Toezichthouder merkte niet dat bestuurder dronken was LEES DE PZC Beleidsnota Zeeuwse Jeugdraad op tafel Zeeuwse Jeugdwerk is danig in beweging Doorrijden Onder invloed Mishandeling Grote belangstelling bij begrafenis van A. Wagensveld Bij reorganisatie fHÈ betrokken personeel RTM kon kiezen Heao-school voor Brabant en Zeeland PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 31 JANUARI 1969 POLITIERECHTER MIDDELBURG AANRIJDING MET PAAL IN WESTKAPELLE MIDDELBURG Politierechter, mr P. van Empel te Middelburg kreeg donderdag een niet-alle- daagse zaak te behandelen. De rechter wilde er dan ook eerst nog eens rustig over nadenken en be sloot volgende week schriftelijk uitspraak te doen. Verdachte in de ze zaak was de Vlissinger F. de N., die op 15 augustus van het vorig jaar toezicht meende te kunnen houden op het autorijden van een kennis, zekere Van H., omdat die geen rybewys bezat. Er waren echter nog al wat compli caties: Van H. verkeerde namelijk onder invloed van sterke drank, ter wijl hy in Westkapelle een aanrij ding veroorzaakte. Hjj reed daar een lantaarnpaal omver. De N. verklaar de tegen de politierechter niet ge merkt te hebben, dat zjjn kennis on der invloed verkeerde. De officier van justitie, mr P. J. V. Ros kam Abbing, achtte het ten laste geleg de bewezen en eiste een week onvoor waardelijke gevangenisstraf, 9 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid en voor de aanrijding een boete van 75. Volgende week weet De N. meer. .Het doorrijden na een aanrijding te heb ben veroorzaakt begint weer de kop op te steken', merkte mr Roskam Abbing tijdens deze zitting op. Verschillende verdachten moesten om deze reden dan ook terechtstaan. De Vlissinger J. D. veroorzaakte op 1 december op de Boulevard de Ruyter een aanrijding, omdat zijn rem dienst weigerde. Zonder meer reed hij echter door. Het kwam hem na. een eis van 120 te staan op een boete van 70. P. v d V. uit 's-Heer-Arendskerke was op 17 december na een aanrijding door gereden, hoewel zo wilde de rechter ook wel aannemen een ander de oor saak van die aanrijding was geweest. Conform kwam dat doorrijden verdach te op 100 te staan. Ook hadden weer verschillende ver dachten onder invloed van sterke drank aan het verkeer deelgenomen. De Vlissinger L. de K. zou dat op 30 september vorig jaar hebben gedaan, op de brommer. De K. ontkende het echter: ,M'n brommer deed het niet'. verklaarde hij. ,Bij het proberen om hem aan te krijgen ben ik zeer waarschijnlijk wat aan het slingeren geweest. Op het politiebureau moest ik van agent tot agent lopen on toen hebben ze me nog een beetje in de rondte gedraaid om het nog erger te maken', verklaarde De K. Volgens de verbalisant was verdachte echter te veel onder invloed om zelfs naar huis te kunnen lopen De officier eiste een boete van 100 en 6 maanden niet op de brommer. Nadat mr W. K. H, Dieleman, de raadsman, er op ge wezen had, dat de politie wel wax snel met haait' oordeel geweest is, veroor deelde ntr Van Empel de Vlissinger tot een boete van 150 en 3 maanden voor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid met een proeftijd van 2 jaar. J. L. uit Souburg reed op 19 novem ber in zijn woonplaats onder invloed op zijn bromfiets. ,Ik ben niet met voorbedachte rade naar het café ge gaan, ik kwam toevallig kennissen tegen', verklaarde L. Nadat de offi cier een boete van 150 en 6 maan den niet bi-ommen had geeïst hield de politierechter de gevraagde ont zegging aan, maar halveerde de boe te. Voor een zelfde misstap onder invloed op de brommer werd R. D. uit Vlissingen