Oorlogsmisdaden in Indonesië IV Lichtmetaal uit zware industrie Oorlogsmisdaden in Indonesië V Oorlogsmisdaden in Indonesië VI Oorlogsmisdaden in Indonesië Vil PISTOOLTJE Koninklök bezoek aan Etkiotië INKOMEN HUISARTS AGENT VAN POLITIE VAN DE VELDE UW DRUKKER HERBESAN 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 5 FEBRUARI 1969 Na de uitzending; van .Achter het nieuws' op 27 januari jongstleden keek ik naar de Engelse versie van de Franse film .Babettc op het oor logspad' niet ons aller beminde (mis schien by de dames wat minder) B. B. Vergis u niet met de Neder landse BB (Bescherming Bevolking) want die is wat minder bemind. Geachte lezer, ik hoor u denken, wat heeft dat met oorlogsmisdaden te maken. Niets geachte lezer, hoege naamd niets. In deze film, die aar dig was. viel mij een uitdrukking op namelijk deze: psychologie leidt vroeg of laat tot explosieven. En onmiddellijk dacht ik aan onze jon ge dokter psycholoog J. E. Hue ting. Want explosief was de stelling, die hij weliswaar vragenderwijs bij zijn proefschrift voegde: namelijk .waarom Nederland nog geen begin heeft gemaakt met het onderzoek naar de juridische, sociologische en psychologische aspecten van oorlogs misdaden begaan door Nederlandse militairen in het voormalige Neder- lands-Indië', zeker. Het was geen tijdbom, want de Va- ra liet de kans niet voorbijgaan om deze onmiddellijk tot ontploffing te brengen. In de laatste uitzending kon Ik mij niet aan de indruk onttrek ken, dat voornoemde dr H. zelf wat beduusd was van de klap en de uitwerking van dit stuk explo sief. En dat Is te begrijpen want in de roes van zijn promotie heeft hij zich blijkbaar geen rekenschap gegeven van de uitwerking die de ze beschuldiging aan het adres van de Nederlandse soldaat in vele Ne derlandse gezinnen zou hebben. Als deze psycholoog dan toch met alle geweld een stelling over ge pleegde gruwelen en wandaden bij zijn proefschrift wilde voegen, had hij mijns inziens deze anders moe ten stellen. Het zou eleganter zijn geweest als hij gevraagd had. waar om de Nederlandse regering nooit een onderzoek heeft ingesteld naar de psychologische oorzaak van de beweerde geweldplegingen c q wan daden (oorlogsmisdaden zijn, zoals de PZC in een kantlijn dd 23-l-'69 terecht schreef, wel een zwaar be laden beschuldiging)En het zou mij nog aangenamer zijn geweest als hij haa voorgesteld om dat zo moge lijk samen met Indonesië te doen. want de Indonesiër (laat lk ook maar generaliseren) heeft zich lang voor er sprake was van een politie ke actie, ook aardig geoefend in het plegen van oorlogsmisdaden. En als lk aan die gruwelijke tijd terug denk, dan meen ik dat juist daar door de Nederlandse regering zich gedwongen voelde een daad te stel len om aan die moord, en roofpar tijen een einde te maken, en te trachten, met straffe hand welis waar, orde en rust te herstellen. Daarom was de uitlating van prof. Sohermertiorn en Verkuü, dat men nooit tot een actie had moeten over gaan, voor my een bittere pil om te slikken. Was het dan toch waar, zoals zo dikwijls In kringen van oud Indische gasten wordt gezegd, dat het Ne derlandse volk (ik generaliseer weer) liever had gezien dat wij er allen maar kapot waren gegaan! Het ls wellicht hard dit te horen, maar als de Engelse geen Jappen hadden gebruikt en er geen Ambon- nezen waren geweest en later de Ne derlandse troepen, dan waren er een niet te schatten aantal, mannen, vrouwen en kinderen meer vermoord en als beesten afgeslacht In naam van de door prof. ds Verkuil zo hoog geroemde Merdeka. De ruimte in deze rubriek laat niet toe op een en ander nader in te gaan. De toestand was vreselijk, zo erg zelfs, dat er hier te lan de weinig over bekend is, omdat zij die het hebben meegemaakt er lie ver over zwijgen. Ik heb de dans meegedanst bij de Jappen en de extremisten, ik heb 29 jaar den lande in Nederlands-In- dië gediend en ben ln Juli 1950 voor goed hier weergekeerd. En ik kan wel zeggen, dat ik eenmaal in Ne derlands zijnde dikwijls met stom heid was geslagen over zoveel on kunde en wanbegrip en juist bij men sen waarvan verwacht kon worden dat zij een bredere kijk op gebeur tenissen daar zouden hebben. Maar genoeg hierover, we zullen maar denken ,wat baten kaars en bril, als de uil niet zien en wil!' Laat ik het nog even hebben over de gebeurtenissen in Indonesië. Hoe kon alles wat is gebeurd toch ge schieden! Dt weet meer over ge- en misdragingen van de Indonesiër dan van de Nederlandse militair. Voor de meeste Nederlandse militairen die lk daar heb gekend heb ik' respect .Naast de .Nacht van de lange