ZELANDICA Breskens leent 3 ton voor het verbeteren straten Kunstmatige havens BIERBROUWERIJEN IN GOES HOGERE STRAATBELASTING? Oud Stuk beschoeiing h'i R'irah REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Oude houten buizen brachten aan het licht: S?' Oorlogsmisdaden in Indonesië XI Onkruidbestijding TENT00NTELLING EN SCHOLIEREN WOENSDAG 26 FEBRUARI 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 Raad ontevreden met contingent 12 premiewoningen BRESKENS De raad van de ge meente Breskens Is er in principe mee akkoord gegaan dat er pogingen wor den gedaan om een lening van 300. at te sluiten, zodat dit jaar nog drie projecten (reconstructie Westlandstraat, reconstructie Zandstraten en recon structie trottoirs Visserijbuurt) gerea liseerd kunnen worden. De jaarlijkse lasten van deze lening (over 40 jaar) komen neer op een bedrag ran ongeveer 29.000,- wegens rente en afschrijving. In een volgende vergadering komen b en w met voorstellen tot dekking van deze zwaardere last voor de gemeente lijke huishouding. Men denkt hierbij aan een verhoging van de straatbelas- Dat deed het raadslid Th. P. Cambier (vvd) opmerken dat dat dan wel een verhoging van meer dan honderd pro cent zou moeten Inhouden. Over het algemeen waren de raadsleden evenwel vo] lof over de wijze waarop b en w trachten om deze noodzakelijke werken nog gerealiseerd te krijgen. De heer K. Maas (wd) opperde of ook het zwem bad niet op een- dergelijke wijze ge bouwd zou kunnen worden, maar wet houder P. Zegers (prot. chr.) meende dat dat wel een wat erg zware last voor de gemeente zou worden. De raad besloot om de benodigde grond voor de bouw van 12 premiewoningen (circa 2210 m2) te verkopen aan de algemene woningbouwvereniging .Breskens tegen de prijs van 21,75 per m2 (eventueel te vermeerderen met verschuldigde btw). Aan Leenhouts' Aannemingsbe drijf NV te Sluis werd circa 505 m2 verkocht voor de bouw van drie wonin gen, eveneens tegen de prijs van 21,75 per m2. De heer G. H. M. van Schaick (kvp) zei teleurgesteld te zijn dat Bres kens voor 1969 een woningcontingent van slechts 12 premiewoningen toegewe zen had gekregen. Naar zijn mening waren er ongeveer tachtig woningzoe kenden in Breskens. Hij werd hierin bij gevallen door mevrouw M. M. Niermans- Gossije (vrije sociale arbeiderslijst), die zich bovendien afvroeg waarom Bres kens geen woningwetwoningen had toe gewezen gekregen. De heer W, M. Lu- teijn (prot. chr.) merkte op dat van overheidszijde waarschijnlijk rekening was gehouden met de bouw van hert be- jaaraenverzorgmgstehuis .Rozenoord'. De heer Cambier vroeg zich af of het met mogelijk was dat wanneer het standpunt van de raad kenbaar werd ge maakt Breskens nog wat toegewezen zou krijgen uit de reserve. Hoewel bur gemeester J. A. Eekhout het toegewe zen contingent ook wat aan de laf" kant vond. meende hij toch dat men toekomst niet somber moest zien. rekende hij voor dat men met de 20 nog te bouwen woningen van vorig jaar, de 12 van dit jaar en de 33 door de firma Leenhouts te bouwen wonin gen tegen 1970 op zo'n 65 nieuwe wo ningen kan rekenen. moest verder. De opgraving werd ge- daan ter hoogte van het kampeerter- rein Bi oma Hoeve'. Men veronderstelt, idat men hier met een aanlegsteiger te maken had. Er zijn kaarten waar een I zijarm van de Am er deze richting uit loopt. Aanlegsteigers werden vroeger le gio gebruikt toen wegverkeer nog niet I mogelijk was. I In de loop der eeuwen is vooral ln de| EURGH Bij de werkzaamheden aan Westhoek veel veranderd. De bevolking; de grote riolering van Westenschouwen van destijds leefde toen op de gronden naar Burgh stuitte men dezer dageniin de kop van Schouwen die nu circa; op een oud stuk beschoeiing. Op onge-13 tot 4 meter lager liggen. Ze zijni veer 3,5 meter diepte legde de bak vaneenvoudig door het toen nog niet vast-1 de kraan een rij palen bloot met daar gelegde duingebied ondergestoven. Af tussen gevlochten rijshout. De palen en toe komen herinneringen uit deze Onmidde Nike VerllChtinG V0T1 waren gepunt. Na n halve dag werd al- bijzonder oude öjd bloot: zo ook dit W,_ les weer dichtgegooid, want het werk stukje beschoeiing. fADVERTENTIE over de onderhoud van hert sport terrein. Naar aanleiding van het eveneens schriftelijk antwoord van b en w was hem evenwel gebleken dat de briefschrijver hert volkomen bij het verkeerde eind had gehad Deze had onder meer gesteld dat de gemeente weinig aandacht be steedt aan de sportaccommodatie. De