veroordeeld tot 6 maanden ontzegging en een boete van 60. H. v d S. uit Helmond heeft het geweten dat hij op 15 november vorig jaar in Vlissingen onder invloed in zijn auto reed. Hij raakte zijn baan kwijt, loopt nu al een maand in de ww, zoekt nog steeds naar een andere baan en kreeg donderdag ook nog een forse strr" Een week gevangenisstraf en 9 den ontzegging van de rijbevoegdheid. een boete van ,f 75 en betaling van de civiele vordering van rond 90. A. T. uit Vlissingen had zekere B. een beetje te hard aangepakt en tegen de grond gesmeten. Dnarbjj was B.'s djj- lieen gescheurd. ,Hjj viel en ik viel, we waren allebei stomdronken', vertelde T. laconiek. De officier vroeg er een weck gevangenisstraf voor. Omdat het de eerste keer was wilde de politierech ter dat T. niet aandoen: het werd nu 150 boete en 1 week voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. D. V. uit Colijnsplaat had bij Kats in een mosselperceel naar wormen gespit. ,Dat begint nu ook weer', merkte mr Roscam op. Veertien dagen voorwaar delijk, met een proeftijd van 2 jaar en 100 boete, wilde de officier opgelegd zien. Mr Van Empel stelde de boete op 30 en liet de proeftijd zoals gevraagd. De Roosendaaler J. V. had een water pasinstrument gestolen. Toen hjj het verkopen wilde kwam het uit. De offi cier eiste 1 week gevangenisstraf, maar de politierechter streek met de hand over het hart: 50 boete en v weken voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Wegens mishandeling werd H. P. uit Wemeldinge veroordeeld tot een boete van 40. Voor een zelfde geval werd L. P. die verontwaardigd was gewor den nadat hij met een groepje vrienden in een bar was uitgescholden en vervol gens het recht in eigen hand had ge nomen veroordeeld tot een boete van 25. D. R. uit Middelburg zou een zekere O. mishandeld hebben. .Is niet waar. O. wilde me met z'n brommer aanrij den en toen heb ik hem tegengehou- de'. verweerde R. zich. O. en diens echtgenote hadden echter tegen de politie verklaard, dat R. geslagen nad en dat woog bij officier en poli tierechter zwaarder. Verdachte werd na. een eis van 100 veroordeeld tot Ir J. W. Tops benoemd tot hoofddirecteur bij rijkswaterstaat DEN .HAAG (ANP) Met ingang van! 1 februari 1969 is bij de rijkswaterstaat benoemd tot hoofddirecteur van de hoofdafdeling landwegen, oeververbin dingen en wegverkeer bij de hoofddirec tie van de waterstaat ir J. W. Tops. Ir Tops volgt ir A. E. J. Nap op als hoofddirecteur die op 31 januari 1969 afscheid neemt i.v.m. het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De nieuwe hoofdredneteud De nieuwe hoofddirecteur werd op IS juni 1920 te Rotterdam geboren. Hij behaalde in maart 1947 het diploma ci- viel-ingenieur van de technische hoge school te Delft. In 1948 werd hij benoemd bij de studie dienst van de directie bovenra vieren van de rijkswaterstaat te Arnhem. AJs zoda nig was de heer Tops oa betrokken bij de studie ten behoeve van de R(jn-Lek- kanalisaitie. Tot 1960 was ir Tops de genoemde dienst verbonden, waai de laatste jaren als hoofd. In het rampjaar 1953 werd de heer Tops gedetacheerd bfl de studiedienst Vlissingen, van de directie Zeeland van de rijkswaterstaat. Van 1962-1966 was ir Tops hoofd van het arrondissement Breda bij de directie Noord-B rabntde nvaa Noord-Brabant van de rijkswaterstaat. Dit arrondissement omvat een zeer uit gestrekt wegenareaal in opbouw. De heer Tops werd op 1 december 1966 benoemd tot hoofdingenieur voor bijzon dere diensten en toegevoegd aaA de hoofddirecteur voor landwegen, oever-' verbindingen en wegverkeer bij d« hoofddirectie van de waterstaat te Den Haag. r Heden is, na een kortstondig ziekbed, in het Ju- liartaziekenhuis te Terneuzen van ons heengegaan onze geliefde moeder," behuwd- en grootmoeder, mevrouw CORNELIA MARIA BROER-NEETESON weduwe van D. M. Broer in de ouderdom van ruim 83 jaar. Biervliet: A. C. F. van Sorgen-Broer J. P. van Sorgen Uzendijke: C. M. F. Bliek-Broer A, J. Bliek En kleinkinderen. IJzendijke. 