Groentetelers: denk aan grotere bedrijven Culturele Raad moet over op zelfonderzoek' Zeeuws industrieland in de sneeuw 2 WENS: AANLEG VAN PROEFTUIN Verlies zeeuws Bezuinigingen voor waterstaat nog niet bekeken DIRECTE AANBEVELINGEN CULTUURPLAN MIDDELBURG VERHING BORDJES RAAD BLIJFT DÉ BELEIDSADVISEUR Feest met ,Lucnica' Uitnodiging aan Middelburgers begrotingsraad Winkeldiefstallen in supermarkten Zeeuwse ALMANAK PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 13 FEBRUARI 1969 GROENTETEELTDAG IN SINT ANNALAND SINT-ANNALAND ,De groen teteeltbedrljven onder glas zullen ook in de toekomst moeten blijven groeien. Als men nu met bijvoor beeld 2500 m2 groente onder glas begint, dan zal men zich moeten realiseren, dat de groei niet stil staat en dat men in de toekomst naar schaalvergroting toemoet. Zijn de groentetelers - en met name de jongeren - zich dat bewust?' Die kernvraag stelde dr ir C. W. C. van Beekom, hoofdingenieur-directeur van de rijkslandbouwvoorlichtings- dienst woensdagmiddag aan een kleine 200 groentetelers, die in St- Ann aland op de Zeeuwse groente teeltdag bij elkaar waren om vier korte inleidingen te beluisteren over de groenteteelt van producent tot consument. Ir Van Beekom stelde tijdens de discussie de schaalvergroting van de bedrijven van de glastuinders aan de orde, nadat eerder in de middag was ge sproken over het belang van con centratie van tuinbouwbedrijven in een bepaald gebied en concentratie van de afzet. Een belangrijke wens, die voorzitter W. Joziasse tijdens de door de Zeeuw se Groentetelers Organisatie georga niseerde dag uitte, was de stichting van een proefbedrijf voor de groente teelt in Zuidwest Nederland. Ir Van Eeekom haakte ook daarop aan en hij maakte duidelijk: ,U moet er ach terheen zitten dat die wens wordt gehonoreerd. U moet uw wensen in Den Haag aan de orde stellen. De organisaties kunnen grote invloed uitoefenen'. Bij de bespreking van het punt schaal vergroting reageerde men uit de zaal met de vraag hoe men financieel een vergroting kan bewerken. Ir H. Sytstra, rijkstuinbouwconsulent in Goes, gaf daar geen concreet antwoord op, maar ook hij stelde, dat men toch naar grote re bedrijven toe zal moeten. Om die be drijven dan te kunnen bewerken zal men meer mechanisatie moeten toepassen, wat ook investeringen vergt. Ir Systra stelde overigens, dat sanering moet wor den geaccepteerd. Hij wees erop, dat de industrievestiging in Zeeland het gevaar met zich brengt, dat de afvloeiing te snel gaat, omdat er alternatieve werkge legenheid komt. De heer Sytstra stelde in een samenvatting aan het eind van de vergadering, dat de groenteteelt tot dusver te traag de ontwikkeling volgt. Zoals gezegd: vier sprekers volgden In inleidingen woensdagmiddag de weg van de producent naar de con sument. Dat waren de heren \V. J. Tielkemeijer, tninder in 's-H.-Arends- kerke, R. W. -Jans, directeur van de veiling .Walcheren', W. Verstraaten, voorzitter van de Bond van Kleinhan delaren Groenten en Fruit te Middel burg en L. Gijsbers, economisch me dewerker van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. De heer Tielkemeijer gaf aan welke eisen aan een ondernemer In de groenteteelt- sector moeten worden gesteld. HU toonde zich een voorstander van c< centratie van de bedrijven en wi op de mogelijkheden van technische hulpmiddelen, waardoor men ook de hedrijfsgrootte gunstig kan beïnvloe den. En ook vond de heer Tielkemeijer: ,Hct wordt hard tijd, dat er een centrale af zet komt van de produkten van de tuin ders in Zeeland'. Hij achtte alle voor waarden voor een bloeiende tuinbouw in Zeeland aanwezig. De heer Jans ging in op de doelstelling van de veiling en de verschillende ma nieren van veilen. HU stelde in zijn inlei ding, dat in het algemeen genomen nog al wat ontbreekt aan de manier van ver pakken door de tuinder. Met nadruk wees de heer Jans ver koop buiten de veiling om van de hand. .Alhoewel dit bij de meeste vei lingen statuair verboden is en hier ook wel sancties op staan, neemt dit een omvang aan