heer Van Schaick stelde nu echter dat hert tegengestelde waar was. De burgemeester meende dat het juister was geweest wanneer de briefschrijver zich nad gericht tot de vertegenwoor diger die de klachten in de sportcom- missie ter tafel zou kunnen brengen. De heer Cambier, die deel uitmaakt van de sportcommissie, merkte op dat e 11 februari een brief was gekomen de trainer met enkele klachten en pro blemen. Deze brief was op 13 februari in behandeling genomen en op 14 fe bruari stond nota bene de ingezonden brief in de krant. Ook de heer J. Verg zonae werk dat de s de raad niets a Op haar verzoek werd met Ingang van 1 september 1969 aan mevrouw S. M. Keijmel-Suwijn eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openbare gere school, wegens het bereiken de pensioengerechtigde leeftijd. De goedingen voor de raadsleden voor het Bijwonen van de raadsvergaderingen en van de vergaderingen van de commis sies werden verhoogd tot respectieve lijk 30,- en 15,- per lid per bijge woonde vergadering. Alleen de heer Cam bier wilde aantekening te hebben tegen gestemd. Hij achtte hert niet het juiste moment om de presentiegelden te ver hogen en bovendien vinden de verga deringen altijd 's avonds plaats. Bur gemeester Eekhout meende evenwel dat gezien de tijd die men er aan moet be steden om goed beslagen ten ijs te ko men deze vergoeding eigenlijk nog maar zeer jfiaj ortcommissie verzet, had De heer J. W. Carels (gb) had klachten over de wijze waarop hij werd geholpen bij de vuilnisbelt aan de Havendijk. Zo sloot men de belt soms te vroeg en liet men de auto doorrijden tot in het vuur, waardoor de banden verbrandden. Deze klachten had hij al eerder ln een openbare raadsvergadering naar vo ren gebracht, nadat er langs andere weg niet op gereageerd was. De klacht was toen ln behandeling genomen, maar naar de mening van de heer Carels on voldoende ondei-zocht, met het gevolg dat hij nu werd uitgemaakt voor leuge naar. ,Ik zal mij niet langer laten beledigen", zei een woedende heer Carels. Het ver-1 volg van deze kwestie werd in een be sloten vergadering afgehandeld. Na af loop zei de burgemeester contact te zul len opnemen met de burgemeester van Groene, waarna een bespreking met de .betrokkenen zal volgen. In sommige Amerikaanse steden nummert men de straten. Nu vooral in Kederland maar ook in België, de steden met vele rileutc- bouicstraten worden uitgebreid, is het een actu ele vraag geworden ohier niet dezelfde effi ciënte methode toegepast moet worden'. ef van de brochure van dr P. J. Meertens: num- mers of namen voor wegen en straten. In de bekende AO-reeks (actuele onderwerpen, nr 1247). Wanneer men deze brochure leest, komt men tot de ontdekking, dat er zich op het gebied van de straa.tnaamgeving nog ai wat problemen voordoen. Er is nog geen gebrek aan straatnamen, maar samenvoeging van gemeenten heeft tot gevolg dat er in de nieuwe gemeente de zelfde straatnamen voorkomen. ,En het veranderen van een straatnaam is zo onge wenst, dat men er niet dan in de uiterste noodzaak toe mag over gaan'. Als praotisch voorbeeld wordt de samenvoeging van Loosdui nen bij Den Haag genoemd, toen bleek dat 33 van de 44 daar voor komende sbraatnamen ook al aan Haagse straten waren gegeven. Een goede oplossing is geweest de namen te handhaven en achter alle Loosduinse straatnamen de letter L. te voegen- ln de middel eeuwen werden straten niet naar een tevoren opgesteld plan aan gelegd. Straatnamen ontstonden bijvoorbeeld omdat men zich richt te naar een bepaald gebouw. In Middelburg is Bachtenstene ont staan naar de ligging van het Steen, dat is de gevangenis. De Lange Delft naar een waterloop, de Herengracht naar het water dat er langs stroomt, de Beenhouwerssingel zeer waarschijnlijk naar de slagers die er woonden. Bewuste naamgeving ontstond ln die tijd dat grote stadsuit breidingen, denk aan Amsterdam. Officiële naamgeving nood- breidingen, denk aan Amsterdam, officiële naamgeving nood- een functionaris van de PTT zitting, omdat het geven van namen geen aanleiding mag zijn, dat poststukken met vertraging besteld worden. Verwarring kan ontstaan als in de componistenbuurt een Brahmsstraat aanwezig is, in een andere buurt de Braamstraat (naar de vrucht). Meertens geeft tal van bijzonderheden. In Zee land zijn er heel wat Kerkstraten; in Noord-Nederland heten naar dit gebouw niet minder dan 1050 straten, lanen, wegen enz. De oorsprong van de Stoofstraat of Stoofdijk in verschillende