Huizenverhuur wordt in Zeeland geheel vrij Raad Zierikzee verontwaardigd over kritiek op scholenbouw Tholen wil lenen van de bevolking 2 Per 1 Juni .KLEUTERLEIDSTER VOOR VEERTIG KLEUTERS IS EEN SCHANDAAL' Geen voorrang verleend: twee waopns vernield Toename leden en koeien bii controle .Walcheren' VRIJE VOLK' TREKT ZEEUWSE EDITIE IN TH0LEN BEZORGD OVER BESLUIT VAN MINISTER GELD VOOR AULA BEGRAAFPLAATS Nieuwe weg van Breskens naar Nummer Een in gebruik KRITIEK IN RAAD ZIERIKZEE OVER WIELRENNEN OP ZONDAG ALMANAK VERENIGING OPENBAAR ONDERWIJS:ONGELIJKHEID' Beleid van rechtse fractie aan orde Mr K. A. Keuning: ,dolk in de rug' Redelijk PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 26 FEBRUARI 1969 ln samenwerking met woningbouwverenigingen moeilijkheden opvangen VLISSINGEN Zeeland zal per 1 juni de eerste provincie zijn waar huur en verhuur van huizen aan geen enkel voorschrift meer is gebonden. Als sluitstuk van het liberalisatieproces zal in Zeeland de woonruimtewet vervallen. De Zeeuwse gemeenten zullen geen woonruimte meer kunnen vorde ren, zodat ze het recht op het ne men van deze sociale maatregel missen. Huurders hoeven ook niet meer bij de gemeente om een ver gunning te gaan: de gemeenten kunnen ze niet meer afgeven, om dat de inspraak, die nu toch al een formele zaak was geworden, ver dwijnt. Do huarbeschermlng bljjft gewoon be staan, evenals het werk van de huur adviescommissie dat tot doel heeft het verstrekken van een advies op de beta lingsverplichting. De heer A. W. Krijger, secretaris van de huuradviescommissie in het ressort Middelburg: .Voor ons werk maakt deze maatregel, die logischerwijze voortkomt uit de hele huurliberalisatiepolitiek, geen enkel verschil. Wij hebben niets te maken met de woonruimtewet. Dat was veelal een sociale maatregel, door - gemeente te nemen, waarbij er geen sprake meer was van huurprijzen maar van vergoedingen. Wij bemoeieD ons naar onze opdracht alleen met de prij zen, hoewel men ook voor allerlei za ken bij ons om tekst en uitleg komt". ,De huurbescherming blijft gewoon ge- handhaafd en van rechtswege geregeld. Ik heb de indruk dat de zaak van en verhuur door deze beslissing nog wat soepeler gaat lopen'. Er zijn momenteel niet onrustbarend - veel klachten bij de huuradviescommis- eie in behandeling, die een rechtstreeks gevolg zijn van de liberalisatiepolitiek. De heer Krijger: ,Dat is een heel stuk teruggelopen. Ik geloof dat we nu wel over een soepele verhouding kunnen - spreken'. Advies Het provinciaal bestuur van Zeeland is ter zake van deze nieuwe maat regel van minister Schut niet om advies gevraagd. Bij de invoering van de huurliberalisatie heeft het provinciaal bestuur wel geadviseerd. Aangezien het vervallen van de woonruimtewet een direct èn logisch gevolg is van deze liberalisatie, was geen afzonderlijk advies voor het van kracht worden van de jongste maat regelen meer noodzakelijk. Ook de datum van invoering was voor Zeeland reeds op 1 juni voorzien. Men verwacht dat de maatregel ook vrij spoedig voor de andere provincies van kracht zal worden. Van de zijde van het ministerie van volkshuisvesting deelde men mee dat »og geen data zijn aangeduid waarop deze maatregel ook voor andere pro- .vincles van kracht zal worden. Men heeft inmiddels haast overal (met uit zondering voor Groningen-stad en Ha ren) de eerste fasen van de liberalisatie doorgevoerd. Dat zijn bouw- en huur liberalisatie. Deze zullen nu in Zeeland gevolgd worden door de derde en laatste fase, die van de woonruimtedistributie. De keuze van Zeeland is volgens volks huisvesting niet zo verwonderlijk als men bedenkt dat de twee eerste fasen nergens zo goed verlopen zijn als in Zeeland. De minister heeft Zeeland thans als enige gebied rijp voor invoe ring van de laatste fase geacht. ,Onze ervaringen met Zeeland zijn zeer gun stig. Er is haast niet onverstandig ge reageerd op de liberalisatie. We zullen de ontwikkeling in Zeeland tijdens de derde fase nauwlettend volgen, voordat we aan de rest van het land toekomen. Men moet Zeeland echter niet zien als een proefveld. Dat zien wij namelijk ook niet. Daarvoor ls een provincie een te grote