Vlissingen in 1980: 80 basis-, kleuterscholen BILT Mr J. van Aartsen opende in Goes schilderijenexpositie IJZERVRETER ONDER HET MES IN PLAATS VAN VOOR HET HEKJEj zeeuws NIEUWBOUW MTS STERK BEPLEIT Gymzalen ALMANAK Bcrnebsnnderwi js Havo Officiële opening ,Vijvervreugd' inbreker uit nofs voor rechtbank VENTEVOGEL'S ASSURANTIEBEDRIJF kunst in zeeland vrijspraak in schietpartij gevangenisstraffen voor jagen zonder vergunning Voortzetting contact Zeeland Wpst-Vlaanderen De goede graaf van Luxemburg Alarius Ensemble en Vocaal Kwartet Scheldegeeft ton voor Vlissings bad J. A, VERDONK Zn 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 22 FEBRUARI 1969 B EN W STUREN RAAD ONDERWIJSNOTA MIDDELBURG De van opllch- VLISSINGEN Tegen de ach-! tergrond van Vlissingen als ,een der potentiële groeikernen in de ontwikkeling van stedelijke con-i centraties in Zeeland' zijn b en w| van de Scheldestad met een onder wijsnota gekomen, die mikt op 1980. Dan zal Vlissingen volgens de prognoses 53.500 inwoners heb ben, 15.200 woningen met een ge middelde bezetting van 3,5 inwo ner en een bezetting per leerling voor het basisonderwijs van 0,5. Het aantal leerlingen voor het ba sisonderwijs zal dan 7600 bedra gen en het gemiddeld aantal kleu ters 4 pet van de bevolking 2140. Met deze uitgangspunten «eggen en w in de nota: Dat er hy 6 klassen school en 30 leerlingen per klas in 1980 gemiddeld 42 basisscholen no dig zullen zyn. Nu staan er 27 scho len zodat er nog 15 gebouwd moeten worden; bij 60 kleuters per school in gemiddeld 36 moet bedragen, staan er 22, zodat er 14 gebouwd moeten worden. In de inleiding van de nota benadrukken b en w, dat net stuk zich beperkt tot het onderwijs m de strikte betekenis van het woord: .Samenhangende sociaal - culturele onderwerpen, als sportaange- legenheden, recreatievoorzieningen voor de jeugd, zwembaden, culturele instel lingen als bibliotheken, schouwburgen, tentoonstellingsruimten, speelvelden en jeugdgebouwen zijn buiten beschouwing gelaten.' Men laat de raad weten, dat zo veel mogelijk aansluiting is gezocht bij de recente nota van de stichting Zee land, ook ten aanzien van de accommo daties op onderwijs gebied in de agglo meratie Middelburg - Vlissingen. Het Vlissingse college wil voorlopig uitgaan van één gymnastieklokaal per twee basisscholen: in 1980 dus 21 gym zalen, waarvan er nu 9 aanwezig zijn. Ook wil men de bouwterreinen in de nieuwe wijken zo gunstig mogelijk in die wijken situeren.. Ten aanzien van de kleuterscholen staat voorop de bouw van 2 - klassige scholen om een zo goed mogelijke spreiding In de woonwijken te krijgen, waarbij men incidentele be hoeften wil oplossen door enkele niet - permanente scholen. Voor het buitengewoon lager onderwijs Is de verwachting van b en w dat .reeds op korte termijn in ieder geval tot stichting van een openbare school voor debiele kindern zal moetn worden overgegaan.' Men wijst er daarbij op, dat de Vlissingse kinderen voor dit soort onderwijs zijn aangewezen op scholen In Mïddelbnrg, en attendeert op de verder- rnde ontwikkeling en de behoefte van onders van dergelijke kinderen aan een school In Vlissingen. A DVERTENTIE wonen met ,id a»ure... gabriëlse lange'viele 23, middelburg lange vorsistr. 42, goes westkolkstr. 52, terneuzen bellamypark 52, vlissingen leeuwse Kwaliteit Gisteren meldde dit blad, dat de Middelburgse politie de eerste ar restant in het nieuwe politie bureau feestelijk heeft onthaald. De man kreeg een lekker warm prakje ,met een extra karbonade' en een verzorgd toetje in de vorm van fruit. Een aandoenlijk berichtje. Arres tanten hebben het in het nieuwe politiebureau stukken beter' lazen wij, als conclusie. Een hele vooruitgang. Ook in de randgebieden van de samenleving gaat het om de kwaliteit vatx het bestaan. Heeft het mannetje boze boze dingen gedaan Even het cel