gemeen ten in onze provincie zal men niet direct meer verbinden aan de vroegere meestoven waar de meekrap voor de rode kleurstof werd bereid. Verder staan de Schoolstraten hoog op de lijst genoteerd. Er zijn namen van wegen en straten in onze provincie waarvan de bete kenis voor velen niet duidelijk Is (Stelleweg, naar een vroegere vlied- of stèlberg) Wat men in ons calvinistisch land niet zou verwachten: Calvïjn is één keer ln een straat vereeuwigd. Kuyper 41. maar Troelstra niet minder dan 68 maal. Wegen zijn meestal genoemd naar de plaats waar ze heenleiden: Vlissmgse Weg, Kou- dekerkse Weg enz. Moderne wegen worden aangeduid met een letter en cijfer. De E geeft aan dat het hier een Europa omvat tend systeem betreft, terwijl de N slaat op de aanduiding van de weg in ons nationaal sybsteem. .De codering is echter nog verre van volmaakt, aangezien de gesteldheid van de wegen er niet door wordt aangeduid' (hoeveel baans, ongelijke kruisingen enz.). Straatnaamgeving heeft vele interessante aspecten. "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen 1 niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de liuid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbleekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. In de PZC van 21 november 1.1. heb Ik mij veroorloofd - hoewel geen Zeeuw zijnde - dc aandacht dezer landgenoten te vestigen op de geva ren die hun gebied bedreigen, zowel te land als te water. Beschikkingen die buiten het provinciaal bestuur uitgevaardigd en van urgent tijde lijke aard zijn, zullen onherstelbare gevolgen hebben, Ten dele gekit dat ook voor beide oevers der Schelde :a België. Zoals tk verwachtte, ervoer lk enige reac ties. Hert blijkt n. L dat het provin ciaal bestuur van Zeeland en de re dactie van de PZC zich van een en ander terdege bewust en derhalve zeer bezorgd zijn. Evenwel blijven zij in afwachting. Dit is mijns inziens onjuist. Want artikel 2 van hert kon.n- klijk besluit van 18 september 1818. dat nog steeds van kracht is, biedt aan gedeputeerden gelegenheid tot afweer, op doeltreffende wijze te tref fen. De maatregelen. d;e genomen kunnen en moerten worden, bieden niet slechts voordeel aan Zeeland maar ook aan Antwerpen en omge ving. Terwijl bovendien ook de .in ternational interests vested in oil' zeer positief gebaat zullen wezen, doordat de pijpleiding naar hun in stallaties bij Antwerpen - volgens het plan Delwaide getraceerd - uit sluitend in Belgisch gebied blijft en minder dan de helft aan de betrok ken olle-ondernemlngen zal kosten. Men is op een dwaalspoor geraakt Brief Naar aanleiding van een ingezonden brief in een krant had de heer Van Schaick schriftelijke vragen gesteld Dijkvi erzwaring Hoofdplaat aanbesteed OOSTBl'RG In hotel De Eenhoorn te Oostburg is maandagmiddag door het. bestuur van de waterkering van de calamiteuze polders Hoofdplaat en Tho- maes in het openbaar aanbesteed het verzwaren en verhogen van de zeedijk langs do Westerschelde met bijkomen de werken. Dit betreft een lengte vi 2700 meter vanf de westelijke zijde van het haventje te Hoofdplaat tot aan in aanbouw zijnde zeesluis te Nummer Ze ven oostelijk van Hoofdplaat. Er waren 22 inschrijvers: CV Gebr. Van *t Verlaat Hardinxveld-Giessendam.l 4.194.000; combinatie firma De Ruijs- scher en K. T. de Oude Biervliet, ƒ4.260.000; J. de Oude NV Biervliet. ƒ4.325.000; Van Oord Handelsmaat schappij Werkendam, ƒ4.387.000; NV Gebr. Geldof Serooskerke, ƒ4.397.000; Gebr. van Oord Werkendam, 4.466.000; Oosterwijk NV Rotterdam, 4.474.000: Aannemersbedrijf Schouwen-Duiveland Zierikzee, ƒ4.611.000; NV J. M. Strij- iand Uithoorn, 4.675.000; firma v.h. Van Noordenne en zoon Hardinxveid, 4.693.000; Van Hattum-Blankevoort Beverwijk, ƒ4.759.000: Gebr. Wijnand. Werkendam, ƒ4.769.000: combinatie NV Gebr. Hakkers en Schermers en zoon Werkendam, 4.807.000; firma Dikkers- Boon en Sybrandy Heerenveen. 