eenheid en het zou bovendien sociaal onverantwoord zijn. Het gebied ïs gewoon rijp en er zijn dan ook geen aparte waarborgende maatregelen voor- Zorgen Uit de reacties van de wethouders, be last met de woonruimtetoewyzing in een aantal grotere Zeeuwse gemeenten bleek, dat men zich daar geen al te grote zorgen hoeft te maken over de gevolgen ran deze laatste liberalisatie- maatregel, omdat overal goede contac ten bestaan met de woningbouwvereni gingen. Overigens zeiden de meesten wel, dat er moeilijkheden zullen komen. Wethouder dr E. J. Prins van Goes: ,We raken nu een stuk directe invloed kwijt, Op zichzelf hoef je dat nog niet te betreuren, ais de situatie op de wo- nigmarkt maar in evenwicht was. En dat is hier nog helemaal niet het geval, want er bestaat een grote vraag naar woonruimte'. Evenals zijn collega's in andere gemeen ten hoopt de heer Prins op een goede samenwerking met de woningbouwver enigingen. In Goes zijn nu een maand of negen besprekingen aan de gang om het woningbezit van de gemeente (dat vrij aanzienlijk is) en dat van de wo ningbouwverenigingen onder te brengen in een federatie. Op die manier blijft het gemeentebestuur van Goes dus toch een ringer in de pap van het toewij zingsbei ijd houden. Wethouder G. J. Janse van Vlissingen zei te verwachten, dat, nu het hele toe wijzingsbeleid in handen komt van de woningbouwverenigingen, een goed sa menspel tussen de woningbouwvereni gingen en het gemeentebestuur een eer ste vereiste is. Overigens twijfelde de Vlissingse wethouder niet aan de goede wil van de woningbouwverenigingen: ,Die zullen nu zelf een urgentielijst moe ten gaan opstellen om ae meest drin gende gevallen te helpen'. In Vlissingen weet men nog niet of er regels zullen worden vastgelegd om de gemeente een zekere Inspraak te garanderen. In Zie- rikzee is dat wel het geval, zo vertelde burgemeester D. D. W. J. Kastelein: .We wisten dat het zou komen en de toewijzing in de particuliere sector was praktisch al vrijgelaten hier'. De heer Kastelein verwacht wel moeilijkheden wat betreft de woningwetwoningen en de premiebouw, omdat ook In Zierikzee nog een groot woningtekort bestaat. Het gemeentebestuur heeft met de plaatse lijke woningbouwvereniging afgespro ken, dat een bepaald kwantum van de vrijkomende woonruimte, die in eigen dom is bij de woningbouwvereniging, door het gemeentebestuur zal worden toegewezen: ,Zo hopen we de gevolgen van deze liberalisatie op te vangen'. Te vroeg Wethouder M. de Vos van Terneu- zen vindt, dat deze maatregel te vroeg is genomen in verhand met de nog steeds gespannen situatie op de woningmarkt: .Vooral in gemeenten die uitbreiden zjjn veel woningen nodig. Ik verwacht wel, dat zich moeilijkheden zullen voordoen'. Maar evenals een aantal van zijn col lega's had ook wethouder De Vos wat dit betreft zijn hoop gevestigd op het beleid van de woningbouwverenigingen: ,Er is hier altijd sprake geweest van een goed overleg met de woningbouw verenigingen'. In Middelburg verwacht wethouder M. Wattél, dat met name in de sociaal zwakkere klasse de moeilijkheden zul len komen: ,Wat doet bijvoorbeeld een huiseigenaar als hij kan kiezen tussen een echtpaar zonder kinderen en ningen. De heer Wattel verwacht niet dat dit zal afnemen. Integendeel: .De druk op de woningmarkt zal nog toe nemen. In de eerste plaats ten gevolge van te vestigen industrieën. En dan na tuurlijk door de sanering en het op ruimen van de noodwoningen, waarvan we er hier nogal wat hebben'. De ver houding tussen het gemeentebestuur en de woningbouwverenigingen in Middel burg is bijzonder goed. zodat urgente gevallen in de meeste gevallen wel zul len kunnen worden geholpen. Om dit te illustreren zei wethouder Wartel: ,Het toewijzingsbeleid hebben de woningbouwverenigingen nu al aan b en w gedelegeerd en dat zal zo blijven. En ook acht ik het niet uitgesloten, dat particuliere beleggers niet ongene gen z\jn om samen te werken met b Afwezigheid hoofdredacteur De hoofdredacteur van de PZC, de heer G. A. de Kok, is tot en met 20 maart aanstaande afwe zig. Als zijn plaatsvervanger treedt op de heer C. de Voogd, chef Zeeuwse nlenwsdienst, Vlis