Ylissingen krijgt een nieuwe vissershaven D£ BILT Vlissings onderzoek rioleringsstelsel Verbied ereveld Stekene en ontsla burgemeester' Ex-provo in Cadzand zoekt rook voor ludiek iets 2 HET ZEEUWS JEUGDORKEST NAAR FOLKESTONE IN VOORJAAR 1910 GEREED Aantrekkelijk Blijvertje MAN GEDOOD BIJ BOTSING OP GREVELINGEN- DAM B en w Vlissingen: ,Péchiney in Sloe kolangri jke stap' Mogelijk aansluiten op persleiding door Walcheren Benoeming rechters in arrondissement Middelburg opende in Goes beroepenexpositie Doortrekken? ALMANAK Wethouder Du Fossé in Regio Vizier 0P 30 MAART BETOGING TE STEKENE ■1 gabriëlse - Verwacht. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 1 FEBRUARI 1969 780.000 VOOR ACCOMMODATIE KONINGSWEG VLISSINGEN Met .volledige steun', ,met genoegen' en ,met in stemming' hebben de fracties in de Vlissingse raad vrijdagmiddag ge reageerd op het voorstel een nieu- we havenaccommodatie voor de visserij aan de Koningsweg te ma lven. Er werd vlot een bedrag van 780.000,voor gevoteerd. Bij de, behandeling van de zaak kwam uit de mededelingen van wethouder I. Filïus (pc) vast te staan, dat de nieuwe tijdelijke oplossing voorjaar 1970 wel klaar zal zijn en dat de accommodatie bij de oude Koopmanshaven dit jaar nog in ge bruik zal blijven- Het, in korte tijd ontwikkelde plan voor visserij-accommodatie aan de Koningsweg voorziet in drie elemen ten: de aanleg van honderd meter loswal met stalen damwand 470.000). de bouw en inrichting van een met dubbelwandige beton elementen uitgevoerd vismïjnge- bouw (ƒ210.000) en terreinvoon" ningen als riolering, bestrating, lichting 100.000). Op de vraag E. T. Oosterhuis (wil) wat er; met het oude terrein en gebouw zal! gebeuren, of er wellicht parkeerge-j legenheid komt, kon de heer Filiusi geen concrete mededelingen doen: -De tijd is tekort geweest om ons daarover al te bezinnen, u kunt wel In de loop van dit jaar voorstellen I verwachten'. sershaven te komen, mede dooi' de posi tieve opstelling van Zevibel ten aan zien van twee havens'. PvdA-woordvoerder E. de Priester had met genoegen geconstateerd, dat van het bedrag van f 780.000 eigenlijk maar J 210.000 (vismljnbouw) voor tijdelijke voorzieningen nodig was, omdat'de los wal kan blijven. Hij drong erop aan de Koningsweg en omgeving te verbete ren, als de haven er is en er handels verkeer komt. De heer E, T. Ooster huis (wd) had uit gesprekken begre pen, dat de problemen rond de haven binnen de sluizen wel zullen meeval len en meende dat er Juist met die verbeterde accommodatie een kans is, dat Vlissingen sterker komt te staan'. Ook KVP-fractievoorzittre W. P. Hamer link sprak van ,een nieuwe impuls voor de visserij, die hard nodig was'. Hij meende wel, dal het college ,wat optimistisch is geweest ten aanzien van de besommingen'. Die visie was eerder ook naar voren gebracht door de heer Van Leeuwen (pc), die erop had gewezen, dat het college vooi een sluitende exploitatie was uitge gaan van een meeropbrengst van vis mijnrechten van f 50.000. ,Dat bete kent, een verdubbeling van de huidi ge besommingen', hield hij b en Wethouder Filius attendeerde erop, da.t de besommingen ovorig jaar zelfs 250.000 lager zijn geweest dan in 1967, maar vond: ,We moeten nu laten zien als gemeente dat we belangstelling voor de visserij hebben. De accommodatie t Spontaan voorstel leden: verdubbeling contributie VVV te Zierikzee BRUiNlSSE Bij een auto-ongeluk op de Grevellngendam kwam vrijdag