4.815.000: firma vh B. J. Janse Mid-I delburg, 4,820.000: firma Karei Kuil) en zoon Heiloo, ƒ4.900.000; Leenhout's Aannemingsbedrijf NV Sluis, 4.900.000 firma Zanen-Verstoep NV en NV Ver hoeven Deo Haag. 4.964.000: firma Gebr. Snv.t Vijfhuizen ƒ5.100.000; firma! Van Oord Utrecht, ƒ5.132.000: firma Nelis en Zoon en De Klerk IJmuiden. ƒ5.135.000: Van Haasten NV Den Haag.j 5.289.000. De gunning werd aange-: houden. Hier is een eikenhouten stam van on geveer 1,50 meter hoog en S7 cm doorsnede. De onderkant is uitgesne den in de vorm van een kamrad. Ontdekt bij aanleg van riolering GOES Het pas verschenen boek deel 3 .Tussen Afsluitdam- men en Beltadijken van H. W. Wilderen Ing. doorbladerende, leest men op blz. 347 dat de be tekenis van de oude houten bui zenreeks, gevonden in de Wijn gaardstraat in Goes, nog steeds een onopgelost raadsel is geble- .ven. Niets is echter minder waar. Uit de vondst blijkt dat Goes vroeger een aantal bier brouwerijen telde. In 1924 werd door de gasfabriek ergens in de Wijngaardstraat graafwerk verricht voor een gasaansluiting. De arbeiders stootten op een diepte van 1.25 m op een houten buizen stelsel. De directeur van de gasfabriek de heer K. Brink, liet een stuk van deze buizen uitzagen en overbrengen naar de oudheid kundige kamer van Goes. In 1954 werd vanaf de Koepoort het parkeerterrein aan de Westsingel een nieuw rioleringsstelsel aangelegd door de Wijngaardstraat tot aan de St. Adriaanstraat. Aan het begin van deze rioolaansluiting stootte men op de oude fundamenten en oude gewel ven van de rond 1860 gesloopte Koe- £oort. ij het verder doortrekken van de riolering door de Wijngaardstraat langs de Zusterstraat kwam een aan eensluitende reeks houten huizen voor de dag. Deze buizen die duide lijk de vorm hadden van een boom stam men zag zelfs nog de schors van de boom waren 2,50 meter lang. hadden aan het dikste eind eer» doorsnee van rond de 25 cm. Over de gehele lengte waren ze doorboord, een uitholling van 10 cm, Het dunste eind paste steeds in het dikste eind van de stam. De naden waren met het een of ander materiaal inge smeerd om deze goed sluitend te ma ken. Eén van de holle stammetjes werd naar het museum gebracht, omdat men daar niet over zo'n stuk stam beschikte. Zelf nam ik ook een stam mee naar de pas gebouwde nieuwe gemeentekwekerij aan de Westwal Het bleek al spoedig waarom het museum niet meer over de stam uit 1924 beschikte. De stammen wer den namelijk zeer vlug en zeer sterk aangetast door de houtworm. In 1963 werd de riolering die ln 1954 niet verder was gelegd dan tot de St. Adriaanstraat, verder doorge trokken langs de Vlasmarkt door de Waterstraat en verder doorgetrok ken tot even voor de Beestenmarkt. Door de gehele Wijngaardstraat la gen de houten buizen ononderbro ken, behalve aan de Vlasmarkt. Hier was de reeks duidelijk onderbroken door de aanleg van een andere lei ding of riolering. Een vertakking was echter niet te vinden hoewel men wel dacht, dat zij ook in de rich ting van de Vlasmarkt zou lopen. Over de gehele lengte lag de buizen reeks in een schoon, fijn zandbed, en was gedeeltelijk gevuld met wa ter waaraan geen luchtje was te bespeuren. Ergens in de Wijngaard straat schijnt een vertakking te zijn geweest, onulat in één stammetje éen mooie gave rechthoek was uit gekapt van 14 x 6 cm. Van deze in 1963 gevonden stammen zond ik aan het bosbouwkundig proefstation in Wageningen een stuk stam voor onderzoek. Ik kreeg van prof. dr ir G. Hellinga een schrij ven dat de houtsoort een els was. De variëteit kon men niet vaststel len. Waarschijnlijk was het de ge wone els .Alnus glutanosa', de zwar te els. Toen de stammetjes uit de grond kwamen waren ze zeer zacht, ze zouden in brokken uit elkaar zijn fevallen. Nadat ze gedroogd waren, rompen ze sterk in met diepe krimp-scheuren. Later werden ze ste vig zonder uit elkaar te vallen en kregen een rose tot lichtrode kleur, de kleur die de zwarte els vertoont indien het hout wordt doorgezaagd. De stammen werden zeer zwaar met conserduc ingesmeerd. Eén stam ging naar het museum en ik bezit er nog steeds één. Houtworm treedt tot he den nog niet op en het zachte ma teriaal is nu zeer hard. Vertakking Vlasmarkt Op de Vlasmarktdeden we nog een merkwaardige ontdekking. We von den op een diepte van ongeveer 1.75 meter een stuk stam van ongeveer 1.25 meter hoogte en met een door snee van ongeveer 80 cm. Aan de ene zijde was dit stuk stam vlak af gezaagd. aan de andere, dunnere zij de was het afgebroken. Over een 60 cm vanaf de platte kant was hij doorsneden met diepe groeven in de lengte-as, die deden vermoeden dal deze stam dienst had gedaan als kamrad. Van dit stuk stam stuurde ik pas in 1966 een stuk naar Wage ningen. Dc kreeg bericht van de reeds genoemde professor, dat het een stuk hout was van de Quercus robur L., de wintereik. Het stuk zou honder den jaren oud zijn. Het zal altijd wel een raadsel blijven waarvoor deze stam heeft gediend. Dc geloof niet dat dit stuk stam nog terug te vin den zal zijn. Naast