singen. Adjunct-secretaris Openbaar Onderwijs: ln ruim 20 procent van de gemeenten geen openbaar lo TERNEUZEN Twee personenwagens zijn dinsdagmiddag totaal vernield bij een aanrijding op het kruispunt Sint - Anna onder Terneuzen. De botsing ont stond. toen E. J. J. D. uit Koewacht, ko mend uit Terneuzen en rijdend in de richting Axel. geen voorrang verleende aan B. R. de L. uit Kamperland. De L kwam uit de richting van de kanaalbrug en volgde de weg naar Zaamslag. Bij aanrijding werd niemand gewond. .eeuwse VLISSINGEN ,Het teveel aan kleu terleidsters kon wel eens in een groot tekort verkeren' en dat zal zich des te pijnlijker doen voelen op het platteland, waar een kleuterleidster soms voor een klas van veertig kleuters staat, dat laatste is eigeniyk een schande'. Dat zei maandagavond de adjunct-secreta ris van het hoofdbestuur van de Ver eniging Openbaar Onderwijs op een voorlichtings- en oriëntatieavond geor ganiseerd door de afdeling Vlissingen. De bijeenkomst werd gehouden ln het gebouw van Oranje Groene Kruis. ,De Vereniging Openbaar Onderwijs komt', aldus de spreker. ,op voor de be langen van alle kindei-en op de Neder landse scholen en in 't bijzonder voor het openbaar onderwijs'. Voor goed onder wijs zijn allerlei dingen noodzakelijk. In de eerste plaats zijn er goede school gebouwen nodig, uitgerust volgens de modernste inzichten. Een tweede nood zaak die de spreker opsomde was deug delijk "vmnastiek-onderwijs. Slechts 'n derde gedeelte van de schooljeugd ont vangt gymnastiekonderwijs in daarvoor geschikte lokalen, die niet te ver van de school afliggen. Twee derde krijgt dus gymnastiek in ondeugdelijke ruimten of moet voor de gymles een te lange wandeling maken. Een derde factor die onmisbaar Is voor] goed onderwijs is een voldatand aantal ieerkrachten. In dit verband noemde dei spreker de noodkreet die indertijd van staatssecretaris Grosheide is uitgegaan dat er teveel kleuterleidster» zouden k» men. Het gevolg is dat er nu een te kort aan kleuterleidsters drelgt- Vooral doorstroming is hier van belang: de gemiddelde kleuterleidster staat im mers niet langer dan drie jaar voor de klas, een feit dat veroorzaakt wordt door de grote huwelijksaspiraties van de meeste kleuterleidsters. De spreker vond de spreiding van goede oplei dingscentra voor kleuterleidsters beslist onvoldoende. De heer Van Zoest. ging vervolgens over op de openbare scnool in het bijzonder. Van de 950 gemeenten die Nederland nog telt zöjn er 200 waar geen openbaar onderwijs bestaat. 102-jarlg bestaan enige overwinningen geboektSinds 1956 heeft het ODenbaar kleuteronderwijs, sinds 1964 het open baar lager onderwijs en sinds 1966 het voortgezet openbaar onderwijs gelijke rechten als het confessioneel onderwijs: 50 ouders ziin voldoende om een open bare school te kunnen stichten. In een geval is het openbaar onderwijs zelf bevoorrecht boven het confessioneel: ln gemeenten waar nog geen openbaar onderwijs is zijn 20 ouders voldoende voor de stichting van een openbare school. De soreker besloot zijn betoog met de opmerking dat men met 't open baar onderwijs ondanks successen nog lang niet is waar men wezen moet. Na de lezing van de heer Van Zoest be stond gelegenheid tot het stellen van vragen. Jongetjes braken in bij ,Don Bosco' in Vlissingen VLISSINGEN De Vlissingse recher che heeft zes jongens in de leeftijd van 10 tot 15 jaar aangehouden ln ver band met twee inbraken in het clubge bouw van ,Don Bosco' aan de Paling straat. Bij deze inbraken werd ln to taal 150 gulden gestolen en voorts werd in het gebouw een grote ravage aange richt. De daders bleken zes jongetjes te zijn: de 15-jarige R. T. J. G., de 13-jarige A. W. van der L., de 14-jarige J. J., de 13-jarige K. J„ de 15-jarige G. de R. en de 10-jarige D. H. K. Zij waren langs een zes meter hoge regenpijp omhoog geklommen, hadden halsbrekende toe ren uitgehaald in een dakgoot om bij een dakraampje te komen en waren via dat raampje naar binnen geklommen. Eén en ander vond plaats 's nachts om een uur of twee. De jongetjes bleken ook ln het bezit te zijn van een aantal sleuteltjes, waarmee zij geldlaatjes kon den openmaken van