Rijnmond stelt rapport op over Zuidwest-Nederland Sluis voorzichtig met btw SssT*k»''" ""*,hove M Beter resultaat met minder giftig middel Ir. Prins over de ,radicale misrekening van dr. Mansholt' ABN kreeg eigen kantoor in Axel LEES DE PZC Informatie voor ouders over de godsdienstlessen op r-k scholen MR E. WAGE BESPRAK VOOR ZLM TERNEUZEN PLAN MANSHOLT Provinciale subsidies ,We gaan beslist de goede kant op' Grote bedrijven reageren net als de kleine Onbegrijpelijk OPENING DOOR BURGEMEESTER CHEQUE VAN f 1000- VOOR JEUGDWERK Afscheid Zeeuwse almanak 1969 is uit PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 20 FEBRUARI 1969 BEGROTINGSVERGADERING: BESTAAT OVERLEGORGAAN Z.-W.-NEDERLAND NOG WEL ROTTERDAM (GPD) Het da- gelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond heeft besloten naar aanleiding van de vele rappor ten die gemaakt zijn over Zuid west-Nederland een overzicht sa men te stellen. Dit overzicht zal aan de Rijnmondraad worden ge zonden en omstreeks juni in de raad worden besproken. Dit zei gistermiddag (woensdag) de voorzitter van de Rijnmondraad, ae heer W. A. Fibbe tijdens de begrotingsver gadering. Een suggestie van de fractie voorzitter van de PvdA, de heer J. de Jong, dit ook te bespreken in het over legorgaan Zuidwest-Nederland wilde de heer Fibbe ,wel overnemen. De hoe veelheid rapporten is zo groot, zei de heer Fibbe, dat een onmiddellijk oor deel over de materie onmogelijk is. Wjj zullen moeten zoeken naar harmonisatie van de verschillende belangen. De heer De Jong vroeg zich voorts af, hoe het in het kader van de aanvan kelijk hooggeprezen samenwerking in het overlegorgaan toch mogelijk is, dat er thans een rapport door Rotter damse diensten is gemaakt, dat het ei land Voorne-Putten tot havengebied be stempelde. Men kan zich de vraag stel len, zei hij, ook al door de wijze waar op deze studie over de toekomst van Voorne en Putten een aanvang kan ne men, of hier niet moet worden gewaagd van een vermenging van ambtelijke en politieke verantwoordelijkheid. ,In Zeeland heeft men', aldus de heer De -Jong, ,<luidelyk te verstaan gege ven dat men wantrouwend staat je gens de Rotterdamse bedoelingen. In het hele land ontmoet men nog al eens aversie tegen Rotterdam, om dat hel van die .doordouwers' zjjn. Dat moet voorkomen worden, want Rotterdam dient in wezen een goede zaak', zei de fractievoorzitter. ,Het is waarachtig geen sinecure de tech nische ontwikkeling voor te blijven. Als je echter in een samenwerkings orgaan zit, dan moet je die samen werking ook waarachtig nastreven'. Êat brengt me op een vraag .bestaat t overlegorgaan Zuidwest-Nederland nog wel? De Rijnmondraad zou wel licht zich tot taak kunnen stellen om sterker dan tot nu toe de instantie te zijn die partijen bij elkaar brengt, met de bedoeling eikaars standpunten te leren verstaan. De heer De Jong zei dit naar aanlei ding van het feit, dat hij niet vla de Rijnmondraad maar via een artikel in de PZC was ingelicht dat het overlegor gaan zeehavenontwikkeling Zuidwest- Nederland een drietal werkgroepen en een aantal studiecommissies Instelde. BEGELEIDINGSCOMMISSIE De heer De Jong stelde voor uit de Rijn mondraad een begeleidingscommissie in te stellen, die de inbreng van het open baar lichaam Rijnmond toetst aan de belangen van Rijnmond. Over de studie groep beheersvorm, onder voorzitter schap van de heer Van der Wel. grif fier der staten van Zeeland, zei de neer De Jong dxt hij deze van groot belang achtte. Hij vroeg of men wil nagaan of er een op democratische wijze" gecon troleerde bestuursvorm tot stand kan worden gebracht, vla welke bestuurs vorm de gehele ontwikkeling van het delta-gebied kan worden behelsd. Verder wil de heer De Jong alle voor stellen aan de Rijnmondraad, die betrek king hebben op de ontwikkeling van Zuidwest-Nederland, vooraf toezenden aan het overlegorgaan voor advies. Hij hield voorts een pleidooi voor het in het