AAN ADOLF HITLER SCHONK VRIJWEL NIEMAND AANDACHT THE ROARING TWENTIES' DONDERDAG 20 FEBRUARI 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 BEZEM-GROEP tij dat volgde, sprak Stalin de lodozware woorden, waarin de bereidheid tot ieder offer voor een groot ideaal lag: .Toen hij ons ver liet, gaf kameraad Lenin ons het bevel om de dictatuur van het proletariaat te verster ken en er over te waken. Wij zweren u, kameraad Lenin dat wij zonder onze krachten te sparen dit gebod met ere zullen nakomen. Toen hij ons verliet, gaf kameraad Lenin ons bevel om de eenheid in onze partij als onze oogappel te bewaren. Wij zweren u, ka meraad Lenin dat wij ook dit gebod van u met ere zullen nakomen'. ,Toen hij ons ver- het, gaf kameraad Lenin ons bevel trouw te blijven aan de beginselen van de communis tische internationale. Wij zweren u, kame raad Lenin, tdat wij ons leven niet zullen ontzien in het streven het bondgenootschap tussen alle arbeiders van de gehele wereld te versterken: de communistische internatio nale'. Maar Rusland was zover weg en leef de reeds iaren in een isolement. BEURSKRACH Zelfs de beurskrach van .zwarte donderdag' 24 oktober 1929, waarbij de internationale economie tot in haar voegen scheurde, ging ons voorbij, als een licht zomerbrieSJe. De krach, die in één klap van miljonairs bede laars had gemaakt, werd bijvoorbeeld door een toonaangevende krant ln financiële krin gen ,Het Algemeen Handelsblad' van 25 okto ber 1920 op pagina 8 onder het kopje ,De duikeling aan de Newyorkse beurs afgedaan', daan'. De troonrede van dat jaar meldde toch: ,Dat vooruitgang in de economische toestand vieJ te constateren en de toestand van handel en nijverheid in menig opzicht stof gaf tot dankbaarheid, wat ook gold voor de land- en tuinbouw. Niettemin zou worden voortgegaan met versobering van 's rijks dienst. Zo werden de uitgaven voor leger en vloot beperkt tot het strikt nodige. Op sociaal gebied werden wetsontwerpen aangekondigd inzake cao, de instelling van bedrijfsraden, herziening van de sociale verzekering en de regeling van de werkloosheidsverzekering'. Dit kon gemakke lijk want wij hadden op dat moment slechts 18.000 werklozen. Op hetzelfde moment dat de lezers de troon rede in hun avondbladen lazen, sprak In Ber lijn de ex-korporaal Adolf Hitler. De .Dent- sc he Ar bei ter Partei' was .National Socialis tische Deutsche Arbeiter Partei' geworden en had bij de laatste verkiezingen ln 1928, 800.000 van de 30 miljoen stemmen gekre gen, 12 van de 500 zetels in de Rijksdag. In Berlijn hadden 50.000 mensen hun stem aan de nazi's zoals zij zich noemden gegeven. De zaal was bomvol, toen de lijfwacht SA- mannen met aan het hoofd een oude beken de uit de jaren 1920-'21 Hauptmann Ernst Röhm, binnenmarcheerde, waarna de Führer zoals hij genoemd werd. eenvoudig gekleed minzaam glimlachend, naar het podium wan delde. Daar stond een partijleider, die na een paar mededelingen ineens uitviel: ,wat is aan sprakelijk voor onze ellende?'. De partijle den in de zaal antwoordden ln koor: ,het systeem'. ,Wie staat achter het systeem?' gilde de partijleider. ,De joden', antwoordde de zaal. .Wat Is Adolf Hitler voor ons?' ging de man verder. ,Een geloof antwoordde de massa. ,En wat nog meer?' ,Een laatste hoop'. ,En wat verder?' ,Onze leider", barstte de zaal los, terwijl het blaasinstrumenten- orkest een fanfare liet horen. Toen een doodse stilte. Adolf Hitler stond op en begon zijn rede. De man met de hese stem sprak twee uur aan een stuk. Over betere huizen, werk, een veilig bestaan voor de middenstand en de boeren. Devoot luisterden jonge vrouwen, oude mensen lachten gelukkig, mannen voel den opgekropte emoties in hun gehele li chaam, die zich ontlaadden in een eindeloos lijkend .Heil'-geroep toen de Ftlhrer was uit gesproken, De toekomst was alleen aan hem zeiden de mensen die bewogen de zaal verlie ten. Eén van hen was Erich Wichman. een kunste naar met geniale aanleg (schilder, dichter, graficus). De gehele Amsterdamse bohème kende de oerlelijke Wichman, die