die niet is goed te praten. Zijn diegenen die dit doen zich er wel bewust van, dat zjj door dit te doen de prijsvorming negatief beïnvloeden', zo hield de heer Jans de groentetelers voor. De heer Verstraaten wees er ln zijn in leiding op, dat de produkten na de oogst snel achteruit gaan. Hij gaf een aantal aanwijzingen voor verpakking, waar naar zijn mening nu vaak veel aan man keert. In het algemeen stelde de heer "Voel es hoë'glad geweldige snelscheercrême, die Bartex!" INSTALLATIE VAN MR MULDER MIDDELBURG Tijdens een buiten gewone zitting van de arrondissements rechtbank te Middelburg is mr. J. H. Mulder woensdagmorgen geïnstalleerd als rechter bij deze rechtbank. Na. zijn studie was deze in Groningen geboren rechter enige tijd advocaat en procureur, waarna jfirj griffier van de kantonrechter werd in de kantons Arn hem, Terborg en Wageningen. Tevens was hij kan tonrecht er-plaatsvervanger in deze kantons. Tijdens de installatie werd mr. Mulder welkom geheten en toegesproken door de president van de rechtbank, mr. P. van Empel. Daarna werd de nieuwe rechter toegsproken door de officier van justitie, mr. P. J. V. Roseam Abbing, door de griffier van de rechtbank, mr. J. W. Mufier en door de deken van de baiie, mr. J. F. C. van Deinse. Mr. Mulder dankte tot slot voor de welkomstwoorden. Verstraaten, dat men bij kleinere en zorgvuldiger verpakking een grotere op brengst zal krijgen. ,Het doel van de tuinder moet niet zijn het produkt op de veiling te brengen, maar goed bij de consument terecht te laten komen', al dus de heer Verstraaten. De heer Gijsbers toonde aan de hand van een groot aantal cijfers aan, dat in de toekomst minder veilingen nodig zullen zijn, doordat er minder kopers komen. Hjj wees erop, dat door het ver dwijnen van kleine kopers op veilingen de prijsvorming voor kleine partijen en bijprodukten slechter wordt. Centraal veilen van bijprodukten achtte hij dan ook urgent. Uitvoerig gaf de heer Gijs bers de verschuivingen van verkoop van groenten door kleine winkels naar verkoop door supermarkten. Voor gros siers en commissionairs zag de heer Gijs bers in de toekomst minder emplooi. De heer Joziasse constateerde in zijn openingswoord, dat de financiële uit komsten van de groenteteeltbedrljven in 1968 iets gunstiger waren dan in voorgaande jaren. Hij voegde daar echter aan toe dat de rentabiliteit van de bedrijven niet evenredig steeg. Van Zeeland zijn geen cijfers bekend, maar op het eiland IJssel monde werkte over de periode 1967-1968 60 procent van de groenteteeltbedrljven met verlies en ln het Geesterambacht kwam in diezelfde periode niet één bedrijf tot winst. De stijging van de geldelijke omzet van de Zeeuwse groenten achtte de heer Jo ziasse een gevolg van de hogere prij zen, van tecltuitbreiding, maar vooral van het feit, dat ondanks de minder goede weersomstandigheden er niet zo'n grote oogstreductie plaatsvond als in an dere produktiegebieden. ,Als dat werke lijk het geval is. en daar ben lk van overtuigd, dan ls dat een post in ons voordeel waarmee we rekening mogen houden, want uitgaande van de stelling dat een produkt geteeld moet worden, daar waar de kostprijs het laagst is zal men met een zekere mate van oogst- zekerheid mogen rekenen', aldus de heer Joziasse. Woensdagmorgen werd eigenlijk al met de groenteteeltdag begonnen. Een aan tal telers bezocht bedrijven op Tholen. Wethouder A. J. Scherpenisse heette de groentetelers 's middags namens de ge meente welkom In het dorpshuis. DEN HAAG Welke waterstaatpro jecten zullen worden afgeremd om de 150 miljoen gulden te vinden die minis ter Bakker extra moet toeleggen op de aanleg van de -geul voor supertankers ln de Europoort, staat nog niet vast. Op mondelinge vragen van de socialist Posthumus zei de minister woensdag in de tweede kamer, dat hij niet in staat j is de verschuivingen, die deze over schrijding van zijn begroting tot ge volg krijgt, op zo korte termijn aan te geven. Wel het hij weten, dat de extra kos ten over meerdere jaren zullen worden gespreid en