Nieuwe bi andels van Komrij, Brander, van de W aarsenburg en Leus Zaterdag 1 februari 1969 zaterdagnummer In het nieuws vanalle dag komt men herhaaldelijk berichten tegen over aanslagen in Zuid-Tirol, Bas kenland, Noord-lerland, Wales, Bretagne. Nauw hierbij betrokken zijn militante nationlistische (of sepa- ristische) groepen, waarvan Europa er enkele rijk is. Onze correspondenten in het buitenland geven een kort overzicht van de verschillende nationalistische bewegingen. BRETAGNE ZUID-TIROL In Frankrijk rijn het de Bretonse .nationalisten1, die Bretagne willen loskoppelen van dit land. Frankrijk, dat de neigingen van de mensen in Bre tagne kent, schijnt nu ernst te willen maken met; de decentralisatie, waarover al tientallen jaren wordt gepraat en waarvoor generaal De Gaulle nu een na tionale commissaris heeft aangesteld. Sedert de ge boorte van de Franse nationale eenheid heeft het land, uit vrees voor revoluties en separatistische be wegingen, onder een excessieve centralisatie gele den, waardoor Parijs zijn politieke, administratieve, economische en culturele wil heel Frankrijk wist op Ie leggen. In de erfenis der vele en fatale consequenties, die dit centralistische beginsel voor Frankrijk heeft afgeworpen, bevindt zich het .nationalisme' van Bre tagne, dat de laatste weken zijn kop weer dreigend opsteekt. De bomaanslagen een dertigtal over de twee laatste jaren waren sinds begin van dit jaar weer aan de orde van de dag, waarbij in het bijzonder officiële gebouwen, prefecturen, gendarme- rieën, postkantoren, die in de ogen der Bretonse ac tivisten de .Franse bezetting' symboliseren, het ontgelden moesten. Vrijdag is president De Gaulle Bretagne persoon lijk gaan bezoeken, in de hoop met een paar zijner befaamde toverformules, vrees, angsten en weer standen van de bevolking te kunnen wegnemen. Maar alvorens dat verhoopte resultaat zal zijn ge boekt, hebben (sedert vier maanden) de diverse po- l'.tie-organen en de binnenlandse spionagedienst, toch maar vast een klopjacht op de Bretonse activisten geopend die niet zonder succes is gebleven. Bretagne, de forse neus die de zeshoek Frankrijk de Atlantische Oceaan insteekt, is een der .achter gebleven gebieden' van het land, dat zich als half- schiereiland geografisch, economisch en cultureel (de bevolking spreekt een eigen Keltische taal waar geen Fransman een woord van snapt) altijd geïsoleerd heeft gevoeld. Een minderheid, maar een zeer actieve en zelfs ac tivistische minderheid, wil dat isolement doorbre ken door Bretagne onafhankelijk te verklaren, of wel te koppelen aan Ierland, het .stamverwante moederland. Naar Ierland zion ook enkele leiders van het Bretonse bevrijdingsfront uitgeweken, zo als Yann Goulet en Yann Fouère die wegens col laboratie met de Duitsers bij de Franse bevrijding met arrestatie werden bedreigd. Kwantitatief belangrijk is de actieve aanhang der Bretonse bevrijdingsbeweging, die toch wel een typisch-antieke uitwas is, echter nooit geweest. De minister van binnenlandse zaken, Raymond Mar- cellin, die zelf van Bretonse afkomst is, meent dat met een honderdtal het werkelijk activistische ge zelschap wel bekeken is. Maar onder die bescheiden aanhang bevindt zich wel een hoog percentage .in tellectuele' elementen. Zo zijn er onder de arrestan ten een drietal geestelijken, twee lyceumleraren en een verzekeringsagent. De bevrijdingsorganisatie is helemaal op de leest van een onderaards verzet geschoeid, met militai re districten, divisies en blokhoofden die door een minister van oorlog van het vrije Bretagne' wor den overkoepeld en gecontroleerd. En