OORLOG, HONGER EN ELLENDE IN BIAFRA EN M VOOR a HAAR W VAN t DOKTER ADRIE VOORHOEVE SCHRIJFT: VLISSINGEN Een klein snaai foto-album, vijfendertig kleine maar duidelijke foto's en op die foto's.... Biafra. Het hele probleem ligt er: ernstige snoetjes van kleine Biafraan- tjes, die nog nauwelijks beseffen dat ze Biafraantjes zijn. Drom men dikbuikige mensenkinderen met grote zwarte ogen, die hongerig, vragend of wantrouwig de lens inkeken. De foto's belandden in de pastorie van ds G. F. Voorhoeve in Ovezande. Ze kwamen van zijn 31-jarige dochter Adrie M. Voorhoeve die al drie jaar in Biafra in het hospitaal van dokter Middelkoop als arts werkzaam is. Zij is één van dat groepje Nederlanders dat zo bewogen met het lot van de verdrukte Biafranen is, dat ze het niet bij woorden heeft gelaten. Ze staat haar mannetje, temidden van alle oorlogsellende, daar ver in Afrika, in het Ebsabeth-hospitaal in Umuahia. Die oorlogsellende is er. En niet alleen als dreiging, maar helaas als realiteit van elke dag. In een brief naar haar ouderlijk huls van 14 december 1968 schrijft ze over een bombardement op Umuahia: .Ze gebruiken op het ogenblik •veer een gemeen soort splinterbommetjes die in stukken uiteenspatten'. Eind december vertelt ze: ,De federalen begonnen opnieuw Umuahia te bombarderen. Wij zijn nu in het stadium dat we het meer irriterend dan beangstigend vinden als je een paar keer per dag in de bunker moet duiken en met door kunt gaan met waar je mee bezig bent'. Een week later: .Hier sukkelt alles nog maar zo'n beetje door. Ik zie voorlopig nog geen einde aan de oorlog komen; wel wordt de voedselsituatie weer meer precair nadat het een paar maanden veel beter is geweest' In een andere brief, eerder vorig jaar: .Gisteren hebben ze Umuahia gebombardeerd, een dorp en markt, van geen enkel strategisch belang maar vol vrouwen en kinderen. Ze gebruikten brisant- of fosforbommen, in ie der geval het soort dat zo'n heel dorp met allemaal huisjes met rieten daken in een moment in lichterlaaie zet'. Persbureaus brachten vorige Week nog "het bericht dat vliegtuigen van de Nigeriaanse luchtmacht de stad Umuahia hebben gebombardeerd. Er vielen doden. De Nigeriaanse minister van voorlichting Enahoro ontkende dat dorpsmarkten werden aangevallen, maar als militaire doelen bij de bevolkingscentra lagen, vergissingen niet uitgesloten waren. Het trieste verhaal gaat nog verder. Het gaat verder met: oorlog, honger, te weinig voedsel, te weinig krach ten, te weinig medicamenten, te weinig van dit en te weinig van dat en alleen te veel van oorlog, oorlog en nog eens oorlog. JA, MAAR... Dokter Voorhoeve moet af en toe moedeloos haar schouders ophalen. AA en toe zal de moed haar in de schoenen zinken. Af en toe bereikt een noodkreet uit haar domein in Biafra het ouderlijk huis: .In Kameroen schijnen ze gewoon bang te zijn om Biafranen in enigszins grote getale toe te laten, waarom? Zijn ze bang dat him re gering omver zal worden geworpen door een stel kleine kinderen? En steeds weer hoor je. zelfs van mensen die er hiep, met hun neus boven op gedrukt worden het: jamaar. hoe moet dat danuater met deze kinde ren. zullen ze zich ooit weer kunnen aanpassen als ze terugkomen in Biafra? Voor verreweg het grootste deel van de kinderen die ik nu persoonlijk ken zal er geen later meer zijn als ze nog vier weken langer hier moe ten blijven. Ik zou in twee dagen tijds gemakkelijk een 