dat getracht zal worden de j overschrijding voor dit jaar beperkt tei houden. Het is volgens de minister trou-1 wens nog de vraag of de tegenvaller alleen ten laste van zijn begrotjng zal worden gebracht. Zodra de zaak in het kabinet zal zijn besproken, zal de ml- nister de kamer nader inlichten. Hij vond de verschuiving echter niet j zodanig, dat daarvoor de behandeling j van de begroting van verkeer en wa- i terstaat zal moeten worden opgeschort, zoals ir Posthumus vreesde. MIDDELBURG Het Cul tuurplan voor een doelgericht cultuurgebied voor Zeeland (waarover elders in deze editie uitvoeriger mededelingen wor den gedaan, red.) komt aan net eind van zjjn beschouwingen met een overzichtelijke reeks aanbevelingen waaruit de vol gende ,naar voren springen': Aan gs dient te worden ver zocht op korte termijn de mo gelijkheid te overwegen van een autonoom Cultuurfonds. Aan dit fonds zouden jaarlijks subsidies kunnen worden ver strekt. Uit de middelen van het fonds zou een actieve cul tuurpolitiek kunnen worden bedreven, met name gericht op accommodaties. •Gestreefd moet worden naar een provinciaal cultureel dien stencentrum. Op korter termijn dient te worden bevorderd dat de mo gelijkheid voor een nieuwe concertzaal in midden-Zeeland wordt bestudeerd. Er dient een programma te komen voor de bouw van crea tiviteitscentra waarin muziek school en kunstzinnige vor ming samenwerken. De ZCR dient het initiatief te nemen tot vorming van een Zeeuwse Academie en het vor men van een kunstroute. Men moet bestuderen of een beroepstoneelgezelschap voor zuid-west-Nederland no dig, gewenst en mogelijk is en dit onderzoek eveneens van toepassing maken op de bouw van een groot theater. Gs moeten geattendeerd worden op de wenselijkheid van aankoop van Zeeuwse voorwerpen. Men moet gs verzoeken na te gaan in hoeverre het mo gelijk is functionarissen ten behoeve van musea, oudheid kamers, exposities en archeo logisch onderzoek aan te stel len. MIDDELBURG In Middelburg is orde gebracht in de reeks bor den die de iceg wijzen naar voor de toeiisten attractieve en nutti ge zaken. De bordjes, voorheen groot en klein, soms schots en scheef aan gevels en lantaarnpa len hangend, zijn nu in eenheids formaat samengebracht in toeris tische wegwijzers op de belang rijkste punten in de stad. Een keurig gezicht. En nu maar hopen dot- iedereen komt waar hij we zen moet. (foto: PZCj. CULTUURPLAN-ZCR OVER ZCR: MIDDELBURG In het cultuurplan, een toekomstverkenning van de Zeeuw se Culturele Raad, wordt ook de functie van de ZCR zelf onder de loep genomen. De nota zegt onder meer dat de dyna miek van de culturele ontwikkelingen in deze tjjd een doeltreffend en aange past beleid eist, onder geljjktjjdige ver melding van de volgende zin: ,In de huidige verhoudingen is op provinciaal niveau de ZCR de belangrijkste advise rende instelling voor het provinciaal be stuur'. De raad zal zich, meer nog dan voor heen, van deze positie bewust moeten zijn. Hij zal voortdurend op eigen initia tief en voor eigen verantwoording de belcidsinstanties in deze provincie moe ten attenderen op noodzakelijk geachte voorzieningen'. Het cultuurplan vervolgt: .Cultuurvoor zieningen eisen deskundigheid. Er is de afgelopen jaren reeds een en ander be reikt {functionarissen museum, muziek school, toneel enz.). In de begroting-'6£ van erm worden nadere mogelijkheden voor de versterking van deze deskun digheid geschapen. Meer nog dan voor heen echter zal deze deskundigheid ge coördineerd moeten worden benut, ten einde het beleid zo goed mogelijk te kunnen adviseren. De coördinatie ls immers in eerste in stantie een aangelegenheid voor de ZCR; deze immers wordt geacht het gehele culturele leven in Zeeland te vertegen woordigen'. Auto rijdt op landbouwwagen bij Oostburg OOSTBURG. Op de rijksweg tussen Draaibrug en Oostburg is woensdag middag omstreeks half vier de automo bilist C. van W. uit Sas van Gent tegen de achterkant van een landbouwwagen gereden. De heer Van W. had onvol doende attentie voor de weg. zodat hij