MILITAIRE TERREUR EN MASSA-EXECUTIES Rector wil leraar de laan uitsturen en ZO SNEL GROEIT DE NMB EVEN SNEL KUNT U CARRIÈRE MAKEN INDONESISCH LEGER MARTELT COMMUNISTEN IN 2 MAANDEN BIJ SEMARANG CIRCA 3500 TERECHTSTELLINGEN Twee leerlingen hebben bezwaar tegen lezen van Remco Campert BOEK WEL OP EINDEXAMEN MAAR NIET IN DERDE KLAS WEER BRANDSTICHTING IN 2 BOERDERIJEN IN Z0ETERMEER Pyromaan na een maand in actie Waakzaamheid Minister bevordert gelijkstelling van eed en belofte PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze reisredacteur H. Kolb) SEMARANG In Indonesië vinden nog steeds massale executies plaats van communistische gevangenen. Alleen al in de streek rond de stad Poerwodadi, ten oosten van Semarang, hebben bataljons van de Diponegoro-divisie, met hulp van de burgerwacht .Hanra', in min der dan twee maanden omstreeks 3500 veronderstelde aanhangers van de PKI (Partai Komunis Indonesia) terechtgesteld. De slacht offers, wier zaak nooit behoorlijk werd onderzocht en tegen wie nim mer een gerechtelijk vonnis is uitgesproken kwamen voor het meren deel om het leven door een slag met een staaf ijzer in de nek. Deze .zuiveringsacties' hebben zich voltrokken op initiatief van plaatselijke militaire commandan ten, zonder dat daartoe vanuit Djakarta opdrachten waren ver strekt en buiten medeweten var president Soeharto. De voortdu rende dreigende arrestaties er executies hebben de bevolking van het per traditie sterk communis tisch georiënteerde Midden-Java in een angstpsychose gebracht, die tot een abnormaal hoog aantal zelfmoorden heeft geleid. (De mi litaire commandant van Poerwo dadi, overste Zedjosoewarno, een toespraak: .het is maar beter dat degenen die zich niet geheel zuiver op de graat voelen, zichzelf zuiveren voordat wij het doen)'. Tassen de burgerij en het leger heerst dan ook een uiterst gespannen verhou ding temeer nu de militairen er niet in geslaagd zijn de executies en de afschu welijke tonelen, die zich daarbij afspe len, geheim te houden. Enkele lokale Hanra-functionarissen, door het leger gedwongen bij de moordpartijen te as sisteren, zijn gek geworden van wat zij hebben moeten zien en doen. Het staat vast dat .bekentenissen' er .getuigenverklaringen' worden afge dwongen door martelingen, waarbij de duimen, de slapen of de geslachtsdelen van de arrestanten onder elektrische stroom worden gezet. Met het onthul len van onder andere dergelijke zelfge- construeerde .komplotten' rechtvaardigt het leger zijn straffe optreden, dat bin nen het raam van de op Midden-Java nog steeds voortdurende staat van oor log en beleg, nauwelijks door rechtsre gels wordt beperkt. Welsprekende be wijzen voor de willekeur waarmee het leger pleegt op te treden, vormden de bordjes, die men aan eenvoudige kam ponghuizen kan zien hangen, met de tekst: .hier woont het gezin van een militair'. Massagraven Poerwodadi, gelegen in een zeer ar melijk mais-gebied, telde aanvanke lijk in zijn omgeving vier centra waar de gevangenen werden vastge houden. Daarvan zijn er nu nog twee over de twee andere kampen zijn opgeheven, de bewoners vermoord. Hun stoffelijke resten bevinden zich ln massagraven, in gebieden die door eenheden van politie en leger zorg vuldig afgesloten worden gehouden. Bijvoorbeeld de streek Koedoes: acht dessa's, verdeeld in veertien zelfstandig bestuurde wijken. Slechts in vier van deze wijken heb ben geen executies plaats gehad. On der de hoge djati-bomen nabij de tien andere dessa's liggen graven waarin telkens 25 doden zijn ge worpen. Het zijn geen bekende namen: Band- arsari, Tandjoengsari. Grobogan. Pakis, Tjrewek, Sima, Bandjardawa, Kalisari. Zij