PARIJSE MODE 1969 I/fir tfeWvvw MEJUFFROUW M. K. BEIJE: Kleuterklas en raadszetel L VAN EN VOOR HAAR Zaterdag 1 maart 1969 ZIERIKZEE In de Ziertkzeese ge meenteraad heeft sinds eind vorig jaar een tweede vrouwelijk raadslid zitting Het is mejuffrouw M. K. Belje. een ui terst actief inwoonster van Zierikzee. Ze vertegenwoordigt de protestants christelij ke federatie in de raad, is hoofd van de christelijke kleuterschool .Radda Barnen' in Oosterland, is sinds jaar en dag penning- meesteresse van de CHU in Zierikzee, is secretaresse van de statenkring, is ac tief in het hervormd verenigingsleven, is UWstèr en doet zodamg veel bejaarden- werk, speelt piano en vervuil daarom af en toe haar plicht als begeleidster, be zoekt namens de Ned. Hervormde Kerk de nieuw ingekomenen van de gemeente, ze behartigt alle belangen van haar dames gymnastiekclub en verzorgt het huishou den in het huis nummero 91 aan de Nieuwe Haven te Zierikzee. Ze doet het allemaal met plezier, houdt dan zelfs nog wat tijd over om zich aan de tuin te wijden of wat te naaien. Een allround huisvrouw en zoveel meer. Waarom dan ook nog eens een raadsze tel? .Ik heb altijd belangstelling voor politiek gehad, anders doe je dal tocli niet? Boven dien ben ik al jarenlang actief in de CHU en waarom kan een vrouw niet hetzelfde presteren als een man?' En dus zal de burgemeester de raadsvergadering niet langer openen met .Mijne Heren', maar met .Dames en Heren' of een dergelijke fraaie frase. De PvdA zond al eerder een vrouw als raadslid mevrouw J. P. van der Werve-Schouts. SLEUTELHANGERS .Verder gaan? In de politiek? Nee. dat geloof ik niet dat het er voor mezelf inzit, ik heb er geen tijd voor ook Laten we het eerder al3 een hobby beschouwen. Om de gehele gemeenschap te dienen, hé? Even later, wijzend op de lange rijen sleutelhangers voor het raam: .Dat is een andere hobby van me. sleutelhangers verzamelen. Ik heb er al driehonderd. Ik wou dat ik van elk CH-lid een sleutel hanger kreeg. Mejuffrouw Beije houdt van aanpakken. Geen gezeur. ,Ik sta meestal vroeg op. Als ik wakker ben, is mijn slaap op en dan ga ik er uit. Er is altijd wel wat te doen. ,Het klinkt erg moedig, want het houdt in dat het zomers soms zes uur, zelfs half zes opstaan geblazen is. Na die eerste vroege uurtjes in het huishouden of tuin trekt ze, met de auto, naar Oosterland. .Ik ga iedere morgen nog met evenveel plezier weg als 20 jaar geleden, zet dat maar in de krant'. Met al die drukke bezigheden heeft ze weinig tijd om te lezen. .Zondagsmiddags lees ik wel vakbladen, de Nederlander en de Libelle, de PZC en de Zierikzeesche Nieuwsbode. En de kerkbode natuurlijk. Verder heb ik er absoluut geen tijd voor. hoor'. PLANNEN ,Kijk. ik zit. er nog niet zolang in hè, maar ik ben wel al een jaar bij de frac tievergaderingen geweest. Ik vind dat er flink bejaardenwoningen en bejaardencen tra gebouwd moeten worden. Er wordt nog te weinig van het rijk gegeven, op dit gebied. Verder vind ik ook dat er wo ningen voor alleenstaanden gebouwd moeten worden. Alleen echtparen kunnen nu ei genlijk een mooie woning krijgen, maar STEMPLICHT het is toch zeker ook noodzakelijk dat een alleenstaande een onderkomen krijgt. Ik heb daar op verschillende vergaderingen al eens op gehamerd. Als er belasting moet worden betaald, weten ze ons ook wel te vinden'. Mejuffrouw Beije woont samen met haar bejaarde moeder in het ouderlijk huis. Maar ze houdt er rekening mee dat zij zelf straks misschien ook alleenstaande zal zijn. Over dat alleen zijn: ,Kijk, als ik ge trouwd zou zijn, zou ik niet al dat werk kunnen verrichten, daar moet je ook aan denken'. Op het ogenblik denkt ze nog niet over ophouden, waarom zou ze ook? Maar: ,Als je geestelijk en lichamelijk niet meer er toe in staat zou zijn. moet je het opgeven. Maar kijk eens naar De Gauüe hoe lang houdt die het niet vol. En Ade nauer. hoe oud was die precies?' WILLEN IS KUNNEN .Mil volentibus Arduum'. .Niets is moei lijk voor hen die willen'. Dat is haar lijfspreuk. En daarom over de ontwikkelingen in het kleuteronderwijs: .Kijk. die speel-leerklas- sen, dat vind ik eigenlijk wel goed. De overgang van de kleuterschool waar alles bijna mag, naar de grote school waar een kind