30 januari 1969. Condoleantieadres: Koninginnestraat 30. IJzen dijke. De teraardebestelling zal plaatshebben op maan dag 3 februari om 2 uur te Biervliet. Rustig ging van ons heen na een lang, smartelijk lijden, mijn zorgzame man. onze zorgzame vader, behuwd- en grootvader LEONARDUS CHKISTTAAN BROUWERS In de ouderdom van 76 jaar. Middelburg: E. Brouwers-Kruysifix Enspijk: J. A. Brouwers B. Brouwers-van der Laak en Nicole Fleur Middelburg, 29 januari 1969. Molenwater 37. De overledene ligt opgebaard in het mortuarium van het ziekenhuis Noordpoortplein. Bezoekuren van 10.00 tot 11.00 en van 18.00 tot 19.00 uur. De gezongen H. Mis van Requiem zal aan God worden opgedragen zaterdag, 1 februari, in de parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus te Middelburg om 13.00 uur, waarna, de teraardebe stelling zal plaatshebben op het r-k kerkhof. Liever geen bezoek. Geen bloemen. Heden nam God van ons weg onze geliefde vader, behuwd-, groot- en overgrootvader, de heer ABRAHAM VOOGDT in de ouderdom van 89 jaar. Oost- en West-Souburg: J. G. Voogdt M. Voogdt-Ramon Sluis: Iz. Voogdt S. Voogdt-Voogdt Hoofdplaat; A Voogdt M. Voogdt-Ballieu Brugge (St. Andries): Mevr. Raimon-Voogdt Cadzarid: Iz. Voogdt M. Voogdt-V isser Groede: R. Voogdt Klein- en achterkleinkinderen. Groede, 30 jan. '69. St.-Bavodflk 37 De begrafenis zal DV plaatshebben te Groe de op maandag 3 fe bruari, om 14 uur, van af jeugdgebouw Ned. herv. kerk. Hiermede vervullen wij de droeve plicht u mede te delen, dat het God behaagd heeft na een geduldig gedragen lij den, van onze zijde weg te nemen onze lieve vrouw en zorgzame moeder, groot- en over grootmoeder. CORNELIA STROOSNIJDER echtg. van J. Flipse in de ouderdom van 82 jaar. Kruiningen: J. Flipse Goes: P. C. Saaman.-Fli.pse C. Saaman Kruiningen A. Flipse P. Flipse-Poly Klein- en ach terkleinkinderen. Kruiningen, 29 jan.. '69 Zandweg 33 De begrafenis zal plaatshebben op zater dag 1 februari a.s, op de algemene begraaf plaats te Kruiningen, om 12.00 uur vanuit het jeugdgebouw der Geref Kerk. Heden is in de Heer ontslapen mijn gelief de vrouw en onze lie ve moeder JACOBA JOHANNA VAN KOOTEN- GROOTJEN echtgenote van Jaeobus Bartholomeus van Kooten, op de leeftijd van 51 jaar. J. B. van Kooten en kinderen ,de Klokkenberg', Breda Vlissingen, 30 jan. '69 Ken. Hasselaarstr. 59 De gezongen uitvaart dienst zal plaatsheb ben op zaterdag 1 fe bruari 1969 om 12.00 uur in de parochiekerk van O.L. Vrouw te Vlissingen, gevolgd door de begrafenis op het r-k kerkhof aldaar. Geen bezoek Geen bloemen De raad der geref. kerk te Vlissingen nam met droefheid kennis van het overlijden van ds P. VAN DER SCHAAF gedurende de jaren 1951 t/m 1955 heeft hij zijn zegenrijk werk in onze gemeente mogen Verrichten. Velen den ken met dankbaarheid hieraan terug. Moge de Goede Herder der schapen zijn vrouw en kinderen troosten in dit smartelijke verlies. Namens de raad der geref. kerk te Vlis singen, H. Groeneveld, praeses R. Meinderts, scriba Vlissingen, 30 januari 1969. Heden is zeer onver wacht van ons heen gegaan, onze lieve, zorgzame vader, be huwd-, groot- en over grootvader SIMON KASTELEIJN