speelautomaten in een amusementshal aan de Nieuwen- dijk. MIDDELBURG De fok- en contro levereniging .Walcheren' had ln decem ber vorig jaar 127 leden, vijf meer dan eind 1967. Er waren 1638 gecontroleer de melkkoeien in het werkgebied, tegen 1107 eind 1967. Voorts telde de vereni ging 735 geschetste kalveren (720) en 723 geschetste kalveren van erkende stieren (696). Dat blijkt uit het tech nisch jaaroverzicht van de Walcherse controiovereniging, dat aanstaande don derdagmorgen aan de orde komt tij dens de algemene vergadering In ,De Brasserie' te Middelburg. Behalve een aantal huishoudelijke zaken komt een inleiding aan de orde. Ir K. Stapel, hoofdinspecteur van het NRS houdt een lezing over .Zwartbontfokke- rij, nu'. In het technisch jaaroverzicht wordt erop gewezen, dat de mogelijkheden voor een juiste stierenkeuze aanmerke- zijn verbeterd, doordat de nieuwe •vereniging ZW-Nederland is gestart. Uit het jaarverslag blijkt ondermeer nog. dat de dienstverlening bij bemid deling van aan- en verkoop van vee een flinke uitbreiding laat zien: de tota le omzet was ruim 193.000, tegen ruim 15.000 in 1967. Er wordt voorts nog geattendeerd op de mogelijkheid vee teeltstudieclubs op te richten, een zaak die tot nu toe niet van de grond kwam. Het verslag maakt er nog melding van, dat de agrarische dagen Walcheren zijn vastgesteld op 11 en 12 juli, op het terrein van de heer A. Maljaars, Duin weg Oostkapelle. De Zeeuwse editie van ,Het Vrije Volk' wordt opgeheven met ingang van I april. Naar verluidt zal ,Het Vrije Volk' afzien van de vervaardiging van 12 edities. Het Zeeuwse ochtenblad van ,Het Vrije Volk' werd gedurende de laatste 6 jaar geleid door de Middelburgse redacteur Han van den Berg. Volgens een opgave in .De Journalist', het orgaan van de Ned. Vereniging van journalisten 'nad de Zeeuwse editie april vorig jaar een oplage van 3880 exemplaren. Intrekking woonrnimlewet THOLEN Het besluit van mi nister Schut van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, om de woonruimtewet voor de provincie Zeeland met ingang van 1 juni in te trekken, is volgens burgemees ter J. E. van Boeijen van Tholen gekomen op een hoogst ongeluk kig moment. De burgemeester bracht deze brief ter sprake aan het begin van de begrotings zitting van de gemeenteraad van Tho len. dinsdagmiddag. De brief was toen slechts enkele uren in het bezit van het gemeentebestuur. Burgemeester Van Boeijen vertelde, dat de woningnood in Tholen nog nooit zo groot is geweest als op het ogenblik. .De normalisatie van de minister komt pertinent te vroeg', aldus de burge meester. In Tholen zijn op het ogen blik 125 woningzoekenden ingeschreven, een aantal, dat nog steeds stijgt. Ook uit de raad kwamen sombere geluiden. Algemeen werd de bezorgdheid uitge sproken over de situatie na 1 juni. B en w willen c.v. in het gemeentehuis SCHERPENISSE Burgemeester en wethouders van Scherpenisse willen het gemeentehuis voorzien van centrale ver warming. Men is van mening, dat de huidige installatie, een kolenkachel en twee oliekachels, versleten is. Het aanbrengen van een op aardgas ge stookte centrale verwarmmgslnstallatie zal volgens b en w 8200 gulden gaan kosten. Dit is, zeggen zij, een flink be drag vooral als men bedenkt, dat het femeentehuis na de herindeling wel- cht overbodig zal zijn. B en w menen echter, dat het gebouw dan een be stemming kan krijgen als dorpshuis, zo dat de verwarming rendabel zal blijven. De raad zal tijdens de vergadering van 27 februari over het voorstel van b en w beslissen. Achilles en Ditrich in Dendermonde MIDDELBURG Afgelopen zondag werd wederom een buitenlands optre den verzorgd door het le Middelburgs Majorettekorps .Ditrich' en de sign, afd. .Achilles'. Ditmaal werd medewer king verleend aan de carnavalsoptocht te Dendermonde (België), welke optocht de inleiding betekende tot een reeks carnavalsfestivitelten daar ter plaatse. Begunstigd door het zomerse weer wa ren vele duizenden naar Dendermonde getrokken om te genieten van de kleur rijke stoet. Geen subsidie voor humanisten THOLEN Het gemeentebe stuur van Tholen wil geld van de bevolking lenen, om nog dit jaar de begraafplaats