zijn mening ook uit tot heel Hoek. Op een bijeenkomst in "t centrum sprak als eer ste de heer Dieleman. Hij constateerde dat het duidelijk in een behoefte voor ziet en bedankte de mensen die mee hielpen aan de realisering, of dat nu actief gebeurde dan wel door bijdragen De heer C. Dieleman, voorzitter van de kerkvoogdij, opende de ver bindingsdeur tussen kerk en cen trum in Hoek van het nieuwe kerkcentrum. (Foto PZC) I het evangelie nodig. Als christenen moe. 'ten we gezamenlijk uitstippelen welke weg we in de toekomst zullen gaan'. Ander sprekers: de heer C. Jansen (di aconie), mevrouw Van Meeuwen (her vormde vrouwenvereniging), mevrouw J. Vinke (zondagsschool), de heer W. Oosterling (jeugdraad en zangkoortje), de architect en Sam de Pooter, verte genwoordiger van de onlangs gestarte jongerengroep. De kerk kreeg op deze openingsdag ook diverse cadeaus voor het gebouw. Ds van Meeuwen besloot de bijeenkomst met een dankwoord. Daarna was er nog een receptie. of L /wakke tot matige in het waddengebied af en toe krachtige oostelijke wind. Vooruitzichten voor dinsdag en woens dag: Plaatselijk neerslag en over het alge meen weinig verandering in tempera tuur. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 4 of minder: min. temp.: omstreeks normaal: max. temp.: van ongeveer normaal tot j 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 4 of minder; min. temp. omstreeks normaal; max. temp. van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur; 70 pro cent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON EN MAAN 4 maart Zon op 07.20 onder 18.25 Maan op 18 54 onder 07.35 NA 21 JAAR ACTIVITEIT GOES .Gezondheidszorgend Zeeland' heeft zaterdagmiddag af scheid genomen van de heer A. de Lange, secretaris van de Provin ciale Zeeuwse Vereniging ,Het Groene Kruis'. Tijdens een recep tie in >De Korenbeurs' in Goes is hem van vele kanten lof toege zwaaid om zijn verdiensten voor de vereniging en zeer velen heb ben hem de hand gedrukt bij zijn afscheid. De heer De Lange was 21 jaar als secretaris voor het Zeeuwse Groene Kruis' werkzaam. Duidelijk werd uit de toespraken, dat hij rich op velerlei terrein van de gezond heidszorg heeft bewogen, dat hy veel inititatieven nam, die hielpen tot verbe tering on instelling van nu goed wer kende diensten. Provinciaal voorzitter F. A. Bulder van het Zeeuwse .Groene- Kruis' zaterdagmiddag tijdens de recep tie: ,In de ruim 20 aehter ons liggende jaren was het Zeeuwse .Groene-Kruis' De heer Bulder noemde een aantal van de zeer vele diensten, waarvoor de heer De Lange zich heeft ingespannen. Daar bij zijn die ter bestrijding van reuma, kanker en tuberculose, die voor de gees telijke volksgezondheid .voor de kinder- hygiëne. voor de kraamzorg en de reva lidatie. Om voor de nu komende tijd eni ge rust te waarborgen voor de heer De Lange overhandigde de voorzitter hem namens de provinciale vereniging een lui mogelijk tuinameublement'. Op de laatste gehouden provinciale ver gadering van het Zeeuwse Groene- Kruis' werd de heer De Lange al be noemd tot erelid van de vereniging. Men kon toen geen afscheid van hem nemen, omdat hem 'n ongeluk was overkomen. De heer Bulder stelde dat de mentale in stel 1 in vordert, typerend voor zijn persoon is. Dokter S. Lelie, geneeskundig inspec teur van de volksgezondheid in Zeeland, maakte in een korte speech duidelijk dat de contanten die hij met de heer De Lange heeft gehad het hem bijzonder gemakkelijk hebben gemaakt in het werk hier in Zeeland thuis te raken. G. van Velzen uit Slnt-PhUpsland. Hy wees op het feit, dat het voor de heer De Lange moeiiyk was te werken met plaatselijke verenigingen, die maar één of twee maal per Jaar vergaderen en MIDDELBURG Honderden fietsen en brommers en tientallen auto's stonden er zaterdag de gehele dag voor het Middelburgse nieuwe politie bureau. Maar het waren geen onbeheerd staande door de agenten opge pakte rijwielen en bromfietsen... Integendeel, het waren de vervoermid delen van de vele burgers, die het nieuwe bureau die dag op uitnodiging van de politie kwamen bekijken. Commissaris van politie D. van Ooljen was bijzonder enthousiast over dit bezoek: de telmachine gaf er in totaal 2124 aan! Zoveel hadden we er echt niet verwacht", verzekerde de heer Van Ooljen. De bezoekers mochten overal vrij rondlopen en alles bekijken op een interessante tentoonstelling, die ter gelegenheid van de opening van het bureau vorige week vrijdag ls Ingericht