letje in hoor, krijgt ie lekker kruimige aardappeltjes met lek ker vleesje en lekker appeltje en stralcs komt oom agent om het ventje met schone lakentjes nog even lekker in te stoppen. En geen stoute dingen doen, anders stoppen we je in het oude bureau. Tweede tafereel, acht uur later. .Goed geslapen, arrestant Bom ber gf'. Jïedehjk, dank u, is er postf'. Jlet spijt me voor u, er is geen post. Wilt u nu direct thee of over tien minuten, bij het ontbijt 7 Tus sen haakjes, één of twee eieren, hard of zacht Alweer eieren f'. JOe voorschriften meneer". ,'t Was maar een klein vergrijp'. A>e aard van het vergrijp is geen richtsnoer bij de samenstelling van het menu'. De agent gaat heen, draait zich nog één keer om, spreekt dan troostvol: .Vanavond kip meneer Likkebaardend besluit de arre stant verlenging van de voorlopige hechtenis aan te vragen. Zijn te rugkeer in de maatschappij, zijn weder-aanpassing, zal niet zonder spanningen verlopen. Zuurkool brengt hem tot razernij, koolraap voert hem op de rand van de waanzin. Gelukkig is er bezinning hij malse spruitjes en bij de eer ste sla komt. de inkeer. Maar het is een moeilijke weg. Er zal veel begrip en liefde nodig zijn. Moge het hem daaraan niet ontbreken. Voor het voortgezet onderwijs zal het streven van b en w erop gericht zijn .om ter verkrijging van een zo goed mogelijk sociaalcuitureel as pect als woongemeente 'n optimaal areaal van scholen op basis van de. WVO te verwezenlijken.' Zo krijgt liet beroepsonderwijs voor meisjes de kanttekening, dat er aan de huis houdschool voortgezette opleidingen moeten worden verbonden, waarbij in overleg met de seholen in de om geving een spreiding moet worden aangebracht. Voor dé LTS wordt op de kortst mogelijke termijn de vak richting motor voertuigen herstellen bepleit. De verbouwing van de school voor dat. doel zal voor de aanvang van de cursus '69-'70 klaar moeten zijn, al dus het Vlissingse college. De. opvatting van de stichting Zeeland, dat als gevolg van de mammoetwet de belangstelling voor de LTS zal afnemen delen b en w niet: niet iedereen kan het algemeen voortgezet onderwijs vol gen. het bedrijfsleven In deze regio heeft grote belangstelling voor via de LTS gevormd personeel en de door- stroomingsmogefijkheid LTS-MTS zal de belangstelling voor deze school eer der stimuleren dan afremmen, voeren b en w aan. Met streekscholen voor parttime-opleidingen gaat het college akkoord, mits die zo dicht mogelijk bij de LTS komen te liggen. Bij mts zal nog sterker gestreefd moeten worden naar een ontwikke ling als streekschool voor Midden- Zeeland. De invoering van de vak richting proces-techniek moet zo spoedig mogelijk worden verwezen lijkt, vinden b en w. De huisvesting over twee gehouwen en de staat van het gebouw Marconiweg maken het naar de mening van b en w dringend noodzakelijk, dat op korte termijn 'n nieuwe school tot stand komt. Het college zal in die richting blijv. streven. Ook ten aanzien van mavo en havo geldt aldus de nota dat een zo groot mogelijk areaal aan opleidings mogelijkheden .ten gunste van het leef klimaat in een zich steeds uitbreidende gemeente tot stand moet komen. A komt de rijksscholengemeenschap .Scheldemond' hieraan al tegemoet, toen zal het nodig zijn naast het mavo ook het volledige havo te kunnen volgen, vindt het college. Het zal ook nodig zijn Middelburg en Vlissingen met de rer' nale commissie Zeeland van het COG overleggen over een spreiding van het onderwijs. Er wordt in de nota nog opgemerkt, dat de gemeentelijke middelbare han delsavondschool tot augustus 1975 blijft gehandhaafd. Men wil nagaan of een meao-oj invloed heeft op het bestaande avond onderwijs. B en w zeggen in een over zicht over het huidige scholenbestand onder meer, dat naast de mts ook de openbare leao-school op korte termijn waarschijnlijk al naar andere huisves