de reeds eerder genoemde reeks houten buizen kwam op een afstand van plus minus 60 cm een reeks aarden gebakken buizen voor op dezelfde diepte. De kleur van de ze bulzen was roodachtig, zoals ro de metselsteen en drambuizen. Ze waren echter met poreus maar hard gebakken. De lengte bedroeg 1,10 m, met een doorsnee buitenwerks van 10 cm. en inwendig een door laat van 6 cm. Aan de uiteinden was een tapsgewijze en schuinge- plaatste insnijding gemaakt, zo wer den in elkaar gepast. De insnijdin gen waren ingesmeerd met een kalk achtige stof en aan de buitenkant omgeven met een soort mastiek. Ze hadden kennelijk hetzelfde doel ge had als de houten buizen, want ze bleven elkaar volgen van begin tot het eind. Ze lagen ook in het zand en bevatten nog wat water. In april 1964 werd eindelijk de riolering van af de Waterstraat over de Beesten markt doorgetrokken, door de Opril van de Magdalenastraat en Keizer straat tot bij de Vullsfcraat. Trouw volgden de beide buizenreeksen het graafwerk tot het eind. ja ze liepen zelfs verder door in rechte lijn naar de Turfkade. tulgen geregeld toegevoerd. In af wachting van later vervoer. Want de bodaagrtjke w:jz.ging van he: massaal transport vanaf de kust ln het algemeen had enkele belang hebbenden aan het denken gezet met als gezamenlijke conclusie. De voor delen van dit a (transport worden ln de tropen ongetwijfeld ten volle be reikt. Want dóér biedt de zee rustige vakken te nMOto van woelige, door storm opgezweepte, baren - .slots' Besloten werd om uit te zoeken of zo iets in milder klimaat ook te be reiken zou zijn en of grondzeeën zou den kunnen worden voorkomen Toen brak de wereldoorlog n uit Het contact tussen de partijen werd ver broken en eerst onlangs weer eni- fermate hersteld. Thans kan wor- en verzekerd, dat men zulke rustige plekken in stormachtig zeegebied, alsook vóór kusten, overal kan schep pen. Te midden waarvan aan sche pen enz., zowel een veilige ligging als veilige vaart verzekerd la. Dit kan gedocumenteerd bewezen wor den. De uitvinder(s) Is (zijn) bereid dit aan belanghebbenden te tonen. Hierbij moet opgemerkt worden dat er meerderlea soort bedrijven zSjn, die van deze vinding voonleel kun nen trekken'. Het resultaat werd verkregen na de oorlog en deze werkwijze ia Uians voor octrooi aangemeld ZIJ werd reeds in mijn vorig bericht aan Zee land aangeboden. Ir Z. S. Betji Dubbeldam. Zelfstudie Bij de kruising Beestenmarkt-Opril was de verbinding verbroken, men kreeg daar hert idee dart er een ver takking zou lopen verder de Bees tenmarkt op. maar dit bleef dubieus. Bij de buiging naar de Keizerstraat was een zeer duidelijke ombuiging; te zien. Deze was echter reeds geheel uit elkaar voordat men kan waar nemen hoe de constructie was vanl de houten reeks. Iets anders was het| met de aarden leiding. Deze buizen j lagen ook door elkaar, maar er kwam I een korte, aarden T-vormige buis voor de dag van 29 cm. met de zelf-l de maten en inpasvoegen als de lan ge buizen. Maar op het midden stond een kort stuk aftap buis van 17 cm. lengte doorsnee op het smalste ge deelte van 6 cm. en een doorlaat van drie en een kwart centimeter. Bij het ontgraven van dit T-stuk was door het personeel niet opgelet hoe. de plaatsing was geweest.. Het kwam mooi gaaf aan de opppervlakte. Zo-| ven zal wel niet meer gebeuren. De; kaden hebben een andere richting voor hun waterafvoer. Gelukkig dat Goes een zeer mooi uitgebreid ar-; chief heeft met een bezetting van, hulpzaam personeel. Dhr. J. L. van) der Valk is zeer behulpzaam geweest en Is in de stoffige en misschien wel) muffe boeken en geschriften gedo ken. Goes had zo bleek op het eind van 1500 begin 1600 verschil lende bierbrouwerijen. Een zekere Jacob Dienijssz kreeg op 20 oktober 1614 toestemming van net stadsbe stuur om vanaf de haven een hou ten pomp te mogen aanbrengen tot in de kuip van zijn brouwerijen om het water vanuit Holland of elders j komende, in zijn brouwerij te voeren. Hij kreeg zelfs nog 20 pond Vlaams om dit te financieren. Waar de lei ding werd gelegd is niet bekend. De brouwer Jan Vernon kreeg in 1652 toestemming om in het Noordeinde een brouwerij op te richten. Deze mocht het water uit de put bij de 's-Heer-Hendrikskinderenpoort aan het Ganzennest) gebruiken om hierin de vaten te spoelen. De eigenaar van de bierbrouwerij .De Gans' aan de Wijngaardstraat, hoek Agnesgang, opgericht 8 janu ari 1644. zorgde voor de bekroning op ons onderzoek. Per 1 maart 1656 kreeg