weduwnaar van Leuntje van den Broeke, in de ouderdom van 96 jaar. W. Kasteleijn J. D. Kasteleijn- StoLs P. Kasteleijn-Marija N. Kasteleijn Klein- en achter kleinkinderen Souburg', 29 jan. 1969 Vrijburgstraat 36 De teraardebestelling is bepaald op zatei-dag 1 februari, vertrek Vrijburgstraat 36 des voormiddags 11 uur. (Slot van pag. 1 ,Bij de meningsvorming kunnen pro vinciale deskundige organen een in breng hebben. De Zeeuwse Jeugdraad heeft in deze een stimulerende en adviserende taak'. Subsidie Na een langdurig lijden is onze zeer geliefde vriend üs PETER. VAN DER SCHAAF overleden. Zijn troost is ook de onze: .Zelfs al ga ik door een dal van diepe duisternis, ik vrees geen kwaad, want Gij zijt bij mij'. Ps. 23 4. H. H. Merkelijn J. J. Merkelijn-Flinterman Vlissingen. 30 januari 1969. Tot nadere aankondiging wordt de praktijk van dr B. Uyterlinde waargenomen door DR B. v. d. VELDE, internist. De afspraken die reeds gemaakt waren vinden nu weer gewoon doorgang. Nieuwe afspraken uitsluitend via de secretaresse telefonisch van 8.30 tot 10.00 uur. De subsidieregelingen die het pro vinciaal bestuur inmiddels heeft vast. gesteld voor de (provinciale) centra le organen voor de vrije jèugdvor- ming en het jeugdwerk kunnen vol gens de nota 'n belangrijk uitgangs punt vormen voor een jeugdbeleid in Zeeland. Een andere brnii waaruit volgens de opstellers van de nota, nog voldoende wordt geput wordt gevormd door de rijksmiddelen. Rijkssubsidieregelingen bestaan voor het bijzonder jeugd- en volksontwik kelingswerk, voor de vrije jeugd- vormmg en het open jeugdwerk, de investering jeugdaccommodaties, plaatselijke raden voor het jeugdbe leid en plaatselijke experimenten. FToezeer het plaatselijk initiatief ach terwege blijft moge blijken uit het feit dat in Zeeland geen enkele in stelling gebruik heeft gemaakt van de subsidieregeling voor de investe ring van jeugdaceommodatie, plaat selijke raden voor het' jeugdbeleid en plaatselijke experimenten. De nota formuleert dan ook de wen selijkheid van voorlichting aan ge- Patiënten van ,De Viersprong' na brand naar huis gezonden HALSTEREN (GPD) Volgens de re cherche is de brand in sanatorium ,De Mei-sprong' te Halsteren ontslaan in een prullebak in één der ontspanningsloka len, mogelijk door een verdwaalde si garettenpeuk. Van het barakkencomplex is zestig procent afgebrand, onder an dere alle therapiegebouwen, de polikli niek, het administratiegebouw en re creatieruimten. Van. de ontspanningslokaleft ging de ge hele inboedel verloren en van de admi nistratie een deel van het lopend ar chief. Dat is wat gereconstrueerd kan worden. De fotodocumentatie kon in vei ligheid worden gebracht. Dat lukte niet met het creatief werk van de patiën ten, dat nodig is voor research. Het feit dat deze papieren verloren zijn ge raakt heeft echter geen inivoed op de bdhandelperiode van de patiënten. De geneesheer-directeur van de .Vier sprong', dr P. Jongerius, zei te hopen dat 't sanatorium volgende week woens dag wéér draait. ,We zijn momenteel druk. bezig met besprekingen om enkele barakken of schaftketen te krijgen. In afwachting van deze tijdelijke voorzie ningen zijn de ongeveer zestig patiënten van het sanatorium voor een week naar huis gezonden, omdat hun behandeling onderbroken moest worden. Over het schadebedrag kon nog geen enkele con crete mededeling worden gedaan, meentebesturen en organisaties (par ticulier initiatief) over de behoefte aan voorzieningen voor de jeugd. De ze zal afgestemd moeten worden op de beschikbare middelen, die groter zijn dan tot nu toe