Voor detmvw DROOMWERELD VOOR MILJOENEN VROUWEN WAT ITALIË VAN DE COUTURE VERWACHT CULINAIR AVONTUUR VAN VOOR HAAR DE ILLUSIEMAAKSTERS: san balm HANDCREME Zaterdag 1 februari 1969 •OW! PARIJS (GPD) Dc honderd mooiste meisjes van de wereld hebben •en drukke week achter do rua. Ze zijn voortdurend in- en uit Rolls Royces gestapt, klauterden in ae hallen op stapels kisten, lieten zich in donkere straatjes een vuurtje geven door een onguur uitziend per soon, sprongen in het Bois de Boulogne wel vijftig keer over dezelfde plas en lieten in een studio hun haar door een ventilator urenlang in de war waaien. Als fotomodellen bouwden zij een week lang aan de illusies van mil joenen vrouwen Ze werden gefotografeerd in van te voren perfect geënsceneerde droomwereldjes. Ze deden alles wat iedere vrouw in naar hart graag doet. Ze waren vamp, verleidster, lady en onschuldig meisjeZe poseerden onvermoeibaar in de kostbaarste, de meest excentrieke, maar ook in de ondeugendste jurkjes van de Parijse cou turiers. Dat alles om straks op de foto's in de modebladen als de on vervalste miljonaires, de opvallendste, of de eeuwig jong blijvende vrouwen te worden herkend. Van die types, waarmee iedere, vrouw zichzelf identificeert Toch hebben fotomodellen een niet zo gemakkelijk bestaan. Neem de 18-jarige Maria Gustavson, die zich klappertandend v8n de kou, in Paco Rabanne's metalen pailetten jurkjes, ergens in Saint Germain des Prés op een gammel balkonnetje door drie gewapende mannen liet schaken. Er kwam geen politie aan te pas, want het ging alleen om een foto voor Vogue. Het vier uur poseren leverde Maria vier honderd gulden en een flinke verkoudheid op. Het lijkt nogal goed betaald, maar zeker honderd gulden is zij meteen al kwijt aan de kapper, make-up, kousen en bijpassende schoenen. Tweehonderd gul den moet zij opzij leggen, omdat fotomodellen lang niet alle maanden van het jaar genoeg werk hebben. Blijft er nog honderd gulden overen daar ben je in Parijs geen miljonair mee. Het eerste rimpeltje, de eerste grijze haar, kan voor de mannequin het onverbiddelijke einde van haar carrière betekenen. Ze gaan roem loos ten onder, zoals de eens wereldberoemde Bettina, die vorig jaar door Coco Channel werd ontslagen, 's Werelds beste fotomodel is op hef ogenblik de blonde Duitse gravin Veruschka, 1 meter 83 lang en gesierd met de vitale maten 92-58-90. Ze kreeg de bijnaam: de vrouw met de duizend gezichten, omdat ze vrijwel iedere week anders op de voorpagina's van de Franse, Duitse en Amerikaanse vrouwen bladen staat Veruschka is een fotomodel dat iedereen kent, maar van wie niemand precies weet hoe ze heet. Met haar krijgt men bijna dagelijks in kranten en tijdschriften of op verpakkingen van nylons de benen van de Schotse Diana Stewart te zien. Op hair spray-reklames de weelderige lokken van Samantha Jones. Óp affiches in parfumerie-etalages en op lipstickverpakkingen de smachtende lippen van de Zweedse Maud Wickström. Miljoenen mensen kennen de nagels van Merle Lynn, een wat verlegen Ameri kaans meisje met kastanjebruin haar. Voor vele vrouwen is het figuur van de Engelse Sandy Adamson niet onbekend. Zij is het favoriete fotomodel van 's werelds bekendste b.h.