staan niet aangegeven op de door gaans verveloze richtingaanwijzers langs de erbarmelijke wegen, waarover slechts een ossekar zich redelijk kan verplaatsen. Doch op het punt De Soldaten behoren bij de bataljons 404 en 409 van de Diponegoro-divisie. die de razzia's en executies organiseren. Soms was het aantal gevangenen zo groot, dat het leger de voeding niet meer kon verzorgen. En dan moest de plaatselijke bevolking, die zelf van alles te kort komt, bijspringen. Gevangenen Volgens de laatste gegevens, bevinden zich thans in Koewoe ruim 600 arre stanten, evenals in het tweede nog res terende kamp Mongot. in de plaats Gun- die. (dat zijn overigens kleine aantal len, want in geheel Midden-Java zijn nog 55.000 politieke gevangenen.) Het moorddadig optreden van het In donesische leger in Poerwodadi kan wel licht worden verklaard uit het feit dat de Dipnegoro-divisie, die ten tijde van de communistische machtsgreep voor 70 procent uit PKI-aanhangers bestond, nog steeds niet geheel gezuiverd is. De bataljons 404 en 409 staan ook bij de legerleiding in Djakarta zeer slecht be kend. Daar vreest men dat juist deze bataljons tot gewelddadige acties be reid zijn, enerzijds om zichzelf van ver dere verdenking te ontdoen, anderzijds om wraak te kunnen nemen voor het door de plaatselijke bevolking vermoor den van velen hunner communistische dat president Soeharto kennelijk niet zoveel controle heeft over zijn militai re commandanten, dat dergelijke uit wassen kunnen voorkomen. Lange weg De moorden in Koewoe staan in duide lijke tegenstelling tot de te Djakarta veelvuldig herhaalde verzekering, dat met de rehabilitatie en her-socialisering van de gevangenen is begonnen. Het is nog gekker, dat minister van buiten landse zaken Adam Malik mij tijdens een interview lichthartig verklaarde: ,het probleem van de communistische gevangenen is niet zo groot meer. Al 75 procent van de lichtere gevallen werd vrijgelaten'. ,\Vant het openbaar mi nisterie heeft, juist dezer dagen het aan tal gedetineerden officieel op 100.000 vastgesteld. En dat is 45.000 meer dan het voorlaatste officiële cijter. Indonesië heeft langs de weg van het reeht kennelijk nog een lange tocht de boeg. Vrouw overleden tiidens riiexamen ROTTERDAM (GPD) De 60-jari- ge mevrouw J. H. E. Roost-Men ge uit Barend recht is bij het praktisch gedeel te van haar rij-examen aan een hart aanval overleden. Het examen was net begonnen en zij reed nog op 't terrein van het Centraal Bureau voor Rijvaardigheidsbewijzen te Rotterdam, toen zij onwel werd en over het stuur viel. Zij had verscheidene ma len examen gedaan. HILVERSUM (GPD) Tussen de directie van het nieuwe lyceum en een van de leraren in de Neder landse taal, de heer drs H. Bonset is een controverse ontstaan naar aanleiding van het lezen in de klas boek van Remco Campert, die dreigt uit te groeien tot een rel. Vorige week woensdag werd de heer Bonset ontboden bij de rec tor, drs L. Voogd, waarbij de le raar te horen kreeg dat op zijn me dewerking voor het komende jaar niet meer gerekend zal worden, omdat de heer Bonset in de derde klas een .onsmakelijk en vulgair' boek had behandeld: ,Een ellendi ge nietsnut' van Remco Campert. Hoewel over eventueel ontslag het ge hele schoolbestuur beslist heeft de heer Voogd, aldus drs Bonset, tot twee maal toe in dat gesprek gezegd dat de leraar Nederlands het volgend schooljaar niet meer gewenst is. De rector heeft aan een andere leraar Nederlandse taal al gevraagd of deze de 1< Bonset over wil nemen nereude zaak', om hierover zc Als reden wordt opgegeven dat hef boek niet geschikt zou zijn voor der de klassers maar algemeen