o a bewon derd werd door Francois Pauwels, J. C. Bloem en Hendrik Marsman. ,Een aristocratische re volutie had Holland nodig,' verkondigde Wich man die later één van de bekendste leder van de fascistische bezem-groep' zou worden .Een revolutie, tegen de grutters die het over al voor het zeggen hadden.' Hij werkte eer verkiezingsstunt uit. die het lachertje van hel jaar werd In ons land. Tegen de wil en over tuiging van velen was een wet uitgevaardigd die Nederlanders op straffe van vervolginj dwong ter stembus te komen. Wichman stichtte met enkele kunstenaars eer anti-alles-partij, waarmee hij wilde bewijzen, dat de massa niet in staat was haar eigen vertegenwoordigers te kiezen. De voornaam ste eisen van de .rapaille-partij' brj de Amster damse verkiezingen waren: de vijfcents-bor rel en vrij vissen in het Vondelpark. Eerste kandidaat was ,had-je-me-maar', een beroeps- Bek. straatkomiek en bedelaar, tweede de anar tCen oploop voor de New ïorkse beurs op .zwarte donderdag 24 oktober 1929, toen dui zenden hun gehele bezit verloren. Op 31 oktober 1922 hield Mussolini met zijn zwarthemden de beroemde mars naar Rome en vestigde de fas cistische dictatuur. Hier de ,duce' aan het hoofd van zijn zwarthemden, links naast hem de oude generaal Bono en de latere minister van luchtvaart Balbo. DEN HAAG (GPD) De .Raoring Twenties' waren de faren van de tegenstellingen. In ons land leefde men zorgeloos. Men beoefende nieuwe dansen, waar tegenstanders van de dans bijzonder boos over waren en schonk weinig of geen aandacht aan de gebeurtenissen in het buiten, waar de kiemen werden gelegd voor de verschrikkingen werkeloosheid en een tweede wereldoorlog die vijftien jaar lang de mensheid zouden teisteren. Adolf Hitler was voor de meesten nog één van de vele politici op avontuur uit in het onstabiele Duitsland. Aandacht besteedde men niet aan de .Fuhrer' die door zijn partijgenoten aanbeden werd. BIJNA NIEMAND Josep Stalin in gesprek met zijn vriend de schrijver Maxim Gorki Een statiefoto van Koningin Wilhelmina en prins Hendrik ter gelegenheid van het zilveren regeringsjubileum In 1923. In München werden in het begin van die luid ruchtige twintiger jaren in Weinstubes en cafés druk gediscussieerd door militairen van de Reichswehr. Wrokkige officieren van het verslagen Duitse leger, die alles dat de rege ring in Berlijn deed met .waardeloos' afdeden. Vooral de dlchterjournalist Dietrich Eckart voerde in de Weinstube .Brennessel' het hoog- ïte woord. Hij verkondigde daar zijn theorieën over een nieuw soort burgerpartij, waarin ook arbeiders een plaats moesten vinden. Aan het hoofd moest een kerel staan, die durf had, desnoods om een wapen te hanteren. Geen in tellectueel, die waren ethisch belast. Liefst een vrijgezel, dat zou vrouwen aantrekken. In café .Fahrig" aan de Karls-Tor werden ook heftige politieke debatten gevoerd. Hier was een groepje officieren baas in huis en wee de gene die bij de tonen van het vlaggelied ,Eir wollen wir Treu ergeben sein, Getreu bis in den Tod', dat het strijkje speelde, bleef zitten. De kans was groot dat Hauptman Ernst Röhm zelf zo'n .onverlaat' een aframmeling gaf en op straat smeet. Röhm, die samen met Reichs wehr overste Von Epp in de woelige meida gen van 1919 de raden-republiek in München in bloed had gesmoord, zou niets liever dan een staatsgreep doen. Ook hij was overtuigd van steun aan nationalistische partijen. De Reichswehr organiseerde ook ontwikkelings avonden, waar soms gedemobiliseerde militai ren mochten komen. Een ex-korporaal on derscheiden met het ijzeren kruis uit Oos tenrijk, maakte daar dankbaar gebruik van. De lezingen, die er werden gehouden waren de korporaal, voor de eerste wereldoorlog in We nen als kunstschilder mislukt en in de hoofd stad van zijn geboorteland heftig anti-semiet geworden, uit het hart gegrepen. Vooral wan neer ingenieur Gootfried Feber sprak over het Joodse grootkapitaal, dat hij met alles wat slecht was verbond. NUMMER 7 Deze korporaal was Adolf Hitler. Hjj werd op aandringen