500 weeskinde ren bij elkaar en naar het vliegveld kunnen krijgen, dus aan deze kant liggen de problemen niet. Elke nacht komen er tussen 10 en 20 vlieg tuigen binnen en worden uitgeladen en vertrekken leeg. En dat terwijl Je in ieder vliegtuig met gemak 100 kinderen zou kunnen stoppen, maar nee. zelfs al zouden we de toestemming hebben om kinderen uit Biafra en in Sao Tomé te vliegen dan toch nog maar een paar in ieder vliegtuig, want de luehtvaartbepalingen zijn zo dat iedere passagier een plaats en een veiligheidsgordel moet hebben en of die passagier nu 10 of 100 kg weegt interesseert verder niemand. Ook al past geen enkele veiligheids gordel voor het formaat kinderen dat we hier hebben, aan de bepalin gen valt niet te tornen en je mag niet twee of drie kinderen op één plaats zetten'. Schrijnende woorden, schrijnende zinnen. Dokter Voorhoeve houdt van .haar' kinderen, ze vecht voor hun leven en heeft telkens opnieuw de kous op de kop gekregen als het ging om rnéér kinderen weg te krijgen uit Biafra, weg van de oorlog, weg van honger en wég van alle ellende. EMOTIONEEL Adrie Voorhoeve is natuurlijk emotioneel bij de dingen betrokken, ze trekt de hele dag op met de Biafranen. Als er iemand is die het leed van de oorlogsslachtoffers kent, is zij het wel. Maar daarom ook heeft OVEZANDE Ds. en mevrouw Voorhoeve uit Ovezande volgen dochter Adrie voor zover dat mogelijk is nauwgezet. Ds. Voor hoeve wil lezingen over het werk van zijn dochter en de ver wikkelingen in en rond Biafra gaan geven. Over hun dochter vertelden zij: Adrie heef t altijd belangstelling in deze richting gehad. Na haar artsexamen ging ze praten in Oegstgeest. Ze volgde het advies op om eerst een jaar in het diaconessenhuis te Haarlem te gaan werken op de afdeling in terne ziekten. Daarna ging ze anderhalf jaar naar de vroed vrouwenschool in Rotterdam. Vervolgens weer drie maanden een korte algemene cursus in Oegstgeest en drie maanden Liver pool om tropische geneeskunde te studeren. Ze kwam goed beslagen op het ijs, maar toch ging ze op eigen risico, als free lance Het Rode Kruis achtte het te gevaarlijk vrouwen naar het oorlogsgebied te zenden. ,En dat, terwijl de mannen weieens voor huurlingen aangezien konden worden, vrouwen waren veel veiliger' Van maart tot begin juli was Adrie met verlof in Nederland. ,Ze zat op de duur op hete kolen om weer weg te gaan: terug na ar Biafra, terug naar al die mensen die haar hulp zo nodig hebben' Voor al uw schoonheids- behandelingen ,3 en ook speciale ACNÉ behandeling Schoon heidsspecialisto HENNY VAN DER VELDE Troelstraweg 339 (Torenflat) Missingen - Tel. 01184-6949 Zaterdag 22 februari 1969 O Michele Ray, de mannequin die oor. logscorrespondente in Vietnam werd n vele malen in het nieuws kwam door een gevangenisperiode bij de Vietconj heeft aan Nova verteld hoe zij terechl kwam in het harde vak van oorlogi. correspondente. Ze trouwde op zestien, jarige leeftijd, scheidde op haar eenen twintigste en werd model bij Chanel Vond het mannequinwerk aanvankelijk fantastisch', wilde echter gaan schrijve* maar kon geen enkele krant vinden du haar als aspirant-oorlogscorrespondenu i serieus wilde nemen. Pas nadat ze vow I Elle een grote reisreportage had ge maakt, bleek Nouvel Observateur bereü haar naar Vietnam te sturen. Nu kan u haar verhalen kwijt aan kranten over de hele wereld. Belangrijkste element in haar werk vindt ze het scheppen