deze toestemming van het stadsbestuur om een houten water huis aan te leggen ran de Haven naar de brouwerij. Op 9 mei 1656 verkreeg hij zelfs uit de stadskas een toelage van 20 Êond Vlaams om dit te financieren let werd nu duidelijk waarvoor de ze reeks houten buizen vanaf de Turfkade langs de Vuilstraat. Kei zerstraat. Opril Magdalenastraat. Beestenmarkt. Waterstraat en Wijngaardstraat heeft gediend. Waterbakken Bij het zoeken ln de oude stukken blijkt dat op de Haven ter hoogte van de Keizerstraat bakken hebben f est aan waarin het water van uit et schip werd gestort om het zo naar de brouwerij te laten stromen. Dit blijkt uit een schrijven van het stadsbestuur van 15 december 1763 aan de brouwers, (let wel op het meervoud). Er werd toegestaan de waterbakken aan de .Kaaije' af te breken en op de openingen van de waterbuizen blauwe zerken te leg gen. Het water kon dus voorheen zeer gemakkelijk van het hoge punt aan de Turfkade naar de verschil lende brouwerijen stromen. Meerdere In uw blad van 14-2-69 las ik weer verschillende zienswijzen over het geen door Nederlandse militairen in Indonesië zoal is bedreven. Vooral de heer Halfwerk gaat zeer diepzinnig op de kwestie in. Als het maar op bevel is gedaan volgens hem en dan nog door militairen hoger dan ge woon soldaat. Bevel Is bevel daar ...zijn veel Duitsers op veroordeeld heer Halfwerk. De bedoeling van de ze uitzendingen was niet om deze mensen te veroordelen zo schreef hij verder. Het gaat niet om de gewone soldaat. Om welke militairen dan wel, ook al wisten ze niet beter? De wijze Uyl, moet zonodig vra- J probeert het op *- ;ze genoegdoening nu ook jende vragen moeten stel- eel voor onze wel de volgend len als hij tenminste is waarvoor hij zo graag doorgaat, de doorgewin terde eerlijke politicus. Ie Zijn er oorlogsmidaden, gepleegd door Indonesiërs tegen Nederlandse militairen bekend en wanneer maakt de regering deze openbaar 2e Is het de regering bekend hoe veel Nederlandse vrouwen en kinde ren door de Indonesiërs zijn ver moord 3e Hebben de Engelse troepen deze vrouwen en kinderen wel voldoende beschermd of hebben de Japanners dart f 4e Kan de regering Inlichtingen ge ven over Nederlandse militairen, wa ren daar onder andere niet bij een zekere Rosenboom en. Princen, (Wig-, bold niet?) die zijn gedeserteerd naar de TNI met medeneming van hun wapens en die nu hoge posities bij de Indonesische departementen bekle den? 5e Kan eventueel uitlevering van de ze hun eigen kameraden verradende deserteurs worden verzocht. 6e Wanneer denkt de regering stap pen te ondernemen bij de Indone sische regering teneinde klaarheid in bovenstaande te verkrijgen Het wachten is op de politicus die deze vragen voor ons durft te stellen. Of worden we weer als politieke pion- - nen verschoven Gij allemaal, die het nu zo leuk kan vertellen, waar waren jullie toen? Thuis hier in Ne derland rond de koffietafel roddelen en liedjes componeren van jongens in Indië hou je maar tanks. Konden jullie ons toen niet vertellen wat we moesten doen als onze maats uit el kaar gereten of gesneden waren? Te gen degeen die het hadden gedaan zeggen: .Stoute jongens, ga padi planten en zondig niet meer, foei toch. Denk nu maar eens bij u zelf wat u had gedaan, nu twintig jaar later. U kent dat land niet eens. U zou schrikken als u wist welke ver hoormethoden er daar nu nog wor den toegepast. Ik kan u uit erva ring vertellen dat ze nu voor elkaar nog wreder zijn dan wij ooit daar zijn geweest. Iemand achteraf te gen de schenen schoppen is niet moeilijk. Laat men al dta geld. dat ze nu weer voor een onderzoek uitgeven gebrui ken voor bezoeken aan de erevelden door moeders, verloofden enz van de jongens die daar liggen. (Van redactiewege bekort) J. C. Franke brouwen hebben dus gebruikt ge-1 maakt van deze reeks buizen. Over; de reeks gebakken buizen wordt ner-| gens gesproken. Omdat deze de hou-j ten reeks trouw hebben gevolgd van) het begin tot het eind, kunnen we rustig aannemen dat zij voor het-, zelfde doel hebben gediend, toen de' houten reeks met goed meer functio neerde. In 1729 kocht de brouwerij .De Gans en de Waerelö' de brou werij .Het Witte Klaverblad' op de Beestenmarkt. Er is dus niets nieuws onder de zon wat fuseren betreft door de herinnering aan de .Mulberry havens' tijdens de wereldoorlog II en had geen aandacht voor de .Well head towers', bestaande in de Per zische Golf voor olieladen van tan kers maar die omgekeerd ook diens tig