het front heeft natuurlijk ook een eigen strijdorgaan, de .Toe komst van Bretagne', dat de autonome doctrine uitdraagt. Een acuut gevaar van afscheiding lijkt het Bre tonse bevrijdingsfront voor de Franse ".rijkseenheid' intussen nauwelijks te openen. Sinds Zuid-Tirol, na de eerste wereldoorlog, bij Italië is ingelijfd, is het een haard van crises ge weest midden in de Alpen. De positie van de Duits sprekende bevolking (in totaal 225.000 personen) werd door Italiaanse maatregelen op juridisch-, economisch- en cultureel gebied zo bedreigd, dat men van een gevaarlijkde discriminatie kon spre ken. Dit leidde ertoe dat Oostenrijk, dat zich moreel gedwongen voelde als beschermheer van de Zuid-Ti- rolers op te treden, in 1961 onderhandelingen met Italië opnam om de status van de bevolkingsgroep veilig te stellen. Het resultaat is een aantal conces sies die Rome bereid zou zijn aan Zuid-Tirol te doen, samenvattend aangeduid als het .pakket'. Aangezien zowel in Wenen als in Zuid-Tirol duidelijk was dat dit pakket wel het maximum was wat er te bereiken viel, was men bereid op dit aanbod in te gaan. Meningsverschil heerst op het ogenblik alleen nog over de zogenaamde .veran kering', dat wil zeggen een instantie waarop men zioh bij niet-naieving van het akkoord zou kunnen beroepen. Gedurende deze jarenlange onderhandelingen be gonnen er echter steeds meer vonken uit de crisis- haard te slaan. Een groep radicale nationalisten uit Oostenrijk en Duitsland probeerde het overleg te saboteren door terroristische aanslagen tegen Italië te organiseren. Zij wenste geen enkel akkoor/. maar teruggave van Zuid-Tirol aan Oostenrijk. Door hun activiteiten werd voor miljoenen guldens sohade aangericht en verloren tientallen Italianen het leven. In Italië wekten deze zogenaamde par- tisanen haat en verbittering. Men beschuldigde de Oostenrijkse regering ervan het terrorisme zo niet te ondersteunen dan toch stilzwijgend te dulden. De Oostenrijkse politie on dernam weinig of niets om de verzetscentra uit te roeien. Mensen, van wie vaststond dat ze aan aan slagen hadden meegedaan, liepen vrij in Oosten rijk rond. Een aantal extremisten, die met zoveel woorden hun schuld hadden toegeven, werdén door Oostenrijkse rechtbanken vrij gesproken. Lange tijd koesterde men in Wenen de opvatting dat Rome door het terrorisme tot grotere toegeeflijkheid zou worden bewogen. Het tegendeel was waar. Na een laffe moord van de terroristen op vier Italiaanse grensbeambten ant woordde Rome op 31 mei 1967 met een represail le die 'in Wenen hard aankwam: Italië sprak z'n veto uit over de associatie van Oostenrijk met de EEG, zolang het terrorisme niet voorgoed de kop werd ingedrukt. Hierop raakte Wenen in paniek. De associatie is voor Oostenrijk een kwestie van vitaal economisch belang. Er werden 1300 soldaten naar de Oostenrijks-Italiaanse grens gestuurd om de in filtratie van partisanen te verhinderen: een vol komen zinloze maatregel. Men arresteerde tiental len personen, van wie de meesten bij gebrek aan bewijs weer moesten worden vrijgelaten. De rege ring nam elke gelegenheid te baat om haar afschuw van de aanslagen kond te doen en te bezweren dat men nooit met de verzetsstrijders had geheuld. Maar dit waren alleen maar maatregelen die, zowel doordat ze te Iaat kwamen, als door hun half slachtigheid, allerminst het beoogde effect hadden. In de loop van 1967 herhaalden zich de aanslagen met de regelmaat van een klok. Het resultaat was dat het pakket door het Italiaanse parlement niet meer voor de verkiezingen werd behandeld. Pas in deze winter heeft