middag omstreeks kwart over di héér J. Auperlé uit Zierikzee or. leven. Het slachtoffer reed tegen een hem rijdende bestelwagen, bestuurd door de heer A T. uit Dreischor toen deze tegen de middenberm ging rijden om naar de linkerrijbaan van de rijks weg te gaan Beide auto's sloegen na de botsing ov' de kop en kwamen ruim twintig m_ ter verder terecht. De heer Auperlé overleed ter plaatse. De heer T. had haven tussen de 15 en de £een verwondingen opgelopen. Beide au- 20 zal liggen, omdat men ook kan t0's waren totaal vernield, beschikken over de Kanaalstraat, tea -1 wol waarschijnlijk 6 tot 8 schepen' H fPrlnrfny-aaf gelijk behandeld kunnen worden. De LilCuULLUlaal financiering van het project gaf de heer Filius geen reden tot zorgen: .We hoeven niet volgende week al te beginnen, het zal wel meevallen om de zaak financieel rond te krij gen'. aan de Koopmanshaven is onvoldoende, in Breskens is een toename van hel aan tal schepen, die voor een dee) uit Vlls-i singen komen, Visserij is een aantrek kelijk aspect, oo toeristisch gezien, van de stad'. Hij signaleerde een aan tal gunstige factoren, die hem de hoop gaven, dat de besommingen in de toe komst zullen stijgen: de modernisering van de vloot ,per schip een verdub belde omzet' de omstandigheid, dat op wat langere termijn de vissers van Co- lijnsplaut bij de afsluiting van de Oos- terschelde toch ergens heen moeten en Vlissingen tocli wel op eenderde van de 22 schepen tellende vloot mag rekenen en de opwaartse druk. waaraan het to tale prijzenbeeld ondernevig is, Op een vraag van de heer Hamer- li nek deelde wethouder Filius mee. dat het totale aantal schepen Ter gelegenheid van het 350-jarig be staan van de Groningse universiteit heeft de senaat besloten een eredocto raat in de godgeleerdheid toe te ken nen aan da J. Wit uit Eede, vroeger te Middelburg. Al werd het voorstel algemeen in het belang van de visserij en van Vlissingen geacht, het nam niet weg, dat er ver schillende vragen openbleven. Daarbij kwam ook de concentratie van vissers havens in Zeeland aan de orde. De heer W. van Leeuwen (pc): ,Hoe komt een definitieve oplossing, met het oog op de concentratie, er nu uit te zien. Bete kent deze tijdelijke oplossing een gun stige ontwikkeling voor Vlissingen in dit opzicht?' Antwoord wethouder Fili us: .Uk zou de definitieve oplossing hier los van willen zien. Rijkswaterstaat gaat akkoord met een nieuwe buitenhaven aan de Oranjedijk. Die wetenschap houdt voor ons eigenlijk in. dat er al een be slissing gevallen is. Intussen begint de mening post te vatten, dat het niet noodzakelijk is om tot L één Zeeuwse vis- 1 sSINGENB en w van Vlissingen hebben vrijdag onk in de openbare ,'ergadering geven aan hun vreugde i de raad uiting ge- vreugde over het feit, dat Péchiney zich in Vlissingen- Oost zal vestigen. ,Een uiterst be langrijke stap in de richting van een verdergaande industrialisatie voor onze gemeente, in ons gewest, ja zelfs voor het hele land,' zei waar nemend-burgemeester Oh. J. Gillis sen Verschage. Hij toonde zich erkentelijk voor de ma nier, waarop rijks- en provinciale overheid de vestiging van het Fran se aluminiumconcern hebben gesti muleerd: ,Het geeft ons het vertrou wen, dat de tweede nota ruimtelijke ordening ten uitvoer wordt gebracht. De heer Gillissen Verschage voor zag, dat Vlissingen door deze ont wikkeling in een stroomversnelling zal komen, met name ten aanzien van