van een ontslagen luitenant Jozef Berchtold lid van een groepje die een partijtje hadden opgericht: de .Deutsche Arbeiter Par tei.' Gelijk met de brochure van slotenmaker Anton Drexler: ,Mein politïsche erwachcn,' kreeg hjj een lidmaatschapskaart, met het nummer zeven erop. Geen sterveling waar ook ter wereld interes seerde zich aan het begin van de twintiger Jaren voor dit groepje. München lag diep ln Beieren en er waren zoveel politieke partij tjes in Duitsland. Men interesseerde zich er ook niet voor, toen dit groepje Eckart had Röhm en Hitler met elkaar in contact ge bracht groter werd. Zelfs niet toen zij op 9 november 1923 in München een greep naar de macht wilden doen, waarbij voor de Feld- herrnhalle en op de binnenplaats van het voormalige ministerie van oorlog in München 16 mannen de dood vonden. ,Een operette' schreven de dagbladen. Ook niet voor de vele vergaderingen die de .Deutsche Arbeiter Par tei' vanaf 1921 hield, en waar het heet toe ging. Tegenstanders werden in elkaar gesla gen, gezagsdragers uitgescholden. Maar wat betekenden die paar duizend mensen die luis terden naar een ex-korporaal, die een spreker bleek die een massa kon elektrificeren. Beie ren was zo ver weg. In ons land sprak men nog steeds over de geheimzinnige moord op mr Wijsman, een jonge advocaat, die op oude jaarsavond 1921 in een treincoupé tussen Amsterdam en Den Haag was doodgeschoten. De dader werd nooit gevonden. MUSSOLINI Italië was ook ver van ons vandaan. Daar had «en oud-onderwijzer Benito Mussolini met ilechts 35 van de 535 kamerzetels de macht gegrepen, door élan en agitatie, maar boven al verwarring bij de tegenstanders. Eind okto ber 1922 marcheerden zijn aanhangers, die ïich fascisten noemden, met zwarte hemden aan, op Rome af. Mussolini reisde hen na met de nachttrein. Hij kreeg van de koning een re geringsopdracht, waaruit hij al spoedig een nieuw regime opkweekte. Wie was er in die jaren ln ons land ooit it) Italië geweest? En velen bjj ons juichten dat wat Mussolini had gedaan van harte toe, .omdat de kleine man met de grote stem een halt had toegeroepen aan de communistische en socialistische op roerkraaiers.' In ons land ontstonden groep jes die hetzelfde ais de nieuwe Italiaanse dic tator nastreefden. Zjj werden uitgelachen of doodgezwegen. Toch vestigden, reeds voor Mussolini vast in het regenngszadel zat. en kelen die zich eveneens fasi isten noemden de aandacht op zich en hun ideeën. chistische colporteur Bertus Zuurbier. Zelf mocht ,Had-je-me-maar' niet stemmen, om dat bij één van zijn vele veroordelingen wegens landloperij hem het kiesrecht was ontnomen. Alle partijen streden tegen de .groep van Gelder' de ware naam van ,Had- je-me-maar,' zoals ze aan de verkiezingen deelnam. RAADSLID Maar op de dag van de stemming bleken toch 14.246 kiezers op de lijst Van Gelder te heb ben gestemd, waardoor ,Had-je-me-maar' en Zuurbier raadslid waren geworden. ,Had-je- me-maar' werd de eerste maal, dat hij in het openbaar dronken was, opgepakt en naar Veenhuizen gebracht. Maar Zuurbier sloeg met het oog op het presentiegeld geen raadszitting over. Bekend is dat de man die op straat aan één stuk door sprak, in de ge meenteraad slechts 4 woorden in vier jaar sprak, namelijk ,kan dat raam dicht?' Ook andere bekende kunstenaars sympathiseerden met het fascisme. Jan Toorop zag in zijn laat ste levensjaren in Mussolini de kunstenaar van de daad, die God aan Italië en Italië aan God zou teruggeven. De man die zich later als leider van de Nederlandse Nationaal-Socialis- ten zou opwerken, deed nog niet van zich spreken. Ir A. A. Mussert werkte in die Jaren nog rustig bij de provinciale waterstaat in Utrecht aan ,de eeuwenoude kwestie van de afwatering van de Gelderse vallei,' en schreef in zijn vrije avonduren artikelen voor het .Utrechtse Dagblad' over ,de philosophische- litteraire contra de exacte richting en de plannen tot reorganisatie van het middelbaar onderwijs.' Hij was niet geïnteresseerd In Jan Baars' fascistische groep, die het meest van zich