te maken zijn voor aftap uit tan kers voor de kust. Zoals Nasser thans beoogt in tweeërlei zin om een pijp leiding van Suez naar de Middelland se Zee aan te brengen. Men kan voorts zulke .Well head towers' als ook tankers tegen golfslag afdoende beschermen. Dit Is een uitvloeisel van een studie, die ln de jaren 30 voor Porto Flavla in de Middellandse Zee begonnen werd door Belgische en Italiaanse ingenieurs. Zoals uit volgende toede ling blijkt. Omstreeks 1935 werd de afvoer van zink erts, gewonnen in een mijn, ge legen aan de Zuidwestkust van Sar dinië. gewijzigd. Aanvankelijk werd het produkt vanaf het mijnemplace- ment per vrachtauto naar de naven- kade van Oagliari vervoerd, aldaar gestort op een gehuurd terrein en op gezette tijden verladen in een vracht schip. voor Antwerpen bestemd, waar bij havenrechten golden m de haven van vertrek. Thans pleegt men het erts in een se rie bunkers ln de mjn op te slaan, die van onderen door een tunnel in één rechte lijn met de loodrechte kust verbonden zijn, en werd directe verlading van mijn in zeeschip mo gelijk. hertgeen met behulp van twee boven elkaar geplaatste transport banden automatisch geschiedt- De bovenste transportband Ls stationair; de onderste zeewaarts schuifbaar, nadat het stoomschip onder het mond gat is gemeerd. Een en ander bleek technisch uitstekend te voldoen. Eco nomisch was aldus een grote bespa ring aan kosten en tijd bereikt. Toch werd men genoopt een belang rijke wijziging aan te brengen, ter- wille van de veiligheid van het erts schip. Dit stond nml aan schade en zelfs aan vernietiging door de Mistral bioot, de beruchte storm uit het Noord-westen. Ook moest het schip wegens dezelfde oorzaak bij aankomst meermalen op een veilige zee kalmer weer afwachten. Dit ge schiedde bij San Antiocco, alwaar een tussenopslagplaafs werd aange legd. Hierop wordt thans nog net erts uit de tunnel met Mesne vaar- Noar aanleiding van het stukje van de heer Bergwerf! wil ik het volgen de opmerken. Ik ben dikwijls Jaloers geweest op de mensen van de na oorlogse tijd, maar nu ben IU dank baar dat ik van vóór dc oorlog ben. Waarom? Omdat ik een groot deel van mijn opleiding heb te danken aan het feit dat men in verschillen de bibliotheken gedegen studiewer ken kon bekomen, voor ledereen. Niet alleen de zogenaamde populair- wetenschappelijke. waar de pit uit gehaald en de rest wordt opgediend als een storm op een sneeuwveld. De SDAP (Ere die ere toekomt) beeft een niet onbelangrijk aandeel gehad in het verwezenlijken van het doel ,De wetenschap voor iedereen'. Maar ook in het nazi-Du itsland kon men alle studiewerken krijgen. Dit schijnt voor Zeeland afgelopen te zijn. Dank zij een paar omhooggevallen arbei ders (want geen zinnig wetenschaps mens zou ooit zo'n verbod invoeren), mag baas B. zijn geld uitgeven voor de opleiding van de heer S. Is deze eenmaal arts geworden dan .moet' baas B. zijn deel betalen in de aan schaf van boeken die dr S. alleen mag lezen. De dank van dr S. bestaat hierin dat B. voor veel geld een pa piertje kan krijgen waarop hij een flesje sodawater kan kopen voor zijn geld. Maar voor baas B. geen moge lijkheid tot zelfontwikkeling. Sec transit Gloria MundL J. P. Lokerse Middelburg Uit het artikel .Beter resultaat met minder giftig middel' in de PZC van 20 februari j.l. mag men dan kun nen concluderen dat de onkruidbe strijders op de terugtocht zijn. geens zins wordt duidelijk dat hun uit gangspunt nog altijd verkeerd is. Wat is onkruid? Zou onkruid ook een nuttige functie kunnen hebben? Rogge bijvoorbeeld die tezamen met onkruid opgroeit is smakelijker en dus ook gezonder. Smaak aan een land- of tuinbouwprodukt betekent immers dat het produkt mineralen en spore-elementen bevat die we zo hard nodig hebben voor het behoud van onze gezondheid. Dat zijn we bijna vergeten want we proeven ze nog maar zelden in het produkt dat op de groentekar komt. Ook verge ten zijn we slechts de oudere boe ren weten er nog over mee te pra ten dat het onkruid weelderiger groeit op land dat slecht bemest is en dat is alle land dat met kunstmest wordt bemest Immers de onkruiden verschijnen daar waar de grond een gebrek vertoont ze sterven in de win ter af en verrijken de grond dan iuist met de stoffen die er aan ont breken. Aan een goed verzorgde ak ker verdienen we allemaal want het betekent minder zieke mensen. Dat is bio-logica. J. R. Westra (redacteur .Keerpunt') ln onze onvolprezen Zeeuwse provin cie, hebben