in Zeeland blijk baar werd geweten. Financieën Accommodatie Het uitvoeren van een krach tig jeugdbeleid zal moeten kunnen drijven op drie stevige kurken: een financieringsplan met een vaste subsiüering als ondergrond; een accommodatiep 1 anzo spoe dig mogelijk volgend op een inven tarisatie; De nota komt tot de conclusie dat 't jeugdwerk in Zeeland tot nu toe praktisch geheel uit particuliere mid delen is gefinancierd. De laatste ja ren zijn bij de nieuwe initiatieven ook rijk, provincie en gemeenten fi nancieel betrokken. Dit geldt onder meer voor het clubhuiswerk. Echter: ,Over het algemeen zijn de beschik bare overheidsmiddelen voor de jeugd nog gering'. Het is evenwel ook zo, dat in veel gevallen door het ont breken van geordende initiatieven geen beroep op steun van de overheid wordt gedaan. Ter illustratie moge dienen dat in de periode 1961-1965 per jaar netto en gemiddeld door al le Zeeuwse gemeenten voor de jeugd- vorming 35 cent per inwoner werd uitgegeven. Voor de negen grootste Zeeuwse gemeenten was dat 42 cent, maar voor alle Nederlandse gemeen ten 1,47. De provincie Zeeland gaf in dezelfde periode netto en gemid deld per jaar zegge en schriive éèn cent per inwoner, terwijl dat voor de andere provincies op een gemid delde van trien cent kwam. (Cijfers ontleend aan het CBS en een on derzoek. van de Stichting Zeeland). De schilderachtige (maar dikwijls minder praktische) veelheid aan ge bouwen en gebouwtjes waarin het Zeeuwse jeugdwerk zich nu ten de le afspeelt, geeft de nota jeu'gdbe- leid Zeeland de volgende aanbevelin gen in de pen. ,Van belang is een inventarisatie van alle accommodaties voor de jeugd in de provincie met een waardering van ile kwaliteit en de bruikbaarheid. Voorts het opstellen van oen plan waarin behoefte en onderlinge ur genties moeten worden aangegeven. .De nota pleit in dit verband voor de mogelijkheid jeugdaccommodaties onder te brengen in gebouwen voor meervoudig gebruik (multi-purpose- centra) In deze ruimte zal liet jeugdberoeps- kader dienen aan te treffen. De laat ste jaren is het aantal beroepskrach ten in het Zeeuwse jeugdwerk dui delijk toegenomen. In de plaatselijke clubhuizen voor bijzonder jeugd- en volksontwikkelingswerk zijn momen teel 15 beroepsleiders werkzaam en op provinciaal niveau zes, aangevuld met een half-time kracht. De nota zegt dat de geografische moeilijkheden van Zeeland rela tief meer kader eisen dan de ove rige delen van Nederland, zodat de normen van de rijksoverheid, die al rekening houden met de j voor Zeeland te verwachten be volkingsgroei, «le vraag naar be- j roepskader niet helemaal zullen dekken. De opstellers denken aan een uit breiding van het kader op ciaal en plaatselijk njveau.- ciaal met een duidelijke taak op het terrein van de beleidsadvisering, de werkverbetering, training en pro grammering van het plaatselijk ka der, plaatselijk (ofwel interplaatse- Iijk) voor het clubhuizen- en instel- lingenwerk. De nota besluit: ,Op provinciaalni- veau zal het nog mogelijk zijn per werksoort en of levensbeschouwing kader aan te stellen. In plaatselijke situaties echter kan deze deling niet zonder meer worden doorgetrokken. Juist daar ontstaan, gedacht vanuit de behoefte voor de jeugd, andere instituties en functies, die niet meer MIDDELBURG Onder grote belang stelling is donderdagmiddag het stof felijk overschot van de lieer A. G. Wa gensveld op de Middelburgse algemene begraafplaats ter aarde besteld. Zoah bekend kreeg de heer Wagensveld be kendheid als ontwerper van Miniatuur Walcheren. Namens de stichting Nieuw