gedwongen wordt stil en netjes in een rij te zitten en zijn mond te hou den, die overgang ls groot, enorm groot. In Oosterland is geen speel-eerklas, maar: waarom zou dat niet kunneD komen In Middelburg is een soort cursus. Nou. ik heb een auto, ik zou er best heen kunnen. Ik zeg altijd maar: je bent nooit te oud om te Ieren. Niets is moeilijk voor hen die willen'. In de raad zal ze een groep mensen ver tegenwoordigen die steun zoeken in de GHL'. maar ook zeker steun zoeken bij de gekozenen in de raad, óók bij mejuf frouw Beije. .Ik zal alles in hel belang van de kiezers doen' heeft ze gezegd, en voegt er op de valreep nog aan toe: ,Ik geloof ook dat de stemplicht niet afgeschaft moet worden. Veel mensen zouden dan niet gaan stemmen, om welke reden ook, en dan zou je een vertekend beeld krijgen. Ik vind wel dat elke Nederlander een kiezer moet zijn, moet stemmen. Daar ben ik heel echt van overtuigd'. Patou bracht geraffineerd bloot in zijn cocktailjurkjes. Couture-coTlecties uit Parijs. Ze wor den niet meer omgeven door .onver draaglijke spanning', ,ogen die van uit de 'gehele wereld op de modeko ningen gericht zijn' en dergelijke fraaie zaken. Couture-collecües uit Parijs staan ook niet meer borg voor een tver rassende nieu we lijn. Couture-collecties uit Parijs: mode shows waar vooral de confectie-fa- nmiTm aiio brikant graag naar komt kijken om PAN ALÜNo ideetjes op te vangen, om de alge- mene tendens te bekijken en de bi zarre grapjes maar weer te verge ten. Modeshows ook waar modere dactrices naar toe gaan om te zien ronde halsafwerking, aangeknipte mouwtjes en kleurige applicaties. Een geweldig idee voor de doe-het- zelvers. Courrèges had tussen alle door lei jk-crea.ties, al dan niet voor zien van donsjes hier en daar, ook simpele jurkjes, nog altijd mét ge rende rok, afgezet met schulpran- den. waar jaarlijks terugkerende rijke high society-dames verveeld en hau tain de collectie bekijken, om na af loop de lieve couturier' te omhelzen CM \/C P HEP en fluks te informeren om modelle- WLI\Utl\ tje zus of zo ook in een boutique van de betreffende man wordt ge maakt. Het scheelt gauw een paar duizend gulden. Maar ondanks dat alleszolang film sterren couturiers bekendheid kun nen geven en zolang de confectie zich nog voor een groot gedeelte op de inspiratie van Parijse grootmees ters van de mode baseert, is het aar dig om te weten wat de oorsprong is. Broeken, pantalons, bermudashorts, overall-jumpsuitseen scala van lan ge, wijde pijpen bij vrijwel alle couturiers. Rechte pijpen met omslag bij Ungaro en Courrègers, strakke Iuillebanden bij Yves Saint Laurent, pantalons met plooien bij Lanvin. ZOMERJURKJES Card-in i-s één van de weinigen ge weest die 'Specifieke zomerjurkjes heeft gemaakt. Zomerjurkjes met En verder zijn er veel ruimvallende avondjaponnen of -pyjama's, abstrac te dessins, grote bloemen, grote rui ten en maar af en toe kleine flower- prints. He kleuren, behalve de onster felijke: zwart, wit en marine, veel mauve, perzikroze, apricot, zalm, aquamarine, strogeel, zandkleurige en beige tinten. St. Laurent en Car- din blijven de donkere tinten trouw, Courrèges en Ungaro zien meer per spectieven in felle tintjes voor de zomer. Met een V-hals jasje, een pantalon en een schakelketting om de taille heeft men de opvallendste nieuw tjeswel gehad. MARJOLEIN COPIER r ADVERTENTIE) RUWE H MJSlüi san Ofiltii HANDCREME uw handen vragen erom Ben Cardiganjaeje van Dior. Een V-hals en een schakelceintuur, Venei. De internationale jaarbeurs van Brussel, die de laatste jaren steeds meer is opgesplitst in verschillende vakbeur zen, is dit jaar gewijd aan het huishou delijk comfort. De beurs wordt gehouden uan 76 tot 27 april. Op drie grote afdelingen van de beurs zal een overzicht gegeven wor den van het aanbod op het gebied van elektrische huishoudelijke appara ten, keukenmeubelcn en levensmiddelen. Het is de bedoeling dat het thema huis houdelijk comfort' in de toekomst voor een grote lente-jaarbeurs gehandhaafd blijft. Zonnebaden zonder gevaar voor zon nebrand: dat kan in Denemarken. Een bekend Deens hotel heeft sinds kort een overdekt zwembad dat voorzien is van een reusachtige hoogtezon. Het fijns van de zaak is (onthult