van vertrouwen bij de mensen met die u werkt. ,Je moet Parijs vergeten en lever- als de Vietnamezen. Je moet je eigen leven vergeten. Zij vertrouwen me: nlel omdat ik van The Times of van Parii Match ben, maar omdat ik Michele ben.' Ze maakt maar zelden foto's bij haar ar-1 tïkélen: ,ik kan geen foto's van de dooi l maken'. Teveel namaaksieraden, armbanden en kralen zijn dodelijkvoor het uiter lijk van een vrouw, vindt de in Amerika geboren modeontwerper Bill Blass. .Al die kralen, kettingen en ringen maken uan een meisje een herdruk van ieder ander meisje'. Zijn advies, afgedrukt in Woman's Own: een vrouw die ziet dal al haar vriendinnen meedoen aan dt kettingrage moet eens proberen om he lemaal geen sieraden te dragen. Ze moeI wel zorgen dat haar make-up en kapsel perfekt zijn. Het resultaat Juist: zo'n vrouw valt op doordat zij anders In heel wat Nederlandse steden zijn tegenwoordig pannekoekhuisjes" te vin den, maar het is de vraag of er eentji bij is die het assortiment van een der, Parijse pannekoekhuizen kan overtref' fen. Dat Parijse pannekoekhuis staat (vertelt Marie France) aan de Avenui Franklin Roosevelt in de lichtstad en het serveert drieëndertig verschillend* pannekoeken: met kip, mosselen, ka* stanjepuree, likeur en nog tientallen andere vullingen. Irene, belle par amour', schrijft EIU bij een serie foto's i>an prinses Irene, opgenomen in een fotoreportage ovef bekende vrouwen die in de loop der jaren steeds mooier zijn geworden. In I haar tienerjaren was Irene, aldus het Franse weekblad, een stevige Hol landse' die zich meer met sport dan met coquetterie bezig hield. Sinds haar hw welijk in 1964 is zij voortdurend slanker, f en mooier geworden. Een ontluiking die, vindt Elle, het meest verbazingwek- I kende voorbeeld is van ,de macht die I het geluk op de schoonheid van een vrouw uitoef ent". .Stuur uw vrouw alleen op vakantie'. Dit advies geeft (volgens Ladies' Home Journaleen in managerziektengespe- I cialiseerde Canadese arts soms aan mannen in topfunkties. Hij licht zijn I tegenstrijdig lijkend advies als volgt f toe: mannen die van hun werk houden en midden in een interessant projekt i zitten, moet men rustig aan het werk laten. Als ze toch op vakantie gaan en voortdurend over het onafgemaakte L projekt lopen te denken, hebben ze meer kans op een hartaanval dan wan neer ze achter hun bureau waren blij- ven zitten om het werk af te maken, j En voor de liefhebbers van kamer planten even dit berichtje: de azalea is I (officieel) deze maand precies honderd- I vijftig jaar oud. In 1819 werd de azalea voor het eerst gepresenteerd op een land- en tuinbouwtentoonstelling in België. Verdeel een kleine bloemkool in roos- f jes en kook die, met een in blokjes ge sneden aardappel in ruim 1 l water met wat zout., blaadjes laurier, stukje folie, goed gaar. Wrijf dit door een zeef en voeg de dikke puree van bloemkool en aardappel weer toe aan het water. Voeg er een kippebouillonblolcje bij. Klop een ei los met een kopje room. Voeg er wat van de warme soep bij en giet dit, goed roerend en van het vuur af bij de rest van de soep. Breng de soep op smaak met zout, peper en iets citroensap. Strooi er gebakken blokjes brood op en stuif er wat paprikapoeder over. En dat is j dan eens een bijzonder bloemkoolsoepje I van Wina Bom. De meest karakteristieke creaties die de modekoningen voor het komende sei zoen landceerden zgn: 1. Mantelpakjes met