wordt door leraren gepropageerd dat eind- examenboeken en Campert .s een schrijver voor de eindlijst allang voor het laatste jaar zelf gelezen worden. De heer Voogd heeft zich gestoten aan het voornomen van termen als homofilie, abortus en verdovende mid delen. Voor mij is dat geen argument. Iedere scholier die verder kijkt dan zijn forum over verdovende middelen, jongens en meisjes levpn in een tijd waarin deze zaken actueel zijn. Moe ten zij blind gehouden worden voor wat.er om hun heen gebeurt? Bovendien ben ik niet onvoorzichtig en onverantwoord te werk gegaan. Het verzoek om dit boek te behandelen uit de klas zelf afkomstig. Ik vind het verantwoord. Als ze hadden voorgesteld om een boek te nemen als .Liesje in luilekkerland' had ik niet toegestemd. Jan Cremer had ik ook afgewezen. Ik voel er niets voor om dubbelzinnige sek se opmerkingen te moeten behandelen. Ik blijf er echter bij dat .een ellendige nietsnut' een verantwoord boek bovendien algemeen aanvaard. hebt verloren dde je voor die tijd nog wel had? 3. Als je antwoord op de vorige vraag bevestigend was, had Je dan graag gewild dat de lezing van boekje ie bespaard was gebleven Na het innemen van de blaadjes met antwoorden heeft de heer Bonset de leerlingen in het kort zijn controverse met de rector uiteengezet. Hij zei m»r de behandeling van het boekje gewoon door te gaan omdat het een unan besluit van de klas en van hemzelf v Wel gaf hdj gelegenheid om bij zijn lessen weg te blijven. Daar hebben twee meisjes gebruik van gemaakt. In een schrijven aan de ouders van de betreffende leerlingen heeft de heer Bonset hen op de hoogte ge bracht van het feit dat Campert ge zamenlijk werd behandeld. Hij vroeg hen om. als zij bezwaren hadden te gen het lezen wat de heer Voogd suggereerde deze aan hem ken baar te maken. Ook nodigde hij hen uit om er met hem over te komen praten tijdens zijn spreekuur. Tenslotte somt hij zijn argumenten voor lezing van het boekje op: Campert tot dé Nederlandse literatuur gerekend, de hoofdpersoon van het boekje is een anti-held, dat wil zeggen dat zijn acti viteiten niet als navolgingswaardig wor den gekenschetst, het boekje is zijns in ziens dus niet immoreel. Verder komen zaken als abortus en homofilie en pro miscuïteit er terloops in ter sprake, maar de leerlingen zullen hier via radio en tv of krant evengoed kennis van kunnen nemen. Bij een opiniepeiling die ik heb gehouden bleek de klas als zijn geheel niet geschokt, twee leerlingen wel. Niemand had illusies verloren, slechts één leerlinge had de behandeling van het boek liever niet bijgewoond. De le zing is door de klas zelf voorgesteld. In oktober van het vorig jaar is de heer Bonset ook al in het nieuws geweest. Hii had toen in de zelfde klas een arti kel in Hitweek gerecommandeerd dat de democratische instelling op scholen behandelde. Toen de heer Voogd ook zo'n blad in handen kreeg heeft nij van de heer Bonset geëist dat hij zijn brief met excuses aan de ouders zou sturen wegens een afbeelding op de achterpa gina die aanstotelijk geacht kon wor den. De iieer Bonset had die niet gezien maar vond het verzoek redelijk en stuurde de brieven inderdaad rond. De heer Bonset is dit schooljaar voor het eerst werkzaam op het nieuwe ly ceum. Hij maakt zoals gebruikelijk, een proeftijd door van ontslag kan geen spra ke zijn omdat de heer Bonset niet defi nitief is aangesteld. Commentaar rector De rector, drs L. Voogd zei ons maan dagmorgen niet op de zaak te kunnen ingaan. Dat er een probleem is gerezen wilde hij niet ontkennen. Over de aard daarvan kon hij zich echter niet uitla ten. Evenmin over de vraag of hel dienstverband met de