mes sen' en de .Nacht van Schmelzer1 hebben we nu dan onze avond van leuteraars'. Hoe anuers zouden wij het program ma van maandag 27 januari van .Achter het nieuws' moeten betite len. Heeft .Achter het nieuws' nu wer kelijk niets anders meer te bren gen dan het ongeveer 25 jaar gele den, optreden van onze Nederlandse mu.ui.ren m inaonesiè. Onze publici teitsmedia zijn wel democratisch,, ie der kan zeggen wat hij wil, mets is te zot en memand stelt nog nor men. Groot gelijk dat er één een be gin gemaakt neeft met het inleveren van de medaille voor de door hem bewezen diensten aan het vaderland. Ondergetekende heeft ook behoefte aan publiciteit. Vraag alle toenma lige vrijwilligers die een medaille kre- fen deze collectief te zenden aan e heer Huetmg. Dan kan deze z.ch bezig houden met het poetsen van deze medailles. Wij hopen dan dat het er zo veel zijn dat hem de tijd zal ontbreken om nogmaals een soort gelijk onderwerp te brengen. Voor .Achter het nieuws" nog enige ouwe koeien die voor hun het bren gen waard zijn in een achterforum. A. Kain doodt Abel; B. De slag aan de Beresina; C. De slag bij Nieuwpoort. Mocht .Achter het nieuws' interesse hebben dan hopen wij dat zij hier voor ,een nacht van de telev.sie' uit zullen kiezen. Naar onze mening is de arastasche verhoging van het kijk- en luistergeld tot 75 per jaar toch wel een reden om reke ning te houden met de wensen van ons of het punt van programmakeuze en tijd. Tenslotte nog dit. Op deze avond was er om 9 uur een film die door dit gewauwel om 9.30 begon. In de ze film vertolkte Brigitte Bardot de rol van Babette. Het moet mij en velen met mij van het hart dat wij liever 1 maal Brigitte Bardot zien dan 3 maal de club .leuteraars'. Ik hoop dat u uw invloed aan kunt wenden om dergelijke verveiende niet door ons gewenste programma's te voorkomen. J. C. v. Splinde Vlissingen. en bewondering, zij waren onvoorbe reid naar Indiê gezonden, zij hadden de Duitse bezetting meegemaakt en alles, ook moord, was goed als men de bezetter er maar afbreuk mee kon doen. De Indonesiërs waren systematisch door de Jappen opgehitst in haat te gen alles en allen die tot het blan ke ras behoorden en later door Soe- karno en z'n trawanten. Ligt hierin misschien het antwoord? Be heb de Indonesiër zo anders ge kend, vriendelijk, gemoedelijk en goedlachs, daardoor is alles voor mij zo onwezenlijk. Als het volk, want 't ls toch al tijd het volk en nooit de enkeling, dat voorgesteld wordt als hakende naar vrijheid enz nu zo anti Ne derlands was geweest, hoe was het dan in vredesnaam mogelijk dat ja ren lang een handjevol militairen, minder dan 5 procent van de troe penmacht waarover Indnoesië thans beschikt, in staat was om orde en rust te handhaven tot in de verste uithoeken van deze geweldig uitge strekte archipel? Daarom begrijp ik niet, hoe een be langrijk deel van deze rustige men sen plotseling zo furieus kan wor den. Voor ik eindig nog één vraag: hoe zou het toch komen, dat Soekar- no in zijn glorietijd, toen hij zijn toehoorders begeesterde met brallen de redevoeringen en de Nederlanders uitmaakte voor rotte vis, hij nooit over de zogenaamde oorlogsmisda den, door de Nederlandse troepen be gaan, heeft gerept. Neen, niet Soe- karao of welke andere Indonesische autoriteit, maar Nederlanders von den het nodig om de wereld te la ten weten, hoe rot het Nederland se volk wel is. Maar lk ben geen psycholoog en daarom zal ik dit wel nooit goea kunnen begrijpen. Maar alles, ook dit, heeft toch z'n goede zijde, namelijk deze, dat ie dere Nederlander thans weet, dat we niet zulke beste, brave, hoog staande mensen zijn, waarvoor wij zo gaarne willen doorgaan, maar hy- Socrieten, schijnheilige huichelaars, ie zich zo gaarne op de borst kloppen en zeggen: Heere, lk dank u, dat ik niet ben gelijk deze. C. Moens West-Souburg. De zwartkijkers van Klompé Over het interview, dat vrydag 31 januari jongstleden ln het tv-pro- g ram ma Scala over zwartkykende kijkers werd uitgezonden, gaarne het volgende. Het 6 niet goed te pra ten, dat mensen die een radio of tv aanschaffen, trachten zonder gelde- lyke bijdrage te genieten van de ge noegens of ongenoegens die deze me dia bieden: men laat de welwillende betalers ervoor opdraaien. De andere zijde van de medaille is echter, dat de overheid bezig is een veelvoud van deze mensen aan te kweken. Het op een minder elegante manier de kijk- en luistergelden zo drastisch te verhogen als nu het ge val is, was echt niet nodig geweest. Met belangstelling heb ik indertyd het betoog van minister Klompé ge volgd, en lk moet zeggen