woningbouw, sociale, culturele voorzieningen en van het onderwijs en de sport. ,We zullen daarvoor de bijzondere financiële steun van de provincie en de rijksoverheid met kunnen ontberen,' stelde hij. De nestor van de ZIERIKZEE De contributie van de WV-Zierikzee wordt verdub beld. Een voorstel biertoe kwam vrijdagavond! tijdens een ledenver gadering in Concordia' uit de ver gadering naar voren. Het zal het bestuur als muziek in de oren heb ben geklonken, omdat ze zelf een verhoging van vijftig procent had voorgesteld. Voorzitter de heer J. Arkenbout had zelfs meegedeeld dat het bestuur af zou treden als het voorstel afgewezen werd, om- _n _n_ dat het dan zijn taak niet naar be-1van J 0 horen zou kunnen verrichten. RAAD GAF ER f 50.000 VOOR VLISSINGEN De Vljssingse raad heeft vrijdagmiddag besloten, het rioleringsstelsel in de stad aan een nadere studie te onderwerpen- Daarbij zal in overweging worden genomen, of het mogelijk is aan te sluiten op de centrale persleiding, die bij de Walchersé gemeenten in onderzoek is. Er werd voor het terschelde le lozen. Van groot belang achtte hij ook, dat er een gezamenlijk Iozingspunt met de Middelburgse leiding komt, omdat men dan met één zuive ringsinstallatie kan volstaan. Wethouder F. G. Smit (pvda) beaamde, dat ook bij het college wel de wens leeft om de oude stad aan te sluiten op de persleiding en dat dit in de studie zal worden betrokken. Er zullen naar zijn mening wel nieuwe pompen nodig zijn bij de Paardenstraat. Hij attendeerde erop, dat er wordt gedacht aan een soort koppeling met de Middelburgse leidin waardoor er altijd wel één gebrui! kan worden. De raad ging akkoord met het voor stel 100.000 te voteren voor de uitbrei ding van de vuilstortplaats aan de oos telijke Bermweg en gaf 7000 om de bestaande stortplaatsen te sluiten. Men voteerde eveneens 1750 voor een in- steekhaven bij de bushalte Aagje De kenstraat, en 360.000 voor de aanleg van riolering, bestrating en verlichting in de Burg; Stemerdinglaan in Souburg. DEN HAAG (ANP) Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot rechter in de arrondissementsrechtbank te Middelburg mr J. M. Mulder, thans griffier van de kantongerechten te Arnhem, Terborg en Wageningen. tevens kamtonrechter- plaatsvervaireer in die kanton en mr W. F. van Solinge, thans griffier van de kantongerechten te Apeldoorn en te Zutphen, tevens kantonreehter-plaats- vervanger in di'e kantons. Examens Te Breda slaagde voor modelontwerp ster, mejuffrouw M. Louws te Vlissin gen. Aan de slagersvaksehooi te Utrecht slaagde voor het diploma vak bekwaamheid en handelskennis de he ren T. de Vries te Vlissingen en D. P, Krijger te Goes. Aan de rijksuniversiteit ie Utrecht is geslaagd voor het kandidaatsexamen diergeneeskunde E. A. M. Versohueren uit Klooosteraande. Voor het kandi daatsexamen psychologie slaagde P de Visser uit Middelburg I1MIDDELBURG - - Vrijdagmorgen 1 1 \T I T> vroeg is het Zeeuws jeugdorkest udt I 1C- IIfl Van Hpn riOS Middelburg naar de Engelse badplaat» VJ3 IIU T ail UCli DUO FoUcesboi|| vetrokken. Zoals bekend zullen de jongens en meisjes van het ZJO daar zondag (morgen dus) in de ruim 1000 plaatsen tellende Leas Oliff Hall een concert geven. De grote at tractie van dit concert ligt ln het sa men optreden met het. bekende Saint GOES ,Deze beroepententoonstelling j Edmund School Choir uit Cantebury. i. soeü voorbeeld vao de aetieve Qp Mc: orkestleden poseren aanpak van het