heer Bonset zal worden beëindigd. .Dat is een zaak van het bevoegde gezag en dat ben ik niet. Dat is het bestuur van de school. En dit heeft zich nog niet uitgesproken'. De veronderstelling dat een uitspraak mede-gebaseerd zou zijn op een advies van de leiding van de school noemde drs Voogd juist, doch hij achtte zich niet. bevoegd hierop .thans nadVr in te gaan. Protest De heer Voogd hoeft mij niet te vertel len wat wel en wat geen literatuur is Op dat gebied ben ik de deskundige, beweerde echter dat de oudere mg van het boek. Hoewel ik er herhaal delijk op heb aangedrongen wil hij niet zeggen wie dat dan zijn. Als iemand iets op mij heeft aan te merken mag ik toch weten wie dat is, vindt drs Bonset. de heer Qp de dag na het onderhoud gaf de Iheer Bonset weer les aan de bewuste De boeken van Remco Campert zijn al- derde klas. Hij gaf hen, zonder uitleg, gemeen aanvaard ais literatuur. zij dne vragen op waar zij een half uur r. staan ook op de zogenaamde eindexa-: ,Jd v,00, k|"ëgen om ze te beantwoor den. uom op nei puni waar ue meni,ist de ris* van boeken waaruit den: 1- In hoeverre waren voornoemde n^e5a^aIr^n^deC'müfiCmren ^P£"'een eindexamenkandidaat voor zijn exa- zaken j abortus, homofilie, omgang tus- nen srtaan argwanende mil.,a,ren en le- men Nederlands een keuze kan ma- sen getrouwden en met-getrouwden en den van de burger.vacnt icdcrc-en zorg- j.^ onderling) nieuw voor je? vuldig gade te slaan die passeert: naar-: 2. Ben je geschokt door de lezing van geestige dodenwacht voor duizend De heer Bonset (24 jaar) kenschetst dit boekje in de klas en heb je het ge- slachtoffers. daar begraven. deze affaire als een .zeer desillusio-voel dat ie er ideeën of illusies door Boeren denken aan komplot ZOETERMEER-ROTTKRDAM (GPD) Precies een maand nadat in Zoetermeer een serie branden de bevolking opschrik te, zijn zondagnacht in Zoetermeer weer twee branden uitgebroken. De rijkspoli tie is ervan overtuigd, dat ook deze branden die vrywel gelijktijdig ont stonden zjjn aangestoken. Hoewel er enkele aanwijzingen zijn, zoekt de politie nog verder naar de da der. Zondagnacht verwoestte het vuur een hooimijt en een grote boerenschuur, in het eerste geval verbrandde wat hooi. In het tweede gingen enkele machines ter waarde van naar schatting tien duizend gulden verloren. Twee paarden en een kalf konden tijdig in veiligheid worden gebracht. Komplot ,Het enige wat ik er van wil zeggen is: er zit een complot achter. De twee boer derijen, die gedeeltelijk zijn afgebrand, zijn allebei eigendom van de zuivelfa briek. Nee, het gaat waarschijnlijk niet om de boeren. Het gaat om de eigenaren. De drie boerderijen die precies een maand geleden hier in Zoetermeer ook in brand werden gestoken, waren alle drie eigendom van de gemeente. Meer wil ik er niet van zeggen', zegt één van de Zoetermeerse landbouwers. In de omgeving van de plaats waarin de afgelopen nacht twee hofsteden in brand werden gestoken, gonst het van de geruchten. Om kwart over twaalf werd de landbouwer S. Westenberg var de .Nutricia-hoeve' door een voorbij ganger uit zijn bed gebeld. Westenberg zegt: ,We schrokken geweidag. De he le hooimijt stond in lichte laaie. In de schuur achter de hooimijt stonden veer tien koeien en even verderop 1200 kip pen. De wind heeft ons gered. Als de wind niet pal uit het noordoosten had geblazen, was het hele huis eraan gaan'. Beide boerderijen liggen aan de Rok- keveenseweg, die echter tussen de bei de gebouwen gescheiden wordt door de spoorlijn en rijksweg Den Haah-Ut- recht. Om van de ene boerderij bij de andere te komen, moet men minstens 4 kilometer omrijden. Het brandalarm van