Walcheren, die Miniatuur Walcheren exploiteert, sprak de heer G. H. Luyendijk. Hij wees op de vele kwaliteiten van de heer Wagensveld en memoreerde daarbij dat het de heer Wagensveld is geweest die de Van Goghtentoonstelling destijds naar Middelburg heeft gehaald. De heer L. Heymans wees op de grote ver diensten van de heer Wagensveld voor het kunstmuseum, waarvan de heer Wa gensveld bestuurslid was. Een schoon zoon van de familie dankte voor de belangstelling. Na afloop van de be grafenisplechtigheid was er gelegenheid tot condoleren in de aula. KIJKDAG VOOR WIE Z'N FIETS MIST MIDDELBURG Voordat de Middelburgse politie naar haai' nieuwe bureau aan Achter de Houttuinen verhuist gaat ze nog een kijkdag organiseren. Een kijk dag voor ieder, die zijn fiets of bromfiets in het afgelopen jaar vermiste. Zaterdag a.s. van 9-12 uur kan ieder komen kijken of zijn vermist voertuig eventueel iri het (oude) bureau staat. Te vens staat daar ook nog een in goede staat verkerende kinder wagen, die als gevonden voorwerp is aangegeven. Deze nota jeugdbeleid Zeeland, op verzoek van het bestuur van de Zeeuwse Jeugdraad, samengesteld door de heren drs G. M. Kerkhof, L. A. Hartman, D. E. Hiensch, P. J. van der Linden en J. den Hoedt, is ter informatie over het beleidsplan van de Zeeuwse Jeugdraad toegezon den aan de deelnemers aan het be raad .Jongerenbeleid, klimaat voor de jeugd in Zeeland', dat vandaag vrijdag en morgen zaterdag wordt gehouden in het oecumenisch vormingscentrum .Hedenesse' te Cad- zand. on hef I - t VLISSINGEN De tien personeelsle den van de Rotterdamse Traanweg- maatschappij, die direct betrokken zijn bij de reorganisatie ton gevolge van de- overname door Van Gend en Loos van het goederenvervoer van de RTM, heb ben de keus gekregen uit een regeling. Alle betrokkenen kunnen óf in dienst blijven van de RTM in een andere functie óf - indien bij de RTM geen plaats meer beschikbaar is - overgaan naar Van Gend en Loos in een soort gelijke functie als zij thans bij de RTM hebben. Over deze regeling is van tevoren overleg gepleegd mei de betrokken vakbonden en verkreeg in stemming van deze organisaties. Daar na werd deze zaak in de ondernemings raad besproken, Voorts is elke betrok kene persoonlijk ingelicht over de voor hem aanwezige mogelijkheden. Voor het eind van januari moest iedereen zijn beslissing nemen, Voor de personeels leden. die uit bovenstaande mogelijk heden geen keuze konden maken, zal de RTM ontslag aanvragen als zij zelf al niet elders een functie hebben aanvaard. Het goederenvervoer van de RTM zal per 1 maart door Van Gend en Loos worden overgenomen. TE WEINIG ARMSLAG VOOR JEUGDIGE RECREANT VLISSINGEN Een jhnk stuk- zien op en bij de veerboot Bres- Icens-Vlissingen. Het betrof een tamelijk aanzienlijk onderdeel voor de uitbreidingen van de che mische installaties voor Hoechst- Vlissingen NV, dat via de pont van Zeeuwsch-Vlaanderen naar lietfabrieksterrein in Vlissingen- Oost moest komen. KERKELIJKE MUTATIES NEfiD. HERVORMDE KERK Beroepen te Makkum: A. J. Kampher-1 beek te Meeden (Groningen), te Ka-I merik: C. Treure te Hasselt, te Hen-! dnk Ido Ambacht: (toezegging) W dej Bruijn te Ermelo, te Gramsbergen M. A. Westerbeek- van Eerten, pre-! drikant voor bijzondere werkzaamheden! vlootprediikantte Doorn, te Arne-I muiden: T. Lang-erak te veenendaal, geref. genieenten Tweetal te Breda: C van der Poel Le j Yerseke en L, Blok. kandidaat te zeist. Beroepen le Oosterland, te Oud-Beier-! land, te Leerdam, te- Sint-Annalanrl. te Terwolde en te Rilland-Bath: I- Blok. kandidaat le