ting zal moeten uitzien dan de Finse school en dat de bijzondere visserij- school mogelijk in de toekomst ovei meer ruimte moet beschikken Aan het slot wordt benadrukt, dat de nota niet een vaste richting of volgorde aangeven, waarin de voor zieningen moeten worden getroffen. Het zal in het bijzonder het be hoefte element zijn, dat bij de te verwachte uitgroei van de gemeente zal bepalen in welke sector van het zo uitgebreide terrein van onderwijs allereerst de noodzakelijke voorzie ningen moeten worden getroffen. Het beleid zal erop gericht zijn dit behoefte element en de daaruit voort vloeiende voorzieningen tijdig vast te stellen en zo mogelijk tot uitvoering te brengen', aldus het Vlissingse college. De heer M. de Regt begraven ZIERIKZEE Onder grote belang stelling is vrijdagmiddag het stoffelijk overschot van de heer M. de Regt, in leven directeur van de Nutsspaarbank te Zierikzee, op de algemene begraaf plaats te Zierikzee ter aarde besteld. Ds J. B. Assendorp, hervormd predi kant, leidde in de aula van de begraaf plaats een rouwdienst waarbij hij sprak naar aanleiding van Genesis 48-49. Het woord werd hier ook gevoerd door een broer van de overledene en door de heer P. Heering, commissaris der Nutsspaarbank. Deze memoreerde dat de heer De Regt in 1954 als administateur als enige em ployé bij de bank te Zierikzee in dienst was gekomen. ,Door zijn kundig beheer heeft de bank een grote bloei doorgemaakt', aldus de heer Heering. Aan het graf las ds Assendorp psalm 23 en ging voor in gebed. Een zoon van de overledene, de heer J. de Regt, be dankte voor de vele blijken van belang stelling. MIDDELBURG De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid dr R. J. H. Kruisinga zal op donderdag 20 maart 1969, de nieuwe verpleegin richting voor zwakzinnigen .Vijver- vreugd5^ te Middelburg, officieel openen. MIDDELBURG De Goesenaar A. F. Th. de K. (21) krijgt waarschijnlijk ruimschoots de tijd om over zijn zonden- na te denken, nu de officier van ju-| stitte, inr. Th. Lebret vrijdagmorgen 8 maanden gevangenisstraf ei9te met af-1 trok, waarvan drie maanden voorwaar-: dclijk wegens het plegen van een nan-; tal inbraken in do Ganzestad. Vier kraakjes waren De K. ten laste ge-; legd. I Bij de Prijsslag in Goes nam hij ƒ2500 uit de kas, by de Kledingbokser in de Wijngaardstraat in Goes werd voor een bedrag van 200 buitgemaakt en ook pikte De K. daar en passant nog wat pakjes sigaretten weg. Bij een radio zaak :n de Klokstraat miste men na! bezoek van De K. ƒ750 uit de kas en een garagebedrijf in de Anjelierenstraat, kwam tot de ontdekking dat er uit een geldkistje 1.000 was gestolen. Raads man mr. H. Bruin pleitte in deze zaak voor clementie. De in hoger beroep terechtstaande J. H. F. uit Sas van Gent verklaar de dat hij het niet kon heipen dat hij met zijn tractor in Westdorpe een huis was binnengereden. F. moest uitwijken voor anaere wagens en toen hij zijn tractor weer in het rechte spoor wilde trekken functio neerde de stuurinrichting neit meer zoals dat moest. ADVERTENTIE Bidhuustr.il 89. Vlissingen. Tel (01184) 2107 h.c e 44<| AUTOVERZEKERING EN FINANCIERING ting verblijvende Van de V. moest vrij dag op de zitting van de recht bank in Middelburg verstek laten gaan. Hij was :r. een ziekenhuis opgenomen, omdat hij twee mes sen had ingeslikt De man Is al eerder geopereerd. Langs opera tieve weg werd onlangs een stuk ijzerdraad weggehaald, dat de man m het huis van bewaring in Middelburg had ingeslikt. Ook .verorberde' hij daar een haakje van een klerenhanger. Tijdens een verblijf in het politiebureau snoepte hij een stuk ijzer van een raampje en voorts liet hij zich een moer, die was los gedraaid uit een closetpot uitstekend smaken. HAAMSTEDE MIDDELBURG De rechtbank in Mid delburg heeft vrijdagmorgen de Jacht opziener P. M. K. uit Haamstede vrij gesproken van hetgeen hem ten laste was gelegd: men kwam niet tot bewe-i zen verklaring dat het aan de schuld van de jachtopziener te wijten was ge-| weest dat mevrouw B. uit Landsmeer een vakantiegangster door een; kogeltje uit een buks was geraakt. 