de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken met z'n nieuwe Italiaanse SCHOTLAND Hoewei Schotland al 250 jaar deel uitmaakt van het Verenigd Koninkrijk, blijven de Schotten zich een afzonderlijke, hoewel Engels sprekende, natie voelen. Het is vooral een kwestie van historie en temperament. De Schotten zijn anders dan de En gelsen die door hen vaak smalend .Angelsaksen' worden genoemd. De poëzie van Robert Burns en die van dichters die vaak nu nog vormen van het noordelijke oud-engels als taal bezigen, de typische Schotse klederdrachten, die men op Schotse hoogtij-dagen kan aanschouwen, en de doedelzakken houden het gevoel van natio nale eigenwaarde levendig, dat nog versterkt wordt omdat Schotland voor een deel bergland is. Ook doen de antieke Keltische invloeden zich sterk gelden hoewel van de 5,1 miljoen Schotten nog slechts S0.000 het Gaelic, de Keltische taal der Hooglanden, machtig is. Schotland bezit een eigen juridisch systeem en het Schotse onderwijs is anders en wordt beter' dan het Engelse beschouwd. Het bezit ook een grote zelfstandigheid op het gebied van landbouw en huis vesting. De Kelten die oorspronkelijk uit Centraal Europa kwamen maar door de volksverhuizing naar de uiterste randgebieden werden verdrongen Baaken, Bretons, Ieren, Pieten, Schotten en Wal- lisers (Wales en Cornwall) hebben innerlijk nog iets van hun sterk onafhankelijkheidsgevoel be houden. Oorspronkelijk bestond de bevolking van de Britse eilanden uit Keltische stammen waarvan een deel als gevolg van een continentale invasie naar Bretagne uitweek. Vandaar dat er van het Franse Rennes uit krachtige propaganda wordt gevoerd welke Bretagne, Wales en Cornwall willen verenigen! Maar dit gaat zelfs de nationalistische Schotten, hoewel samenwerkende met de nationa listische partij van Wales, te ver! De Schotten gaan er prat op dat zij in Engeland zoveel leidende posities bekleden. Dit is een ver schijnsel dat in de meeste landen intelligente min derheden kenmerkt, die terwffle van hun zelfhand having nu eenmaal een grotere activiteit dan de rest moeten ontplooien. Dit heeft hijgedragen tot een Schots superieuriteitsgevoel als weerslag op een soortgelijke Engelse houding ten opzichte van alles wat niet-Engels is! Omdat Schotland tenslotte een derde van het gebied van Groot-Brittannië beslaat, een eigen karakter en tomeloze energie bezit, weigert het zich door Lon den als een gewone regionale streek te laten be schouwen. Dat de Schotse nationalisten zo omhoog zijn geschoten komt vooral omdat zij meegevoerd zijn op de golven van afkeer en onbehagen over de bestaande politieke partijen. Vele Schotten zijn diep teleurgesteld over de onvoldoende nagekomen beloften van de partijen om Schotland uit het moe ras te halen. Londen ontkent dit echter ten stel ligste en betoogt dat zeker in de laatste tien jaar de algemene levensstandaard in Schotland hoger is dan ooit te voren. Bewijs daarvoor la dat de emi gratie uit Schotland sterk is gedaald. Maar bij de nationalisten is ongetwijfeld de psy chologische nawerking in het spel namelijk de re actie op de lange perioden dat Schotland werd ver waarloosd. Voor de fanatieke nationalisten gelden echter nooit uitsluitend materiële overwegingen. Schotland, zo roepen zij uit, moet totaal onafhan- kelijk worden met een eigen defensie en buitenland se politiek, wil 'het', volledig de.: vruchten plukken van zijn eigeneconomisch potentieel. Een klein land komt er als partner van een groot land altijd bekaaid af, is de andere slagzin. Op het ogenblik wordt Schotland in Westminster door 44 labourleden, 21 conservatieven, 