hotel Revue) dat deze hoogtezon een nieuw systeem heeft waarbij de verbrandende1 stra len worden uitgeschakeld. Ongeveer honderd gasten kunnen in het hotel- zwembad zonnebaden zonder last te krijgen van zonnebrand. De internatio nale hotelwereld zou grote belangstel ling hebben voor dit ^zonnige1 maar al lerminst goedkope project: de installa tie in het Deense hotel kostte een kwart miljoen gulen. ,Uw kind heeft misschien gaven die u niet vermoedt. Ongebruikte rijkdom men die wachten op het moment dat ze in het daglicht worden gehaald.' Dit zegt Leila Senati, een jonge Frangalse die zich al geruime lijd bezig houdt met het stimuleren van artistieke be gaafdheden bij kinderen. Zij heeft mi (aldus Marie France) in Parijs een club voor kinderen gesticht die tot doel heeft, kinderen te brengen tot het wer ken met instrument enen materialen? waarmee ze hun dromen vorm kunnen geven. Elke donderdag komen de kin deren bij elkaar in een groot Parijs bioscooptheater. Om beurten vertellen ze een verhaal dat ze zelf bedacht heb ben en illustreren met mimiek, tekenin gen of schilderijtjes. De kinderen kun nen zich ook uitleven in dans of mu zikale expressie en worden bi) hun ac tiviteiten zoveel mogelijk vrij gelaten. Jtomige, bijna kleurloze kleuren' ad viseert een bekend fabrikant van na gellakken voor komend voorjaar. Het klinkt wat raadselachtig, maar hij be doelt er alleen maar mee dat onze vln- gertopjes dit voorjaar heel teer van kleur moeten zijn. Uiterst bleek-rote bijvoorbeeld, heel lichtbeige of bijna kleurloos. Ook als de zon komende zf>- mer onze handen bruin kleurt .Woman's Own' signaleert het zo veelste snufje, uitgevonden om verslaaf de rooksters (en rokerste helpen in de strijd tegen de rookgewoonte. Ditmaal zijn het uit Griekenland afkomstige ket tingen, waarvan de kralen met enigs tussenruimte aan een leren bandje zijn geregen. Wie het verlangen naar een sigaret voelt opkomen en daar niet aan wil toegeven, kan de vingers iets te doen geven door de kralen eindeloos langs de ketting heen en weer te schui ven. Modieus breiwerkje voor komend jaar: een zeer lang vest om op de lan ge broek te dragen, met diepe v-vor- mige hals uitsnijding en grote opgezetts zakken. Alles mag: effen kleurtjes, maar ook wit of crème met biezen in afstekende kleur of met dunne contras terende lengtestreepjes. Of effen don kerblauw, met een gebreide gestreepte sjaal erbij om in de halsopening te kno pen. Restjes wol opmaken kan ook in vesten die helemaal j>p gebouwd' worden uit brede horizontale strepen in rood, wit, blauw, geel en paars. Pantynylons hebben In de afgelopen drie jaar het leeuwedeel van de kou- senmarkt opgeëist. In Engeland be draagt de verkoop van pantijnijlons on geveer vijftig procent van de totale kou senverkoop, weet Nova te melden. In Londen en andere grote steden is het aandeel van de pantijnijlons zelfs tach tig procent. Ze is getrouwd, heeft twee dochter tjes en kreeg begin van dit jaar een belangrijke positie in de wereld van het Franse reis wezen: mevrouw Claude Re- naudin, onder-directeur van de sector propaganda en publiciteit van helCom missariat general au tourisme? in Frankrijk. Het is de eerste keer dat een vrouw zo'n hoge officiële post in het Franse toe risme bekleedt, zegt Elle. Mevrouw Renaudin werkt in haar nieuwe baan twaalf tot dertien uur per dag. Het beïnvloedt haar gezinsleven niet. zegt ze. Ook haar zuster en vier ran haar vijf schoonzusters zijn wer kende vrouwen. ,We voelen ons er pri ma bij. Het is allemaal een kwestie van organiseren. Een vrouw die niet werkt loopt het rtsico dat ze voor een lucht ledig staat wanneer haar kinderen hei huis uit zijn. In Nederland is de kleur van de kle ding maatgevend voor de accessoires: schoenen, tassen, handschoenen etce tera. Voor het komende voorjaar zullen naast de conventionele kleuren, zoals marine-blauw en zwart, pastelkleuren (zacht groen en roze) de loon aange ven. .Djerba' een crème beige tint en de iets lichtere beige tint ,ChavëUsf zullen tevens een belangrijke plaats gaan innemen. Zomerjurk, Cardin grote miti n<Lbreedte boven de Unie. Een broekpak van Yves Saint Laurent van bruine jersey-zijde

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 19