overlegorgaan Zuidwest-Nederland opnemen van de vakbeweging. De vak beweging heeft in het beraad over de HULST In de basiliek van Hulst zul len op zes achtereenvolgende vrijdag avonden lezingen worden gegeven over de verschillende onderwerpen die in het godsdienstonderwijs op de r-k scholen aan de orde komen. De lezingen zijn be doeld om de ouders van de 2500 school kinderen, jongens en meisjes, op d< hoogte te brengen van de geloofsverkon diging zoals deze op het ogenblik aan de kinderen wordt gegeven. ,Onze ouders verstaan hun kinderen dik wijls niet meer en de kinderen hebben soms moeilijkheden met hun ouders: ze krijgen andere inzichten en opvat tingen dan hun ouders vroeger hebben opgedaan', aldus deken Ant. Koopmans. ,Het i3 uitermate belangrijk, dacht ik dat ouders en kinderen over geloofswaar heden en geloofsinzichten kunnen praten en elkaar kunnen verstaan'. Pater Fr. Schreuder, moderator van de middel bare school in Hulst zal deze zes inlei dingen verzorgen, die uitgaan van de werkgroep .School en katechese' in Hulst. De avonden, die om acht uur be ginnen, worden speciaal ln de basiliek gehouden, omdat er nogal wat belang stelling is. Ze zijn overigens voor ieder een, met all-een de ouders van de scho lieren, toegankelijk. De lezingen begin nen komende vrijdag met een avond over ,De oorsprong van ae mens en zijn roep naar God.' 'daarna komen: 28 februari over ,het oude testament in tegenspraak met de wetenschap?', 7 maart .Wie is Jezu3 van Nazareth?'. 14 maart .Erf zonde en verlossing*, 21 maart .Doop en avondmaal' en 28 maart ,De weg ten einde toe.' K. van koophandel Zwsch-Vlaanderen gaat vergaderen TERNEUZEN De kamer van^koop handel en fabrieken voor Zeeuwsch- Degenen, erkenning gevonden, zei hij. die de werknemers vertegenwoordigen, die straks in deze regio moeten werken, leven en wonen, wordt niet naar hun mening gevraagd. Het wordt de hoog ste tijd dat daaraan iets gebeurt, zei de fractievoorzitter. VOORBARIG De fractievoorzitter van de prot. cbr- groeperlng, mr A. J. Jansen, zei de uit spraken die de vorige week in de tweede kamer zijn gedaan aangaande Voorne- Putten en de Hoeksclie Waard te be treuren. Die uitspraken zijn voorbarig, zei hij. Een kanaal door de Hoeksche Waard is nodig voor de afvoer van produkten van bedrijven. Als zo'n kanaal er niet •ntwikkëling van dit gebied nog geen l komt. blijven de bedrijven weg. Jaarvergadering in ,Des Pays Bas' Vertoning van ZLM-journaal '68 TERNEUZEN De algemeen secre taris van de ZLM, mr E. Wage, sprak dinsdagavond tijdens de algemene jaar vergadering van de ZLM-afdeling Ter- neuzen in hotel ,Des Pays Bas over .Mansholt en Zeeland'. Duidelijk ge ïllustreerd met cijfers zette de heer Wage het plan-Mansholt uiteen en gaf hij aan hoe de heer Mansholt tot dit plan was gekomen. Dit plan valt uiteen in drie delen: structuur, overschotten jaarlijkse prijsvoorstellen. Er was constateerd dat de produktie jaarlijks moet houden met de vraag hoe hel afgewezen moet worden. Uit de verga dering kwam de vraag: ,Waar blijfit ,onze Kloos'. De heer Wage moest toe- Belgisch schip bij Stavenisse omhoog WEMELDINGE Woensdagochtend omstreeks zeven uur is het binnen vaartschip BRT 5 uit Antwerpen vast gelopen Dij Stavenisse. Het ruim 90C ton metende schip is ongeladen. Ber gingsvaartuigen van de firma L. Pol derman uit Hansweert hebben zich over het schip ontfermd. Zij hebben het schip, dat midscheeps Is geplooid, omstreeks vijf uur, met hoog water, vlotgetrokken. Vandaag wordt het naai- België gesleept. Er is aanzien lijke schade. Benoeming van directeur-arts volksgezondheid In zijn laatste vergadering heeft de provinciale raad voor dc volksgezond heid ln Zeeland lot directeur-arts be noemd de heer J. M. S. Mol, arts Ie Bergen op Zoom. Dew benoeming vond plaats ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van de arts I Th. A. Bos, die zich als huisarts in Tho- I len vestigde. MIDDELBURG