-fabrikanten. De modehuizen en de reklamewereld kunnen niet meer zonder deze uiterst fotogenieke meisjes, die met hun charme de genoegens van het goede leven moeten vertolken. Na een paar jaar maken ze weer plaats voor een nieuwe generatie en daardoor kan de illusie, dat de vrouw eeuwig jong blijft, blijven bestaan. Bij de foto: Na een half uur poseren in de kou op een houten vlondertje een zonnige' foto. ROME/VLI5SINGEN Rome heeft haar portie modenleuws weer gehad. Vorige week hebben minstens twintig meer of minder be kende Italiaanse modeontwerpsters en -ontwerpers laten zien wat zij verwachten van voorjaar en zomer 1969. Het is een verwarde boel in die Romeinse modewereld. Naast de vanouds bekende namen als Va lentino, Fabiani, Mila Schön, Barat- ta, duiken er tal van kleinere huizen op die de aandacht vragen. Zo worden namen als Ditarossi, Brioni, Murucelli dan ook maar weer ingevuld op de lange lijst van mode-ontwerpers. En dat in een tijd dat de haute- couture tanende is. Ken Scott, ook uit Rome, heeft het zekere maar voor het onzekere ge nomen en heeft alle kranteredacties in binnen- en buitenland via een stenciltje laten weten wat hij aan ,Rome's Jet Set' liet zien. Sport, sport en nog eens sport heeft de goede man gedacht, zette zijn gasten in een sportachtig de cor: een kruising tussen een basket- ball-veld, een racebaan en een ten nisveld. De kleding was: recht op de man af, strakke lijnen, géén bloemen en kleuren als racing- groen en knipperlicht-oranje. Doorkijkblouses De Italianen zijn erg enthousiast over de doorkijkbloezes die Yves Saint Laurent als eerste vorig jaar lanceerde. In de lange ri| van shows van Romeinse couturiers en collega's uit Milaan, Florence en Napels doken steeds super-dunne en doorzichtige jurkjes en blouses op. Met dergelijke sexy-jurken ver wacht men blijkbaar de upper-ten op recepties en galaballs. Yves is het er zelf allemaal niet mee eens. Hij vindt de imitatie nogal veel en vulgair toegepast en verwacht dat de hooggeëerde dames hun toe vlucht bij originelere creaties zullen zoeken. Desalniettemin: Heinz Riva brengt een trois-pièce: rok, jasje en beha van dezelfde stof; Sanlorenzo showde blouses van voile met hier en daar een bloemetje: te klein om de kritieke plaatsjes te bedekken. ,Forquet liet veel zien', schreef een journalist, en doelde daarmee op blote dijen, heupen en borsten. Wat hij aan kleding bracht, was miniem. Zelfs Fabiani, Antonelle en Sarli geven deze zomer duidelijk de voorkeur aan vrouwen die zich zéér geraffineerd kleden. Kleurig Er valt geen grote lijn te trekken door de wirwar van details en sil houetten die de couturiers ditmaal kozen. Zij inspireerden zich niet al leen op de (blikkerige) toekomst, maar helaas vooral op het ver leden: van 1910 tot 1960, met an dere woorden op: klokrokken, gérende rokken, kokerrokken, korte rokken, lange rokken, strakke rok ken, plooirokken. Zelfs bij de kleuren heeft men geen houvast gezocht, Bleke pasteltintjes kwamen even vaak voor als felle kleurrijke en contrasterende tinten. Naast alle gele en oranje en rode japonnen waren er bruine en grijze en saaie blauwe jurken. Broeken Evenals vorig jaar overigens viel het accent niet op de rokken en jurken en mantels, maar op de broeken en de broekpakken. Voor al de avondbroekpakken hebben de Romeinse couturiers in de ban. Prin ses Irene Galatzine heeft voorkeur voor leren broeken, maar werkt net zo goed met zijde en linnen. San Lorenzo gelooft óók in de broekmode en toonde voor grootse festijnen een crèmekleurige zijden ,pyamapak' met marineblauwe achterzijde. Voor overdag noemt Ditarossi naast pantalons de wijdere rokken en ook Guidi uit Florence, Frederico Schu bert, Baratta en Biki showden inge snoerde tailles, accentueerden de buste door middel van coupenaad jes en strikken of strepen. Alle couturiers hebben de fantastische mogelijkheden van double-faca stoffen gezien en uitgebuit. Wit werd door Valentino uitge roepen als de fraaiste zomermode- kleur. Fraaigebruinde mannequins bevestigden dat. Maar ook André Laug en Capucci bleken voorkeur voor bruine mannequins in witte of abrikoosbleke creaties te hebben. Een enkeling als Murucelli heeft pionier in moeilijke modemateri alen' Paco Rabane gelijk gegeven en van metaal of plastic iets in elkaar gewrongen. Herenmode Als men de