de afgelopen nacht kwam niette min voor beide boerderijen op hetzelfde ogenblik. De Zoetermeerse brandweer kon het werk niet meer alleen aan. Het korps uit Benthuizen moest komen helpen. ,Dit soort brandstichtingen hebben we in deze gemeente nog nooit mee gemaakt. De bevolking was hier ein delijk weer rustig geworden nadat ze vorige maand nog al heftig was opgeschrikt. Nu begint het weer van voren af aan. We koesteren geen speciale verdenkingen. Maar deze twee branden kunnen nu eenmaal niet uit zichzelf ontstaan zijn. In de omgeving van beide hooimijten wa* niets aanwezig dat tot zelfont branding kon overgaan. Het is dui delijk kwaadwilligheid', vertelde een opperwachtmeester van de rijks politie. De politie zal in de komende tijd grotere waakzaamheid dan normaal betrachten. Voor de bevolking staat het al# een paal boven water, dat iemand kenne lijk zijn gram wil halen op de grote ei genaren van boerenhoeven. Terwijl de politicwagens over de landwegen pa trouilleren, vragen enkele honderden mensen in de boerderijen zich voorlopig elke nacht weer af, of hun hoeve als vol go ride op de lijst van de Zoetermeer se pyromaan staat. Sieraden uit villa in Doorn gestolen UTRECHT (ANP) In de nacht van zaterdag op zondag jongstleden Is bij afwezigheid van de inwoonster voor f 30.000 aan sieraden gestolen uit een villa in de plaats Doorn. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. AMSTERDAM Ir H. C. van Meer ten rechtstechnisch lid van de raad van bestuur van Fokker ontvangt uit handen van de heer W. J. Kruys. directeur-generaal van de rijksluchtvaartdienst het luchtxcaardigheidsbewijs voor de fellowship' F-S8. WEER GOEDKOPE KOELHU1SBOTER koelhutshoter tegen een prijs verkrijg baar zjjn die 55 tot 60 cent per pakje van 250 gram lager 1# dan die van verse boter, wélke wordt verkocht tegen pre zen variërende van ongeveer 1,70 tot 1.85 gulden per pakje. Dit is een rechtstreek» gevolg van de stappen die de minister van land bouw en visserij, ir P. J. Lardinois, in de jongste zitting van de EEG-raad van landbouwministers heeft onderno men. waarbij is besloten de Europese commissie in de gelegenheid te stellen uit de opslag van het voedselvoorzSe- nings in- en verkoopbureau VIB wederom 3000 ton op de markt te bren gen met een reductie op de interven tieprijs van D-mark 2,50, zijnde 2.26 gulden per kilogram. Met het ontdooien, ontpakken en dis tribueren over de kleinhandel sal een dag of tien zijn gemoeid. De wikkels dragen de gebruikelijke aanduiding .koelhuisboter* in rode opdruk. De voor raad koelhuisboter in ons land. die nu met 3000 ton zal worden verlaagd, be draagt momenteel 39.000 ton. UTRECHT (ANP) De minister van justitie zal op korte termijn (voor het zomerreces van de tweede kamer) ren wetsontwerp bevorderen, waardoor ln do toekomst aan de keuze een eed of be lofte te willen afleggen geen beperken de bepalingen meer zullen zijn verbon den. Dit ls het resultaat van een bespre king die de beide ondervoorzitters van het Humanistisch Verbond (dr Roethof en mr Rood) op het ministerie van Jus titie hebben gevoerd. Het Humanistisch Verbond vraagt al vele jaren de aan dacht voor de zijns Inziens hoogst onbe vredigende toestand die bestaat als bui tenkerkelijken weigeren een eed af to leggen. Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze zoon en broertje JOEY DONALD V. Thurnim H. Thurnim-Götzen Michèle Vlissingen. 