arbeidsmarktbeleid'. De-j nogeven voordat ze m de bus stap- ze woorden sprak mr F. H, Kruse. di- pen. recteur specialistisch arbeidsvoor-zie- ningsbeleid van het directoraat gewes- j telijke arbeidsvoorziening, na de opening de beroepententoonstelling voor de schooljeugd in Goes. Mr Kruse wees er in een korte toe spraak op, dat het aantal beroepsbeoe fenaars in ons land binnen dertig jaar zal stijgen van 4 naar 6 miljoen. Daar voor is volgens hem een economische groei nodig op hoog niveau. Alle ont wikkelingen leiden echter niet spon taan naar een evenwichtige arbeids markt. Om dat te bereiken is een ac tief beleid nodig. De tentoonstelling werd geopend door het lid van gedeputeerde staten, de heer J. v, d. Bos. Hij wees op de grote ontwikkelingen in deze tijd. ,Ook de Be- velanden spelen een rol in deze ontwik keling. De uitstoot van werknemers in de landbouw gaat door'. Deze. werkne mers moeten ergens heen, betoogde de gedeputeerde. Hij noemde in dit ver band de industrie en vooral de diensten sector. De tentoonstelling omschreef htj als een globale verkenning van de be- roepenwereld, aangepast aan de belang stelling van het schoolkind. De tentoonstelling, die a.1 eerder in Mid delburg is geweest, bestaat uit drie de len Eerst doen de bezoekende school kinderen mee aan een .beroepenspei'. Dit spel toont, hoe afhankelijk een ge zin is van talloze beroepenbeoefenaars. Na de opening vrijdag gaf mevrouw M. P. Hoogestege.r-Gi.is, jeugdconsulen- te van het gewestelijk arbeidsbureau Goes, voor de genodigden een de monstratie van het spel. Daarna gaan de kinderen kijken naar een overzich telijke expositie, die een beeld geeft van een groot aantal beroepen. Tot slot krijgen ze een boeltje mee. getiteld .ont dekkingsreis door beroepenla.nd', dat op school kan worden behandeld. De expositie wordt in Goes gehouden in het museum aan de Singelstraat. La ter verhuist dé tentoonstelling naar Heinkenszand, Kortgene en Krummgen. Vlissingse onderzoek een bedrag - gevoteerd. De verhoging was noodzakelijk omdat men rekening zal moeten houden met een tekort in 1969, van ruim 3000 vooral'de post personeel ïs een zware. -Sf-^us de. voorzitter: ,We kunnen met blijven werken met werkstudenten en goéd-willenden. Het bestuur wil de zaak professionele opzetten, er is een vaste kracht aangetrokken die het kan toor zeven maanden zal bemannen'. Waar het VW-kantoor dit jaar zijn onderdak zal vinden is nog niet bekend. De eigenaar van de kelder aan het Ha venplein wil een and'ere bestemming aan deze ruimte geven. Dr. H. J. van Zuylen, directeur van de RTM, maakte melding van enige verbeteringen in de dienstregeling van de busonderneming. Tijdens d'e zomermaanden zal er op 'dinsdag, woensdag, donderdag en zaterdag een Trans-Delta-Expres rijden van Dor drecht naar Schouwen. Tot nu toe vertrok de TDE uit Rotterdam, Door opening van de Heinenoordtunnel zal de reisduur op alle diensten met een kwartier bekort worden. Om meer service te bieden aan de rei zigers zal de laatse bus uit Rotterdam om negen uur gaan vertrekken. Ook zal men later dan nu het geval ïs Schou- wen-Duiveland kunnen verlaten. Zon dagsavonds zal men zelfs om negen uur uit Rotterdam kunnen vertrekken. Verder zal één der RTM-boten drie maal in de week een vaartocht van Bergen op Zoom naar Zierikzee onder houden. De toeristen zullen dan drie uur in Zierikzee kunnen passagieren, Vlisslns-se raad dei00 heer Van Zuy!er- deelde desge- heer H. van