5 liberalen en 1 Schotse nationalist vertegenwoordigd. Maar het is niet onmogelijk dat de partij bij de volgende alge mene verkiezing 10 lagerliuiszetels zal veroveren. De weg naar Schotse onafhankelijkheid, indien En geland die ooit zou toestaan, lijkt echter nog einde- ioos lang. collega de onderhandelingen weer opgenomen. Het pakket is nu door beide kanten geaccepteerd, ook voor de verankering schijnt een modus te zijn gevonden. Men verwacht dan ook dat nog deze lente de zaak zijn definitieve beslag zal krijgen. WALES In het kleine Wales (2,7 miljoen inwoners) met 31 labour-a.fgevaardigden, 4 conservatieven en 1 nationalist (de heer Gwynfor Evans) in het lager huis is een soort gelijke maar minder onstuimige nationalistische ontwikkeling aan de gang. Ook dit land heeft sinds de oorlog ernstige economische klappen gekregeD en het moet vechten voor zijn bestaan. Br is een extreme groep die zich het Wallisehe na tionale leger noemt, welk fanatieke leden soms openbare installaties opblazen en andere sabotage daden verrichten. Indien Schotland zelfbestuur zou krijgen en daar gaat het waarschijnlijk wel naar toe zou dit moeilijk aan Wales, dat ook vol grieven over ach teruitstelling zit tegen het .ver verwijderde' Londen 2 uur met de trein van Cardiff! kunnen wor den onthouden. BASKEN De uitzonderingstoestand, die generaal Franco en kele dagen geleden voor heel Spanje heeft afgekon digd, geldt nu al bijna een jaar voor het Baskenland, voor de drie onafhankelijke provincies in het noord westen aan de ruige Atlantische kust. Praktisch een vol jaar zijn de Basken niet zeker van hun leven, kunnen zij zonder waarschuwing van hun bed worden gelicht, voor onbepaalde tijd geïnterneerd worden en worden gedwongen elders in Spanje te gaan wonen, wanneer de Spaanse veiligheidspolitie hun aanwezigheid aan de Golf van Biseaje niet langer gewenst acht. Alle vormen van samenscholing zijn verboden en in de dorpen en steden is de grootste politiemacht van het gehele land samengetrokken De Spaanse regering vreest de Basken niet sedert vandaag of gisteren. Het is door de eeuwen heen een onhandelbaar volk geweest voor de centrale re geringen in Madrid en ook in Parijs. Het Baski- sche streven naar onafhankelijkheid, naar het recht om volgens eigen cultuur patroon en met gebruik van eigen taal en zelfbeschikking te krijgen, brengt hen steeds weer in conflict met het gezag naarmate dit meer autoritair optreedt. Dat is al dertig jaar lang het geval met het Franco-regiem en de laatste tien jaar met de regering van generaal De Gaulle. Door de steeds groter wordende gelijkenis tussen hét patriarchale GauHism© en het Franquisme heb ben de separatistische bewegingen in het Franse enSpaanse Baskenland de handen hecht ineenge slagen. Frankrijk, waar de regering aanmerkelijk minder streng optreedt tegen de onafhankelykheidsbewe- gingen, is de uitwijkhaven geworden voor de Spaan se terreurorganisaties, die daardoor ongrijpbaar worden voor de Spaanse politie. Dat is de reden dat de Guardia Civil steeds harder optreedt tegen de vrijheidsstrijders die in zijn handen vallen. De Basken zijn een trots en ongenaakbaar volk, dal zich thuis voelt in het hooggebergte van de Picos de Europa en van de Pyreneeën. Hun taal is een unicum in Europa. Die is afkomstig van de eerste Iberiërs, oermensen die in holen en spelon ken woonden en in het Franse Lascaux en het Spaanse Altamira hun jachtavonturen schilderden op de rotswanden. Wie deze taal voor het 'eerst hoort, meent met Japans te doen te hebben, of een an der exotisch woordgebruik, maar zeker niet een