Een lange qj monu- De h(K,r Mol ^e s^ert 1960 als school- menten en molens zyn in 1968 m aan- arts en waaraemend gemeente-genees- merking gekomen voor provinciale sun- heer blJ de gemeentelijke geneeskundi- sidies in restauratiekosten van diver- „e djenSf te Bergen op Zoom werk- se woonhuizen, molens en andere rao- zaam is staat als erkend sociaal-ge- numenten. neeskundige ingeschreven in het regis- De hoogste subsidie van f 9270 werd ter van de sociaal-geneeskundige reel- s' laantal functies op sociaal-geneeskundig Het totaal aan toezeggingen over 1968jen maatschappelijk terrein, waaronder bedraagt 339.247, waarvan 193.962.het voorzitterschap van de vereniging door g s en 145.285 door provinciale, van schoolartsen in Noord-Brabant en staten. I Zeeland. Verwacht wordt, dat de heer! Tien procent van de restauratiekosten; Mol zijn werkzaamheden als directeur-1 teven dat de landbouw zich wel wat itser zou kunnen opstellen, maar hij wees op de moeilijkheid dat de land bouw geen enkel strijdmiddel heeft, Voorafgaande aan deze lezing had het huishoudelijk gedeelte van de vergade ring plaatsgevonden. Na een openings woord van voorzitter A. van Hoeve wer den onder meer het jaarverslag ovei 1968 en de rekening en verantwoording over 1968 aan de orde gesteld. Zo bleek onder andere uit de woorden van se cretaris D. J. Dekker dat men op het ogenblik 113 leden heeft en zes leden van verdienste. In kas heeft men mo menteel aan reserve ƒ2018,66. De con tributie blijft ongewijzigd. De heer -Tollenaar, die periodiek aftrad als be- l.? SÏ h»,1'tllS «nurslld, wera Sertrottn. De avond werf liSïïüi L L_ïï. JÏÏSlïl besloten met de vertoning van de film l i landbouw neemt evenwel JS6R' samengesteld en Sar (er ZVtogJiïlt Sat heTéi- 1??0 "»fe™ld door de beer A. van Wyngen. nog tien miljoen zullen zijn). Dit alles in EEG-verband. Wat betreft de over schotten werd in 1968 voor 7,2 miljard gulden uitgegeven vanuit Brussel ter ondersteuning. De gezamenlijke kosten voor onderzoekingen, onderwijs en der- "~ke betreffende de landbouw in de 1 kwamen in 1967 op een totaal 6,8 miljard gulden. Mansholt con stateerde dat de kleine bedrijfjes het grote knelpunt vormden. Slechts drie procent van alle bedrijven in de EEG zijn groter dan 50 ha. Voor Zeeland is dat 4,5 procent En 80 procent van alle veeteeltbedrijven in de EEG hebben minder dan tien koeien. Tenslotte was dan ook nog gebleken dat de helft van alle bedrijfshoofden ouder is dan 57 Hoe wil de heer Mansholt hier nu ver andering in brengen? Door de samen werking te bevorderen en door onder andere landbouwgebieden aan de land bouw te onllrekkeii en er bossen aan tc planten of er recreatiegebieden van te maken. De heer Wage wees erop dat men goed voor ogen moet houden dat het hier gaat om een Europees plan. Lang niet alles daarvan is van toepas sing op Nederland. Bovendien hoeft, vol gens mr Wage, het goed draaien van een bedrijf helemaal niet afhankelijk te zijn van de oppervlakte. Het ligt ook aan ae man die het bedrijf leidt. Als voor beeld noemde hij de kleine bedrijfjes die in de jaren '30 net taaist waren geble ken. Wat de samenwerking betreft meende de heer Wage dat er al een na tuurlijke tendens is naar bedrijfsuit- breiding. In het feit dat de helft van de bedrijfsleiders ouder is dan 57 jaar zag d hr Wage niets verontrustends. Voor vele bedrijven ls er geen opvolger en dat leidt zodoende naar natuurlijke sanering. Mr Wage merkte op dat hij een dergelijk plan eigenlijk niet van een socialist had verwacht, omdat het zo weinig sociaal is, maar meer economisch. Voorts zei de heer Wage nog het één en ander over de prijzen en de gezinsbe drijven. Hij besloot met te zeggen dat men zich niet alleen op moest richten dat het plan Mansholt afgewezen moest van de Korenmolen te Middelburg en twintig procent de.»