14 stitie in deze zaak nog een geldboete van f 250. De vrouw hield nadat het kogeltje was verwijderd een gedeelte lijk verlamde arm over. De rechtbank kwam eveneens tot vrij spraak in de zaak van J. G. de R. uit Leiden. Hij werd verdacht van poging tot inbraak. vonnis van de kantonrechter: 50 boete. In een principieel zaakje speelde J. C. van der B. uit Terneuzen de hoofdrol. Hij zou zijn auto hebben geparkeerd waar dat niet mocht. De man wilde het echter wel eens tot de hoogste In stantie uitgezocht zien. De officier vroeg in deze zaak bevestiging van het von nis van de kantonrechter, die een geld boete van 11 oplegde. Zitting kantonrechter Tholen Boetes voor gevaarlijk rijden THOLEN ,Ik kwam mijn neef toevallig tegen', vertelde C. J. vrijdagmiddag in Tholen tegen po litierechter mr. A. Veenhoven. C. stond samen met zijn neef F. J. terecht, omdat hij ervan werd ver- VAN WEST-VLAAMSE KUNSTENAARS dacht gestroopt te hebben. ,Ik heb nog nooit gejaagd, nooit', aldus C. J. Zijn neef gaf de feiten toe: hij was door een jachtopziener gegrepen terwijl hij in de weer was met een Jachtgeweer en een lichtbak. De officier van justitie Sprey eiste tegen hem een we gevangenisstraf wegens het werken met de lichtbak, nog eens een week omdat hij op andermans terrein jaagde, plus honderd gulden boete wegens het Jagen zonder akte alsmede 250 gulden boete wegens het In bezit hebben van een ge weer plus munitie zonder dat hij daar voor een vergunning had. Om de straf af te ronden eiste de of ficier daarbij nog een Jaar ontzegging van de bevoegdheid tot jagen. Tegen de neef eiste hij dezelfde straffen, met uitzondering van de boete voor wapen en munitie, omdat de neef zonder liep. De kantonrechter sprak de neef vrfl van het jagen. Hij veroordeelde hem wel wegens het behulpzaam zijn bij het jagen en daarvoor gaf hij een week gevangenisstraf. F. J. werd veroordeeld tot één week, in het totaal 160 gulder boete, verbeurdverklaring van het wa pen en een jaar ontzegging van de be voegdheid tot jagen. Onbezoldigd GOES Zeelands commissaris der koningin, mr. J. van Aart sen heeft vrijdagmiddag in Goes een schilderijententoonstelling geopend met werk, dat in het vorig jaar door West-Vlaamse kunstenaars is gemaakt. Met die tentoonstelling worden de contacten tussen Zeeland en West-Vlaanderen op cultureel gebied verstevigd. De besturen van de beide provincies Zeeland en West-Vlaanderen bewerken de uitwisseling. Mr Van Aartsen beaamde vrijdag middag ljjdens een bijeenkomst In het Grand Theater in Goes de stel ling van de gouverneur van de provincie West-Vlaanderen, ridder P. van Outryve d'Ydewalle, dat contacten op cultureel gebied van veel belang zijn voor de goede verstandhouding tussen de beide provincies. De commissaris gaf in zijn ope ningswoord bij de tentoonstelling, die in het oude weeshuis aan de Singel straat is ingericht, een overzicht van de contacten, die er in de loop van de geschiedenis tussen Zeeland en West-Vlaanderen op verschillend terrein zijn geweest. Verheugd toon de de heer Van Aartsen zich over het feit, dat sinds 1965 de uitwisselingen steeds frequenter hebben plaatsge vonden. De commissaris vond het pret tig, dat de tentoonstelling in Goes is ingericht in verband met de sprei ding van dergelijke zaken ln de pro vincie. Ook de West-Vlaamse gouverneur attendeerde op de wat trage start van 1960 tot 1965 van de contacten tussen Zeeland en West-Vlaanderen, die sinds 1965 werd gevolgd door een reeks van contacten via muziek, to neel en beeldende kunst. Aan het begin van de bijeenkomst in het Grand Theater verwelkomde de heer A. L. van