Romeinse couturiers voor herenmode mag geloven, zal de mannenmode nog vrouwelijker worden. Kleine bolero's bezaaid met hele kleine bloemetjes, zijden jasjes, getailleerde jasjes tot over de heupen, het was allemaal pre sent bij Briono, Litrico, Datti, Ba ratta en Valentini. De heren die de kleurige pakken toonden, hadden zich ook kwistig laten bewerken met make-up-artike- len. Een Italiaanse journaliste: ,De mannen gaan aardig emanciperen'. Bij de foto's: De herenmode vrouwt vrouwelijker, de vrouwen zullen straks gekleed gaan in mini-har nasjes. Als we de Romeinse ont werper Marucelli tenminste ge hoorzamen SPAANSE STOOFPOT Men kan tegenwoordig in warenhuizen of huishoudelijke winkels met artistieke aspiraties vuurvaste stenen potten kopen, afkomstig uit Spanje of Italiö. Die zijn ideaal om een boerenstoofpot in te maken. U moet wel eerst de pot ,voorbereiden', door deze te vullen met water en azijn en dit op een asbestplaatje op zeer laag vuur een uurtje heel zacht aan de kook te houden. Daarna spoelt u de pot om en hij is voor gebruik gereed. Om de pot te vullen hebt u gereed staan: In dobbelstenen gesneden vlees, bijv. varkenslappen en lamslappen en/of kalfslappen, evt ook wat kippepoelet. Dit vlees moet even voor gebakken zijn in wat olijfolie (evt. boter, maar dat is niet zo echt), verder witte bonen, geweekt en een half uur voorgekookt, een in stuk ken gesneden groene kool, een gesnipperde ui, liefst enkele gesnip perde knoflookteentjes, een in reepjes gesneden selderijknol, een in reepjes gesneden winterwortel. U doet alles in de pot, voegt wat zout en peper toe, en enkele lepels in blokjes gesneden mager gerookt spek. Giet er zoveel water op tot de zaak onder staat, dan deksel op ae pot en dit met elkaar zachtjes laten gaarsudderen, hoe langer des te lekkerder wordt het. Tegen het einde van de stooftijd voegt u zout en peper toe, enkele in stukken gesneden aardappelen en evt. wat (diepvries) sperziebonen. U schept eerst uit de pot voor ieder een lepel van de bouillon in een kop, waarin u, als u het helemaal echt wilt doen, een scheut rode wijn giet, en waarbij men een boterham eet, daarna verdeelt u het vlees en de groenten. LEVER MET PRUIMEN Een gerecht uit de Belgische Ardennen. Snijd 600 gr. kalfslever in grote dobbelstenen. Bak die in boter bruin, vooral op niet te heet vuur. Voeg zou toe, verder een dl bouillon, 2 3 lepels azijn en een klein schepje suiker. Laat enkele minuten heel zacht|es sudderen met wat tijm en laurier. Fruit apart een grote in ringen gesneden ui in boter. Voeg dit toe aan de lever. Geef hierbij aardappelpuree en compote van gedroogde pruimen (gedroogde pruimen een nacht laten weken en gaar koken met een stuk citroenschil, lepeltje kaneel en bruine suiker in het weekwater). PIKANTE HAPJES Twee pikante hapjes voor ,later-op-de-avond' of als hartig lunch- hapje voor al diegenen die liever één heel erg lekker broodje hebben dan een stapel gewoon belegde boterhammen. Houthakkerstoost: maak 100 gr. gehakt aan met een eidooier, zout, peper en enkele kummelzaadjes. Beleg 2 sneetjes licht beboterd bruin- brood ieder met 2 plakken appel, strijk daarover een laagje gehakt en zet de sneetjes in een goed hete oven om ze daarin ca. 10 minuten te laten bakken. Manager-toost: snijd enkele dikke plakken salami of snijworst in blok jes en vermeng die met kleine blokjes appel. Schep dit over dun be smeerde sneetjes witbrood, leg er een plak kaas op en zet de sneetjes in een hete oven om daarin ca. 10 minuten te laten bakken. ABRIKOZENPUDDING (ADVERTENTIE) uw handen vragen erom Zet de avond van te voren 200 gr gedroogde abrikozen in de week (probeer eens Perzische te krijgen; ze zien er niet zo mooi uit als de Californische, ze zijn wat lichter van kleur, maar