KANAALTJE GRAVEN IN ZEELAND OP Z'N SMALST i KREEKKRAKDAM WORDT WEER DOORGESTOKEN Vier bruggen overhuiven de scheepvaart SCHELDE-RIJNVERBINDING VORDERT Zaterdag 1 februari 1969 zaterdagnummer ICHELPE-RIJH VERBINDING RILLAND-BATH Zeeland op xljn smalst (de Kreekrakdam met aangrenzende polders en slikken) heeft het afgelopen half jaar het aanzien van een soort miniatuur-Veluwe gekregen. Over kilometers afstand is hier een kunstmatig heuvellandschap geschapen. De passant in trein of auto krijgt met een beetje fantasie het Idee dat Zeeland en Brabant daar op de smalle strook tussen Oosterschelda en Westerschelde enorme barricaden tegen elkaar aan 't opbouwen zijn. Van de begane grond af gezien is het karwei, dat Rijkswater staat hier uitvoert als vitaal onderdeel van de nieuwe Schelde-Rijn- verbindlng een dubbele schutsluis voor de binnenvaart met bruggen eroverheen voor de leek nogal onoverzichtelijk. Hij komt langs een doolhof van vers opgespoten zandhopen, nieuwe dijken en ontdekt daartussen tracees voor wegen en een spoor baan. Uit de lucht bekeken komt er wat meer lijn in het geheel. Over de schou der van de luchtfotograaf meekijkend ontdekken we dat de dam met rijksweg en spoorbaan erover heen, de schorren benoorden en de polders rondom de Kreekrakdam veranderingen hebben ondergaan, die de con tooren van de nieuwe binnenscheepvaartverbinding al aardig aangeven- Honderd jaar nadat in 1867 een vaste verbinding tussen westelijk Brabant en Zuid-Beveland tot stand kwam is de eerste hap grond verzet om de Kreekrakdam opnieuw door te steken met de aanleg van een kanaal. Een eeuw ook heeft hef geduurvoordat België en Nederland het in een traktaat konden eens worden over een verkorte verbinding tussen het havengebied van Antwerpen en het Volkerak. Acht tot tien jaar werd er voor uitgetrokken om het kanaal te graven en waterbouw-kunstwerken (sluizen, bruggen en dergelijke) te bouwen. Anderhalf jaar lang is rijkswater staat nu bezig aan dit vele mil joenen vergende project in het oosten van Zeeland. Zwaartepunt van de werkzaamheden ligt in de smalle strook Zuid-Beveland tussen Oosterschelde en Westerschelde, even oostelijk van Rilland-Bath. Op de schorren daar moet een twee ling-schutsluis komen, geschikt voor de duwvaart (nuttige lengte van de kolk 320 meter, doorvaartwijdte 24 meter). De bouwkuip voor die sluis is een paar maanden geleden opgeleverd. Compleet met hoog waterkeringen aan weerszijden, een voorhaven en een circuit van werkwegen ligt hij te wachten op het moment, dat de bouw van de sluis kan beginnen. Voorlopig heeft rijkswaterstaat een uitvoerings schema voor dit onderdeel opge steld dat een periode van vijf jaar beslaat. Het ziet ernaar uit dat de directie sluizen en stuwen van wa terstaat over enkele maanden de opdracht aan een aannemersbedrijf kan geven Al geruime tijd geleden werden gegadigden, die belang stelling hadden voor dit imposante karwei in de Staatscourant uitge nodigd om zich te melden. Wie een landtong doorsteekt om een kanaal te graven, zal ervoor moeten zorgen dat de verbindingen (wegen, spoorlijn) over deze smalle strook intact kunnen blijven. Op de Kreekrakdam betekent dal de bouw van bruggen. Vier in ge tal. Van noord naar zuid opge somd: een brug in de huidige rijks weg 58 tussen Bergen op Zoom en Goes, een brug voor de spoorlijn en een dubbele brug voor de nieuwe, tweebaans rijksweg 58, die in 1973 gereed moet komen. Het handigst is natuurlijk, deze bruggen te bouwen ,in het droge' dus voordat het kanaal gegraven