de achterste wagen van de landbouw wagen, bestuurd door J. L. uit Aarden burg. ramde. In net Sint-Antoniusziekenhuis consta teerde men, dat Van W. een lichte her senschudding en verwondingen aan zijn! knie had opgelopen. Zijn wagen werd aan de voorkant zwaar beschadigd. Wijziging? Het een op het ander volgen latend komt de commissie-cultuurplan vanzelf tot. dc vraag of het uit oogpunt van een efficiënt cultuurbeleid gewenst is ZCR een structurele wijziging te laten ondergaan. De wijziging zou het mogelijk moeten maken dat een goede coördinatie wordt bereikt organisatorisch en ruimtelijk tussen muziekschool, kunstzinnige vorming, ZCR en anderen. .Daardoor zou een cultureel dienstencentrum kun nen ontstaan'. De commissie-cultuurplan komt tot de conclusie, dat democratisering van de cultuur een vereiste is. Ze wil dat bereiken door diegenen voor wie het beleid in feite bestemd is mee te laten adviseren (in de culturele raad) beslissen (in het cultuurfonds). De commissie besluit: ,Ten aanzien van de democratisering moet overigens de raad zelf overwe gen ln hoeverre h|j werkelijk de ver schillende sectoren uit het culturele le ven vertegenwoordigt'. KUNST LUCNICA (MSC) SCHOUWBURG, MIDDELBURG .Gewoon een feest', zei iemand van. de eerste rij na afloop van de voorstelling die het Tsjechoslo waakse staatsensem- ble Lucnica gisteravond in de Middel burgse schouwburg gaf en we nemen bij gebrek aan beter dat maar gewoon over. .Gewoon een feest'. Een feest met ge- halte, want wie verwacht had lafsma. kende folkloristiek a la onze befaamd» klompendansen voorgezet te krijgen, kwam gelukkig zeer bedrogen uit Tweeëneenhalf uur lang hebben de dan sers en muzikanten van Lucnica een artistiek zo hoogstaande wervelshow ge geven dat het applaus niet op kon: de staande ovatie duurde langer dan welk nummer van het programma ook. Het is een van de schaarse avonden van de hoge top die we tot nu toe in Middel burg hebben kunnen zien. Bij de woorden .folklore, dansen en ori ginele kostuums' krijgen we altijd een wat eng gevoel in de maagstreek, een soort ,rare draaier' die we als de voorstelling aan dat gevoel de nodige grond geeft na afloop altijd gauw kwijt zijn. De programma's zijn zo on beduidend dat ze er uit vliegen als wat eens zoete koek was. Op de folklore, de originele kostuums en de dansen van Lucnica zijn al deze grapjes echter maar moeilijk van toe passing te maken. Deze voorstelling zal ons wel bijblijven, zonder welk onaan- renaam gevoel dan ook, want wat deze Tsjechen en Slowaken ons aan het eind van hun Nederlandse tournee (het ge zelschap vertrok onmiddellijk na de voorstelling nog naar Frankfurt) mee- -egeven hebben, had niets met boeren- earog en alles met Kunst te maken. Lucnica heet bekend en befaamd te zijn om zijn mannendansen, gedurfd, vol temperament met alles wat men zich van die woorden voor kan stellen erbij. Dat is dan terecht maar het is tevens en niet minder terecht aan een uitbreiding toe. De deels inge togen, deels speels, deels uitbundige dansen van de meisjes gaven het en semble als geheel wel zoveel cachet dat ze gerust in één adem met de jon- rens genoemd mogen en moeten wor- len. Van minuut tot minuut bleef duidelijk dat we hier niet met op zich zelf wel grappige, maar voor de schouwburg be denkelijke folklore, maar met hogeschool ballet te doen hadden. Een technische perfectie, gepaard aan een artiestieke opvatting die het onder regisseur Sta- semble een zo hecht geheel dat de vuurkracht uit één en hetzelfde mach tige wapen kwam: Lucnica. Solisten waren helemaal deel van het en semble en dat is een krachtige zijde die i niet veel gezelschappen kunnen laten zien. Technische en artistieke perfectie ook bij het orkest van Miroslav Smid, geheel passend in de stijl van het en semble. De prachtige, opgewekte, soms ook wee moedige Slowaakse liederen kregen van de zangeres Hajasyova die prachtige, op gewekte en soms ook weemoedige vertol king, die een bijzondere waardering noodzakelijk maken. Lucnica heeft ons tweeënhalf uur lang laten