Europese taal. Ook in hun uiterlijke vérschijning, verschillen de Basken van de Franse en Spaanss type. Het zijn grote, blonde en roodharige reuzen, die bij voorkeur krachtsporten beoefenen. De Basken zijn harde werkers en hebben in hun regionen d emachtigste industrie van het gehele land opgebouwd. Daarmee hebben zij vele tientallen jaren lang de gehele economie van het land ondersteund. Dit versterkt nog meer hun streven naar onafhanke lijkheid. Zij zijn evenmin als de Catalanen bereid om met hun industriële inspanning het land in leven te blijven houden. Maar hun verlangens zijn nooit erkend. ml in «en woning van èeh Bretonse nationalist legde de politie beslag op deze lectuur en zelfmaak- GERRIT KOMRIJ kenden we tof nu toe als verdienstelijk vertaler van bijzonder intrigerende boeken, als bij voorbeeld ,Pausin Johanna' van Emmanuel Rhordis, en het .Grollenboek' van Poggio de Florentijn, van werken van Dali en Procopius. Kortom: vertalingen die een curieuze geest deden veronderstellen, en dat blijkt wel zo'n beetje te kloppen nu Komrij een eigen dichtbundeltje heeft gepubliceerd, .Maagdenburgse halve bollen en andere gedichten', wonderlijke, barokke, meest lege spelen, waarvan vooral het laatste toch wel een aardig grapje is: EEN GEDICHT De eerste regel is om te beginnen. De tweede is de elfde van beneden De derde eerst brengt orde in u binnen. De vierde moet weer rijmen op de tweede De vijfde draait u plotseling een loer. De zesde heeft de vijfde afgeleerd. De zevende schijnt wal geouwehoer. De achtste serieus Of omgekeerd. De negende vertelt nog eens hetzelfde. De tiende is misschien de desillusie De elfde is niels anders dan de elfde. De twaalfde is van niels de eindkonklusie. Dit is dan, meteen, het beste vers uit de bundel, een soort renaissance- grapje. Verder is dit tamelijk weke, wat behaagzieke poëzie, waarin weliswaar niet teruggeschrokken wordt voor allerlei .moderne' viezig- heidies, voornamelijk aan de anale kant, maar waarvan weinig krachl uitgaa! Gekke beeldspraak (oren die tuiten als gazellen) en helemaal gekke verzen, de strofen meestal alle rijmend, maar heel erg vrijblijvend, zo in de trant van deze aanhef: We gaan vanavond naar de Zomer tuinen En planten erwtjes op de buik van paters. Weerstuit zal gaan schijnen op hun kruinen. En in de tuinen blinken stille waters Een monsterlijk, helemaal mislekend omslag van Wim Bischot. Dient wat anatomielessen Ie nemen. Hoe is het mogelijk dat iemand, als hij de behoefte voelt iets over De Toulouse-Lautrec te dichten, niet eens de naam correct spelt 2 Is dat werkelijk te veel gevraagd En hoe kan men over een schilder die men klaarblijkelijk bewondert, zo iets onnozels schrijven als he' volgende, me' die flauwe woordspelingen Welk een elementair gemis aan ieder gevoel voor verhoudingen TOULOUSE DE LAUTREC zit. even stil mam an ben je mijn moeder wel of zit. ik weer in het bordeel 1 hen ik in tonden honden het i.s geen herfst, het is Avril het is monimartre. de rode molen absinthe nom de dieu Nu is dit mogelijk een der dieptepunten (het is werkelijk erbarmelijk uit de bundel ,Wa> is er warmer dan haar schoot', van Harry Brander, maar ook voor de verzen met iets meer inhoud is het ons niet mogelijk het enthousiasme op te brengen van Ad den Besten, die deze bundel heeft ingeleid (Op zichzelf ook iets: een bundel gedichten die een inleiding nodig neeft). Deze verzen worden als romantisch, bohémien- achtig en dergelijke gekwalificeerd. Branders poëzie welt ongetwijfeld op uit bewogenheid, maar de bewoordingen zijn o.i. toch al te zelden adequaat. Als voorbeeld daarvan