Geesbergen, lid van gedeputeerde staten van verte genwoordigers van de beide provin ciale besturen en van de gemeenten Sn Zeeland. Ook hfl gaf een overzicht van wat er sinds 1960 aan contact tussen de Belgische en Nederlandse provincies is geweest. De heer J. Storme, lid van de bestendige depu tatie van de provincieraad van West- Vlaanderen gaf een toelichting op de tentoonstelling. In het oude weeshuis aan de Singelstraat is werk bij elk aar gebracht van 22 West-Vlaamse schilders. De schilderyen zijn een keus uit de inzendingen voor de vier jaarlijkse prijs voor de schilderkunst in West-Vlaanderen. De heer Storme stelde, dat de 52 geëxposeerde schil derijen representatief zijn voor de actuele situatie in de schilderkunst in W est-Vlaanderen Na de bijeenkomst ln het Grand Theater trok het gezelschap naar de tentoonstelling, waar de schilderijen werden bezichtigd. B en w van Goes ontvingen het ge zelschap na de bezichtiging op het stadhuis, waar burgemeester mr F. G. A. Huber met een kort woord duidelijk maakte, dat het Goese meentebestuur blij Is met de expositie in de stad. De tentoonstelling is van maandag tot en met zaterdag van 10 tot 12 uur cn van 2 tot 5 uur geopend, op zondag ook van 2 bot 5 uur en donderdagavond van half acht tx>t tóen uur. Dat duurt tot en met zondag 9 maart. Een 21-jarige onbezoldigd ambtenaar van de rijkspolitie uit Poortvliet J. D. v. d. Maas, zag op 9 augustus van het vorig jaar een man verdacht bij zijn auto zitten. Het leek erop alsof de man, de Brabander P. J. B., met een geweer ln de aanslag na. st zijn voertuig zat; De onbezoldigde ambtenaar ging erop af, maar de Brabander was sneuer en verdween. Later werd hij op een cam ping teruggevonden. In zijn auto la- Ten enkele 6 millimeter kogeltjes. De Jrabander, die als verdachte voor de politierechter verscheen, ontkende, dat de kogeltjes van hem waren. Hij ont kende ook in het bezit te zijn van een geweer en ontkende vooral gestroopt te hebben. Dar achtte de offi.-ier van Justitie dan ook niet bewezen. Wel wilde hij de Bra bander veroordeeld zien, omdat hij zich met een geweer m een Jachtveld he;ft bevonden zonder de nodige vergunnin gen. Hij eiste een week gevangen s- straf, een jaar ontzegging van de voegdhead tot jagen en verbeurdverkla ring van het niet gevonden ge weer, Mocht de verdachte het geweer niet willen inleveren, dan wilde de of ficier hem daarvoor 350 gulden ln reke ning laten brengen. Een boete van 205 gulden voor liet voornanden hebben van het geweer en de munitie deed de of ficier ook by zyn els. De kantonrechter veroordeelde de Brabander tot 75 gulden boete, ontzegging van de jachtbevoegd- -erbeurdverhia- lomen munitie, verbaasd toe. ,Ik ga in hoger beroep', kondigde hij aan, ,ik moet een advocaat hebben, Ik zelf kan tegen Jullie toch niet op'. Veehouder P. S. uit Sint-Maartensdijk moest verschijnen, omdat hij heeft ge weigerd de sloot rond zijn terrein zui ver te houden. ,Die sloot is van de provincie', zei de verdachte. ,Het maakt niets uit van wie die sloot is', aldus de officier, ,het gaat erom van wie het land is, dat aan de sloot grenst. De verdachte is verplicht de sloot schoon te houden'. Om zijn woorden kracht bij te zetten eiste de officier 15 gulden boe te. De kantonrechter sloeg er de wet een^ op na. Hij besloot de zaak voor on bepaalde tijd aan te houden, omdat vol gens die wet de eigenaar van de sloot moet kunnen aantonen, dat hij niet voor het schoonhouden behoeft te zorgen. De kantonrechter wil eerst wel eens zo'n verklaring van de provincie zien. B. uit Poortvliet was met zijn auto Linksaf geslagen, terwijl een andere wagen hem Inhaalde. ,Een vrij grove vergissing', aldus de officier, die 100 gulden boete eiste. B. werd tot 80 gul den veroordeeld. G. P. uit Sint-Maartensdijk had met zijn tractor iets dergelijks gedaan. ,Het zou niet eens zo