wif evenals in Drente 'zie de PZC van 17 februari), op het gebied van de beeldende kunst als integrerend deel van onze sa menleving, nog wat in te lopen. Dat het menens is deze jammerlijke la cune aan te vollen, werden wij ge waar in de PZC van vrijdag 21 fe bruari, waarin het voorstel van het Semeentebestuur aan de raad wn 'iddelburg, om tot oprichting te ko men van een dagschool voor kunst onderwijs, uitvoerig werd omschre- Dezelfde aanmoediging was ons eveneens j.l. vrijdag zeer welkom bij de opening van ae tentoonstelling .Schilderkunst in West-Vlaanderen 1968', dit keer gelukkig vanwege de spreiding in onze provincie in het oude weeshuis in Goes, door Zeelands commissaris der koningin mr J. van A artsen. Eerst hield de gedeputeer de de heer A. L. van Geesbergen een scherpzinnige inleiding over de ten dens van deze unieke expositie, die gevolgd werd door een niet minder heldere uiteenzetting van de gouver neur van de provincie West-Vlaande ren, ridder P. van Outryve d' IJde- water. Daarna was het zeker onze commissaris der koningin, die héél gedegen teruggreep in de historische Bindingen yan beide buurprovincies op kunstzinnig gebied. Héél dankbaar werd tenslotte ge luisterd naar het instruerend betoog van de bestendige gedeputeerde van de provincie West-Vlaanderen, De Gans De brouwerij .De Gans heeft het langst bestaan. Om een greep te doen uit de gemeentelijke jaarver slagen: De brouwerij .De Gans' haó in 1858 twee knechts op een week loon van per week en één kui per in dienst en één kuiper voor 6 per week maar in de zomermaande: 7,50. In I860 was het een bier brouwerij met een azijnmakerij. Ii 1870 werkten er 6 werklieden. Ir. 1888 was het stoomb;erbrouwerij me' 15 knechts. In 1902 werd ze opge geven. In 1917 gingen de gebouwe over in handen van de heren Wat tez en de Vos die hierin een gis en verffabriek stichtten. Deze firma schijnt grondig verbouwt, te hebben aan de Wijngaard straat. Aan de Oudheidkundige ka mer te Goes schonk zij de gevel steen uit het gebouw met een inge- beitelde Gans met opschrift ,Bróu- werije de Gans' en een stoeppaal met bierton, waarop gebeiteld het laar 1644. Het raadsel van de reeks Kouten buizen uit de Wijngaardstraat is dus opgelost. Kr. Goudzwaard Goes Hier een stuk aarden gebakken buts, die werd gevonden o» het eind van de Keizerstraat-hoek Magdalena straat.. Het betreft hier een aftakking van de zoef waterleiding van de Turfkade naar de Wijngaardstraat ter hoogte van de Agnesgang. nodigden, daarna op i 0 tentoonstelling, prachtig konden be nutten. Deze tentoonstelling van de huidige West-Vlaamse schilderkunst is inderdaad van internationale allure qua gehalte, denk ik onwillekeurig aan het toen wel uiterst progressie ve .stedelijk' in Amsterdam. Eea bezoek aan deze expositie spaart een reis uit naar Parijs. Brussel of Am sterdam. Deze zo zorgvuldig geselec teerde collectie kunstwerken, een keus uit de inzendingen voor de vier jaarlijkse prijs van de schilderkunst ln West-Vlaanderen, geeft een hel der beeld van de internationaal wel ma. Naast de geniale borstelvirtuo- zen. als 'n Breltner. Jan Sluyters, of Kees van Dongen, hebben wij de laatste tijd eindeloze materiaalmo gelijkheden, met de daar weer aan verbonden collageverwerkingen ge kregen. Maar ook de geesteshouding van het kunstwerk met al zijn psychische variaties, gegToeid uit de geestesge steldheid van de kunstenaar, speelt een belangrijke rol op deze tentoon stelling. Op deze merkwaardige, zo deskundig ingerichte tentoonstelling, is ook de .op-art' aanwezig: hierbij speelt het optische element een be langrijke rol. Door de wonderen der micro, en macrokosmos geïnspireer de kunstwerken zijn er eveneens te vinden. Nog lang niet alle facetten van deze expositie heb ik genoemd. Ook geen namen van de artiesten, zie zelf! Ik heb jullie vrij te laten, zoals vroeger Maar buiten alle twij fel is het voor jullie Zeeuwse scho lieren. een paradijs, om wereldverlo- ren in te dwalen en van al deze creatieve rijkdom te gemeten. Ik meen dit te mogen opmerken, riet is al weer ruim 13 jaar geleden, dat ik het voorrecht heb gehad, 42 jaar tussen de Zeeuwse jeugd te mogen verkeren. Jullie creatieve potenties op gebied van tekenen en schilderen kennende, breng ik gaarne de waar de van deze expositie onder jullie aandacht. Ga, onder leiding van je betrokken docent en natuurlijk ook stil, alleen. Ga en geniet! Louis Heymans

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 11