meedrijven op de wolken boven Slo wakije. De zon scheen er, het was er nacht, er was feest hoewel de dag ook momenten voor even nadenken gaf, er was een oogstfeest, we voelden het vlas tussen onze vingers, er was even tijd voor een liefdeslied, onder aan de bergen klonk het gerinkel van de sporen: de re bellen dansten immers. We hadden op dl« wolken boven Slowakije een goed uit zicht op Lucnica. Kortom: .Gewoon een feest'. (Met na afloop bloemen). D. O. Wastafel verstopt. Is er nog Fifax?Nee! Haal het even bij de drogist. MIDDELBURG. Het gemeente bestuur gunt de Middelburgers een kijkje in het gemeentelijk huishoudboekje. Het is in folder- vorm huts-aan-huis verspreid. Er wordt in grote lijnen een beeld gegeven waar beschikbare geld middelen allemaal voor worden benut. De folder, geïllustreerd met foto's over gebeurtenissen in 1968. is tevens een uitnodiging voor degenen, die meer over het werken met cijfers in het gemeen telijk huishoudboekje willen we ten. Er wordt gewezen op de be grotingsbehandeling in de Middel burgse raad aanstaande maandag, wanneer vanaf acht uur 's avonds fractievoorzitters algemene be- schouwlnge.. zullen houden. De volgende dag zullen b en w tij dens de vergadering, die 's mid dags om twee uur begint, ant woord geven. Voorts volgt tijdens - de behandeling ting per hoofdstuk. met schepen in dok en in het wa ter, aan de kade, als blikvanger op de werf het reusachtige boor eiland ,Sea Quest', bezig aan een reparatiebeurt. Links boven op de luchtfoto het rokende Hoechst-complex en verderop - rondom in de sneeuw de Billiton- vestiging. En daarachter het be sneeuwde Bevelandse land, wachtend op verdere industriële uitbouw van Vlissingen-Oost Luchtfoto Peetere en Slagboom Woensdagmiddag zijn bij de Vlissingse recherche twee aangiften gedaan van winkeldiefstal. In het ene geval betrof het de Vlissingse mevrouw J. H.. die bij de Prijzenslag wat goederen a!s koe.kjes. blikjes zalm en dergelijke tot een totale waarde van vijf h zes gulden, wilde meenemen zonder te betalen. Het andere geval betrof de winkel van De Gruyter aan de Lange Zelke waar de Vlissingse mevrouw met vlees. kip. boter, blikjes groenten en dergelijke (totale waarde 23 gulden) de kassa probeerde te passeren zonder voor waren te betalen. t ADVERTENTIE) Laat op Valentijn bloemen uw tolk zijn Kwekerij M. H. DEKKER MATIG TOT LICHTE VORST, lu de noordelijke helft van het land vrij zonnig en overwegend droog weer, in de zuidelijke provincies aanvankelijk nog bewolkt met hier en daar wat sneeuw, maar later ook enkele opklaringen en geen sneeuw van betekenis meer. Matige tot krachtig, langs de kust krach tige tot harde noordoostelijke, wind. In de ochtend matige, in de middag meren deels lichte vorst. Vooruitzichten voor vrijdag en zater dag: Plaatselijk sneeuw en voornamelijk lich te tot matige vorst. Weersvooruitzichten in ciifers gemiddeld voor Nederland. Voor vrijdag meer dan 3 graden onder normaal; maximum temperatuur: meer dan 5 graden onder een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: min der dan 3; min. temp.: meer dan 2 graden onder normaal; max. temp.: meer dan 5 graden onder normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 14 februari Zon Maan Pleister Een Terneuzens winkelierdie re gelmatig zijn cliënten voorziet, van reclame krantjes, kreeg dezer da gen een aardige reactie van le zerszijde. Dat jochie' begon een man op hoge toon, ,dat jochie dat jouw foldertjes rondbrengt heeft m'n kachel uitgewaterd.' Begunstigde drong er vooral op aan, dit geen tweede keer te la ten gebeuren. Het jochie, zo bleek had de ongelukkige ingeving ge had gebruik te maken van êev roostertje, waarachter zich een gevelkachel bevond. Als pleister op de wonde kreeg de getroffene geheel gratis een fles slaolie. Een voordeelaanbie ding. Uit het foldertje. VLISSINGEN Het Sloegebied bood de afgelopen dagen dit beeld: industriële bedrijvigheid aan het water en in de sneeuw. Op de voorgrond Scheldepoort

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2