bijzonder zoet en geurig). Breng de abrikozen met het weekwater aan de kook, onder toevoeging van een stukje citroenschil, laat ze gaar koken. Wrijf de abrikozen door een zeef, voeg er het sap van 1 citroen bij en zoveel water tot u een totaal van §en halve liter hebt. Breng dit op smaak met witte basterdsuiker. Laat ondertussen 18 gr gelatine weken (als u de kleur van de' pudding wat dieper wilt hebben, vervangt u een blaadje witte door een blaadje rode gelatine), knijp dit goed uit en los het op in het warme abrikozenmoes. Laat nu de pudding geheel koud en stijf worden. Geef er vanillevla bij. PADDESTOELENSOEP Men kan tegenwoordig in vele delicatessenwinkels en warenhuizen pakken met ,cèpes' kopen, gedroogde paddestoelen, een soort bo- leten, uit Frankrijk. Deze zijn bijzonder tgeurig en men kan er een heerlijk pittige soep van bereiden, evt. ook vegetarisch. Gedroogde paddestoelen zijn zeer licht. U hebt aan ongeveer 50 gr voldoende. Was de paddestoelen en zet ze een half uurtje in de week in lauw water, snijd ze dan zo nodig in dunne schijfjes. Fruit een fijngesneden uitje in wat olie of boter. Haal de paddestoelen door wat bloem, voeg ze toe aan de ui en laat ze enkele minuten meefruiten. Voeg er vervolgens een flinke in kleine dobbelsteentjes gesneden aardappel bij, strooi er paprika over en voeg. goed roerend, een glas witte wijn toe en een liter bouillon. Laat dit met elkaar zachtjes gaar koken Klop een ei los met 2 lepels room, voeg er wat van de warme soep bij en roer dit door de rest van de soep. Nu niet meer laten koken I Strooi er peterselie over een gebakken blokjes brood. WINA BORN. ThM Parijs mag dan met meer fvf zijn, zoals alle ueek- en maandbladen voor de vrouw inmiddels hebben ge schreven. de belangstelling voor de reeks modenieuwtjes die dezer daaen uit Parijs binnenstromen is groot. Van daar het volgende. De hoeden eijn hoera weer enorm. Enorm groot welteverstaan. Real liet haar mannequins hoeden dragen met (van rand tot randeen diameter van één meter. Eslerel deed het met wat minder: 80 centimeter. Er is weer eens een nieuw voedings middel op de markt: halvarine. Het ia een nieuw soort margarine die echter aanzienlijk minder vet bevat dan de gebruikelijke margarines die voor tach tig procent uit vetten bestaan. Het vetgehalte van het nieuwe jrrodukt ia slechts veertig procent. Blij nieuws In de Nederlandse textielmusea mijn op het ogenblik tw.ee exposities te zien. Het Twents-Gelders textielmuseum in Enschede brengt onder de titel feno meen der filamenten' een tentoonstel ling over de vervaardiging en verwer king van synthetische vezels, waarin niet alleen modische en huishoudelijke textielprodukten maar ook technische weefsels uit synthetxca aan bod komen. Er wordt bovendien voorlichting peg ven over eigenschappen en behandeling van bepaalde synthetische stoffen. Dit alles gebeurt in samenwerking met de AKU, de Enschedes academie voor kunst en industrie, en verschillende Nederlandse industrieën die syntheti sche garens verwerken. Het Nederland* textielmuseum in Tilburg heeft de ten toonstelling schering en Inslag' die in december zou aflopen, nog enkele maan den verlengd. Beide tentoonstellingen zijn te bezichtigen tot 1 aprU 1969. Even aandacht voor de wintermode van het volgend seizoen, de winter van 1969-1970 dus (want daarmee zijn de grote baasjes van de mode al volop in de weer). Er wordt gefluisterd dat dan de rokzoom toch iets zal dalen en i» elk geval de knie zal bedekken. Men voorspelt zachte kleuren als grifs en blauwgrijs, beige en zandkleur, maar ook warme tinten als diepblauw, sma ragdgroen en robijnrood worden ge noemd. Een paar details: colkragen, brede omslagen aan mouv:en en broeks pijpen, en bij gebreide kleding de ef fecten van tweed en