- kosten vnn^ de ko renmolens te Colijnsplaat. Kuitaart, 's-Gravenpolder. Biggekerke, IJzendij- ke. Goes, Hontenissë, Kortgene en zal uit het provinciale fonds restauratie monumenten worden vergoed. In 1968 heeft het college van gedepu teerde staten tevens besloten een sub sidie van 273 te verlenen voor de restauratie van de torenklok van de hervormde kerk te Sint-Maartensdijk, 1017 voor restauratiewerkzaamheden aan de toren van het stadhuis te Vee- re, 3120 voor restauratie van het or gel in de H. Henricuskerk te Clinge en 3700 voor het orgel van de r-k kerk te Koewacht en subsidies voor restauratiewerkzaamheden aan de her-l vormde kerkgebouwen te Heinkenszand en Oud-Vossemeer. Het totaal der toezeggingen met inbe grip van voorgaande jaren bedraagt ruim 630.000. Men verwacht dat 50.000 niet zal behoeven te worden gehonoreerd doordat bepaalde werken niet zijn uitgevoerd. Gs stellen de pro vinciale staten daarom voor de reste-, rende 580.000 ken uit de batige sloten van voorgaan-! de jaren en "fifi v van 1968. arts van de raad per 1 april 1969 zalj beginnen. Slot van pagina 1 wél en in eigen land geen btw moet worden betaald. Pas in 1970 wordt ook in België het nieuwe om zetbelastingstelsel ingevoerd. De Sluise middenstand maakt zich geen illusies, dat de Belgische koper dat ene jaar een eventueel prijsverschil over het hoofd zal zien. .Een Belg Ls prijsbewust, al lijkt dat misschien niet altijd zo', zeggen de winkeliers. Aan deze zakelijke inslag van onze zuiderburen heeft Sluis trouwens zijn naoorlogse welvaart öe danken. De Sluise middenstand vindt het op dit ogenblik nog te vroeg om al iets zinnigs te zeggen over het al dan niet wegblijven van het Belgische koperspubliek. Het is waar: er zijn dit jaar een aantal opvallend rustige dagen geweest, maar dat kan even goed een gevolg zijn geweest van het slechte weer. Het feit, dat ook na de jaarwisseling nog kleine winkel pandjes voor exorbitante prijzen zijn verkocht, wijst bepaald niet op een paniekstemming. Daar staat w«r tegenover, dat een enkele maande geleden geopende cash and carry- winkel plotseling voor een half nul- joente koop is. ,Maar ook dat wijst niets', zegt men in Sluis. ,Htt kost maanden, zo geen jaren, om «j dergelijke zaak op gang te brengt Wie daar anders over denkt he»1: gewoon geen verstand van onder», merschap'. Optimisme CHEMISCHE ONKRUIDSBESTRIJDING: MIDDELBURG ,Men komt by de 350.000 te dek-lphpjjjjgpjjg onkruidbestrijding ln de oiuten van voorgaan- ooo uit de begroting landbouw tot steeds betere resnl- Itaten met steeds minder voor het Voorts stelt het college van gs voor de, begrotingspost voor restauratie monu- publiek giftige middelen. Dat ver menten 1969 van ƒ210.000 op 300.0001 zekerde OIK de heer P. Verhage, te brengen. VOOR ZLM WEST-ZUID-BEVELAND I nen zijn. ,Er zijn bedrijven, die niet on der een bepaalde noemer zijn te vangen en die uitstekend draaien'. De ZLM-voorzitter herhaalde nog eens zijn bezwaren tegen de manier van presentatie van de Mansholtplannen. Hij gaf een uiteenzetting van de inhoud van de drie hoofdstukken, waarin die plan nen worden onderverdeeld: de voorstel len tot verlaging van de prijzen, voor gestelde maatregelen om meer even- 's-HEER-HE ND RIKSKINDEREN De gedachte, dat ondernemers van 0 tere bedrijven anders zullen reageren: wicht in de markt te brengen en het dan die van kleine bedrijven en niet zo structuurmemorandum, dat naar inmid- snei méér zouden gaan produceren als de pqjzen ongunstig liggen, is een ra dicale misrekening van de heer Mans holt. Dat is de mening van ZLM-voor- zitter ir J. Prins. ,Ook de grote bedre ven zullen uit het bedrijf halen wat erin zit. Anders ben je geen ondernemer. Als de zwakke broeders in de landbouw zouden afvallen en natuurlijk hebben we die ook dan zal er juist nog eco nomischer worden gereageerd', aldus de heer Prins voor de algemene vergade- veland, die woensdag in 's-Heer-Hen- driksklnderen werd gehouden. De reden, waarom hij toch het minst kritisch staat tegenover het derde deel van de