plooirokken en lange kraagloze jasjes, 2. geplisseerde overhemdjurkjes met lange poffende mouwen, en 3. broekpakken bestaande uit lange pantalon met wijduitlopende pijpen en lange jasjes met robespierre-kra- gen (de bovenste revers opstaand en de onderste punten neergeslagen). (ADVERTENTIE) Bij de rij foto's: Vragende sombere ogenlange rijen moeders met zieke kinderen en dokter zij het recht om een smeekbede om méér hulp, méér vluchten, méér vei ligheid tot ons te richten. In haar brief naar haar vader en moeder schreef ze ook: ,Ze zeggen natuurlijk steeds maar dat wij bij de problemen hier te veel emotioneel betrokken zijn om de situatie goed te kunnen beoordelen. Maar ik wou dat ik eens een paar dagen enkele hoge heren mee kon nemen naar onze klinieken en zien of ze zich dan nog niet emotioneel er bij betrokken zouden voelen; maar nee, zy zitten lekker rustig ver buiten schot, hun kinderen en kleinkinderen zijn goed doorvoed en hebben alles en zelfs meer dan een kind nodig heeft, dus zij kunnen de situatie beoordelen, en wat rraakt het hen uiteindelijk dat een paar duizend Biafraanse kinderen meer of minder onnodig liggen te verhongeren'... Hoe ontmoedigend het politiek schermutselen moet zijn voor allen daar in Biafra blijkt uit een andere brief: .Hoorde net gisteren dat de Franse en Duitse ambassades in Lagos ten stelligste hebben ontkend dat Frrank- rljk en Duitsland wapenen aan Biafra sturen. Politiek bedrijven gaat volgens mij steeds meer lijken op een kinderspelletje, doe je ogen stijf dicht voor wat er werkelijk gebeurt en dan ga je zo hard zitten denken aan wat je zelf wilt dat er gebeurt dat je het tenslotte precies zo voor je ziet als je zelf het beste uitkomt. De Engelse regering zegt dan tenminste wel eerlijk dat ze de federalen steunt (maar een klein beetje, zodat ze niet hard kunnen doorstaten en het zo niet tot zo'n heftige strijd wordt dat de bevolking onder de voet gelopen wordt). Ze weten natuurlijk drommels goed dat de beste manier om zoveel mogelijk Biafra nen om zeep te helpen is om het langzaam aan te doen, dan doen hon ger en besmettelijke ziekten wel waar zij hun hachje niet aan durven wagen'. MAZELEN Dokter Voorhoeve staat er gelukkig niet alleen, voor. In Umuahia zijn er de Middelkoops, de arts Lolke Osinga, zuster Brechtje Folkerts, en er zijn buitenlandse vrienden en collega's. Af en toe vertrekt er een voor verlof naar Europa; bepakt en bezakt komen ze weer terug. Ze komen allemaal weer terug uit het veilige, rijke Europa naar het onveilige en arme Biafra. Ze móeten terug, want ze zijn zo hard nodig. Eind vorig jaar schreef Adrie Voorhoeve naar huis: ,Ik ben bang dat het dit jaar een ernstig mazelenjaar zal worden. Ik heb de eerste kin deren al weer op de polikliniek gehad die ik ervan verdenk en zoals de kinderen op het ogenblik zonder enige weerstand in kaïnpen en dorpen samenhokken zie ik het bijzonder somber in als we niet op korte ter mijn massaal kunnen inenten; en het grote probleem met mazelénvaccin is dat je het in de ijskast moet bewaren en er is geen brandstof genoeg voor 24 uur per etmaal elektriciteit en dus een functionele ijskast te heb ben. Zo schuif je van het ene probleem in het andere. Hetzelfde met het uitzenden van zieke kinderen, als eindelijk na veel geharrewar het hier in kannen en kruiken is dat kinderen die hier echt geen kans maken naar Nederland kunnen, beginnen ze in Sao Tomé te