het was voor mij allerminst overtuigend, na melijk het luistergéld komt nu op 24, terwijl het kijk- en luistergeld werd gecombineerd tot een bedrag van 75, maar iemand die alleen maar een tv bezit betaalt ook 75. Het is dus zo dat de mensen met radio en tv waarvoor een bijdrage van 75 worden bevoordeeld, of de mensen die voor de tv alleen een kijkgeld van 75 betalen op een min der nette manier voor 24 in de boot worden genomen. Het is toch al te gek om, zoals minis ter Klompé een sputterende WD- afgevaardigde repliceerde, dat men sen die een tv hebben ook wel een radio zullen bezitten. De geringe te genstand die minister Klompé van tafel veegde met het argument dat het aaneenkoppelen van kijk- en luis tergelden beter voor haar boekhou ding uitkwam, deed de kamerleden, die zojuist een dubbele loonsverho ging moesten incasseren, weer verder insluimeren. Niet één afgevaardigde kwam op het idee minister Klompé te vragen, of de miljoenenopbrengst van de re>- clamespots niet beter benut zou kun nen worden voor radio en tv, Inplaats van de drastische verhoging die de luisterende kijkers nu moeten beta len. Deze miljoenen worden gereser veerd voor dagbladen, omdat de re clame van radio en tv als concurrent de advertentiepagina's zouden doen verbleken. Daar is tot op heden nog niets van te merken, het tegengestel de Hjkt my eerder. Joh. de Witte, Spanjaardstraat 12, 's-Heer-Hendriksklnderen Met vele anderen getroffen zijnde door de onverantwoorde aantijgln- §en van enkele Vara-elementen In e tv-uitzending .Achter het Nieuws' voel ik mij verplicht hierbij heitig te protesteren tegen deze valselijke beechuldi gingen Ik werd :n de jaren 1948-1950 als dienstplichtig verbindingsman bij het 413e bataljon gestationeerd op West- Java, zowel te Bandoeng, Cheribon, Tasimalaja, alswel in diverse ver af gelegen kampongs. Het lijkt mij Juist hierbij te stellen, dat wij als radio telegrafisten, telefonisten en centra lasten in eerste instantie op de hoog te kwamen van belangrijke gebeurte nissen, zoals komende akties, vijan delijk treffen, rampokgevallen met moordpartijen enz Gebeurtenissen, die ln de meeste gevallen ons eer der ter kennis kwamen dan de com mandanten. Ik wil nu, na ruim 20 jaar, met mijn hand op het hart verklaren, allereerst tegenover de ou ders en echtgenoten van de oud-mili tairen van het 413e BI waaronder zich zeer vele Zeeuwen bevonden, dat ik ln de jaren 1948-1950 nimmer, maar dan ook nimmeT iets heb ge constateerd van zogenaamde oorlogs misdaden, waarvan door de heer Hueting gewag werd gemaakt. Uiter aard kan ik alleen oordelen over de gebeurtenissen in ons eigen bataljon en over de gedragingen van de KNIL- eenheden inf. 11 en Inf. 24 waar wij t.t.t. als verbindingsmensen werden .uitgeleend'. Of er dan wel moord partijen en barbaarsheden voorkwa men? Ja zeker! Maar laat ik u zeggen en dat zullen de andere jon gens .van het 413e met mij beamen, van de .andere zijde': namelijk de TNI-APRA-Daroel-Islam en vele andere samenraapsels van het erg ste soort. En mag ik uit eigen er varing slechts een enkel voorbeeld noemen. (Uit aantekeningen in mijn agenda van 1949. Haouergeuüs maandag 4 juli 1949. Een bui tenpost, ergens in het .Indramajoe- se''s-Nachts geeft de 21 set een geheim bericht door van een aan val door een bende van 90 man op een naburige kampong, 't Bericht wordt gecodeerd en doorgegeven aan de hoofdpost. Een groep van onze jongens wordt uit bed getrommeld, en trekt er op uit de donkere nacht in. Na uren -komen ze terug, afgemat, moe en misselijk tegelijk van hetgeen ze aanschouwd hebben. B;j de poort zie ik dat ze op een provisorische wijze vervaardigde draagbaar een mens met zich mee torsen. Het bleek een Chinees te zijn. Zijn hoofd was bijna van de romp gescheiden door een slag met een go- lok. Nimmer zal ik dit aanschouwen vergeten! De kampong was door een bende gerampokt en m brand gesto ken. Onze jongens die slechts tot taak hadden de orde en rust te hand haven, waren te laat gekomen, he laas. Nu is mijn aanklacht tegen Hueting en consorten, deze: derge lijke moordpartijen werden met gepleegd door Nederlandse jongens, God z.) dank strekt ons een andere mentaliteit tot eer. maar door de In donesiërs zelf! Javanen tegen Soén- danezen, volk tegen zlchzelve, ver blind door onderlinge haat, ras te gen ras- Kunt u zich nog. het beeld vormen heer Hueting van deze ban dieten van het ergste soort? Herin nert dan de overdracht aan de TNI op 21 december 1949 toen we voor het eerst oog In oog stonden met de bonte verscheidenheid van rebel len-legertjes Oorlogsmisdadigers, variërend