Mansholtplannen waarin de structurele kant van de landbouw wordt beoordeeld is dat men al lang om andere redenen met structurele verbeteringen bezig is. ,Dat men daarmee bezig is komt voort uit het feit, dat de techniek voortschrijdt. Via samenwerking en Intensivering wordt de structuur van de bedrijven al verbeterd en de af- Hij meende dan ook, dat als het struc tuurmemorandum van de heer Mans holt een handvat geeft voor structuur verbetering men dat moet aangrij pen. Maar niet met de gedachte, dat de overschotten op die manier zouden ver dwijnen. Kritisch was ir Prins overigens over de .schematische manier waarop in het structuurmemorandum de zaken worden aangegeven'. Hij stelde nadruk kelijk, dat het bewezen is, dat kleinere bedrijven dan in het memorandum aan gegeven bij een bepaalde manier van bedrijfsvoering zeker wel rendabel kun ne vergadering bijeen. Voorzitter ir. H. van Krevelen zal in die vergadering zijn jaarrede uitspreken. De vergadering begint om half elf- RAAD VOOR SCHEEPVAART DOET UITSPRAAK IN VASTLOPEN .HOLLANDIA' VLISSINGEN De raad voor de scheepvaart heeft uitspraak gedaan in zake her aan de grond lopen van het motorschip .Hollandia', op 26 maart vorig jaar in de Pas van Terneuzen. De beide oetrokkenen, kapitein D. B. en stuurman D. D. werden gestraft met een berisping. Nadat de .Hollandia' was vastgelopen de Pas van Terneuzen kon het schip de volgende dag bij hoog water op eigen kracht weer vlot komen. De raad van de scheepvaart, meende, dat D. schuld had aan het aan de grond lopen, omdat hij in strijd met de gegeven orders de boei en 16. 38, 20 en 22 aan bakboord had moeten houden wat niet is eebeurd. De kapitein had naar de mening van de raad schuld, omdat hij de navigatie in een water als de Westerschei de ook niet voor een kort moment mag overlaten aan een niet- gediplomeerde stuurman. De gewone burger valt er steeds meer op terug, zij is bij uitstek een servi cebedrijf geworden. Naar de mening van de heer Van Dijke betekent de vestiging daarnaast een welkome uit breiding van de dienstensector, een zaak die ook weer past in de opvat ting van het gemeentebestuur dat Axel vooral een taak heeft als woongemeen- AXEI, De burgemeester van Axel, de lieer M. K. van Dijke heeft woens dagmiddag in deze plaats een kantoor van de Algemene Bank Nederland opend. De burgemeester kreeg bij ze gelegenheid uit handen van de be heerder, de lieer J. A. Rouw, een che que van f 1000. Dit geld zal worden verdeeld onder de plaatselijke jongeren- sociëteiten. Met de ingebruikname van het kantoor, [gevestigd ;n een pand aan dc markt, komt een eind aan het .zwervende' be- |3taan dat de ALgemene Bank Nederland 'lange jaren ;n Axel heeft geleid. Men werkte in diverse ruimten, waaronder een achterzaaltje van een café. Op een bijeenkomst, in het nieuwe ge bouw zei burgemeester Van Dijke de vestiging een blijk te vinden van het vertrouwen dat de bank in Axel stelt. Momenteel zijn er in deze plaats zo'n 7 bankvestigingen, een verscheidenheid waarmee volgens de burgemeester het bankwezen alleen maar gediend kan zijn. .De bank is in deze tijd niet lan ger een bedrijf tussen andere bedrij- Metamorfose Prins ging in het begin van zjjn toe spraak in op de veelvuldige kwali teiten van de haer De Groene. In zijn openingswoord gaf de heer De Groene een overzicht van het jaar 1968 voor de landbouw. Uitvoerig ging hij In op het belang van uitvoering van de .rdappelteeltregel'lng, de regeling, die is voor het opruimen van voerbie- nkuilen vóór 1 april, de distelveror dening en de regeling ter bestrijding wilde haver. De neer De Groene er op, dat ln het vorig jaar te veel processen-verbaal om het niet naleven van die regelingen zijn gemaakt. Een daling van de prjjzen achtte ir. Prins onaanvaardbaar en de voorstellen daartoe vond hij onbegrijpelijk. .Tege lijk met voorstellen die moeten leiden verbetering van de strnctuur, wor- voorstellen tot prijsverlaging