uit te breiden en er een aula bij te bouwen. Burge ter J. E. van Boeijen van Tholen het plan, om op deze manier aan geld te komen, dinsdagmiddag be kend tijdens de begrotingsverga dering van de raad. De bouw van een aula en de uitbrei ding van de begraafplaats staan boven aan de gemeentelijke urgentielijst voor uit te voeren werken. Er is echter geen gold. Onlangs heeft de regering aan gemeenten toestemming gegeven om geld te lenen in de eigen gemeente tegen een rente, die een kwart procent lager moet liggen dan de rente van de hank Raadslid M. van de Sande (gem. bel.) I hield ook geen algemene beschouwing. Wel deed hij de suggestie een overdekte bushalte te bouwen aan de Ten Anker- weg. .Je staat daar altijd in de regen', sprak hij en tot de meisjes van de landbouwhuishoudschool, die de verga dering bijwoonden ,deze meisjes kun nen daarvan meepraten'. ,Het regent toch niet altijd', wierp dg heer C. L. M. van den Berge (sgp) verbaasd tegen. Humanisten Raadslid J. M. Berrevoets (alg. bel.) had dc besprekingen over de begro ting geopend niet het voorstel ook sub sidie te verlenen aan het Humanistisch Verbond. Dat kwam hem redelijk voor, want ook de instellingen, die katholieke en protestantse militaire tehuizen ver zorgen, krijgen subsidie. De heer Berrevoets vroeg- één cent per inwoner voor de humanisten. Het voor stel werd later in bespreking gegeven. Wethouder .H. Jansen (ar) zei niet voor en niet tegen te zijn. maar de be hoefte voor de humanistische militaire tehuizen niet te zien. Hij verklaarde dus tegen te zullen stemmen. Raadslid voor Nederlandse gemeenten. Voorheena. te Pas (gem. bel.) toonde rich mochten gemeenten alleen maar geld j baasd over de opmerking van de wet tenen bij deze bank. houder. ,Ik vraag me af. of hij wel de De bouw van een aula bij de begraaf- j behoefte ziet voor al die andere_subsi- plaats gaat 80.000 gulden kosten. Voor de dies. die de gemeente geeft'. Bij de stemming bleken 7 raadsleden tegen subsidie voor de humanisten te zijn en 4 voor. .Dan wens ik de aantekening ook tegen de subsidies voor de andere militaire tehuizen te hebben gestemd', sprak raadslid Berrevoets verbolgen. uitbreiding van de begraafplaats komt daar nog eens 140.200 gulden bij. Het Thoolse gemeentebestuur hoopt van de bevoling 220.000 gulden te kunnen lenen tegen een rente van zes driekwart procent met een looptijd van 10 jaar. Het bedrag hoeft uiteraard niet van één persoon te komen, het is de bedoe ling, dat het wordt opgebouwd uit meerdere kleinere bedragen. Binnenkort zal het gemeentebestuur de voorwaar den voor deze lening in een publikatïe bekend maken. Tijdens de raadsverga dering toonde de burgemeester een voorlopig ontwerp voor de aula. Het de finitieve ontwerp moet nog door de raad worden vastgesteld. Enkele raads leden brachten de aanleg van een twee de sportterrein naar voren als urgent werk. Dat plan gaat 60.000 gulden kos ten. De burgemeester wilde de sport terreinen echter niet voor laten gaan op de begraafplaats, .want die is voor ons allemaal', zei hij. W ethouderverkiezin g De begrotingsbehandeling werd In Tho len gehouden zonder algemene beschou- tracö onderiangs de verzwaarde zeedijk wingen. In plaats daarvan bracht SGP- j loopt, sluit bij Nummer Eén aan op de raadslid C. Griep de houding van de bestaande weg naar Hoofdplaat en in KVP na de Jongste wethoudersverkie- Breskens op de Scheldekade. Om deze zing In Tholen naar voren. j laatste aansluiting mogelijk te maken Zoals bekend heeft de kvp od hetU' vooruitlopend op de bouw van een eiland naar aanleiding van de %ng van ™UWT A^aTerkenn.g ro.nd de ha: BRESKENS De nieuwe weg van Nummer Eén naar Breskens (2300 me ter) ls dinsdagochtend voor het verkeer opengesteld. De weg is nog niet hele maal klaar. Er moet nog een deklaag op, die in de loop van deze zomer aan- Ssbraclit zal worden. et nieuwe weggedeelte, waarvan het ken aan de buitenlandse korpsen (er waren er ook uit Roosendaal en Bergen op Zöom), een dankwoord dat direct; daarop door de burgemèesterWerd over- j niets tegen de SGP. genomen, zij het dan ook in een ietwatSGP-wetiiouder Bot andere vorm. De "edelachtbare vond het i nl