in leeftijd van 14 tot 70 jaar. ondenkbaar rapalje, bewapend met stenguns, pistolen en messen, die ons treiterden tot het uiterste, want wij konden en mochten onze taak de orde te handhaven, niet meer uit voeren. De jaren na 1950 zouden de wereld wel aantonen hoe het Indo nesië zou vergaan.... O, lof en niets dan waardering voor onze jongens, die zich in deze situaties zo be heerst hebben getoond, en oprechte gevoelens van diépe eerbied voor hen, die ver van hun land rusten in Indo nesische bodem. Ik heb dit betoog moeten schrijven, omdat de laster lijke aantijgingen van Hueting mij en vele anderen diep hebben getrof fen, vooral omdat ik beter weet., ik was er zelf bij! H. J. Mathev-ex verbindingsman 413 BI Middelburg Vele lezers zullen de tv-uitzendin- gen hebben gevolgd betreffende de .oorlogsmisdaden' van onze militai ren ln het voormalige Ned. Indlë. Het moet me van het hart dat lk hierdoor getroffen ben en de me ning ben toegedaan dat de gang van zaken ernstig wordt overtrokken. Onze jongens voerden in de jaren 1948-1940 naar ,Ned.-Indië gezonden om dit voor Nederland te behouden en de extremisten uit te schakelen. Dit was hun doel en niets anders. Noch de regering - noch het parle ment onderkenden toen het feit dat het Indonesische volk zich wilde los maken van Nederland. Wel speelde men hier met de koninklijke gedach te overeenkomstig het unie-statuut dat er momenteel bestaat met de rijksdelen overzee. De zaak lag ech ter anders. De Indonesiërs streden voor een vrij en onafhankelijk Indo nesië en onze troepen raakten ver wikkeld in oorlogshandelingen. Een groot deel van ons volk had reeds lang begrepen waar we aan toe wa ren. Elk leger van elk land doet in een oorlog dingen die het daglicht niet kunnen zien. Blijkens mededelin gen van de heer Tompson zijn ech ter vele gevallen berecht. Ik vind de actie van dr Hueting dan ook op z'n zachtst uitgedrukt een ongeoorloofde daad tegenover zijn wapenbroeders van toen. Want hij etiketteert toch maar even alle mi litairen die in Indonesië waren als oorlogsmisdadigers. Ik zou dan ook aan de heer Hueting willen vragen zijn actie te staken en geen pogin gen meer te ondernemen om over de ruggen van de .jongens in Indië' op de voorgrond te treden. En de Vara zou ik willen verzoeken dergelijke opruiende programma's achterwege te laten. Niemand is hiermede gediend. Noch het Nederlandse volk, noch het In donesische volk en zeker niet de mi- l.tairen die slechts hun plicht vervul den. Ook de zaak van het socialis me is hiermede niet gediend. In ge dachten aan hen die op, Menting Pu- lu' liggen zou ik willen zeggen: ,Een volk dat zichzelf respecteert, eert zijn zonen maar haalt ze niet door het slijk'. J. J. Geervliet Keurhove 6 Middelburg. OPERETTE TWEEMAAL Naar aanleiding van een bericht, d.d. woensdag 22 januari 1969 richt stond vermeld, dat de perso neelsvereniging van de gemeente Vlissingen, een Haags (beroeps) ope rettegezelschap heeft aangezocht, om de uitvoering van de operette ,Im weissen Rössl' uit te voeren. Deze uitvoering zou dan op 7 maart a s. plaatsvinden. Nu is het gebruikelijk, dat omstreeks deze tijd. de .Walcher- se operette- en musicalvereniging in Middelburg en Vlissingen een uitvoe ring geeft. Deze is door Vlissingen vastgesteld op 8 maart a.s. De Wal- cherse operette- en musicalvereni- gin» is een amateurgroep, waarin stuk voor stuk mensen zitten, die een héél jaar lang hard werken. Daar is het resultaat "dan ook wel naar. Het is niet zo, dat er vaak een operette in Vlissingen wordt uitgevoerd (slechts éénmaal per jaar). En nu moeten beide operettes in een tijds bestek van twee dagen vallen! Het lijkt mij met aantrekkelijk voor het publiek, om vrijdag 7 maart naar ,Im weissen Rössl' te gaan en zater dag 8 maart weer in dezelfde zaal te zitten. De WOM moet financieel van subsidies, donateurs en vooral van het enthousiaste publiek rondkomen. Wist de personeelsvereniging dan niet dat de Walcherse operette- en musicalvereniging één dag later een uitvoering zou geven? En dat de enthousiaste amateurs daar de dupe van worden? Maar desondanks hoop ik toch. dat deze amateur-vereniging met ,Der Graf von Luxemburg' een vol ie zaal zal trekken. A. S. Dorleijn Lange Delft 123 Middelburg De glans van het Péchiney-aluminlum dat de Moerdijkse-oliedampen boven ZeeJand heeft verdreven, geeft aan- telijk gemaakt. Desondanks zijn er rond dit welkome nieuwe project een aantal vragen gerezen. Het mag bekend worden veronder steld dat Péchiney, die een domine rende positie in Frankrijk heeft, door tariefmaatregelen wordt be schermd en op