en waarop vele facetten van het politiewerk naar voren kwam. De Middelbrugse politie had dit bezoek geheel in stijl georganiseerd, want voor de 500e, 1000e, 1500e en 2000e bezoeker of bezoekster was er een boekenbom Overigens zal het bezoekersaantal in de komende dagen nog wel be hoorlijk groter worden, want twee weken lang komen er nu leerlin gen van de scholen voor voortgezet onderwijs een kijkje nemen. En omdat de middenstanders door hun werk zaterdag niet in de ge legenheid waren om het nieuwe bureau te bekijken is er voor hen de mogelijkheid om die schade alsnog ln te halen op dinsdagavond u. van half 8 tot half 10. De tentoonstelling ter gelegenheid van de opening viel zeer in de smaak. Er bestond ook gelegenheid om klachten en wensen te deponeren in speciale bussen. Gedurende de eerste twee weken van maart zullen on afgebroken rondleidingen plaatsvinden van leerlingen van het voortgezet onderwijs, ln totaal bijna 2000 scholieren. Velen namen zaterdag afscheid van de heer A. de Lange van het Groene Kruis. Onder hen was bur gemeester mr F. G. .4. Huber van Goes (rechts) Jjinks het echtpaar De Lange. (Foto PZC) vaak daardoor traag reageren op laires en dergelijke. Veel waardering had de heer Van Velzen voor liet werk van de heer De Lange: ,Als wij iets niet wisten, dan was u bereikbaar en u wist het wel. U hebt de plaatselijke afdelin gen met raad en daad terzijde gestaan'. Namens de plaatselijke afdelingen, de wijkverpleegsters en docenten, overhan digde de heer Van Velzen de heer De Lange een reischeque. Names de verpleegsters sprak zuster M. C. K. v. d. Slikke. Zij duidde op de ver zakelijking, die zich ook in de vereniging voordoet en maakte duidelijk, dat met de heer De Lange iets van het oude Groe ne Kruiswerk verdwijnt. De heer M. C. Deurloo sprak namens het personeel en hij bracht in het midden, dat van de heer De Lange veel te leren was. Namens het dagelijks bestuur van de provinciale raad voor de volksgezond heid en voor het Zeeuws Instituut van de geestelijke volksgezondheid sprak ds H. M. Strating. Hij maakte duidelijk, dat het Groene Kruis aan de heer De Lange ,een fantastische pleitbezorger' had. Voor het Zeeuwse Oranje Groene Kruis sprak voorzitter D. Boone en voor het Zeeuws Wit-Gele Kruis de heer F. Ha genaar: .We zullen u missen. U hebt de drie krulsverengingen in Zeeland geleid tot de drempel van een nauwe •erking". _ie heer I rijn loopbaan eniging dezelfde wens, als die hij aan het begin daarvan naar voren bracht: ,In sommige plaatselijke verenigingen wordt de contributie nog te laag gehouden, heb ik het idee. Dat moet dan verande ren, want men zet zo een rem op het werk'. Overigens memoreerde de heer De Lange in zijn dankwoord en aantal gebeurtenissen in de afgelopen 21 jaar. Hij begon ln 1947 zonder kantoor en ook zonder kantoorinventaris. Het Zeeuwse Groene Kruis had toen 62 plaatselijke verenigingen met 30.500 leden. Nu zijn 76 plaatselijke afdelingen met 52.000 en. Tot 1951 werkte de heer De lan ge zonder hulp als secretaris. Zijn kin deren boden een helpende hand bij de opbouw van het secretariaat. Van veel kanten kwamen zaterdag voor de heer De Lange cadeaus en bloemen en ook mevrouw De Lange kreeg veel goede woorden en bloemen. TERNEUZEN De leden van de I bedrijfsgroep Havens van de NBV en KBV hebben zaterdag jl op een vergadering te Terneuzen een re- solutie aangenomen, waarin niet j Idem wordt geprotesteerd tegen de abnormale lange arbeidstijden die daar nog regelmatig door de I havenmensen moeten worden ge-j maakt'. In de vergadering van de afdeling Ter- neuzen van de NBV onder voorzitter-1 schap van de heer A. Dieleman, sprak) de heer W. Hulsker, hoofdbestuurslid va de bedrijfsgroep Havens van de NBV. In het kort releveerde deze de bereikte resultaten bij de cao-onderhandelingen in de havens Rotterdam en Amsterdam. Vervolgens belichtte hij de uitgangs punten tot deze nieuwe cao. Na deze inleiding kregen de talrijke aanwezigen de gelegenheid hun wensen voor net contract jaar 1969-1970 kenbaar te ma ken. Uit wat naar voren kwam, bleek da.t er onder het havenpersoneel een zeer geladen stemming heerste, die re sulteerde in het aannemen van de hier- bovengenoemde resolutie. De heer Huls ker besloot meit te zeggen dat de hoofd besturen van de bij deze cao bespre king betrokken organisatie, volledig achter de wensen van haar leden staan. Zij zullen al het mogelijke in het werk stellen een en ander gerealiseerd te krij