niet nodig te spreken van buiten landse korpsen, doch dankte liever ,de vrienden uit de noordelijke streken'. Het ligt geheel ln de lijn der verwach tingen dat deze samenwerking in de ko mende maanden kan worden geconsoli- deërd en zelfs nog wordt verstevigd. zaken bij deze wethoudersverkiezing, waarbij de heer C. Boender (sgp) werd gekozen, niet deelgenomen aan een ge sprek met de AR en de CHU. Het SGP- raadslid Boender zag hierin een be zwaar tegen het feit, dat een SGP-er de Thoolse wethouderszetel bekleedt. ,Dit heeft niets met de begrotingsbehande ling te maken', aldus raadslid J. M. C. Ooms (kvp),' die wethoudersverkiezing was een persoonlijke kwestie. Ik heb Ontduiken Puzzelen Een Oostburas echtpaar is sinds kort verknocht aan het puzzelen. Kruiswoorden. En bij manische mensen stuit je altijd op een vreemd soort conversatie. Aanvan kelijk lijkt het geheimtaal, maar 't went snel. Zo'n man roept bo vendien niet meer om z'n boorde knoopje, hi) gilt, boven het lawaai van de douche uit waar zij toe vallig onder staat, om een bosgod met in het midden een ,t'. Zo'n leuke hobby geeft een huwelijk nieuioe banden - gezamenlijk kan nieuwe banden gezamelijk kan men de moeilijkheden aan. Zij heeft bijvoorbeeld drie letters over op een stierevechter. Hij lacht om zo'n kleinigheid. Jfou', zegt ze dan, ,ecn tenor is toch een stiere- vcchtert' Kijk in zulke omstandigheden kan er van alles misgaan. Wat zon u doen in een gelijke situatie t Voor zichtig, tactvol achhou op. Hit wachtte rustig af tot ze om de watervogel met vier letters vroeg. Toen was het tijd om haar en ge past gaits' toe te voegen. Op allerlei manieren kunnen de meenten de wet van januari 1956 ontduiken, bijvoorbeeld door met drie andere gemeenten een openbare school te runnen. De spreker her innerde in dit verband aan de af-i faire Heer. een gemeente bij Maas tricht. Daar kon voor 50 kinderen wel een con-, fess.onele school worden gesticht, maar; voor 154 kinderen geen openbare school.: Gelukkig heeft de vereniging ,Volkson-! derwijs' in de laatste 15 jaar van haar ZIERIKZEE VerschiUende Zierikzese raadsleden hebben in do raadsvergade ring hun afkeuring uitgesproken over het feit, dat aanstaande zondag in Zie rikzee de provinciale Zeeuwse wielerwed strijd voor amateurs, nieuwelingen en adspiranten wordt gehouden. I)e heer W. F. Sprengelmejjer (prot. chr.) bracht dat onderwerp ter sprake. Hij betreurde het, dat men de zondag heeft gekozen en dat b en w toestem ming hebben gegeven voor de wedstrijd, vooral ook omdat die op de openbare weg wordt gehouden. Burgemeester D. W. Kastelein van Zierikzee stelde, dat het gemeentepersoneel zo min mogelijk zal worden ingeschakeld bij de voorbe reidingen, die voor de wedstrijd moeten worden getroffen. Hij maakte duidelijk, dat b en w toestemming hebben gegeven voor de wedstrijd, omdat dat overeen komt met de zienswijze van de meerder heid van de raad. Overigens bleek, dat wethouder C. bij de Vaate (prot.-chr.) er tegen was om toestemming te geven. Wethouder mr K. A. Keuning (pvda) bracht in het midden, dat men anderen niet de vrijheid moet ontnemen de zon dag door te brengen als zij dat wensen. De heer R. den Boer (prot.-chr.) was het met de heren Sprengelmeijer en Bij de Vaate eens. De andere raadsleden schaarden zich achter de zienswijze van de meerderheid van b en w. SGP-wëthouder Boender kwam aan het over de nieuwe weg. einde van de vergadering nog eens te rug op deze zaak. Hij vroeg KVP-er Ooms openbaar te verklaren, dat hij ven, alvast de toekomstige toegang tot het haventerrein aangelegd. Een recht streekse aansluiting op de Scheldeka de1 was niet mogelijk, omdat dan een betonnen muurtje dat deel uitmaakt van de bestaande waterkering, doorbro ken had moeten worden. Vertegenwoordigers van het waterschap Het Vrije van Sluis, de provinciale wa terstaat en de gemeentebesturen van Breskens en Hoofdplaat maakten dins dagochtend 'na de opeiistelling een rit zaken bij de wethoudersverkiering is weggebleven van de AR-CHU verga dering. De heer Ooms wilde deze ver klaring graag geven en deed dat ook. ,B1J die wethoudersverkiezing is niet alleen de SGP betrokken