grond van historische rechten en overheidsmaatregelen kan beschikken over energie op zeer aan trekkelijke voorwaarden. Toch komt het bedrijf naar Zeeland. Zijn de vestigingsvoorwaarden hier zoveel gunstiger dan in Frankrijk, dat toch ook wel beschikt over aan diep vaar water liggende terreinen, en waar de regering er eveneens ten zeerste mee gebaat is de werkgelegenheid te verruimen? Is het de zo uitermate belang rijke energievoorziening en ac kostprijs daarvan die ae doorslag gaf? Dit ondanks het op slot blijven van de goedkope gaspot Ieder die enigs zins op de hoogte is met de alumlnl- umproduktie weet dat de prijs voor electrische energie In zeer belang rijke mate bepalend is voor de kost prijs van het eindprodukt. In zijn boek .Trends in the world aluminium industry' rekent S. Brubaker ons voor dat de" gemiddelde stroomprijs kan variëren van 1 tot 3 cent per kwh. Een verschil van 0,1 cent resul- Uw artikel over de Actie tegen han del in speel goedpistooltjcs' (PZC pag 4 van 27-l-'69) vond ik zo leuk, dat ik de verleiding niet kon weerstaan hierop enige toelichting te geven. Het is een amusant artikel, waarbij oplettende lezertjes zich onmiddellijk zullen afvragen, wie hierin de humo rist is, de vuurwapendeskundlge J. H. M. Hoeneveld en-of uw redac teur. Dat deze actie veel tijd, aan- daoht en geld gaat kosten is mijns inziens geen bezwaar. Een goede grap hoeft niet goedkoop te zijn. Nadat de vuurwapendeskundige 2*4 kolom aan het woord is, wordt hem de volgende vraag gesteld: ,Is er een directe aanleiding (tot deze actie), bijvoorbeeld 'n stijging van het aan tal gevallen van misbruik van klap pertjespistolen?' Dan antwoordt on ze vuurwapendeskundige dat een Amsterdamse aanrander een namaak pistool heeft gebruikt en verder ver telt hij nog van een overval in Am sterdam en een in Amerika met e°n nam aakpistool. Na het aandac!-""g lezen van zo'n humoristische dialoog valt het minder zwaar even ln te haken op de rest van het artikel. Om even J. H. M. Hoeneveld te citeren: .Laten we niet praten over antieke vuurwapens waarmee je echt kunt schieten, of over windbuksen met koolzuurgas, waarmee ook een prop je lood dwars door een menselijk lichaam kan worden gejaagd. Die vallen niet onder de vuurwapenwet (hiertegen is de actie dan ook niet gericht), maar het waarom daarvan wordt zo moeilijk'. Het argument voor deze actie is allerminst het werkelijk gevaarlijk zijn van dit speelgoed, integendeel, alleen het ge vaarlijk lijken ervan is het criterium. Graag zou ik de lijst aanvullen, wat mede verstaan wordt onder vuurwa pens. Volgens de heer Hoeneveld ziln dat die voorwerpen, welke geschikt zijn voor bedreiging. Deze reeks voorwerpen die verbo den gaan worden, kan met enige fantasie wel wat uitgebreid worden. Wat te denken van een biljartqueu, een straatklinker of gewoon van messen, lepels en vorken. In tegen stelling tot de heer Hoeneveld kan ik wel naar meerdere gevallen ver wijzen, waarbij het met deze voor werpen niet met dreigementen is gebleven. Mag ik de hoop uitspre ken dat dit schrijven niet onder ogen komt van de heer Hoeneveld, want dk zou wel eens kunnen leiden tot een verbod op biljarten en dat niet alleen geachte lezers, want ik vrees verder, dat we dan nog wel eens vprstoken zouden kunnen worden van bestek bij het nuttigen van onze maaltijden. A. L. Boonman Eerste Dwarsweg 1 's-Heer-Arendskerke. Zoals u weet brengt onze koninklijke familie een bezoek aan Ethiopië. Niet in de eerste plaats aar volk, maar uiteraard aan de .Leeuw van Juda', zoals keizer Halle Selassie zich graag laat noemen. Omdat Ethi opië een ver land is en de meesten onzer niet weten welke vrienden ons oranjehuis er op na houdt, volgen hier enige feiten over het keizerrijk Ethiopië. U zult er wel niet veel van geloven, als ik erbij vermeld dat aeze gegevens afkomstig zijn uit de Rode Tribune, maar hier zijn ze: Volgens artikel 4 van de grondwet is de keizer heilig en zijn macht ab soluut. Zo bezit hij het alleenrecht wat betreft doodvonnissen. De mi nimumstraf is veertig zweepslagen in het openbaar, die je krijgt voor de minste blijken van kritiek op de keizer, kerk of adel. Voor het op sporen van oppositie heeft Hafle Selassie een kidnannine brigade'. Het c- -- je gevangenisstraf krijgt. Dan hoef je niet veel gedaan te hebben. Je komt dan terecht in een van de grote dwangarbeiderskampen. Bijvoorbeeld de Alem Bekagne-i vangenis in de hoofdstad Addis Abbe- ba (Alem Bekagne betekent: levens einde) Daar zal ons koninklijk paar wel eens langskomen. Dan vraagt zij: .Haile, wat is dat voor een groot gebouw?' Haile: Oh; dat is een van teert in een ongeveer 4 procent ho gere prijs voor het produkt. Péchiney, behorend tot de 6 groot ste alumlniumproducenten ter we reld en technisch zéér vooruitstre vend. zal gezien deze positie naast de door minister De Block toege zegde vestigingsfaciliteiten, onge twijfeld een scherpe prijs bedongen hebben voor zijn elektrische energie. Uit de berichtgeving hierover valt niet op te maken hoe de PZEM hier aan zal voldoen. Er zal op zeer kor te termijn een conventionele (olie) produktie-eenheid van 175 MW moe ten worden gebouwd. Er zou een bereikbaar en acceptabel contract zijn afgesloten. Anderzijds wordt ons medegedeeld dat de raad van be stuur van de PZEM in een spoed zitting is geconfronteerd met de be slissing van Péchiney. Nu zit er in een confrontatie doorgaans een ver rassingselement. Waar ging het om? Was het wellicht een aanbod van een groot olieconcern dat goedkope olie kan leveren, mits men niet tot bouw van een kernenergiecentrale zal overgaan. Een aanbieding die ge paard zou gaan met de vestiging van een raffinaderij in het Sloege- bied? Onvermijdelijk rijst de vraag, hoe ziet de PZEM kans een zeer aan trekkelijke stroomprijs (2,5 cent?) te garanderen meit een niet eens zo bijzonder grote produktie-eenheid? Deze vraag wordt nog interessanter als het verhaal van de raffinaderij niet juist zou zijn. Als de PZEM in staat is goedkope stroom te le veren aan een aluminiumfabriek, heb ben dan straks ook de andere Zeeuw se bedrijven en particulieren geen recht op voordeliger tarieven? Of moeten zij met zijn allen voor een verkapte subsidiëring gaan zorgen via ongewijzigde tarieven? Met na me deze laatste zaken gaan niet al leen de PZEM aan maar evenzeer ons provinciaal bestuur. Gedeputeerde Kaland. die zonder twijfel een flinke pluim verdient voor zijn beleid inzake nuts- en enerigevoorzleningen, zal als .stroom- water- en gasman' ook oog moeten hebben voor de belangen van de kleine energieverbruikers. Gaarne zou ik hier ook nog willen wijzen op het aspect van dé werk gelegenheid. Uit de gepubliceerde cijfers over produktie en bezetting valt af te leiden dat per ton pro dukt 11 tot 14 manuren nodig zijn. Op grond van internationale gege vens is dit een gunstige verhouding, welke overeenstemt met die van dé grootste Amerikaanse aluminnun Êroducenten en Péchiney Frankrijk, eze lage manbezetting per ton kan alleen bereikt worden met zeer goed geschoold personeel, een grote mate van automatisering en een zeer goed functionerende organisatie. Het be vreemd mij dan ook dat drs Ver- burg stelt dat: geoefende mensen van het platteland, afvloeiende werk nemers uit de landbouw en fl.nk geoefende werknemers daar te werk gesteld kunnen worden. Dit kan' verkeerde verwachtingen wekken. Ondanks vragen over energiebeleid en werkgelegenheid kan gezegd wor den dat met de komst van deze zware industrie voor een licht produkt. de economische basis van Zeeland aan merkelijk wordt verbreed en ver- stérkt. Zeker als wij daarbij in over weging nemen dat verwacht mag worden dat de behoefte aan alumi nium produkten in 1980, ruim 4 miljoen ton. het dubbele zal zijn van de produktie van 1966. M. Bode Thorbeckelaan 10 Vlissingen. po) ijn grote bedrijven'. Er zitten 7500 ^litieke en andere gevangen. Eén op de acht is ter dood veroordeeld, maar het levert meer op deze mensen aa.i het werk te zetten. Politieke gevan genen zijn bijvoorbeeld mensen die protesteerden toen hun grond werd afgenomen. De keizer heeft een nogal uitgebreide familie (al of niet .wet tig') en die moet worden voorzien van grond. Uitstel van een doodvon nis betekent nooit afstel. Deze Haile Selassie heeft nog nooit gratie ver leend. Hij laat zich ook wel graag .Gods uitverkorene' noemen. Het ls ook mogelijk dat ie terecht komt in de keizerlijke goudmijnen van Adola. Daar zijn 20.000 gevangenen te werk gesteld. Een paar andere cij fers: 90 procent van de bevolking kan niet lezen of schrijven. Er zijn 5 miljoen kinderen, terwijl er per Jaar 25 miljoen gulden voor onder was wordt uitgetrokken. Het ge middelde Inkomen per jaar per Ethi opiër bedraagt ongeveer 100 gulden: het laagste ter wereld. De hongers nood van 1959 kostte 250.000 men sen het leven. In de PZC van 30 januari 1969 pu bliceert u met vetgedrukte letters: .Inkomen van huisarts met een vol waardige ziekenfondspraktyk bijna 90.000 gulden'. Later wordt dan nog gesuggereerd, dat deze arts ook nog particuliere praktyk heeft. Deze voorstelling kan de indruk wek ken. dat het hier gaat om de .ge middelde' huisarts. Een eenvoudige berekening leert, dat dit