wordt. Maar om dat werk op de bewuste plaatsen te kunnen begin nen, zal het huidige spoor- en weg verkeer tijdelijk moeten worden omgeleid Met bijzonder royale bogen (bijna 4 kilometer lang) zal dat gebeuren. Wat de bestaande rijksweg betreft door de Hoogor- waardpolder, over de voormalige slikken van de Oosterschelde dwars door het gronddepot voor de sluis bouw en de Bathpolders. En voor de spoorlijn met een boog naar het zuiden, door de Kreekrakpolder. Deze vrij omstandige noodoplos singen waren opgenomen in de twee bestekken, die aannemersbe drijven inmiddels hebben aange pakt. En ze zijn al een stevig eind gevorderd. Het grondwerk voor de omleiding van rijksweg-58 is klaar Op 1 februari is het zover, dat kan worden gestart met een uitgebreid asfaltprogramma. Asfaltmachines zullen dan een plaveisel van 20.000 ton uitrollen. Het is de bedoeling dat het verkeer het weekend vóór pinksteren (25/26 mei) over deze boog zal worden geleid. Omstreeks diezelfde tijd zullen ook de treinen van en naar Zeeland beginnen met hun ommetje'. Het zandlichaam voor de tijdelijke spoordijk was al een tijdje klaar. Van het oosten uit is een begin ge maakt om het grondwerk uit te bouwen tot een echte spoorbaan. Bielsen, rails en ballastbed zijn al over een stevig stuk uitgelegd Werktreinen zetten de baan, waar over ze de materialen aanvoeren, steeds verder üit. Binnenkort arri veren ook de portalen voor de bo venleiding. En wanneer dan eind mei de zomerdienstregeling van de Nederlandsche Spoorwegen wordt ingevoerd, zullen de treinen het nu nog zo vertrouwde rechte traject over de Kreekrakdam verlaten om (eveneens tijdelijk) met een boog door de Kreekrakpolder te snellen. Overigens zit er voor de treinreizi gers in de komende jaren wel de attractie aan vast dat ze van achter het coupéraam de vorderingen van het werk aan het nieuwe Schelde- Rijnkanaal en de bruggenbouw daar op de grens van Zeeland en Brabant op de voet kunnen volgen He» eerste bestek in uitvoering 25 miljoen) is in de loop van vorig jaar gevolgd door de aanbesteding van een tweede 17 miljoen). Dat behelsde het graven van een ka- naalpand (1600 meter lang, op de waterlijn 120 meter breed) in de Kreekrakpolder, tussen de huidige spoorbaan en de Westerschelde- dijk. Elders op deze pagina, bij de beschrijving van de luchtfoto, wat meer details over de vorderingen van dat werk. Juni 1968 is er een begin mee gemaakt; in 1971 moet het worden opgeleverd. Daarin zit ook de bouw van een hoogwater kering in het schorrengebied van Ossendrechf in de Westerschelde. Een dijk van 4,3 km lang tussen Bath en de Belgische grens. Met dit nu aangepakte project zal een oppervlakte van 750 hectares schor ren en slikken worden ingedijkt, landaanwinning dus. En binnen die nieuwe waterkering zal dan later het volgende kanaalpand worden aangelegd, van de huidige zeedijk rond de Kreekrakpolder laagste punt op de luchtfoto tot aan de grens bij Zandvliet. Zoals gezegd: in hef uiterste oosten van Zuid-Beveland ligt op het ogen blik het zwaartepunt van de werk zaamheden aan de nieuwe Schelde- Rijnverbinding. Maar ook meer naar het noorden is intussen de nodige activiteit voor deze ver korte binnenscheepvaartverbinding ontwikkeld. In de buurt van het stadje Tholen heeft het bouwbureau voor dit project van rijkswaterstaat te Bergen op Zoom de voorberei dingen aangepakt voor de kanali satie van de Eendracht en de bouw van een verkeersbrug over dat nieuwe kanaal, de toekomstige ver binding tussen het eiland Tholen en het vaste land