geweest, maar Man gewond bij aanrijding te Vlissingen VLISSINGEN De wielrijder W. P. W. uit Vlissingen werd dinsdagmiddag omstreeks half vijf bij het oversteken van de Van Dishoeckstraat te Vlissing en gegrepen door de auto van P. de M. uit Airnemuiden. De man liep hierbij vermoedelijk een schouderfractuur op en werd per ambulance naar het Sint - Josepnriekenhuis overgebracht. De wiel rijder was voor het Scheldekwartier op zijn fiets gestapt en stak zonder te kij ken over naar de Van der Spiegelstraat. Bij de botsing met de auto van P. de M. Cash and Carry in Sluis niet te koop SLUIS In de PZC van 20 februari is ten onrechte vermeld, da,t een en kele maanden geleden in Sluis geopen de Cash and Carry-winkel te koop zou zijn. Er is in Sluis wel een groot win kelbedrijf ter overname aangeboden, maar daarmee wordt niet het Cash and Carry bedrijf Smit aan de St-Anna- straat bedoeld. Volgen de heer Smit is er maar één Cash and Carry-onderneming in Sluis, zodat het uitgesloten is dat met deze aanduiding op een ander be drijf wordt gedoeld. E. H. Dorlas directeur arbeids bureau Oostburg TERNEUZEN Tot directeur van het bijkantoor Oostburg van het gewes telijk arbeidsbureau Terneuzen is met ingang van 1 maart benoemd de heer E. H. Dorlas, momenteel verbonden aan het districtsbureau voor de arbeidsvoor- kwam W. ongelukkig terecht. De voer- zlening ln de provincie Groningen. In tuigen werden slechts licht beschadigd.'Oostlmrg volgt hij als directeur de heer H. F. van I.uijk op. MIDDELBURG De besturen van de kiesvereniging van de AR, de CH en de KVP ln Middelburg, dte in de raad sa menwerken in één fraetieverband, beleg gen voor leden en belangstellenden op vrijdag 14 maart a.s. (8 uur) in de ont- moetingskerk een vergadering .waarop het beleid van deze fractie aan de orde komt. Drie raadsleden houden een 5-minuten- praatje, waarna er een forum gehou den wordt, waarin twee wethouders er 7 fractieleden zitting hebebn. De lei ding berust bij mr P. van Empel. Op maandag 24 maart zal op een ver gadering van de AR-kiesverentgnng in de prot. ahr. school in de Rentmeea- terlaan (Zuid) de heer J. A. van Benne- kom spreken over de politieke facetten van de gemeentelijke raadsbesluiten de samenwerking tussen de AR, CH KVP in deze stad. ZIERIKZEE De Zierikzeese raad en het college van b en w zijn verontwaardigd over de kritiek, die van de kant van de afdeling Zierikzee van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs is geleverd op het beleid van het gemeentebe stuur ten aanzien van de scholen bouw. Unaniem is men van me ning, dat van ongelijke behande ling van de christelijke scholen en de openbare scholen per sé geen sprake is. Burgemeester D. W. Kastelein van Zierikzee maakte ln do raadsverga dering van dinsdagavond duidelijk, dat b en w ,in ernstige mate gegriefd' zjjn over de aantijging van de ver eniging, dat het gemeentebestuur de scholen wél ongelijk zou behandelen. En men was ook van mening, dat de vereniging publiciteit heeft gege ven aan de .ongelijke behandeling' vóór met b en w was gesproken. In een onlangs gehouden vergadering heeft de vereniging van volksonderwijs besloten een brief aan b en w te schrij ven, waarin zij haar ongerustheid uit sprak ,met betrekking tot de ontstane en te verwachten situatie met betrekking: tot de scholenbouw ten behoeve van het openbaar onderwijs, die bepaald in het nadeel van het openbaar onderwijs is uitgegroeid en nog verder dreigt uit te groeien'. Reactie van de wethouder van on derwijs, mr K. A. Keuning: ,Ik heb een dolkstoot ln mijn rug gevoeld'. En ook uit de raad reageerde men vinnig op de brief, die de ver eniging heeft geschreven. Het PvdA- raadslld M. C. Verheijen stelde: ,Ik heb het ongenoegen gehad de pupil- katle te lenen. Er is geen enkel sprake van discriminatie. Dc voel dit als een schop in de lenden van de hele raad'. De heer G. van Weelden (chu): ,Wij zijn verantwoordelijk voor de onderwijs zaken. Ik neem dit heel ernstig op. Er wordt gevraagd de gelijkheid te bevor deren en op die manier gesuggereerd, dat dat niet zou zijn gebeurd. We zullen dit helemaal moeten uitspreken. De ver eniging voor openbaar onderwijs