deed spreken, zoais op 1 mei 1928 toen zij een Vara-uitzending ln de zaal van de Vrije Gemeente in de war stuurde. Wichman trad Juist toen de radio-uitzending begon naar vo ren, beklom het platform en riep .Oranje bo ven.' Tijdens een geweldige vechtpartij werd hij op straat gesmeten en de Vara won honder den nieuwe leden. Het waren incidenten waaraan men voorbij ging. Belangstelling voor de zaden die tien jaar later zouden beginnen te ontkiemen had men ln de twintiger jaren met. Wel voor de lage stem van Marfène Dietrich, de stoere mannelijkheid van filmacteur Hans Albers en nog meer voor Charlie Chaplin, het komieke mannetje dat altijd verloor maar toch won. Of voor de ontdekking in de vallei nabij Tehebe in Egypte, waar in 1922 Egyptolo gen na jarenlang zoeken het graf van Tut- Anch-Amon hadden gevonden. Goed, de lei der van het onderzoek lord Carnavon stierf dan wel de fellah's noemden dit ,de vloek van de farao' men trok zich daar wei nig van aan en ging verder om in 1924 de laatste schrijn te openen, waarin de mummie van de 3300 jaar geleden gestorven vorst bevond. LENIN-STALIN Terwijl men in Egypte een graf openae, bouw de men ln Rusland een graftombe. Op 27 januari 1924 werd naar de plaats, waar la ter een mausoleum zou worden gebouwd, het gebalsemde lichaam van de grote communis tische leider Lenin gedragen. De man die dc tsarenregering van haar lemen voeten had gestoten was overleden. Josef Stalin en zUn naaste kameraden droegen het lichaam van de kleine Lenin naar de crypt, waar Jaren later nog iedere dag duizenden Russen voetje voor voetje voorbij zouden schuifelen. Op het congres van de communistische par Bijna niemand in ons land die zich er druk over maakte. De pokkenepidemie die heerste en de zaak Giessen-Nieuwkerk, waarbij ge bleken was dat twee mannen reeds vier jaar onschuldig gevangen zaten, boeide het pu bliek meer. dan een demagoog in Berlijn. Dat in de nacht van 15 op 16 jun: 1929 de verkiezingsreclame van de SDAP en het ge bouw van het dagblad ,Het Volk' aan de Keizersgracht in Amsterdam, werden be smeurd, werd alleen in de socialistische krant breeduit gemeten. De andere puWici- teitsorganen, schonken er weinig aandacht aan. Er werd zoveel gekalkt op straten tij dens de verkiezingscampagnes. Het jaar 1929 was bijna voorbij. De over zichtschrijvers bekeken de achter ons liggen de tien jaren nog eens en vooral het laatste jaar van wat later de .Roaring Twenties' zou worden genoemd. De beurskrach kreeg een paar regels. ,Wlj verwachten voor 1930 een tijdperk van ver mindering van de produktie. Maar of deze verschijnselen zullen uitlopen op een ern stige economische crisis, zoals bijvoorbeeld ln 1921 het gevoel was, moet vooralsnog ern stig worden betwijfeld. Er zijn nog tal van mogelijkheden dat het volgend jaar nog niet zo slecht zal worden...' Men bekeek het nog steeds van de luchtige kant. NOOIT MEER OORLOG Er was overigens weinig m de jaaroverzich ten te melden. Behalve de brand die het pa leis van Volksvlijt volkomen had vernietigd en het uitbranden van het Leidse stadhuis was er weinig gebeurd. Oh ja, in Den Haag was een grote internationale conferentie ge houden, waar bekende staatslieden aan deel hadden genomen en wij waren toegetreden tot het Kellog-pact, waarbij de deelnemers zich akkoord verklaarden, af te zien van ge wapend Ingrijpen om geschillen op te lossen. ,Er zal wel nooit meer oorlog komen', schreven de overzichtschrijvers. Alleen op het artistieke front was er veel te beleven geweest. De sprekende film had haar intrede gedaan en was een enorm succes ge worden. Julia de Gruyter en Louis Saaibom speelden het wereldberoemde toneelstuk .Ri valen' en niet te vergeten de Frits Stappers Revue trok dag in dag uit stampvolle zalen. Hierin traden naast elkaar op: Louis Davids, Goba Keiling, Willy Walden en Johan Hees ters. De titel van de revue: ,Lach en ver geet....' Drie woorden, die vijftien jaar later een bit tere, zelfs lugubere grap zouden zijn.—

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 15