Rooijen JRSt M» SflSLü». s de raad bij die woorden aan en stelde: ,Er is in het verleden wei eens de indruk gewekt, dat er niet zoveel schot in de industrialisatie zat. Gelukkig is er door de jong ste berichten nieuwe moed ontstaan. De vestiging zal van groot belang zijn, ook voor de wijdere omgeving,' zei hij, onder applaus van de raads leden. Leeuwse Post Een oud verknal doet vjeer de ron de. Op het Vlissingse postkantoor krijgt men een man voor het lo ket, die één postzegel van twintig wil ,en doet u het prijsje er maar af, 't is voor een cadeautje.' Zeer de vraag of het oo't qe- beurd is we staan er niach ter. Toch, bij de I'TT maak je heel wat mee. Mag men, vrij van co pyright, als slagzin gebruiken bij het. werven van bestellers. Op de achtergrond ziet men de roman tische brievenbus van een riant, in de groene zoom gelegen pand. en een zeer fraaie, dankbaar la chende vrouw, die met; verzorgde hand het dagelijkse stapeltje drukwerk in ontvangst neemt. Zo los je personeelsproblemen op. Wedden dat PTT dit idee niet ge bruikt? In Den Haag is men er al lang achter, dat je in io'n ad vertentie geen oude nurks de post laat. aanpakken. Ze kunnen daar heus zelf wél denken. Zo blijkt PTT, als er emus iets misgaat met een brief of pakje, vaak. helemaal vrij-int te gaan. Zo heeft, een pakje, bestemd voor Oostburgeens enige welcen door Finland, gezworven: de afzender had voor de Oostburgse wijk Fin land de grootste letters georülkt. Even authentiek zijn dé avonturen van een pakketje, dat, met een wat nonchalante adressering. Phi lippine als bestemming had. Het zwierf enige jaren doelloos over de Phüip pijnen, maar bereikte alsnog, met een belegen inhoud, zijn bestemming. SLUIS In het AVRO-programma Re gio Vizier dat maandag op de beeld buis komt, zal men onder meer kun nen kijken naar een gesprek met wet houder J. du Fossé van Sluis. Dit ge sprek vindt plaats naar aanleiding van een suggestie van het gemeentebestuur van Rheden in een brief aan het mi nisterie van binnenlandse zaken over de herziening van de gemeentewet. Aan het gesprek nemen burgemeesters en be stuurders van enkele gemeenten in Ne land deel. Het VVD-raadslid E. T. OosterhuïSj drong er bij het college sterk op' aan om een mogelijkheid te zoeken ook de oude stad op de eventuele persleiding te laten aansluiten, eenj zaak, die hij voor Souburg en hetj noordelijk deel van de stad gemak-, keiijker uitvoerbaar achtte. Maar hij wilde de lozing via de Paardenstraat helemaal buiten gebruik stellen. De lieer Oosterlmis rekende voor, datj men bij aansluiting op een Walcher- se persleiding voor de financiering! gebruik zou kunnen maken van de 600.000, die nu voor rioleringsver- Ialtering in Vlissingen en van de f 1.300.000 die voor Souburg op de begroting staat. ,Een centrale persleiding is van het grootste belang', aldus dit Vlissingse raadslid, dat meende, dat. nu al voor zieningen getroffen moeten worden om het water niet ongezuiverd in de Wes- .Flushing Pocket Festival' in kader van boekenweek VLISSINGEN' Op 28 februari wordt er in Vlissingen voor het eerst in Ne derland in het kader van de boeken week een avond voor jongeren gehou den. Op die avond gaal het .Flushing I'ooket Festival' van start: een avond voor jonge mensen, waarvan de initia tiefnemers de gezamenlijke Vlissing se boekhandel en bet Nulsdepartement Vlissingen een jaarlijks terugkerend festijn willen maken. Op het programma van het eerste .Flushing Pocket Festival' staan het op treden van het Amsterdamse studenten cabaret Ivo de Wijs, dat reeds enige ma len voor de tv optrad in jongeren-pro gramma's en van de international soul group ,The Free" Het .Zeeuws boeken feest' op 1 maart 1969 brengt de boekenweekshow van Max Tailleur met medewerking van o a Mieke Bos. Voor de pauze treedt het Zeeuws jeugdorkest onder leiding van Peter Jense op. Solis tische medewerking verleent mej. A. Theunis in Haydn's pianoconcert in c groot. Verder zullen twee Nederlandse premières van dit orkest ten gehore ge bracht worden. .The South Jazzband' uit Tilburg verzorgt het boekenbal. De aan kleding van de zaal is in handen van de christelijke detailhandelsvakschool Middelburg. Op rlit stuk van zaken wilde de heer G. \an Sluijs (pc) weten of de laan zal worden doorgetrokken via de sportvelden naar de Spoorstraat en of er gebouwd mag worden volgens; de oorspronkelijke Souburgse plan-' non. Dat laatste bevestigde wethou-i (Ier Smit. Ten aanzien van de door-| trekking van de Stemerdinglaan zeij bij, dal het college voorlopig de laan' wil verlengen tol het Koopmansvoet- j pad. "waar men .bepaald redelijke! afvoermogelijkheid heeft naar de Ka-I naalstraat'. Er was een half uur discussie over eeni straatnaam in Paanwenburg. B en w kwamen met het voorstel .Gerbrandy- straat', een inwoner van Vlissingen meende in één ingekomen brief, dat; Lammeren.burgweg beter bij de historie; van de omgeving zou passen. De raad was er verdeeld over, maar men ging tenslotte met het voorstel van b en w hm«a-gTw^Weih™l".™i'r^%r!ék«eS van oud-varzetsstrijders heb- naam Lamnierenbiirgweg zou géven ten|hen gisteravond op een nationale aanzien van het nieuwe plan Lammeren- a burg. Hij zegde toe, dat zo svesteljk contactvergadering in Stekene van mogelijk in dit plan zo dicht bijl «.„jij,,* dat er nnmifl. het bestaande Lammerenburg een be- üe overlieid geelst, dat er onnutl. langrijke straat Lammerenburgweg zaldelliik maatregelen /uilen worden mogen heten. In de rondvraag attendeerde de heer A |getro1fen 01X1 de aanleg van een voor gesneuvelde oost» frontstrijders te verbieden- In de tweede plaats moet er een admini- VLAAMSE OUD-ILLEGALEN EISEN: STEKENE De Vlaamse organi- Lorier (pc) op de gewijzigde bijdragen- wet deltawerken, riu hel rijk 100 pro-! cent van de werken voor zijn rekening neemt en op de aangekondigde tempo risering. Hij vroeg b en w na te gaan of ook de vergevorderde Boulevardplan- nen daaronder zouden vallen en drong erop aan dit dan af te wenden. Er werd een onderzoek toegezegd De heer J. J. Kempe (pvda) vroeg bij de behande ling van het jaaroverzicht 1968 nog om een overzicht in de toekomst van het personeelsbestand in de verschillende ge meentelijke sectoren. Het werd tóege zegd door wethouder Cli. J. Gillissen Verschage, die de vergadering voorzat in verband niet de afwezigheid van bur gemeester drs D. Roemers. stratiel' onderzoek tegen burge meester Abdon Heyse aanhangig worden gemaakt, omdat zijn hou ding en gedragingen onwaardig I worden geacht voor een Belgisch burgemeester- ADV StRTHIN Tl B) In Hotel Noordzee-Boulevard iedere zaterdagavond DINER-DANSANT Boulevard de Ruyter 2-Vlissingen Telefoon 011Ö4 - 22 ^5 comité tegen het erepark voor oost frontstrijders te Stekene'. De bestu ren van de organisaties van oud- verzetsstrijders zullen hun leden op roepen de verlangens kracht bij te zetten met 'n nationale betoging, die op