handwee)'stoffen. Bij de accessoires geeft men metalen knopen en gespen, brede suede cein tuurs en (alweer) de laarzen een goe de kans. In Brussel bleien en groeien de ge- specia".zeerde winkeltjes op modegebied en aanverwante terreinen als nooit te voren. Als nieuwste aanwinst wordt een taleerd. Het win- half-edeL'tenen, behorend bij de verschillende sterren beelden. Ze worden los verkocht of in een sieraadje gemonteerd. Behoort u tot het leger der koukleu men T Aan de hand fan een door hei internationaal wol-secretariaat opge steld lijstje kan iedereen dat voor zich zelf uitmaken. Het IWS liet namelijk een marktonderzoek doen naar het ge bruik van dekens in Nederland en ont dekte daarbij het volgende: als het erg koud i-s slaapt acht procent der onder vraagden onder één deken, negenender tig procent onder twee dekens, vieren veertig procent onder drie en negen pro cent onder vier of meer dekens. Vroeg of laat moeten die dekens een keer gewassen worden. Ruim zestig procent van de ondervraagde hulsvrou wen doet dat wél eens zelf, maar het grootste deel van dit percentage be hoort tot de oudere garde. Jongere huie vrouwen voélen er minder voor om dit karwei zélf op te knappen. Het viel te verwachten: er zijn nu ook vermageringspillen voor huisdieren. Voorzover bekend alleen nog maar in Amerika, waar men overigens ook al ,low calorie foods' voor hond en kat maakt. Volgens de fabrikant zijn da vermageringspilletjes onschadelijk voor het huisdier en werken ze alleen maar eetlust-remmend. De huisdieren zelf zullen meer gegnteresseerd zijn in het feit, dat deze (vergulde) pil naar lever smaakt. Het is oud nieuws, maar Eïle wil er toch nog eens de schijnwerper op zetten: in Rusland werken duizenden vrouwen in beroepen, die in het westen nog vaak als typisch mannelyk" worden gezien. Driekwart van de mensen, die tn da Sowjet-Uniè het drukkersvak uitoefenen, bestaat uit vrouwen. De medische we reld kent een soortgelijke situatie, 76 procent van de Russische artsen zijn vrouwen. Ook de vrouwelijke chirurgen zijn in de meerderheid. Het aantal vrou welijke ingenieurs neemt snel toe, m 1965 had Rusland er al een kleine vijf honderdduizend. 38 procent van de we tenschappelijke werkers bestaat uit vrouwen. Oude schoenen, handen vol rijst en bossen konfetti zijn de klassieke attri buten bij het uitwuivenvan kersversa echtparen die na het huwelijksdiner op fetti blijft doorgaans wat vaag. In La dies' Home Journal deze verklaring: zulke attributen moeten gezien worden als een symbolisch gebaar van vrienden en familieleden, die de prille geliefden eraan willen herinneren, dat zij er ook nog zijn. Een en ander om te verhinde ren dat het jonge paar de oude banden met familie en vrienden doorsnijdt. Wie ook in bed graag het nieuwste- van-het-nieuwste draagt zal snel op zoek moeten naar die ouderwetse grove witkatoenen kant, waarmee vroeger la kens, slopen en nachtgoed werden ver sierd. In de slaapmode voor komend voorjaar worden die repen grove kant weer toegepast: als versiering langa mouwen, zomen en halslijnen van ouder wets-aandoende nachthemdjes van fijn wit katoen. Kinderen van werkende moeders hoe ven echt niet als /xrme schapen' te wor den beklaagd. Althans niet in Parijs, waar Elle een kleine enquête heeft ge houden onder liO kinderen van werken de moeders. 68 procent van de kinderen vindt het zondermeer ,best' dat moeder werkt. 33 procent zegt bovendien: ,een werkende irroutc, dat ia modem'. Voor hen betekent dit .modern zijn' bovendien dat er meer geld is. De grotere kinde ren (negen procent fan de groep) zeg- liever thuis zouden zier.t Hun belang rijkste argument was dit: j.ils ze thuis was. zou ze meer tijd hebben om zich mooi te maken'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 15