geven we Gloria Deo. De inhoud is diep tragisch. De emotie ingehouden. En toch is hier de klank te licht, Ie vrijblijvend gebleven. Niet dat we zware, ronkende woorden 'willen horen, integendeel, juist hel beheerste en verzwegene ontroert het aller-, sterkst. Maar in dit vers is, voor ons gevoel althans, te weinig ge condenseerd en gekristalliseerd. Tenslotte hebben we met een gedicb' te doen, wat de inhoud ook zij, en dit gedicht nu, schiet te kort: GLORIA DEO mijn moeder baarde haar eerstgeboren zoon in amsterdam de oorlog was net afgelopen i.lc ben van 19IS nadien bestond het paradijs nog 25 jaar voor ons adam en eva waren mijn ouders (je kunt het nog wel zien) zij vierden hun zilveren bruiloft in 1943 in auschwilz Apart willen we ook hier nog het bepaald weerzinwekkende omslag vermelden, deze keer is het van Willem Buis. T)oézie van een totaal andere orde schrijft Hans van de Waarsenburg in ,Met Innige Deelneming'. Ad den Besten beweert dat Brandei rebelleert'. Het is een soort rebellie die we niet hebben kunnen ont dekken. Van de Waarsenburg is werkelijk een rebel. Hij schrijft poëzie met pit, niet van dal zacht-romantiscne gezever. Werk dat haast barst van protest, vol vlijmende en vernietigende spot. Hard, en soms grof van taai, maar bij hem heeft dat een functie. Van de Waarsenburg is een nog jong (25) zeer geëngageerd dichter van een generatie die fulmi neert tegen de erfenis van het verleden. Hij wil zelf andere idealen uiidragen. Maar hij heeft zich tenminste grondig in dat verleden, dal hij afwijst, verdiepl, getuige de twee interessante verzen die .Historisch fragment' heten, en die lopen van Alilla via Verdun tot Zara Leander Vooral hel tweede vers van die titel is heel verrassend voor een dichter die in 1943 geboren werd. HISTORISCH FRAGMENT sa.vonds met gasmaskers op zit tend en een razend mosterdgas onder de vensters uiterst dunne loopgraven liggen nog in het landschap van een simpel verdun we rennen door het prikkeldraad en landen zacht op een bed gebroken geweren we zetten de arm op een krakende plaat. Luisteren naar een gekastreerde al johnson die met zijn sonny boy blues sluipt over de tering van blanke sentimentaliteit ondertussen in een, chaos van lompen de trembling trombose m de r.p.i. van germanialeen duizendjarige nieuwe horde in bruine onderbroeken en doodskoppen op de testikels gestikt met griezelig op gang komende machines voor de bloedige mechanisatie der dingen wal men later krematoria noemt en kampen voor uiterste konsentratie tot elementair stof als mikrovleermuizen door. de schoorsteen vliegend (volgens een ooggetuige verslag!met geheugenstoornis voor later) zagen we een freudiaanse droom van massapsregose front maken in de huizen met de blauwe -engel en geluid van zarah leander in u.f.a.-bliksem afleiders magere lijven in struisvogelromantiek als sinistere reigers dansend op onze voorgeboorte. Heel krachtig, en beeldend, is zo'n slotstrofe, werk van een dichter met grote mogelijkheden Doch heel dit mooie élan vervloeit, de storm loopt uit, iemand als Van de Waarsenburg weet het maar al te goed en dicht dan ook reeds: we hebben het niet meer zo op al die aanplakbiljetten en uitingen van wanbegripwe weten onze plaats wel: want ook in deze leeftijd klappertanden reeds oude lijken en zuchten weemoedig stoffige rechters op het verschimmelde, kraambed van wet en taal ten lopen mijn oude vrienden hun witle overhemden te stijven in beterweten Letterkundige kroniek door HANS WARREN een besef dat nog sterker uitgesproken wordt in het gedicht ,Voor Peter Sohuddeboom', waarin hij voorziet