ge daan, waardoor de bedrijven een minder rendement krijgen en juist moeilijker aan structuurverbetering zullen kunnen werken. En de boeren zelf moeten het toch doen', zo hield de heer Prins de 'ergadering voor. W&t betreft de voorstellen tot verbe tering van het evenwicht op de markt; de heer Prins achtte het een voorbeeld van slecht beleid een half jaar nadat er voor drie jaar suikerbeleid is uitge stippeld, met een voorstel te komen prijs en kwantum voor suiker te ver lagen. De slacihtpremles voor melkvee vond hij niet aanvaardbaar, maar hij vroeg zich af hóe men sanering van het melk vee wil bereiken. De ZLM-voorzltter stelde, dat men zal moeten zoeken naar andere manieren om melk te gebrui ken. Twee grote zorgen heeft de heer Prins: ,Hoe moet op de juiste manier de af vloeiing uit de landbouw verlopen en hoe zal men de problemen van de blij vers moeten oplossen'. De heer Prins waarschuwde tegen het gevaar, dat ondernemers zonder opvol ger hun kapitaal in de laatste jaren opsouperen. Men moet, als men stop*" tijdig stoppen', maakte hij duidelijk. 1 voor de blijvers in de landbouw zag hij grote problemen ten aanzien van de financiering. DóArom achtte de heer Prins subsidies dan ook noodzakelijk en niet uitsluitend om wegwerking van de concurrentievervalsende maatri len in andere EEG-landen. Over de EEG in het algemeen stelde de ZLM- voorzitter, dat om een Europees struc tuurbeleid te kunnen voeren eerst een politieke eenheid in Europa moet wor den bereikt, wat naar zijn idee niet zal lukken zolang De Gaulle er is. Behalve de naam van de Franse staats man, noemde de heer Prins aan het begin van zijn rede schertsend Mao nog even. ,Na de Mao-gmep, worden we nog steeds beziggehouden door een andere Mao; door .Mansholts Agrari sche Óndernemingen'. 'specialist voor plantenziekten by de rykslandbouwvoorlichtingsdienst voor de Zeeuwse eilanden. De heer Verhage gaf woensdagmiddag in de Brasserie t.e Middelburg voor di verse loonspulters en agrariërs een na dere toelichting op het gebruik en het nut van diverse chemische middelen tij dens een vergadering, die was belegd door de bond van agrarische loonbe drijven in Zeeland, de vereniging voor bedrijfsvoorlichting Walcheren en de RLVD voor Zeeuwse eilanden. Deze bijeenkomst werd geleid door de heer J. C. de Voogd, voorzitter van de b""* voor agrarische loonbedrijven. ,We gaan beslist de goede kant op bjj deze chemische onkruidbestrjj- ding', verzekerde de heer Verhage. ,De fabrieken en de voorlichtings dienst zoeken naar steeds minder giftige middelen'. De zaak van de chemische onkruidbe st rij ding is steeds in beweging; telkens komen er andere middelen bij of vindt men met de bestaande middelen nieuwe toepassingen. Daarom achten de be drijfsverenigingen en de voorlichtings dienst het bijzonder belangrijk, dat er geregeld gesproken wordt wat er in de ze sector aan de hand is. Bovendien acht men het van belang, dat de loon- spuiters en de boeren samenwerken, terwijl ieder, die er bij betrokken is, nieuwe ervaringen kan opdoen. Deze hele chemische onkruldbestrljdlng is momenteel sterk in de belangstel ling, omdat het kostenbesparend werkt. De heer Verhage wees er ons voorts nog op, dat thans ook in de granen bestrijding meer gaat van de contact- herbiciden ln de richting van de bodem herbiciden. Ook achtte hij het belang rijk, dat de tarwe en de bieten elkaar wat de onkruidbestrijding betreft, elk aar goed aanvullen. Een optimistische toon valt te 1*. luisteren bij de Sluise VW, die tt- vens 95 procent va.n de middenstand is lid) specifieke middenstandsaan- gelegenheden behartigt. De VW heeft met het oog op de .btweeën' en kele voorlichtingsbijeenkomsten bt- legd. Daarbij is de leden vooral op t hart gedrukt voorzichtig te zijn me prijsverhogingen. VW-administra teur A. van Beijsterveldt zegt: ,H« uitgangspunt was. dat men be te- tijdelijk genoegen kan nemen m« een wat lagere