22 februari 1969, Paauwenburgweg 127. In plaats van kaarten. Heden overleed, na een geduldig, langdung lij den, nog onverwachts, onze vader, groot- en overgrootvader THEOPHILUS DE BOCK weduwnaar van Jacomina Cooman, op de leeftijd van 85 jaar. Goes J. Jacobs E. Jacobs-de Bock Goes Wed. J. Broei de Bock Kinderen en kleinkinderen De begrafenis zal plaatsvinden op woens dag 26 februari om 13.00 uur op de alge mene begraafplaats te Goes. De overledene ligt op gebaard in de rouwka mer in het ziekenhuis St-Joanna. Heden overleed zacht en kalm onze innig geliefde zuster, be huwdzuster en tante, mevrouw W. C. EEKMAN- LABRUYflRE op de leeftijd van 64 jaar. Uit aller naam: Fam. D. J. Labruyère Vlissingen, 24 febr. '69. Heden overleed onze geliefde schoonzuster en tante, mej. ANTON IA MEULENBERG ln de ouderdom van 92 jaar. Tholen S. Meulenberg- de Vos Kats Fam. M. de Bruijne- Tazelaar Colijnsplaat Fam. A. Tazelaar- Moerman Middenmeer Familie H. A. v. d. Zande- Vemmie De begrafenis zal plaatshebben op woens dag 26 februari vanaf t Zaaltje om 2 uur. Gelegenheid tot condo leren, dinsdag 25 fe bruari van 2 30-5 uur. Havelaarstraat 72. Heden overleed, na een moedig gedragen lijden, gesterkt door de genademiddelen der H. Kerk, onze lieve, zorgzame vrouw, moeder en behuwd- moeder WILHELMINA CORNELIA LABRlJJfcRE echtgenote van Marinus Jacob Eekman, op de leeftijd van ruim 64 jaar M. J. Eekman M. C. A. Eekman G. M. J. Eekman-Lausberg Vlissingen, 24 februari 1969, Hobeinstraat 77. De gezongen H. Mis van Requiem zal worden op gedragen op donderdag 27 februari 1969 te 10 30 uur, in de parochiekerk van O.L. Vrouw te Vlis singen, gevolgd door de begrafenis op het r-k kerkhof aldaar Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed ln het ziekenhuis te Middelburg, tot onze diepe droefheid, na een geduldig gedra gen ziekte, onze lieve zuster, behuwdzuster, tan te en oudtante MARIA DE JONGE in de ouderdom van 88 jaar. IJlt aller naam, F. L. de Jonge Domburg, 21 februari 1969 Domburgseweg 49, Ter Mantelinge' Correspondentieadres Plasoord 30. Rotterdam. De teraardebestelling vindt heden in stilte plaats op de algemene begraafplaats te Domburg. PLAATS UW FAMILIEBERICHTEN IN DE PZC Heden behaagde het de Heere van onze zijde weg te nemen, na een geduldig gedragen lij den mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder, behuwd- en grootmoe der JOHANNA TRAAS in de ouderdom van 81 jaar en 7 maanden. Sterke de Heere ons in dit zo smartelijk ver lies. Krabbendijke Joh. van de Vreede K. van de Vreede J. van de Vreede- Lobbezoo A. van de Vreede Rotterdam M. van de Vreede Krabbendijke M. van de Vreede M. van de Vreede- Hopman Zeist D. van de Vreede Noordgouwe E. de Keyzer- v. d. Vreede J. J. C. de Keyzer Krabbendijke D. Kriekaard- v. d. Vreede J. Kriekaard En kleinkinderen. Crabbendljke, 23 februari 1969. Wilhelminastraat 35. Dc begrafenis zal d.v. plaatsvinden op don derdag 27 februari des namiddags 14.30 uur vanuit Cultureel Cen trum, Noordweg 13. Als u bovenstaande groei-tabel bekijkt, begrijpt u waarom wij commerciële medewerkers zoeken, voor een externe functie. Wie hebben wij op het oog? Mensen tussen 25 en 35 jaar die in de praktijk hebben bewezen, dat zij beschikken over commercieel inzicht, goede contactkwaliteiten en de nodige ambitie om een verant woordelijke positie te bekleden in een modern, dynamisch bedrijf. Om u zo spoedig mogelijk in deze commerciële functie te kunnen in zetten, geven wij u door middel van gespecialiseerde cursussen een gedegen opleiding. Wilt u meer weten? Wendt u zich dan schriftelijk tot de NMB, Afdeling Personeel, Herengracht 580, Amsterdam, of telefonisch onder nummer 020-211300, toestel 2123. Vanzelfsprekend wordt uw aanvraag vertrouwelijk behandeld. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank waar ook u zich thuis voelt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 16