te .vergaan in bundels, bloem lezingen en krantenknipsels', te .vervallen in Powezi', .ondertussen' trappend in weke lijken (een tijd die langzaam verstopt' (pag. 41) Oeze toon blijft telkens opklinken tot het einde, de allerlaatste regels, en het protest heeft daardoor iets wanhopigs gekregen: en waar ZE het ook vandaan halen I we weten het we kennen het we hebben de historie geleerd d.w.z. we hebben de beat getrokken de konklusie en kennen ons trieste archetypemaar we houden het niet meer I we breken er NU door wat we ook zijn /wat We ook willen/ wat we ook hadden Hans van de Waarsenburg. van wie een paar jaar geleden een bundel .Gedichten' bi| Opwenteling verscheen, en die, hebben we hel wel ook de auteur is van het al even felbewogen, heel mannelijke boekje ,Hans Brac in Brabant', waarop we nog eens terug komen, is een dichter met een heel oprecht geluid. "Oen verwante rebel, maar op een geheel andere wijze te werk gaand, *-d is de Vlaming Herwig Leus (1940). De ,Aars poëtica' waarmee zijn pamflettenbundel ,Mijn leuzen' opent, is als om in koor te zingen. Onlangs Nu toch alweer een tijd geleden Heb ik dichters gehoord Een hele bent van noeste nare werkers met hel woord Wie er niet was heeft wat gemist Dronken Marcel van Maele Preekpater Simon Vinkenoog Gore Franciskus van het Reve En reddende subsidie-engel in nood Karei Jonckheere Lieten poëzie verloren lopen In tranen zuchten en hermelijnen hermetisme Hel was gewoon onvergeeflijk Daar in liet Paleis voor Schone Kunsten te Brussel Heb ik definitief afscheid genomen Van de aars poëtica Van al dal woordgekak verbaal gelul En steriele holle frasen voor de vaak Dit is een oprechte hartekreet, en vol verwachting begonnen we aan de .Leuzen', teksten (nadrukkelijk niet gedichten). Ook Leus is, als Van de Waarsenburg, een zeer geëngageerd man die vlijmscherp wan toestanden aan de kaak stelt, die waarschuwt, geselt, het oude kwaad weer de kop op ziet steken, maar hij is minder een idealist: Ik ruik de brandlucht weer Van verschroeid vlees Ik hoor hel onheilspellende geluid Van krakende botten Opnieuw weergalmen de oude leuzen (IS) Terwijl kinderen jongelingen Van veertien tot. twintig jaar Hopeloos worden besmet Vermindert de kans op genezing Elke dag wal meer. (20) En terwijl dat alles plaatsgrijpt. Onder de ogen van iedereen Verstoren nog slechts zeldzame enkelingen hel sakrosanle klimaat van laksheid In deze gezegende welvaartsüjd (22) Leus is zo helder als glas. Waar men ook gaat of staal Overal hoort men konkordaten sluiten verdragen tekenen Achter elke president Vermoedt men de bankier Achter elke premier De magnaat Overal worden bestellingen genoteerd, orders uitgevoerd Overal hoort men patetische redevoeringen Overal worden soldaten gedrild tot doders Overal wordt het staal geplet tot bommen en granaten Overal staan legers paraat Overal is VREDE Slechts de houten lokvogel In de goed geleide verkiezingskam.pn.gne Zo stelt Leus alle zwakke en rotte plekken in de maatschappij aan ae kaak, maar hij weet, eveqals Van de Waarsenburg dat weet, dat zijn protest verwaait in de wind. Hij heeft zelf ook minder illusies: ,dit is het menselijk ras /Eén kollektie haatEén groot bloedbad'. Zijn stem is die van de roepende in de woestijn, een functie, als alle andere Gerrit Komrij: Maagdenburgse halve bollen en andere gedichten, Arbeiderspers. A dam Harry Brander- Wel la er warmer dan haar school. De Beuk. Amsterdam Hans van de Waarsenburg Met innige deetnemini A W Sijlhorl. Leiden Herwig .Leus. Mijn Leuzen, Manleau, Brussel Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 14