ln Zie rikzee baseerde haar ongerustheid op het feit, dat in het plan Malta voor het openbaar kleuteronderwtjs één semi permanent gebouw la terwijl da christe lijke kleuterschool de beschikking heeft ,over een riant schoolgebouw.' De ver eniging stelde in de brief, dat het initia tief tot stichting van een kleuterschool in Malta van de kant van het openbaar onderwijs is gekomen en dat men één van de twee lokalen van de semi-per- manente school gedurende enige jaren heeft moeten afstaan aan de christelijke kleuterschool. Voor het lager onderwijs, zo stelde dc vereniging. is er de chris telijke lagere school, de J. W. van den Doelschool tegenover een semi-perma- nent gebouw voor de openbare school in Malta. Hoewel ln plan west een nieu we openbare lagere school ls geprojec teerd, ziet de vereniging geen wijziging in de positie, omdat tegen de tyd, dat die plannen zijn uitgevoerd ook nog twee scholen voor het christelijk onderwijs ter beschikking komen: aan 't Vrije en aan de Mosselboomgaard. De vereniging bleek iets te hebben gehoord over de bouw van een gymnastiekzaal aan de Mosselboomgaard. Men vreest dat ,het permanente' in de semi-permanente Theo Thiissenschool zo gaat overheer sen, dat ae voorgenomen bouw van een school aan de Mosselboomgaard niet tot realisatie komt. Verder stelde de ver eniging, dat de goed geoutilleerde gym nastieklokalen dicht bij de bizondere scholen komen. Burgemeester Kastelein meende, dat .In dien het bestuur van de afdeling van de vereniging voor openbaar onderwas de moeite had willen nemen zich tevoren enigszins van de feiten op de hoogte te stellen, naar redelijke maatstaven ge meten' een dergelijke brief wellicht niet zou zjjn geschreven. Hjj maakte duide lijk, dat men de semi-permanente kleu terschool voor het openbaar onderwijs in Malta heeft gebouwd, omdat men snel de beschikking over die school wilde hebben. Het was mogelijk daar een twee-klas- sige school van te maken, doordat één lokaal voor de christelijke kleuterschool werd benut. De heer Kastelein stelde verder dat voor de J. W. van den Doel school al vanaf 1955 plannen waren. Stijging van het aantal leerlingen bij het openbaar onderwijs was een daling maakte het mogelijk daarvoor uit eindelijk een urgentieverklaring te krij gen. Voor de bouw van een openbare lagere school had men tot voor kort geen urgentie ver klaring voor vervan ging, alleen voor uitbreiding. Dat kwam aoor de afname van het aantal leerlin gen. Nadrukkelijk verklaarde burge meester Kastelein, dat geen wijziging van de plannen is gekomen de Theo Thijssenschoo] te vervangen door een nieuwe school aan de Mosselboomgaard. H(j vond de brief ,de vereniging voor openbaar onderwijs onwaardig' en meende, dat de normale betrekkingen met de afdeling van de vereniging door toedoen van het bestuur worden bemoei lijkt. De heer M. C. Doeleman (wd) vroeg b en w de raad In de gelegenheid te stellen nader de zaak te bestuderen om een juist beeld over de zaak te krij gen. Lezing belastingen voor Nijverheid en Handel MIDDELBURG De Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Han del houdt vrijdag 14 maart in hotel .De Burg' te Middelburg een lunchblj- eenkomst. De heer M. A. Wisselink uit Amsterdam spreekt op deze bijeen komst over .belastingheffing in interna tionaal verband'. De aanvang is 12 uur. VEEL BEWOLKING. Veel bewolking mef plaatselijk sneeuw, in liet zuidwesten van het land moge lijk enige regen. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Ongtiveer dezelfde temperaturen. Vooruitzichten voor donderdag en vr(j- dag: Plaatselijk neerslag, mogelijk versprei de opklaringen en over het algemeen Uchte vorst in de nacht. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; max. temp. 2 tot 6 graden onder normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min. tem.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; max. temp.: 1 lot 6 graden onder normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur; 70 procent; kans op een geheel droog etmaal50 procent. ZON EN MAAN 27 februari Zon op 07.31 onder 18.16 Maan op 12.30 onder 05.56

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2