met kan. 4500 huisartsen met 2950 fondspa tiënten hebben gezamenlijk al een grotere praktijk, dan het komnkriik der Nederlanden aan inwoners telt. Het aantal inwoners per huisarts was dan ook op 31 december 1966: 2800, dus al minder dan het aantal ziekenfondsverzekerden van de huis arts met de .volwaardige' zieken fondspraktijk. Omdat ongeveer 75 procent van de mensen bij een zie kenfonds is verzekerd, is de gemid delde grootte van een ziekenfonds praktijk 2100 zielen. Een .volwaar dige' ziekenfondspraktijk is een re keneenheid, ervan uitgaande, dat al le Nederlanders ziekenfondsverzeker den zouden zyn. Er mag dan ook niet gesteld wor den, dat daarboven nog particuliere inkomsten genoten worden. Nu klinkt het toch wel mooi: ,byna 90.000 gulden', maar er gaat van die 86.000 gulden wel wat af. Een arts moet een huis bewonen, waarin ruim te is voor praktyk. Een dergelijk huis kost tegenwoordig ongeveer 120.000 gulden. Om die genoemde 90.000 gulden te verdienen moet hij eerst eenzelfde bedrag betalen aan goodwill (soms 1,5 maal). Samen 210.000 gulden. Dat kost per jaar aan rente, aflossing en onderhoud van huis: 21.000 gulden Hy moet zich verzekeren om dit ri sico te dekken en ook zijn gezin te dekken tegen overlijdensrisico: 5000 gulden. Hij moet zich verzekeren te gen ziekte en ongevallen er is feen werkgever die doorbetaalt: 500 gulden. Hij heeft extra verwar ming, licht, water enz. nodig voor de praktijk: 1500 gulden. Personeel: indien er een praktijkassistente is: 5000 gulden, is die er niet, dan toch voor schoonhouden etc. en bel en te lefoon: 2000 gulden. Instrumenten, verband etc.: 1500 gulden. Auto: 6000 gulden. Vakliteratuur, lidmaat schap verenigingen, nascholing (cur sussen): 2000 gulden. Boekhouding: 1000 gulden. Papier etc.: 1000 gul den. Ik zal nog wel wat vergeten hebben en de bedragen zyn niet hoog ge schat. Blijft over voor deze arts met een meer dan gemiddeld grote prak tijk aan belastbaar inkomen: 35.500 gulden. Daarvoor moet hij dag en nacht beschikbaar zyn. vaak ook op weekends en werkt 10 tot 14 uur per dag. Het lqkt me. dat dit iets minder overdreven klinkt, dan uw krantekop zou doen vermoeden. Vlissingen, C. C. Sluyter ONDERNEMINGSZIN Indien «Ij onze vreugde In Zeeland laten biyken over de vestiging van Péchiney In het Sloegebied, mis lk de herinnering aan datgene wat deze vestiging nu mogelijk maakt, en wel de beslissing die door de directie van de Koninklijke Maat schappij ,Dp Schelde' destijds geno men werd om daar de Scheldepoort te bouwen. Het zijn enkele lieden van de ,200 van Mertens', ondertussen een erenaam geworden, die de vooruitziende blik genomen hebben, kortom de onder nemingszin hebebn getoond welke voor dit project nodig is. ^-Heer-Hendriksklnderen. A. Dirkzwager. Vlissingsestraat Enige dagen geleden las ik in uw courant onder de Zeeuwse Almanak een stukje dat ging over de naam die de gemeente Vlissingen wil geven aan de Vlissingsestraat. Ik vind professor Gerbrandystraat een mooie naam, maar volgens mij past deze naam ln het geheel met bij deze straat. Je zou die straat beter de Modder- straat kunnen noemen. Er wordt al vanaf kort na de tweede wereldoorlog gesproken over de nieuwe weg, die komt achterom de garage Paauwen- burg. Dit is nu allemaal wel mooi, maar ondertussen laten de betrok ken instanties ons hier maar in de modder ploeteren, alsof wij nergens een cent belasting voor betalen. Als je van je woning naar de an dere kant van de straat moet oversteken moet je eerst een aan loop nemen om over een meter blub ber te springen. Dit is voor oudere mensen volgens mij geen pretje. Nu er zo veel geld wordt besteed om nieuwe wegen aan te leggen is er dan zo'n kolossaal bedrag mee gemoeid om de gezinnen, die aan de grens van de straat wonen ook eens letterlijk en figuurlijk uit de modder te halen. Zo'n troep als het hier is vind je in de grootste achterbuurt nog niet. Het is meer dan schandalig, dat in een welvaartstyd steeds over nieuwe projecten wordt gesproken, maar dat in een bestaande straat, zoals de Vlissingsestraat met al de mensen die er bij betrokken zijn, de modder je om de oren vliegt als er een auto voorbij komt, om nog maar niet te spreken hoe je kleren er dan uitzien. Voor mij hoeft het geen professor Gerbrandystraat te worden maar mag het gerust de Modderstraat zijn. dan doet de straat zijn naam nog eens eer aan ook. Er is in dit ge deelte weg niet één invoegstrook wat mijns inziens zeer gevaarlijk is. Hopende dat de betrokken instanties nu ook werkelijk eens aandacht zullen bestedein aan deze straat (het gaat hier om het