donderjagen en mogen de kinderen daar alleen maar heen als ze meteen door kunnen naar Europa, en als dan met een heleboel misverstanden en wachten op telexberichten, die dan toch weer niet of te laat doorkomen, dat ook geregeld is en je denkt van nu moet het toch echt kunnen dat vanavond weer een paar kinderen weg kunnen, dan mag het weer niet omdat er net die da.g weer gevochten of gebombardeerd is op het vlieg veld. Het laatste is nu dat we gehoord hebben dat het in Nederland zelf ook weer niet goed zit en er toch weer mensen zijn die een paar doodzieke kinderen willen gebruiken voor eigen glorie en prestige. Als je dan hier die wurmpjes ziet zitten op de kinderzaal dan vraag je je toch ook wel af hoe het nu toch in godsnaam mogelijk is dat de ene mens de ander dit aandoet. Dat mensen die zichzelf christen noemen en leiders van kerken en zen delingen, zó uitzijn op eigen eer of op die van eigen kerk of vereniging of land dat ze zonder blikken of blozen aan een stel kleine kinderen de kans ontnemen om een leefbaar leven te leiden ls 'ets volslagen onbegrij pelijks, maar het maakt het wel begrijpelijker waarom de kerk als insti tuut en ook de wereldraad van kerken zodra er sprake is van echte of vermeende macht en invloed zo jammerlijk faalt'. KWASHI0RKW0R Eén van de gevreesde ziekten in Biafra is de kwashiorkwor, gevolg van verhongering en ondervoeding In Biafra heeft men met behulp van de hulpacties in Europa honderden gaarkeukens op poten kunnen zetten. Op deze manier probeert men voor duizenden vluchtelingen één maaltijd per dag te garanderen. Ds J. M. Hoekstra. Afrika-secretaris van de raad voor de zending der Nederlands Hervormde Kerk schreef in een rondzendbrief: ,Tot op heden heeft de hulpverlening iets meer kunnen betekenen dan een druppel in de oceaan. De vraag rijst of de betekenis ervan niet afneemt wanneer straks onder verslechterde omstandigheden gewerkt zal moeten worden. Zeer spoedig zal de voorraad basisvoedsel (koolhydraten) in Biafra zijn uitgeput. Dit betekent dat de verschillende opvangcentra alleen al tien maal zoveel aanvoer nodig hebben als zij na krijgen. Geen rekening wordt gehouden met de miljoenen Biafranen die de bossen ingevlucht zijn en die tot nu toe nauwelijks of niet konden worden bereikt door de hulp organisaties. Verwacht wordt dat om enigszins het hoofd te kunnen bieden aan de situatie een aanvoer van drie duizend ton voedingsmiddelen per dag noodzakelijk zou zijn. Men verwacht in de komende drie maanden de aanvoer te kunnen ver groten tot 250 ton per nacht voorzover het de Luchtbrug uit Sao Tomé be treft', aldus ds Hoekstra in januari. Ook dokter K. Reijnierse eveneens vanuit Umuahia kwam eind januari met dezelfde sombere berichten. De yam (een wortelstok die ge lijkwaardig is aan de aardappel) raakt op en de oogst van nieuwe aan planten mais, rijst en cassave zal niet voldoende zijn. Hij schreef: .De prijzen van het stapelvoedsel gaan snel omhoog, er zijn veel meer bede laars. veel meer uitgemergelde mensen: een beeld van algeheel tekort aan voeding; opnieuw beelden van kwashiorkwor: een tekort aan bepaalde onderdelen van de voeding. Dit vooral bij mensen die zich maanden lang in de bossen verscholen hadden: hierdoor wordt het aantal te verzorgen personen tevens groter en tenslotte: er komen meer doden voor op de markt en langs de kant van de weg. SICKB0YS In Umuahia is men in december gestart met de zogenaamde