Ze,sl. SCHEIDSLIJNEN VERVALLEN SNEL MIDDELBURG De nota .Jeugdbeleid Zeeland', die de/.e week in een honderdtal exempla ren over de provincie is verspreid en mede een basis beoogt te zijn voor liet- opstellen van een bre de aanvullende ontwikkelings- sehets voor Zeeland, geeft in en kele punten aan dat Zeeland op liet gebied van liet jeugdwerk een gewest is dat duidelijk in bewe ging is. De nota constateert onder meet een samenkomen van naar werk methodiek of levensbeschouw.ng gelijkgerichte organisaties mei het doel in samenwerking' een structuur te vinden waaraan be roepskader kan worden toege voegd om het doel vlotter te be reiken. De nota noemt in provinciaal ver band het samengaan van de ge reformeerde jeugdverenigingen en de gereformeerde jeugdorganisa ties in de stichting centrum voor gereformeerd jeugd- en jongeren werk in Zeeland, het contact tus sen deze stichting en de provin ciale hervormde jeugdraad en het overleg tussen de padvindersor ganisaties om te komen tot een centrale .scouting Zeeland'. Plaatselijk kunnen worden ge noemd de gezamenlijke initiatie ven voor ontspanning en insluit mi de exploitatie van gebouwen Het clubhu'iswerk breidt zijn ei gen functie uit naar het niet jeugdige deel van bet gezin en '1? rota ach' dit guit? tig te waar doren. ,De landelijk nog naar le vensbeschouwing gescheiden op stelling van deze werksoort wordt in onze provincie vooral bij nieu we initiatieven doorbroken'. Sas van Gent, overwegend r-k maar met een stichting sociaal- cultureel werk die alle groeperin gen herbergt, mag in dit verband als voorbeeld dienen. In Goes heeft een Nederlands hervormd clubhuis zich gefuseerd met het r-k dubhuiswerk en daarbij te vens op bestuurlijk vlak de gereformeerde groepering betrok ken. In Goes, Middelburg en Vlissin gen komt het open jeugdwerk tot ontwikkeling. Nieuwe, landelijke en internationale, jeugdaobiVitei- ten zijn m deze zelfde plaatsen geïntroduceerd waarbij de nota noemt .demonstraties, teach-ins, provotariaat. lóve-ins'. De nota jeugdbeleid stelt met spijt vast dat de voorzieningen en activiteiten voor jeugdige recrean ten in Zeeland-vakantieland, ten achter blijft. .Pijnlijk wordt het gemis gevoeld als het gedrag van de jeugdige recreant aanleiding geeft tot bal dadigheid'. De nota wil btj alle organisatie en alle systematiek echter wei vasthouden aan het open karak ter ,Dc overtuiging wint veld dat de creativiteit en zelfwerkzaamheid van 'de jeugd materiële en im materiële ruimten behoeft Deze speelruimten zul lent egemoet: moe ten komen aan de behoeften om aan een veelheid van mogelijkhe den en activiteiten vrijblijvend te kunnen deelnemen, dat wil zeg gen zonder daarbij gevangen te worden in organisalie-strticlu- BESTUURSSCHOOL ZEELAND: GEEN NIEUWE CURSUSSEN GOES Het algemeen bestuur van dè bestuursschool Zeeland heeft donderdag middag besloten geen opleiding voor po- litieadministratie aan de bestuursschool te verbinden evenmin als een zogenaam de oriëentatiecursus voor lagerpersoneel grote en middelgrote gemeenten en provincies. Het dagelijks bestuur ad viseerde dat met te doen na bestude ring van ropportein over deze opleidin gen door werkgroepen van het instituut voor bestuurswetenschappen. Duidelijk was, dat voor de opleidingen onvoldoen de belangstelling zou zijn men verwacht te voor beide cursussen misschien één of twee man per jaar. Uit de verga dering werd gesteld, dat de cursus voor lagere ambtenaren, zoals die werd ge-r dacht geen belangstelling zou bestaan, omdat personeel, dat wordt aangesteld een opleiding heeft gevolgd, die ae