gedeelte dat be woond is), verblijf ik Vlissingen. P. J. Sinke. AANWINSTEN PROVINCIALE BIBLIOTHEEK ZEELAND De jongste aanwinstenlijst van de pro vinciale bibliotheek te Middelburg riet er als volgt uit: Alcohol en verkeer, Een studie over het rijden onder invloed; Amersfoort, J. M, M. van. Surinamers in de lage lan den; Beyen, J. W. het Spel en de knik kers, een kroniek van vijftig jaren; Block, A. de. Geprogrammeerde instruc tie; Bochenskï, J. M. Wegen van wijs- begerig denken: Borrie, G W. B. F. M. Wibaut, mens en magistraat: Bouke- ma, P. J. Vragen van partijrecht; Brod, M. über Franz Kafka; Campbell, J. and Ph. Sherrard. Modem Greece; Es, W. A. van. Grafritueel en kerstening; Goll- witzer. H. en H. Zahrnt. De vrede van de wereld, studies over Efeze; Horst. J. R. ter. De mens als sociaal wezen: Jonge, A. A. de. Het nationaal-socia- lisme in Nederland; Lekkerkerker, A. F. N. Nieuwe theologie, een schets van de theologische situatie; Martin, W. De inhoud van krant en roman; Mierlo, H. van. De keuze van D'66: Puchinger. G. Hergroepering der partijen; Rahner H Abendiand. Reden und Aufssatze; Ro sier O. Carm. I. Het volk gelooft niet meer in beloften; een situatieschets van Latijns Amerika: Rüter, A. J. G. His torische studies over mens en samen- lering; Scheffcr, H. J. November 1918. journaal van een revolutie die niet door ging; Sehenkeveld-Van der Oussen, M. A. het dichterschap van Hubert Korne- liszoon Poot; Sociale geneeskunde, een algemene inleiding: Swiiste, H. A. A. On derwijsvernieuwing en Latijnse school grammatica: Tinbergen, N. Sociaal ge drag bij dieren; Werkman, H. N. Brie ven: Wijk, H. D. van. Hoofdstukken van administratief recht: Zestig jaar cen trale vereniging voor openbare bibli otheken: Zilverberg, S B. J. Ketters in de middeleeuwen; 2!on. A. H. M. van Onderwijstelevisie in het voortgezet on-, derwijs. Een goede toekomst Een zekere toekomst bij de GEMEENTEPOLITIE VAN GOES is weggelegd voor een aantal jonge mannen, die een loopbaan bij de politie ambiëren en die willen worden opgeleid tot GEBODEN WORDT: Tijdens de éénjarige opleiding aan de Politieschool ln Amersfoort een salaris van 690.- tot 734,- per maand, eventueel verhoogd met huweiykstoe- lage. Daarna meteen van 836,- tot 1048,- per maand plus 15 pet. toeslag voor wisseldiensten. Voor beneden de 21-jarigen vindt jeugdaftrek plaats. Voorts: 6 pet. vakantietoelage: geen inhouding aow-premie. Uitstekende ziektekostenverzekering op basis van particulier patiënt; kledingtoelage; 5-daagse werkweek; gunstige verlofregeling. GEVRAAGD: Jongelui (met pit!) tussen 17 en 28 jaar. die mins- stens 1.72 m lang zyn en die ,wat zien' in een carrière by de politie. HEEFT U INTERESSE (én heeft u, als u nog minderjarig bent, een mulo diploma of een gelijkwaardige opleiding). SOLLICITEER DAN BIJ: de burgemeester van Goes en zend uw brief aan: de Inspecteur-korpschef van politie, bureau van politie, aldaar, of vraag by laatstgenoemde (de inspecteur J. L. de Rave - Telefoon 01100-5555) eerst inlichtingen. GERTENBACH NEDERLAND NV Gevraagd nette werkster voor middaguren. Aanmelden Appelstraat 177, Goes. Slechte stoelgang is geen schande Het is een hinderiyk ver- schynsel dat in de beste families voorkomt. Waar om zou u tobben over een slechte of onregelmatige stoelgang? By iedere dro gist of apotheker kunt u immers een doosje Tirgon kopen. Tirgon is een mild werkend laxeermiddel op basis van plantaardige extracten, dat de darm functies stimuleert en regelt. Tirgon® laxeerdragees voor een •oepele stoelgang. ,H. H. Landbouwers! Ondergetekenden maken be kend, dat zy hun loonbedryf per 1 februari 1969 hebben gesloten: u dankend voor het 42 jaar vertrouwen, hun geschonken. Het grond- en graaf- bedrijf wordt voort gezet op dezelfe voet. Tevens zyn alle machines uit de hand te koop. of het gehele bedrijf tezamen. Hoogachtend, FAA.DEKKER ZOON De bruidsjaponnen en bruidsstoffen 1969 zijn mooier dan ooit tevoren, Voor hetzelfde geld een reel aparter bruidstoilet uit VU/ Grote Markt 6 - GOES 'US Telefoon 6015 heilzame kracht tegen verstopping, mi graine, rheumatische pynen, onwelriekende adem. 14 kruiden hel pen u tegen deze ge volgen van onnatuur- ïyk leven (verkeerd voedsel, zittend leven Die 14 kruiden vindt u kruidenthee —0 nas HOUDT U VRIJ! 11 t m 14 febr. 7.30 uur n.m. ir. geb. .De Prins van Oranje' GOES GROTE EVANGELISATIE CAMPAGNE onder leiding van evang. Johan Maasbach. Hedenmiddag 2.00 uui RUND- EN SCHAPEVLEES Donderdagmiddag 2 uur VERS RUND- EN VARKENSVLEES ABATTOIR. SETSWEG MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 10