van Brabant bij Hal steren. In de Auvergnepolder en de Slabbekoornpolder daar wordt al hef nodige werk verzet aan perskaden en sloten. Zandheuvels geven de plaatsen aan waar de landhoofden voor de nieuwe brug moeten komen. Aan de onderbouw ervan is al begonnen en op 4 fe bruari aanstaande zal de boven bouw worden aanbesteed. Is men nu bijna zes jaar na onder tekening van het bewuste Schelde- Rijnverbinding traktaat op Neder lands grondgebied al volgens plan gevorderd met de uitvoering de Belgen moeten nog steeds begin nen aan het stukje op hun eigen territoir, tussen de Antwerpse ha- vendokken en de grens bij Zand vliet. Na veel geharrewar is nog niet zo lang geleden de knoop doorgehakt: er zal daar geen om leiding worden gemaakt, die een doorverbinding moet leveren naar het Albertkanaal. Een zaak waar over de laatste jaren in Antwerpse havenkringen nogal wat te doen is geweest. Nee, men heeft gekozen voor de kortste verbinding langs het havenindustrieterrein, waarop de BASF Badische Anilin- und Sodafabrik) met een grote che mische onderneming is geves tigd. Recht toe, recht aan. Want was het doel van de nieuwe Schelde-Rijnverbinding niet een kortere route voor de scheep vaart KEES VAN DER MAAS Oost c r s c helde ^Shaven mm1—11 zoetwater grondberging V 1 bassin bath polder 1,1 omlegging RW 59 SRSts—"«ra.-jssfi spoorlijn kanaal CA.. RILLAND-BATH Deze luchtfoto geeft een totaalbeeld van icat er op het ogenblik op de smalle strook Zuid-Beveland (Kreekrakdam) tussen Wester schelde en Oosterschelde voor de nieuwe Schelde-Rijnverbinding allemaal wordt omgespit. De globale schets naast de foto geeft de situatie van de werken aan. Het werk aan het kanaalvak op de voorgrond is al een aardig stukje op dreef. Voor een deel is de taludbescherming al aangebracht (pre-pact: een laag grof grint met injectiemortel); in een ander deel is men bezig de bovengrond weg te halen. Dit kanaalvak is 1600 meter lang; de bodembreedte komt op 90 meter. Een over de dijk getilde zuiger (de .Nordsee') is bezig het kanaalvak uit te diepen. Het zoetwaterbassin rechts boven in de luchtfoto (op het ogenblik nog schor- gebied) is nodig voor de zoutbestrijding in de nieuwe binnenvaart sluis. Voor komen moet namelijk worden dat het toekomstige Zeeuwse Meer nu nog Oosterschelde verontreinigd wordt door zout water uit het kanaal, dat bij de Zandvlietsluis in Antwerpen in de Schelde-Rijnverbinding komt. De sluis krijgt een dubbele bodem. Het binnenmeer zal grote hoeveelheden zoet water leveren om de sluis bij iedere schutting zo goed mogelijk door te spoelen en zoutvrij te houden. (Luchtfoto Slagboom en Peeters) Voorlopig nog een fantasietekening, maar over een jaar of vijf werkelijkheid op de Kreekrakdam: een rijtje bruggen, dicht bij elkaar. Het perspectief geeft een beeld van west naar oost, van de richting Goes uit dus naar Bergen op Zoom. Over het nieuwe te graven kanaal geheel links een brug in de bestaande rijksweg- 58. Om die te bouwen, wordt de Zeeuwse weg op het ogenblik tijdelijk omgelegd Daarnaast een spoorbrug (boogbrug). Om die te kunnen bouwen moet de spoor lijn ook tijdelijk een boog maken. Rechts de nieuwe bruggen (dubbel) in de nieutce tweebaans rijksweg 58 Om deze bruggen te bouwen, worden op het openbtifc hoge opritten gemaakt De plannen van rijkswaterstaat voor deze bruggen zijn nog niet geheel gereed. Onze tekenaar heeft met als uitgangspunt de bekende gegevens een idee van de komende veranderingen gegeven

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 13