gek zijn, als er een rijbewijs voor tractorbestuurders werd ingevoerd', aldus de officier. Hij eiste 75 gulden boete. De kantonrechter maakte er 150 gul den van, waarvan de helft voorwaar delijk met een proeftijd van 2 jaar. E. M. uit Bergen op Zoom stond terecht, omdat hij op 5 november tussen Bergen op Zoom en Tholen met zijn bestelwa gen was geslipt. De wagen kwam te gen een boom tot stilstand. Een zwager van de verdachte kwam bij het ongc- het leven. De officier hield in zijn eis rekening met deze extra straf voor de, verdachte. Hij eiste 200 gulden boete en een half jaar ontzegging uit de rijbevoegdheid. De kantonrechter veroordeelde M. tot 150 gulden boete en drie maanden ontzegging. W OM. SCHOUWBURG, MIDDELBURG De Walcherse Operette- en Musicalver eniging heeft vrijdagavond in de Middel burgse Schouwburg haar eerste uitvoe ring van Frans Léhars operette ,De graaf van Luxemburg' gegeven. We moeten voor we aan een beschouwing van die uitvoering beginnen, eerst even vaststel len welke uitgangspunten we daarbij zul len hanteren. Operette heeft ons eerlijk gezegd niets te vertellen. We hebben daar ter gelegenheid van de uitvoering: van .Die lustige Witwe' door een Duits beroepsgezelschap al eens eerder uitvoe rig over geschreven en toen zo ongeveer gezegd dat operette voor ons een homp van het grote r suikerbrood is al een beetje een oud suikerbrood zelfs waar we onze tanden liever niet aan wagen. Het komt ons wat te nietszeggend ro mantisch voor. Het is aan ons niet zo best besteed en we voelen dat niet eens als een vet gemis. Het is toegege ven wat persoonlijk. Robert Stolz heeft nog niet zo lang geleden gezegd ,De operette is onsterfelijk en zal steeds miljoenen mensen vreugd blijven ver schaffen, ook ai hebben sedert haar ge boorte valse profeten zich meermalen somber uitgelaten over haar toekomst'. We zijn niet profeet maar misschien wel valse profeet genoeg om te kunnen be twijfelen of Stolz daarin tot ln alle eeu wigheid gelijk zal krygen. Een simpel aards telefoontje met de KRO heeft ons vrijdagmiddag echter wel geleerd dat de tv-operetteserie van Fred Bredschneyder tienduizenden aan de buis houdt en hoge waarderingscyfera oogst. Dat is iets waar rekening mee gehouden dient te worden en daarom voegen we er aan toe dat dit persooniyk gegeven by de verdere bespreking niet meetelt om de doodeen voudige reden dat naar onze mening de uitvoerders, zeker waar het amateurs zyn, niet ondergeschikt gemaakt mogen worden aan hun verwerkingsmateriaal. Dat brengt ons dan meteen by de mede deling dat we beslist niet kunnen weer staan aan de verleiding ook nu weer een verschil aan te brengen tussen een uit voering door amateurs, in dit geval de WOM, en beroepsmensen. Er is nameiyk een wezeniyk verschil tussen deze ope rette-liefhebbers en operette-professio nals. Het is hetzelfde verschil dat ons inziens bestaat tussen (byvoorbeeld) de twee zelfde categorieën in de toneelwe reld. Het zal er de amateur niet eerst en vooral om gaan om een vlekkeloze uitvoering te brengen, (hoewel dat een aardige afsluiting van een reeks activi teiten is), maar veel eerder om voor- zichzelf én in groepsverband te komen tot een voor hem plazierige en zinvolle 'riJetüdsbesteding. Bij de amateur zal 'ooral het plezier voorop hy erin weet te slagen iets voorop staan en als gen iets van dat ple zier tijdens de uitvoering, over te bren gen op het publiek, is dat geen geringe verdienste: de voorstelling is er op eer belangrijk punt door geslaagd. De Walcherse Operette- en Musicalver- eniging heeft zich vrijdagavond alvast op dit punt van een goed getuigschrift voor zien. Ze heeft ,De Graaf van Luxemburg' bepaald geen vlekkeloze uitvoering mee gegeven, niemand had dat ook mogen verwachten. Ze heeft wel een goede uit- voerlngs gegeven en is na een oegin dat werkelijk alles te vrezen