ori ëntatiecursus overbodig maakt. In de vlotte vergadering werd dr D. van der Wel gekozen tot voorzitter en ver der werden in het. cjagelijks bestuur ge kozen de heren J. H. Roose en mr J. Hooy voor de grote gemeenten en voor de kleinere gemeenten de heren W. J. van Doorn en C. B. TJsebaert, In een vlotte vergadering werd donderdag zon der meer het jaarverslag vastgesteld. OMZET HOECHST 19,8 PROCENT OMHOOG IN 1968 (Van een onzer redacteuren). FRANKFURT (M) De totale om zet van het Duitse chemische concern Farbwerke Hoechst AG, gevestigd te Frankfurt (M) heeft in 1968 de stoutste verwachtingen overtroffen: deze steeg met 19,8 pet tot. 7,98 miljard DM (in clusief een bedrag van DM 376 miljoen BTW). Van deze omzetvergroting werd 589 miljoen DM in de binnenladse af zet bereikt en 727 miljoen DM in het buitenland. Ondanks een aantal onzekere factoren aan het begin van 3968 werd in bijna alle produktieonderdelen van liet con cern een beter resultaat bereikt dan men aanvankelijk had gedacht. De ver grote vraag op allerlei terrein va.n het bedrijf wettigt de verwachting, zo deelt Hoechst mee, dat ook in 1969 met een omzetvergroting van meer dan tien pet kan worden gerekend. Hoechst heeft vorig jaar voor een be drag van 653 miljoen DM in de Duitse fabrieken geinvesteerd. De investering de buitenlandse bedrijven (waaron- het project tweede fosfotoven in Viissingen-Oost) beliep een bedrag van 316 miljoen DM. BRED A (ANP) Gezien de snelle ontwikkeling van liet, hoger economisch administratief onderwijs in Neder land bestaat in Breda op korte termijn behoefte aan een HEAO-school. Deze kan voor/Jen in de behoefte van West- Midden-Brabant en een deel van Zee- d. i In 1967 heeft de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor westelijk Noórd- Brabant-Breda hierover een ehquët.e in gesteld. In samenwerking met de ge meente werd een nota opgesteld waar in berekend Is, dat de school kan re kenen op meer dan 300 leerlingen. Er ia een stichting in het leven geroepen, d:e aan de minister van onderwijs en we tenschappen het verzoek heeft gericht om in 1971 met deze school te »pio- gen beginnen. DiL is volgens de stich ting alleen mogelijk met rijkssubsidie. Voorzitter is burgemeester ir W. J L. J. Mcrkx van Bréda. Het. IIEAO-onder- wijs is volgens de mammoetwet een vorm van hóger beroepsonderwijs. De opleiding duurt drie jaar. Doel i.s de vorming van economisch en adminis tratief middenkader voor liet bedrijfs leven. Er kunnen leerlingen worden 'ge plaatst met een diploma havo of meao. Aanbesteding Wilhelminapolder WILHE.LMINADORP - Het bestuur van de waterkering van de calamtteuze polder Oost-Bevelanrl en WilheLmina heeft donderdag openbaar aanbesteed hot onderhoud, tot en met 31 december van dit jaar van de aarde-, steenglool- ing- en andere werken aan de waterke ring van het dijkvak .Wilhelmina' en hetzelfde werk over dezelfde periode aan de waterkering van het dijkvak .Oost-Beveland.' De inschrijvers voor het eerste bestek waren: Firma P, A. Re- meeuws en zoon. Kats 34.000: J. F. Warrens, Ossenisse '34.800. J. Hooge- steger, Wemeldinge 35.000; Leenhoüts aannemingsbedrijf. Sluis 35.000: firma H. van Sabben, Goes 35,200; firma. De Ruisscher, Biervliet 35.500. De in schrijvers voor het tweede bestelt dat van dijkvak Oost-Beveland' dus waren: firma Remeeus en zoon. Kats 32,500: Leenhoüts aannemingsbedrijf, Sluis; firma H. van Sabben. Goes en .1. F. Warrens, Ossenisse 33 000 en J Hoogesl ge" Werii el dingen en firma De Ruisscher, Bielvliet 34.000.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 4