winstmarge, dan Belgische klant misschien voorgoed kwijtraken. Het gaar er in de eer» plaats om de periode tot de data waarop ook in België de btw wort ingevoerd te overbruggen. Er ls ooi geadviseerd de irikooppolitiek zo mo gelijk te verbeteren. Men kan bij voorbeeld grotere parijen inkopen «u daardoor de prijzen laag houden'. Volgens de vice-voorzltter van i\ Sluise VW, de heer G. Buskens, het advies door het merendeel vu de middenstanders ter harte ra», men. .In mijn eigen zaak heb üt 4» prijzen heel scherp gecalculeerd. II weet dat anderen dat ook hebbg gedaan'. De heer Buskens ontka overigens niet. dat er ook ln Sluj ondernemers zijn die er een sUg naar hebben geslagen. Wel is het op merkelijk, dat excessen die zich daar bij voordeden zichzelf hebben gecor rigeerd. De Belgische bezoekers bit- ken het niet te nemen, dat ze in het ene café vier of vijf franc meer voor een kop koffie moesten betalen du in het andere. Voor het optimisme van de VWmtt- sen is nog een andere reden. Mn gelooft, dat de Belgen voor hun w- kelijkse of veertiendaagse uitstapjr naar Sluis niet uitsluitend ecos» mische motieven hebben. .Het ls voor de meesten wel degelijk een vota van recreatie', zegt VW-admtab trateur Van Beijsterveldt. ,En du kijkt men niet in de allereers» plaats wat het kost. De mensen ko men hierheen omdat ze het gezeikt vinden. In Sluis zit leven. Dan Is htt niet zo verschrikkelijk belangrijk of een borrel een franc meer of né der kost'. MIDDELBURG De drieënveertig» en vierenveertigste jaargang van ii provinciale almanak voor Zeeland slji uit. Ze zijn ondergebracht in het bs- kende, handzame en handige boekj', waarin te leizen valt wat voor instel lingen er zoail in Zeeland te vinden rij: op verschillend gebied en wie er naw mee te maken hebben. De Zeeuwse al manak, nu in gele kaft gestoken, w«rt in opdracht van het provinciaal beste samengesteld door het bureau voorlid- ting van de provincie. Drukker en ui'-- gever is de firma Llttooij «n OlthcC te Middelburg. Heden overleed, ln het verpleegtehuis Ter Hooge, onze lieve vader, behuwd-, groot- en overgroot vader JOHANNIS MESU weduwnaar van Anna Post, in de ouderdom van 94 jaar. Middelburg: J. W. August(jn-Mesu J. Augustijn A. J. Mesu A. C.Mesu-Poortvliet Den Haag: W. J« Sonlus-Mesu A. J. Sonlus Klein- en achterkleinkinderen Middelburg, 18 februari 1969 Verpleegtehuis Ter Hooge Condoleantleadres: Nieuwe Haven L De teraardebestelling zal plaatsvinden vrijdag 21 februari 1969, om 14.00 uur, op de algemene begraafplaats te Middelburg. Liever geen bezoek. De heer P. Loof, directeur van de Al- femene Bank Nederland in Terneuzen, erinnerde in zijn toespraak aan het prille berm van de toenmalige .Twent- sche Bank' in deze plaats in 1948. ,A1 spoedig hadden we ook relaties in Axel en bleek de noodzaak aanwezig om ook daar te werken. Dat gebeurde de afge- I lopen jaren op diverse plaatsen. Nu kun- 1 nen we dus eindelijk starten in ccn e: - I gen kantoor'. Hij vond dat het pand de afgelopen maanden een metamorfose jhad ondergaan en complimenteerde al le mensen die bij de verbouwing waren betrokken. De heer C. N. Gijsen, direc teur van het distrikt Rotterdam van de bank, betrok in het bijzonder het gemeentebestuur in zijn waardering. Het nieuwe bankgebouw is ontworpen door de architect J. J. Steel uit Axel Op de begane grond bevinden zich het kantoor, een spreekkamer, sarderobe en een keukentje. De eerste etage is gere- [serveerd voor het archief en nog een I spreekkamer. Aan het begin van de vergadering werd de heer J. Nieuwenhuijse in de plaats van de heer F. de Groene gekozen tot voorzitter van de kring West-Zuid-Beveland van dc ZLM. Vice-voorzitter W. J. de Vlieger en de heer Nieuwenhuyse uitten in kor te toespraken veel waardering voor het werk, dat de heer De Groene voor de kring heeft gedaan, de laat ste acht jaar als voorzitter. De heer Nieuwenhuyse overhandigde de heer De Groene een geschenk. Ook