gaf, langzaam gegroeid naar een voorstelling, die hoewel geen uitschieter niet zal mis staan in de reeks successen die de WOM in korte tyd heeft weten te boeken. Een operette als deze is voor een amateur een heel karwei, de muzikale moeilijk heden moeten echt niet onderschat wor den en daarby komt dat ook de zuivere acteerkant zijn deel opeist. Wat de uit voering als geheel betreft: er was eer keurig afgepaste lijn, strak aangegever door regisseur Ad van Noort. De ope rette heeft dat nodig, wil men door net vele solistenwerk geen al te fragmenta rische los zand-geaachte krygen. Hoewel af en toe het tempo duidelijk achterbleef bü wat het zou moeten zijn, kwam ,De graaf van Luxemburg" vlotjes op en van de planken en by dergeiyk groot ensem- blewerk liggen de verdiensten in de eerste plaats by de regisseur. Treffend was ook dat Van Noort er in geslaagd is ,de hele zaak' constant en niet al te gek in beweging te houden. De solisten za ten beslist beter in het acteren dan in het zingen. Men kreeg wat te vaak de Indruk dat er met te weinig long gezon gen werd, 'n kwestie van simpele adem halingsoefeningen. Dat is elgeniyk wel jammer zeker waar er in enkele gevallen goed bruikbaar etempotentieel aanwezig bleek. Peter Verhage, de graaf in hoogsteigei persoon, heeft zonder van de voorstelling zijn eigen show te maken (en hoe groo! was die verleiding niet) de uitvoering van een stevige ruggegraat voorzien. Hy had daar de kans voor door zijn alom tegenwoordigheid en gebruikte zyn goede zangstem en aanvaardbare toneelper soon om de hoofdrol waar te maken. Be paald gecharmeerd waren we van het optreden van José Dorleyn-Heydens en Paullen Eversen-Marnus die eigenlijk in één adem met Verhage genoemd dienen te worden. Goed werk ook van Greetje Bikker-Velthuizen, Peter de Lyser (een stem die wat meer ontwikkeld zou moe ten worden) en de voorlopig nog niet voor enige siytage in aanmerking ko mende acteur van den bloede Gerard Baijens. De kleinere rollen en het koor .erk dat dirigent Peter E. Jense, die met een jammergenoeg wat iel orkest moest werken, en regisseur Ad van Noort hebben moeten verrichten om tot dit resultaat te komen, heeft in dat zelfde resultaat voldoende belo ning gekr een volgende maeck aan te durven. Erg veel waarde ring hebben we voor het decor, ook al Van Noort die gelukkig heeft afgezien van zware gordijnen met goudtressen en heeft volstaan met een leuke indicatieve achtergrond, Eenzelfde compliment voor de binnen dat decor passende sobere choreografie (en uitvoering van de dan sen)! van Helen Riemens-Soesman en haar balletgroep. Tot slot een opmerking die we nog even kwijtmoeten: we von den het bepaald charmant dat het ge zelschap in de Parijse salon niet jLe Monde' of ,Le Figaromaar de PZC las. Vanavond wacht de WOM in Middelburg ten tweede male een uitverkocht huis. D. O. ,En ik dan?' in Zierikzee ZIERIKZEE Voor een geheel uit verkochte Concertzaal tc Zierikzee werd vrijdagavond het toneelstuk ,En ik dan?' van Annie M. G. Schmidt op- evoerd. Aan het slot van deze door de .VU georganiseerde toneelavond was er en ovationeel applaus voor alle mede werkenden. EXAMEN Mejuffrouw M. M. M. Nelissen uit Hoofdplaat is nan de katholieke univer siteit te Nymegen geslaagd voor het doctoraal examen notariaat. CONCERTZAAL MIDDELBURG) .JEUG EN MUZIEK' Voor het niet zo talrijke publiek dat gisteravond naar de Concert- en Ge hoorzaal in Middelburg was gekomen, is het daar gegeven concert een aparte belevenis geweest. Jeugd en Muziek' (20 jaarj had een concert georganiseerd in het kader van de Belgisch-Nederland- se culturele uitwisseling, met medewei. I king van de overheid en NRU/BRT. I Hiertoe waren het Alarius Ensemble en het Vocaal Kwartet uit Brussel tijdesi I hun tournee naar Middelburg gekomen. I, Jammer genoeg hebben velen zich de I kans laten ontgaan kennis te maken