gen. MIDDELBURG Zeelands commissaris der koningin, mr J. van Aartsen, heeft vrijdag een werkbezoek gebracht aan Middelburg. Het college van b en w ont ving de commissaris der koningin 's mor gens in de maquettekamer van het stad huis waar de ontwikkeling van Middel burg werd uiteengezet. Er werd daarby over de verschillende knelpunten van ge dachten gewisseld. Vervolgens werd net wijkcentrum in aanbouw in .Zuid' bezich tigd. Tezamen met wethouder M. Wattel gingen mevrouw K. van AartsenStap en mevrouw M. DrijberHalbertsma, echtgenote van Middelburgs burgemees ter naar Ter Veste', waar een uur werd doorgebracht met ondermeer het bezich tigen van een tweepersoons flatje en een éénpersoonskamer. De gasten wer den muzikaal verwelkomd door het be jaardenkoortje van ,Ter Veste'. In de zelfde tijd liet de commissaris der ko ningin zich nader informeren over de wo ningbouw in Zuid. Er werd onder andere een kijkje genomen in een van de nieu we premiewoningen, die in een serie van 156 worden gebouwd, in één van de flats schap e van de 78 bgna gereed zijnde komst ter afsluiting van het werkbezoek in het stadhuis werd van-gedachten ge wisseld over de stedebouwkundige ont wikkeling. Prof. Berghoeff en directeur ir Van Ünen van gemeentewerken ga ven daarbij een toelichting. MIDDELBURG De Middelburgse po litic heeft in samenwerking met de Vlissingse collega's de man kunnen ach terhalen, die zaterdag op de Nieuwe Vlissingseweg bij de Poelendaele-kruis- sing een verkeerszuiltje ramde en door reed zonder zich bekend te maken. Toen de Vlissingse politie de man P. H. de B. uit Vllsingen aanhield bleek deze onder drankinvloed te verkeren. De B. had de auto 's middags ln een café gekocht. Hij bezat geen rijbewijs en reed bovendien onverzekerd. De auto ls ln beslag genomen. Grenzen Het vervagen van de gemeente- frenzen houdt de gemoederen in eeuwsch-Vlaanderen nogal bezig. JZélandia', een in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen verschijnend streek blad, belichtte een suggestie van een raadslid uit Koewachtdat de hele raad naar Den Haag wilde laten reizenals daar in de kamer de gemeentelijke herindeling aan de orde komt. JDe burgemeester was echter van mening', aldus het blad, ,ilat dit alleen maar een snoepreisje kon zijn, want meende hij, hoe de zaak ook zou aflopen, men kon bij te rugkomst alleen maar vertéllen dat Koewacht niet meer bestond. Besloten werd dat alleen Van Damme en Polspoel, die hier wél wat voor voelden, naar Den Haag zouden gaan om de begrafenis van de gemeente Koewacht bij te wonen'. Ja, en dan Terneuzen. Daar heeft een raadslid, stuitend op een be grotingspost voor de aanschaf van een nieuwe stencilmachine en een lichtdrukmachine, geïnfor meerd of het college van b en w al had nagegaan of er bij de ge meenten die straks bij Terneu zen v>orden gevoegd wellicht nog bruikbare apparaten aanwezig zijn. Een hoogst praktische over weging, waarop de burgemeester echter moest meedelen, dat het college het, voorzichtig als we zijn' niet had gevzaagd een on derzoek in te stellen op andere gemeentesecretarieën. Twee auto's uit dezelfde bocht in Middelburg MIDDELBURG Twee auto's scho ten zaterdagmorgen kort na elkaar uit de koers op de Leliendaelseweg in Mid delburg. In een flauwe bocht alipte om streeks kwart voor tien de aaito van mej. M. G. G. De wagen raakte een bermpaaltje en belandde in de begroei ing. Mej. G. bleef ongedeerd. De auto werd zwaar beschadigd. Even later vloog op dezelfde plaats mevrouw G. G.- de V. uit Oostkapelle met haar auto uit dezelfde bocht. Nadat de wagen een bermpaaltje omver had gereden sloeg de auto over de kop. Mevrouw G. moest met een heupfractuur in het Gasthuis worden opgenomen. Auto over de kop bij Krabbendijke KRABBENDIJKE Zondagmorgen om tien voor tien deed zich een ongeval voor op rijksweg 58 bij Krabbendijke, waarbij vier mensen licht gewond raak ten. Bij de Stroodorpepolder klapte de lln- kerachterband van de personenauto van J. H. S. uit Rotterdam. De auto sloeg over de kop. S. reed in de richting Goes, maar kwam na het omgooien van zijn stuur ln de linkerberm terecht. S., zijn echtgenote, dochter en schoon zoon liepen lichte verwondingen op en werden overgebracht naar het ziekenhuis ,De Lievensberg" te Bergen op Zoom. Na behandeling mochten zij naar huis. Dokter 7. J. Noome uit Krabbendijke had eerste hulp verleend. JJax Tailleur en zijn familie Cohen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2