Sleepboot ,Anjo' bijna overvaren WEMELDINGE Dinsdagavond om streeks acht uur is de sleepboot Anjo uit Wemeldinge op het nippertje aan een ernstig ongeluk ontsnapt. De sleep boot. onderweg mot een Franse duw- eenheid, geduwd door de duwboot Sure, kwam ter hoogte van de Vlakebrug in hot kanaal door Zuid-Beveland op on verklaarbare wijze onder de kop van de duweenheid terecht. Hierbij kapseisde de Anjo bijna. Het schip kwam een moment op de zijkant in het water te liggen. De kapitein, de heer Hoekman uit Wemeldinge. kwam bij het onge luk in het water terecht. Hy wist zich zwemmend te redden. Heden overleed tot onze droefheid, na een smar telijk doch geduldig gedragen lijden, m)jn innig geliefde man en onze geliefde, zorgzame vader, behuwd-, groot- en overgrootvader, de heer JAN DIJKSTRA echtgenoot van Janke van der Beek ln de ouderdom van 75 jaar. Hij is verlost, God heeft hem welgedaan. J. Dijkstra-van der Beek D. Buijs-Dijkstra A. Buijs Klein- en achterkleinkinderen De overledene ligt opgebaard In het mortuarium van het Gasthuis te Middelburg. Bezoekuren van 10.00 tot 11.00 en van 18.00 tot 19.00 uur. De begrafenis zal DV plaatsvinden op vrjjdag 21 februari om 15.00 uur op de algemene be graafplaats te Middelburg. Vertrek uit de con sistorie der chr. gereformeerde kerk aan de Nieuwstraat om 14.30 uur. Na afloop der ter aardebestelling zal in de aula op de begraaf plaats gelegenheid worden geboden de familie te condoleren. Aan huis liever geen bezoek. Geen bloemen. Met diepe droefheid geven wij kennis van het overlijden van de heer JAN PETRUS VAN DE PLASSE echtgenoot van mevrouw Bertha J. M. Murijjn oprichter der bedrijven .Hollandia', op de leeftijd van ruim 61 jaar. Familie van de Plasse Familie Murijn Sluis. 16 februari 1969. Kapellestraat 39. De begrafenis zal plaatshebben op zaterdag 22 februari, om 10.30 uur, in de parochiekerk van de H. Joannes de Dooper te Sluis. Zij die bij vergetelheid geen kennisgeving hebben ontvangen, gelieve dit als zodanig te beschouwen. Heden werd, door een noodlottig ongeval, uit ons midden weggenomen, onze lieve, zorgzame man, vader, behuwd- en grootvader WILLEM VAN MARION op de leeftijd van 60 jaar. Vlisslngen: J. van Marion-Sturm Terneuzen: C. C. Berndsen-van Marion J. W. A. Berndsen Vlisslngen: J. van Marion G. van Marion-Schrier Westkapelle: C. A. van Marion F. van Marion-Mells Vlisslngen: G. van Marion C. van Marion-de Doelder Rotterdam: W. van Marion M. van Marion-Roose Vlissingen: P. P. van Marion J. J. van Marion En kleinkinderen Vlissingen, 18 februari 1969. Const. Huygenslaan 5, De teraardebestelling is bepaald op zaterdag 22 februari. Vertrek Const. Huygenslaan 5, des vm 11 uur. Liever geen bezoek. Heden overleed nog vrij onverwacht in het ziekenhuis te Middel burg, onze beste broer, zwager en oom LOUIS ADRIAAN WAAGE in de ouderdom van 76 jaar. Uit aller naam: J. D. Waage Middelburg, 19 februari 1969. Herengracht 22 De begrafenis vindt plaats zaterdag 22 fe bruari a.s. om 12.00 uur op de algemene be graafplaats te Middel burg. Geen bloemen Heden overleed, na een geduldig gedragen lij den, onze geliefde zwa ger, oom en behuwd- oom J. DIJKSTRA in de ouderdom van 75 jaar. Rotterdam: R. v. d. Maat- Adelaar G. J. v. d. Maat Winnipeg (Canada): M. Sawatzky- Adelaar P. Sawatzky Meliskerke: N. Adelaar-Verhage Vlissingen: E. C. Dekker- Adelaar R. Dekker Middelburg: W. van Westen- Adelaar C. G. van Westen Achternichten en -neven Heden is van ons heen gegaan mijn geliefde man en onze geliefde vader, behuwd-, groot- en overgrootvader, de heer JACOB HENDRICUS HAGE in de ouderdom van ruim 85 jaar. Scherpenisse: A. C. Hage- van de Velde C. M. van Doorn- Hage A. L. G. van Doorn J. Hage M. F. Hage-Slager Veenendaal: I. K. Hage T. E. Hage- Stoorvogel Schei-pen isse: M. S. Hage Klein- en achtei-- kleinkinderen Scherpenisse. 17 februari 1969 Kerkstraat 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 4