zondag 30 maart te Stekene zal worden gehouden. Op de .nationale contact vergadering', de eerste die ooit in België is gehou den, werd de motie nader toegelicht door voorzitter Gaspard Ca,11c van het actie-comité. Hij beschuldigde er burgemeester Heuse van dat hij van St,ekenc een broienest hééft gemaakt van wanordelijkheden. .Wij vragen en eisen zijn'.ontslag. Alleen dan zal er rust in de gemeente zijn', al dus de heer Calle, die 'n beroep deed op alle vaderlandslievende groepe ringen in België om een eind te ma ken aan de .stelselmatige ondergra ving van liet goede in ons land'. Vanaf het erepodium, versierd met vlag gen en portretten van koning Bou- dewijn en koningin Fabiola, pleitte secretaris A. Hooste- van het actie- comitö er Voor om de 25 jaar ge leden begonnen strijd weer voort te zetten. Hij noemde het gevaar voor de eenheid van het land niet denk beeldig. Ook de ondervoorzitter vanj het actie-comitè, de heer W. de' Schrijver, zei dat .de fascistische ziekte zal leiden tot de teraardebestelling van de nationale eenheid als er niet krachtdadig wordt ingegrepen'. Geweldloos Voorzitter Calle legde er herhaaldelijk de nadruk op dat de strijd tegen wat hij noemde het neo-fascisme in België geweldloos zal zijn. Maar het actie-comité zal niet tevreden zijn met een verbod van het erepark alleen. Hij kondigde aan, dat in het kader daarvan volgende week een po ging zal worden gedaan een lezing van dr Paardekoper in Koewacht te verhinderen Dr Paardekoper. die zoals bekend in België een spreekwoord is opgelegd, is in. deze grensplaats door enkele extremistische Vlaamse organisaties uitgenodigd te spreken over het .on derwerp .Bejgië bestaat niet meer'. Het actie-comité streeft verder naar de bouw van een mausoleum ln Kêm- zeke, waarvan de eerste steen zal worden gelegd bij de betoging op 30 maart. Dit .monument van eer herstel', zoals de heer Calle hel: uit drukte, moet dienen om de schande uit te wissen. Het actie-comité kreeg uit de met ruim 100 man gevulde zaal veel bij val. Er werden ondermeer heftige aanvallen gelanceerd op bet Belgi sche. onderwijsbeleid, t oorts werden de Belgische publiciteitsmedia ver weten, (lat zij de kwestie van bet ereveld doodzwijgen. In dit verband was het opvallend, dal alleen Ne derlandse radio- en teleyis''" KUNSTSCHILDER JAN BRUENS DOETBEROEP OP BEROEPSDEMONSTRANTEN' CADZAND Voor een .lu diek' gebeuren in Cadzand zoekt ex-provo, nu steeds meer in aanzien toenemend kunstschilder Jan Bruens '27) rookbommen uit de ech te provojaren 1966-1967. Het ludieke gebeuren is het aan ballonnen lanceren van beel dengroepen van een paar me ter, vervaardigd van een bij zonder licht isolatiemateriaal- En die beeldengroepen zullen dan worden getooid met een krans van kleurige rookbom men. Het plan verkeert nog m een ele mentair stadium, maar het moei wel zo snel mogelijk worden ver wezenlijkt, vindt .Jan Bruens, die nu een jaar in Cadzand woont. .Zoals er in Amsterdam het Kitsch-conservatorium is, zo zal hier in Cadzand ook iets moeten gebeuren, iedereen kan er aan deelnemen. Het moet er zo gauw mogelijk va,n komen. Nee, niet. primair bedoeld voor badgasten van de zomer. Dat kan er na tuurlijk altijd nog van komen maar het is eerst voor mezelf be doeld en voor een paar andere mensen. Het gevaar is dat ais zoiets wordt overgeorganiseerd. zo'n heel plan niet doorgaat', Van stoffige zolders land studeerde, kreeg vrijdag avond enige steun van ,Hee', het VPRO-radioprogramma volwassenen, dat een oproep van Bruens uitzond: gevraagd rook bommen van stoffige zolders, van ex-provo's en beroe.psdemonstra.n- ten. Voor een binnenkort te hou den manifestatie: het lanceren van sculpturen van vederlicht iso latiemateriaal'. Het project gaat door onder de fraaie ludieke ver zamelnaam .Brutex exploding sculptures', waarbij brutex er op duldt, dat Bruens zelf een be paald isolatiemateriaal, nog ver der voor rijn beeldengroepen heeft bewerkt. .Brutex is de nieuwe naam, het is een onderdeel van de Interna tional brainwashing incorporated (hersenspoelingen). De IBI is nog door Hans Tuynman opgericht, die heeft nu wat andere zaken onderhanden, films enzo Maar hij Ton Heutzmonument In het verleden was Bruens nauw betrokken bij de aanslag op het Van Heutzmonument in Amster dam, op 10 maart 1967, prinses Beatrix' trouwdag. ,Met ordinal) buskruit en een cilinder van een venvarmingsding of zoiets. Ik heb er vijf maanden voor ln voorar rest 'gezeten. De uitspraak heb ik nooit gezien, ik weet alleen dal ik na de terechtzitting vrijkwam' ,Het Van Heutzmonument was ook wel ludiek bedoeld, maar hel is nogal serieus opgevat; maar de discussie die we wilden is dan nu wel uitgebroken, met die politionele acties enzo'. Het gaat nu wat anders toe Ik ben van de opium afgeraakt, zelf gedaan, ik wist dat hel ging, heb een huis gekregen, ben ge trouwd met Sartoem van Haren uit Zuidzande, afgelopen najaar. Ik zit nu in de contraprestatie wat mijn. werk betreft. Ja, klopt, de gemeente Cadzand heeft nog al wat van me gekocht, Niemand nam me eerst serieus, maar toen werd de Zeeuwse provinciale com missie voor de contraprestatie - - Andries Minderhout zit er onder andere in noga) enthousiast. Particulieren kopen ook wel eens wat van me. Misschien .dat ik de ze zomer op de tentoonstelling kan komen van de Zeeuwse beel dende kunstenaars, in het Zeeuws Politie Verwacht Bruens nog vragen van de kant der overheid gezien zijn ludieke plannen met rookbommen .Dat is een zaak van de politie Als de burgemeester vriendelijk voor mij is wil ik natuurlijk wel eens erover praten. Maar ik moet toch initiatief tonen Het ligt in de bedoeling van de NC,R\ - televisie vanavond in de rubriek .Hier en nu' aandacht aan de bij eenkomst in Stekene te schenken. ADVERTENTIE wonen met allureI lid langévieie'23, middelburg lange vorslstr. 42, goes westkolkstr. 52, terneuzen bellamypark 52, vlissingen ZONNIGE PERIODEN Aanvankelijk zonnige perioden en op d® meeste plaatsen droog weer, later op de. dag meer bewolking met enkele bui en. Matige tot krachtige"wind krimpend van west naar zuidwest, ln het alge meen iets lagere temperaturen. Vooruitzichten voor zondag en maan dag: Overgang naar een kouder weertype, met nu en dan regen, mogelijk ook ha gel of sneeuw. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Voor zondag: zon: min der dan 40 procent; min temp: van on geveer normaal tot 4 graden boven nor maal: max temp: omstreeks normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur 50 procent: kans op een geheel droog •etmaal20 procent, voor maandag: zon: minder dan 40 pro cent: min temp: van ongeveer normaal tot 4. graden boven normaal; max temp: omstreeks normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur 40 procent kans op een geheel droog' etmaal: 30 procent:. 2 februari Zon Maan 3 februari Zon Maan ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2