sickboys. Een sickboy is een simpel gebouwtje waar een verpleegster aan het hoofd staat en verder Rode Kruis-jongens en-meisjes en andere vrijwilligers het werk doen. Dokter Adrie Voorhoeve schrijft dankbaar: 'Het is wonderbaarlijk wat er gepresteerd wordt. Ik kan er kinderen met ernstige kwashiorkwor heensturen, kinderen die je ln normale tijden als een spoedgeval in het ziekenhuis zou opnemen en met alle medische hulpmiddelen en medicijnen te ïyf gaan, stuur lk nu naar een slckhoy en met wat simpele geneesmiddelen, regelmatige maaltijden en wat zorg en liefde zie Je ze een week later soms onherkenbaar verbeterd terug.' Het klinkt positiei en optimistisch en dat is dan allemaal te danken aan weer andere mensen die zich met hart en ziel voor de lijdende mede mens inzetten. Hetzelfde enthousiasme komt er onder de artsen en verpleegsters als er een lading bloed arriveert. ,Nu de kwashiorkwor minder wordt krijgen we meer en meer kinderen met een ontstellende bloedarmoede: zo'n 10 procent van wat een kind zou moeten hebben is geen uitzondering, en dan is een halve liter bloed werkelijk het enige dat helpt'. De brieven gaan door, een klein stukje optimisme, een grote brok tragedie. Het verslag van een kerkdienst, van een dag vakantie, ook het verslag van wéér een bombardement, van wéér een lange reeks gewonden, een grapje over één van de medewerkers en weer een kantje vol over de dood van de bemanning van een vliegtuig dat Ju brand was gevlogen. SPEELGOED In een brief naar huis vroeg dokter Voorhoeve om wat speelgoed: poppen, prentenboeken, legpuzzels en dergelijke. ,Ik weet wel dat het gek klinkt om in oorlogstijd om kinderspeelgoed te vragen, maar zoveel kinderen liggen weken of maanden in ziekenhuis of sickboy, veel kinderen vooral ook met verwondingen, amputaties of verlammingen doordat ze gewond zijn geraakt bij bombardementen; ik geloof dat een stukje speelgoed voor een kind dat ouders en familie verloren heeft er maar ligt te liggen met één arm en een beschadigde wervelkolom, belangrijker is dan zijn pilletje voor de pijn. Nu in de droge tijd zijn de nachten hier fris en flanellen en dunne wollen, kinderkleding, flanellen lakens en luiers, alles waar je een klein kind in kunt rollen, is welkom'. Vóór enthousiaste mensen oud speelgoed of flanelletjes bij elkaar gaan zoeken: medici jen en voedsel hebben uiteraard voorrang zolang de toe voer naar Biafra met mondjesmaat gaat. Met de kerstdagen is er wel speelgoed via huize Voorhoeve per schip (van Abi Nathan) naar Biafra gegaan. Men hoopt op een tweede vaart naar Biafra. Dan zal Adrie Voor hoeve ongetwijfeld een beroep op de mensen in Nederland doen. Daarom: bewaar alle spulletjes dile ooit eens van dienst zouden kunnen zijn zorgvuldig en wacht op nader bericht uit Biafra. Tenslotte een optimistisch geluid uLt het Albert Schweltzerblad: Dr Catch- pool, docent tropische geneeskunst aan de universiteit van San Francis co heeft gedaan gekregen dat er bij het ziekenhuis in Lambarene ruim te beschikbaar komt om 500 Biafraanse kinderen te verzorgen. Mevrouw Voorhoeve, de moeder van Adrie wil de mensen verder al leen op het hart drukken dat het geld dat vla de wereldraad van kerken wordt gestuurd voor de volle 100 procent in Biafra terecht komt en voor hulp aan de Biafraanse slachtoffers wordt besteed. MARJOLEIN COPIER uw handen vragen erom

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 14