met deze ensembles. Het Alarius Ensemble zo genoemd I naar een 16e eeuws Gents musicus - streeft er naar de muziek van de 16e, i 17e en 18e eeuw in oorspronkeiyke be zettingen en op authentieke instrumen ten uit te voeren. Zij spelen op nag»- i bouwde of in originele staat terugge- brachte instrumenten, tw cembalo 1 viool, en basgamba. Welnu, het was al dadelijk een grot» I verrassing muziek van Clérambauit, begin lSe eeuw te horen op deze In strumenten. La Félicité gespeeld op twee violen, basgamba en cembalo, kreeg een zeer aparte klankkleur mee. De uitvoerenden bleken uitstekend weg 1 te weten op hun ,oude' instrumenten, de strijktechniek van de violisten en da gambaspeler zij gebruikten ook strijkstokken naar oud model wu j heel goed en als ensemble kwam men tot een verblijdende homogeniteit. Carolus Hacquart, Bruggeling van g». I boorte (1640), Nederlander het groot- ste deel van z(1n leven (musicus aan het hof van de prins van Oranje) heeft interessante muziek geschreven, blij kens de van hem uitgevoerde sonata voor viool, twee basgamba's en cem balo, een zeer byzonder timbre. In da intieme ruimte van de kleine zaal kwam deze muziek goed tot zyn recht. Ook I het werk van Couperin (l'Apothéose de Oorelli) oogstte groot succes. Een b(j- I zonder harteiyk applaus sprak van da waardering van de toehoorders, die zeer geboeid geluisterd hadden. Het tweede gedeelte van het concert, door het Vocaal Kwartet uitgevoerd, beperkte zich tot 20e eeuws'e muziek. Groot vakmanschap en goede muzikali- I telt kenmerkten de uitvoering van wer ken van Poulene, Milhaud en Debussy, van de Belgen Absil en Vic Nees. vaa I Hindemith en de Nederlander Bading». Zeer beheerst en voortreffelijk genuan- ceerd zong dit kwartet, dat zich ook gespecialiseerd heeft in oude muziek, de voornameiyk Fransgetónte li ede re a By Debussy's ,Dieu qtt'iT la fait bon re- garder', dat enige affiniteit aan Schüti i neeft. kwam by ons de wens op van het kwartet ook oude muziek te horen. Het bleef zoals gezegd by 20e eeuws werk, hetgeen niettemin zeer werd gewaar deerd, getuide de gespannen aandacht en de hartelijke bijval. Jeugd en Muziek zorgde voor een avond van twee zeer bijzondere uitvoe ringen. Boeiende muziek. Weinig jeugA helaas. ▼.51 VLISSINGEN Opnieuw heeft een Vlissingse industrie de ge meente een schenking aangeboden voor de bouw van het nieuwe zwembadcomplex. Ditmaal is het de NV Koninklijke Maatschappij ,De Schelde', die met een gift van een ton komt. B en w stellen de raad voor ,het geschenk met grote erkentelijkheid en ln grote dank te aanvaarden.' fADVERTENTIE TIJDELIJK GRATIS BORRELGLAASJE MET GOUDEN RAND bQ aankoop voor minstens 10,— (witte dranken uitgezonderd) SLIJTERIJ - WIJNHANDEL Pottenmarkt 13 - MIDDELBURG Telefoon 2364 VERWACHT. VRIJ ZACHT Aanvankelijk op de meeste plaatsen droog weer met enkele opklaringen. Lv ter van het zuiden uit toenemende lw- wolking niogelyk gevolgd door regen. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Weinig verandering in tempera tuur. Vooruitzichten voor zondag en maan dag. vrij zacht met kans op regen. Weersvooruitzichten in cyfers gemiddeld over Nederland. Voor zondag: Aantal uren zon: 4 gra den of minder; min. temp.: 1 tot 4 gra den boven normaal: max. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal; ka.ns op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Voor maandag: Aantal uren zon: 4 gra den of minder; min. temp.: 1 tot 5 gra den boven normaal; max. temp.: 0 tot fl graden boven normaal; kans op een dro- periode van minstens 12 uur: 80 pro- ït; kans op een geheel droog etmaal 50 procent. Normalen voor 20-24 februari. Min. temp. Max. temp. Den Helder 0 4 Eelde —1 5 De Bilt —1 6 Vlissingen 1 5 Vlv. Z.-Limburg 1 5 ZON EN MAAN 23 februari Zon Maan 24 februari Zon Maan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2